Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВЯ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені О.О.БОГОМОЛЬЦЯ
на методичній нараді
____________________________
(назва кафедри)
професор________________________
(ПІП, підпис)
“______” ________________ 200 7 р.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Навчальна дисципліна |
Загальна хірургія |
Модуль № 1 |
Загальна хірургія. Введення у хірургію. Невідкладні хірургічні стани. |
Змістовний модуль № 3 |
Загальна анестезіологія та реанімація. |
Тема заняття 9 |
Місцева анестезія. |
Курс |
3 курс |
Факультет |
Медичний факультет № 1 Чернігівський філіал, медичний факультет № 4 |
Київ 2007
1. Актуальність теми.
Анестезіологія як і вся медицина в цілому знаходиться в стані динамічного розвитку. Можливості її з кожним роком розширяються і поглиблюються. Сьогодні досягнення анестезіології дозволяють хірургам виконувати найскладніші оперативні втручання на всіх органах людського організму: мозку легенях, серці, нирках, черевній порожнині, ендокринних залозах та ін. Необмежені можливості її в невідкладній хірургії і в амбулаторно-поліклінічній практиці. Майже 60% хірургічних втручань виконується лікарями під місцевим знеболенням.
Широке використання різновидів знеболювання в медичну практику неможливе без глибокого вивчення механізмів впливу наркотичних анестетиків на нейрорецептори, клітини головного і спинного мозку на організм в цілому. Тому підготовка майбутніх лікарів не може бути повноцінною без оволодіння ними клініко-патофізіологічними і фармакологічними механізмами сучасних різновидів знеболення. Тільки при глибоких знаннях можливий раціональний вибір плану анестезіологічного забезпечення оперативного втручання.
Виходячи з цього, тема є актуальною і необхідною для вивчення.
2. Конкретні цілі.
3. Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми.
(міждисциплінарна інтеграція)
Назви попередніх дисциплін |
Отримані навички |
1. Анатомія людини |
- знати будову тіла людини, головного і спинного мозку |
2. Топографічна анатомія |
- знати і описувати топографію органів і систем тіла людини (м'язових футлярів, нервів, грудної та черевної стінок, порожнини органів за очеревинного простору і ін.) |
3. Нормальна фізіологія |
- знання фізіології болю, шляхи передачі больових імпульсів |
4. Фармакологія |
- володіти: механізмом дії місцевих анестетиків |
4. Завдання для самостійної праці під час підготовки до заняття.
4.1. Перелік основних термінів, параметрів, характеристик, які повинні засвоїти студент при підготовці до заняття:
Термін |
Визначення |
1. Анестезія (від гр. Anaestesio- знегулення) |
- комплекс методів, які застосовують з метою виключення всіх видів чутливості |
2. Аналгезія (від гр. Analgesio знеболювання) |
- Виключення больової чутливості |
3. Анестетики |
- фармакологічні препарати, що виключають чутливість |
4. Анестезіологія |
- наука яка вивчає способи захисту організму від операційної травми |
5. Анестезіологічне забезпечення |
- комплекс методів, що застосовують хво-рим під час операцій та болючих маніпу-ляцій з метою захисту їх життя та здоров'я. Анастезіологічне забезпечення включає: - медикаментозний сон; - знеболювання; - міорелаксацію; - забезпечення адекватної функції зовніш-нього дихання; - підтримку оптимального кровообігу в організмі; - нормалізацію метаболічних процесів в тканинах. |
6. Премедикація |
- комплекс заходів, які проводиться хворими в переддень і за 30-40 хв. в день до операції і для забезпечення психомоторному спокою оперативного втручання. Для цього використовується психологічний вплив лікарів і всього медичного персоналу, також медикаментозная терапія. |
4.2. Теоретичні питання до заняття:
4.3. Практичні роботи (завдання), які виконуються на занятті:
1. Курірують хворих що готуються до операції, виконують первинний огляд по органам і системам;
2. Визначають резерви зовнішнього дихання за допомогою роб Штанге і Саабразе-Генга;
3. Перкутують грудну клітку, вислуховують легені, визначають частоту дихання;
4. Оцінюють стан серцево-судинної системи (виміряють артеріальний тиск, проводять аускультацію серця, аналізують електрокардіограму).
5. Обстежують систему органів травлення та сечовидільну систему;
6. Оцінюють результати лабораторних, біохімічних і спеціальних досліджень.
7. Обстежують і оцінюють стан венозної системи нижніх кінцівок на наявність варикозу, тромбофлебіту і ін.
8. Під наглядом медичної сестри виконують премедикацію хворим і доставляють їх до перев*язу вальної або операційної.
9. Приймають участь в виконанні місцевої анестезії при проведенні малих операцій (розкриття гнояків, ампутація пальців і ін.).
10. В операційній оцінюють ефект місцевої анестезії (поведінка хворого, стан шкірних покровів, дихання, частота пульсу).
11. Вивчають місцеві анестетики (форми випуску, методики застосування, концентрації розчинів, техніку виконання).
12. Приймають участь в виконанні місцевої анестезії при ендоскопічних дослідженнях, при вправленні вивихів, накладати скелетного ви тяжіння при заритих переломах кісток кінцівок;
13. Асистують хірургам при виконанні складних перев'язок.
14. Складають протоком операції;
15. З маніпуляційною сестрою визначають групу крові, заповнюють системи для ін фузійної терапії.
16. Разом з хірургом призначають оперованим і оформлюють листок призначень.
5. Зміст теми:
Місцева анестезія це втрата больової чутливості тканин на обмежених ділянках тіла, викликана дією різних хімічних речовин, фізичних або механічних чинників на нервові волокна або сегменти нервів. Місцева анестезія має велику питому вагу в клінічній практиці. Сьогодні 55 60% хірургічних втручань виконуються під місцевим знеболюванням. Вона посідає чільне місце в амбулаторно-поліклінічній роботі під час знеболювання невеликих оперативних втручань. Це пов'язано з простотою її використання, відносною безпечністю, відсутністю потреби в складній апаратурі та спеціальній підготовці медичного персоналу. Широкому визнанню цього методу знеболювання сприяли праці О. В. Вишневського, О. О. Вишневського і їх послідовників.
Показання: у всіх випадках протипоказань до загального знеболювання; серцево-судинна і легенева недостатність, у осіб похилого і старечого віку, в амбулаторно-поліклінічній практиці.
Протипоказання: вік до 12 14 років, підвищена індивідуальна чутливість до анестетиків, порушення психіки, наявність запальних процесів в тканинах, категорична відмова хворого. Зараз в хірургічній практиці для місцевої анестезії найчастіше використовують такі препарати: новокаїн в концентраціях від 0,25 0,5% до 10 20%, лідокаїн в концентраціях 0,25 0,5%, 1 2 10%, тримекаїн в концентраціях 0,25 1 2%, дикаїн в концентраціях від 0,25 0,5% до 1 2%, совкаїн в концентраціях 0,5 1% та інші. Механізм дії місцевих анестетиків обумовлений блокуванням передачі збудження в місці дії їх на нервові волокна, в результаті чого виникає знеболювання всієї ділянки, що інервується даним нервом та його закінченнями. Вони викликають недеполяризуючий блок, утримуючи мембрани в поляризованому стані.
Класифікація.
Розрізняють такі види місцевої анестезії: поверхневу інфільтраційну і регіонарну. До регіонарної анесстезії відносять: а) провідникову, б) спинномозкову епідуральну, в) внутрішньосудинну (внутрішньоартеріальну і внутрішньовенозну) , г) внутрішньокісткову, д) анестезію нервових сплетень, е) стовбурову анестезію та інші. Найпоширеніші в клінічній практиці: поверхнева (термінальна), інфільтраційна і різні види регіональної анестезії. Рідше використовують анестезію внутрішньосудинну, внут-рішньокісткову, анестезію охолодженням.
Поверхнева анестезія вид знеболювання, що досягається зрошуванням або змащуванням слизових оболонок 1 2% розчином дикаїну, 5% розчином ксикаїну, 0,25 2% анестезину та деякими іншими анестетиками, які здатні всмоктуватись через слизові оболонки. Таку методику використовують в офтальмології, отоларингології, хірургії, ендоскопічні дослідження, перед інтубацією трахеї тощо.
Інфільтраційна анестезія. Підготовка до операції під інфільтраційною анестезією така ж, як і при загальному знеболюванню. Надзвичайно важлива підготовка психіки хворого. Під час операції роль "психічного наркотизатора" може виконувати один із студентів. Анестезію починають з інфільтрації передбаченого місця розтину шкіри шляхом утворення, так званої, "лимонної шкірки". Для цього місцевий анестетик вводять внутрішньошкірно двограмовим шприцем через тонку голку. Далі проводять пошарову інфільтрацію тканин на відповідну глибину і ширину, в залежності від виду операції та об'єму втручання. Для інфільтраційної анестезії використовують переважно 0,25 0,5% розчин тримекаїну або лідокаїну. Допустимі разові дози для дорослих у разі використання 0,5% розчину новокаїну 500мл., 0,25% - 750 мл., а за умови, що розчин виливається протягом операції під час розтину тканин, його дозу можна збільшити до 1000 1500 мл. За 1 годину операції дозволяється вводити до 2,0 г. новокааїну; разові дози тримекаїну не повинні перевищувати 20 мг/кг., а лідокаїну 15 мг/кг.
Інфільтраційна анестезія за методом О. В. Вишневського (1922) поєднує в собі позитивні якості інфільтраційної і провідникової анестезії. Метод заснований на анатомічних особливостях будови фасціальних утворень футлярів. Розчин 0,25% новокаїну вводиться в футляри 5 10 мл. шприцем під тиском, поширюється в них і проникає до нервів та їх закінчень. О. В. Вишневський назвав його методом "тугого повзучого інфільтрату". Слід підкреслити цінність і поширеність цього методу в клінічній практиці, завдяки простоті виконання.
Спинномозкова анестезія відноситься до виду регіонарної анестезії. Застосовується для знеболювання певної частини тіла або топографічної ділянки. При цьому виді знеболювання 5% розчин новокаїну, 0,5 - 1% розчин совкаїну або ксилокаїну (до 70 мг.) вводять в субарахноїдальний простір шляхом проколу твердої мозкової оболонки за допомогою спеціальної голки з добре підібраним мандреном (голка Біра). Анестетик швидко зв'язується з нервовими корінцями і настає анестезія всієї частини тіла нижче від місця пункції. Місцем для спинномозкової пункції є проміжок між ІІІ ІV або ІІ ІІІ поперековими хребцями. Тривалість такої анестезії від 1,5 до 3 годин. Введення анестетика в субарахноїдальний простір вище від рівня ХІІ грудного хребця може призвести до порушення діяльності дихального і судиннорухового центрів. Зараз спинномозкова анестезія використовується головним чином у разі операцій на органах, що розташовані нижче від діафрагми і нижніх кінцівках.
Безпосередні ускладнення спинномозкової анестезії можуть проявлятися в зниженні кров'яного тиску, розладах дихання і в паралічі бульбарних центрів. Для профілактики безпосередніх ускладнень рекомендують одночасно з анестетиком вводити 1,0 2,0% розчин кофеїну, або 1,0 5,0% розчин ефедрину. При зупинці дихання або порушеннях серцевої діяльності необхідна негайна інтубація трахеї та застосування штучної вентиляції легень, закритий масаж серця. При значному падінні артеріального тиску вживаються заходи по переливанню крові та кровозамінників.
Епідуральна анестезія це різновидність провідникової анестезії. Показана у разі оперативних втручань на нижніх відділах черевної порожнини, урологічних, проктологічних операціях та операціях на нижніх кінцівках. Вона є методом вибору у осіб похилого і старечого віку, у хворих із серцево-судинною патологією, порушенням функції нирок, печінки, у акушерській практиці. Епілуральну анестезію широко застосовують для усунення післяопераційного болю, швидкого відновлення перистальтики кишок після операцій, в комплексному лікуванні перитоніту, непрохідності кишок, гострого панкреатиту тощо.
Епідуральну анестезію виконують у положенні хворого сидячи, або лежачи на боці з притиснутими до живота ногами. Знеболюючий ефект досягається за рахунок блокади корінців спинного мозку анестетиком, введеним у перидуральний простір, розташований між двома листками твердої мозкової оболонки і має вигляд вузької щілини, заповненої жировою тканиною, лімфатичними судинами та венозним сплетінням. Через цей простір проходять передні і задні корінці спинномозкових нервів, він не сполучається з головним і спинним мозком, тому анестетик не впливає на ці структури.
Пункція епідуррального простору може бути виконана на будь-якому відділі хребта, залежно від необхідного рівня анестезії. Спочатку знеболюють шкіру. Тонку голку без шприца вводять між хребцями, чітко по задній середній лінії на глибину 2 2,5 см. до зіткнення з жовтою зв'язкою (відчувається опір). Тоді до голки приєднують шприц з ізотонічним розчином хлориду натрію і бульбашкою повітря в ньому. Подальше просування голки контролюється зміною форми бульбашки повітря при натисканні на поршень шприца. Як тільки голка потрапляє в епідуральний простір опір зменшується, розчин легко виливається в тканини. Якщо роз'єднати шприц і голку, з її отвору не повинна витікати рідина. Тоді вводять 2 3 мл. рідини, щоб відтиснути тверду мозкову оболонку і запобігти її перрфорації. У голку поміщають тонкий поліхлорвініловий катетер, через який фракційно вводять анестетик під час операцій та в післяопераційному періоді. Спочатку вводять тест-дозу анестетика (1/3 від наміченої) і через 3 5 хв. всю дозу. Частіше при цьому використовують 2% розчин лідокаїну (в дозі 5 10 мг/кг.), 2% розчин тримекаїну (5 мг/кг.). Анестезія настає через 15 30 хвилин і триває на протязі 1,5 2 год.
Ускладнення зустрічаються рідко. Можливі гіпотензія, розлади дихання, нудота, блювота, судоми, головний біль, травматичний радикуліт в ділянці пункції.
Інші види сучасного знеболювання:
Акупунктурна аналгезія знеболювання за допомогою голковколювання (акупунктури). Для цього використовують спеціальні голки з нержавіючої сталі діаметром біля 0,4 мм. Голку вводять або в "класичні точки", розміщені на, так званих меридіанах на відстані від місця виконання оперативних дій, або під шкіру по обидві сторони від операційного розтину. Зниження больової чутливості (гіпоаналгезія) досягається завдяки подразненню нервових закінчень. Але при такому методі повної анестезії не настає. Акупунктурна аналгезія використовується, як компонент комбінованого знеболювання в післяопераційному періоді, для зняття больового синдрому, зменшення використання наркотичних анальгетиків, тощо. Можливості широкого застосування такої методики для знеболювання операцій вивчаються.
Матеріали для самоконтролю.
А. Завдання для самоконтролю (малюнки, таблиці, схеми, графіки):
Тестові завдання
1. Яка концентрація новокаїну використовується для анестезії по А.В.Вишневському?
А. 1% розчин.
В. 2% розчин
С. 0,5% розчин.
Д. 0,25% розчин.
Е. 5% розчин.
Правильна відповідь Д.
2. Які з перерахованих анестетиків можна використати для спинномозкової анестезії?
А. Тримекаїн.
В. Дікаїн.
С. Совкаїн.
Д. Кортикаїн.
Е. Оксикаїн.
Правильна відповідь С.
3. Яка концентрація новокаїну застосовується для проведення спинномозкової анестезії?
А. 0,25% розчин.
В. 1% розчин
С. 0,1% розчин.
Д. 10% розчин.
Е. 20% розчин.
Правильна відповідь В.
4. Яка концентрація совкаїну (дубикаїну) застосовується для проведення спинномозкової анестезії?
А. 0,25% розчин.
В. 2% розчин
С. 0,5% розчин.
Д. 0,1% розчин.
Е. 10% розчин.
Правильна відповідь В.
5. Для інфільтраційної анестезії використовують концентрацію новокаїну.
А. 0,1% розчин.
В. 1% розчин
С. 0,25% розчин.
Д. 2% розчин.
Е. 5% розчин.
Правильна відповідь В.
6. Для перидуральної анестезії використовують концентрацію дікаїну.
А. 0,1% розчин.
В. 0,25% розчин
С. 2% розчин.
Д. 5% розчин.
Е. 10% розчин.
Правильна відповідь В.
7. Для перидуральної анестезії використовують слідуючу концентрацію новокаїну (синкаїну, аллокаїну).
А. 0,25% розчин.
В. 0,5% розчин
С. 2% розчин.
Д. 5% розчин.
Е. 10% розчин.
Правильна відповідь В.
8. Протипоказаннями до місцевої анестезії є вік.
А. До 10 років.
В. До 15 років.
С. До 20 років.
Д. До 25 років.
Е. До 30 років.
Правильна відповідь А.
9. Протипоказаннями до місцевої анестезії є .
А. Порушення психіки.
В. Серцева недостатність.
С. Виразкова хвороба шлунку.
Д. Цукровий діабет.
Е. Похилий вік.
Правильна відповідь А.
10. Протипоказаннями до місцевої анестезії є .
А. Цироз печінки.
В. Підвищена індивідуальна чутливість організму до анестетиків.
С. Наркоманія.
Д. Порушення згортаючої системи крові.
Е. Хронічна ниркова недостатність.
Правильна відповідь А.
11. В якому положенні тіла необхідно виконувати операцію під спинномозковою анестезією совкаїну.
А. Горизонтальному.
В. З опущеною верхньою половиною тіла.
С. При піднятою верхньою половиною тіла.
Д. На боку в горизонтальному положенні.
Е. В положенні полусидячи.
Правильна відповідь В.
12. Метою премедикації є.
А. Стабілізація гемодинаміки.
В. Для поліпшення дихання.
С. Забезпечення відпочинку хворого та зняття психічної напруги.
Д. Зняття ларингоспазму.
Е. Розслаблення м'язів.
Правидьна відповідь - .
13. Протипоказаннями до епідуальної анестезії є.
А. Емфізема легенів.
В. Бронхіальна астма.
С. Травматичний шок.
Д. Виразкова хвороба шлунку і 12-ти палої кишки.
Е. Цукровий діабет.
Правильна відповідь С.
14. Внутрішньокісткова анестезія є різновидність:
А. Інфільтраційної місцевої анестезії.
В. Внутрішньовенної місцевої анестезії
С. Внутрішньовенної загальної анестезії.
Д. Провідникової анестезії.
Е. Внутріартеріальної місцевої анестезії.
Правильна відповідь В.
15. З якою ціллю анестезіолог використовує міорелаксанти?
А. Для підсилення дії наркотичних речовин.
В. Для стабілізації гемодинаміки.
С. Для інтубації трахеї.
Д. Для попередження вагусного ефекту.
Е. Для блокування вегетативних реакцій.
Правильна відповідь С.
16. Хто вперше запропонував спинномозкову анестезію?
А. Вишневський.
В. Юдін С.С.
С. Браун.
Д. Бір.
Е. Шлейх.
Правильна відповідь Д.
17. Яку концентрацію новокаїну застосовують для введення в гематому при переломі кісток?
А. 0,25%-0,5% розчин.
В. 1%-2% розчин
С. 3% розчин.
Д. 4-5% розчин.
Е. 10% розчин.
Правильна відповідь В.
18. Тривалість спинномозкової анестезії у разі використання для операції 5% розчину новокаїну або тримекаїну сягає?
А. 0,5-1 година.
В. 1.5-3 години.
С. 3,5-4 години.
Д. 4,5-5 годин.
Е. До 6 годин.
Правильна відповідь В.
19. Епідуральна анестезія це:
А. Термінальна анестезія.
В. Інфільтраційна анестезія.
С. Провідникова анестезія.
Д. Внутрішньосудинна анестезія.
Е. Внутрішньокісткова анестезія.
Правильна відповідь С.
20. Метод інфільтративної анестезії розробив і впровадив в клінічну практику:
А. Браун.
В. І. Жоров.
С. Вишневський.
Д. Бір.
Е. Лукашевич.
Правильна відповідь С.
21. Яка концентрація лідокаїну застосовується для перидуральної анестезії?
А. 0,1-0,25% розчин.
В. 0,5% розчин
С. 1% розчин.
Д. 2%-5% розчин.
Е. 10% розчин.
Правильна відповідь Д.
22. Яка концентрація лідокаїну застосовується для поверхневої анестезії?
А. 5% розчин.
В. 3% розчин
С. 2% розчин.
Д. 1% розчин.
Е. 0,25%-0,5% розчин.
Правильна відповідь А.
23. Виберіть необхідну концентрацію тримекаїну для перидуральної анестезії?
А. 0,25% розчин.
В. 0,5% розчин
С. 1% розчин.
Д. 2% розчин.
Е. 3%-5% розчин.
Правильна відповідь Д.
24. Найчастішим ускладненням перидуральної анестезії є:
А. Зупинка дихання.
В. Колапс.
С. Непритомність.
Д. Шок.
Е. Алергія.
Правильна відповідь В.
25. До провідникової відносяться слідуючи види:
А. Перидуральна.
В. Паравертебральна.
С. Спинномозкова.
Д. Анестезія нервових сплетень.
Е. Всі перераховані.
Правильна відповідь Е.
26. Назвіть раціональний вид анестезії при операції з приводу маститу.
А. Інфільтративна анестезія по О.В.Вишневському.
В. Поверхнева анестезія змащуванням.
С. Провідникова (ретромамарна) анестезія.
Д. Акупунктура анестезія.
Е. Спинномозкова анестезія.
Правильна відповідь В.
27. Назвіть раціональний вид анестезії анестезії при операції на щитовидній залозі.
А. Поверхнева.
В. Інфільтраційна.
С. Внутрішньовенна.
Д. Спинномозкова.
Е. Акупунктура.
Правильна відповідь В.
28. Який вид анестезії є найбільш раціональним при операції з приводу підшкірного панарицію?
А. Інфільтраційна анестезія.
В. Провідникова по Лукашевичу, Оберету.
С. Анестезія хлоретилом.
Д. Поверхнева анестезія .
Е. Внутрішньокісткова анестезія.
Правильна відповідь В.
29. Назвіть автора що вперше запропонував інфільтраційну анестезію?
А. Бір.
В. Браун.
С. Вишневський.
Д. Реклю.
Е. В.К.Анрен.
Правильна відповідь Д.
30. При операціях на грудній клітці анестетик для перидуральної анестезії вводиться в перидуральний простір на рівні:
А. Т10 Т12.
В. Т7 Т10.
С. Т3 Т6.
Д. L2 L4.
E. L2 - L5.
Правильна відповідь С.
31. Для проведення операцій на верхній половині живота місцем введення анестетика в перидуральний простір є:
А. Т3 Т6.
В. Т7 Т10.
С. Т10 Т12.
Д. L2 L5.
E. L3 L4.
Правильна відповідь В.
32. Для проведення операцій на нижній половині живота місцем введення анестетика в перидуральний простір є:
А. Т7 Т10.
В. Т10 Т12.
С. L2 L5.
Д. L2 L4.
E. L3 L5.
Правильна відповідь В.
33. При операції видалення передміхурової залози місцем введення анестетика в перидуральний простір є:
А. L2 L5.
В. L3 L5.
С. L2 L4.
Д. T10 T12.
E. T7 T10.
Правильна відповідь C.
34. При операціях на нижніх кінцівках місцем введення анестетика в перидуральний простір є:
А. L2 L5.
В. L2 L4.
С. L3 L5.
Д. T10 T12.
E. T7 T10.
Правильна відповідь С.
35. При операціях в зоні пролежини прямої кишки місцем ін'єкції анестетика в перидуральний простір є:
А. Т7 Т10.
В. Т10 Т12.
С. L2 L4.
Д. L2 L5.
E. L3 L5.
Правильна відповідь Д.
36. Недостатком спиномозкової анестезії є:
А Виражена артеріальна гіпертензія;
В Виражена артеріальна гипотензія;
С Недостатня анестезія
D Тахіпное
Е Похилий вік
Правильна відповідь В.
37. Анестезія по Лукашевичу-Оберсту застосовується:
Правильна відповідь С.
38. При довготривалих складних операціях на органах черевної порожнини методом вибору наркозу є:
Правильна відповідь С.
39. Протипоказання до місцевої анестезії є:
Правильна відповідь В.
40. Для термінальної анестезії використовують ксикаїн слідуючої концентрації:
Правильна відповідь С.
41. Для інфільтративної анестезії лідокаїн використовується слідуючої концентрації:
Правильна відповідь В.
42. Для перидуральної анестезії лідокаїн застосовують слідуючої концентрації:
Правильна відповідь С.
43. Найбільш частим ускладненням місцевої анестезії є:
Правильна відповідь В.
44. Для профілактики анафілактичних реакцій при використанні місцевої анестезії хворим на передодні операції проводять:
Правильна відповідь А.
45. Протипоказаннями для епідуральної анестезії є:
Правильна відповідь С.
Б. Ситуаційні завдання:
1. Метою премедикація є:
Правильна відповідь С.
2. Найбільш раціональним наркозом для хворого П. 68 років, який вступив до хірургічної клініки для оперативного лікування з приводу діабетичної гангрени лівої нижньої кінцівки є:
Правильна відповідь С.
3. Хворий 58 років госпіталізований в хірургічну клініку по швидкій допомозі з приводу гострої непрохідності кишок. Хворіє цукровим діабетом середньої важкості. Під яким наркозом доцільно оперувати хворого?
А. місцева анестезія
В. внутрішньовенний барбітуровий наркоз
С. масковий фторотановий наркоз
D. ендотрахеальний наркоз з керованим диханням і м'язовими релаксантами
Е. спинномозкова анестезія
Правильна відповідь Д.
4. В хірургічне відділення госпіталізовано хворого 55 років з приводу карбункула потилиці. Хворіє 5 днів. Температура тіла 39,2°. Під яким знеболюванням доцільно розкрити гнояк?
А. поверхнева анестезія зрощуванням
В. інфільтраційна анестезія за методом О.В. Вишневського
С. внутрішньовенний наркоз
D. масковий ефірний наркоз
Е. епідуральна анестезія
Правильна відповідь С.
5. Більшість тривалих і складних оперативних втручань виконується хірургами під ендотрахеальним наркозом з керованим диханням і міорелаксантами. Протипоказанням для цього виду наркозу є:
А. захворювання серцево-судинної системи
В. хронічний панкреатит
С. гострі інфекційно-запальні процеси верхніх дихальних шляхів
D. вік хворого
Е. вагітність
Правильна відповідь С.
6. При довготривалих операціях на органах черевної порожнини м язові релаксанти при комбінованому ендотрахеальному наркозі застосовуються для:
А. підвищення артеріального тиску
В. підвищення тонусу смугастих м'язів
С. зниження тонусу смугастих м'язів
D. пригнічення больових рефлексів
Е. пригнічення слиновиділення
Правильна відповідь С.
7. У хворої 62 років, що страждає на гіпертонічну хворобу під час гіпертонічного кризу в/м введено 10 мл 25% розчину сульфату магнію в верхню зовнішню ділянку правої сідниці, що привело до виникнення абсцесу. Хвору госпіталізовано по швидкій допомозі в хірургічне відділення. Гнояк вирішено розкрити під внутрішньовенним тіопенталовим наркозом. Яку концентрацію розчину тіопенталу натрію приготувати для виконання операції?
А. 0,1% розчин
В. 0,5% розчин
С. 1% розчин
D. 5% розчин
Е. 10% розчин
Правильна відповідь C.
8. В травматичний пункт звернулася хвора 35 років зі скаргами на сильний біль, сіпаючого характеру в ділянці долонної поверхні нігтьової фаланги З-го пальця правої кисті, набряк, почервоніння шкіри, підвищення температури тіла до 38,4°. Три дні тому голкою уколола палець. Встановлено діагноз: підшкірний панарицій нігтьової фаланги правої кисті. Лікування оперативне. Який вид місцевої анестезії доцільно застосувати при виконанні операції?
А. анестезія поверхнева (змащуванням).
В. анестезія інфільтраційна
С. анестезія провідникова по Оберсту-Лукашевичу
D. анестезія нервових сплетень
Е. внутрішньо кісткова анестезія
Правильна відповідь C.
9. Для усунення післяопераційного болю після операції протезування правого кульшового суглоба вирішено пролонгувати епідуральну анестезію через катетер в епідуральному просторі L3-5. Яку концентрацію ксикаїну або новокаїну використаєте для цього?
А. 0,25%
В. 0,5%
С. 1,0%
D. 2,0%
Е. 5,0%.
Правильна відповідь Д.
10. Хворому на гострий апендицит призначено операцію виконати під місцевим знеболюванням. Який вид місцевого знеболювання застосуєте?
А. поверхневу анестезію
В. провідникову анестезію
С. інфільтраційну пошарову анестезію за методом О.В.Вишневського
D. паравертебральну анестезію
Е. внутрішньо тазову анестезію
Правильна відповідь C.
11. Хворого на правобічну косу пахово-мошоночну грижу вирішено
оперувати під епідуральною анестезією. Визначте місце введення анестетичного засобу при цьому виді знеболювання.
А. Т3Т6
В. Т7Т10
С. Т10Т12
D. L2L5
Е. L3L5
Правильна відповідь C.
12. В хірургічне відділення поступила хвора С. 27 років з гострим гнійним маститом. Після підтвердження діагноза в клініці, вирішено хвору оперувати. Виберіть раціональний засіб місцевої анестезії?
Правильна відповідь C.
13. Хворого Б. 42 років з закритим переломом шийки правого стегна вирішено оперувати під регіональною перидуральної анестезією. Визначте місце введення анестетичного засобу:
Правильна відповідь Д.
14. Визначте, який з перерахованих препаратів є обовязковим компонентом премедикації:
Правильна відповідь А.
15. Визначте, який з перерахованих препаратів є обовязковим компонентом премедикації:
Правильна відповідь ...
16. Хворий П. 48 років готується до операції резекції шлунку з приводу виразкової хвороби. Операція планується на слідуючий день після вступу до клініки. В який термін часу доцільно виконати премедикацію хворому?
Правильна відповідь Д.
17. У хворого Н. 35 років з гострою шлунковою кровотечею, вирішено встановити джерело кровотечі за допомогою ендоскопічного дослідження. Який засіб знеболення доцільно застосувати для усунення ротоглоточних рефлексів:
Правильна відповідь В.
18. При виконанні операції на нижній половині живота визначте місце введення анестетика в перидуральний простір:
Правильна відповідь В.
19. При виконанні операції видалення передміхурової залози місцем введення анестетика в перидуральний простір є:
Правильна відповідь В.
20. При виконанні операції на нижніх кінцівках місцем інєкції анестетика в перидуральний простір є:
A L2-L5
B L2-L4
C L3-L5
D T10-T12
E T7-T10
Правильна відповідь В.
21. При виконанні операції в зоні промежини, прямої кишки місцем інєкції анестетика в перидуральний простір є:
Правильна відповідь Д.
Література:
основна:
додаткова:
1. Чепкій А.П., Жалко-Титаренко В.Ф. Анестезіологія і реаніматологія. Київ. «Вища школа». 1983р.
2. Вишневський А.В. Местное обезболивание. Москва. «Медицина». 1951г.
3. Дарбіньян Т.М. "Руководство по анестезтологии", М., "Медицина", 1979.
14
PAGE 2