Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Змістовий модуль 4. Діяльність та спілкування дошкільника. Формування особистості дошкільника
Тема: Структура та особливості пізнавальної діяльності дошкільника
План
2. Розвиток пізнавальної діяльності у дошкільному віці.
Література додаткова
1. Бондарева Т. Дитяче експериментування // Дошкільне виховання.2002. № 4.С 8П
2. Брежнєва О. Формування пізнавальної активності у старших дошкільнят//Дошкільне виховання.1998. №2. С1214.
3. Гетманська М. Пізнавальна активність як один з чинників навчання дітей// Психолог дошкілля.- 2011 - №7 с. 19 23
4. Котирло В. Дуткевич Т. Роль совместной деятельности в формировании познавательной активності дошкольников // Дошкільна освіта. 2011. - № 3 - с. 79 - 90
5. Ладивір С. Пізнавальний розвиток старшого дошкільника//Дошкільна освіта. 2009. - № 3- с. 1
ЗМІСТ ЛЕКЦІЙНОГО МАТЕРІАЛУ
Пізнавальна діяльність, на думку М. С. Кагана, це діяльність, у якій активність суб'єкта спрямовано на об'єкт, не модифікуючи його, не руйнуючи й не реконструюючи, а відображається ним і повертається до суб'єкта у вигляді знання про цей об'єкт. Пізнавальна діяльність має за свої об'єкти природу, суспільство, людину або саму особистість.
Пізнавальна діяльність має структуру, в якій можна виділити такі компоненти:
1) Змістовий компонент: відображає нові знання, які здобуває та засвоює дитина. Через пізнавальну діяльність дитина сприймає предмети, явища, процеси, діяльність інших людей тощо, а відтак систематизує й закріплює одержану інформацію в пам'яті. Через сприймання дитина передусім збагачує себе інформацією про Всесвіт, про себе саму, про способи діяльності тощо. Отже, інформаційний досвід старшого покоління за допомогою спілкування передається поколінню молодшому.
Накопичені до 6 рокам відомості про світ є серйозною базою для подальшого розвитку пізнавальної сфери дитини. Процес пізнання в цьому віці припускає змістовне упорядкування інформації (весь світ - це система, в якій всі взаємопов'язане). Розуміння взаємозв'язку всього, що відбувається в нашому світі є одним з основних моментів побудови дитиною елементарної цілісної картини шляхом зіставлення, узагальнення, міркування і вибудовування гіпотетичних висловлювань, елементарних умовиводів, передбачень можливого розвитку подій.
2) операційний компонент:
На протязі дошкільного дитинства дитина безпосередньо включається в оволодіння способами цілеспрямованого пізнання і перетворення світу через освоєння вмінь:
- постановка цілі й планування;
- прогнозування можливих ефектів дій;
- контроль за виконанням дій;
- оцінка результатів та їх корекція.
3) мотиваційний компонент:
За даними, отриманим у дослідженнях А.В. Запорожця і його співробітників, спочатку такі пізнавальні завдання включені в ігрову і практичну діяльність дітей і виникають лише епізодично, не змінюючи всього ладу дитячого мислення. Однак поступово у дошкільнят починає формуватися новий вид інтелектуальної діяльності, яка характеризується передусім нової пізнавальною мотивацією, здатною визначити характер міркування дітей та систему використовуваних дитиною інтелектуальних операцій. З цієї точки зору цікаво дослідження співробітниці А.В. Запорожця Е.А. Коссаковскій, що показала, як в процесі вирішення дошкільниками різних віків головоломок у них поступово виникає і формується вміння переслідувати інтелектуальні мети і як саме інтелектуальний зміст завдання стає для дітей головним вмістом їх пізнавальної діяльності. Найважливішим результатом цього дослідження є висновок автора про те, що до кінця дошкільного віку у дітей, з одного боку, явно падає інтерес до побічних моментам, пов'язаним з рішення головоломок (інтерес до гри, в умовах якої давалася головоломка; до виграшу, що є наслідком вдалого рішення і пр.), з іншого - у них виникає в якості ведучого мотиву їх діяльності мотив повчиться вирішувати важкі завдання.
Е.А. Коссаковська зазначила, що в розвитку пізнавальних інтересів дошкільників існує дві основні лінії:
- Поступове збагачення досвіду дитини, насичення цього досвіду новими знаннями та відомостями про навколишньому, яке і викликає пізнавальну активність дошкільника. Чим більше перед дитиною відкриваються сторін навколишньої дійсності, тим ширше його можливості для виникнення і закріплення стійких пізнавальних інтересів.
- Другу лінію розвитку пізнавальних інтересів складає поступове розширення і поглиблення пізнавальних інтересів всередині однієї і тієї ж сфери дійсності.
Пізнавальний інтерес має таку структуру:
П.Ф. Каптерев і В.П. Вахтерів у своїх педагогічних поглядах також обгрунтують важливість певного періоду життя дитини для розвитку у нього стійкого пізнавального інтересу до придбання знань. При правильній організації навчання і виховання вона здатна не тільки до досягнення головної мети освіти - самоосвіти, але і до виникнення власної незалежної погляду на процеси, що відбуваються навколо і сприяють у кінцевому підсумку формуванню власної стратегії підпорядкованої стійкої пізнавальної потреби .
На четвертому році життя дитина із задоволенням починає наслідувати дорослих, виконуючи дії, що носять орієнтувально-випробувальний характер: хоче розглянути предмет, заглибитися в нього, бажає все знати. Вона пізнає предмет, відчуває новизну дивується. Дитина прагне до всього доторкнутися рукою, покуштувати, роздивитися, дізнатися. Вона не встигає в усьому розібратися, тому ставить багато запитань. Починається період «чомучок».
Часто, недослухавши відповіді, малюк ставить нове запитання або починає займатися іншою справою. Деякі діти запитують про предмет, який їх цікавить, але не зосереджуються на ньому тривалий час, їхню увагу привертають яскраві речі. Виникає потреба їх узяти, а розглянувши отримане, задовольнивши свою цікавість, малюки забувають про речі. Відбувається розвиток відчуттів, сприйняття дійсності. Дитина швидко і правильно розуміє те, що їй говорять, реагує на новизну ситуації. Вона вільно маніпулює різними речами. Під час найпростіших дій у неї виникає потреба пізнавати нове, отримуючи позитивні емоції. Дитина виявляє початкові форми дослідництва: вчиться формулювати запитальні речення, прагне здобути інформацію, визначає мету своїх дій відповідними словами: «піду», «намалюю», «побудую» тощо, вміє аналізувати об'єкти порівнює одну або дві ознаки, знаходить зміни в об'єктах, цікавиться результатами своїх пошукових дій, пишається ними й очікує оцінки від тих, хто поряд.
На п'ятому році життя, пізнавши речі, які його оточують, малюк хоче більше про все дізнатися. Проста цікавість переростає в допитливість. Суть різних предметів пізнається нерівномірно. Малюк виділяє ті ознаки, які набули для нього найбільшого значення; описує предмет без будь-якої послідовності. Інколи дитина помиляється під час дій із предметами. Не прагнучи знайти причину, чому зламалася іграшка, намагається відновити її: трясе, стукає, перевертає, нахиляє, робить безліч хаотичних рухів. Дитині легше зробити що-небудь, аніж
розповісти про зроблене. У деяких дітей спостерігаються розбіжності між тим, що вони роблять, виконуючи завдання, і тим, як пояснюють свої дії.
Часто дитина запитує: «А навіщо думати?». Для неї дорослий є джерелом різноманітних відомостей про навколишній світ. Дитина хоче бути такою самою: знати, вміти, робити. Нерідко діти цікавляться тим, що побачили по телевізору, почули по радіо чи з розмови дорослих, хизуються перед однолітками отриманою інформацією. В одних дітей інтереси відзначаються широтою, а в інших глибиною. Вони по-різному намагаються задовольнити свою цікавість: або самостійно, або за допомогою дорослих. Незнання викликає смуток, розгубленість, негативні емоції.
На п'ятому році життя активна в пізнавальній діяльності дитина виявляє інтерес до того, що відбувається у групі та довкіллі; установлює причиново-наслідкові зв'язки між предметами та подіями; застосовує знання і досвіду різних видах діяльності, у нових умовах; задовольняє свої "інтереси в діяльності, яку обирає самостійно, особливо, якщо діяльність нова та цікава. Малюк диференціює за допомогою аналізаторів різні властивості предметів і явищ навколишнього світу, досліджує об'єкти звичним для себе способом, експериментує з предметами, проводить досліди, пізнає зовнішні ознаки предметів, матеріали, •з яких вони виготовлені, а згодом і внутрішні властивості, можливі дії тощо, здійснює різні дії, радіє з відкриттів, обґрунтовує власні міркування з елементами доведення, здійснює самостійний пошук на окремих етапах розв'язання проблеми, діє відповідно до мети, робить вибір, розширює та поглиблює знання про предмети. Інтерес дитини цього віку має пізнавально-оцінний характер. Вона вміє порівнювати, синтезувати, узагальнювати. Охоче і з радістю бере участь у відгадуванні загадок, проявляючи при цьому допитливість, уважність, спостережливість, пам'ять. Дитина сама вигадує загадки на теми з навколишнього світу.
Дитина шостого року життя не лише дивиться, але й бачить, не лише слухає, але й чує, намагається пізнати навколишній світ. Помітним
стає її інтерес не до самого предмета, а до способу його використання, механізму побудови, призначення. Дитина роздивляється іграшку, намагається висунути дротики, пластинки, крутити коліщата зламаного авто, самотужки віднайти причину поломки. Вона вже може «на око» встановити співвідношення предметів за розмірами. Сприйняття дитиною свого оточення узгоджується з її практичними діями, що є фундаментом для формування різноманітних дій обстеження. Дитина спочатку розглядає об'єкт, а діяти починає після того, як подумки вже знайшла розв'язок. Дії від хаотичних переходять у пошукові, осмислені, проблемні, що є компонентом пізнавальної діяльності та показником її успіху. Якщо одні діти підходять до розв'язання завдання по-своєму, творчо, виявляють при цьому власне Я, ініціативність, самостійність, вольові зусилля, намагаються впоратися з труднощами, то інші бояться, що не зможуть виконати завдання самостійно. їхня пізнавальна діяльність зводиться до простого копіювання. Часто діти експериментують, відповідаючи на свої запитання: «А що з цього буде?», «А якщо я зроблю по-своєму?» тощо. У такому віці вони вже можуть довго зосереджуватися на якомусь одному предметі й розглядати його, їм цікаво займатися тривалим пошуком.
У старшому дошкільному віці дитина приймає від дорослих і самостійно ставить пізнавальні завдання. Вона сконцентрована на діяльності, якою зайнята, виявляє готовність долати труднощі, складає план дій, активно здійснює пошуки рішення, самостійно приймає рішення та готова відповідати за наслідки, добирає способи розв'язання завдання, досягає результату і перевіряє його, оцінює власні «можу», «не можу», «хочу», «не хочу», зважує «треба» й «хочеться», відрізняє головне від другорядного, наполегливо розв'язує проблему, доки не завершить розпочате, знаходить більше одного способу розв'язання проблеми, передбачає послідовність подій, переборює труднощі, які виникають, застосовує вольові зусилля, виявляє елементарні форми критичного мислення, творчої уяви, проявляє активність і уважність у діяльності.
Отже, пізнавальний інтерес проходить низку етапів формування і розвитку, що слід ураховувати в роботі з дітьми.
Динаміка його розвитку така:
Перший етап. Пізнавальний інтерес має споглядальний характер. Переважає емоційний структурний компонент.
Завдання вихователя: викликати інтерес. зацікавити дитину.
Другий етап. Пізнавальний інтерес має оцінний характер. Переважає пізнавальний компонент.
Завдання вихователя: розширювати обсяг інформації.
Третій етап. Пізнавальний інтерес має дієвий характер. Переважає вольовий структурний компонент.
Завдання вихователя: розвивати свідоме Ставлення до пізнання.
У вітчизняній і зарубіжній психолого-педагогічній літературі неабияка увага приділяється проблемі активізації навчання. Однак у ній не пояснюються причини зниження активності пізнання в дошкільнят, яке спостерігається нині, відсутні методичні розробки, спрямовані на подолання інтелектуальної пасивності 5б-річних, і це при тому, що саме низький рівень допитливості й активності пізнавальних процесів зумовлює неуспішність дитини у школі. Сучасні педагоги мають знати про умови, які сприяють розвитку позиції дитини чи гальмують її про специфіку роботи з різними групами дітей і роль вихователя в цьому процесі.
Пізнавальна активність це самостійна, ініціативна діяльність дитини, спрямована на пізнання навколишньої дійсності (як прояв допитливості) й зумовлена необхідністю розв'язати завдання, що постають перед дитиною у конкретних життєвих ситуаціях.
Ця якість не є вродженою. Вона формується протягом усього свідомого життя людини.
Соціальне середовище умова, від якої залежить, чи перейде така потенційна можливість у реальну дійсність. Рівень її розвитку зумовлюється індивідуально-психологічними особливостями та умовами виховання.
Два основні чинники визначають пізнавальну діяльність як умову подальшого успішного навчання: природно дитяча допитливість і стимулююча діяльність педагога.
Джерело першої послідовний розвиток початкової потреби дитини у зовнішніх враженнях як специфічної людської потреби у новій інформації. Через нерівномірність психічного розвитку дітей (тимчасові затримки й відхилення від норми), відмінність в інтелектуальних здібностях та механізмах маємо значну варіативність розвитку пізнавальної активності дошкільнят. Про інтереси дитини та інтенсивність прагнення ознайомитися з певним предметом чи явищем свідчать:
Рівні пізнавальної активності дітей.
Науковці виокремлюють три групи дітей із різними рівнями пізнавальної активності:
Дітям притаманні:
• яскраво виражена пізнавальна потреба, що проявляється незалежно від виду діяльності, наявності чи відсутності звернень до них однолітків або вихователів;
• поява запитань, про що з ними не розмовляли б. Причому запитують вони не з метою звернути на себе увагу, а саме, щоб дізнатися про щось нове;
розв'язання завдання або відповіді на запитання;
• радість від успіху й засмучування через невдачі, готовність виконати будь-яке завдання вихователя і здатність розглядати свою діяльність із погляду її корисності для інших;
• нова ситуація викликає пошукову активність, бажання дослідити об'єкт чи явище, до якого проявляється жвавий інтерес;
•, невгамовність у своєму інтересі до будь-яких змін у навколишньому середовищі, звичка постійно ділитися своїми враженнями з дорослими та дітьми;-.
• прагнення бути першими, самостійно розв'язати завдання. Якщо матеріал на заняттях виявляється для них надто простим, починають нудитися, особливо якщо вихователь працює в цей час зі слабшими дітьми;
• винахідливість у іграх. Такі діти люблять імпровізувати, часто вносять зміни у правила гри, не бояться помилок і труднощів у роботі.
2. Діти з відносно активним рівнем розвитку пізнавальної активності (ця група най численніша).
Дітям притаманні:
• зацікавленість і активність лише в певних ситуаціях, здебільшого зумовлених змістом діяльності, її емоційною привабливістю;
• здатність легко включатися в нові види роботи. Однак, якщо виникають труднощі, діти одразу втрачають інтерес;
• відгук на пропозицію вихователя, коли той спонукає) до будь-якої діяльності;
• відсутність потреби бути першими (вони майже завжди другі): і за готовністю до Занять, і під час спостережень та виконання завдання (якщо план дій точно не розписаний і треба виявити винахідливість та фантазію ці діти не виявляють ентузіазму й воліють діяти за готовим зразком);
• їх важко зацікавити новим предметом або явищем, І навіть якщо інтерес виникає на початку діяльності, то швидко згасає під час виконання завдання;
• прояви активності зовні невиразні, хоча охоче відгукуються на пропозицію дорослого, поспілкуватися або попрацювати разом;
• в умовах самостійної діяльності іноді захоплюються виконуваною роботою, проте діють завжди одноманітно; :
• інтереси переважно обмежуються повсякденними подіями, привернути увагу може лише щось незвичне. Проте далі простого виявлення цікавості вони не йдуть і не роблять спроби з'ясувати для себе ситуацію;
• майже ніколи самі ні в чому не проявляють активності і навіть, знаючи правильну відповідь, не скажуть її з власної ініціативи, хоча іноді можуть здивувати дорослого оригінальними міркуваннями;;
• звертання до вихователя здебільшого пов'язані із задоволенням комунікативної потре-бита з новизною ситуації, запитання, що стосуються уточнення здобутих знань;ставлять дуже рідко;
• у спільній діяльності з дорослими вони за будь-яких умов лише слухняні виконавці.
Для цієї підгрупи дошкільнят дуже важлива емоційна підтримка.,
До прийомів емоційної активації можна віднести: незвичайний початок занять; музич ний або віршований уривок як привітання тощо. Доречними будуть і повідомлення цікавої інформації у процесі діяльності, «розвантажувальні» завдання, якщо діти втомились, і засвоєння знань іде повільно. Матеріалом можуть слугувати приказки, прислів'я, фразеологічні звороти.
Отже, стратегія педагога в роботі з відносно активними дітьми не лише допомогти їм включитись у діяльність, а й підтримувати відповідну емоційно інтелектуальну атмосферу протягом усього заняття. Це дасть дитині змогу відчути радість, піднесення не тільки під час сприймання завдання, а й під час його виконання. Вона захоче повторити і закріпити свої досягнення, навіть якщо це потребуватиме певних інтелектуально-вольових зусиль. Якщо на наступних заняттях справдяться її очікування, це стане запорукою поступового переходу на вищий рівень розвитку пізнавальної активності.
3. Діти з пасивним рівнем пізнавальної активності.
Ці діти:
• завжди пасивні та байдужі і на заняттях, в спілкуванні, й під час спільної діяльності з дорослими або однолітками; • майже ніколи не розпочинають виконувати завдання "без підказки, нагадування дорослого, однолітків, важко включаються у роботу, очікують звичного тиску (у вигляді зауважень) з боку вихователя; ,
• не виявляють інтересу до завдання, готовності включитися у роботу, та, власне, й не можуть (і не прагнуть) самостійно його виконати;
. ; • неохоче виконують будь-яку роботу або навіть повністю відмовляються від діяльності. Тут ідеться про цілковиту відсутність інтересу до навколишнього світу, до спілкування з однолітками;
• зазвичай поведінка цих дітей стереотипна; ; :
• пізнавальна діяльність пов'язана з негативними емоціями, викликає пригніченість, нудьгу
• вказівки та пояснення вихователя здебільшого не запам'ятовують; ,'
• у ситуаціях, коли треба самостійно застосувати набуті знання, не можуть обійтися без суттєвої допомоги дорослого; :;.-.•.
• повільно переключаються з інтенсивної рухової активності на розумову; .
• байдужі до результатів своєї діяльності ніколи не радіють успіхам і не сумують із приводу невдач.
Працюючи з пасивними дітьми, слід ураховувати, що вони не можуть негайно включитися в роботу, оскільки їхня активність зростає поступово. Отже, не варто пропонувати їм завдань, які потребують швидкого переходу від одного виду діяльності до іншого; треба давати час на обмірковування відповіді; небажано ставити під час відповіді несподівані запитання; слід бути готовими до того, що після активної рухової діяльності ці діти досить повільно переключатимуться на розумову.
Педагог має подбати про налагодження доброзичливих взаємин із такими дітьми, оскільки погрози, докори, негативні оцінки відбивають у них із самого початку бажання щось пізнати, гасять стимул для подальшого зростання»
Основним прийомом, який найдоречніше застосовувати до пасивних дітей, є так звані емоційні погладжування, до яких можна віднести: звертання до дитини тільки на ім'я; схвалення, добрий, лагідний тон;акцент на позитивному: замість погроз, наказів запропонувати, наприклад, таке: «Побачимо, що у нас вийде, якщо...»; хвилинки психологічного розвантаження або «емоційної підзарядки», частіше звертатися до жартів, загадок, скоромовок, що легко запам'ятовуються, можуть викликати усмішку. ,
Такі, нескладні прийоми знімуть напруження під час занять.
Вирішальним чинником формування пізнавальної активності є спілкування дитини з дорослими педагогом, батьками. При цьому вона засвоює способи керування своєю поведінкою, долає труднощі орієнтування в нових ситуаціях лід час розв'язання нових завдань.
Особливістю роботи дошкільного закладу є створення навчально-ігрового середовища як провідного чинника розвитку дитини за її інтересами. Добір предметів, що оточують дітей, має сприяти розвиткові їхньої діяльності відповідно до динаміки та збагачення зацікавлень.
Організована вихователем діяльність повинна захоплювати малюків, дарувати їм радість, викликати задоволення. Важливо виховувати в дітей пізнавальні інтереси і потреби; учити оволодівати загальними способами дій при розв'язанні практичних або пізнавальних завдань; поступово підводити до самостійного винайдення цих способів; формувати самоконтроль за виконанням своїх дій, що передбачає:
• впізнання відомого змісту;
• спровоковане його відтворення (прямі відповіді на запитання вихователя);
• самостійне відтворення;
• творче вибіркове використання відомого змісту в нових умовах.
Малі задовольняють свої інтереси в діяльності, яку обирають самостійно, особливо якщо вона нова та цікава. Забезпечує це організація навчально-ігрового середовища інформативного й різнобічного, комплексного і динамічного і мобільного, дієвого й невичерпного; варіативного і близького до побуту дітей, здатного задовольняти потребу малюків у новому. У цьому допомагають програми виховання і навчання дошкільнят, в яких ставиться завдання обладнати центри самостійної активної діяльності, де діти можуть у вільний від занять час чимось ж
Отже, можна виділити такі передумови формування пізнавального інтересу в дошкільнят.
1. Зміст навчально-ігрового середовища має узгоджуватися з пізнавальними можливостями дітей, з обсягом інформації, що відповідає пізнавальним потребам і активізує зацікавленість.
2. Активність дитини у здобутті інформації, потреба у нових уявленнях, а також успішне формування вмінь і навичок самостійно задовольняти цю потребу.
3. Доцільне співвідношення елементів відомого і невідомого, використання додаткової інформації, емоційність навчально-ігрового матеріалу.
4. Забезпечення оптимального співвідношення між репродуктивними і творчими вправами.
5. Вияв дітьми ініціативи і самостійності.
6. Активізація розумових сил дитини, її вольових зусиль під час розв'язання завдань.
7. Ситуації успіху, аперцепції (звертання до життєвого досвіду).
Дослідницька діяльність
Умовою розвитку пізнавальної активності дітей, піднесення її на вищий рівень є практика, дослідницька діяльність.
Першорядного значення-набуває факт успішного завершення пошукових дій. Організація пізнавальної діяльності має спиратися на вже розвинуті потреби, Насамперед на потребу дитини у спілкуванні з дорослими, у схваленні ними її дій, вчинків, суджень, думок.
Добре відомо, що розвиток творчого мислення забезпечується не відтворенням дитиною відомих зразків дій, а формуванням у неї здатності комбінувати, перегруповувати, розглядати щось під різними кутами зору, вдаватися до асоціацій. Що багатші асоціації, то вільніше почувається малюк, виконуючи практичні завдання, і вища його пізнавальна активність.
Безумовно, використання готових зразків (правил, принципів, алгоритмів) полегшує Дорослому керівництво процесом засвоєння дитиною знань, створює сприятливі умови для контролю, корекції та оцінки її діяльності. Проте не слід забувати, що така стратегія, доцільна щодо деяких дітей, загалом знижує самостійність і пізнавальну активність-малят, призвичаює їх бути слухняними виконавцями чиїхось вимог, тож не може бути пріоритетною.
Оптимальною є організація діяльності дитини, за якої вона може по-різному розв'язувати поставлені завдання, і кожне розв'язання є правильним та заслуговує на високу оцінку. За таких умов вихованець має сам обрати спосіб розв'язування й оцінити зроблене як вдале або ні. Оскільки така ситуація для дітей, невпевнених у собі, незвична або навіть небажана/тривожна, слід підбадьорити дитину, висловити впевненість у її можливостях, підтримати її старання, підкреслити, що вона може обрати найзручніший, найцікавіший для себе спосіб. Зробити це малюкові нелегко, бо ж доведеться позбутися звички заглядати до сусіда, чекати вказівок дорослого, страху перед помилкою.
Вихователь повинен пам'ятати, що подив важлива здатність дитини, він живить її пізнавальний інтерес. Подив можна викликати новизною, незвичністю, несподіванкою, невідповідністю чогось уявленням малюка. Пізнавальний інтерес це своєрідний трамплін до пізнавальної активності, опора для емоційної пам'яті, стимул для підвищення емоційного тонусу, засіб мобілізації уваги та вольових зусиль дитини.
Навіть найпасивніших дітей можна зробити активними. Метод дуже простий: дати дитині радість пізнання, подолання труднощів; Навчитися чекати відповіді від неї, переживати разом щастя інтелектуальної перемоги.
Формування пізнавального інтересу
1. Емоційний компонент.
Завдання: викликати позитивну емоційну реакцію на пізнавальні ситуації; формувати бажання виконувати завдання; вчити співпрацювати з однолітками.
Засоби впливу на процес формування пізнавального інтересу: дидактичні ігри, ситуації зацікавлення, успіху, аперцепції (звертання до життєвого досвіду дітей), показ, пояснення, запитання-доказ, проблемні запитання, ігри-головоломки, група практичних методів.
Уміння, що характеризують рівень сформованості пізнавального інтересу:
• швидка реакція на пізнавальну ситуацію (появу нового матеріалу, словесне запрошення дорослого взятися за цікаву справу);
• своєчасний початок пошукових дій;
• вияв цікавості до предметів, задоволення.
2. Інтелектуальний компонент.
Завдання: активізувати мислення, пам'ять,
уяву дітей; учити зосереджувати увагу, аналізувати ситуацію, словесно позначати власні дії; розвивати інтелектуальне спрямування Дій.
Засоби впливу на процес формування пізнавального інтересу: дидактичні, розвивальні ігри, спостереження, досліди, вправи, проблемні запитання, ігри-кросворди, діалог, ситуації пізнавальних утруднень, показ, пояснення, ситуації-несподіванки, сюрпризні моменти.
Уміння, що характеризують рівень сформованості пізнавального інтересу:
• розуміння та прийняття завдань;
•. орієнтація на результат діяльності;,
• сприйнятливість до нових знань;
• прагнення успіху;
• здійснення самоконтролю;
• своєчасний початок пошукових дій;
• пояснення способу їх виконання.
3. Вольовий компонент.
Завдання: розвивати самостійність, ініціативність, наполегливість, здатність долати труднощі..
Засоби впливу на процес формування пізнавального інтересу: піктограми, малюнки-ситуації, сюжетно-рольові ігри, вправи, пізнавальні завдання, ситуації успіху, зацікавлення.
Уміння, що характеризують рівень сформованості пізнавального інтересу:
• висока працездатність;
• чітко виражені вольові якості;
• прийняття складних завдань;
• доведення розпочатої справи до кінця.
Вихователь має враховувати, що для формування емоційного, інтелектуального і вольового компонентів пізнавального Інтересу необхідно пропонувати дітям різні пізнавальні завдання, а саме:
а) завдання-вправи на спостереження явища, його дослідження, усвідомлення;
б) завдання на самостійне застосування знань і вмінь в умовах, подібних до тих, у яких вони набувалися;
в) завдання на вияв активності та творчості, виконувані самостійно, на основі спостережень, аналізу умов виконання.
4. Роль спільної діяльності в формуванні пізнавальної активності дітей дошкільного віку.
Наявність потреби у взаємодії з однолітками загальновідома. Однак вирішення проблем пізнавального розвитку повязується в основному із впливами дорослого. Емоційне відношення дорослого і форми спілкування з ним кваліфікується як сильний мотиваційний фактор пізнання. В.К.Котирло та Т.В. Дуткевич вивчали проблему спільної пізнавальної діяльності дошкільників. Однак роль взаємовпливу дітей в ході спілкування в групі однолітків для розвитку пізнавальної сфери до цього часу не зясована.
Способи діяльності, якими дитина оволодіває разом з дорослим, дитина відтворює з однолітками, стверджуючись в колективі як знаток і умілець. В середовищі однолітків відмічається зростання загальної активності дитини. З однолітками дитина отримує більше простору для вільного, прямо не регламентованої дорослим взаємодії зі світом. Вона стає діячем в істинному сенсі і вибудовує свою поведінку на основі власних прагнень і з врахуванням своїх можливостей.
Можливості кожного учасника в групі залежать від його власної пізнавальної активності. Для дитини із значним пізнавальним потенціалом група однолітків стає сприятливою умовою для саморозкриття. Багатоваріантний та пошуковий характер задачі дозволяє їй проявляти видумку, кмітливість, творчість. Впевненість дитини в тому, що її зауваження не залишають байдужими інших та приймаються однолітками, слугують дієвим мотивом для участі в рішенні задачі. Тепер стає можливим справжнє обговорення задачі в групі. Між дітьми виникає азарт рішення, інтелектуальне змагання, коли кожен прагне запропонувати своє рішення. Дитина виступає в такій якості, яка не проявляється з дорослим. Дитина сама формулює задачу, ставить її проблему перед іншими, висловлює різні пропозиції рішення, відповідає на запитання, зауваження однолітків, оцінює їхні висловлювання.
12