Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ В БАНКАХ
Спеціальність 08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Тернопіль - 2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі банківської справи Тернопільського національного економічного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат економічних наук, професор
Тиркало Роман Іванович,
Тернопільський національний економічний університет
Офіційні опоненти: доктор економічних наук,
старший науковий співробітник
Корнєєв Володимир Вікторович,
Інститут економіки та прогнозування НАН України,
заступник завідуючого відділу
кандидат економічних наук, доцент
Лапішко Марія Львівна,
Львівський банківський інститут
Національного банку України,
декан факультету банківської справи
Провідна установа: Київський національний економічний університет
Імені Вадима Гетьмана
Міністерства освіти і науки України,
кафедра банківської справи, м. Київ.
Захист відбудеться “23” січня 2007 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 58.082.03. у Тернопільському національному економічному університеті за адресою: 46004, м. Тернопіль, вул. Львівська, 11а, ауд. 211.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Тернопільського національного економічного університету за адресою: 46004 м. Тернопіль, вул. Львівська, 11.
Автореферат розісланий “10” грудня 2006 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук, доцент М. П. Шаварина
Актуальність теми дослідження. Банківський сектор економіки України в сучасних умовах постав перед проблемами підвищення ефективності системи управління банківською діяльністю і її основного елемента - планування. Це повязано з тим, що загострилась конкуренція у банківському секторі, відбулось зниження темпів приросту ресурсів та доходів, збільшились витрати банків.
Показники, що характеризують якість управління, займають ключове місце в системі оцінок надійності і платоспроможності комерційного банку як за методикою Національного банку України, так і за міжнародною системою CAMEL-S, в яку входять такі найважливіші показники діяльності банку як достатність капіталу, якість активів, ліквідність і рівень доходів. Вибір іноземними партнерами українського банку як інвестиційного посередника або одержувача позик базується на оцінках рівня його менеджменту. Тому без зміни ситуації в управлінні українськими комерційними банками не слід чекати масштабних зовнішніх інвестицій в національну економіку, а також успіхів в конкурентній боротьбі вітчизняних банків з іноземними.
Разом з цим, проблема банківського менеджменту в цілому та фінансового планування зокрема в Україні відноситься до числа найменш досліджених. На сучасному етапі в кожному банку здійснюється фінансове планування не на основі системи загальноприйнятих цінностей і уявлень, а лише на індивідуальному сприйнятті дійсності окремими банкірами.
В світовій теорії і практиці проблемам планування і контролю діяльності банків приділяється багато уваги. У ряді визначних дослідників даної тематики стоять такі вчені як В.І.Букато, Е.Дж. Долан, О.І.Лаврушин, В.А.Москвіна, В.Ф.Палій, Г.С.Панова, А.Н.Петрова, Дж.Ф. Сінки, Ф.У.Тейлор, Д. Хан, М.М.Ямпольський та ін. Незважаючи на те, що світова банківська спільнота виробила основні підходи до планування і контролю на базі розукрупнення планових одиниць банку, ряд методологічних проблем, що повязані з коректною ідентифікацією і розрахунком доходів та витрат, до кінця не вирішений.
В Україні сучасна теорія і практика фінансового планування банківської діяльності висвітлена у працях вітчизняних науковців - О.В.Васюренка, О.В.Дзюблюка, О.А.Кириченка, В.В. Корнєєва, М.Л. Лапішко, О.С. Любуня, А.М.Мороза, А.Г. Писарева, А. М. Поддєрьогіна, Л.О.Примостки, Р.І. Тиркала, Е.Б.Ширінської та ін.
Проте, як засвідчує аналіз наукових джерел, питання розрахунку, планування та розподілу властивих банку доходів та витрат у всьому їх різноманітті як в цілому, так і з віднесенням їх до окремих обєктів планування ще недостатньо вивчені і вимагають поглибленого дослідження. Причина такого стану справ полягає, перш за все, в недостатності накопиченого досвіду, в несформованості обліково-аналітичних методик і процедур, слабкості нормативної бази розрахунку витрат, неврегульованості функціонування фінансового ринку. Це вимагає пошуку та впровадження пропозицій з раціоналізації і вдосконалення фінансового планування в банках, що засновані як на адаптації до сучасних українських умов досвіду, накопиченого іноземними банками, так і на розробці оригінальних для української банківської практики підходів і методів.
Важливість зазначених проблем і обєктивна необхідність їх вирішення зумовили вибір теми дисертаційної роботи і визначають її актуальність.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до науково-дослідної теми кафедри банківської справи Тернопільського національного економічного університету “Грошово-кредитна система України в умовах ринкових перетворень в економіці” (номер державної реєстрації 0101U005698). Роль автора у виконанні цієї теми полягала у здійсненні розробок, повязаних із дослідженням теоретичних та прикладних питань фінансового планування діяльності банків в умовах трансформаційної економіки.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає у поглибленні теоретичних засад фінансового планування в банках, виявленні їх особливостей в умовах ринкової трансформації економіки України, а також розробці практичних рекомендацій, спрямованих на підвищення ефективності банківської діяльності і покликаних підняти на якісно новий рівень управління фінансами в українських банках. Виходячи з цього, в дослідженні поставлено наступні завдання:
Обєктом дослідження є діяльність банківських установ України. Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та прикладні питання організації, регулювання та вдосконалення фінансового планування в банківських установах.
Методи дослідження. Основу дисертаційної роботи формують загальнонаукові прийоми і методи досліджень: 1) системної оцінки та наукової дедукції при зясуванні теоретичних аспектів функціонування банківських установ та економічної природи фінансового планування діяльності комерційних банків; 2) метод аналізу і синтезу для оцінки ролі та місця фінансового планування в системі банківського менеджменту та його впливу на процес управління комерційним банком; 3) методи групування, порівняння та історичної оцінки для дослідження особливостей і тенденцій планування банківської діяльності.
Інформаційною базою дослідження послугували офіційні статистичні дані про розвиток економіки і банківського сектора в 1993-2005 роках, практичні матеріали окремих вітчизняних банків, матеріали конференцій і семінарів.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна результатів дослідження, виконаного автором, полягає в розробці ряду концептуальних положень і підходів, направлених на підвищення ефективності фінансового планування в комерційних банках в умовах сучасної економіки, яка відрізняється високим ступенем невизначеності і значним рівнем ризику.
В процесі дослідження отримані наступні найістотніші результати, що характеризують наукову новизну дисертаційної роботи:
вперше:
удосконалено:
одержали подальший розвиток:
Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці ефективної системи планування і контролю банківської діяльності і в обґрунтовуванні методичних рекомендацій, реалізація яких може дозволити підняти на якісно новий рівень управлінський процес в українських банках, підвищити конкурентноспроможність і ефективність їх діяльності.
Основні положення дисертаційного дослідження реалізовані в практичній роботі Шевченківської філії ВАТ КБ “Надра” (довідка № 2081 від 12.09.05 р.), ТОВ КБ “Даніель” (довідка № 1-2427 від 26.09.05 р.), а також використані у навчальному процесі Тернопільського національного економічного університету при викладанні навчальних дисциплін “Банківські операції”, “Кредитно-комерційна діяльність банку” (довідка №126-13/1099 від 27.06.2006 р.).
Особистий внесок здобувача. Усі наукові результати, викладені в дисертації, одержані автором самостійно та знайшли відображення в опублікованих одноосібно працях.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження обговорювались на Всеукраїнській науково-практичній конференції вчених, викладачів, практичних працівників і молодих науковців “Розвиток фінансово-кредитних відносин в Україні” (м. Київ, 2004 р.), на VI Міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика сучасної економіки” (м. Черкаси, 2005 рік), на VІI Міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика сучасної економіки” (м. Черкаси, 2006 рік),
Публікації. Основні положення та найважливіші результати дисертаційної роботи викладено у 8 наукових публікаціях. У тому числі 3 публікації у наукових фахових виданнях, 5 в інших виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 2.38 д.а.
Обєм та структура роботи. Дисертаційна робота виконана на 174 сторінках і складається з трьох розділів, вступу, висновків, містить 9 таблиць, 22 рисунки, а також 5 додатків. Список використаних джерел налічує 230 найменувань.
Основні положення дисертаційної роботи
У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертації, ступінь розробленості даного напрямку в економічній літературі, визначено мету, завдання, обєкт і предмет дослідження, теоретичну й методологічну основи роботи, інформаціну базу, сформульовано наукову новизну роботи та практичне значення одержаних результатів.
У першому розділі “Планування як елемент системи управління банком” - досліджено сутність діяльністі банківських установ як специфічних субєктів підприємницької діяльності, розкрито зміст, субєкт, обєкт та мету планування банку. Визначено методологічні підходи, види та методи фінансового планування.
Дано визначення фінансового планування як сфери діяльності вищого керівництва банку, що є одночасно робочим інструментом, який використовується в усіх сферах діяльності комерційного банку, головний обовязок якого полягає у визначенні альтернативних напрямків та траєкторій розвитку банку, постановці цілей, розподілі ресурсів, що дає банку конкурентні переваги та показує розмір прибутку від виконання фінансового плану банку.
Охарактеризовано визначення сутності діяльності банку як процесу надання послуг, що випливає із властивостей та визначення послуги. Банківські послуги - це види діяльності комерційних банків, що відповідають їх функціям, спрямовані на задоволення суспільних потреб і отримання максимального прибутку; результат діяльності банку, що виражається в його операціях, які спрямовані на задоволення конкретних потреб клієнта банку; сукупність відповідним чином структурованих банківських операцій (сукупність банківських трансакцій), що дозволяє проводити разове постійне обслуговування клієнта.
Визначено дефініцію “горизонт фінансового планування” як проміжку часу, на який складається фінансовий план банку.
На основі аналізу, порівняння, узгодженості досліджень різних вчених щодо видів та етапів фінансового планування критично оцінено існуючі підходи до розподілу процесу фінансового планування на етапи. Запропоновано розділити процес фінансового планування на етапи (рис.1) (в даному поділі враховано й усунуто головні недоліки “традиційних розподілів”), що дозволяють коректно скласти фінансовий план діяльності банку: аналіз мікро- та макросередовища банку, а також аналіз виконання фінансового плану; безпосереднє складання проекту фінансового плану; розгляд проекту фінансового плану; затвердження проекту фінансового плану; виконання фінансового плану, що дозволяють коректно скласти фінансовий план банку.
ce
d1