У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Поверхні другого порядку.html

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Лекція 10. Поверхні другого порядку.

Загальна теорія поверхонь другого порядку значно складніша порівняно з теорією кривих. Ми не будемо викладати її тут детально. Познайомимось лише з основними видами поверхонь та їх властивостями.

1. Загальне рівняння другого порядку трьох змінних.

Загальне рівняння другого порядку, що описує деяку поверхню в тривимірному просторі, залежить від трьох змінних і має вид:

   (1)

Перетвореннями системи координат можна звести це рівняння до одного з канонічних рівнянь поверхонь другого порядку.

Розглянемо основні з них.

1.1. Еліпсоїд.

Канонічним рівнянням еліпсоїду є рівняння виду:      (2)

З рівняння (2) безпосередньо випливає, що по-перше, дана поверхня симетрична відносно всіх трьох координатних площин, і по-друге, . Точки , , , , та  називаються вершинами еліпсоїда. Покажемо, що якщо існує переріз еліпсоїда поверхнею паралельною до однієї з координатних площин, то таким перерізом завжди є еліпс (власне, цій обставині він і завдячує своєю назвою). Дійсно, розглянемо переріз площиною , де . Маємо:  . Ці рівняння визначають

Рис. 1  еліпс з півосями  та  (див. рис. 1). . Максимальні півосі, рівні  і , матиме еліпс, одержаний в перерізі координатною площиною  при . При  перерізи перетворюється на точки – вершини еліпсоїда. Аналогічні міркування справедливі і для перерізів еліпсоїда площинами  та  .

1.2. Однопорожнинний гіперболоїд.

Однопорожнинний гіперболоїд задається канонічним рівнянням виду:

    (3)

Очевидна симетрія точок поверхні відносно всіх трьох координатних площин. Дослідимо форму поверхні з допомогою перерізів площинами паралельними координатним. Розглянемо спочатку переріз поверхні площиною . Маємо: 

Ці рівняння при будь-якому значенні  визначають еліпс з півосями  та . Мінімальні півосі, рівні  і , матиме еліпс, одержаний в перерізі координатною площиною  при .

В перерізі однопорожнинного гіперболоїда будь-якою з Рис. 2 площин  матимемо гіперболу:   

Її дійсною віссю при  буде , а уявною – . Якщо ж , то дійсна вісь буде рівна

, а уявна – рівна . Зауважимо, що при  перерізи являють собою дві прямі, що перетинаються в точці . Аналогічно можна переконатись, що і в перерізі будь-якою з площин  також отримаємо гіперболу. Рівняння (3) приховує одну дуже важливу особливість однопорожнинного гіперболоїда, а саме; пара зазначених вище прямих є лише однією парою з двох сімейств таких пар прямих, цілком розташованих на цій поверхні. Це так звані прямолінійні твірні однопорожнинного гіперболоїда. Визначимо їх. Рівняння (4) можна подати у вигляді:

, або        (4)

Розглянемо тепер пряму лінію, утворену перетином двох площин, визначених при деяких значеннях числових параметрів та :

         (5)

Координати кожної точки прямої (5), очевидно задовольняють рівняння (4), а отже, і рівняння (3). Тому всі точки прямих (5) лежать на гіперболоїді (3). Аналогічними міркуванням переконайтесь, що і сімейство прямих

         (6)

також належить однопорожнинному гіперболоїду (3) при всіх значеннях параметрів та . Якщо розглянути довільну точку на гіперболоїді (3) і підставити її координати в одне з рівнянь сімейства (5) або (6), то визначимо значення параметрів  та  , які відповідають парі прямих, що проходять саме через цю точку однопорожнинного гіперболоїда. Зрозуміло, що значення цих пар параметрів можуть бути визначені лише з точністю до спільного множника. Однопорожнинний гіперболоїд зображена на рис. 2.

1.3. Двопорожнинний гіперболоїд.

Двопорожнинний гіперболоїд задається канонічним рівнянням виду:

         (7)

Ця поверхня, очевидно, також симетрична відносно всіх трьох координатних площин. Форму поверхні знову встановимо з допомогою перерізів. Розглянемо спочатку переріз площиною . Маємо:  

Бачимо, що при  дані рівняння визначають еліпс з півосями  та . Переріз взагалі не існує при , а при  стає точкою . Ці точки є вершинами двопорожнинного гіперболоїда – ця поверхня складається з двох окремих частин (рис. 3).

Дослідимо тепер переріз цієї поверхні площиною :   

В перерізі при будь-якому значенні  маємо гіперболу,

дійсна вісь якої рівна  і паралельна осі , а уявна,

Рис. 3 рівна , паралельна осі .

Аналогічно переконайтесь, що і в перерізі площиною  при довільному значенні  матимемо гіперболу з дійсною

віссю, паралельною осі  і уявною – паралельною осі .

1.4. Еліптичний параболоїд.

Канонічним рівнянням еліптичного параболоїду є наступне:    (8)

Ця поверхня є симетричною відносно координатних площин  та  і розташована над площиною . В перерізі площиною  при  одержимо еліпс (при  перерізу належить лише вершина еліптичного параболоїда – точка ):   

Півосі цього еліпса рівні  та .

Якщо ж розглянути переріз еліптичного параболоїду наприклад площиною , то одержимо параболу:

, вершиною якої є точка з координатами  , а вісь

Рис. 4 паралельна осі . Так само і в перерізі площиною  для довільного зна-

чення параметра  матимемо параболу. Цей факт і пояснює назву цієї поверхні. Її вигляд показаний на рис. 4.

Зауваження. Слід зазначити, що будь-яка з розглянутих вище поверхонь може бути одержана при обертанні відповідної кривої другого поряду навколо деякої осі. Наприклад, еліпс , розташований в площині , при обертанні навколо осі  опише еліпсоїд обертання:   .

Перетворенням координат , при якому вздовж осі  відбувається «стискання», якщо , або «розтягування», якщо , можна одержати еліпсоїд (2), де .

Одно- та двопорожнинний гіперболоїди обертання можна одержати обертанням гіперболи відповідно навколо уявної або дійсної осей, а параболоїд обертання – обертанням параболи навколо її осі симетрії. Описане вище перетворення координат, застосоване до вказаних поверхонь обертання, приведе до рівнянь (3), (7), (8).

Поверхня, до розгляду якої ми переходимо далі, в цьому розумінні є унікальною, тому що не може бути одержана обертанням жодної кривої другого порядку.

1.5. Гіперболічний параболоїд.

Гіперболічний параболоїд описується канонічним рівнянням:     (9)

Теорема. Гіперболічний параболоїд (9) є поверхнею, утвореною рухом параболи , вершина якої ковзає вздовж нерухомої параболи  так, що площини обох парабол залишаються взаємно перпендикулярними, а осі – протилежно напрямленими (див. рис. 5).

Доведення. Розглянемо довільну точку , яка належить поверхні, одержаній вказаним рухом параболи. Нехай точка  належить рухомій параболі в той момент, коли її вершина знаходиться в точці  з координатами , де – відстань від площини рухомої параболи до координатної площини. Оскільки точка  належить водночас і нерухомій параболі, то , а координати точки  задовольняють рівняння:   

Оскільки , а , то одержуємо рівняння

рис5 , звідки й випливає рівняння (9).

Зауваження. Якщо осі обох парабол, що рухаються описаним вище способом, напрямлені в один бік, то одержимо еліптичний параболоїд (8).

Дослідимо форму параболічного гіперболоїда (поки що законним в його назві здається лише слово параболічний) за допомогою перерізів.

Розглянемо спочатку переріз поверхні площиною, паралельною :  

Маємо в перерізі гіперболу (виняток складає випадок, коли , тоді переріз являє собою пару прямих в площині , що перетинаються в початку координат: ). Дійсна вісь такої гіперболи при  паралельна осі , а уявна – осі . При  – навпаки, дійсна вісь паралельна осі , а уявна – осі .

В перерізі площиною  одержимо одне з положень рухомої параболи, яка утворила своїм рухом дану поверхню:  . В перерізі площиною  також утворюється парабола:  

Вісь цієї параболи паралельна осі  та співнапрямлена з нею, а вершина знаходиться нижче координатної площини . Загальний вигляд гіперболічного параболоїда на рис. 5 нагадує «сідло».

Зауваження. Гіперболічний параболоїд так само, як і однопорожнинний гіперболоїд має два сімейства прямолінійних твірних. Пропонуємо самостійно переконатись в тому, що їх рівняннями є наступні:

рис. 5    та

1.6. Конуси та циліндри.

Окремим класом поверхонь є так звані конічні та циліндричні поверхні. З точки зору загальної теорії поверхонь другого порядку, дані поверхні є виродженими (наприклад, у випадку кривих другого порядку гіпербола вироджується в пару прямих, що перетинаються, а парабола – в пару паралельних прямих). Дамо точні означення та одержимо рівняння цих поверхонь.

Означення. Циліндричною поверхнею (або просто циліндром) називається поверхня, утворена рухом прямої лінії, що зберігає деякий сталий напрямок (ця пряма називається твірною циліндра) і перетинає деяку криву другого порядку – напрямну циліндра (див. рис. 6 ).

Будемо вважати, що твірна циліндра має напрямний вектор  з координатами , а напрямна задана як лінія перетину двох поверхонь:

      (10)

(Одна з цих поверхонь, як правило є площиною, а інша – одна з поверхонь, описаних вище).

Розглянемо довільну точку , що належить циліндру. Нехай  – та точка напрямної (1), яка належить тій самій твірній, що і точка . Тоді координати точок  і  пов’язані наступним співвідношенням  , звідки маємо:

рис. 6      (11)

Далі підставимо вирази (11) в одне з рівнянь напрямної (10), адже точка  має задовольняти рівняння напрямної. Виразимо звідси  через  і знову підставимо знайдений вираз для  у формули (11). Залишилось тепер знайдені координати точки  підставити у друге з рівнянь напрямної (10). Таким чином одержимо рівняння циліндра.

Реалізуємо цей алгоритм на прикладі.

2. Приклад. Скласти рівняння циліндра, напрямна якого задана рівняннями ; , а твірні перпендикулярні до площини напрямної.

Оскільки напрямна лежить в площині , то твірні цього циліндру мають напрямок нормалі цієї площини: . Нехай точки  та  вибрані як описано вище. Тоді рівняння твірної, що через них проходить є таким: , звідки , , . З другого рівняння напрямної  знаходимо, що , а тому , , . Підставимо координати точки  тепер у перше рівняння напрямної та спростимо одержаний вираз: , звідки одержимо рівняння циліндра .

3. Означення. Конічною поверхнею (або просто конусом) називається поверхня, утворена рухом прямої лінії, що проходить через деяку фіксовану точку– вершину конуса (ця пряма називається твірною конуса) і перетинає деяку криву другого порядку – напрямну конуса (див. рис. 7).

Нехай вершиною конуса є точка , а напрямна як і у випадку з циліндром, задана як лінія перетину двох поверхонь:   (12)

(Одна з цих поверхонь, як правило є площиною, а інша – одна з поверхонь, описаних вище).

Розглянемо довільну точку , що належить циліндру. Нехай  – та точка напрямної (3), яка належить тій самій твірній, що і точка . Тоді координати точок  і  пов’язані наступним співвідношенням  , звідки маємо:     (13)

рис. 7 Підставимо вирази (13) в одне з рівнянь напрямної (12), оскільки точка  має задовольняти рівняння напрямної. Виразимо звідси  через  і знову підставимо знайдений вираз для  у формули (13). Щоб одержати рівняння конуса, підставимо знайдені координати точки  у друге з рівнянь напрямної (12).

Розглянемо приклад.

4. Приклад. Скласти рівняння конуса з вершиною в початку координат, напрямна якого дана рівняннями ; .

Нехай  – довільна точка циліндра,  – відповідна точка напрямної. Тоді їх координати задовольняють рівність: , звідки . Оскільки , то , а отже . З першого рівняння напрямної, якому також задовольняє точка , одержимо рівняння конуса: , або .

5. Зауваження. Циліндр, напрямні якого перпендикулярні площині твірної, називається прямим циліндром. В залежності від форми напрямної його називають круговим, еліптичним, гіперболічним або параболічним.

6. Зауваження. Конус, твірною якого є коло, а вершина конуса проектується в центр цього кола, називається прямим круговим конусом.

PAGE  1


EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  

EMBED Word.Picture.8  




1. Производство по делам, возникающих из административных и иных публичных правоотношений
2. До исторический этап - Человек выделяется из животного мира начинает использовать огонь орудия труда
3. темах и объектах; Т ~ число идентичных технических систем и объектов подверженных общему фактору риска f
4. ПРОСВЕЩЕНИЕ 1981 ББК 74
5. Контрольна робота ’ 1 Побудова графіків за допомогою MS Excel Mthcd Grpher Вивести на екран монітора і надрукува
6.  В еврейском календаре 2 Новых года 3 Новых года 4 Новых года 5 Новых годов 2
7. Кришталевий Апельсин
8. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступенякандидата філологічних наук
9. экономического развития ведущих стран Европы и США на рубеже 1920вв
10. ТЕМА 13 УЧЕТ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ЗАПАСОВ
11.  Связано это с тем что удобно представлять информацию в виде последовательности электрических импульсов- и
12. Определение потерь напряжения и мощности в проводах линии и электропередачи
13. Задание на выполнение проекта
14. темах конкуренции образа объекта идеи товара услуги персоналии организации ~ фирмы бренда в ценностный р
15. это информационный поток о состоянии и движении имущества денежных средств кредитов и займов ценных бумаг.
16. экономическая сущность бюджета его значение в регулировании экономики России
17. Понятие и сущность Конституции
18. Арктика строение и тектоника
19. Актуальные аспекты цели нормотворчества органов исполнительной власти Азербайджанской Республики
20.  Сфера застосування та загальні положення