Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Економіка підприємства Методичні рекомендації щодо виконання курсової роботи галузі знань 0305

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 11.11.2024

PAGE  24

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Харківський інститут фінансів

Українського державного університету фінансів

та міжнародної торгівлі

Кафедра управління персоналом та економіки праці

«Економіка підприємства»

Методичні рекомендації щодо виконання курсової роботи

галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво»

напряму підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка»,

6.030505 «Управління персоналом та економіки праці»,

6.030509 «Облік і аудит», 6.030508 «Фінанси і кредит»

освітньо-кваліфікаційного рівня  бакалавр

Укладачі: старший викладач Макарова Л.Г.

Розглянуто та ухвалено

на засіданні кафедри

Протокол від 17.09.2012р. № 2

Харків

2012 рік


ЗМІСТ

стор.

ВСТУП…………………………………………………………………………

3

Розділ 1. Основні вимоги до змісту ,структури і оформлення курсової роботи……………………………………...

5

1.1. Мета і завдання курсової роботи………………………………

5

1.2. Вибір теми курсової роботи…………………………………….

6

1.3. Зміст і структура курсової роботи……………………………...

7

1.4. Методичні рекомендації щодо написання курсової роботи ….

16

РОЗДІЛ 2. РЕЦЕНЗУВННЯ, ЗАХИСТ ТА ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ………………………………………………………………………..

20

2.1. Перевірка і рецензування курсової роботи…………………….

20

2.2. Захист курсової роботи………………………………………….

21

2.3.Критерії оцінювання курсової роботи…………………………..

21

3. Тематика курсових робіт………………………………................

28

4. Зміст практичних завдань……………………………………….

30

5.Рекомендована література…………………………………..

84

6. Додатки…………………………………………………………………..

85


ВСТУП

Навчальна дисципліна “Економіка підприємства” є  прикладною економічною дисципліною, що передбачає вивчення проблем ефективного розвитку підприємств різних галузей економіки, шляхів і методів досягнення ними найкращих результатів за найменших витрат, закономірностей формування ресурсів та забезпечення їх відтворення на основі інвестиційно – інноваційній моделі розвитку, напрямів роботи  підприємства щодо покращення результатів фінансової діяльності та забезпечення антикризових заходів.

З навчальної дисципліни “Економіка підприємства» відповідно до навчального плану підготовки бакалаврів за напрямами напрями підготовки: 6.030508 «Фінанси і кредит», 6.030509 «Облік і аудит», 6.030503 «Міжнародна економіка», 6.030505 «Управління персоналом та економіки праці» студенти виконують курсову роботу яка є однією із складових навчальної діяльності студентів. Це один із видів індивідуальних завдань навчально–дослідного, творчого характеру, який має на меті не лише поглиблення, узагальнення і закріплення знань студентів з начальної дисципліни, а й застосування їх  при вирішенні конкретного фахового завдання і вироблення вміння самостійно працювати з начальною і науковою літературою, комп’ютерною технікою, використовуючи сучасні інформаційні засоби,  оволодіння первинними навичками проведення наукового дослідження.

Курсова робота з навчальної дисципліни “Економіка підприємства» – окремий заліковий кредит дисципліни і оцінюється як самостійний вид навчальної діяльності студента. Це  етап опанування навчальною дисципліною, важлива форма контролю знань студентів.

Методичні рекомендації та завдання щодо виконання курсової роботи з навчальної дисципліни “Економіка підприємства» розроблені на підставі «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти України №161 від 02.06.1993 р.;  діючої навчальної програми дисципліни, діючих в інституті «Загальних вимог щодо оформлення  кваліфікаційних робіт», затверджених рішенням методичної ради інституту (протокол №3 від 27.12.2010 р.); діючого в інституті «Положення про оцінювання навчальної діяльності студентів», затвердженого наказом по інституту 30.06.2009 р.


РОЗДІЛ 1.

Основні вимоги до змісту, структури і оформлення курсової роботи

  1.  Мета і завдання курсової роботи

Студенти, виконуючи курсову роботу з навчальної дисципліни “Економіка підприємства”, поглиблюють свої теоретичні знання та практичні навички, отримують досвід самостійного аналізу літературних джерел, законодавчих та нормативних актів, статистичного матеріалу, розвивають творче наукове мислення, формують вміння чітко й логічно викласти теоретичні питання, обґрунтувати свої погляди, робити висновки щодо опрацьованого матеріалу та виконаних розрахунків. Формують вміння вирішувати професійні завдання. Тобто, виконання курсової роботи – це певний шлях набуття, примноження й оновлення знань, який передбачає уміння ставити наукові завдання, планувати їх виконання, організовувати збір та обробку інформації, а також створювати умови для генерування нових ідей та їх практичної реалізації.

Важливим завданням курсової роботи  з навчальної дисципліни «Економіка підприємства» є визначення конкретних шляхів і методів удосконалення виробничої і господарсько––фінансової діяльності підприємств, економіки регіону, країни, галузі на основі виявлення резервів підвищення ефективності стосовно до теми курсової роботи.

Праця над курсовою роботою та її захист є першим етапом наукового становлення майбутнього фахівця і забезпечує якісний рівень фахової підготовки.

Виконання курсової роботи з навчальної дисципліни «Економіка підприємства» направлено на досягнення таких цілей:

  1.  поглибити знання, розвинути практичні вміння, набуті студентами у процесі вивчення дисципліни;
  2.  формувати вміння і набути навички праці з інформаційними джерелами, законодавчими й статистичними матеріалами;
  3.  опанувати методологію наукових досліджень, навчитися осмислювати альтернативні концепції, сформувати аналітичний підхід до оцінки діяльності підприємства та вміння обґрунтувати доцільність втілення відповідних заходів, робити висновки;
  4.  творчо застосовувати набуті знання для вирішення конкретних практичних завдань;

5) розвивати вміння і навички виконання самостійної роботи; готувати виступи, аргументувати власну думку.

  1.  Вибір теми курсової роботи

Курсова робота з навчальної дисципліни “Економіка підприємства» складається з двох частин: теоретичної  і практичної, її загальний обсяг повинен складати 30 – 35 сторінок. Теоретична частина курсової роботи – цілісне, логічно та послідовно побудоване дослідження, самостійно виконане автором і висвітлює аспекти обраної теми. Практична  частина курсової роботи передбачає виконання розрахунків  економічних показників господарсько – фінансової діяльності підприємства і внесення пропозицій щодо підвищення ефективності діяльності підприємства.

Тематика курсових робіт і варіанти практичних завдань місять широке коло теоретичних питань та практичних ситуацій, що охоплюють усі сфери господарської діяльності підприємства і відповідають змісту навчальної дисципліни, дає змогу підвищувати рівень професійної компетенції.

Тема курсової роботи та варіант практичного завдання вибираються сту-дентом самостійно відповідно до рекомендованих кафедрою тематики та варіантів практичних завдань.

При виборі теми та варіанта практичного завдання слід виходити із її наукової та практичної актуальності, відповідності процесам, що відбуваються в економічному житті країни та суб’єктів господарської діяльності.

Студенти також можуть пропонувати свої теми. У цьому випадку вони повинні написати заяву на ім’я завідуючого кафедрою і вказати назву обраної теми та обґрунтувати її вибір. Без погодження з кафедрою вільний вибір теми не дозволяється.

Доцільно для дослідження обирати проблему і практичне завдання, над якими студент працював у науковому гуртку, при виконанні навчального індивідуального завдання, писав реферати, готував доповіді тощо. Вибір теми можна здійснювати за принципом повторення раніше виконаних досліджень. але з використанням інших аспектів і методів дослідження (продовження роботи над певним об’єктом дослідження).

Студентам заочної форми навчання слід вибирати тему курсової роботи та варіант практичного завдання з урахуванням своєї практичної роботи та можливостей використання матеріалів підприємств, де вони працюють. Доцільно вибирати тему, яка пов’язана з подоланням труднощів, виникаючих в їх практичні діяльності.

Закріплення за студентами тематики курсових робіт, варіантів практичних завдань та наукових керівників проводиться на засіданні кафедри і затверджується наказом по інституту.

Згідно з затвердженою темою  та варіантом практичного завдання студентам видається завдання не пізніше як за два місяці до терміну здачі курсової роботи на бланку встановленої форми.

1.3. Зміст і структура курсової роботи

Курсова робота  повинна мати такі структурні елементи: титульний аркуш, завдання, зміст, вступ, теоретичну частину, висновки (до теоретичної частини), практичну частину, список  використаних джерел, додатки (при необхідності).

Титульний аркуш (додаток А) є першою сторінкою курсової роботи. Зміст завдання передбачено бланком установленої форми (додаток В), який розміщується після титульного аркушу.

Зміст курсової роботи розміщується після завдання, відповідає плану курсової роботи і містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів, а також вступу, висновків, практичного завдання, списку  використаних джерел, додатків.

У вступі курсової роботи має бути обґрунтована актуальність вибраної теми, її наукове та практичне значення, коротко охарактеризований стан проблеми (питань), що потребує розв’язання, чітко сформульовані цілі і завдання роботи, визначені об’єкт, предмет , методика дослідження.

Обґрунтувати актуальність дослідження – це пояснити чому цю проблему необхідно дослідити у даній роботі, виділяючи наукове і практичне значення.

Актуальність теми може бути зазначена так: зважаючи на вище викладене, тема курсової роботи є актуальною…; актуальність теми курсової роботи полягає в …; тема курсової роботи є актуальною тому, що …..

При визначенні об’єкта, предмета і мети курсової роботи необхідно врахувати, що між нами є логічні зв’язки.

Об’єкт дослідження – це область дійсності (процес), яку обрано для дослідження в межах певної науки. Об’єкт дослідження показує, що розглядається у дослідженні. Щодо економіки підприємства об’єктом дослідження  можуть бути процеси виробничої, господарсько – фінансової діяльності підприємства, що породжують проблемну ситуацію і обрані для вивчення. Наприклад: відтворення основних фондів, використання оборотних коштів, планування діяльності підприємства, тощо.

Об’єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу  співвідносяться між собою як загальне і часткове.

Предмет дослідження – це те, що знаходиться в межах об’єкта дослідження у певному аспекті розгляду. Це те, про що прагнуть отримати нові знання, чи їх поглибити у ході дослідження щодо його об’єкта.

При визначенні предмета курсової роботи слід позначити тільки ті суттєві зв’язки та відношення, які підлягають безпосередньому опрацюванню у даному дослідженні, і є головними, визначальними для нього. Таким чином, предмет дослідження є вужчим чим об’єкт.

В економіці підприємства предметом дослідження може бути закономірності, напрями, принципи, методи, форми діяльності підприємства та механізми їх застосування з метою підвищення результативності щодо об’єкта дослідження. Це головні питання, у межах яких висвітлюється тема курсової роботи.

Мета  дослідження пов’язана з його об’єктом і  предметом, а також з кінцевим результатом і шляхами дослідження. Тобто, мета дослідження – досягнення основного результату на основі всебічного, достовірного вивчення об’єкта і предмета дослідження, його характеристик, структури, зв’язків на основі розроблених в науці принципів і методів пізнання.

Наявність поставленої мети дослідження спонукає визначити завдання дослідження, які мають включати такі складові:

  1.  вивчення певних теоретичних питань, які входять до загальної проблеми дослідження; характеристика їх складових;
  2.  вивчення вітчизняної та зарубіжної практики вирішення визначної проблеми, виявлення типового стану та особливостей кращого досвіду, а також недоліків і труднощів, їх причин щодо проблеми дослідження;
  3.  обґрунтування системи заходів щодо оптимізації, розвитку, підвищення ефективності проблеми дослідження
  4.  розробка конкретних пропозицій забезпечення оптимальності та підвищення ефективності щодо предмета дослідження.

При визначені завдань, які необхідно розглянути для реалізації мети курсової роботи можуть бути використані такі ключові слова: охарактеризувати, висвітити, проаналізувати, порівняти, розрахувати, співставити, встановити, вдосконалити, розвинути, обґрунтувати, розробити, дати оцінку, тощо.

Завдання дослідження повинні відповідати його меті. Як правило виходячи із завдання дослідження, будується структура роботи. Тому завдання дослідження формулюються на підставі розділів та підрозділів курсової роботи.

У вступі  вказуються методи дослідження, що використовуються при написанні курсової роботи.

Щоб розкрити тему курсової роботи необхідно методично правильно підійди до її дослідження, застосувати оптимальні методи дослідження.

У найбільш загальному розумінні методи – це сукупність прийомів і способів теоретичного пізнання і практичного перетворення дійсності. Тобто, методи відповідають на питання: як пізнати, як здійснити.

Економічною наукою використовується багато методів. Вибір методу у кожному конкретному випадку залежність від характеру дослідження явища і поставленої мети.

До складу методів, які широко застосовуються під час проведення економічних досліджень, входять:

1. Методи збору та узагальнення інформації. Початковою, відправною точкою будь-якого дослідження є збір даних про об’єкт. Це дані про розвиток суб’єктів господарювання, галузей, регіонів, національного та світового господарства, що розглядається під певним кутом зору з метою виявлення структурних компонентів, зв’язків, закономірностей, факторів виміру тощо. Результатом такого вивчення є їх практичне використання для характеристики стану, динаміки розвитку, структури, тощо.

2. Методи спостереження. Це початковий етап емпіричного дослідження, який полягає у цілеспрямованому сприйнятті процесів та явищ дійсності для одержання даних про суб’єкт дослідження. Спостерігаються лише певні сторони об’єкта , які викликають інтерес. Спостереження дають змогу отримати певну інформацію про об’єкти  дослідження у вигляді сукупності економічних тверджень.

3. Метод групування. Групування це розподіл певної сукупності за варіюючими ознаками, які мають назву ознак ґрупування або критеріїв.

Групування дає змогу упорядкувати певний матеріал, систематизувати досліджувану сукупність. З цього виходять основні завдання, які важливі для дослідження:

1) розподіл сукупності на якісно однорідні та масштабно менші сукупності, які охоплюють досліджувані елементи;

2) визначення складу сукупності за певними ознаками;

3) визначення взаємозалежності зміни варіюючи ознак у межах сукупності.

Ознака ґрунтування має бути обґрунтованою з позиції економічних наук.

4. Таблично – графічні методи. Цим методам відводяться  значне місце у науковому узагальненні фактів, з’ясуванні закономірностей, систематизації впливу різного роду факторів тощо.

Сутність табличного методу полягає у систематизації і наочному поданні текстової та статичної інформації, отриманої внаслідок збору даних, групування, проведення аналізу, синтезу нових показників, прогнозування розвитку подій у вигляді таблиць. Таблиця – це форма раціонального викладення інформації.

Сутність графічного методу співпадає із сутністю табличного методу, але опрацьований матеріал подається у вигляді  графіків, діаграм, картограм, логічних схем тощо. Їх застосування у будь–яких дослідженнях дає змогу на якісно новому рівні систематизувати накопичену інформацію, рельєфніше осягнути взаємозв’язки, притаманні предмету дослідження, покращити можливості аналітичного розгляду.

5. Метод аналізу. Аналіз – метод дослідження, який включає в себе вивчення процесу або явища  за допомогою його розділу на складові елементи з метою встановлення їхніх взаємозв’язків та визначання їх внутрішньої сутності.

Аналіз як метод застосовується у висвітлені досліджень теоретичного і практичного характеру. У певному випадку він дає змогу визначити закономірності й зв’язки між явищами в економічній діяльності. У другому випадку він є сполучним елементом між програмою, проектом, прогнозом і втіленням їх у життя.

В узагальненому вигляді економічний аналіз має допомагати  у вирішенні таких задач:

1) визначення характеру дії економічних законів, закономірностей;

2) визначення тенденцій, що складаються в економічній сфері за певних умов;

3) вивчення факторів  внутрішніх (ендогенних) та зовнішніх (екзогенних), які впливають на господарсько–фінансову діяльність суб’єктів господарювання та економічні процеси, що відбуваються у суспільстві;

4) вивчення передумов та резервів розвитку;

5) оцінювання результатів та визначення елементів, які впливали на розвиток процесу чи явища як позитивно, так і  негативно, тощо.

При проведенні дослідження можуть бути використані такі загально – наукові методи: синтезу, індукції, дедукції, аналогії, абстрагування, конкретизації тощо.

Методи дослідження перебувають у зв’язку, спрямованому на всебічне вивчення об’єкта і предмета дослідження.

У вступі також подається короткий опис структури курсової роботи. Наприклад: 1) курсова робота складається з теоретичної(два розділи) і практичної (рішення ситуаційної задачі) частин, вступу, висновків загальним обсягом 35 сторінок, має 6 таблиць та 3 рисунки, список використаних джерел з 25 найменувань; 2) робота складається із вступу, двох теоретичних розділів, висновків, рішення ситуаційної задачі, списку використаних джерел і додатків. Теоретична частина (без додатків)  викладена на 26 сторінках друкованого тексту і має 3 рисунки, 5 таблиць, 1 графік і 2 діаграми. Практичне завдання з висновками складає 4 сторінки. У додатку розміщені результати розрахунків  (вказуються назва конкретної ситуації). Список використаних джерел включає 25 найменувань.

Обсяг вступу повинен складати 2–3 сторінки друкованого тексту.

Теоретична частина курсової роботи складається з двох розділів. Розділи поділяються на підрозділи, що розкривають теорію питання і досвід практичної роботи. Кожен розділ може мати 2–4 підрозділи. Кожен підрозділ повинен містити закінчену інформацію. Зміст розділів повинен відповідати темі дослідження і повність її розкриває. Кожний розділ повинен мати узагальнення зі стислим викладенням наведених у них наукових і практичних результатів, які повинні бути пов’язані між собою, підпорядковуючись, основному спрямуванню теми.

У загальному вигляді теоретична частина курсової роботи повинна виконуватися приблизно за такою структурою:

1. Перший розділ присвячується теоретичному обґрунтуванню проблеми, що досліджується; ролі і місцю досліджуваних економічних явищ у господарсько–фінансовій діяльності підприємства, їх економічній природі та джерелам утворення. Подається також аналіз нормативно–правової бази, аналіз статистичних матеріалів фактичного стану діяльності підприємств України, регіону щодо об’єкта та предмета дослідження.

Всі аналітичні показники, матеріали таблиць, графічні матеріали повинні супроводжуватись висновками, які розкривають сутність економічних процесів, тенденції їх розвитку, дають змогу охарактеризувати невикористані резерви.

2. Другий розділ присвячується висвітленню напрямів управління параметрами економічного розвитку підприємств; формуванню, розвитку та удосконаленню певних напрямків діяльності та застосуванню факторів підвишення ефективності роботи підприємств; втіленню інновацій щодо об’єкта  та предмета дослідження. Запропоновані шляхи удосконалення та нововведення повинні бути обґрунтованими і відповідати критеріям  оптимальності, ефективності та практичної втіленості. Рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності підприємства можуть бути запропоновані студентом як самостійні на підставі опрацьованої проблеми, так і шляхом узагальнення пропозицій, що містяться в інформаційних джерелах.

Свої теоретичні дослідження доцільно викладати, застосовуючи  узагальнення і порівняння світового і вітчизняного досвіду, спираючись на наукові досягнення  провідних економістів.

Узагальнюючі матеріали до кожного розділу стисло зазначають те, що вдалося виявити в процесі опрацювання теми дослідження.

Узагальнення базуються на проведеному дослідженні і відображають його результати наступним чином: теоретичне дослідження свідчить…; в результаті існуючих підходів до визначення економічної сутності було виявлено, що…; отримані результати теоретичного дослідження свідчать, що…; тощо. Результати аналітичного дослідження можна відображати таким чином: аналітичне дослідження підтвердило..; аналіз ситуації з вивчаємої  проблеми в Україні (регіоні, галузі) показує (характеризує)...; на основі проведеного аналізу (порівняння) можна стверджувати…; аналіз стану предмета дослідження дозволив встановити (виявити, визначити) певні резерви….

Узагальнення не повинні  дублювати викладений матеріал, а мають відображати результати дослідження.

Теоретична частина курсової роботи повинна відповідати її змісту і викладатися у логічній послідовності. До неї пред’являються такі вимоги, як системність, конкретність і науковий стиль викладання матеріалу, завершеність кожної думки.

У висвітленні теоретичної частини курсової роботи не може бути повторень, надмірного цитування. Цитати мають бути короткими і органічно пов’язуватися з текстом роботи. Не допускається копіювати та дослівно переписувати літературні джерела, а також довільне скорочення слів.

На використанні у роботі статистичні матеріали, цитати мають бути посилання із зазначенням джерел та сторінок.

Назви і зміст окремих розділів і підрозділів курсової роботи, а також співвідношення їх обсягу визначається  з урахуванням теми роботи. Обсяг теоретичної частини повинен складати 23 – 28 сторінок друкованого тексту.

Висновки до теоретичної частини курсової роботи – це її заключна частина, яка є коротким підсумком проведеного дослідження з вивчаємої проблеми. Висновки до всієї теоретичної частини не потребують її переказу і не повинні дублювати узагальнення матеріалу, зробленого до розділів, а повинні відображати чітке розуміння розглянутої проблеми в її узагальненні та конкретних пропозиціях щодо розвитку та оптимізації.

Саме тут стисло наводяться найбільш важливі теоретичні положення, які містять формулювання розв’язаної проблеми, оцінка результатів дослідження з точки зору відповідності мети курсової роботи та поставлених у вступі завдань, стислий виклад обґрунтованих пропозицій для подальшого вдосконалення і розвитку досліджуваних процесів. Обсяг висновку може бути 2–3 сторінки друкованого тексту.

Практична частина курсової роботи  передбачає виконання розрахунків економічних показників. Необхідно навести зміст практичного завдання, а при виконанні розрахунків вказується назва показника, формула, розрахунок і одиниці виміру, висновки. Обсяг практичної частини повинен складати 4– 7 сторінок друкованого тексту.

Список використаних джерел наводиться у кінці курсової роботи, починаючи з нової сторінки. Список джерел подається в алфавітному порядку і оформлюється відповідно до «Загальних вимог щодо оформлення кваліфікаційних робіт», чинних в інституті.

Додатки не є обов’язковою складовою курсової роботи. Доцільність додатків визначається автором  роботи за узгодженням з керівником, виходячи з теми курсової роботи, її обсягу і структурної побудови.

Додатки повинні відповідати обраній темі дослідження і містити в собі необхідні матеріали, які були базою для проведення дослідження (інструктивний та звітний матеріал, проміжні розрахунки економічних показників, таблиці допоміжних статистичних матеріалів, інші допоміжні матеріали, що мають прикладне значення тощо).

У тексті курсової роботи необхідно обов’язково робити посилання на додатки за порядком їх використання.

Курсова робота оформлюється відповідно до «Загальних вимогах щодо оформлення кваліфікаційних робіт», затверджених рішенням методичної ради інституту (протокол №3 від 27.12.2010 р.).

1.4. Методичні рекомендації щодо написання курсової роботи

На підставі теоретичного і практичного завдань курсової роботи визначається її зміст, етапи і терміни виконання.

Для виконання теоретичної частини курсової роботи студенти повинні опрацювати відповідний навчальний матеріал, а також рекомендовану літературу, відповідні законодавчі та нормативні акти, статистичний матеріал, матеріали періодичних видань. Особливу увагу слід звернути на наукові статті та висвітлення у періодичних виданнях кращого досвіду діяльності суб’єктів господарювання. Це допоможе чіткіше визначити зміст, основні питання роботи.

Після з’ясування змісту теоретичної частини курсової роботи доцільно скласти попередній план роботи, який в подальшому буде уточнюватися і доповнюватися. З метою полегшення написання роботи план до неї повинен бути розгорнутим і погодженим з науковим керівником.

Літературні джерела для виконання курсової роботи студенти підбирають самостійно. Для цього необхідно ознайомитися з відповідними каталогами у бібліотеці. При підборі літератури потрібно звернути увагу на рік її видання, слід опрацьовувати літературу останніх років. Всю підібрану літературу доцільно занести до спеціального списку, попередньо згрупувати її за змістом курсової роботи. Обираючи літературні джерела, слід зазначити їх повні назви, рік видання, авторів, видавництво. Консультацію з питань добору літератури до теми  курсової роботи студенти можуть отримати у наукового керівника курсової роботи чи у працівників бібліотеки. Для підбору джерел інформації рекомендується використати такі каталоги:

  1.  системний  каталог наукової, навчальної та довідкової літератури  бібліотеки інституту;
  2.  каталог періодичних видань, довідників, нормативних матеріалів у читальному залі бібліотеки;
  3.  тематичні каталоги інших бібліотек;
  4.  WEB – ресурси.

Публікації з економічних питань містяться у періодичних виданнях, які має бібліотека інституту: «Економіка України», «Актуальні проблеми економіки», «Економіка і держава», «Економіка. Фінанси. Право», «Фінанси  України», «Баланс», я також у газетах: «Голос України», «Урядовий кур'єр», «Бізнес», «Галицькі контакти» тощо. Законодавчі акти публікуються у «Відомостях Верховної Ради України» та інших періодичних виданнях. Статистичні матеріали можна знайти у спеціальних виданнях Державного комітету статистики України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Головної державної податкової адміністрації України, Харківської обласної ради, Харківської міської ради.

З метою раціонального використання часу при роботі з журналами слід спочатку ознайомитися з повним переліком статей в останньому річному номері журналу.

Після того як літературу відібрано, можна розпочати її детальне вивчення. Студент повинен опрацювати не менше двадцяти  джерел.

Найбільш ефективною формою опрацювання літератури є конспект першоджерел. Конспектування дає можливість сконцентрувати увагу на головних положеннях роботи та краще їх засвоїти. При цьому найбільш важливі факти, положення слід виписувати ретельно (інколи дослівно), супроводжувати їх точними посиланнями.

З увагою потрібно ставитися до підбору статистичних матеріалів. Правильно підібраний матеріал дає можливість оцінити роботу підприємств з даного напряму. У зв’язку з цим дуже важливо правильно аналізувати цей матеріал, уміти його науково опрацювати, згрупувати і підвести до єдиної вимірювальної системи.

Після всебічного вивчення літератури, слід знову звернутися до змісту курсової роботи, остаточно продумати й уточнити формулювання окремих питань, їх послідовність. Далі можна починати написання тексту теоретичної частини курсової роботи. Викладати матеріал необхідно дотримуючись логічно-системної послідовності та зв’язків між питаннями; чітко формулювати думку, узагальнювати результати досліджень у вигляді таблиць, схем, діаграм, робити висновки, тощо.

Студенти можуть зустрітися з такою ситуацією, коли в економічній літературі немає єдиної точки зору з питань, які опрацьовуються. В цьому випадку слід навести думки кількох авторів, дати оцінку їх точок зору та викласти власні погляди з даного питання.

Матеріал теоретичної частини курсової роботи має бути викладений відповідно до вимог законів формальної логіки – закону тотожності, закону суперечності, закону достатнього обґрунтування, що означає: не можна стверджувати два суперечливих судження про один напрям розвитку економічних проблем; кожна висловлена думка, твердження мають бути достатньо обґрунтованими.

Слід ретельно відредагувати текст курсової роботи, думка повинна бути сформульована просто і логічно, коротко і доступно. Не слід вести виклад від першої особи, на допускається в тексті часті повторення слів чи словосполучень.

Практична частина курсової роботи – це виконання розрахунків економічних показників господарської діяльності підприємства. Для виконання практичної частини курсової роботи необхідно ретельно опрацювати методичні засади здійснення розрахунку відповідних економічних показників, виконати ці розрахунки і зробити висновки щодо підвищення ефективності діяльності підприємства.

Розрахунки виконуються з певною точністю. Якщо в умові завдання не вказано з якою точністю виконати розрахунок, то при одиниці виміру показників у гривнях розрахунок виконується з точністю до 0,01, якщо тисячі гривень – з точністю до 0,1. Відсотки розраховуються з точністю до 0,1,  коефіцієнт з точністю до 0,001.

Написання курсової роботи студент здійснює самостійно, користуючись консультаціями наукового керівника. Консультації проводяться згідно з графіком, де студент має змогу отримати допомогу на всіх етапах виконання курсової роботи.

Студенти повинні дотримуватися термінів виконання курсової роботи.


РОЗДІЛ 2

РЕЦЕНЗУВННЯ, ЗАХИСТ ТА ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

2.1. Перевірка і рецензування курсової роботи

Курсова робота подається студентами на кафедру в  установлений термін і після реєстрації передається керівнику на перевірку і рецензування.

Оцінювання курсової роботи здійснюється відповідно до діючого в інституті Положення про оцінювання навчальної діяльності студентів, затвердженого наказом директора інституту 30.06.2009 р.

Рівень  виконання курсової роботи та її захисту оцінюється за 100-бальною шкалою, 4-бальною шкалою і шкалою ECTS.

Рівень навчальних досягнень студентів при оцінюванні курсової роботи визначається на підставі оцінювання теоретичної і практичної частин курсової роботи при її перевірці й рецензуванні та оцінювання її захисту.

Максимальна кількість балів за 100-бальної шкалою при оцінюванні курсової роботи становить: за виконання курсової роботи 50 балів (теоретична частина 35 балів, практична частина 15 балів), захист курсової роботи–50 балів.

При рецензуванні курсової роботи вихідною кількістю балів оцінювання є 50 балів. Такою кількістю балів може бути оцінена курсова робота, яка повністю за своїм змістом і оформленням відповідає вимогам, має високий якісний рівень виконання.

Зменшення кількості балів оцінювання здійснюється за критеріями, викладеними у підрозділі «Критерії оцінювання курсової роботи».

Курсова робота, яка за результатами перевірки має 25 і більше балів допускається до захисту. Якщо курсова робота  за результатами перевірки має менше 25 балів, то вона не допускається до захисту. Відповідно до зауважень рецензента необхідно переробити курсову роботу, теоретичну або практичну частину і у визначений термін повторно подати на перевірку.

Рецензія на курсову роботу з навчальної дисципліни заповнюється на спеціальному бланку, зразок якого подано в додатку Л.

2.2. Захист курсової роботи.

Захист курсової роботи – це особлива форма контролю знань студента, що здійснюється комісією, до складу якої входить три викладачі кафедри

Мета комісії – об’єктивно оцінити рівень теоретичних знань, практичних навичок, самостійності і творчого підходу до опрацювання теми дослідження, вміння виділяти головне, аргументувати, доводити , робити висновки, вносити пропозиції щодо підвищення ефективності роботи підприємства.

Термін захисту курсової роботи  встановлюється графіком, який затверджується деканом факультету.

До захисту курсової роботи студенти готують усний виступ до 8 хвилин. На захисті вони повинні обґрунтувати актуальність теми, висвітлити задачі і мету роботи, показати шляхи їх реалізації, обґрунтувати свою точку зору з окремих питань, прокоментувати виконання практичного завдання, а також відповісти на запитання, які поставлені членами комісії. Відповідь повинна бути лаконічною, змістовною, мотивованою. При захисті курсової роботи доцільно використовувати наочність.

Оцінювання захисту курсової роботи здійснюється згідно з критеріями, висвітленими у підрозділі «Критерії оцінювання курсової роботи»

Курсові роботи, оцінені під час захисту незадовільно, відносяться до академічної заборгованості студента, а питання про її ліквідацію вирішується у встановленому порядку.

2.3.Критерії оцінювання курсової роботи

При перевірці курсової роботи оцінювання теоретичної частини максимальною кількістю балів (35 балів) відбувається коли у роботі самостійно, у повні мірі, логічно і аргументовано  висвітлена тема дослідження. Положення теми підтверджуються аналізом статистичних даних, прикладами з практики господарювання підприємств, мають місце обґрунтовані висновки та узагальнення. Такою кількістю балів може бути оцінена теократична частина курсової роботи, яка повністю за своїм змістом оформленням відповідає встановленим вимогам. Зменшення кількості балів проводиться відповідно  до умов оцінювання, викладених у таблиці 2.1.

Практична частина курсової роботи оцінюється максимальною кількістю (15) балів, якщо всі розрахунки виконані правильно, рішення логічне і послідовне із зазначенням назви економічних показників, формул, одиниць виміру, зроблено правильні висновки, оформлення відповідає встановленим вимогам.

Зменшення кількості балів  проводиться відповідно умов оцінювання, викладених у таблиці 2.1.

Таблиця 2.1

Критерії оцінювання виконання курсової роботи

№ з/п

Позиції оцінювання курсової роботи

Передбачена кількість балів оцінювання в межах 50 балів

Бали, що знімаються за недотримання вимог до виконання курсової роботи (у зазначених межах на розсуд керівника

1

2

3

4

1

1Зміст курсової роботи відповідає вимогам

Зміст курсової роботи не відповідає таким вимогам: не має логічної послідовності; не зовсім точно або некоректно визначені назви розділів і підрозділів.

1

0 – 1

2

Вступ курсової роботи відповідає  вимогам

3

Продовження табл. 2.1

1

2

3

4

Вступ курсової роботи відповідає  вимогам

Вступ курсової роботи не відповідає  вимогам і має  такі упущення і недоліки:

1) відсутнє  або недостатньо конкретне і повне обґрунтування актуальності теми та її значимості;

2) не визначені або недостатньо чітко визначені мета і  завдання курсової роботи;

3) не представлена або некоректно представлена характеристика структури роботи;

4) не визначені або не конкретно визначені об’єкт, предмет та методи дослідження;

5) інші відхилення від вимог до вступу курсової роботи

0 – 3

3

Теоретична частина курсової роботи відповідає вимогам.

Теоретична частина курсової роботи не відповідає вимогам і має такі недоліки та упущення:

1) відсутність всебічності, повноти, системно-логічної послідовності викладення матеріалу;

2) неточність і помилковість у висвітленні певних аспектів теми або відсутність їх висвітлення;

3) відсутня або неточно, неповно, некоректно надана характеристика нормативно –правовій базі та має місце її некоректне використання;

4) відсутнє або неповне , неточне, некоректне використання  статистичного матеріалу та його аналізу;

5) відсутні або неповно і некоректно зроблені узагальнення матеріалу та висновки до розділів

22

0 – 22

Продовження табл. 2.1

1

2

3

4

курсової роботи;

6) відсутня, неправильно чи з  певними помилками застосована методика визначення економічних показників та їх характеристики;

7) незазначено або неправильно, некоректно визначено напрями, шляхи  підвищення результативності роботи підприємства, удосконалення його діяльності;

8) відсутнє або некоректне порівняння світового і вітчизняного досвіду та використання наукових досягнень провідних економістів відповідно до теми дослідження;

9) відсутня або некоректно дана власна оцінка виявлених тенденцій, чинників,  напрямів розвитку господарської діяльності підприємств;

10) інші відступлення від вимог до висвітлення теоретичної частини курсової роботи.

4

Висновки до теоретичної частини курсової роботи відповідають вимогам.

Висновки до теоретичної частини курсової роботи  не відповідають вимогам і мають упущення і недоліки:

1) висновки дублюють як викладений матеріал, так і висновки до розділів курсової роботи;

2) не відображають не в повній мірі  або некоректно відображають розуміння теми дослідження в її узагальненні;

3) відсутні, помилкові або некоректні пропозиції щодо розвитку та оптимізації діяльності

5

0 – 5

Продовження табл. 2.1

1

2

3

4

підприємства відповідно до теми дослідження;

4) інші відступлення від вимог до написання висновків.

5

Практична частина курсової роботи відповідає вимогам

Практична частина курсової роботи не відповідає вимогам і має такі недоліки та упущення:

1) відсутність назви економічного показника або її неточність чи помилковість;

2) відсутні чи неправильно зроблені розрахунки економічних показників;

3) відсутність, помилковість, некоректність  висновків до виконаних розрахунків;

4) відсутність або неправильність використання у розрахунках одиниць виміру;

5) арифметичні помилки, неохайність оформлення розрахунків, формул та інші упущення.

10

0 – 10

6

Список використаних джерел оформлюється відповідно до «Загальних вимог щодо оформлення кваліфікаційних робіт», чинних в інституті.

Оформлення списку використаних джерел:

1) не відповідає вимогам стандарту щодо оформлення;

2) застарілі джерела інформації;

3) опрацьовано менше 20 джерел інформації.

2

0 – 2

Оформлення курсової роботи  відповідає вимогам відповідно до«Загальних вимог щодо оформлення кваліфікаційних робіт», чинних в інституті.

5

0 – 5

Продовження табл. 2.1

1

2

3

4

7

Оформлення курсової роботи не відповідає вимогам і має такі недоліки:

1) перевищення обсягу текстової частини роботи понад 5 сторінок;

2) недотримання загальних вимог стандарту щодо оформлення

Бланки рецензії на курсову роботу наведено у додатку В.

Оцінювання  захисту курсової роботи

• оцінка, еквівалентна “відмінно” дорівнює 46-50 балів і виставляється, якщо студент глибоко володіє теоретичними засадами проблеми, яка досліджується, досконально володіє методикою розрахунку економічних показників, чітко аргументує свою думку, правильні робить висновки і пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності підприємства; максимальна кількість балів виставляється за умови творчого рівня опанування матеріалом курсової роботи;

• оцінка, еквівалентна “добре” дорівнює 40 – 45 балам і виставляється, якщо студент ґрунтовно володіє теоретичними засадами проблеми, яка досліджується та методикою розрахунку економічних показників, аргументує свою думку, правильні робить висновки і пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності підприємства; максимальна кількість балів виставляється за умови ґрунтовного рівня опанування матеріалом курсової роботи;

• оцінка, еквівалентна “задовільно” дорівнює 39-35 балам і виставляється, якщо студент володіє основними теоретичними засадами проблеми, яка досліджується, методикою розрахунку економічних показників, в основному аргументує свою думку, висновки і пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності підприємства не зовсім точні і суттєві; мінімальна кількість балів виставляється за умови достатнього рівня опанування матеріалом курсової роботи.

оцінка, еквівалентна “незадовільно” дорівнює 0 балів і виставляється, якщо студент не володіє теоретичними засадами проблеми, яка досліджується, методикою розрахунку економічних показників, не робить правильні висновки і пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності підприємства.

Підсумкова оцінка виставляється за сумою балів, отриманих студентом за виконання курсової роботи та її захист.

Шкалу оцінювання курсової роботи з навчальної дисципліни «Економіка підприємства» подано у таблиці 2.2.

Таблиця 2.2

Шкала оцінювання курсової роботи

з дисципліни «Економіка підприємства»

Виконання курсової роботи

(мах – 50 балів

Захист курсової роботи (мах – 50 балів)

Підсумкова оцінка за бальною шкалою, що використовується у навчальному закладі (мах – 100 балів)

Підсумкова оцінка за національною чотирьохбальною шкалою

Підсумкова оцінка за шкалою ECTS

1

2

3

4

5

25 –50

46-50

90-100

відмінно

A

40-45

82-89

добре

B

74-81

добре

C

35-39

64-73

задовільно

D

60-63

задовільно

E

0

25-59

незадовільно (з можливістю повторного захисту курсової роботи)

FX

0-24

незадовільно (з обов’язковим повторним виконанням курсової роботи)

F

3 тематика курсових робіт

1.

Підприємство як суб’єкт господарювання  та правові основи функціонування

2.

Зовнішнє середовище господарювання підприємства

3.

Підприємницька діяльність суб’єктів господарювання

4.

Мале підприємництво в Україні, економіко-правові засади його функціонування

5.

Управління підприємством як система його ефективного розвитку.

6.

Планування діяльності підприємства у ринкових умовах господарювання.

7.

Бізнес-план підприємства як основа його стратегічного розвитку

8.

Виробнича програма підприємства, її обґрунтування.

9.

Персонал як елемент продуктивних сил підприємства і джерело його розвитку

10.

Продуктивність праці як шлях підвищення ефективності виробництва

11.

Організація оплати праці на підприємстві та напрями її удосконалення.

12.

Мотивація праці персоналу сучасного підприємства

13.

Форми і системи оплати праці персоналу підприємства та їх удосконалення

14.

Відтворення  основних фондів підприємства

15.

Основні фонди підприємства і ефективність їх використання

16.

Амортизація основних фондів в сучасних умовах господарювання

17.

Оборотні фонді підприємства, їх оптимізація та ефективність використання

18.

Ефективність використання оборотних коштів

19.

Нормування оборотних коштів підприємства

20.

Нематеріальні ресурси підприємства, їх формування та ефективність використання

21.

Інвестиційна діяльність підприємства як шлях розвитку його потенціалу.

22.

Лізинг як форма оновлення технічної бази виробництва

23.

Інноваційна діяльність і її роль у розвитку підприємства.

24.

Організаційні типи і форми виробництва, їх трансформація в ринкових умовах

25.

Техніко-технологічна база виробництва, сучасні тенденції її розвитку.

26.

Виробнича потужність підприємства, її формування і використання

27.

Якість продукції та шляхи  її підвищення на підприємстві

28.

Конкурентоспроможність продукції підприємства

29.

Витрати на виробництво та  їх оптимізація

30.

Калькулювання собівартості продукції

31.

Прибутковість підприємства та шляхи її підвищення.

32.

Рентабельність підприємства в ринкових умовах господарювання

33.

Економічна безпека підприємства, шляхи запобігання внутрішнім і зовнішнім загрозам

34.

Реструктуризація та санація господарюючих суб’єктів

35.

Банкрутство підприємства: механізм визначення і шляхи подолання.

36.

Диверсифікація як чинник розвитку підприємства.

37.

Ефективність використання трудових та матеріальних ресурсів підприємства

38.

Механізм формування та резерви зниження собівартості продукції промислового підприємства

39.

Оптимізація формування і використання оборотних активів підприємства

40.

Організаційна структура підприємства, види економічної діяльності


5 Рекомендована література

Базова

1. Березін О.В. Економіка підприємства: навч. посіб. /О.В. Березін, Л.М. Березіна, Н.В. Бутенко. – К.: Знання, 2009. – 390 с. – (Вища освіта XXI століття).

2. Гаршина О.К. Виконання дипломних робіт спеціалістів економічного профілю: Навчальний посібник / О.К. Гаршина, С.В. Бурлацький. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 136 с.

3. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. № 436-IV. – Харків: Одісей. – 2003. – 248 с.

4. Головій В.М. Основи наукових досліджень: методологія, організація, оформлення результатів: Навчальний посібник / В.М. Головій, Є.Ю. Кузькін. – Х.: ХІФ УДУФМТ, 2009. – 294 с.

5. Загальні вимоги щодо оформлення кваліфікаційних робіт: Методичні рекомендації для студентів та викладачів / В.Ю. Бабаєв, Г.І. Бутиріна, Л.В. Піддубна. – Х.: ХІФ УДУФМТ, 2011. – 38 с.

6. Ковальчук І.В. Економіка підприємства: навч. посіб. – К.: Знання, 2008. – 679 с. – (Вища освіта XXI століття).

7. Мигаль В.Д. Теорія і методи наукової творчості: Навчальний посібник / В.Д. Мигаль. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2007. – 424 с.

8. Пєліхов Є.Ф. Економіка сучасного підприємства: навч.- метод. і практ. посіб. // Є. Ф. Пєліхов, О.А. Іванова., О.М. Сумець. – К.: «Хай.–.Тек Пресс», 2008. – 344 с,

9. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства. Підручник / М.Г. Грещак, В.М. Колот, А.П. Наливайко, С.Ф. Покропивний, В.М. Сай, С.М. Соболь, О.С. Федонін, Г.О. Швиданенко; За ред. докт. екон. наук, проф. С.Ф. Покропивного. – К.: КНЕУ, 2006. – 526 с.

10. Шегда А.В. Економіка підприємства. Підручник / А.В. Шегда, М.П. Нахаба; За ред. докт. екон. наук, проф. А.В. Шегди. – К.: Знання, 2006. – 614 с.

11. Шейко В.М. Організація та методика навчально–дослідницької діяльності: Підручник / В.М. Шейко, Н.М. Кушнаренко. –К.: Знання, 2008. – 310 с.

Допоміжна

  1.  Афанасьєв М.В. Економіка підприємства. навчально-методичний посібник. / М.В.Афанасьєв, О. Б. Плоха. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2007. –– 320 с.
    1.  Башнянин Г. І. Генеза ринкової економіки. Навчальний економічний словник-довідник / В. С. Іфтемічук, В. А. Григорьєв, И. І. Маниліч, Г.Д. Шутак; За ред. докт. екон. наук, проф. Г. І. Башнянина, канд. екон. наук, доц. В. С. Іфтемічука. – К.: "Магнолія плюс", 2004. – 688 с.

14. Круш П. В. Економіка підприємства : навч. посіб. / П. В. Круш, В. І. Подвічіна, Б. М. Сердюк. -– К. : Еліга Н, КНТ, 2007. 780 с.

15. Макарова Л. Г. Економіка підприємства. Конспект лекцій. / Л.Г.Макарова, Є. І. Богуславський. – Х.: ХІФ УДУФМТ, 2011. – 270 с.

ДОДАТКИ

Додаток А

Харківський інститут фінансів

Українського державного університету фінансів

та міжнародної торгівлі

Кафедра управління персоналом та економіки праці

КУРСОВАРОБОТА

з           «Економіки підприємства»                                .

(назва дисципліни)

на тему:_____________________________________________________

____________________________________________________________

Студента (ки) _____ курсу ______ групи

напряму підготовки__________________

спеціальності_______________________

__________________________________

(прізвище та ініціали)

Керівник ___________________________

____________________________________

(посада, вчене звання, науковий ступінь, прізвище та ініціали)   

Національна шкала ________________    

Кількість балів: _____Оцінка:  ECTS _____

                      Члени комісії _______________    _____________________

             (підпис)                        (прізвище та ініціали)

_______________    _____________________

             (підпис)                        (прізвище та ініціали)

м. Харків  2012 рік


Додаток Б

Харківський інститут фінансів

Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі

Факультет ___________________________________________________________

Кафедра    ___________________________________________________________

Напрям підготовки____________________________________________________

Навчальна дисципліна «Економіка підприємства»                                                   .

Курс     2  . Група _____ Семестр  IV

ЗАВДАННЯ

на курсову роботу студента

____________________________________________________________________

                                           (прізвище, ім’я, по батькові)

1. Тема роботи _______________________________________________________

____________________________________________________________________

2. Термін здачі студентом курсової роботи ______________________________

3. Вихідні дані:   перелік  літературних  джерел,  умови  практичних    завдань   .

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

4. Зміст пояснювальної записки (перелік питань, які підлягають розробці)

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

5. Перелік графічного матеріалу_________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

6. Дата видачі завдання ________________________________________________

7. Завдання прийняв до виконання                                      ____________________

                                                                                                          (підпис)


КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН

№ з/п

Найменування етапів виконання дипломної роботи

Термін виконання дипломної роботи

Примітка

1

Підбір та опрацювання літератури з теми дослідження

2

Складання плану курсової роботи

3

Написання першого розділу курсової роботи

4

Написання другого розділу курсової роботи

5

Написання вступу та висновків

6

Виконання практичного завдання

7

Оформлення курсової роботи

8

Здача роботи на  перевірку і рецензування

9

Підбір та опрацювання літератури з теми дослідження

Студент _____________________           ____________________________

                          (підпис)                                     (прізвище, ім’я, по батькові)

Науковий керівник _________________            ____________________________

                         (підпис)                                             (прізвище, ім’я, по батькові)


Додаток В

РЕЦЕНЗІЯ

на курсову роботу з навчальної дисципліни «Економіка підприємства»       .

студента факультету                                                                                             .

форма навчання                     , курс__ІІ__ академічна  група                          .

                                                                                                                              . 

(П.І.Б)

Тема курсової роботи _________________________________________________

____________________________________________________________________

№ з/п

Позиції за якими оцінюється виконання курсової роботи

Передбачена кількість балів оцінювання в межах 50 балів

Бали, що знімаються з даної роботи

1

2

3

4

1

Зміст курсової роботи відповідає вимогам

Зміст курсової роботи не відповідає вимогам

______________________________

______________________________

______________________________

1

2

Вступ курсової роботи відповідає вимогам

Вступ курсової роботи має такі упущення і недоліки

______________________________

______________________________

______________________________

5

3

Теоретична частина курсової роботи відповідає вимогам

Теоретична частина курсової роботи має такі недоліки  та упущення

______________________________

______________________________

______________________________

22

4

Висновки до теоретичної частини курсової роботи відповідають вимогам

Висновки до теоретичної частини курсової роботи має такі недоліки  та упущення

______________________________

______________________________

______________________________

5

5

Практична частина курсової роботи відповідає вимогам

Практична частина курсової роботи має такі недоліки  і упущення

______________________________

______________________________

______________________________

10

6

Список використаних джерел відповідає вимогам

Список використаних джерел має такі недоліки  і упущення

______________________________

______________________________

______________________________

2

7

Оформлення курсової роботи відповідає вимогам

Оформлення курсової роботи має такі недоліки  і упущення

______________________________

______________________________

______________________________

5

8

Всього балів

50

Роботу перевірив:

________________________________________________

(прізвище, ініціали, науковий ступінь та вчене звання наукового керівника)

Кількість балів за виконання курсової роботи

________________________________________

(підпис наукового керівника)

Дата перевірки курсової роботи:

«      .»                   20         р.


Додаток Г

4 зміст практичних завдань

Варіант 1

Завдання 1.

У звітному році підприємство випустило продукції на суму 480 тис. грн., її собівартість склала 364 тис. грн. На початку року на складі готової продукції знаходилося продукції на суму 40 тис. грн., а на кінець року – на 10% менше, її собівартість становила: на початок року 33 тис.гнр., на кінець року 29 тис.грн. Протягом року було реалізовано продукції підсобного господарства на суму 36 тис. грн., її собівартість становила 30 тис. грн. Мали місце збитки від позареалізаційної діяльності на суму 8 тис. грн., отримано штрафів за порушення умов поставки на суму 7 тис. грн. Сплачено по процентах за банківський кредит 3 тис. грн. Погашено заборгованість за електроенергію в сумі 9 тис. грн. Ставка податку на прибуток 21 %.

Визначте чистий прибуток підприємства.

Завдання 2.

Загальна виручка від реалізації товарної продукції підприємства має досягти 5 900 тис. грн., а валові витрати на виробництво реалізованої продукції становитиме 5 000 тис. грн. Ставка податку на прибуток 21%. Сума чистого прибутку, що спрямовується на створення фонду розвитку виробництва, має складати 440 тис. грн. Оцініть рівень достатності прибутку для самофінансування розвитку підприємства  у звітному році.

Завдання 3.

Приватне підприємство  (побутові меблі) виготовляє три види продукції: книжкові полиці, набір меблів для дачі, набір меблів для кухні. Річна виручка від реалізації всіх видів виробів складає 456 500 грн. і розподіляється за окремими видами наступним чином: книжкові полиці – 148 500грн., набір меблів для дачі – 138 000 грн., набір меблів для кухні – 170 000 грн.

Прямі витрати на виробництво продукції становлять: книжкові полиці 91 500грн.; набір меблів для дачі – 66 500 грн.; набір меблів для кухні – 80 500 грн. Непрямі витрати дорівнюють 64 000 грн. і розподіляються за виробами пропорційно до витрат праці на їх виготовлення: книжкові полиці – 0,2 год/шт.; набір меблів для дачі – 0,6 год/компл.; набір меблів для кухні – 0,9 год/компл.

Виберіть більш рентабельну продукцію, вироблювану підприємством.


Варіант 2

Завдання 1.

У звітному році підприємство випустило продукції на суму 490 тис. грн., її собівартість склала 360 тис. грн. На початку року на складі готової продукції знаходилося продукції на суму 42 тис. грн., а на кінець року – на 20% менше, її собівартість становила: на початок року 30 тис.гнр., на кінець року 24,6 тис.грн.  Протягом року було реалізовано продукції підсобного господарства на суму 40тис. грн., її собівартість становила 30 тис. грн. Мали місце збитки від позареалізаційної діяльності на суму 8 тис. грн. отримано штрафів за порушення умов поставки на суму 7 тис. грн. Сплачено по процентах за банківський кредит 3 тис. грн. Погашено заборгованість за електроенергію в сумі 9 тис. грн. Ставка податку на прибуток 21 %.

Визначте чистий прибуток підприємства.

Завдання 2.

Загальна виручка від реалізації товарної продукції підприємства має досягти 6 000 тис. грн., а валові витрати на виробництво реалізованої продукції становитиме 5 100 тис. грн. Ставка податку на прибуток 21%. Сума чистого прибутку, що спрямовується на створення фонду розвитку виробництва, має складати 450 тис. грн. Оцініть рівень достатності прибутку для самофінансування розвитку підприємства  у звітному році.

Завдання 3.

Приватне підприємство  (побутові меблі) виготовляє три види продукції: книжкові полиці, набір меблів для дачі, набір меблів для кухні. Річна виручка від реалізації всіх видів виробів складає 460 500 грн. і розподіляється за окремими видами наступним чином: книжкові полиці – 150 500грн., набір меблів для дачі – 140 000 грн., набір меблів для кухні – 170 000 грн.

Прямі витрати на виробництво продукції становлять: книжкові полиці 91 500грн.; набір меблів для дачі – 66 500 грн.; набір меблів для кухні – 80 500 грн. Непрямі витрати дорівнюють 64 000 грн. і розподіляються за виробами пропорційно до витрат праці на їх виготовлення: книжкові полиці – 0,2 год/шт.; набір меблів для дачі – 0,6 год/компл.; набір меблів для кухні – 0,9 год/компл.

Виберіть більш рентабельну продукцію, вироблювану підприємством


Варіант 3

Завдання 1

На основі даних роботи підприємства за третій квартал поточного року наведених у таблиці 1, обчисліть чистий прибуток або збиток підприємства.

Таблиця 1

Витяг із звіту про фінансові результати підприємства за третій квартал поточного року, тис. грн.

Показник

Значення

Дохід (виручка) від реалізації продукції

5000,5

Собівартість реалізованої продукції

3612,6

Інші операційні доходи

14,0

Адміністративні витрати

32,6

Витрати на збут

89,6

Інші операційні витрати

10,6

Фінансові доходи

0,1

Інші доходи

1,5

Фінансові витрати

0,4

Інші витрати

3,6

Ставка ПДВ 20 % , ставка податку на прибуток – 21%

Завдання 2

Використовуючи дані таблиці 2, обчисліть:

  1.  рентабельність продукції;
    1.  величину річного прибутку підприємства від основної діяльності;
    2.  структуру асортименту продукції, що виробляється.

Зробіть висновки щодо рентабельності продукції і структури її асортименту.

Таблиця 2.

Характеристика асортименту продукції підприємства, наведені ціни на продукцію без ПДВ

Асортимент продукції

Річне виробництво, т

Ціна 1 т, грн.

Поточні витрати на виробництво і збут 1 т продукції, грн.

Хліб український подовий, 1,25 кг

18 502

679,7

654,4

Хліб білий подовий, 0,8 кг

7 606

1 013,5

949,9

Хліб пшенично-висівковий 0,75 кг

57

1 268,4

1 057,2

Плетінка гірчична 0,4 кг

950

1 223,1

1 200,2

Булочка діабетична «Маківка» 0,1кг

32

2 063,1

2 199,5


Варіант 4

Завдання 1.

На основі даних роботи підприємства за третій квартал поточного року наведених у таблиці 1, обчисліть чистий прибуток або збиток підприємства.

Таблиця 1

Витяг із звіту про фінансові результати підприємства за третій квартал поточного року, тис. грн.

Показник

Значення

Дохід (виручка) від реалізації продукції

5 600

Собівартість реалізованої продукції

3 700

Інші операційні доходи

20,0

Адміністративні витрати

34,0

Витрати на збут

90,0

Інші операційні витрати

11,0

Фінансові доходи

0,2

Інші доходи

2,0

Фінансові витрати

0,5

Інші витрати

4,0

Ставка ПДВ 20 % , ставка податку на прибуток – 21%

Завдання 2.

Використовуючи дані таблиці 2, обчисліть:

  1.  рентабельність продукції;
    1.  величину річного прибутку підприємства від основної діяльності;
    2.  структуру асортименту продукції, що виробляється.

Зробіть висновки щодо рентабельності продукції і структури її асортименту.

Таблиця 2.

Характеристика асортименту продукції підприємства, наведені ціни на продукцію без ПДВ

Асортимент продукції

Річне виробництво, т

Ціна 1 т, грн.

Поточні витрати на виробництво і збут 1 т продукції, грн.

Хліб український подовий, 1,25 кг

19 100

679,7

660

Хліб білий подовий, 0,8 кг

7 700

1 013,5

950

Хліб пшенично-висівковий 0,75 кг

60

1 268,4

1 060

Плетінка гірчична 0,4 кг

980

1 223,1

1 202

Булочка діабетична «Маківка» 0,1 кг

33

2 063,1

2 200


Варіант 5

Завдання 1.

Результати господарської діяльності машинобудівного підприємства для складання калькуляції деталі А3-12 наведені у таблиці 1.

Таблиця 1.

Основні техніко-економічні показники технологічних процесів, що застосовуються на підприємствах

Показники

Обсяг витрат на одиницю продукції

1. Норма витрат чорного металу на 1 виріб, кг

20

2. Ціна чорного металу за 1 т, грн.

750

3. Норма витрат кольорового металу на 1 виріб, кг

9,5

4. Ціна кольорового металу за 1 т, грн.

2 800

5. Відходи чорного металу, кг

1,9

6. Відходи кольорового металу, кг

0,5

7. Середня ціна відходів виробництва за кг

1,25

8. Коефіцієнт транспортно-заготовчих витрат (використовується при визначені вартості придбаних матеріалів)

1,1

9. Норма витрат теплової енергії на виготовлення одиниці продукції, мгк кал.

12

10. Тариф за 1 мгк кал. теплової енергії, грн.

0,48

11. Норма витрат електроенергії на виготовлення одиниці продукції, кВт. год.

6

12. Тариф за 1 кВт. год. електроенергії, грн.

0,30

13. Трудомісткість виготовлення одиниці продукції за операціями, нормо-год.:

токарні роботи

1,2

фрезерні роботи

0,8

шліфувальні роботи

0,5

14. Розряд робіт за операціями:

токарні роботи

3

фрезерні роботи

4

шліфувальні роботи

5

15. Додаткова заробітна плата робітника, %

13

16. Відрахування на соціальні потреби, %

37

17. Витрати, пов’язані з утриманням та експлуатацією устаткування у цеху протягом року, тис. грн.:

амортизація устаткування

52

ремонтні роботи устаткування

31

оплата праці з відповідними відрахуваннями на соціальні потреби робітників, які обслуговують обладнання

64

інші витрати

53

18. Загальновиробничі витрати цеху протягом року (тис. грн..):

утримання апарату управління і обслуговування цеху,

96

амортизація будівель, споруд, інвентарю цехового призначення

32

утримання на ремонт будівель, споруд цехового призначення

25

забезпечення нормальних умов праці

33

19. Фонд основної заробітної плати робітників на підприємстві дорівнює, тис. грн.

250

Погодинна тарифна ставка робітника I розряду 5,30 грн.

Застосована на підприємстві тарифна сітка для робітників з погодинною оплатою праці наведена у таблиці 2.

Таблиця 2.

Застосована на підприємстві тарифна сітка для робітників з погодинною оплатою праці

Кваліфікаційний розряд

I

II

III

IV

V

VI

Тарифний коефіцієнт

1,000

1,100

1,325

1,478

1,609

1,799

Відповідно до рішення підприємства непрямі витрати включаються до собівартості одиниці продукції пропорційно основній заробітній платі робітників.

Складіть калькуляцію деталі АД-12; визначте структуру собівартості деталі АД-12; вкажіть основні шляхи зниження собівартості деталі.

Завдання 2.

У складальному цеху № 1 машинобудівного підприємства в першому півріччі розрахункового року змінні витрати на одиницю продукції становити 900 грн., ціна одиниці виробу 1 200 грн., загальні постійні витрати – 460 000 грн. Протягом другого півріччя цього року ціна на сировину підвисилася на 10 %, що зумовило збільшення змінних витрат на такий самий процент.

У складальному цеху № 2 продажна ціна на виготовлений виріб у першому півріччі становила 400 грн., у другому півріччі – підвищилася на 10 %. Постійні витрати дорівнюють 4 000 тис. грн. Питомі змінні витрати – 120 грн.

Визначте, як зміна ціни на сировину вплинула на критичний обсяг випуску продукції у складальному цеху № 1. Розрахуйте ступінь впливу зміни ціни на критичний обсяг випуску продукції у складальному цеху № 2.


Варіант 6

Завдання 1.

Результати господарської діяльності машинобудівного підприємства для складання калькуляції деталі А3-12 наведені у таблиці 1.

Таблиця 1.

Основні техніко-економічні показники технологічних процесів, що застосовуються на підприємствах

Показники

Обсяг витрат на одиницю продукції

1. Норма витрат чорного металу на 1 виріб, кг

19

2. Ціна чорного металу за 1 т, грн.

750

3. Норма витрат кольорового металу на 1 виріб, кг

9,0

4. Ціна кольорового металу за 1 т, грн.

2 800

5. Відходи чорного металу, кг

2,0

6. Відходи кольорового металу, кг

0,5

7. Середня ціна відходів виробництва за кг

1,25

8. Коефіцієнт транспортно-заготовчих витрат (використовується при визначені вартості придбаних матеріалів)

1,1

9. Норма витрат теплової енергії на виготовлення одиниці продукції, мгк кал.

12

10. Тариф за 1 мгк кал. теплової енергії, грн.

0,52

11. Норма витрат електроенергії на виготовлення одиниці продукції, кВт. год.

6

12. Тариф за 1 кВт. год. електроенергії, грн.

0,40

13. Трудомісткість виготовлення одиниці продукції за операціями, нормо-год.:

токарні роботи

1,2

фрезерні роботи

0,8

шліфувальні роботи

0,5

14. Розряд робіт за операціями:

токарні роботи

3

фрезерні роботи

4

шліфувальні роботи

5

15. Додаткова заробітна плата робітника, %

13

16. Відрахування на соціальні потреби, %

37

17. Витрати, пов’язані з утриманням та експлуатацією устаткування у цеху протягом року, тис. грн.:

амортизація устаткування

51

ремонтні роботи устаткування

30

оплата праці з відповідними відрахуваннями на соціальні потреби робітників, які обслуговують обладнання

65

інші витрати

52

18. Загальновиробничі витрати цеху протягом року (тис. грн..):

утримання апарату управління і обслуговування цеху,

96

амортизація будівель, споруд, інвентарю цехового призначення

32

утримання на ремонт будівель, споруд цехового призначення

25

забезпечення нормальних умов праці

33

19. Фонд основної заробітної плати робітників на підприємстві дорівнює, тис. грн.

250

Погодинна тарифна ставка робітника I розряду 6,30 грн.

Застосована на підприємстві тарифна сітка для робітників з погодинною оплатою праці наведена у таблиці 2.

Таблиця 2.

Застосована на підприємстві тарифна сітка для робітників з погодинною оплатою праці

Кваліфікаційний розряд

I

II

III

IV

V

VI

Тарифний коефіцієнт

1,000

1,100

1,325

1,478

1,609

1,799

Відповідно до рішення підприємства непрямі витрати включаються до собівартості одиниці продукції пропорційно основній заробітній платі робітників.

Складіть калькуляцію деталі АД-12; визначте структуру собівартості деталі АД-12; вкажіть основні шляхи зниження собівартості деталі.

Завдання 2.

У складальному цеху № 1 машинобудівного підприємства в першому півріччі розрахункового року змінні витрати на одиницю продукції становити 900 грн., ціна одиниці виробу 1 200 грн., загальні постійні витрати – 460 000 грн. Протягом другого півріччя цього року ціна на сировину підвисилася на 10 %, що зумовило збільшення змінних витрат на такий самий процент.

У складальному цеху № 2 продажна ціна на виготовлений виріб у першому півріччі становила 400 грн., у другому півріччі – підвищилася на 10 %. Постійні витрати дорівнюють 4 000 тис. грн. Питомі змінні витрати – 120 грн.

Визначте, як зміна ціни на сировину вплинула на критичний обсяг випуску продукції у складальному цеху № 1. Розрахуйте ступінь впливу зміни ціни на критичний обсяг випуску продукції у складальному цеху № 2.


Варіант 7
 

Завдання 1.

Визначте виробничу потужність механічного цеху за видами верстатів і коефіцієнт супутності, якщо ведуче обладнання – токарні верстати; потужність  металообробного та складального цехів машинобудівного заводу «Прогрес», рівень її використання.

Зробіть висновок щодо використання виробничої потужності цими цехами і вкажіть шляхи її раціонального використання.

Дані щодо наявності верстатів на початок поточного року і їх передбачаємого руху протягом року наведені у таблиці 1.

Таблиця 1.

Забезпеченість механічного та металообробного цехів верстатами, їх рух протягом року

Цех, види верстатів

Наявність на початок року

Передбачене введення в експлуатацію

Передбачене виведення із експлуатації

кількість

термін

кількість

термін

Механічний цех:

револьверні верстати, од.

52

18

01.04.

12

лютий

токарні верстати, од.

48

22

березень

14

01.03.

шліфувальні верстати, од.

33

20

01.06.

9

квітень

Металообробний цех:

однотипні верстати, од.

99

28

01.08.

25

липень

Норма часу оброблення одиниці виробу дорівнює на револьверному верстаті 1,5 нормо-годин; токарному – 1,1 нормо-годин; шліфувальному – 0,7 нормо-годин. Продуктивність одного верстату в металообробному цеху в середньому дорівнює 6 деталей за годину.

Кількість вихідних і святкових днів протягом року становить 110. Підприємство працює дві зміни, тривалість зміни 8 годин. Регламентовані простої всіх видів устаткування, спричинені його ремонтом і профілактичним обслуговуванням, становлять 8 % режимного фонду часу.

Запланований обсяг продукції на поточний рік у механічному цеху становить 500 000 виробів, а металообробному цеху – 1 800 600 виробів, у складальному цеху – 15 160 виробів.

Корисна площа складального цеху становить 403 м2, зайнята під виріб площа дорівнює 4,2 м2, тривалість складання одного виробу – 24 години.

Примітка: абсолютні показники розрахувати з точністю до цілих, відносні показники – з точністю до 0,001.


Варіант 8

Завдання 1.

Визначте виробничу потужність механічного цеху за видами верстатів і коефіцієнт супутності, якщо ведуче обладнання – токарні верстати; потужність  металообробного та складального цехів машинобудівного заводу «Прогрес», рівень її використання.

Зробіть висновок щодо використання виробничої потужності цими цехами і вкажіть шляхи її раціонального використання.

Дані щодо наявності верстатів на початок поточного року і їх передбачаємого руху протягом року наведені у таблиці 1.

Таблиця 1.

Забезпеченість механічного та металообробного цехів верстатами, їх рух протягом року

Цех, види верстатів

Наявність на початок року

Передбачене введення в експлуатацію

Передбачене виведення із експлуатації

кількість

термін

кількість

термін

Механічний цех:

револьверні верстати, од.

53

20

01.03.

12

лютий

токарні верстати, од.

50

24

березень

14

01.03.

шліфувальні верстати, од.

32

20

01.06.

12

квітень

Металообробний цех:

однотипні верстати, од.

100

28

01.08.

25

липень

Норма часу оброблення одиниці виробу дорівнює на револьверному верстаті 1,5 нормо-годин; токарному – 1,1 нормо-годин; шліфувальному – 0,7 нормо-годин. Продуктивність одного верстату в металообробному цеху в середньому дорівнює 6 деталей за годину.

Кількість вихідних і святкових днів протягом року становить 110. Підприємство працює дві зміни, тривалість зміни 8 годин. Регламентовані простої всіх видів устаткування, спричинені його ремонтом і профілактичним обслуговуванням, становлять 9 % режимного фонду часу.

Запланований обсяг продукції на поточний рік у механічному цеху становить 500 000 виробів, а металообробному цеху – 1 800 600 виробів, у складальному цеху – 15 160 виробів.

Корисна площа складального цеху становить 400 м2, зайнята під виріб площа дорівнює 4,1 м2, тривалість складання одного виробу – 26 години.

Примітка: абсолютні показники розрахувати з точністю до цілих, відносні показники – з точністю до 0,001.


Варіант 9

Завдання 1.

У виробничому об’єднанні «Ліком» виокремлено конкретні дані, необхідні для складання кошторису виробництва, розрахунку собівартості товарної продукції та інших економічних показників:

1. Очікувані показники звітного року.

1.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання має становити 85 860 тис. грн.

1.2. Витрати на виробництво продукції мають характеризуватися такими даними, тис. грн.: сировина та основні матеріали – 33 000; допоміжні матеріали – 3 000; паливо – 1 600; енергія – 1 300; заробітна плата – 19 700; відрахування на соціальне страхування – 7 289; амортизація основних фондів – 5 880; інші грошові витрати – 1 200.

1.3. Витрати на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються у виробничу собівартість продукції, мають становити 2500 тис. грн., приріст витрат майбутніх періодів – 800 тис. грн.

1.4. Відносна структура витрат на сировину та основні матеріали має такий склад, %: чорні метали – 50; кольорові метали – 15; комплектуючі вироби – 20;

- пиломатеріали – 5; інші види сировини – 10.

1.5. Фонд заробітної плати промислово-виробничого персоналу об’єднання має не перевищувати 19 400 тис. грн.

2. Прогнозні показники наступного за звітним року.

2.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання заплановано збільшити на 4 %.

2.2. Розмір скорочення норм витрати окремих видів матеріальних ресурсів у прогнозованому періоді становитиме, %: чорні та кольорові метали – 7; комплектуючі вироби – 2; пиломатеріали – 4; інші основні матеріали – 3; допоміжні матеріали – 4; паливо – 6; енергія – 12.

2.3. Фонд заробітної плати промислово–виробничого персоналу об’єднання наступного року має збільшитися на 5 %, а працівників соціальної сфери та позаоблікового персоналу залишиться на рівні звітного року. Відрахування на соціальні потреби – 37 %.

2.4. Балансова вартість основних фондів виробничого об’єднання на початок наступного за звітним року має становити 49 000 тис. грн. Уведення в дію нових основних фондів вартістю 2 000 тис. грн. очікується у червні. Вилучення спрацьованих і застарілих засобів праці в розмірі 400 тис. грн. передбачається з 1 жовтня поточного року. Середня норма амортизаційних відрахувань – 12 %.

2.5. Інші грошові витрати зменшаться на 2 %.

2.6. Загальний обсяг витрат на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються до складу валової продукції (виробничої собівартості), має зменшитися на 200 тис. грн.

2.7. На кінець року залишки витрат майбутніх періодів зменшаться на 100 тис. грн., залишки резерву майбутніх платежів зменшаться на 30 тис. грн., залишки незавершеного виробництва зменшаться на 120 тис. грн.

На основі наведених вихідних показників потрібно розраховувати за 2 суміжні роки:

  1.  кошторис витрат на виробництво за економічними елементами;
  2.  загальні витрати на виробництво валової продукції;
  3.  виробничу собівартість товарної продукції;
  4.  витрати на 1 грн. товарної продукції і процент їх зміни;
  5.  зміну суми витрат на виробництво продукції у наступному році.


Варіант 10

Завдання 1.

У підприємства «Локомотив» виокремлено конкретні дані, необхідні для складання кошторису виробництва, розрахунку собівартості товарної продукції та інших економічних показників:

1. Очікувані показники звітного року.

1.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання має становити 88 000 тис. грн.

1.2. Витрати на виробництво продукції мають характеризуватися такими даними, тис. грн.: сировина та основні матеріали – 33 100; допоміжні матеріали – 3 200; паливо – 1 600; енергія – 1 300; заробітна плата – 20 000; відрахування на соціальне страхування – 7 500; амортизація основних фондів – 5 880; інші грошові витрати – 1 200.

1.3. Витрати на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються у виробничу собівартість продукції, мають становити 2600 тис. грн., приріст витрат майбутніх періодів – 600 тис. грн.

1.4. Відносна структура витрат на сировину та основні матеріали має такий склад, %: чорні метали – 50; кольорові метали – 15; комплектуючі вироби – 20;

- пиломатеріали – 5; інші види сировини – 10.

1.5. Фонд заробітної плати промислово-виробничого персоналу об’єднання має не перевищувати 19 700 тис. грн.

2. Прогнозні показники наступного за звітним року.

2.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання заплановано збільшити на 4 %.

2.2. Розмір скорочення норм витрати окремих видів матеріальних ресурсів у прогнозованому періоді становитиме, %: чорні та кольорові метали – 7; комплектуючі вироби – 2; пиломатеріали – 4; інші основні матеріали – 3; допоміжні матеріали – 4; паливо – 6; енергія – 12.

2.3. Фонд заробітної плати промислово–виробничого персоналу об’єднання наступного року має збільшитися на 5 %, а працівників соціальної сфери та позаоблікового персоналу залишиться на рівні звітного року. Відрахування на соціальні потреби – 37 %.

2.4. Первісна вартість основних фондів виробничого об’єднання на початок наступного за звітним року має становити 50 000 тис. грн. Уведення в дію нових основних фондів вартістю 2 000 тис. грн. очікується у травні. Вилучення спрацьованих і застарілих засобів праці в розмірі 400 тис. грн. передбачається з 1 жовтня поточного року. Середня норма амортизаційних відрахувань – 12 %.

2.5. Інші грошові витрати зменшаться на 2 %.

2.6. Загальний обсяг витрат на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються до складу валової продукції (виробничої собівартості), має зростуть на 100 тис. грн.

2.7. На кінець року залишки витрат майбутніх періодів зменшаться на 90 тис. грн., залишки резерву майбутніх платежів зменшаться на 30 тис. грн., залишки незавершеного виробництва зменшаться на 120 тис. грн.

На основі наведених вихідних показників потрібно розраховувати за 2 суміжні роки:

  1.  кошторис витрат на виробництво за економічними елементами;
  2.  загальні витрати на виробництво валової продукції;
  3.  виробничу собівартість товарної продукції;
  4.  витрати на 1 грн. товарної продукції і процент їх зміни;
  5.  зміну суми витрат на виробництво продукції у наступному році.


Варіант 11

Завдання 1.

Підприємство з метою розширення своєї виробничої діяльності розглядає два інвестиційних проекти щодо заміни діючого обладнання на нове.

Перший потенційний інвестор запропонував внести всю суму інвестицій у обсязі 14 600 тис. грн. на початку першого року реалізації інвестиційного проекту, розрахункового на 5 років.

Цей проект передбачає однакові для кожного року його реалізації обсяги виробництва та продажу продукції, ціни реалізації продукції, змінні та умовно постійні поточні витрати. Зазначені показники наведено у таблиці 1.

Таблиця 1.

Прогнозовані обсяги продажу, величини поточних витрат за умови здійснення п’ятирічного інвестиційного проекту

Показники

Сталеве литво

Чавунне литво

Разом

1. Обсяг продажу продукції, т

18 400

43 000

61 400

2. Ціна 1 т продукції, тис. грн.

1,8

0,7

Х

3. Змінні витрати, тис. грн.

24 409

22 184

46 593

4. Постійні витрати, тис. грн..

2 650

2 408

5 058

Щорічні амортизаційні відрахування становлять 922 тис. грн.

Пропозиція другого потенційного інвестора полягає в тому, що у 1-й рік реалізації інвестиційного проекту має бути внесено не менше однієї третини загальної суми інвестицій і розрахований він на чотири роки. У таблиці 2 показано щорічні обсяги інвестиційних ресурсів та нараховані суми амортизаційних відрахувань.

Таблиця 2.

Надходження інвестицій й нарахування амортизаційних відрахувань відповідно до реалізації чотирирічного інвестиційного проекту тис. грн.

Показники

Рік реалізації інвестиційного проекту

Разом

1-й рік

2-й рік

3-й рік

4-й рік

1. Обсяг капітальних вкладень

4 900

3 600

3 200

2 900

14 600

2. Амортизаційні відрахування

735

540

480

435

Х


Таблиця 3.

Прогнозований обсяг виробництва й виторг від продажу продукції за чотирьохрічним інвестиційним проектом

Продукція та показники

Рік реалізації інвестиційного проекту

1-й рік

2-й рік

3-й рік

4-й рік

Сталеве литво

Обсяг виробництва, т

8 900

13 200

15 400

18 400

Виторг від реалізації продукції, тис. грн.

16 020

23 760

27 720

33 120

Чавунне литво

Обсяг виробництва, т

19 700

22 300

34 600

43 000

Виторг від реалізації продукції, тис. грн.

13 790

15 610

24 220

30 100

Витрати на виробництво й реалізацію всього обсягу продукції,  тис. грн

22 656

29 921

39 475

48 047

Дисконтна ставка за першим і другим інвестиційним проектом становить 19 %. Ставка податку на прибуток використовується відповідно до діючого законодавства.

На основі аналітичної оцінки необхідних економічних показників виберіть більш ефективний інвестиційний проект.

Примітка: абсолютні показники розраховувати з точністю до цілих.


Варіант 12

Завдання 1.

Підприємство «Форум» розглядає доцільність реалізації проекту диверсифікації підприємницької діяльності, вартість якого становить 3 000 тис. грн. Інвестиційні ресурси розподіляються так: на початок 1-го року – 1 500 тис. грн., 2-го – 1 000 тис. грн., 3-го – 500 тис. грн. Виробництво нового виду продукції розпочинається з 2-го року і на початок 3-го року становить 60 % запланованого рівня виробництва, на початок 4-го року – 80 %, починаючи з четвертого року підприємство виходить на повну потужність, яка дорівнює 25 тис. одиниць на рік.

Собівартість виготовленої продукції складатиме: на початок 3-го року – 2 900 тис. грн., 4-го року – 3 200 тис. грн. і на початок послідуючих років – 3 600 тис. грн. Прогнозна ціна одиниці продукції – 220 грн. Амортизаційні відрахування дорівнюватимуть: на початок 3-го року 260 тис. грн., 4-го року – 330 тис. грн., на початок послідуючих років – 410 тис. грн. Дисконтна ставка – 10 %. Життєвий цикл проекту – 6 років. Ставка податку на прибуток застосовується відповідно до діючого законодавства.

Заповніть розрахунково-аналітичну таблицю з інвестиційного проекту диверсифікації підприємницької діяльності; обґрунтуйте доцільність реалізації інвестиційного проекту за всіма можливими показниками.

Таблиця 1.

Розрахунково-аналітична таблиця з інвестиційного проекту диверсифікації підприємницької діяльності

Показники

Життєвий цикл проекту

1-й рік

2-й рік

3-й рік

4-й рік

5-й рік

6-й рік

1. Інвестиції, тис. грн.

2. Обсяг виробництва продукції, тис. одиниць

3. Ціна одиниці продукції, грн.

4. Собівартість продукції, тис. грн.

5. Виручка від реалізації продукції, тис. грн.

6. Прибуток, тис. грн.

7.Чистий прибуток, тис. грн.

8. Рентабельність продукції, %

9. Амортизаційні відрахування, тис. грн.

10. Грошові потоки, тис. грн.

11. Дисконтний множник для ставки 10 % (на початок року)

12. Дисконтовані інвестиції, тис. грн.

13. Дисконтова ні грошові потоки, тис. грн..

Примітка: абсолютні показники розраховувати з точністю до цілих.


Варіант 13

Завдання 1.

У поточному році машинобудівне підприємство має такі дані щодо екстенсивного та інтенсивного завантаження металорізальних верстатів:

1) календарний фонд часу – 365 днів; кількість вихідних і святкових днів становить – 110, тривалість робочої зміни – 8 годин, металорізальне устаткування на підприємстві задіяне у дві зміни на добу.

2) дійсний фонд робочого часу металорізальних верстатів, обсяг наявних та установлених верстатів, їх фактична та нормативна продуктивність наведено у таблиці 1.

3) результати разового обстеження рівня позмінного екстенсивного використання металорізальних верстатів у цехах підприємства наведено у таблиці 2.

Таблиця 1.

Парк металорізальних верстатів, дійсний фонд їх робочого часу, фактична та нормативна продуктивність

Назва цеху

Наявна кількість верстатів, одиниць

Установлена кількість верстатів, одиниць

Середній фактичний випуск продукції одного верстату за зміну, шт.

Середній технічно обґрунтований випуск продукції одного верстату за зміну, шт.

Дійсний фонд робочого часу верстатів протягом року, год.

1. Механічний цех №1

127

125

10

12

3800

2. Механічний цех №2

108

108

11

12

3750

3. Інструментальний цех

25

24

10

10

3860

4. Ремонтно-механічний цех

20

16

7

9

3860

Разом по підприємству

280

273

9,5

10,75

3810

Таблиця 2.

Парк металороздільних верстатів (фізичних одиниць) і рівень їх екстенсивного використання на машинобудівному заводі

Назва цеху

Кількість установлених верстатів

Кількість верстатів, що працювали протягом зміни

Кількість відпрацьованих верстатогодин за зміну

перша

друга

перша

друга

1

2

3

4

5

6

1. Механічний цех №1

125

102

86

720

560

2. Механічний цех №2

108

99

78

694

496

3. Інструментальний цех

24

21

16

146

99

4. Ремонтно-механічний цех

16

14

11

101

65

Разом по підприємству

273

236

191

1661

1220

  1.  Визначте по окремих цехах і підприємству в цілому: коефіцієнт залучення у виробництво металорізальних верстатів; часткові показники використання металорізальних верстатів. Зробіть висновок щодо рівня завантаження верстатів на підприємстві.
  2.  Визначте коефіцієнт змінності роботи металорізальних верстатів по окремих цехах і підприємству в цілому двома способами (без урахування та з урахуванням внутрішньозмінних витрат робочого часу). Зробіть висновок про те, який із застосованих способів визначення коефіцієнта змінності роботи устаткування більш точно характеризує екстенсивний рівень його використання.

Примітка: коефіцієнти розрахувати з точність до 0,001.


Варіант 14

Завдання 1.

На підставі даних підприємства визначте місячний заробіток робітників бригади за погодинно-преміальною системою оплати праці;обґрунтуйте доцільність її використання.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати наведені в таблиці 1.

Таблиця 1.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати за погодинно-преміальною системою

Прізвище, ініціали робітників

Кваліфікаційний розряд

Кількість відпрацьованих днів

Розмір премії, %

1. Анісімова Н.М.

V

22

32

2. Бондаренко І.І.

ІІІ

21

30

3. Величко Н.П.

ІІ

22

32

4. Іщенко М.І.

ІV

20

30

5. Чурілина Л.М.

22

32

Тривалість зміни 8 годин. Погодинна тарифна ставка робітника І розряду – 5,45 грн. Застосована тарифна сітка наведена у таблиці 2.

Таблиця 2.

Тарифна сітка робітників з погодинною формою оплати праці

Кваліфікаційний розряд

І

ІІ

ІІІ

ІV

V

Тарифний коефіцієнт

1

1,08

1,26

1,36

1,60

1,86

Колективним договором передбачені умови преміювання за кращі результати роботи у відсотках до основного заробітку.

Завдання 2.

На підставі даних підприємства визначте місячний заробіток основних робітників бригади за відрядно-преміальною системою оплати праці і заробіток наладчика обладнання за непрямою відрядною системою. Вкажіть доцільність її використання.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати за відрядно-преміальною системою наведені у таблиці 3.

Таблиця 3.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати за відрядно-преміальною системою

Прізвище, ініціали робітників

Планове завдання випуску продукції, шт.

Фактичний обсяг випуску продукції, шт.

Каліфі-каційний розряд

Норма праці

1. Анісімова Н.М.

600

630

2 вироби за годину

2. Бондаренко І.І.

500

460

ІІ

0,4 години на один виріб

3. Величко Н.П.

500

500

ІІІ

0,45 години на один виріб

4. Іщенко М.І.

520

530

ІV

2 вироби за годину

5. Чурілина Л.М.

580

600

V

0,5 години на один виріб

Погодинна тарифна ставка робітника І розряду – 5,5 грн.Застосована тарифна сітка наведена у таблиці 4.

Таблиця 4.

Тарифна сітка робітників з відрядною формою оплати праці

Кваліфікаційний розряд

І

ІІ

ІІІ

ІV

V

Тарифний коефіцієнт

1

1,10

1,30

1,40

1,60

1,80

Колективним договором передбачена премія основним робітника у розміри 3 % за кожний відсоток перевиконання планового завдання від основного заробітку.

Наладчик обладнання має 5 розряд, відпрацював за місяць 154 години, його тарифний коефіцієнт дорівнює 1,595.


Варіант 15

Завдання 1.

Визначте зміну нормативу оборотних коштів на підприємстві за рік, зробіть висновок щодо організації оборотних коштів. Вкажіть чинники, які впливають на зміну нормативу оборотних коштів.

           тис. грн

Нормовані оборотні кошти

Норматив на початок року

Норматив на кінець року

Зміна нормативу оборотних коштів (+, –)

  1.  Сировина і матеріали

1 200

  1.  Паливо

420

410

  1.  Тара

53

53

  1.  Запасні частини

312

300

  1.  Малоцінні та швидкозношувані предмети

98

97

  1.  Незавершене виробництво

870

  1.  Напівфабрикати власного виробництва

120

115

  1.  Витрати майбутніх періодів

50

52

  1.  Готова продукція

340

  1.  Норматив оборотних коштів

За кошторисом потреба у сировині і матеріалах на квартал складає 4 500 тис. грн, норма оборотних коштів стосовно сировини і матеріалів на кінець року становить: транспортний запас – 2 дні, технологічний запас – 3 дні, поточний запас – 15 днів, страховий запас – 5 днів.

Виробництво валової продукції за виробничою собівартістю протягом кварталу становить 4 680 тис. грн, тривалість виробничого циклу – 20 днів. Первісні витрати, які здійснюються одноразово на початку виробничого циклу виготовлення продукції становлять 24 тис. грн, наступні витрати, які включаються до собівартості продукції, – 12 тис. грн.

Норма запасу готової продукції на складі становить 6 днів.

Примітка: розрахунок коефіцієнта наростання витрат виконати з точністю до 0,001, всі інші розрахунки – з точністю до цілих.

Завдання 2.

За наведеними даними визначте можливі показники ефективності використання оборотних коштів протягом кварталу, вкажіть доцільний напрям зміни цих показників і яке підприємство більш ефективно використовувало оборотні кошти.

Показники

Підприємство 1

Підприємство 2

Підприємство 3

Обсяг реалізованої продукції за квартал, тис. грн

3 200

3 100

3 160

Середні залишки оборотних коштів за квартал, тис. грн

800

790

780

Отриманий прибуток за квартал, тис. грн

400

410

400

Вкажіть шляхи підвищення ефективності використання оборотних коштів


Варіант 16

Завдання 1.

За наведеними даними визначте можливі показники ефективності використання оборотних коштів протягом кварталу, вкажіть доцільний напрям зміни цих показників і яке підприємство більш ефективно використовувало оборотні кошти.

Показники

Підприємство 1

Підприємство 2

Підприємство 3

Обсяг реалізованої продукції за квартал, тис. грн

3 300

3 280

3 130

Середні залишки оборотних коштів за квартал, тис. грн

810

820

750

Отриманий прибуток за квартал, тис. грн

410

400

460

Вкажіть шляхи підвищення ефективності використання оборотних коштів

Завдання 2.

Сформувати за допомогою конкретних розрахунків норматив оборотних коштів підприємства "Буран" на плановий рік, використавши наведену вихідну інформацію.

  1.  Середній виробничий запас сировини, основних матеріалів і купованих напівфабрикатів на підприємстві у звітному році становив 16 днів. Проведені попередні розрахунки показали, що поліпшення організації матеріально-технічного забезпечення виробництва й упорядкування (відновлення) кооперувальних зв’язків з іншими постачальниками дозволить скоротити інтервал поставок матеріальних ресурсів на 0,7 доби. Крім того, на 0,3 доби зменшиться інтервал поставок завдяки поліпшенню роботи (руху) транспорту. У кошторисі витрат на виробництво в розрахунковому році на сировину, основні матеріали та напівфабрикати виділено 41280 тис. грн.
  2.  У звітному році на кожний мільйон гривень товарної продукції було витрачено допоміжних матеріалів на суму 30 тис. грн. Згодом є можливість зменшити питомі витрати допоміжних матеріалів на 5%. Фактичний обсяг товарної продукції досяг 112900 тис. грн. У розрахунковому році обсяг виробництва продукції має збільшитися на 20%. Раніше допоміжні матеріали завозилися на підприємство в середньому один раз на два місяці. Середній запас допоміжних матеріалів намічено скоротити на 5 днів.
  3.  Звітного року фактичний запас палива на підприємстві був таким, що його вистачило б на 28 діб, що на 25% перевищувало б нормативний запас цього виду ресурсу. Через майбутні зміни в умовах поставляння палива його нормативний запас має скоротитися на 3 доби. За розробленим кошторисом виробництва передбачається витрати на паливо у загальній сумі 7420 тис. грн.
  4.  Вартісний норматив оборотних коштів на запасі частини для ремонту технологічного устаткування у звітному році становив 4 коп. у розрахунку на кожну гривню вартості устаткування і транспортних засобів. Збільшення міжремонтного періоду та інші організаційно-технічні заходи уможливлять зменшення цього нормативу на 5%. Як показали розрахунки, у наступному році очікувана середньорічна вартість устаткування і транспортних засобів становитиме 42000 тис. грн.
  5.  Валові витрати на виробництво (собівартість) товарної продукції у IV кварталі розрахункового року мають становити 24800 тис. грн. За відповідний квартал звітного року фактична норма залишків незавершеного виробництва дорівнювала в середньому 5,3 доби. У розрахунковому році ця норма має бути скоригована з урахуванням 5%-го скорочення тривалості виробничого циклу. Коефіцієнт наростання витрат становитиме 0,8.
  6.  По підприємству в цілому оборотні кошти в запасах тари й залишках швидкоспрацьовуваного інструменту, пристроїв та інвентарю у звітному році становили відповідно 62 і 380 тис. грн. Розрахунками доведено необхідність збільшення нормативів за згаданими елементами оборотних коштів відповідно на 12 та 8%.
  7.  На початок розрахункового року очікуваний залишок витрат (видатків) майбутніх періодів дорівнює 700 тис. грн. За складеним кошторисом витрат видатки майбутніх періодів становитимуть 8000 тис. грн. Протягом розрахункового періоду валові витрати на виробництво (собівартість) товарної продукції становитимуть 4150 тис. грн. цих видатків.
  8.  У розрахунковому році норма на відвантаження продукції становитиме 1,5 дня.

Примітка: розрахунки виконати з точністю до 0,1.


Варіант 17

Завдання 1.

Підприємство "Антей" має такі показники діяльності:

Показники

Базовий рік

Звітний рік

  1.  Первісна вартість основних виробничих фондів на початок року, тис. грн.

1 277

1 267

  1.  Введено до експлуатації основних виробничих фондів, тис. грн.

у травні

92

з першого квітня

100

  1.  Виведено з експлуатації основних виробничих фондів, тис. грн.

у вересні

102

у серпні

98

  1.  Залишкова вартість основних виробничих фондів на кінець року, тис. грн.

887

825

  1.  Обсяг виготовленої продукції, тис. грн.

995

1 200

  1.  Середньооблікова чисельність працівників, чол.

350

352

Визначте показники використання, відтворення і стану (на кінець року) основних виробничих фондів. Вкажіть шляхи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів.

Завдання 2.

Визначте первісну, залишкову, ліквідну вартість верстатів на підставі таких даних:

Показники

Верстати

токарний

фрезерний

свердлильний

шліфувальний

Ціна придбання верстату, тис. грн

12,2

13,4

18,5

15,4

Витрати на доставку і монтаж верстата, тис. грн

0,8

0,6

0,5

0,6

Вартість від ліквідації верстату, тис. грн

0,7

0,8

0,6

0,9

Вартість демонтажу верстату, тис. грн

0,2

0,1

0,2

0,3

Рівень зносу верстатів, %

24

25

32

35

Охарактеризуйте сутність видів вартості основних фондів.


Варіант 18

Завдання 1.

На початок звітного року вартість основних виробничих фондів становила 2 207 тис. грн.. У вересні буде введено в дію нове обладнання вартістю 210 тис. грн., а з першого листопада – виведено з експлуатації основних виробничих фондів вартістю 162 тис. грн.. Обсяг випуску продукції у звітному році становить 2 000 тис. грн., а сума зносу основних виробничих фондів на кінець року – 475 тис. грн.

Визначте всі можливі показники використання основних виробничих фондів; показники відтворення основних виробничих фондів; показники стану основних виробничих фондів на кінець звітного року.

Завдання 2.

Панчішна фабрика має такі показники щодо використання обладнання:

Показники

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

IV квартал

  1.  Продуктивність обладнання за годину, пар панчіх

1) відповідно до технічного паспорту

4

4

4

4

2) фактично

3,5

4

4

4,2

  1.  Відпрацьовано обладнанням годин, тис. годин

1) за планом

119

111

126

128

2) фактично

101

99,5

106

110

Визначте показники використання обладнання. Зробіть висновок щодо рівня використання обладнання за кварталами.


Варіант 19

Завдання 1.

На підставі даних підприємств визначте: вартість основних фондів; вартість основних виробничих фондів; вартість основних невиробничих фондів; вартість активної і пасивної частини основних виробничих фондів, у складі основних фондів; питому вагу основних виробничих і основних невиробничих фондів; видову структуру основних виробничих фондів; питому вагу активних і пасивних фондів у складі основних виробничих фондів:

         тис. грн.

Перелік основних фондів

Станкоінструментальний завод

1. Будівлі і споруди виробничого призначення

207759

2. Передавальні пристрої

2089

3. Машини і обладнання,

227347

в тому числі:

– силові машини і обладнання;

– робочі машини і обладнання;

– вимірювальні та регулюючі прилади

– лабораторне обладнання;

– комп’ютерна техніка

49130

166419

2530

1090

8178

4. Транспортні засоби

6500

5. Інструмент

2360

6. Виробничий і господарський інвентар.

1010

7. Інші основні виробничі фонди.

1920

8. Будівлі і споруди невиробничого характеру.

39160

9. Інші невиробничі фонди.

1052

Примітка: розрахунки виконати з точністю до 0,1.

Завдання 2

Визначте показники використання, відтворення і стану основних виробничих фондів на підставі даних поточного року:

Показники

Варіанти

1. Вартість основних виробничих фондів на початок року, тис. грн

39 000

2.Введено основних виробничих фондів протягом року, тис. грн

12 000

3. Дата введення основних виробничих фондів

01.02

4. Вибуло з експлуатації основних виробничих фондів, тис. грн

3 600

5. Дата виведення основних виробничих фондів, тис. грн

15.01

6. Річний випуск товарної продукції, тис. грн

45 600

7. Середньорічна чисельність виробничого персоналу, чол.

3 100

8. Сума зносу основних фондів за період експлуатації на кінець року, тис. грн

5 100

Вкажіть шляхи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів.


Варіант 20

Завдання 1

На підставі даних підприємств визначте: вартість основних фондів; вартість основних виробничих фондів; вартість основних невиробничих фондів; вартість активної і пасивної частини основних виробничих фондів, у складі основних фондів; питому вагу основних виробничих і основних невиробничих фондів; видову структуру основних виробничих фондів; питому вагу активних і пасивних фондів у складі основних виробничих фондів:

         тис. грн.

Перелік основних фондів

Взуттєва фабрика

1. Будівлі і споруди виробничого призначення

69253

2. Передавальні пристрої

695

3. Машини і обладнання,

71425

в тому числі:

  1.  силові машини і обладнання;
  2.  робочі машини і обладнання;
  3.  вимірювальні та регулюючі прилади
  4.  лабораторне обладнання;
  5.  комп’ютерна техніка

13110

55473

843

-

1999

4. Транспортні засоби

2167

5. Інструмент

816

6. Виробничий і господарський інвентар.

335

7. Інші основні виробничі фонди.

632

8. Будівлі і споруди невиробничого характеру.

12115

9. Інші невиробничі фонди.

257

Примітка: розрахунки виконати з точністю до 0,1.

Завдання 2.

Визначте показники використання, відтворення і стану основних виробничих фондів на підставі даних поточного року:

Показники

Варіанти

1. Вартість основних виробничих фондів на початок року, тис. грн

40 000

2.Введено основних виробничих фондів протягом року, тис. грн

14 000

3. Дата введення основних виробничих фондів

01.03

4. Вибуло з експлуатації основних виробничих фондів, тис. грн

4 500

5. Дата виведення основних виробничих фондів, тис. грн

20.09

6. Річний випуск товарної продукції, тис. грн

46 200

7. Середньорічна чисельність виробничого персоналу, чол.

3 000

8. Сума зносу основних фондів за період експлуатації на кінець року, тис. грн

9 000

Вкажіть шляхи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів.


Варіант 21

Завдання 1.

Підприємство на початок поточного року придбало виробниче обладнання вартістю 20 000 грн, ліквідаційна вартість прогнозується у розмірі 10 % первісної його вартості, термін корисного використання обладнання – 5 років. Очікуваний обсяг продукції, яку буде вироблено з використанням придбаного обладнання – 14 400 одиниць, у тому числі за роками: перший рік – 2 600 одиниць; другий рік – 3 100 одиниць; третій рік – 3 500 одиниць; четвертий рік – 3 000 одиниць; п’ятий рік – 2 200 одиниць.

Визначте розмір амортизаційних відрахувань можливими методами протягом корисного терміну експлуатації обладнання;накопичену суму амортизації обладнання на кінець кожного року; залишкову вартість обладнання на кінець кожного року.

Примітка: результати розрахунків амортизаційних відрахувань розмістіть у відповідних таблицях; розрахувати норми амортизації і суми амортизації з точністю до цілих, виробничу ставку амортизації – з точністю до 0,001.


Варіант 22

Завдання 1.

Підприємство придбало нову технологічну лінію для виготовлення однотипних деталей вартістю 285 тис. грн. Витрати на транспортування й монтаж технологічної лінії становили 15 тис. грн. Прогнозований нормативний термін експлуатації технологічної лінії – 10 років, а її ліквідаційна вартість – 8% первісної вартості.

Визначте суми амортизаційних відрахувань усіма можливими методами нарахування амортизації за п’ять років.

Примітка: результати розрахунків амортизаційних відрахувань розмістіть у відповідних таблицях; розрахувати норми амортизації і суми амортизації з точністю до цілих.

Завдання 2.

Визначте суму амортизаційних відрахувань за місяць за умови використання виробничого методу.

Підприємство придбало об’єкт основних фондів вартістю 10 000 грн, його ліквідаційна вартість 400 грн. Обладнання розраховане на виробництво
400 000 деталей. За місяць було виготовлено 800 шт. деталей.

Примітка: розрахувати виробничу ставку амортизації – з точністю до 0,001


Варіант 23

Завдання 1.

На підставі даних підприємства визначте місячний заробіток робітників бригади за погодинно-преміальною системою оплати праці; обґрунтуйте доцільність її використання.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати:

Прізвище, ініціали робітників

Кваліфікаційний розряд

Кількість відпрацьованих днів

Розмір премії, %

  1.  Анісімова Н.М.

V

22

32

  1.  Бондаренко І.І.

III

21

30

  1.  Величко Н.П.

II

23

32

  1.  Іщенко М.І.

IV

20

30

  1.  Чуриліна Л.М.

VI

22

32

Тривалість зміни 8 годин. Погодинна тарифна ставка робітника І розряду – 12,15 грн.

Застосована тарифна сітка:

Кваліфікаційний розряд

І

ІІ

ІІІ

IV

V

VI

Тарифний коефіцієнт

1

1,1

1,20

1,36

1,60

1,86

Колективним договором передбачені умови преміювання за кращі результати роботи у відсотках до тарифного заробітку.

Завдання 2.

Визначте заробітну плату робітників за відрядно-преміальною системою. Робітник IV розряду за місяць виготовив 160 виробів при плановому завданні 151. Робітник V розряду за місяць виготовив 520 виробів при плановому завданні 500. Погодинна тарифна ставка робітника І розряду 12,50 грн. Годинна норма виробітку робітника V – 2 вироби. Норма часу на виконання технологічної операції робітником ІV розряду  становить 1,4 нормо-годин. Тарифний коефіцієнт робітника ІV розряду – 1,360, V розряду – 1,65.

Передбачена премія за виконання планового завдання – 10 % від тарифного заробітку, а за кожен відсоток перевиконання плану 1,5 %.

Примітка: процент виконання планового завдання щодо випуску продукції розрахуйте з точністю до цілих.


Варіант 24

Завдання 1.

На підставі даних підприємства визначте місячний заробіток робітників бригади за відрядно-преміальною системою оплати праці. Вкажіть доцільність її використання.

Вихідні дані для розрахунку суми заробітної плати за відрядно-преміальною системою:

Прізвище, ініціали робітників

Планове завдання випуску

Фактичний обсяг випуску продукції, шт.

Кваліфікаційний розряд

Норма праці

  1.  Анісімова Н.М.

500

530

VI

2 вироби за годину

  1.  Бондаренко І.І.

500

460

II

0,4 години на один виріб

  1.  Величко Н.П.

500

500

III

0,45 години на один виріб

  1.  Іщенко М.І.

520

530

IV

2 вироби за годину

  1.  Чурілина Л.М.

580

600

V

0,5 години на один виріб

Погодинна тарифна ставка робітника І розряду – 12,60 грн. Застосована тарифна сітка:

Кваліфікаційний

І

ІІ

ІІІ

IV

V

VI

Тарифний

1

1,1

1,3

1,4

1,6

1,8

Колективним договором передбачена премія у розмірі 3 % за кожний відсоток перевиконання завдання від тарифного заробітку.

Примітка: відсоток виконання планового завдання розрахувати з точністю до 0,1.

Завдання 2.

Наладчик обслуговує шість основних робітників, його годинна тарифна ставка – 19,15 грн. Тривалість робочої зміни 8 годин, протягом місяця було 22 робочих дня. Фактичне виконання змінної норми виробітку основними робітниками становить: перший робітник – 98 %, другий робітник – 118 %, третій робітник – 110 %, четвертий – 100%, п’ятий – 105 %, шостий 102 %.

Визначте місячний заробіток наладчика  за непрямою відрядною системою.


Варіант 25

Завдання 1.

Основна продукція у розрахунковому році становить 50 000 тис. грн, товари народного споживання – 1 200 тис. грн. Допоміжний цех реалізував продукції на 53 тис. грн.., проведено капітальний ремонт обладнання на суму 199 тис. грн. Середньооблікова чисельність виробничого персоналу – 980 чол. Число вихідних і святкових днів у поточному році становить 110 днів, невиходи на одного працівника склали 33 дні, середня тривалість зміни 7,8 години.

Визначте показники виробітку, охарактеризуйте їх сутність. Вкажіть чинники зростання продуктивності праці.

Завдання 2.

На підставі наведених даних визначте показники виробітку працівників і робітників і вкажіть чинники мотивації праці:

Показники

Варіант

Обсяг товарної продукції, тис. грн

18 100

Календарна кількість днів у році

365

Вихідні і святкові дні протягом року

114

Невиходи на роботу одного робітника, дні

в тому числі щорічна відпустка

24

відпустка, яка пов’язана з навчанням

2

у зв’язку з лікарняним

6

неявки з дозволу адміністрації

2

Середня тривалість робочого дня, год.

8

Середньооблікова чисельність виробничого персоналу, в тому числі робітників, чол.

320

260


Варіант 26

Завдання 1.

За рік на підприємстві виготовлено готової продукції на 130 000 тис. грн.

Вартість напівфабрикатів власного виробництва становить 240 тис. грн, в тому числі 70 % використано для власних потреб, решта реалізована. Вартість робіт промислового характеру – 150 тис. грн.

Число вихідних і святкових днів у поточному році становить 112 днів, невиходи на одного робітника склали 30 днів, середня тривалість зміни 8 годин. Середньооблікова чисельність робітників – 1 000 чоловік.

Визначте показники виробітку, вкажіть чинники зростання продуктивності праці.

Завдання 2.

На підставі наведених даних визначте показники виробітку працівників і робітників і вкажіть чинники мотивації праці:

Показники

Варіант

Обсяг товарної продукції, тис. грн

18 600

Календарна кількість днів у році

365

Вихідні і святкові дні протягом року

112

Невиходи на роботу одного робітника, дні

в тому числі щорічна відпустка

24

відпустка, яка пов’язана з навчанням

2

у зв’язку з лікарняним

5

неявки з дозволу адміністрації

2

Середня тривалість робочого дня, год.

7,7

Середньооблікова чисельність виробничого персоналу, в тому числі робітників, чол.

300

260


Варіант 27

Завдання 1.

Цех шиття пальто швейної фабрики має у звітному році такі результати діяльності:

Вид продукції

Обсяг виготовленої продукції, шт.

Середня трудомісткість продукції, нормо-годин

Жіноче пальто

21 000

15

Чоловіче пальто

17 000

12

Дитяче пальто

9 000

10

Планом передбачено, що у результаті удосконалення техніко-технологічної бази виробництва, середня трудомісткість одиниці продукції кожного виду зменшиться на 5 %.

Передбачено зростання річного обсягу шиття жіночого пальто на 8 %, дитячого пальто на 3 %. Обсяг шиття чоловічого пальто залишиться без змін.

Середній відсоток виконання норми виробітку щодо шиття пальто за всією номенклатурою становитиме 102 %.

Протягом планового року кількість вихідних і святкових днів складатиме 112. На одного робітника у середньому на рік передбачаються невиходи: щорічна відпустка – 26 днів, через хворобу – 4 дні, з інших причин – 3 дні. Середня тривалість зміни становитиме 7,9 годин.

Цех працюватиме у дві зміни, кількість обладнання становитиме 183 одиниці, норма обслуговування обладнання одним наладчиком передбачає 22 одиниці.

Середня ціна, за якою буде реалізуватися продукція у плановому році: жіноче пальто – 630 грн, чоловіче пальто – 565 грн., дитяче пальто – 205 грн.

Визначте планову чисельність робітників і показники виробітку одного робітника. Вкажіть чинники зростання продуктивності праці.

Примітка: чисельність робітників розрахувати з точністю до цілих, показники виробітку з точністю до 0,01, коефіцієнт – до 0,001, всі інші показники – з точністю до 0,1.

Завдання 2.

У минулому році обсяг товарної продукції на підприємстві склав
2 210 тис. грн, чисельність виробничого персоналу становила 700 осіб. У пото
чному році передбачено випуск товарної продукції збільшити на 6 % і скоротити чисельність виробничого персоналу на 5 %. Визначте запланований рівень зростання продуктивності праці у поточному році.


Варіант 28

Завдання 1.

Результати діяльності механічного цеху у поточному році становлять:

Види продукції

Випуск продукції

Норми виробітку, од.

Фактична трудомісткість одиниці виробу, нормо-годин

за планом на рік, шт.

зростання обсягу продукції за звітом, %

за планом

за звітом

Деталі А-216

11 000

3

3

3,3

3,2

Деталі А-301

12 000

4

5,5

5,8

4,5

Деталі М-12

13 000

5

6

5,7

5,1

Ціна реалізації продукції становить: деталі А-216 – 120,60 грн., деталі А-301 – 253 грн.,  деталі М-12 – 301 грн.

Протягом року кількість вихідних і святкових днів становить – 113, невиходи на роботу одного робітника – 35 днів. Середня тривалість робочої зміни – 7,8 годин. Цех працює у дві зміни, в цеху встановлено 53 одиниць обладнання. Норма обслуговування обладнання одним робітником – 18.

Визначте фактичну чисельність робітників цеху, їх рівень продуктивності праці. Вкажіть чинники зростання продуктивності праці.

Завдання 2.

У звітному періоді на дільниці цеху випуск продукції склав 636 тис. грн., середньооблікова чисельність працівників, які займалися виготовленням цієї продукції становила 147 осіб. У плановому періоді передбачається збільшити обсяг випуску продукції на 10 % і скоротити на 5 % чисельність працівників. Визначте виробіток одного працівника у плановому періоді.


Варіант 29

Завдання 1.

Підприємство "Спецавтоматика" за звітний рік має такі показники діяльності: обсяг основної продукції склав 152 000 тис. грн, послуги промислового характеру 2 800 тис. грн; вартість напівфабрикатів власного виробництва 15 400 тис. грн, 68 % цього обсягу напівфабрикатів використано для власних потреб, решта – реалізована. Обсяг незавершеного виробництва на кінець року зріс на 920 тис. грн. Залишки готової продукції на складі склали: на початок року – 820 тис. грн.., на кінець року – 750 тис. грн. Товари відвантажені, але не оплачені складають: на початок року 100 тис. грн.., на кінець року – 95 тис. грн. Матеріальні витрати виробництва й амортизаційні відрахування становлять 50 % товарної продукції.

Визначте обсяги продукції. Вкажіть, яким чином зміна залишків нереалізованої продукції та незавершеного виробництва впливають на обсяг валової та реалізованої продукції.

Завдання 2.

Підприємство "Ракус" у поточному році має виготовити таку основну продукцію:

Назва продукції

Кількість продукції, шт.

Відпускна ціна, грн

  1.  Деталі АТ-5

12 000

123,75

  1.  Деталі АТ-12

11 000

135,05

  1.  Деталі АТ-7

13 500

206,15

  1.  Деталі АТ-15

15 500

97,25

  1.  Агрегати Б-4

9 000

207,00

Вартість сировини і матеріалів замовника складатиме 124 тис. грн.

Підприємство у поточному році виготовить напівфабрикатів на суму
1 945 тис. грн, з яких 76 % буде використано для власного виробництва, решта буде реалізована. Роботи промислового характеру на замовлення інших підприємств складуть 43,8 тис. грн і для потреб підприємства – 16,5 тис. грн. Підприємство планує виготовити інструментів на суму 26,2 тис. грн, які будуть включені в основні засоби підприємства.

Обсяг незавершеного виробництва зросте на кінець року на 136 тис. грн. Залишки нереалізованої продукції зменшаться на кінець року на 52 тис. грн.

Вартість матеріальних витрат і сума амортизаційних відрахувань має складати 53 % товарної продукції.

Визначте обсяги продукції, охарактеризуйте сутність цих показників.


Варіант 30

Завдання 1.

За четвертий квартал поточного року машинобудівний завод виготовив обладнання на 121 320 тис. грн, вузлів і деталей до машин на 18 960 тис. грн. Протягом кварталу використано для комплектації готової продукції напівфабрикатів на 17 140 тис. грн; реалізовано на сторону на 1 820 тис. грн.

Ремонтний цех заводу виконав капітальний ремонт свого обладнання вартістю 73 тис. грн і ремонт обладнання інших підприємств на 32 тис. грн.

Поступило на рахунок підприємства від замовника за різання проволоки на стандартні розміри 0,9 тис. грн.

Залишки незавершеного виробництва склали: на початок кварталу 652,8 тис. грн.., на кінець кварталу – 526,5 тис. грн.

Залишки нереалізованої продукції на кінець кварталу зросли на 49,5 тис. грн.

Матеріальні витрати на виробництва продукції і сума амортизаційних відрахувань за даний період становить 70000 тис. грн.

Визначте обсяги продукції. Яким чином зміна залишків: незавершеного виробництва на кінець періоду впливає на обсяг валової продукції за період; нереалізованої продукції на кінець періоду впливає на обсяг реалізованої продукції за період.

Завдання 2.

Машинобудівне підприємство у плановому році має такі дані щодо розрахунку обсягів продукції:

Види продукції, робіт, послуг

Ціна за одиницю продукції

Плановий рік

Автомобільні цистерни, од.

8 000

200

В’язальні машини, од.

2 780

800

Литво чавунне, т

1 600

55

Литво стальне, т

1 650

60

Товари культурно-побутового й господарського призначення, тис. грн

Х

200

Напівфабрикати власного виробництва, тис. грн,

у тому числі для реалізації на сторону, тис. грн

Х

Х

700

80

Роботи промислового характеру, тис. грн

Х

270

Інструмент і приладдя, які виготовлені власними силами і зараховані до складу основних виробничих фондів підприємства, тис. грн

Х

190

Сировина і матеріали замовника, які використані для виробництва основної продукції, тис. грн

Х

120

Зміна залишків незавершеного виробництва на кінець року, тис. грн.

Х

+ 30

Зміна залишків нереалізованої продукції на кінець року, тис. грн.

Х

Визначте обсяги продукції, охарактеризуйте сутність цих показників.


Варіант 31

Завдання 1.

У підприємства «Локомотив» виокремлено конкретні дані, необхідні для складання кошторису виробництва, розрахунку собівартості товарної продукції та інших економічних показників:

1. Очікувані показники звітного року.

1.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання має становити 88 000 тис. грн.

1.2. Витрати на виробництво продукції мають характеризуватися такими даними, тис. грн.: сировина та основні матеріали – 33 100; допоміжні матеріали – 3 200; паливо – 1 600; енергія – 1 300; заробітна плата – 20 000; відрахування на соціальне страхування – 7 500; амортизація основних фондів – 5 880; інші грошові витрати – 1 200.

1.3. Витрати на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються у виробничу собівартість продукції, мають становити 2600 тис. грн., приріст витрат майбутніх періодів – 600 тис. грн.

1.4. Відносна структура витрат на сировину та основні матеріали має такий склад, %: чорні метали – 50; кольорові метали – 15; комплектуючі вироби – 20;

- пиломатеріали – 5; інші види сировини – 10.

1.5. Фонд заробітної плати промислово-виробничого персоналу об’єднання має не перевищувати 19 700 тис. грн.

2. Прогнозні показники наступного за звітним року.

2.1. Обсяг товарної продукції виробничого об’єднання заплановано збільшити на 4 %.

2.2. Розмір скорочення норм витрати окремих видів матеріальних ресурсів у прогнозованому періоді становитиме, %: чорні та кольорові метали – 7; комплектуючі вироби – 2; пиломатеріали – 4; інші основні матеріали – 3; допоміжні матеріали – 4; паливо – 6; енергія – 12.

2.3. Фонд заробітної плати промислово–виробничого персоналу об’єднання наступного року має збільшитися на 5 %, а працівників соціальної сфери та позаоблікового персоналу залишиться на рівні звітного року. Відрахування на соціальні потреби – 37 %.

2.4. Первісна вартість основних фондів виробничого об’єднання на початок наступного за звітним року має становити 50 000 тис. грн. Уведення в дію нових основних фондів вартістю 2 000 тис. грн. очікується у травні. Вилучення спрацьованих і застарілих засобів праці в розмірі 400 тис. грн. передбачається з 1 жовтня поточного року. Середня норма амортизаційних відрахувань – 12 %.

2.5. Інші грошові витрати зменшаться на 2 %.

2.6. Загальний обсяг витрат на роботи й послуги непромислового характеру, що не включаються до складу валової продукції (виробничої собівартості), має зростуть на 100 тис. грн.

2.7. На кінець року залишки витрат майбутніх періодів зменшаться на 90 тис. грн., залишки резерву майбутніх платежів зменшаться на 30 тис. грн., залишки незавершеного виробництва зменшаться на 120 тис. грн.

На основі наведених вихідних показників потрібно розраховувати за 2 суміжні роки:

  1.  кошторис витрат на виробництво за економічними елементами;
  2.  загальні витрати на виробництво валової продукції;
  3.  виробничу собівартість товарної продукції;
  4.  витрати на 1 грн. товарної продукції і процент їх зміни;
  5.  зміну суми витрат на виробництво продукції у наступному році.




1.  Создаем новый файл размером 500500 пикселей
2. кишечного тракта нарушении функций эндокринной системы неврогенных расстройствах; нередко возникновению
3. ДЕЙСТВУЮЩИЕ ЛИЦА Золушка
4. реферат диссертации на соискание ученой степени кандидата экономических наук Ростов.
5. вариант получения тепла это излучение от углей и пламени
6. Применение BC-анализа в маркетинге
7. в первые 2 белковых дня ем творог 0 куриное филе с соевым соусом кефир 0 белок яиц морепродукты
8. реферату- Конкуренція і ринокРозділ- Економічна теорія Конкуренція і ринок Здобувши державну незалежніст
9. Проектування друкованих плат
10. Реферат- Проективные методы исследования личност
11. БАШКИРСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ НЕФТЕКАМСКИЙ ФИЛИАЛ Кафедра государственного права
12. Лекция 10 продолжение Процесс Скот
13. Театральное искусство Выполнила- студентка 3 курса группы 1М Научный руководитель- преподава
14. Водородный показатель
15. то 67 разряда без прошлого и будущего
16. Кометы и метеорные потоки
17. Территориальные споры
18. Эксплуатация машин в пустыне
19. Возвышение Московского княжеств
20. Ліквідація юридичної особи в звязку з банкрутством