У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

161.1~42 ЧЛЕНОВАНІ СТРУКТУРИ В ПОЕЗІЇ М

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

10

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ Г. С. СКОВОРОДИ

ЧЕРНЕЦЬ АЛЛА МИКОЛАЇВНА

      УДК 811.161.142

ЧЛЕНОВАНІ СТРУКТУРИ В ПОЕЗІЇ М. І. ЦВЄТАЄВОЇ

10.02.02 –російська мова

А в т о р е ф е р а т

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата філологічних наук

Харків –


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України.

Науковий керівник кандидат філологічних наук, доцент Скоробогатова Олена Олександрівна, завідувач кафедри російської мови та загального мовознавства Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Столярова Любов Прохорівна, завідувач кафедри лінгвістичної підготовки іноземців Дніпропетровського націо-нального університету;

кандидат філологічних наук, доцент Прилуцька Яна Миколаївна, завідувач кафедри російської мови як іноземної Харківської державної академії міського господарства.

Провідна установа Кіровоградський державний педагогічний університет імені В.К. Винниченка, кафедра загального та російського мовознавства, Міністерство освіти і науки України.

Захист відбудеться 11 квітня 2002 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.03 Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Міністерства освіти і науки України за адресою: 61168, Харків, вул. Блюхера, 2 (зал засідань).

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Міністерства освіти і науки України (61168, Харків, вул. Блюхера, 2).

Автореферат розіслано 6 березня 2002 р.

Учений секретар

спеціалізованої вченої ради   О.А. Олексенко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Розчленованість у тексті знаходить прояв на усіх лінгвістичних рівнях, що пов’язано з реалізацією текстової категорії членованості, яка виділяється на основі протиставлення когезії. Розчленованість також пов'язана з реалізацією такої категорії тексту, як категорія виділення, до одного з засобів формування якої належать членовані структури.

Предметом вивчення мовознавців є визначення сутності явища розчленованості (роботи Н.К. Філонової, А.Ф. Шильникової), співвідношення окремих типів розчленованих структур, зокрема парцельованих та сегментованих (роботи М.В. Панова), класифікаційний опис еліптичних та парцельованих структур як експресивних синтаксем, що активно функціонують (роботи О.П. Сковородникова).

Розчленованість як специфічний засіб організації тексту викликає особливий інтерес у лінгвістів завдяки високому потенціалу її виразності (праці Ю.В. Ванникова, Є. А. Іванчикової, Г. Я. Солганика, Л.М. Каліниної та ін.). Експресивний ефект конструкцій розчленованої побудови зумовлено специфікою їх структурної організації. З'ясування характерологічних властивостей членованих структур потребує глибокого лінгвостилістичного аналізу у тексті, зокрема, поетичному, тому що всі зображувальні засоби в поезії спрямовані на ефект максимальної деавтоматизації сприйняття ліричного повідомлення.

Слід зазначити, що такі розчленовані синтаксичні структури, як парцеляція, сегментація, конструкції зі звертаннями, вивчалися у мовознавстві або на структурно-семантичному, або на комунікативному рівнях. Проте теоретичного осмислення потребує проблема розчленованості як комплексного явища. Питання типології розчленованих структур ще не привертало увагу дослідників. Особливо виразно полімерний характер розчленованості демонструється у поезії М. І. Цвєтаєвої, де розчленовані структури виступають у ролі структуро-організаційного елементу не тільки в окремому поетичному тексті, а й в усій ідіосистемі автора, що дає підставу розглядати розчленованість як ідіостильову рису.

 Актуальність теми дослідження визначається відсутністю загальної теорії розчленованості та необхідністю вивчення розчленованості у системі опису поетичного ідіостилю як складного явища, наділеного специфічними структурними характеристиками. Крім цього, актуальною є і необхідність виявлення закономірностей функціонування членованих структур у поетичній ідіостильовій системі, зокрема, у поетичній системі М.І. Цвєтаєвої, в якій розчленованість виступає як один із головних принципів організації текстів.

 Зв’язок з науковими програмами, планами, темами. Кандидатська дисертація є частиною державного плану науково-дослідної роботи, що ведеться на кафедрі російської мови та загального мовознавства Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди.

 Мета і завдання дослідження. Мета дослідження –дати комплексну характеристику явища розчленованості у поетичному ідіостилі, а також встановити особливості функціонування різноманітних типів розчленованих конструкцій у поетичних творах М.І Цвєтаєвої. Реалізація мети передбачала вирішення таких завдань:

–визначити теоретичні підвалини дослідження поетичного мовлення у лінгвістиці;

–розглянути розчленованість у системі опису поетичної ідіосистеми;

–дослідити структурно-функціональні риси членованості як особливого засобу організації поетичного тексту;

–розробити класифікацію структурних типів розчленованих конструкцій у поетичних творах М. І. Цвєтаєвої;

–виявити функціональний статус членованих структур як ідіостильової риси поетичної системи М. І. Цвєтаєвої;

–встановити лінгвостилістичні функції розчленованих конструкцій на матеріалі поетичних текстів М. І. Цвєтаєвої.

Об’єктом пропонованого дослідження є корпус текстів, представлених віршованими творами М. І. Цвєтаєвої.

Предметом дослідження послужили типи розчленованих конструкцій у поетичному ідіостилі М. І. Цвєтаєвої.

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає у тому, що в ньому вперше пропонується аналіз членованих структур у межах опису поетичної ідіостильової системи. У роботі вперше піддано систематичному та різнобічному аналізу членовані структури, продемонстровано взаємодію різних типів членованості у поетичному тексті з виявленням контекстуальних функціональних характеристик розчленованих структур різного типу. Запропонована класифікація структурних типів розчленованості, які представлено у поетичних творах   М. І. Цвєтаєвої.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертації є мовознавчі праці та критичні роботи дослідників творчості М. І. Цвєтаєвої. Метою та завданнями дослідження зумовлено його методи. Для безпосереднього спостереження за явищем членованості використовується метод лінгвістичного опису. Для встановлення конструктивно-функціональних особливостей різноманітних типів членованих структур застосовуються функтивний та репрезентативний методи, а також метод контекстуально-стилістичного аналізу.

Матеріалом дослідження послужили коло 3000 прикладів, що були отримані внаслідок суцільної вибірки з віршованих творів М. І. Цвєтаєвої. Усього було опрацьовано і проаналізовано 405 віршів, поем, поетичних драматичних творів М. І. Цвєтаєвої.

 Практичне значення одержаних результатів. Матеріали та положення дисертації можуть знайти практичне застосування у наукових дослідженнях синтаксичного аспекту поетичного ідіостилю, у лекційних та практичних вузівських курсах стилістики російської мови та загального мовознавства, при проведенні спецкурсів та спецсемінарів, присвячених питанням лінгвістичних особливостей поетичних творів.

Теоретичне значення роботи полягає у визначенні підходів комплексного дослідження явища розчленованості як прояву текстової категорії дискретності та створенні класифікації розчленованих конструкцій. Матеріал дослідження може бути застосований при розгляді питання про взаємодію розчленованості та зв’язності у поетичному тексті.

Дисертація представляє теоретичний інтерес для виявлення функціонального статусу членованих структур при описі поетичного ідіостилю.

Апробація матеріалів роботи відбулася на VIII Міжнародній науковій конференції з актуальних проблем семантичних досліджень “Функціональний аспект семантики мовних одиниць”(Харків, 1997), на других та четвертих Читаннях молодих учених пам’яті Л.Я. Лівшиця (Харків, 1997, 1999), на Республіканській науковій конференції “Лексична та граматична семантика”(Росія, Бєлгород, 1998) та на Міжвузівській науковій конференції молодих учених та спеціалістів, що працюють у галузі дослідження російської мови “Актуальні проблеми тексту та його одиниці”(Харків, 2000).

Публікації. Результати роботи викладено у шести публікаціях, п’ять з яких надруковано у провідних наукових фахових виданнях (загальний обсяг 1,27 друк. арк.). Особистий внесок у статтях, надрукованих у співавторстві, полягає у розробці ідеї класифікації рівнів розчленованих структур та визначенні типів розчленованих конструкцій, що функціонують в ідіостильовій поетичній системі   М. І. Цвєтаєвої.

Структура дослідження. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків та реєстру літератури. Обсяг тексту дисертації –сторінка. Повний обсяг –сторінок. Список використаної літератури містить 199 найменувань, джерел –.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовується актуальність теми, визначаються його мета та завдання, окреслюються методи дослідження, предмет та об’єкт дослідження, визначається матеріал дослідження, новизна роботи. Розкрито практичну та теоретичну значущість дисертаційного дослідження. З'ясовано стан розробки наукової проблеми розгляду розчленованості в поезії М. І. Цвєтаєвої.

У розділі першому “Теоретичні основи вивчення поетичного мовлення в лінгвістиці” викладаються теоретичні підвалини дослідження явища членованості, встановлюється місце зазначеного явища у поетичному ідіостилі, який розглядається як сукупність засобів виразності, застосованих автором у поетичних текстах.

У сучасному мовознавстві встановлено, що відчленованою організацією повідомлення характеризуються такі явища, як парцеляція, сегментація, еліпсис та ін.

Структурна специфіка членованих конструкцій (парцельованих, сегментованих, еліптичних та ін.) зумовлює високий експресивний потенціал зазначених лінгвостилістичних явищ. Ефект виразності членованих структур пов’язаний з високою здатністю актуалізації компонентів тексту, яка спостерігається при розчленованій організації тексту.

У вирішенні зазначених вище завдань використовуємо поняття поетичного мовлення та поетичного стилю, що були розроблені у лінгвістиці вченими різних теоретичних шкіл та напрямків. Вивченню питань функціональної специфіки мови поетичних творів свої праці присвячували вчені “формальної”школи, Празького лінгвістичного ґуртка,                         акад. В. В. Виноградов, проф. Г.О. Винокур, вчені тартусько-московської семіотичної школи, представники московської школи лінгвопоетики (зокрема, В. П. Григорєв, І.І. Ковтунова та ін.).

Зіставлення існуючих у мовознавстві концепцій у історичній перспективі дозволяє припустити можливість синтезованого підходу до питань термінологічних дефініцій поетичного мовлення та поетичного стилю. Поняття стилю охоплює всі засоби вираження індивідуальної системи, яка може бути зіставлена з іншими індивідуально-авторськими системами. На наш погляд, індивідуальний стиль поета визначають особливості реалізації естетичних принципів зображення та моделювання художньої авторської думки. До визначення індивідуальних рис авторського стилю може бути застосовано метод аспектного лінгвістичного опису.

Вивчення розчленованості як характеристики ідіостилю вважається доцільним у межах рівневої класифікації поетичних текстів, яка передбачає дотримання такого важливого принципу лінгвостилістичного аналізу, як принцип системності. Згідно з рівневою класифікацією структури поетичного тексту, яку може бути розповсюджено на опис організації поетичного стилю, виділяємо ритмічний, звуковий, лексичний та граматичний рівні організації поетичного тексту та поетичного ідіостилю.

Особливо важливим для опису принципів моделювання поетичної системи на усіх рівнях вважається питання про взаємодію ритмічних, звукописних, лексичних засобів організації поетичного твору з засобами морфосинтаксичного рівня.

Вивчення синтаксичного рівня організації поетичного тексту вважаємо  найбільш  актуальним  через  недостатню  вивченість  проблеми                            .

функціонування граматичних компонентів у структурі ідіостильової системи. Крім цього, як відомо, синтаксис є найбільш складним ярусом в ієрархії рівнів поетичного тексту.

Комплиментарність синтаксису виявляється у тому, що фонологічні, лексичні та морфологічні елементи повною мірою знаходять свій структурно-функціональний потенціал саме у синтаксичній конструкції.

Відомо, що синтаксису поетичного мовлення властиві такі риси, зумовлені специфікою віршової організації, як структурно-семантична ускладненість, актуалізація графіки, інверсивність, підвищена асоціативність, змістова компресія, еліптичність, синтаксичні повтори, графічна, звукова та пунктуаційна упорядкованість, міжвіршеві та міжстрофні переноси.

Метою аналізу у межах опису граматичного аспекту поетичного стилю автора є встановлення переліку конотативо збагачених елементів морфосинтаксичної організації вірша. На рівні синтаксису, зокрема, послідовно спостерігається така специфічна характеристика структури поетичного тексту, як розчленованість.

Розчленованість та зв’язність, що утворюють діалектичну єдність, є іманентними характеристиками тексту і можуть бути визначені як текстові категорії. Членованість тексту реалізується у процесі його лінійного розгортання; структурно-змістова зв’язність, виникаючи між дистантно розташованими сегментами тексту, проявляється образно-асоціативними відносинами. Форми зв’язності структурують елементи системи художньої єдності у синтагматичному ланцюгу.

Одночасова репрезентація у тексті членованого та нечленованого (зв’язаного) часо-вимірного руху зумовлена діалектичною єдністю безперервності-дискретності, властивих процесу організації художнього цілого.

Існує і більш вузьке розуміння розчленованісті як специфічного засобу текстової організації, що сприяє створенню у контексті ефекту виразності. Розчленованими вважаємо такі конструкції, які, виступаючи поряд з можливими нерозчленованими структурами та характеризуючись у порівнянні з ними додатковими рівнями членування, мають інтонаційний та пунктуаційний маркери актуалізованих компонентів слова, фрази, висловлювання, тексту.

Типологічний опис розчленованості досі не був предметом комплексного вивчення. Між тим важливість такого опису безумовна, тому що розчленовані конструкції можуть бути класифіковані за формальними ознаками.

Тенденція диференціювати інформацію за ступенем емоційної та змістової значущості, апріорно закладена у людській мовленнєвій діяльності, виражається у розчленованій побудові повідомлення, забезпечуючи можливість утворення необхідного рівня виразності завдяки актуалізації відчленованих компонентів. Розкриття експресивного потенціалу                                                    .

розчленованості як засобу організації поетичного тексту дозволяє визначити специфічні характеристики авторської художньої системи.

У розділі другому “Структурні характеристики типів розчленованості в поезії М. І. Цвєтаєвої” були розглянуті питання про конструктивно-.комунікативні характеристики основних типів розчленованих структур у поетичних творах М.І. Цвєтаєвої.

Для визначення статусу розчленованості у поетичній системі М. І. Цвєтаєвої необхідно визначити місце розчленованості у системі структурних зв’язків тексту.

Як зазначалося вище, членування у мовленні охоплює усі тексти, що зумовлено діалектичною взаємодією дискретності –зв’язності в організації художнього тексту. Розчленованість у такому розумінні пов’язана з комунікативною функцією мови та реалізується як категорія тексту у вигляді членування його на дискретні фрагменти, надфразні єдності, окремі висловлювання та ін.

Водночас із широким розумінням розчленованості існує і більш вузьке її тлумачення як специфічної побудови тексту, що характеризується позиційним та інтонаційним виділенням структурних компонентів тексту. Вичленовані елементи тексту актуалізуються. Розчленованість у поетичних текстах М. І. Цвєтаєвої представлена явищами внутрішньослівного членування, еліпсісу, парцеляції, сегментації, а також функціонуванням звертань.

Формально-семантичними показниками розчленованості/зв’язності у розчленованих конструкціях можна вважати такі: при внутрішньослівному членуванні розчленованість виявляється у комунікативно-семантичному порушенні слівної єдності, а зв’язність –встановленням синтаксичних відношень лексикалізованого словокомпонента з іншими елементами тексту.

При парцеляції ми спостерігаємо руйнування комунікативно-семантичного зв’язку парцелята та базової частини на фоні збереження синтаксичних зв’язків мовної моделі. Еліпсис характеризується формально-комунікативним проявом розчленованості, зв’язність виявляє семантичний характер. При сегментуванні структури розчленованість виявляється на пунктуаційному, інтонаційному та комунікативному рівнях, зв’язність спостерігається на семантичному рівні.

Конструкціям зі звертанням також властивий формально-синтаксичний прояв розчленованості при наявності комунікативної зв’язності частин структури.

З числа конструкцій зі звертаннями для аналізу їх структури та функціональних особливостей була відібрана група конструкцій зі звертаннями-повторами, що дозволило прослідкувати складний діалектичний характер єдності розчленованості та зв'язності у поетичному тексті.          Повтор як традиційний засіб організації поетичного тексту виявляє високу здатність взаємодії з іншими засобами виразності у поетичному ідіостилі М. І. Цвєтаєвої. Крім цього, повтор як системне явище поетичного.

мовлення бере участь у забезпеченні зв’язку елементів ліричного тексту на усіх рівнях його організації.

Вивчення ідіостильових властивостей поетичних творів  М. І. Цвєтаєвої свідчить про те, що стилістичне ядро поетичних текстів автора складають елементи, які характеризуються розчленованою побудовою.Поетична манера “перервності”ліричного повідомлення у зазначеного автора визначається особливими ідіостильовими властивостями на усіх лінгвістичних ярусах її поетичної індивідуально-авторської системи. Розчленована організація віршованого твору сприяє ритмізації. На рівнях звукової, лексичної, граматичної та пунктуаційної організації ідіостилю М. І. Цвєтаєвої спостерігається функціонування явищ, по відношенню до яких розчленована побудова вірша виступає як підсилювальний фактор ритміки твору. Так, на звуковому рівні поетичної системи активно функціонуючим виявляється засіб паронімічної атракції. Спостереження частотності звукових збігів (наприклад, Элоим! Элоим! В мире/ Полночь, и ветры стихли.// 2), на наш погляд, є важливим для дослідження розчленованості тому, що наявна звукова близькість оголює процес семантизації синтаксично зв’язаних одиниць, внаслідок чого встановлюються нові смислові відношення.

Лексичний рівень поетичних творів М. І. Цвєтаєвої відрізняється внутрішньою ускладненістю і є окремим об’єктом вивчення. За нашими спостереженнями, ідіомоделювання поетичного слововживання (зіткнення стилістично різнорідних одиниць, велика кількість оказіоналізмів та ін.) пов’язане з загальним принципом організації аналізованої поетичної системи –“роздрібненим”структуруванням вірша.

Поетичні тексти М. І. Цвєтаєвої демонструють стилістично значущі експерименти в галузі функціонування граматичних категорій (граматичні протиставлення іменникових та дієслівних категорій за формами роду, числа, відмінка, часу, актуалізація дейктичних засобів та ін.).

Пунктуаційна схема цвєтаєвських текстів також часто є порушенням норм (двокрапка між однорідними членами, тире між прийменником та відмінковою формою, підметом та присудком і т.д.). Ускладненість пунктуаційного малюнку сприяє актуалізації тих елементів контексту, які характеризуються особливою змістовою значущістю.

Перелічені вище лінгвістичні особливості поетичного ідіостилю М. І. Цвєтаєвої повною мірою виявляють свій експресивний потенціал у складі синтаксичних конструкцій.

Синтаксична стилістика поезії М. І. Цвєтаєвої визначається такими принципами організації текстів, як конструктивна ускладненість, навмисна “роздрібненість”віршового ряду, що підтверджується частотним функціонуванням розчленованих конструкцій різного типу.

Аналіз комунікативних властивостей та встановлення конструктивних характеристик видів розчленованих структур виявилися можливими у системі рівневого опису.

Вивчення поетичних текстів М. І. Цвєтаєвої продемонструвало, що розчленованість спостерігається на рівні слова, висловлювання та тексту.

У термінологічному визначенні висловлювання дотримуємося точки зору Ю. В. Ванникова, який зазначав, що висловлюванню як самостійній одиниці спілкування властива “єдність формальної організації та мовленнєвої конкретності, єдність інваріантного та варіативного, реляційного та субстанціонального, закономірного та випадкового”.

Поняття тексту, згідно з енциклопедичним визначенням, це “об’єднана смисловим зв’язком послідовність знакових одиниць, головними властивостями якої є зв’язність та цільність…”.

Типи розчленованості визначаються в залежності від рівня її прояву і можуть бути класифіковані таким чином:

d2

ed

ed f0

ed

2Цитується за виданням: Цветаева М. Собрание сочинений: в 7 т. – М.: Эллис Лак, 1994.

Ванников Ю. В. Синтаксис речи и синтаксические особенности русской речи. –М.: Русский язык,

. –С. 34

Лингвистический энциклопедический словарь/ Гл. ред. В. Н. Ярцева. –М.: Сов. энциклопедия, 1990. –С.507




1. темах. 6.За оскорбления- личностные по признаку национальной и религиозной принадлежности наказание бан бе
2. Старообрядческая этика и экономика ценностный анализ
3. Діяльність Діяльність форма активного творчого ставлення людини дооточуючого світу та самої себе з мет
4. Алкоголь и материнство
5. прославилась составлением и утверждением многочисленных программ по борьбе с преступностью на осуществл
6. Инвестиционные операции коммерческих банков с ценными бумагами и рекомендации по их развитию
7. ПО ТЕМЕ 1 - ПРОБЛЕМНОЕ ПОЛЕ ФИЛОСОФИИ Разделы философского знания- Философская антропология ~ ра
8. на тему- Захист прав власника патенту на винахід і корисну модель за національним законодавством
9. Використовують їх як правило для планувальних робіт рекультивації порушених земель спорудженні н
10. Элементарное мышление животных
11. і. Діючий більше п~ятдесяти років КПК 1960 р
12. Використання віршованих матеріалів під час навчання лексиці англійської мов
13. Лабораторная работа 2 Excel Заполнить свойства файла фамилия студента группа тема работы; Оформить
14. Тема 1 Коммерческое право в системе права 1
15. Тема 18 Законность правопорядок и общественный порядок Понятие и основные принципы законности; Гара
16. Экологическое право. Шпаргалка
17. Гомельский государственный медицинский университет Зав
18. Принципиальные моменты этого определения Д
19. Контрольная работа по дисциплине История экономических учений студента 2го курса заочного отделения гр
20. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук К