Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

. Поняття фінансового стану підприємства та методи його оцінки

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.11.2024

Оцінка фінансового стану аграрного підприємства

1. Поняття фінансового стану підприємства та методи його оцінки.

2. Інформаційне забезпечення оцінки фінансового стану.

3. Показники оцінки фінансового стану підприємств та їх характеристика.

4. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства та методичні підходи до її проведення.

1. Поняття фінансового стану підприємства та методи його оцінки

Стійкість підприємства — основа його стабільності та поступового розвитку.

Фінансова стійкість підприємства у вузькому розумінні — це фінансово економічний стан підприємства, при якому воно є ліквідним, платоспроможним, має достатньо коштів для нормального функціонування (у тому числі достатньо фінансово- економічних ресурсів).

Фінансова стійкість підприємства у широкому розуміння — це здатність підприємства функціонувати в станах, щонайменше, близьких до фінансово-економічної рівноваги в умовах постійних зовнішніх і внутрішніх впливів.

Розрізняють такі види фінансової стійкості:

Рис. 1. Види стійкості підприємства

Внутрішня стійкість підприємства — стан і динаміка матеріально-речової та вартісної структури господарської діяльності підприємства, при якому забезпечується стабільно високий результат його функціонування; досягається активним реагуванням на зміну внутрішніх і зовнішніх факторів.

Зовнішня стійкість підприємства — визначається стабільністю економічного середовища, у рамках якого здійснюється діяльність підприємства; досягається відповідною системою управління ринковою економікою в масштабах усієї країни.

Загальна стійкість підприємства — рух грошових коштів, який забезпечує постійне перевищення надходження коштів (доходів) над їх витрачанням (витратами).

Фінансова стійкість підприємства — головний компонент загальної стійкості, який відображає такий стан і структуру фінансових ресурсів підприємства, їх розподіл і використання, здатність виконувати свої зобов'язання та забезпечувати розширений розвиток підприємства на основі зростання прибутку та капіталу без посилення залежності від зовнішніх джерел фінансування (тобто за умовами збереження платоспроможності та кредитоспроможності в умовах припустимого рівня ризику).

Фінансова стійкість може бути статичною і динамічною.

Поняття динамічної фінансової стійкості підприємства тісно пов'язане з утриманням статичної фінансової стійкості, доповнюючи його фактором часу, і відображає можливість системи зберігати стійкість протягом певного періоду часу.

Відповідно до показника забезпечення запасів і витрат власними та позиченими коштами можна назвати такі типи фінансової стійкості підприємства:

  •  абсолютна фінансова стійкість (трапляється на практиці дуже рідко) — коли власні оборотні кошти забезпечують запаси й витрати;
  •  нормально стійкий фінансовий стан — коли запаси й витрати забезпечуються сумою власних оборотних коштів та довгостроковими позиковими джерелами;
  •  нестійкий фінансовий стан — коли запаси й витрати забезпечуються за рахунок власних оборотних коштів, довгострокових позикових джерел та короткострокових кредитів і позик, тобто за рахунок усіх основних джерел формування запасів і витрат;
  •  кризовий фінансовий стан — коли запаси й витрати не забезпечуються джерелами їх формування і підприємство перебуває на межі банкрутства.

Оцінка фінансової стійкості підприємства потребує здійснення аналізу його фінансового стану.

Фінансовий стан — критерій результативності господарської діяльності підприємства, що відображає реальні та потенційні можливості щодо розвитку фінансів підприємства і характеризується обсягом і розміщенням коштів господарюючого суб'єкта, а також джерелами їх формування.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. На фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.

Фінансова діяльність підприємства — спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідно- шення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства.

2. Інформаційне забезпечення оцінки фінансового стану.

Інформаційною базою для оцінювання фінансового стану підприємства є форми фінансової звітності:

Форма № 1 «Баланс» складається з активу та пасиву і свідчить про те, як на певний час розподілено активи та пасиви і як саме здійснюється фінансування активів за допомогою власного та залученого капіталу на дату балансу. Інформація використовується для оцінки структури ресурсів підприємства, їхньої ліквідності і платоспроможності підприємства, прогнозування майбутніх потреб у позиках, оцінки і прогнозування змін в економічних ресурсах.

  •  Форма № 2 «Звіту про фінансові результати» відображає дані про дохід, витрати, фінансові результати від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Чистий прибуток (збиток) за звітний період. Структура операційних витрат. Показники прибутковості акцій. Інформація використовується для оцінки структури доходів, витрат, прибутковості та інвестиційної привабливості. Прогнозування дохідності підприємства.
  •  Форма № 3 «Звіт про рух грошових коштів» відображає вхідні й вихідні грошові потоки за статтями за видами діяльності: операційної, інвестиційної, фінансової. Чистий грошовий потік та залишок коштів на кінець року. Призначення інформації для оцінки грошових потоків за видами діяльності та аналіз їх ефективності. Прогнозування грошових потоків від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
  •  Форма № 4 «Звіт про власний капітал» відображає зміни в складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду. Інформація використовується для оцінки і прогнозування зміни власного капіталу.
  •  Форма № 5 «Примітки до звіту» включає інформацію, що містить додатковий аналіз статей звітності, потрібної для забезпечення її зрозумілості та доречності.
  •  дані статистичної звітності та оперативні дані (наприклад: звіт керівників підприємств, звіт аудитора, звернення ради директорів до аудиторів тощо).

3. Показники оцінки фінансового стану підприємств та їх характеристика

Залежно від мети та завдань аналізу фінансового стану підприємства обирають оптимальний комплекс показників та напрямків аналізу.

Класифікація основних показників оцінки фінансового стану підприємства:

  1.  Показники оцінки майнового стану підприємства.
    1.  Показники оцінки ліквідності та платоспроможності.
    2.  Показники оцінки фінансової стійкості і стабільності підприємства.
    3.  Показники рентабельності підприємства.
    4.  Показники ділової активності.
    5.  Показники прибутковості (рентабельності).
    6.  Показники акціонерного капіталу.

До основних показників, що характеризують майновий стан підприємства, належать: частка активної частини основних засобів, коефіцієнт зносу основних засобів, коефіцієнт оновлення основних засобів, коефіцієнт вибуття основних засобів.

Сума засобів у розпорядженні підприємства дає загальну вартісну оцінку активів на балансі підприємства, розраховується за формулою:

ОЗ=ОЗакт/ОЗзаг*100%

де ОЗак — вартість активної частини основних засобів;

ОЗзаг — вартість основних засобів.

ОЗ - сума засобів у розпорядженні підриємства.

Згідно з нормативними документами під активною частиною основних засобів розуміють машини, обладнання і транспортні засоби. Зростання цього показника в динаміці — позитивна тенденція.

Показники оцінки ліквідності та платоспроможності:

Ліквідність підприємства — це здатність підприємства швидко продати активи й оплатити свої зобов'язання.

Ліквідність підприємства характеризується співвідношенням розміру його високоліквідних активів і короткострокової заборгованості. Аналіз ліквідності припускає облік майбутніх змін ліквідності, ретельного аналізу структури кредиторської заборгованості підприємства. Аналіз ліквідності доповнюється показником платоспроможності.

Платоспроможність підприємства — це здатність підприємства виконувати свої платіжні зобов'язання.

Аналіз платоспроможності підприємства доцільно здійснювати як за поточний, так і на прогнозований періоди. Поточну платоспроможність доцільно оцінювати на підставі звітного балансу, порівнюючи платіжні засоби з терміновими зобов'язаннями з використанням платіжного календаря. Індикатором платоспроможності підприємства є співвідношення суми надходжень коштів і постійних витрат.

Оцінка ліквідності і платоспроможності припускає розрахунок показників:

Величина власних обігових коштів капіталу — характеризує ту частину власного капіталу підприємства, що є джерелом покриття поточних активів підприємства і відображається у підсумках звіту про власний капітал. Основним і постійним джерелом збільшення власних оборотних коштів є прибуток.

Коефіцієнт покриття (Кп ) характеризує співвідношення оборотних активів і поточних зобов'язань. Для нормального функціонування підприємства цей показник має бути більшим за 1,0. Зростання його — позитивна тенденція. Орієнтовне значення показника підприємство встановлює самостійно. Воно залежатиме від щоденної потреби підприємства у вільних грошових ресурсах і розраховується за формулою:

Кп = ПА/ПЗ

де ПА — поточні активи, грн;

ПЗ — поточні зобов'язання, грн.

Крім коефіцієнта покриття для оцінки рівня ліквідності розраховують коефіцієнти швидкої і абсолютної ліквідності.

Коефіцієнт швидкої ліквідності (Кшл) розраховується діленням найбільш ліквідних активів та активів, які швидко реалізуються (грошових коштів і дебіторської заборгованості), на поточні зобов'язання, розраховується за формулою:

Кш.л.= ГК + ДЗ

                                        ПЗ

де ГК — грошові кошти, грн;

ДЗ — дебіторська заборгованість.

Середнє значення коефіцієнта К шл = 0,5...0,6.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності (Кал) (платоспроможності) показує можливість негайного погашення частини короткострокових зобов'язань. Рекомендована нижня межа цього показника — 0,2, розраховується за формулою:

Ка.л.= ГК

                                        ПЗ

Частина власних оборотних коштів у покритті запасів

це вартість запасів, яка покривається власними оборотними коштами. Рекомендована нижня межа цього показника — 50 %.

ВОК/А

де ВОК — власні оборотні кошти; А — загалом активів.

Основними показниками, які характеризують фінансову стійкість підприємства, його незалежність від позикових коштів, є коефіцієнти автономії, фінансової стабільності (власних та позикових коштів), фінансового лівериджу (залежно від довгострокових зобов'язань), забезпеченості власними коштами, фінансової залежності, співвідношення позикових і власних коштів, маневреності робочого та власного капіталу.

Коефіцієнт забезпеченості власними коштами характеризує рівень забезпечення підприємства власними коштами і розраховується як співвідношення суми фактичної наявності джерел власних і прирівняних до них коштів (за винятком сум заборгованостей за розрахунками з учасниками, доходів майбутніх періодів, резерву майбутніх витрат і платежів, реструктуризованого боргу) до суми наявних оборотних активів, підприємства. Цей коефіцієнт обчислюється за формулою:

Кзвк = ВК/ОА

де ВК — власний капітал;

ОА — оборотні активи, грн.

Коефіцієнт фінансової залежності є оберненим показником коефіцієнта забезпечення власними коштами, розраховується за формулою:

Кфз=ОА/ВК

4. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства та методичні підходи до її проведення.

Комплексний аналіз фінансового стану підприємства вимагає оцінити тенденції змін, власним фінансовим показникам.

Показник і фактори стабільного фінансового стану підприємства:

  •  стійка платоспроможність;
  •  ефективне використання капіталу;
  •  своєчасна організація розрахунків;
  •  наявність стабільних фінансових ресурсів.

Показники і фактори незадовільного фінансового стану:

  •  неефективне розміщення засобів;
  •  дефіцит власних оборотних коштів;
  •  наявність стійкої заборгованості за платежами;
  •  негативні тенденції у виробництві.

Узагальненими показниками комплексної оцінки фінансового стану є показники дохідності й рентабельності.

Дохідність підприємства характеризується абсолютними й відносними показниками. Абсолютний показник дохідності — це сума прибутку або доходів. Відносний показник — рівень рентабельності.

Показники прибутковості характеризують ефективне використання всіх видів ресурсів, які забезпечили одержання певного загального доходу.

Прибутковість інвестицій у підприємство, обчислену у відсотках (П.), можна визначити, як відношення прибутку після сплати податків (П) до загальної суми інвестицій (І), формула розрахунку:

Пі=П / І

Чим вищим є прибуток на інвестиційний капітал, тим краще працює підприємство. Рівень прибутковості інвестицій має бути не меншим, ніж дохідність альтернативних капіталовкладень з відповідним ступенем ризику (придбання цінних паперів тощо).

Крім того, обчислюється:

Коефіцієнт прибутковості власного капіталу влк) розраховується за формулою:

Квл.к=Пчист/К*100%

де Пчист — чистий прибуток підприємства, грн.; К — власний капітал.

Коефіцієнт прибутковості активівакг) розраховується за формулою:

Кактчистзаг*100%

де Азаг — загальна сума активів підприємства, грн.

Якщо цей коефіцієнт є меншим за процентну ставку по довгострокових кредитах, то фінансовий стан підприємства є незадовільним.

Рівень рентабельності підприємств, пов'язаних із виробництвом продукції (товарів, послуг), визначається як відсоткове відношення прибутку від реалізації продукції до її собівартості і розраховується за формулою:

Р = П/С* 100 %

де Р — рівень рентабельності, %;

П — прибуток від реалізації продукції, грн.; С — собівартість продукції, грн.

У процесі аналізу вивчають зміни чистого прибутку, рівня рентабельності і фактори, які впливають на них.

Аналіз прибутку підприємства проводиться в порівнянні з планом та попереднім періодом. У процесі аналізу обов'язково враховуються темпи інфляції за допомогою індексації цін.

Для оцінки рентабельності підприємства слід використовувати систему взаємозв'язаних показників рентабельності. З цією метою необхідно використовувати дві основні групи показників рентабельності.

  1.  Показники, розраховані на підставі поточних витрат (вартості продажу).
    1.  Показники, розраховані у зв'язку з використанням виробничого капіталу (виробничих активів).

Комплексна оцінка різних показників рентабельності розраховується на базі даних бухгалтерського обліку прибутків та збитків.

Показники ефективності використання активів характеризують оборотність фіксованих активів: фондовіддача, оборотність всіх активів, оборотність матеріальних ресурсів.

Коефіцієнт оборотності основних засобів (Коб) обчислюється як співвідношення між чистим доходом (виручкою) (Вреал. ) та фіксованими і нематеріальними активами (А фікс. ),

формула розрахунку:

Коб =Вреал./Афікс.*100%

Цей показник показує, скільки грошових одиниць продукції реалізовано на одну грошову одиницю основних засобів (фондовіддачу).

Коефіцієнт оборотності активів (Коба) розраховується за формулою:

Коб.а. = Вреал./Азаг.*100%

Цей показник показує, скільки грошових одиниць чистого доходу припадає на одну грошову одиницю, вкладену в активи підприємства. Чим вищим є значення цього показника, тим краще використовуються основні та оборотні активи підприємства.

Комплексна оцінка фінансового стану підприємства узагальнює отримані в процесі аналізу дані, розраховані коефіцієнти і дозволяє зробити аргументовані висновки про фінансовий стан підприємства.




1. А.Эльянов Прежде всего хочу выразить искреннюю признательность всем участникам обсуждения животрепещущ
2. Реферат- Компоненты компьютер
3. Реферат на тему- Шум и его влияние на организм
4. Расчет будущей стоимости по формуле простых процентов
5. 10; 2810; 0411; 1111; 1811; 25
6. Если вы всегда будете их придерживаться вам не придется нести ответственности за случайные инциденты а вед.html
7. Центр развития ребенка ~ детский сад 1 Белоглинского района Сценарий развлечения Б
8. Тема 16- Смысл человеческого бытия
9. Строение атомов и ядер
10. лекция БЖД'дисциплина изучающая взаимодействие человека со средой обитания вопросы предупреждения и
11. Реферат- Поліграфічний синтез кольорових зображень
12. й Колобовский переулок
13. Её главный итог образование СССР Русская социалистическая революция Октябрьская 1917 г
14. Реферат- Преступление, его виды, наказание
15. а Заболевания и повреждения молочных желез при которых затруднена выработка молока
16. Лекция 14. Русь на пути к возрождению.html
17. Дмитрий Иванович Иловайский
18. Лекция 1. Определение задачи и история развития нанотрибологии как науки Трибология и краткая история е.
19. Теоретические основы химической технологии.html
20. по теме Личная гигиена пациентов дисциплине Основы сестринского дела подготовлено с учетом требований