Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
PAGE 8
Лекція №5. Будівельна організація - основа економіки
План
1. Будівельна організація як суб'єкт господарювання:
основні риси, завдання і функції
Будівельна організація - це уособлена виробнича одиниця, основою якої є професійно організований трудовий колектив, здатний із допомогою наявних у його розпорядженні засобів виробництва виробляти потрібну споживачеві будівельну продукцію (будинки, споруди, будівельні роботи) та будівельні послуги (ремонтно-будівельні роботи) відповідного призначення, профілю, типу. Це самостійна цілісна система технологічних, соціальних та економічних відносин, що виступають як господарська одиниця - виробник будівельної продукції. Це самостійний суб'єкт матеріального виробництва та ринку, що має права юридичної особи.
До будівельних організацій як суб'єктів господарювання належать трести, БМУ, БУ, ПМК, УМБ й інші прирівняні до них виробничі одиниці, що мають виробничо-технічну єдність, організаційно-адміністративну та господарську самостійність.
Внутрішнє середовище будівельної організації, як і підприємства, - це люди, засоби виробництва, інформація та гроші. Результатом компонентів внутрішнього середовища є готова будівельна продукція (виконана робота, надані послуги) (рис. 5.1).
Рис. 5.1. Виробнича будівельна організація
Зовнішнє середовище, яке безпосередньо визначає ефективність роботи будівельної організації, - це, насамперед, споживачі (замовники) будівельної продукції, постачальники виробничих компонентів, а також державні органи та населення, що проживає навколо будівельної організації (рис.5.2).
Рис. 5.2. Зовнішнє середовище будівельної організації
Згідно законодавства України будівельна організація є самостійним господарським суб'єктом, що створений у порядку, встановленому законом, для здійснення будівництва будинків і споруд та отримання прибутку.
Найважливішим завданням діючої будівельної організації є:
• отримання доходу власником будівельної організації;
• забезпечення споживачів (замовників) будівельною продукцією;
• забезпечення персоналу будівельної організації заробітною платою, нормальни-ми умовами праці та можливістю професійного росту;
• створення робочих місць для населення, яке проживає біля будівельної органі-зації;
• охорона навколишнього середовища: землі, повітряного та водного басейнів;
• недопускання перебоїв у роботі будівельної організації (зриву строків здачі об'єктів у експлуатацію, здача неякісних робіт, зниження обсягів виробництва та рентабельності).
Основні функції будівельної організації такі:
• будівництво будинків і споруд виробничого та невиробничого призначення, а також для особистого користування;
• продаж і своєчасна здача в експлуатацію об'єктів будівництва;
• матеріально-технічне забезпечення будівельного виробництва;
• управління й організація праці персоналу будівельної організації;
• розвиток і зростання обсягів виробництва будівельної організації;
• підприємництво;
• сплата податків, перерахування обов'язкових і добровільних внесків і платежів у бюджет та інші фінансові органи;
• дотримання діючих норм, стандартів, нормативів, державних законів.
2. Правові форми, принципи та види діяльності будівельних організацій
Сучасне законодавство України та підприємницьке право допускають існування кількох організаційно-правових форм будівельних організацій, включаючи державні, муніципальні, індивідуальні (сімейні) приватні фірми, товариства, відкриті акціонерні товариства й товариства з обмеженою відповідальністю. Будівельні організації та фірми цих організаційно-правових форм є базисоутворю-ючими в існуючій виробничо-господарській системі. Це - нібито її унітарні осередки, її основні ланки.
Будівельні організації розрізняються за видом і характером господарської діяльності, правовим положенням, формами власності, належністю капіталу, сферою діяльності. Класифікація будівельних організацій наведена на рис.5.4.
Рис.5.4. Класифікація будівельних організацій за правовим положенням і видами діяльності
За видами та характером діяльність будівельної організації поділяється на виробничу й збутову, виробничо-підприємницьку, комерційну та інжинірингову.
Визначальним видом діяльності будівельних організацій, основних виробників будівельної продукції - товару, є виробнича та збутова діяльність. Їй властиві особливості організації виробництва, технічного рівня й збуту будівельної продукції, у кінцевому підсумку економічна і соціальна ефективність. При цьому в умовах ринкової економіки збутова діяльність будівельної організації характеризується можливістю реалізації (здачі замовнику готової будівельної продукції) та отримання максимуму доходів.
До виробничого підприємництва належить діяльність будівельних організації, що спрямована на виробництво такої будівельної продукції, проведення робіт і послуг, за які споживач готовий сьогодні сплатити гроші. Будівельна продукція -це товари та послуги у широкому розумінні: будинки, споруди, житло, будівельні роботи, інформація та будь-які інші товари й послуги, що підлягають реалізації споживачам у майбутньому. Цей товар підприємець (будівельна організація) виробляє сам або отримує (через посередника), а потім реалізує. Основним полем докладання зусиль є виробничі будівельні організації, фондові та торгові біржі, банки, населення. Вихідні елементи виробничого підприємництва - це вибір основної сфери діяльності, наявність фінансових і матеріальних ресурсів, особисті риси підприємця. Результатом виробничо-підприємницької діяльності є виробництво будівельної продукції та падання послуг, які потребують реалізації. Реалізація можлива за допомогою посередників або своїми силами.
Комерційна діяльність будівельних організацій характеризується тим, що сутність її складають товарно-грошові відносини. Інакше має місце перепродаж будівельної продукції як товару. На відміну від виробничо-підприємницької діяльності тут немає необхідності забезпечення виробничими ресурсами, пов'язаними з виробництвом будівельної продукції та виконанням будівельних робіт.
Інжинірингова діяльність - це надання на комерційній основі (у формі контракту) різних інженерно-консультаційних послуг щодо реалізації великих інвестиційних і будівельних проектів, зведення великих промислових підприємств і будинків.
За формами власності відповідно до Закону України «Про власність» у нашій державі можуть діяти такі будівельні організації:
• державні будівельні організації, засновані на державній власності;
• колективні будівельні організації, засновані на власності трудового колективу будівельної організації, кооперативу, іншого статутного товариства, громадської та релігійної організацій;
• спільні будівельні організації, засновані на базі об'єднання майна різних власників, у тому числі іноземних держав;
• орендні будівельні організації, передані державою (або власником) у повне господарське відання колективу. Володіння власністю залишається у компетенції держави (власника), а функціонування виробничих та інших підрозділів передається колективу безоплатно. Орендодавцем можуть виступати трест, підприємство, організація, а орендарем - будівельна організація, окремі фізичні особи;
• приватні будівельні фірми, засновані на приватній власності фізичної особи з використанням тільки своєї праці;
• сімейні будівельні фірми, засновані на власності та праці членів однієї сім'ї, які проживають разом.
Будівельні організації можуть на договірних засадах добровільно об'єднуватися у корпорації, концерни, господарські асоціації, фірми та інші види інтегрованих структур.
У своїй діяльності будівельні організації використовують такі принципи ринкової економіки:
• свобода підприємництва, повна господарська самостійність і розпорядження результатами праці;
• використання різних форм власності;
• вільні ціни, крім тих, що особливо регулюються державою;
• антимонопольна діяльність;
• відкритість внутрішнього ринку (свобода виходу на зовнішні ринки);
• договірні форми між господарюючими суб'єктами.
Вибір стратегії і тактичних підходів будівельної організації у даний час залежить, насамперед, від таких особливостей:
• недостатня забезпеченість фінансовими ресурсами замовників будівельної продукції;
• зростання цін на будівельні матеріали, конструкції, енергетичні ресурси, транспорт та інші послуги, що призводить до подорожчання будівельних робіт;
• перевага горизонтальних зв'язків між суб'єктами господарювання;
• пріоритетність договірних відносин;
• жорсткі умови конкуренції між будівельними організаціями;
• більш високі вимоги замовників, споживачів і постачальників матеріалів та інших ресурсів;
• диверсифікація будівельного виробництва та часте виконання будівельною організацією робіт, не пов'язаних з її основною діяльністю;
• соціальна нестабільність у країні в цілому та в будівельних організаціях;
• розвиток нових організаційно-правових форм господарювання із залученням до управління акціонерів, пайовиків та інших власників.
3. Ринкове управління та державне регулювання економічною діяльністю будівельної організації
Важливою характеристикою будівельної організації, яка визначає форму її економічної діяльності, є ступінь економічної свободи (самостійність). При цьому необхідно мати на увазі, що абсолютної економічної свободи ні в якій державі не існує.
Повна економічна свобода (самостійність) на базі приватної власності виявляється у:
• повній самостійності будівельної організації: розпорядженні виробленою продукцією, отриманим прибутком, установленні цін на продукцію (роботи), заробітної плати, виборі партнерів тощо;
• повній економічній відповідальності за результати господарської діяльності, навіть до банкрутства;
• наявності, поряд із загальною метою - максимізацією прибутку, локальних цілей виробництва: забезпечення виживання, завоювання ринку та ін.
Відносна економічна свобода на базі державної та муніципальної власності виявляється у:
• обмеженій самостійності будівельної організації, що регламентується контролюючим відомством та урядом;
• обмеженій відповідальності будівельної організації, що виражається у державній підтримці у формі дотацій, субсидій, пільг в оподаткуванні тощо;
• підпорядкуванні мети виробництва економічним цілям (інтересам) держави.
Усі будівельні організації (як приватного, так і державного сектора економіки) у процесі функціонування діють у рамках певних законів, правових норм - тобто в системі правових відносин.
Система управління будівельною організацією залежить, насамперед, від того, за якою організаційно-правовою формою зареєстрована організація та які важелі державного регулювання на неї впливають.
Рис. 5.5. Принципова схема управління будівельної організації в умовах ринку
Принципову схему управління й регулювання будівельної організації при ринкових умовах господарювання подано на рис. 5.5.
Якщо організація заснована на базі державної або муніципальної власності у виді унітарного підприємства, то використовується самоуправління власника.
Більш складна система управління організації у випадку, коли є змішана власність і навіть колективна власність, де власників багато, наприклад акціонерне товариство відкритого типу. Як показано на рис. 5.5, одночасно можуть взаємодіяти чотири форми управління
4. Будівельна організація - центральна ланка галузевих і територіальних виробничих комплексів
Будівельні організації, що спеціалізуються на спорудженні галузевих об'єктів (вугільної промисловості, металургії, легкої промисловості, енергетики, житлово-громадського будівництва), утворюють відповідні галузі матеріального виробництва. Вони складають структуру галузей, визначають їх профіль, масштаби й технічний рівень.
Крім того, будівельні організації формують розмір і територіальну спеціалізацію міст, селищ, областей, де вони розташовані. Забезпечення нормальних умов життя, праці та побуту населення вирішується разом з органами місцевої влади (рис. 5.6).
Рис.5.6. Будівельна організація (підприємство) основна ланка економіки
Завдання системи господарського управління на всіх рівнях - від Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України до будівельної організації, промислового підприємства - одне: продуктивна праця колективу кожної будівельної організації, промислового підприємства, розвиток економіки галузі, регіону та країни в цілому.
Система управління будівельним і промисловим підприємством показана на рис. 5.7.
Рис. 5.7. Система управління будівельною організацією
Будь-яке починання державних органів, наукових, комерційних та інших організацій визначається наявністю матеріальних ресурсів; будь-яке господарське або технічне рішення набуває реальної форми тільки у будівельній організації, на робочому місці спеціаліста, службовця, робітника. Уся попередня робота адміністрації, учених, інженерів за межами будівельних організацій - це робота з різною інформацією: науково-технічною, економічною, соціальною.
Проте це не значить, що за межами будівельних організацій не потрібні органи господарського управління, наукові та посередницькі організації. Навпаки, вони необхідні. Без наявності таких органів будівельні організації не завжди змогли б самостійно дати правильну оцінку технічного рівня будівельного виробництва, збалансувати попит споживачів будівельної продукції з її виробництвом у будівельних організаціях і власні потреби у сировині, матеріалах, конструкціях, виробах із можливістю їх отримання у постачальників. Не всі будівельні організації, особливо малі, без сторонньої допомоги можуть удосконалювати виробництво та поліпшувати якість будівництва будинків і споруд.
Отже, мова йде не про те, щоб повністю позбавити державні органи права втручатися у внутрішні справи будівельних організацій. Щодо державних будівельних організацій - то цього робити взагалі не можна. Майно таких будівельних організацій залишається державною власністю і передається трудовим колективам лише у госпрозрахункове користування, а не у приватну власність. Тому за роботою будівельних організацій, ефективністю їх діяльності встановлюються оперативний державний контроль і регулювання, що здійснюються відповідними органами.
5. Структура будівельних організацій
Структура будівельної організації - це склад і співвідношення її внутрішніх ланок виробництва: підрозділів основного виробництва, підсобного виробництва, обслуговуючих господарств, відділів, лабораторій та інших компонентів, що складають єдиний господарюючий суб'єкт (рис.5.8).
Рис. 5.8. Структура будівельної організації
факторами:
• розміром будівельної організації;
• галузевою й технологічною спеціалізацією.
Будь-якої стабільної стандартної структури будівельних організацій не існує. Вона постійно коригується під впливом виробничо-економічної кон'юнктури, науково-технічного прогресу та соціально-економічних процесів.
Поряд із цим при різноманітності структур усі будівельні організації мають ідентичні функції, головні з них - створення та введення в дію будівельних об'єктів. Щоб забезпечити нормальне функціонування, будівельна організація повинна мати у своєму складі підрозділи основного виробництва (виконання будівельно-монтажних робіт), підсобного виробництва (виготовлення напівфабрикатів для будівельного виробництва) і по обслуговуванню основного будівельного виробництва (транспорт, постачальницькі підрозділи, склади та ін.).
Щоб кожний працівник у будь-який відрізок часу робив саме те, що необхідно іншим і всьому будівельному виробництву, потрібні керівні органи, на які покладаються визначення довгострокової стратегії, координація та контроль поточної діяльності персоналу, а також наймання, оформлення і розстановка кадрів. Усі структурні ланки будівельної організації, таким чином, пов'язані між собою за допомогою системи управління, яка стає її головним органом.
Безпосередній вплив на структуру внутрішніх підрозділів будівельної організації мають її масштаби. Для виконання різних обов'язків у великих і середніх будівельних організаціях створюються спеціальні структурні підрозділи (дільниці малої механізації, відділи по комплектуванню). На малих підприємствах ці обов'язки розподіляються серед персоналу за взаємною домовленістю.
Принципова схема структури будівельної організації, що наведена на рис. 5.8, відображає не реальну структуру якої-небудь конкретної будівельної організації, а її функції.
У великій будівельній організації (тресті, комбінаті, об'єднанні) вказані функції, як правило, розділяються на конкретніші обов'язки окремих підрозділів. Наприклад, основні будівельно-монтажні підрозділи поділяються па загальнобу-дівельні, монтажні, оздоблювальні, сантехнічні й ін. Відділи та лабораторії теж безпосередньо класифікують залежно від конкретних завдань. Окремо можуть створюватися відділи головного технолога, головного механіка й ін.
На відміну від великих будівельних організацій функції малих будівельних підприємств не диференціюються, а навпаки, інтегруються іноді до такого ступеня, що у керівника немає жодного заступника. Тоді під час його відсутності функції керівника виконує головний бухгалтер або майстер, які також можуть суміщати багато функцій щодо матеріально-технічного постачання, організації ремонту механізмів, транспорту тощо.
Структура будівельних організацій складається безпосередньо під впливом галузевої та технологічної спеціалізації будівельного виробництва. Спеціалізація у будівництві відображається у такій організації будівельного виробництва, коли будівельні організації свою діяльність зосереджують на зведенні однотипних (для галузей народного господарства) об'єктів або на виконанні однорідних(за технологією) видів і комплексів спеціалізованих будівельних чи монтажних робіт.
Галузева спеціалізація виражається у створенні та розвитку самостійних будівельно-монтажних організацій для зведення об'єктів певної галузі народного господарства (транспорту, енергетики, зв'язку, сільського господарства, житлово-громадського будівництва тощо) або галузі промисловості (металургійної, вугільної, гірничо-рудної, нафтохімічної й ін.).
Галузева спеціалізація розвивається у межах великих будівельних організацій (об'єднань, трестів, концернів). Внутрішня структура цих організацій різна, основні виробничі підрозділи формуються відповідно до галузевих профілів будівельної організації, а також залежно від конкретних об'єктів будівництва (шахти, нафтогазопроводи, холодильники, зернові елеватори тощо).
Технологічна спеціалізація виражається у створенні та розвитку самостійних будівельно-монтажних організацій, профілем виробничої діяльності яких є виконання окремих видів або комплексів робіт (сантехнічні, електромонтажні, монтаж конструкцій, оздоблювальні роботи й ін.). Під впливом технологічної спеціалізації відповідно до профілю виробничої діяльності формується і внутрішня структура цих організацій.
6. Створення та юридичне оформлення нової будівельної організації
Утворення нових будівельних організацій і розширення діючих визначається такими факторами:
• організацією нового великомасштабного будівництва у віддаленій та неосвоє-ній місцевості;
• наявністю незадоволеного попиту на будівельну продукцію (роботи та послуги);
• розширенням обсягів будівельно-монтажних робіт у вузлах зосередженого будівництва та промислових центрах.
Визначальним є попит на будівельну продукцію: якщо продукція будівельної організації не буде користуватися попитом, їй загрожує банкрутство.
Створення будівельної організації фіксується у відповідних документах. Насамперед оформляється основний документ - статут будівельної організації, в якому вказуються тип і юридичний статус нової будівельної організації, завдання, обґрунтування та принципи її створення, засновники, їхні адреси, грошовий вклад кожного засновника, його права та обов'язки як юридичної особи.
У статуті зазначається розмір статутного капіталу та джерело його утворення, указуються вид і сфера діяльності будівельної організації, установлюється форма управління будівельною організацією та його структура, вказуються система обліку й звітності, адреса нової будівельної організації, її назва.
Статут будівельної організації затверджується засновниками та разом із заявкою засновників реєструється в місцевих органах влади. Після цього будівельна організація отримує право на власну печатку та відкриває розрахунковий рахунок у банку.
Рішення про ліквідацію чи реорганізацію будівельної організації, так як і про її створення, приймає власник або господарський суд, якщо будівельна організація виявилася банкрутом.
Причинами припинення діяльності чи кардинальної перебудови роботи будівельної організації можуть бути:
• відсутність або різке зниження попиту на виконання будівельно-монтажних робіт (послуги, які надаються);
• збитковість будівельного виробництва;
• можливість використання будинків, споруд, техніки й інших засобів будівельного підприємства для організації і випуску вигіднішої та необхіднішої споживачам продукції;
• перетворення будівельної організації в акціонерне товариство або товариство з обмеженою відповідальністю.