Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Харків ~ Дисерт

Работа добавлена на сайт samzan.net:


17

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

Чала Оксана Вікторівна

УДК 65.018:656.13

УДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПРОДУКЦІЇ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ НА ОСНОВІ ПРОЦЕСНОГО ПІДХОДУ

Спеціальність 08.00.04 –економіка та управління підприємствами

(за видами економічної діяльності)

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

 

Харків –


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському національному університеті радіоелектроніки,

Міністерство освіти і науки України.

Науковий керівник –кандидат економічних наук, професор

Коюда Павло Миколайович,

Харківський національний університет радіоелектроніки,  професор кафедри економічної кібернетики

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

Орлов Петро Аркадійович,

Харківський національний економічний університет, завідувач кафедри економіки і маркетингу

кандидат економічних наук, професор

Криворучко Оксана Миколаївна,

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, професор кафедри менеджменту

Провідна установа:

Харківський національний автомобільно-дорожний технічний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра менеджменту, м. Харків.

Захист відбудеться " 7 " березня 2008 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.820.05 Української державної академії залізничного транспорту за адресою: 61050, м. Харків, майдан Фейєрбаха, 7, ауд. 3.501.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Української державної академії залізничного транспорту за адресою: 61050, м. Харків, майдан Фейєрбаха, 7, ауд. 2.209.

Автореферат розісланий “”лютого 2008 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради      Чорнобровка І. В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Розвиток економіки України на сучасному етапі  значною мірою залежить від якості як одного із чинників забезпечення національних інтересів. Поліпшення якості продукції та послуг і відповідно конкурентоспроможності сприяє поширенню виробництва й обсягу продажу на внутрішньому та зовнішньому ринках й зміцненню позиції підприємств, галузей та промисловості в цілому. Одним із глобальних завдань із забезпечення необхідного рівня якості продукції і послуг є побудова на підприємствах сучасних ефективних, процесно-орієнтованих систем управління якістю.

Актуальність теми дослідження. Створення передумов для розвитку залізничної галузі, підвищення якості транспортного забезпечення та конкурентоспроможності залізничного транспорту згідно з Концепцією його реформування обумовлюють актуальність проблеми удосконалення управління якістю продукції промислових підприємств галузі з урахуванням специфіки процесів на цих підприємствах. Вирішення цієї проблеми вимагає насамперед розробки організаційно-методичного забезпечення управління якістю на конкретному підприємстві з урахуванням його особливостей.

Дослідження питань управління якістю проведені й висвітлені в роботах зарубіжних і вітчизняних фахівців та вчених Е. Демінга, Дж. Джурана, Ф. Кросбі, К. Ісікави, А. Фейгенбаума, Г. Тагуті, Дж. Харрінгтона, Л.М. Бадалова, А.В. Глічева, В.Л. Диканя, О.М. Криворучко, В.А. Лапидуса, І.І. Мазура, В.В. Окрепилова, П.А. Орлова, В.Д. Шапіро, М.І. Шаповала, В.Г. Шинкаренка та ін. Використання процесного підходу для управління промисловим підприємством в цілому та його окремих підсистем розглядається в роботах вчених та фахівців, а саме: В.Г. Еліферова, Г.Н. Калянова, В.В. Репіна, М. Робсона,  М. Хаммера, Дж. Чампі, А. Шеєра та ін.

Однак на сьогодні недостатньо розроблені науково-практичні аспекти процесного підходу щодо побудови, функціонування й розвитку системи управління якістю на промисловому підприємстві залізничного транспорту. Це потребує створення процесно-орієнтованих підходів до побудови таких систем, які б на основі узагальнення основних проблем та умов реалізації процесного управління комплексно охоплювали визначення процесів, їх моніторинг й оцінку, вибір коригувальних та попереджувальних дій для підтримки якості на заданому рівні, її поступового підвищення, а також оцінку вказаних дій.

Наукова і практична актуальність й об’єктивна необхідність подальшого поглиблення теоретичних та прикладних досліджень в обраному напрямку зумовили вибір теми дисертаційної роботи, визначили предмет, об'єкт, мету і завдання дослідження.

Зв'язок з державними програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом науково-дослідних робіт Харківського національного університету радіоелектроніки в межах науково-дослідної роботи “Теоретичні і практичні підходи до моделювання систем управління сучасним підприємством”(номер державної реєстрації 0103U001565) та Харківського національного економічного університету в межах науково-дослідної роботи “Організаційно-економічні основи управління підприємством”(номер державної реєстрації 0108U000091).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є узагальнення та розвиток теоретичних і методичних підходів, а також розроблення практичних рекомендацій щодо побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованих систем управління якістю промислових підприємств залізничного транспорту.

Для досягнення цієї мети в роботі поставлені і вирішені такі основні завдання:

 обґрунтувати інтегрований процес управління якістю промислового підприємства;

 узагальнити та доповнити передумови побудови процесів промислових підприємств залізничного транспорту для реалізації процесно-орієнтованого управління якістю;

 обґрунтувати організаційне забезпечення побудови процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства;

 розробити послідовність виконання моніторингу процесів промислового підприємства, пов'язаних з якістю продукції;

 розробити методичний підхід до оперативної оцінки коригувальних та попереджувальних дій для підтримки якості на заданому рівні та її поступового підвищення;

 розробити методичний підхід побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства залізничного транспорту.

Об'єктом дослідження є процеси формування якості продукції промислових підприємств залізничного транспорту України.

Предметом дослідження є теоретичні, методичні і практичні засади процесно-орієнтованого управління якістю продукції промислових підприємств залізничного транспорту.

Методи дослідження. Теоретичною та методичною основою проведених у дисертації досліджень стали наукові концепції й теоретичні розробки провідних вітчизняних і зарубіжних вчених у галузі управління якістю, управління підприємством, побудови й реорганізації процесів на підприємстві; законодавчі й нормативні акти України.

У процесі дослідження використано такі загальнонаукові методи: економіко-математичного моделювання, а також функціонального аналізу –при розробці методичного підходу до моніторингу процесів пов’язаних з якістю продукції, а також інтегрованого процесу управління якістю; системного аналізу –для розробки методичного підходу до оперативної оцінки коригувальних та попереджувальних дій, організаційного забезпечення побудови процесно-орієнтованої системи управління якістю, а також оцінки системи управління якістю на основі визначення результативності процесів; логічного й факторного аналізу –при вивченні закономірностей і тенденцій організації процесно-орієнтованого управління якістю. Серед спеціальних методів використовувалися: методи експертних оцінок –для визначення вагових коефіцієнтів процесу та його показників при проведенні моніторингу й оцінки системи управління якістю; метод Дельфі для розробки шкали визначення результативності кожного процесу і системи управління якістю в цілому.

Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та інформаційні матеріали, дані державних органів статистики України, поточна звітність підприємств залізничного транспорту, довідкові та інструктивні матеріали, результати науково-дослідних розробок, матеріали наукових конференцій, дані періодичних видань.

Наукова новизна результатів, отриманих особисто автором, полягає в такому:

вперше:

 запропоновано методичний підхід до оперативної оцінки коригувальних та попереджувальних дій для підтримки якості на заданому рівні та її поступового підвищення на основі оцінки результативності і ефективності цих дій;

удосконалено:

 методичний підхід побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства залізничного транспорту, який на відміну від існуючих об’єднує організаційне забезпечення побудови системи управління якістю, моніторинг процесів з вибором коригувальних та попереджувальних дій, оперативну оцінку цих дій та визначення результативності й ефективності системи управління якістю в цілому;

організаційне забезпечення побудови процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства, яке на відміну від існуючого враховує організаційну структуру підприємства на основі формування ієрархії процесів відповідно до цієї структури, а також вплив зовнішнього середовища шляхом відповідної адаптації процесів;

 послідовність моніторингу процесів промислового підприємства, пов'язаних з якістю продукції, та оцінки системи управління якістю в цілому, яка на відміну від існуючих підходів дозволяє обґрунтувати вибір потрібних коригувальних та попереджувальних дій щодо якості продукції на основі результативності процесів та системи управління якістю в цілому;

дістало подальший розвиток:

 інтегрований процес управління якістю промислового підприємства за рахунок розгалуження процесу забезпечення і постійного підвищення якості при виробництві та процесу формування передумов підвищення якості при розробці нової продукції, а також введення авторського нагляду як чинника, що впливає на якість;

 сутність, передумови і правила побудови процесів промислового підприємства залізничного транспорту для реалізації процесно-орієнтованого управління якістю, які на відміну від існуючих враховують організаційну структуру підприємства, показники ефективності та результативності процесів і забезпечують основні процеси ресурсами за допомогою допоміжних та процесів забезпечення.

Практичне значення отриманих результатів дисертаційного дослідження полягає в тому, що запропоновані методичні підходи дозволяють забезпечити удосконалення управління якістю продукції промислових підприємств залізничного транспорту на основі процесного підходу з урахуванням існуючої організаційної структури підприємства, існуючої системи якості, а також впливу зовнішнього середовища.

Розроблені теоретичні положення та методичні розробки щодо побудови процесів системи управління якістю, а також моніторингу процесів пов’язаних з якістю продукції, доведені до стадії практичного використання і знайшли застосування на ДП “Харківський метрополітен”(акт впровадження від 20.03.2007р.), вагонному депо “Основа”(акт впровадження від 22.05.2007р.), підприємстві СКТБЕ НВО “Електроапарат”(акт впровадження від 25.01.2007р.).

Окремі положення дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі Української державної академії залізничного транспорту (довідка від 14.06.2007р.) при викладенні дисциплін “Інформаційні системи і технології на підприємствах”, “Інформаційні системи і технології в обліку”, “Управлінські інформаційні системи в аналізі та аудиті”.

Особистий внесок здобувача. Всі наукові та практичні результати отримано особисто автором і опубліковано у фахових виданнях. Опубліковані одноосібно наукові праці містять ті положення, висновки та пропозиції, які сформульовано здобувачем, і відображають його внесок у досліджувану проблему.

Апробація результатів дисертації. Основні результати роботи доповідались автором на міжнародних науково-практичних конференціях: Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке”(м. Харків, ХНУРЕ, 1999 р.), “Радиоэлектроника и молодежь в XXI веке (м. Харків, ХНУРЕ, 2000 р.), “Технический прогресс и эффективность производства”(Харків, ХПІ, 2000 р.), Проблеми формування і розвитку фінансово-кредитної системи України (Харків, Харківський банківський інститут, 2004 р.), “Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України”(смт. Коктебель,  2007 р.).

Публікації. Результати дослідження надруковано в 12 наукових працях (статтях і тезах) загальним обсягом 2,1 друк. арк., 7 з яких –у фахових виданнях, що затверджені ВАК України.

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Основний текст дисертації викладено на 156 сторінках. Робота містить 18 таблиць, 19 рисунків, 5 додатків, список використаних літературних джерел із 172 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, сформульовано мету і завдання дисертації, визначено предмет та об'єкт дослідження,  відображено наукову новизну й практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі –“Теоретичні засади управління якістю продукціїдосліджено сутність якості продукції на сучасному етапі, визначено економічний зміст якості, розглянуто якість як об’єкт управління, визначено передумови управління якістю на основі процесного підходу.

Аналіз сучасних теоретичних підходів до визначення якості продукції показав, що існуючі підходи доповнюють один одного, забезпечуючи розгляд поняття якості з різних точок зору. В той же час якість як об’єкт управління не розкрита в достатній мірі.

Якість можна визначити як сукупність характеристик об’єкта, що дозволяють йому задовольняти виявлені та запропоновані потреби. Якість має всі ознаки об’єкта управління: є функцією часу, має планові значення, характеризується тенденцією до відхилень від планових значень з плином часу. В роботі розглянуто сутність, принципи і передумови управління якістю на промисловому підприємстві. Визначено, що управління якістю охоплює основні завдання у сфері якості: планування, контроль, забезпечення та підвищення якості на постійній основі.

Проведений аналіз світового та вітчизняного досвіду управління якістю продукції показав, що на даному етапі, відповідно до стандартів ISO серії 9000, управління якістю продукції базується на процесному підході і потребує впровадження процесно-орієнтованої системи управління якістю (СУЯ) на промислових підприємствах залізничного транспорту.

Процесний підхід до управління заснований на визначенні сукупності процесів підприємства. В дисертаційній роботі узагальнено багаторівневу структуру процесу виробництва промислової продукції (рис.1), що є необхідною умовою для реалізації процесного підходу безпосередньо до управління якістю. На основі процесного підходу пропонується таке визначення процесу управління якістю: –це цілеспрямована послідовність взаємозалежних, взаємодіючих видів діяльності, яка за певною технологією забезпечує підтримку якості на заданому рівні та постійне підвищення цієї якості. Показано, що процесний підхід дозволить забезпечити безперервність управління як підприємством в цілому, так і якістю щодо функцій управління.

Рис.1. Узагальнена структура процесу виробництва промислової продукції

Розглянуті теоретичні засади управління якістю продукції є основою для розробки економіко-організаційного забезпечення управління якістю промислового підприємства залізничного транспорту.

У другому розділі –“Методичні аспекти процесно-орієнтованого управління якістю на промислових підприємствахнабули подальшого розвитку: інтегрований процес управління якістю, передумови і правила побудови процесів промислового підприємства залізничного транспорту для реалізації процесно-орієнтованого управління якістю; запропоновано методичний підхід до оперативної оцінки коригувальних та попереджувальних дій для підтримки якості на заданому рівні та її поступового підвищення. 

З метою реалізації процесного підходу в рамках СУЯ запропоновано інтегрований процес управління якістю, який використовує доповнену класифікацію чинників, що впливають на якість продукції, та об’єднує два процеси (рис. 2): підвищення якості при виробництві продукції (1); формування передумов підвищення якості при створенні нової продукції (2). Реалізація першого з процесів передбачає, що при виробництві продукції виконується порівняння фактичної якості з плановою та визначаються відхилення щодо якості. Потім розроблюються заходи з усунення відхилень у формі коригувальних (КД) та попереджувальних дій (ПД). Підвищення якості потребує коригування плану з якості та набору показників якості продукції для коригування безпосередньо процесів виробництва. Процес формування передумов підвищення якості при створенні нової продукції (2) забезпечує розробку планових завдань з якості щодо встановленої потреби та оцінки наявних ресурсів і можливостей підприємства. Уточнення рівня якості здійснюється на основі додаткового вивчення потреб споживача відповідно до чинника підвищення якості, що характеризує зв’язок зі сферою споживання.

Рис. 2. Схема інтегрованого процесу підвищення якості продукції промислового підприємства

Проведений аналіз недоліків і проблем при впровадженні систем управління якістю на підприємствах залізничного транспорту дозволив обґрунтувати головні напрямки удосконалення управління якістю в рамках СУЯ на основі процесного підходу, а саме: врахування існуючої організаційної структури підприємства та розподілу відповідальності виконавців; впливу зовнішнього середовища; формування коригувальних та попереджувальних дій на основі кількісної оцінки результативності й ефективності СУЯ. Відповідно до цих напрямків систематизовані передумови побудови процесів: рекомендовано перелік головних та допоміжних процесів промислового підприємства залізничного транспорту; обґрунтовано використання підходу реінжинірингу (передбачає перепроектування сукупності взаємопов’язаних процесів і створює умови для підвищення якості продукції в цілому по підприємству) при побудові та підходу постійного поліпшення процесів при функціонуванні процесно-орієнтованої СУЯ; узагальнено й доповнено перелік правил щодо побудови процесів промислового підприємства для системи управління якістю (табл.1).

Таблиця 1

Перелік правил щодо побудови процесів підприємства

для системи управління якістю

Номер з/п

Зміст правила

Кількість головних процесів не повинна перевищувати 72

Кількість допоміжних процесів не повинна перевищувати 72

Перелік головних процесів базується на типових процесах, відповідно до схеми ЖЦТ, але уточнюється відповідно до особливостей підприємства

Перелік допоміжних процесів базується на запропонованому типовому списку допоміжних процесів і доповнюється відповідно до особливостей підприємства

Для кожного визначеного процесу необхідно призначити власника процесу

Для кожного визначеного процесу потрібно розподілити ресурси, які підпорядковуються власнику процесу

Для кожного сформованого процесу повинні бути визначені дані, що забезпечують реалізацію та впливають на послідовність дій цього процесу

Для кожного сформованого процесу необхідно визначити показники ефективності й результативності процесу, а також коригувальних та попереджувальних дій, відповідно до яких власник процесу  звітує керівництву підприємства

Запропоновано правило ієрархії. При визначенні взаємодії процесів відповідно до ієрархії організації на кожному рівні (підрозділ, робітник та ін.) використовуються ті ж правила визначення процесів та їх послідовності, що й на рівні організації (підприємства) в цілому

Процес на рівні підприємства за своєю структурою має множину взаємопов’язаних видів робіт, які доцільно розглядати як процеси на рівні підрозділів. Тому правило ієрархії дозволяє узгоджувати існуючу організаційну структуру підприємства та процеси, що можуть охоплювати декілька підрозділів, а також розподілити відповідальність за виконавцями.

На основі запропонованих передумов побудови процесів та узагальненої структури процесу (рис.1) рекомендується формувати забезпечення основних процесів ресурсами на базі процесного підходу, а саме шляхом побудови допоміжних процесів та процесів забезпечення ресурсами з урахуванням організаційної структури підприємства.

Постійне поліпшення процесів при функціонуванні СУЯ відповідно до запропонованих передумов потребує виконання коригувальних та попереджувальних дій з підтримки якості на заданому рівні та оцінки цих дій. Визначено, що життєвий цикл таких дій повинен містити наступні фази: аналіз стану процесу (1); коригування процесу (2); оцінку виконаних КД та ПД (3); внесення змін до опису процесу (4). Рекомендований перелік показників для оцінки коригувальних та попереджувальних дій наведено на рис. 3.

Рис. 3. Рекомендований перелік показників КД та ПД

На підставі визначених життєвого циклу та класифікації показників КД та ПД запропоновано методичний підхід до оперативної оцінки коригувальних та попереджувальних дій в СУЯ, який передбачає розрахунок показників результативності () та ефективності дії ().

Показник результативності коригувальної дії визначається як ступінь реалізації КД і досягнення запланованих результатів відповідно до поставленої мети за формулою:

,     (1)

де  ступінь невідповідності процесу після застосування дії, %;

ступінь невідповідності до застосування дії, %.

Показник ефективності коригувальної дії () відповідно до рекомендацій стандартів ISO серії 9000 відображає зв'язок між досягнутим результатом і використаними ресурсами та обчислюється таким чином:

,       (2)

де    витрати на реалізацію коригувальної дії, грн.

Оцінка ПД виконується аналогічно оцінці коригувальних дій.

Запропонований методичний підхід спрямований на підтримку якості на заданому рівні шляхом вибору відповідних коригувальних та попереджувальних дій на основі проведених розрахунків щодо їх результативності та ефективності.

У третьому розділі –“Організаційне забезпечення впровадження процесно-орієнтованої системи управління якістю на промисловому підприємстві залізничного транспорту” обґрунтовано й розроблено методичний підхід побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства залізничного транспорту; організаційне забезпечення побудови CУЯ з урахуванням організаційної структури підприємства; послідовність виконання моніторингу процесів, пов'язаних з якістю продукції, та оцінки системи управління якістю в цілому.

Методичний підхід побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованої системи управління якістю забезпечує комплексне охоплення аспектів побудови та функціонування СУЯ, пов’язаних із підтримкою та підвищенням якості продукції промислових підприємств залізничного транспорту. Підхід забезпечує підтримку якості на заданому рівні та її поступове підвищення шляхом обґрунтованого вибору і виконання коригувальних та попереджувальних дій на основі результатів моніторингу процесів і оцінки СУЯ (рис. 4).

Використання даного методичного підходу потребує організаційного забезпечення побудови процесно-орієнтованої системи управління якістю промислового підприємства. Запропоноване організаційне забезпечення дозволяє враховувати особливості організаційної структури підприємства та вплив зовнішнього середовища. Побудова СУЯ охоплює ряд етапів, пов’язаних з формуванням опису та визначенням взаємодії процесів, вибором показників оцінювання процесу тощо (рис. 5).

На основі методичного підходу побудови, моніторингу й оцінки СУЯ розроблено послідовність виконання моніторингу процесів, пов'язаних з якістю продукції, та оцінки системи управління якістю в цілому. Моніторинг таких процесів виконується на основі кількісної оцінки їх результативності та ефективності, щоб довести їх спроможність підтримувати якість на заданому рівні й забезпечувати поступове підвищення якості. При недосягненні запланованих результатів здійснюється вибір коригувальних або попереджувальних дій (табл. 2).

Рис.4. Послідовність побудови, моніторингу й оцінки процесно-орієнтованої системи управління якістю підприємства

Оцінка процесу виконується на основі показника результативності  поточного процесу СУЯ ():

,     (3)

де відповідно сума нормованих фактичних і планових значень усіх показників поточного процесу з урахуванням вагових коефіцієнтів, %.


c5f2 1

cf

c2

cf

ce

d0




1. по теме История до татаромонгольского нашествия Задание 2 Денежный сбор с крестьян в XVXVH вв
2. НИКостомаров
3. В. Попова Марина 11ВПанарина Людмила 11В Английский язык Кривцунова А
4. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Кіров
5. Туризм как вид деятельности человека
6. Об утверждении временных Перечней вредных опасных веществ и производственных факторов а также раб
7. ТЕМА- КУЛЬТУРА УПРАВЛЕНЧЕСКОГО ТРУДА
8. Особенности редакторской подготовки к изданию пособия
9. Розкрийте структуру міжнародних інвестицій
10. Становление Сочи как курорта
11. Северные монастыри и их деятельность по хозяйственному освоению русского севера
12. полностью согласен с характеристикой приведенной слева 6 в целом согласен с характеристикой приведенн
13. подземным городом в московском районе Раменки
14. Правовое регулирование прав на интеллектуальную собственность Международная охрана интеллектуальной собственности
15. Выполнение работ по профессии- 23548 Контролер сберегательного банка в объеме 36 часов 1 неделя с 04 декабря 2.html
16. Словарь Джона Перселла Монтаж реплик в художественном кино Гид по невидимому искусству
17. Исторические эволюции картин мира
18. Курсовая работа- Делопроизводство в учебном учреждении.html
19. Неформальные отношения в организации
20. ТЕМА- ФИЛОСОФИЯ СРЕДНИХ ВЕКОВ И ВОЗРОЖДЕНИЯ Общая характеристика средневековой философии