Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук КИЇВ ~.2

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

?

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

РОЗДОБУДЬКО Валерій Васильович

УДК 656.064:004

ОБЛІК І КОНТРОЛЬ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ РЕСУРСІВ У АВТОТРАНСПОРТНОМУ ВИРОБНИЦТВІ З ЗАСТОСУВАННЯМ ПЕОМ

Спеціальність 08.06.04-Бухгалтерський облік, аналіз і аудит

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

КИЇВ –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Київському національному торговельно-економічному університеті Міністерства освіти і науки України на кафедрі фінансового аналізу і контролю

Науковий     доктор економічних наук, професор,

керівник:      Заслужений діяч науки і техніки України,

                       Білуха Микола Тимофійович,

                       Київський національний торговельно-економічний

університет, професор кафедри фінансового аналізу і

                       контролю

Офіційні        доктор економічних наук, професор,

опоненти:     Осадчий Юрій Іванович,

                       Міжгалузевий інститут управління МОН України,

завідувач кафедри бухгалтерського обліку і аудиту

                       кандидат економічних наук, професор,

                       Добровський Василь Миколайович,

                       Київський національний економічний університет,

професор кафедри бухгалтерського обліку у    

                       підприємницькій діяльності

Провідна       Національний аграрний університет Кабінету Міністрів

установа:      України, кафедра бухгалтерського обліку і аудиту

                      

Захист відбудеться “07 квітня 2006 р. о 16-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.055.01 Київського національного торговельно-економічного університету за адресою: 02156,  м. Київ,  вул. Кіото, 19, ауд. А 227.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного торговельно-економічного університету за адресою: 02156, м. Київ, вул. Кіото, 19.

Автореферат розісланий “”березня 2006 року.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                                            Н. І. Морозова

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Розвиток ринкової економіки в Україні залежить від позитивних змін в усіх галузях національної економіки, тому для економіки України стратегічно важливим є створення потужної автотранспортної системи. Це пов’язано з тим, що розвиток усіх сфер господарювання в умовах ринкових відносин прямо залежить від раціональної роботи автомобільного транспорту з перевезень вантажів та пасажирів. Чітка робота транспортних засобів пов’язана із використанням матеріально-технічних ресурсів необхідних для виконання транспортного процесу, раціональне використання яких потребує добре налагодженої системи обліку та контролю. Через припущені недоліки у цій системі ресурсомісткість транспортних перевезень в Україні значно перевищує світові стандарти і інвестиційна привабливість галузі залишається досить низькою. За цих умов, наукові дослідження, що сприяють прискореному розвитку автотранспортних підприємств, є одними з пріоритетних, і тому об'єктом дисертаційного дослідження обрано автотранспортну галузь України.

Основною гіпотезою дослідження за обраною темою є припущення, що використання та зберігання матеріально-технічних ресурсів на автотранспортних підприємствах має значні недоліки. Причинами яких є недосконалість обліку та контролю ресурсних потоків, а також недостатність оперативної інформації у різних ланках управління та відсутність дієвих засобів впливу на процеси формування та витрачання матеріально-технічних ресурсів.

У дослідженнях питань теорії та методології обліку і контролю використання матеріально-технічних ресурсів вагомий внесок зробили вітчизняні та зарубіжні науковці: М.Т. Білуха, І.О. Бланк, О.С. Бородкін, Ф.Ф. Бутинець, Б.І. Валуєв, А.М. Герасимович,           З.В. Гуцайлюк,   В.П. Дудко,   В.П. Завгородній,   Г.Г. Кирейцев,          М.В. Кужельний, В.Г. Линник, А.А. Мазаракі, Є.В. Мних, В.В. Мова, Л.В. Нападовська,  В.О. Озеран,  Ю.І. Осадчий,  М.С. Пушкар,        В.С. Рудницький, В.К. Савчук, В.В. Сопко, Б.Ф. Усач, В.О. Шевчук, А.Д. Шеремет та інші.

Нові економічні відносини, що склалися у суспільстві з ринковою економікою в умовах енергетичної кризи, потребують подальшого розвитку економічної науки, зокрема обліку й контролю використання матеріально-технічних ресурсів автомобільного транспорту з урахуванням вимог національних стандартів бухгалтерського обліку.

Усе це обумовлює вибір теми дисертаційного дослідження та її актуальність для національної економіки України.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами визначається Законом України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" та державною програмою реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.98р. № 1706. Тема дисертації є складовою науково-дослідної роботи кафедри фінансового аналізу та контролю Київського національного торговельно-економічного університету “Фінансовий контроль в системі державного регулювання розподілу і використання бюджетних ресурсів” № 0105U0007662201020, адаптованої до галузі автомобільного транспорту.

Мета і завдання дослідження полягають у розробці рекомендацій і пропозицій щодо удосконалення обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами на базі ПЕОМ, відповідно до міжнародних і національних стандартів обліку для більш ефективного та раціонального використання ресурсів і забезпечення роботи системи автомобільного транспорту України.

Відповідно    до    цільової    спрямованості    дисертаційної   роботи    на дослідження поставлені такі завдання:

визначити тенденції  розвитку автотранспортної галузі на перспективу та напрями удосконалення методології обліку і контролю в управлінні виробництвом автотранспортних послуг в умовах ринкових відносин;

дослідити стан обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами, виявити недоліки, встановити їх причини та розробити пропозиції щодо поліпшення обліку та контролю використання ресурсів у автомобільному транспорті;

вивчити класифікацію матеріально-технічних ресурсів із метою спрямування обліку та контролю на щоденне оперативне управління формуванням і витрачанням їх за місцями витрат та центрами відповідальності;

дослідити методологію обліку матеріально-технічних ресурсів щодо відповідності її вимогам ефективного управління витратами з використанням комп'ютерної мережі АРМ автотранспортного підприємства;

визначити організаційно-методологічні концепції обліку та контролю в інформаційному забезпеченні прогнозування і попередження непродуктивних витрат при наданні автотранспортних послуг;

дослідити з метою удосконалення методологію оперативно-технічного контролю на автотранспортних підприємствах із застосуванням комп'ютерних технологій.

Об’єктом дослідження є підприємства автомобільного транспорту різних форм власності, основним видом діяльності яких є перевезення вантажів і пасажирів та використання на них матеріально-технічних ресурсів.

Предметом дисертаційного дослідження обрано організацію і методологію обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами, як складової частини інформаційної системи управління матеріальними запасами та їх використання у діяльності автотранспортних підприємств.

Методи дослідження включають загальнонаукові та емпіричні прийоми економічної науки. У процесі дослідження стану обліку та контролю за матеріально-технічними ресурсами на автотранспортних підприємствах використовувались такі методи, як порівняння (для визначення спільних рис і відмінностей у показниках формування та використання матеріально-технічних ресурсів), аналіз (для дослідження змін у показниках діяльності автотранспортних підприємств, виявлення відхилень), конкретизація  методології визначення рівня витрачання та формування матеріально-технічних ресурсів. Застосовувались під час дослідження обліку та контролю матеріально-технічних ресурсів також емпіричні прийоми, до яких належать органолептичні, розрахунково-аналітичні, а також прийоми документалістики, інформатики та синтезування.

Обробка кількісної інформації, яка отримана в процесі дослідження, апробація розроблених наукових рекомендацій та економіко-математичне моделювання здійснювалися за допомогою ПЕОМ із використанням пакетів Microsoft Excel, Парус, 1С: Підприємство 7.7.

Інформаційною базою дослідження є законодавство, нормативні акти з питань підприємницької діяльності, обліку та контролю діяльності автотранспортних підприємств, наукові праці та публікації у періодичних виданнях вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів і практиків за напрямом дослідження обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами на автотранспортних підприємствах. Фактографічна інформація, що була використана в процесі дослідження, містить офіційні дані Державного комітету статистики України, що стосується стану формування та витрачання матеріально-технічних ресурсів, а також фактографічних даних 41 автотранспортного підприємства різних форм власності та видів діяльності у  Київській, Житомирській та Донецькій областях.

Наукова новизна одержаних результатів проведеного дослідження полягає в розроблених особисто дисертантом рекомендаціях і пропозиціях щодо вдосконалення організації та методології обліку і контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами на автотранспортних підприємствах за місцями витрачання і центрами відповідальності з використанням комп'ютерних технологій та економіко-математичного моделювання.

Основними науковими результатами, що отримані в результаті дослідження та виносяться на захист, є:

вперше:

адаптовано до комплексної безперервної технології надання автотранспортних послуг нормативний метод щоденного обліку матеріально-технічних ресурсів за місцями використання та центрами відповідальності на ПЕОМ, що дозволяє виявляти перевитрати ресурсів, попереджувати та запобігати їх виникненню;

запропонована інтегрована система обліку витрачання матеріально-технічних ресурсів з використанням новітніх інформаційних технологій, у тому числі моделювання задач у меню АРМ бухгалтера, блок-схеми й алгоритми вирішення облікових задач, рекомендації до комплексної автоматизації управління підприємством, направлені на підвищення активності обліку та контролю в управлінні матеріально-технічними ресурсами на автотранспортних підприємствах;

удосконалено:

класифікацію матеріально-технічних ресурсів в обліку та контролі залежно від експлуатаційних потреб рухомого складу автотранспортного підприємства, що дозволяє оперативно приймати управлінські рішення для попередження втрат при здійсненні транспортного процесу; 

концептуальну модель інтегрованої системи господарського обліку, якою передбачено методологічне, організаційне та технічне забезпечення на ПЕОМ інтеграції внутрішньогосподарського (управлінського), бухгалтерського (фінансового), статистичного і податкового обліку, що дозволяє уникати дублювання інформації при вирішенні локальних задач обліку, підвищити оперативність і активність обліку в управлінні матеріально-технічними ресурсами, зокрема, та фінансово-господарською діяльністю в цілому;

дістало подальший розвиток:

оперативно-технічний облік роботи автомобілів, окремих агрегатів, автошин за техніко-експлуатаційними показниками роботи рухомого складу, що дозволяє щоденно проводити технічне обслуговування для попередження технічних несправностей і дає змогу раціонально використовувати матеріально-технічні ресурси;

оперативно-технічний контроль в єдиній мережі АРМ автотранспортного підприємства, що передбачає застосування економіко-математичного моделювання для виявлення недокументованих відхилень від норм і прийняття оперативних коригуючих рішень щодо попередження їх за техніко-експлуатаційними факторами роботи автомобілів.

Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що рекомендації та пропозиції, викладені у дисертації, спрямовані на збагачення практики конкретними методиками обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами з використанням нових інформаційних технологій на ПЕОМ в управлінні підприємствами галузі в умовах ринкової економіки.

Запропоновані методичні розробки автора з організації і методології обліку операцій з матеріально-технічними ресурсами за центрами зберігання і витрачання впроваджено у роботі Товариства з обмеженою відповідальністю “Автотранспортне підприємство ”Автотехпром” (довідка від 26.12.0599/26/12), Закритого акціонерного товариства “Спецавтобаза” (довідка від 10.11.05р. № 10/11). Рекомендації з удосконалення первинної документації, процедури оперативно-технічного обліку і контролю прийняті до практичного використання у Товаристві з обмеженою відповідальністю “Топенерго” (довідка від 21.11.05 № 22/11). Також розроблені в результаті проведеного дослідження дисертантом дослідження апробовані експериментальним впровадженням на наступних автотранспортних підприємствах: Комунальне підприємство ”Київпастранс ”Автобусний парк № 4”(довідка від 12.12.05р. № 135/5), Товариство з обмеженою відповідальністю “Етіко” (довідка від 15.12.05 р.   № 246/7), Відкрите акціонерне товариство “Автотранспортне підприємство ”Поліграфкнига” (довідка від 30.11.05 р. № 586/3). 

Особистий внесок здобувача полягає у одноосібно виконаному науковому дослідженні, в якому викладено авторський підхід до вирішення важливого наукового завдання - удосконалення організації та методології обліку і контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами при наданні автотранспортних послуг. З наукової праці [4] опублікованої в співавторстві, особистий внесок полягає у розробці баз даних в АРМ спеціалістів з обліку матеріально-технічних ресурсів.

     Апробація результатів дисертації проведено експериментальним впровадженням на автотранспортних підприємствах України. Основні результати дослідження оприлюднено, де вони отримали схвалення на науковій конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів Київського національного торговельно-економічного університету за підсумками науково-дослідної роботи (КНТЕУ, м. Київ, 2003 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі (ХДУХТ, м. Харків, 2003 р.); Міжнародній науково-практичній конференції ”Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу України у контексті євроінтеграції” (НУВГП, м. Рівне, 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарювання в Україні” (ЛНУ ім. І. Франка, м. Львів, 2005 р.); Міжнародному форумі молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн” (ХНТУСГ ім. П.Василенка, м. Харків, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції “Концепції розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції” (КНТЕУ, м. Київ, 2005р.).

Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження опубліковано в 8 друкованих працях загальним обсягом 2,46 друкованих аркушів, з них у наукових фахових виданнях –праць, загальним обсягом 2,16 друкованих аркуша.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків і пропозицій, списку використаних джерел, додатків. Загальний обсяг дисертації –сторінок. Дисертація містить 11 таблиць, 32 рисунка, 11 формул та   11 додатків, а також список використаної літератури (135 найменувань).

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі дисертації обгрунтовується актуальність дослідження, визначено мету, завдання, об’єкт, предмет і методи дослідження, наукову новизну і практичну цінність запропонованих рекомендацій, вказано форми їх апробації на автотранспортних підприємствах та оприлюднення результатів проведеного дослідження.

В першому розділі “Економічна суть матеріально-технічних ресурсів автотранспортного виробництва, їх облік і контроль” досліджено стан розвитку автомобільного транспорту як складової транспортної галузі України, розглянуто темпи росту обсягу перевезення вантажів, вантажообороту в цілому та за територіально-адміністративними утвореннями. Досліджено систему обліку і контролю матеріально-технічних ресурсів на автотранспортних підприємствах та визначено її недоліки.

Об'єктивна необхідність існування та розвитку суспільства обумовлює безперервність процесу створення матеріальних благ, що здійснюється у сфері матеріального виробництва, яке складається з ряду галузей пов'язаних між собою. Транспорт є складовою частиною виробничого процесу, бо забезпечує поєднання  розриву між окремими фазами виробничого циклу у просторі.

Виробничий процес автомобільного транспорту завершується у сфері обігу суспільного продукту. На відміну від галузей матеріального виробництва для створення транспортної продукції не використовується ні сировина, ні напівфабрикати. Предметом праці на транспорті є готова продукція різних галузей виробництва, яка потребує переміщення. Головна особливість транспорту —це єдність виробничого процесу і продукції цього процесу, тобто процес виробництва зливається з процесом споживання.

У даному розділі розглянуто економічну суть матеріально-технічних ресурсів автотранспортних підприємств, що характеризується як сукупність засобів та предметів праці. Засоби праці, які використовуються у створенні споживної вартості продукту, матеріально не входять до нього та зберігають протягом низки кругообігів свою натурально форму. Таким чином, засоби праці стосовно процесу та обсягу виробництва умовно постійні і виступають як малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП). Виходячи з відносно нетривалого сроку служби МШП, автотранспортні підприємства потребують створення їх запасів на складах, оптимальний рівень яких неможливий без чіткого обліку та суворого контролю МШП, що знаходяться в експлуатації.

Матеріально-технічні ресурси, що належать до предметів праці, споживаються при кожному кругообігу. Вони складають матеріальну основу нового продукту, змінюючи свою натуральну форму та повністю переносячи  свою вартість, складають основну частину вартості нового продукту. Для поновлення кругообігу потрібні нові матеріали, тому щоб процес відтворення був безперервним, необхідно створювати та періодично поповнювати виробничі запаси, а також контролювати їх використання.

Матеріально-технічні ресурси автотранспортних підприємств, їхній склад і структура визначаються особливостями технології, характером і організацією процесу надання автотранспортних послуг, тому їх економічна суть полягає в тому, що вони є основою технології транспортного процесу.

Проведеними дослідженнями виявлені недоліки в класифікації матеріально-технічних ресурсів автотранспортних підприємств. Діючі класифікації рекомендовані Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку не сприяють точному плануванню, чіткому обліку, прискоренню обертання виробничих ресурсів та повному задоволенню потреб автотранспортних підприємств за всією номенклатурою матеріально-технічних ресурсів у ринкових умовах розвитку автотранспортного підприємства. Недоліками класифікації при нормуванні, обліку та контролі матеріально-технічних ресурсів варто віднести те, що в одну класифікаційну групу включені експлуатаційні та господарські матеріали, що повністю суперечить їх економічній сутності. Експлуатаційні витрати носять змінний характер по відношенню до пробігу автотранспортних засобів та виконаної роботи, а господарські –постійні до використання рухомого складу автомобільного парку.

Пропонуємо запровадити класифікацію в залежності від експлуатаційних потреб рухомого складу автотранспортного підприємства. Згідно даної класифікації (рис. 1) матеріально-технічні ресурси варто розподілити на дві групи –основні та допоміжні ресурси.

Структуризація матеріально-технічних ресурсів за класифікаційними ознаками потребує високого рівня контролю з боку управління. У дисертації розроблена типова номенклатура центрів відповідальності; встановлено перелік показників, які забезпечують користувачів відповідних рівнів необхідною обліково-економічною інформацією для управління матеріально-технічними ресурсами, що дозволяє уніфікувати методичні процедури обліку з метою своєчасного встановлення причин відхилень і прийняття рішень щодо попередження втрат ресурсів.

Ефективне управління діяльністю автотранспортного підприємства залежить від системи інформаційного забезпечення –бухгалтерського обліку. Система бухгалтерського обліку інтегрує всі інші види обліку –внутрішньогосподарський (управлінський), статистичний, нормативний і таким чином забезпечує інформаційні потреби автотранспортного підприємства в цілому.

Результати проведеного дослідження свідчать про те, що на автотранспортних підприємствах не застосовується оперативна комплексна система обліку та управлінського контролю (з урахуванням відхилень), яка забезпечує своєчасне і перманентне виявлення причин цих відхилень та працівників відповідальних за них.

Визначені в процесі дослідження напрями розвитку автомобільного транспорту та стан їх обліку і фінансово-господарського контролю дозволили встановити напрями наукового дослідження, що висвітлені у наступних розділах дисертації.

У другому розділі “Нормативний облік використання матеріально-технічних ресурсів на автомобільному транспорті з застосуванням ПЕОМ” розглядається облік, який є необхідною функцією управління матеріально-технічними ресурсами автотранспортного підприємства відповідно до запропонованої моделі (рис. 2), що створює цілісну систему, кожна із перелічених задач якої виступає відокремленим процесом, який відображається в обліку. 

Нормативний облік витрат та калькулювання собівартості продукції  підприємства передбачає управління господарськими процесами через відхилення, наявність яких свідчить про те, що в системі управління відбуваються негативні явища.

cc-

c4

ce

 

b2

c7

cf




1. Амазония
2. тема РФ На тему Пенсионный фонд РФ и его роль в финансировании социальной сферы Вы
3. Художественная литература о Великой Отечественной войне
4. организацию или участие в производственном процессе за рубежом;2 долгосрочный характер вложений иностранн
5. Реферат- Обзор растений, содержащих лигнаны
6. Тема- Лексика СРЛЯ с точки зрения происхождения с точки зрения активного- пассивного словарного запаса
7. тема на тему- Место английского фунта стерлингов в мировой валютной системе Студентка группы С
8. Витоки та передумови демократі
9. варианте объемам валовой продукции и численности промышленнопроизводственного персонала по тем же видам
10.  2014 г. I смена 5а 5б
11. Австрия была оторвана от всего мира и погружена в сон.html
12. ПГ Демидова Власть рассматривается в менеджменте и управлении как многомерное явление включающее нес
13. 2011 года Согласовано Зам
14. ТЕМА- ТЕРМОМЕТРИЯ Выполнил- Студент группы РФ~00~2 Азизов
15. Годами это было причиной искажений в системе ценностей в отношениях и наконец в учебном плане что отрицат
16. кв. км. Население 304 060 000 человек
17. Речевая вербальная и неречевая невербальная коммуникация
18. 50гг VI в ~ реформа управления первый земский собор рост отраслевых и территориальных приказов отмена кор
19.  Понятие и сущность налогового учета Одним из новшеств связанных с ведением гл
20. Б В Г Недостаточное число выдач локомотивов депо 1 на это указывает малое среднее число лок