Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
13 Українська школа регіоналістики З проголошенням України незалежною державою наукова регі-оналістика набула особливої актуальності. У тому контексті заслуго-вує на увагу цілісний підхід В.А. Поповкіна у трактуванні регіонів. «Парадигма регіональної цілісності, писав учений, повинна буду-ватись на теоретико-філософському прийнятті концепції єдиної гео-графії, обєктивного взаємозвязку природних, соціальних і економіч-них процесів і явищ, що зберігаються у певному територіальному аре-алі. Водночас, це означає і згоду з тим, що існують закони, єдині для природи і суспільства» [9].
Очевидно, автор цитованого твердження виходив з того, що у будь-якому виробничому процесі бере участь людина. Водночас сус-пільство підкоряє своїм потребам економіку, керує в цій сфері струк-турно-динамічними процесами. Природне середовище зумовлює життя суспільства. Природа ж відчуває вплив людини, її господарсь-кої діяльності.
На підставі таких міркувань учений дійшов до висновку про те, що «регіон становить цілісність природного середовища, матеріально-го, створеного людиною середовища, а також соціум. Причому різні типи регіонів формуються та існують завдяки певним типам взаємо-звязків між цими трьома середовищами. Тобто йдеться про специфіч-ні триєдності» (Поповкін).
14. Основні закономірності регіонал.управління. Закони:1)Закон погодження інтересів(основний):за допомогою економ. адміністрат. і виховних заходів надається або виробл. особисті, групові і регіон. інтереси.2) Закон поєднання державного регулювання економікою з господарською самостійністю: забезпечення стійкого характеру взаємодії адміністр. і господ. Влади, тобто політики і економіки.3)Закон організації управління: передбачає стійке розмежування функцій прав і відповідальності між кожною господ. Ланкою регіону, тобто висока якість розподілу кооперації управлінської праці.4) Об`єктивний конкурентний вибір керівників: в ринкових умовах вибір керівників відбувається на конкурентних засадах.5)Співучасть труд. Колективів в управлінні: труд. Потенціал людини на відміну машин включає є психол. та емоційні фактори.
Закономірності:1)Єдність системи управління(стійкість внутрішніх зв`язків системи).2) Пропорційність виробництва і управління(реалізується через планування регіон. міжрегіональних міжгоспод. та внутрішньогоспод. пропорцій). 3)Оптимальне поєднання централізації та децентралізації управління(центр. управління регіонального розвитку базується на суворій регламентації діяльності регіону, але вона здійснюється з урахуванням специфіки кожного регіону.4)Оптимальне співвідношення управляючої системи і системи якою управляють(таке співвідношення досягається науково-обгрунтованим проектуванням їх основних елементів:а)форми організації праці;б)форми організації виробництва;в)структура виробництва;г)техніка управління.
15. Методи прогнозування РПС Основним методом є вироблення територіальних схем. Це передпланові (прогнозовані) наукові дослідження економічного розвитку окремих територіальних одиниць, які виробляються на 15 і більше років Територіальні схеми складаються з таких розділів:
аналіз сучасного стану економічного й соціального розвитку і розміщення продуктивних сил регіону;
оцінка природних, економічних і соціальних; передумов подальшого розвитку продуктивних сил та розміщення їх;обґрунтування основних напрямів виробничої спеціалізації й комплексного розвитку господарства; обґрунтування розміщення продуктивних сил у межах регіону (економічного району);
1)територіальний поділяється на а)галузеві схеми(аналіз ефективності розміщення народн.господарства), б)загальні схеми(вироблення стратегічних напрямів РПС) в) регіональні(аналіз територій великих економ. районів промисл., виробничихі с/г зон, ТВК адміністративних районів і міських поселень) 2) адміністративний. Основою є районне планування, районне зонування, буває економ., природне і соц.
16 Принципи державної регіональної політики 1)Принцип загально-державних інтересів. 2)принцип врахування особливостей регіонів і вирівнювання їх розвитку;3)принцип ресурсного забезпечення регіонального розвитку:4)принцип планомірності регіональної політики:5)принцип створення рівних умов розвитку для суб`єктів регіону;6)принцип розподілу повноважень між центром і регіонами;7)принцип узгодження регіональної політики з державною політикою.