У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

лекція тварин А В Т О Р Е Ф Е Р А Т дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.12.2024

8

Українська академія аграрних наук

Інститут розведення і генетики тварин

                                                           

СТАХОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ФРАНКОВИЧ

                                                                                                  УДК 636.082.453

БІОТЕХНОЛОГІЧНІ СПОСОБИ ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ

ВІДТВОРЕННЯ ВЕЛИКОЇ РОГАТОЇ ХУДОБИ

                             06.02.01 —розведення та селекція тварин

А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата сільськогосподарських наук

с. Чубинське –

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Інституті розведення і генетики тварин УААН

Науковий керівник:   

кандидат біологічних наук, старший науковий      

співробітник 

Кругляк Андрій Петрович,

Інститут розведення і генетики тварин УААН, провідний науковий співробітник лабораторії розведення червоно-рябої  худоби

Офіційні опоненти:  

доктор сільськогосподарських наук, професор

Рудик Іван Адамович, Білоцерківський державний аграрний університет, завідувач кафедри розведення і генетики сільськогосподарських тварин;

кандидат біологічних наук, доцент 

Журавель Михайло Петрович, Національний

аграрний університет, доцент кафедри розведення сільськогосподарських тварин

Провідна установа:

Інститут сільського господарства Полісся УААН,

відділ розведення і генетики великої рогатої худоби, м. Житомир

Захист дисертації відбудеться “22” червня 2004 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої Ради Д 27.355.01. Інституту розведення і генетики тварин УААН, 08321, Київська область, Бориспільський район,
с. Чубинське, вул.  Погребняка 1.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту розведення і генетики тварин УААН.

Автореферат розісланий “ 21 ”  травня  2004 р.

      Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                            Мільченко Ю.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Питання інтенсивного відтворення стада є одним з головних напрямків удосконалення існуючих і виведення нових високопродуктивних порід (М.В. Зубець, 1994). Найбільш ефективний і швидкий метод підвищення продуктивності, масового покращення породних і племінних якостей тварин, тиражування генотипів можливий через максимальне використання видатних плідників і самок шляхом штучного осіменіння та трансплантації ембріонів. (В.П. Буркат, 1994).

Не дивлячись на те, що технології штучного осіменіння та трансплантації ембріонів детально відпрацьовані ( І.В. Смирнов, 1969, Ф.І. Осташко, 1978, 1997, О.Д. Бугров, 1994, М.Д. Безуглий, 1996, С.Г. Шаловило, 1997), деякі  питання теорії і практики удосконалення методу штучного осіменіння та розробки нових, більш ефективних методик трансплантації ембріонів вимагають подальшого вивчення та широкого впровадження. Так, до цього часу не визначені такі важливі технологічні чинники, як місце введення сперми в статеві шляхи самок, оптимальне число сперміїв з прямолінійним рухом (ПР) у дозі. Подальшого удосконалення потребує маршрутно-кільцева система організації осіменіння корів. Метод трансплантації ембріонів хоч і зарекомендував себе як найбільш ефективний для тиражування тварин з високим генетичним потенціалом, та не знайшов широкого застосування в практиці через високу затратність та непрогнозовану приживлюваність ембріонів. Ці та інші питання визначили цілі та задачі наших досліджень.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проведенні в відповідності з програмою науково-дослідних робіт Інституту розведення і генетики тварин на 1996-2000 рр. за темою: ”Вдосконалити і впровадити системи застосування молекулярно-генетичних, біохімічних, фізіологічних і біотехнологічних методів селекції сільськогосподарських тварин”( № держреєстрації 0196U 016325 ).

Мета та задачі досліджень. Метою досліджень була розробка способів підвищення рівня відтворення стада великої рогатої худоби шляхом вдосконалення організації і технології осіменіння самок та  способів трансплантації ембріонів. Для досягнення цієї мети були поставлені такі завдання:

-- вивчити особливості технології відтворення стада в умовах маршрутно-кільцевої форми організації штучного осіменіння тварин;

—виявити вплив числа сперматозоїдів із прямолінійним рухом у дозі та місця їх введення в статеві органи самок на рівень заплідненості корів при одноразовому осіменінні;

—встановити зв’язок між кваліфікацією техніка штучного осіменіння, часом осіменіння протягом доби та заплідненістю корів;

—вивчити ефективність використання незамороженої сперми бугаїв в умовах маршрутно-кільцевої системи осіменіння корів і телиць;

—дослідити ефективність “турового” осіменіння корів шляхом стимуляції та синхронізації охоти простагландинами;

—розробити спосіб підвищення відтворювальної здатності  корів та тиражування видатних генотипів шляхом застосування нових прийомів трансплантації ембріонів.

       Об’єктом дослідження були кріоконсервована сперма бугаїв, ембріони видатних бугаїв та високопродуктивних корів української червоно-рябої молочної породи.

Предметом дослідженьбули рівень заплідненості корів при введенні сперми з різною кількістю гамет з прямолінійним рухом в дозі, місце введення сперми в статеві шляхи самки, рівень відтворення та рівень приживлюваності ембріонів, підсаджених коровам, яких осіменяли у спонтанну охоту, розробка маршрутно-кільцевої форми організації осіменіння корів і телиць.

Методи дослідження: біологічні –вивчення рівня заплідненості, приживлюваності ембріонів, реакції тварин на введення їм простагландинів; біометричні –визначення середніх величин та їх похибки за методикою Н.А. Плохинського (1969, 1970), П.Ф. Рокицького (1974), Є.К. Меркур’євої (1970).

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше доведено переваги маршрутно-кільцевої форми організації штучного осіменіння корів і телиць в умовах господарств з різними формами власності. Вперше на достатньому поголів’ї проведено порівняльне вивчення залежності заплідненості корів від місця введення сперми в статеві органи корів та кваліфікації техніка штучного осіменіння. Доведена можливість значного зменшення числа сперміїв з ПР у дозі при одночасному підтриманні високого рівня заплідненості корів і телиць за умови введення сперми в більш глибокі ділянки статевих органів самок. Доведена доцільність застосування стимуляції охоти у корів в зимово-стійловий період утримання та використання не замороженої сперми в умовах маршрутно-кільцевої системи осіменіння. Розроблені способи підвищення рівня відтворювальної здатності корів шляхом пересадки реципієнту двох ембріонів та підсадки ембріонів коровам, яких осіменяли в період їх спонтанної охоти.

Практичне значення одержаних результатів досліджень. На основі досліджень розроблено спосіб ефективного використання бугаїв у виробничих умовах, шляхом зменшення числа сперматозоїдів у дозі до 7,5 млн. та введення сперми у більш глибокі ділянки (тіло або ріг матки) статевого апарату самок, які затверджені науково-технічною радою Укрплемобєднання (08.02.1999 р.) та включені до Інструкції по організації і технології штучного осіменіння корів і телиць (1999), доведена можливість використання сперми з концентрацією 3,7 млн. сперматозоїдів із ПР при умові введення її в ріг матки з боку зрілого фолікула. Удосконалена організація осіменіння корів в умовах роботи маршрутно-кільцевої системи шляхом запровадження методу синхронізації їх охоти та використання незамороженої сперми, що значно здешевлює витрати на осіменіння корів в зимово-стійловий період.

Для прискореного створення стад з високим генетичним потенціалом продуктивності рекомендовано застосування удосконаленої методики отримання двійнят шляхом трансплантації ембріонів, яка забезпечує підвищення виходу телят-трансплантантів на 35%.

Основні положення, результати та практичні висновки дисертації по підвищенню рівня відтворення стада шляхом удосконалення технології штучного осіменіння корів та впровадження удосконалених способів трансплантації ембріонів використовуються в кооперативі “Селекціонер” Прилуцького району Чернігівської області, Прилуцькому та Чернігівському обласному  племпідприємствах. 

Особистий внесок здобувача полягає в тому, що він самостійно формував дослідні і контрольні групи тварин, провів експериментальні дослідження, аналізував і узагальнював результати експериментальних досліджень. Методику та схему досліджень було розроблено спільно з науковим керівником, дослідницька робота проводилась здобувачем в 16 господарствах Прилуцького кооперативу штучного осіменіння корів за маршрутно-кільцевою системою організації “Селекціонер”.

Апробація результатів досліджень. Основні положення дисертації доповідались на науково-виробничій конференції “Нові методи селекції і відтворення високопродуктивних порід і типів тварин” (Київ, 1996); Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 80-річчю від дня народження чл. кор. ВАСГНІЛ Ф.Ф. Ейснера “Теория и практика племенного дела в животноводстве” (Харків, 1996); Міжнародній науково-практичній конференції “Asgurarea stiintifica a sectorului zootehnic si medicinii veterinare”, (Кишинів, 1996); науково-практичній конференції, присвяченій 50-річчю відкриття здатності сперміїв ссавців зберігати біологічну повноцінність і генетичну інформацію після заморожування “Біотехнологічні, селекційні та організаційні методи відтворення, зберігання і використання генофонду тварин” (Київ, 1997).

         Публікації.  Основні положення дисертації опубліковані в 7 наукових працях, в тому числі у журналі “Тваринництво України”, міжвідомчому тематичному науковому збірнику “Розведення і генетика тварин”, науковому віснику Національного аграрного університету.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота включає: вступ, огляд літератури, матеріал і методику досліджень, результати досліджень, висновки і пропозиції виробництву, викладена на 133 сторінках машинописного тексту, містить 27 таблиць, 7 рисунків. Список літератури складає  225  найменувань, в тому числі 76 іноземних авторів.

              МАТЕРІАЛ І ОСНОВНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Експериментальна частина роботи виконана протягом 1994-2004 рр у кооперативі “Селекціонер”, лабораторії трансплантації ембріонів Прилуцького племпідприємства, 16 колективних сільськогосподарських підприємствах зони обслуговування цього ж кооперативу та трьох господарствах Прилуцького району. Для вивчення ефективності біотехнологічних способів підвищення рівня відтворення поголів’я худоби враховано результати понад 15,3 тисяч осіменінь, проведено особисто 486 пересадок ембріонів великої рогатої худоби.

Вивчення можливості підвищення рівня відтворювальної здатності корів проводили за двома напрямками:

—вивчення впливу різних факторів при штучному осіменінні корів в умовах маршрутно-кільцевої системи та удосконалення способів осіменіння;

—розробка способів підвищення відтворювальної здатності корів за допомогою удосконалення технології трансплантації ембріонів. Дослідження проводили за схемою (рис. 1).

Удосконалення методу штучного осіменіння проводили в виробничих умовах діяльності кооперативу “Селекціонер” Прилуцького району, Чернігівської області. Для вивчення впливу місця введення сперми на заплідненість корів були враховані результати роботи трьох технологів кооперативу.

Вплив зміни організаційної форми штучного осіменіння на рівень заплідненості вивчали шляхом аналізу результатів відтворення стада в усіх господарствах кооперативу за два роки до утворення кооперативу (мано-цервікальний) та два роки його діяльності (ректо-цервікальний спосіб осіменіння).

Бf??????????????????????????????????????????????????????ff

d3

d3

d3

d0




1. ТЕМА 4 РАДИОЧУВСТВИТЕЛЬНОСТЬ
2. Группы здоровья школьников
3. кезе~ со~ында~ы стылма~ан дайын ~нім ~алды~тары
4. реферату- Концепція дрібновласницького соціалізмуРозділ- Історія економічних вчень Концепція дрібновласн
5. I L gstronom~ de Isrel es un cocin muy divers debido ls distints influencis culturles que l componen
6. Основы сопротивления материалов и физики прочности 1я неделя
7. Возникновение, современное состояние и развитие Internet
8. 1Станция ~ объект ж-д транспорта имеющий путевое развитие позволяющее производить операции по приему отпр
9. О санитарноэпидемиологическом благополучии населения 52ФЗ от 30 марта 1999 г
10. на тему- Стратегическое развитие организации- внутренний и внешний рост Экстерн Чернышова С
11. Матеріали до уроку по роману Гаргантюа та Пантагрюель
12. 1 Поняття функції декількох змінних
13. ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ 1
14. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук1
15. Реферат- Основные понятия молекулярной биологии
16. ТЕМА- НЕЙРОЭНДОКРИННЫЕ СИНДРОМЫ
17. Финикия
18. пособие по написанию и правилам оформления курсовых работ для студентов направления 080500 Бизнесинформат
19. а при t13001500C при охлаждении образуется пористый чёрно ~ серый кусковой офлюсованный материал ~ агломерат
20. Самчики член національних спілок художників та майстрів народного мистецтва України