Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА»
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ
КУРСОВОЇ РОБОТИ
З ДИСЦИПЛІН ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО ЦИКЛУ
для студентів усіх спеціальностей
денної форми навчання
Затверджено
на засіданні кафедри
педагогіки та психології
Протокол №__ від __.__. 2011 р.
Київ - 2011
Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисциплін психолого-педагогічного циклу для студентів усіх спеціальностей денної форми навчання /Авт.- уклад.: М.В. Артюшина, О.А. Булавіна, Л.А. Колесніченко, В.М. Приходько, М.І. Радченко, Н.І. Федоренко. К.: 2011. с.
Авт. - укладачі: М.І. Радченко, канд. психол. наук, доц.
М.В. Артюшина, канд. пед. наук., доц.
О.А. Булавіна, канд. екон. наук, доц.
Л.А. Колесніченко, канд. психол. наук, доц.
В.М. Приходько, канд. соц. наук, доц.
Н.І. Федоренко, ст. викл.
Ю.О.Матвієнко, асистент
Вступ
Згідно з «Положенням про організацію навчального процесу в умовах його індивідуалізації та впровадження кредитно-модульної системи» курсова робота є складовою самостійної роботи студентів та «здійснюється відповідно до робочого навчального плану та існуючих вимог щодо її змісту» ( К.: КНЕУ, 2006. - С.47). Курсова робота є одним з найважливіших видів навчальної діяльності й виконується кожним студентом відповідно до навчальних планів підготовки бакалаврів економіки денної форми навчання з дисциплін психолого-педагогічного циклу: «Психологія діяльності та навчальний менеджмент», «Психологія спілкування», «Методика викладання економіки».
Курсова робота є також різновидом науково-дослідної роботи студентів. В процесі її підготовки студенти мають навчитися користуватися бібліографічними покажчиками з педагогіки, психології, економіки й т.д.; підбирати, обробляти, систематизувати й фіксувати потрібну інформацію; збирати, аналізувати й узагальнювати передовий педагогічний досвід освітніх установ різних типів; обробляти отриманий емпіричний матеріал, аналізувати, систематизувати, інтерпретувати його й робити висновки.
Керівництво курсовими роботами здійснюють викладачі кафедри. Консультації проводяться за розкладом кафедри в години індивідуально-консультативної роботи. Оцінка якості виконання курсової роботи є складовою рейтингу студента з дисциплін психолого-педагогічного циклу в цілому.
1. Цілі та завдання написання курсової роботи
Основна мета написання курсової роботи закріпити, поглибити та узагальнити знання, що були засвоєні під час навчання, та отримати навички їх застосування для комплексного вирішення конкретного фахового завдання, а саме: створення дидактичної розробки з обраної тематики.
Серед головних завдань курсової роботи:
1. Розвиток та закріплення вмінь та навичок самостійної роботи.
2. Оволодіння дослідницькими компетентностями.
3. Формування професійних вмінь та навичок управління навчальною діяльністю різних освітньо-вікових груп із застосуванням адекватних операціоналізованим навчальним цілям форм, методів та технологій навчання.
Підготовлена курсова робота у вигляді дидактичної розробки обраної теми має відобразити формування організаційно-змістовних педагогічних умінь студентів, майбутніх викладачів економіки, серед яких:
2. Форми курсових робіт та їхні обовязкові складові
Згідно з вказаними вище цілями та завданнями курсова робота може бути виконана у трьох формах: (1) як дидактична розробка обраної теми з варіативною складовою; (2) як наукова стаття; (3) як науково-методичний курсовий проект.
2.1. Дидактична розробка економічної теми з варіативною складовою.
З метою реалізації індивідуального підходу в навчанні, а також підвищення рівня самостійності та творчої активності студентів, що сприятиме обмеженню кількості запозичень в процесі підготовки курсової роботи, варіативна складова курсової роботи визначається кожним керівником курсової роботи та пропонується студентам в якості її обовязкової складової. Наявність в курсовій роботі виконавця якісно виконаної варіативної складової дає можливість викладачу оцінити таку роботу на максимально високому рівні (поставити «відмінно» = 90-100 балів). В якості варіативної складової може бути запропоновано, наприклад, такі розділи: «Дидактико-методична розробка семінарського заняття з економічної теми для студентів ВНЗ» (Додаток 5); «Засоби активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при викладанні теми «…» (Додаток 6) або інший варіант, запропонований керівником курсової роботи.
Дидактична розробка економічної теми з варіативною складовою виконується автором самостійно та може подаватися науковому керівнику у одному із запропонованих варіантів (залежно від бажання автора та настанов наукового керівника):
Курсова робота повинна мати чітку та логічну побудову. Незалежно від форми подання та змісту варіативної складової, структура курсової роботи містить такі обов`язкові складові компоненти:
У вступній частині студент повинен довести актуальність, практичне та теоретичне значення дидактичної розробки обраної теми, визначити мету та завдання написання курсової роботи.
Вступ містить погляди студента на систему економічної освіти в Україні, її недоліки, перспективи розвитку в контексті Болонського процесу та інших тенденцій глобалізації освітнього простору, а також на шляхи підвищення якості викладання економічних дисциплін з метою формування професійної компетентності тих, хто навчається.
Основний зміст курсової роботи знаходить своє відображення у двох розділах основної частини. Перший містить короткий опис особливостей змісту, методів і форм навчання однієї або порівняльну характеристику декількох вікових категорій (дошкільнята, молодші школярі, підлітки та старшокласники). В цьому розділі бажано більш детально зупинитися на врахуванні в навчальному процесі особливостей тієї вікової групи, для якої розробляється заняття.
Другий розділ основної частини курсової роботи містить дидактико-методичну розробку теми для однієї або декількох різних освітньо-вікових категорій учнів для викладання в навчальному закладі. Вона передбачає різноманітні дидактичні матеріали (наприклад: наочні засоби, різні види питань та вправ з теми, завдання для самостійної роботи, структурно-логічна схема теми, опорна схема-конспект тощо), які дозволяють викладачу досягти поставленої навчальної мети.
Запропоновані дидактичні матеріали теми мають бути обовязково обґрунтовані. З цією метою рекомендується:
Конкретна структура основної частини курсової роботи подається її керівником. Приведемо два приклади орієнтовного плану даного розділу (див. Додаток 4).
Після кожного розділу (або частини) курсової роботи бажано сформулювати основні результати, що були отримані в процесі її написання.
Висновки відображають результати проведеної роботи, нові положення (ідеї, оцінки), які були отримані в ході дидактичної розробки, практичну значущість проведеної роботи та рекомендації щодо використання даних розробок у навчальному процесі.
Список літератури закінчує опис курсової роботи та починається з окремої сторінки. У ньому повинно бути не менше 10 джерел, які розташовуються у алфавітному порядку та оформлюються відповідно до існуючих вимог.
Додатки містять матеріал, який доповнює, уточнює, підтверджує, ілюструє окремі положення проведеного дослідження, і не включені до тексту основної частини. Як правило, вони формуються, якщо їх буває не менше двох. В цілому додатки не повинні перевищувати 1/3 всього тексту роботи.
Обовязковими умовами якісного виконання курсової роботи та її високої оцінки є:
1) уміння розробляти завдання щодо вивчення даної теми на різних рівнях її засвоєння (від репродуктивного до творчого) відповідно до попередньої моделі засвоєння бази знань з теми;
2) розроблення та використання в роботі методів навчання, які активізують пізнавальну діяльність слухачів (проблемні питання, case-метод, дидактичні ігри, запитання для дискусії тощо);
3) наявність варіативної складової. яка пропонується керівником курсової роботи.
У ході виконання курсової роботи потрібно використовувати знання з вікової та загальної психології, загальної педагогіки та дидактики, теорії виховання, методики викладання економіки, комунікативних процесів у навчанні, системи економічних дисциплін. Актуальним є також аналіз власного досвіду навчання студента у вузі або у середній школі.
Конкретна структура курсової роботи надається студентам керівником курсової роботи у вигляді памятки (Додаток 7).
2.2. Курсова робота як наукова стаття
У статті мають бути висвітлені науково-методичні проблеми теорії та практики економічної освіти.
Структура статті
Використані математичні доведення та перетворення, формули, таблиці, графіки подаються за текстом, нумеруються відповідно до загальної нумерації статті.
Стаття на початку супроводжується короткою анотацією, яка має містити постановку задачі, сутність її розкриття у стислій формі та точно сформульованій формі й основні результати. Далі вказується перелік (до 10) ключових слів (або словосполучень) статті.
Текст має бути обсягом від 0,5 (12 сторінок) авторського аркуша до повного авторського аркуша (24 сторінки). Редактор Miсrosoft Word 2003 і наступні версії, шрифт Times New Roman 14, інтервал 1,5.
2.3. Курсова робота як науково-методичний курсовий проект
Науково-методичний курсовий проект є формою організації самостійної навчально-дослідної діяльності студентів, що виступає альтернативним варіантом написання курсової роботи з дисциплін психолого-педагогічного циклу студентами денної форми навчання відповідно до навчальних планів підготовки бакалаврів економіки.
Колективний науково-методичний курсовий проект містить комплексну програму реалізації розроблених теоретичних положень щодо методики викладання економічних дисциплін для певних вікових груп.
При виконанні колективних проектів студенти об`єднуються у творчі групи (не більше 5-7 студентів), які самостійно обирають напрямок наукового дослідження, розробляють його цілі, структуру та етапи. Потім кожен учасник обирає конкретний аспект загальної теми проекту та ґрунтовно його розкриває. Після теоретичного обґрунтування необхідності та особливостей застосування обраних методик в економічному навчанні, студенти мають можливість апробувати власні розробки та підтвердити отримані висновки емпіричним шляхом при проходженні педагогічної практики.
До основних цілей виконання колективного науково-методичного курсового проекту можна віднести наступні:
Основні завдання виконання колективного курсового проекту:
Структура колективного науково-методичного курсового проекту складається з наступних елементів:
Вступ містить модель всього дослідження, весь науковий апарат, який використовується дослідником при здійсненні самостійної пошукової роботи.
У вступі обов`язково необхідно обґрунтувати та сформулювати:
Основна частина колективного курсового проекту складається з трьох розділів. Перший розділ виконується колективно. Він містить погляд студентського творчого колективу на систему економічної освіти в Україні, її недоліки, перспективи розвитку, а також шляхи підвищення якості викладання економічних дисциплін в контексті конкретної проблеми.
Другий розділ присвячений розробці та обґрунтуванню між-предметного тренінг-курсу, який запропонований студентами з урахуванням вікових особливостей аудиторії та відповідно до обраної методики, що спрямована на розвиток пізнавальних здібностей тих, хто навчається. Обов`язковими елементами даного розділу є такі:
Третій розділ виконується індивідуально кожним членом творчого колективу.
Він містить конкретні тренінги, які дозволяють сформувати, розвити або вдосконалити певні вміння і навички тих, хто навчається. Кожен тренінг має складатися з таких елементів:
Крім того, у третьому розділі може міститись аналіз розроблених тренінгів за методикою «Плюс-Мінус-Цікаво», а також шляхи вдосконалення та підвищення ефективності розроблених тренінгів.
Висновки відображають результати проведеної роботи, нові положення (ідеї, оцінки), які були отримані в ході дослідження, практичну значущість проведеної роботи та рекомендації щодо використання даних розробок у навчальному процесі.
Список літератури закінчує опис проекту та повинен нараховувати не менше 10 джерел, які розташовуються у алфавітному порядку та оформлюються відповідно до існуючих вимог.
Додатки містять матеріал, який доповнює, уточнює, підтверджує, ілюструє окремі положення проведеного дослідження, і не включені до тексту основної частини.
Більш детально про цілі, принципи та структуру колективного науково-методичного курсового проекту ви можете дізнатися, прочитавши «Методичні рекомендації до виконання колективних науково-методичних курсових проектів з «Методики викладання економіки» для студентів усіх спеціальностей денної форми навчання» (Авт. уклад.: О.В. Аксьонова, О.А. Булавіна. К.: КНЕУ, 2006. С.6-8, 16-19).
3. Основні етапи виконання курсової роботи
Курсова робота виконується у терміни робочого навчального плану відповідної ступеневої підготовки. Письмовий її варіант повинен мати такий обсяг: 20-25 друкованих сторінок для дидактичної розробки та 12-15 друкованих сторінок для наукової статті. Вимоги до обсягу курсових робіт у формі мультимедійної презентації див. у 4 розділі. Про етапи виконання колективного науково-методичного курсового проекту ви можете дізнатися на С. 8-16 вищезазначених методичних рекомендацій.
Матеріали, представлені в курсовій роботі у вигляді дидактичної розробки обраної теми, можуть бути основою для дидактичного забезпечення навчальних занять під час проходження педагогічної практики.
Рекомендується така послідовність виконання курсової роботи:
1-й етап вибір теми та форми курсової роботи.
Вдалий вибір теми та форми є одним із найсуттєвіших моментів якісного виконання курсової роботи. Тему та форму курсової роботи студенти обирають самостійно, керуючись переліком, який запропоновано кафедрою (Додаток 1). Якщо студент має бажання розробляти тему, яка не передбачена рекомендованою тематикою, він повинен узгодити це питання з керівником курсової роботи.
Обираючи тему та форму курсової роботи, студентам необхідно враховувати відповідність її спрямованості своїм науковим та практичним інтересам, існуючим розробкам, можливостям збирання первинної інформації, а також специфіку свого факультету.
Вибравши тему та форму курсової роботи, студент усно повідомляє керівника або звертається із заявою на його імя з метою їх узгодження та затвердження (Додаток 3).
2-й етап добір та вивчення літератури.
На стадії добору літератури студент складає бібліографію за рекомендаціями наукового керівника. Корисні поради у процесі добору літератури можна також отримати від працівників бібліотеки. Значно прискорить процес добору літератури використання алфавітних та систематичних каталогів літератури, реферативних журналів, бібліографічних довідників та інших джерел інформації, що є у бібліотеці університету та INTERNETі.
Поглиблене вивчення літератури доцільно починати з розгляду найновітніших публікацій, оскільки в них висвітлюються останні досягнення в галузі теорії та практики. Решту літератури вивчають у порядку, зворотному до хронологічного.
У процесі вивчення літератури на окремих аркушах або картках роблять конспективні записи, виписки окремих даних, цитат тощо. Аналіз літератури слід робити за двома напрямами: а) психолого-педагогічним види, форми та методи навчання; б) економічним за темою занять.
Опрацювання психолого-педагогічної літератури має дати відповіді на запитання, які методи навчання доцільно використовувати для опанування матеріалу теми, який тип заняття доцільно планувати, якою має бути структура заняття, які дидактичні засоби доцільно застосовувати, як розробити ефективні завдання для домашньої самостійної роботи та дидактичні тести за темою лекції тощо.
Аналіз економічної літератури дає можливість визначити сутність економічної проблеми, що вивчається, та здійснити її дидактичну розробку на належному науково-методичному рівні.
3-й етап написання та оформлення роботи.
Зібраний на попередньому етапі матеріал класифікується, систематизується та опрацьовується згідно з обраною формою та відповідно до послідовності пунктів плану курсової роботи. До курсової роботи слід включати лише ретельно дібрані та цілеспрямовано опрацьовані матеріали. На цьому ж етапі обґрунтовуються пропозиції, формулюються висновки, готуються ілюстрації (схеми, графіки, таблиці) та здійснюється редагування. У процесі редагування поліпшується стиль викладання матеріалу, переробляються окремі частини тексту, вдосконалюється формулювання фраз, перевіряються орфографія та пунктуація, усуваються архаїзми та мовні штампи. У тексті курсової роботи слід уникати частого повторення однакових слів, замінюючи їх синонімами.
Третій етап завершується оформленням курсової роботи згідно із вимогами, що наведені у четвертому розділі цих методичних вказівок.
4-й етап - захист курсової роботи.
Виконана курсова робота у встановлений термін здається студентами керівнику курсової роботи для перевірки.
У відзиві наукового керівника зазначаються позитивні сторони та недоліки курсової роботи, робиться висновок про можливість допуску роботи до захисту та визначається попередня кількість балів (максимум 65 балів). Лише за умови, коли курсова робота отримує оцінку «незадовільно» (менш, ніж 30 балів), вона повертається студентам для доопрацювання вказаних викладачем елементів. До переробленої курсової роботи, зданої на повторну перевірку, обовязково додається попередній відзив наукового керівника (Додаток 8).
Якщо науковий керівник дає позитивний відзив (більше 30 балів), курсова робота допускається до захисту. Терміни та графік захисту робіт встановлюються кафедрою педагогіки та психології. Напередодні захисту студент отримує свою курсову роботу, щоб ознайомитися з відзивом та своєчасно підготуватися до відповідей на зауваження, які у ньому містяться.
Під час захисту студент повинен стисло (3-5 хв.) обґрунтувати доцільність запропонованої у дидактичній розробці економічної теми відповідно до обраної освітньо-вікової категорії, а також дати відповіді на зауваження керівника
У процесі захисту курсової роботи оцінюється глибина знань студента з досліджуваної проблеми, його вміння доповідати та вести дискусію, обґрунтовувати та відстоювати власну точку зору, відповідати на запитання, володіти увагою аудиторії, використовувати засоби наочності тощо (Додаток 9).
За результатами захисту курсової роботи студент одержує відповідну кількість балів (максимум 35), яка в сумі з попередньою кількістю балів (максимум 65 + максимум 35 = 100) записується на титульному аркуші роботи та проставляється в екзаменаційну відомість та індивідуальний план студента.
4. Вимоги до оформлення курсових робіт
4.1. Курсова робота у формі письмового звіту
Курсова робота має бути відповідно стилістично, граматично та технічно оформлена. Матеріали курсової роботи потрібно подати до захисту у вигляді, прийнятному для читання та сприйняття інформації не тільки автором, а й читачем. Якісне оформлення роботи репрезентація внутрішньої культури людини.
Курсова робота комплектується у наступній послідовності:
1. Титульний аркуш.
2. Зміст.
3. Вступ.
4. Основна частина.
5. Варіативна складова.
5. Висновки.
6. Список літератури.
7. Додатки (у разі необхідності).
8. Відзив керівника.
Курсова робота відкривається титульним аркушем, на якому вказано назву вузу, тему, прізвище автора та інші відомості, що ідентифікують курсову роботу (Додаток 1).
Після титульного аркуша вміщується сторінка змісту, в якому наводиться перелік заголовків частин курсової роботи та номери сторінок, з яких вони починаються.
Текст основної частини курсової роботи поділяють відповідно до запропонованого науковим керівником плану на параграфи, а у разі необхідності ще й на пункти. Назви параграфів записують у вигляді заголовків великими літерами. Назви пунктів записують у вигляді заголовків малими літерами (крім першої великої). Параграфи нумерують по черзі арабськими цифрами, а пункти двома арабськими цифрами, розділеними крапкою (цифрою номера відповідного параграфа та цифрою номера відповідного пункту всередині параграфа). Кожний параграф починається з нової сторінки.
Текст курсової роботи може бути написаним від руки чорнилом одного кольору або видрукуваним на принтері охайно, без помилок та виправлень. Стиль викладання має бути науковим. При викладанні матеріалу слід користуватися загальновизнаною термінологією, звертаючи увагу на точність її застосування та чіткість формулювань. Скорочення слів у тексті курсової роботи та ілюстраціях до неї, крім загальновизнаних абревіатур, не допускається.
Матеріал у курсовій роботі має бути викладений у логічній послідовності. Не допускається перехід до розгляду іншого питання, доки висвітлення попереднього не завершено.
Курсова робота виконується на аркушах білого паперу стандартного формату А4. Текст розмішується на одній сторінці аркуша, з полями: ліворуч 35 мм; праворуч близько 10 мм; зверху та знизу не менше 20 мм. Усі сторінки курсової роботи (крім титульного аркуша та сторінки змісту) мають бути пронумерованими. Порядковий номер сторінки ставлять у правому верхньому куті. Нумерація сторінок починається з першої сторінки вступу, на якій проставляється номер «3», оскільки це третя сторінка курсової роботи, та завершується останньою сторінкою списком літератури або додатками.
Остаточно оформлена курсова робота підписується студентом на титульному аркуші та у зброшурованому вигляді у встановлений термін здається на кафедру педагогіки та психології для рецензування та прийняття науковим керівником рішення щодо можливості допуску роботи до захисту.
Таблиці, схеми, ілюстрації в курсовій роботі повинні мати порядковий номер, тематичну назву, а у разі необхідності ще й пояснення. Всі ілюстративні матеріали у курсовій роботі розміщують відразу після посилання на них.
На інформацію, запозичену з інших джерел, а також на цитати, що наводяться у тексті курсової роботи, обовязково мають бути зроблені посилання. Посилання даються відразу після закінчення цитати у квадратних дужках, де вказується порядковий номер джерела у списку літератури та відповідна сторінка джерела (наприклад: [6, с. 38]).
У курсовій роботі обовязково має бути наведений за алфавітним порядком список використаної при її написанні навчальної, довідкової, статистичної та періодичної літератури, який має суцільну нумерацію. Бібліографічний опис оформлюється згідно з ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліотечний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання». Слід обовязково записувати прізвище та ініціали автора книги (брошури, статті тощо), а також назву публікації, видавництво, місто та рік видання, номер сторінки. Отже, список має містити такі відомості про інформаційні джерела:
Книги: прізвище, ініціали автора (авторів); точна назва книги, місто видання; назва видавництва; рік видання; кількість сторінок у книжці; сторінки, матеріали з яких занотовано в конспекті. Наприклад: а) Куписевич А. Ю. Основы общей дидактики / Пер. с польск. О. В. Драженко М.: Высш. шк., 1986. 368 с., С. 260; б) Лозова В. У., Москаленко П. Г., Тронко Г. В. Педагогіка: дидактика: Навч.-метод. посібник. К.: ІнСО, 1993. 140 с., С. 88, С. 90, С. 96.
Журнальні статті: прізвище, ініціали автора, назва статті, назва журналу, рік видання, номер журналу, сторінки статті в журналі. Наприклад: Козаков В. А. Организация самостоятельной работы студентов // Проблемы высшей школы. 1986. Вып. 64. С. 3-8.
Додатки (якщо виникає необхідність в них) розміщують після списку літератури у порядку появи посилань на них у тексті курсової роботи. Кожний додаток повинен мати тематичний заголовок та починатися з нової сторінки, на якій праворуч у верхньому куті пишеться слово «Додаток». Якщо додатків кілька, їх послідовно нумерують арабськими цифрами без знака «№».
4.2. Оформлення курсової роботи у формі мультимедійної презентації
Мультимедійна презентація це набір слайдів, які послідовно змінюються один за одним. На кожному слайді можна розмістити будь який текст, малюнки, схеми, відео аудіо фрагменти, анімацію, 3D графіку, використовуючи при цьому різні елементи оформлення. Виконання курсової роботи у формі мультимедійної презентації сприяє:
- розкриттю, збереженню та розвитку індивідуальних здібностей студентів, належного кожній людині унікального сполучення особистих якостей;
- формуванню у студентів пізнавальних можливостей, прагнення до самовдосконалення;
- забезпеченню комплексності вивчення явищ дійсності, безперервності взаємозвязку між гуманітарними, технічними науками та мистецтвом;
- постійному динамічному оновленню змісту, форм та методів навчальних процесів.
Етапи виконання мультимедійної курсової роботи:
Структура мультимедійної курсової роботи
Вступ
2.1. Мультимедійна лекція в програмі Power Point, яка містить:
Тему лекції;
Мету лекції;
План лекції;
Глосарій до лекції (до 20 термінів);
Зміст лекції (20 - 60 слайдів з інформацією та наочністю);
2-5 відео-фрагментів до 4 хвилин, які безпосередньо пов'язані з педагогічною діяльністю та темою лекції;
Літературу, рекомендовану для вивчення;
Використану літературу;
Експрес - контроль для перевірки знань на лекції (закриті тести різного виду з відповідями)
2.2. Матеріали для розкриття та закріплення теми на комбінованому уроці чи семінарському заняття, які містять:
Тему, мету, план заняття;
Перелік умінь та навичок, які набуваються в процесі вивчення теми;
Питання для дискусії (10);
Питання на відтворення понять, категорій, законів (10);
Теми для рефератів (5);
Завдання для роботи в малих групах(3);
Ситуаційні задачі чи кейси (4).
Критерії оцінювання мультимедійної курсової роботи
Необхідно враховувати той факт, що використання інформаційних мультимедіа-технологій в навчальному процесі дозволяє розкривати творчий і інтелектуальний потенціал студента, активізує його пізнавальні можливості та здібності сприймати та генерувати нові знання, а також застосувати їх на практиці. Системи мультимедіа дозволяють завчасно формувати навчальний матеріал для інформаційної підтримки різноманітних форм навчальної діяльності читання лекцій, проведення практичних занять і тестування, самостійної роботи студентів тощо.
4.3. Оформлення курсової роботи у формі науково-методичного курсового проекту (Див. п.2.3.)
5. Оцінювання якості та захист курсової роботи
Оцінка якості курсової роботи здійснюється у формі попереднього та підсумкового контролю.
За сумарними результатами поточного і підсумкового контролю визначається підсумкова оцінка і проводиться залік.
Оцінка якості виконання курсової роботи є складовою рейтингу студента з дисциплін психолого-педагогічного циклу в цілому.
Оцінювання здійснюється за 100-бальною шкалою.
За багаторічним позитивним досвідом кафедра розподіляє 100 балів загального рейтингу між поточною і підсумковою успішністю у пропорції 65:35, тобто 2/3 підсумкової оцінки визначаються поточною успішністю, а 1/3 підсумковою. Саме тому поточна та підсумкова складові загальної інтегративної оцінки за курсову роботу рекомендується розподіляти таким чином: 65 за курсову роботу (поточна складова) та 35 балів за захист курсової роботи (підсумкова складова). Остаточне рішення щодо розподілу балів між поточним та підсумковим оцінюванням приймає керівник курсової роботи.
Завданням поточного контролю з курсової роботи є перевірка здатності студента використовувати набуті на попередніх етапах психолого-педагогічної підготовки знання і вміння для вирішення конкретного завдання з проблем педагогічної спеціалізації: дидактичної розробки форм та методів навчання з економічної тематики чи дослідження певної науково-дослідної проблеми.
Обєктами поточного контролю є:
У відповідності до вимог „Порядку оцінювання знань студентів КНЕУ з урахуванням вимог Болонської декларації” від 30.09.2004 р.” при організації поточного контролю кафедрою педагогіки та психології самостійно розподіляється загальна кількість балів, за якими оцінюється поточна робота, між відповідними обєктами контролю, визначаються форми проведення контрольних заходів та критерії їх оцінювання. Відповідні вимоги визначаються керівниками з курсової роботи відповідно до особистих вимог, тематики курсової роботи, що виконується студентом, особливостей факультету і т.п. і доводяться до студентів на початку семестру. Приклад розподілу балів між обєктами поточного оцінювання курсової роботи наводиться у табл. 4. (Додаток 10)
Перевірка процесу виконання курсової роботи студентами здійснюється періодично в ході індивідуально-консультативних занять.
У визначений кафедрою і повідомлений керівником термін студент має подати завершену роботу керівнику для її докладного вивчення, рецензування та оцінювання.
За результатами вивчення завершеної роботи керівником нараховується кількість набраних студентом балів, виставляється попередня оцінка (табл. 1) та готується відзив.
Таблиця 1
Співвідношення між кількістю набраних балів та шкалою оцінок
Кількість набраних балів |
Оцінка |
55-65 |
Відмінно |
41-54 |
Добре |
30-40 |
Задовільно |
0-29 |
Незадовільно |
За навчальним планом з курсової роботи передбачено залік. Залік виставляється за умови, коли студент успішно виконав всі завдання з курсової роботи і набрав при цьому 60 і більше балів.
Кількість набраних балів, що студент набрав за результатами поточного і підсумкового контролю (від 0 до 100 балів), вноситься до залікової відомості і є основною для визначення загальної успішності студента з курсової роботи та підставою щодо вирішення питання про отримання ним заліку. Результати складання диференційованого заліку з курсової роботи оцінюються за 4-шкалою (“відмінно”, “добре”, „задовільно” та „незадовільно”) та шкалою ECTS, які виставляються поряд з кількістю балів за результати поточного контролю і вносяться в залікову відомість. Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-бальну та шкалу ECTS здійснюється у порядку, наведеному в табл. 2.
Таблиця 2
Переведення балів 100-бальної шкали оцінювання
у 4-бальну та шкалу ECTS
Оцінка за шкалою, що використовується в КНЕУ |
Оцінка за 4-бальною шкалою |
Оцінка у формі заліку (для вибіркових дисциплін) |
Оцінка за шкалою ECTS |
90-100 |
Відмінно |
Зараховано |
А |
80-89 |
Добре |
Зараховано |
В |
70-79 |
С |
||
66-69 |
Задовільно |
Зараховано |
D |
60-65 |
Е |
||
21-59 |
незадовільно |
не зараховано |
FX |
0-20 |
Незадовільно |
не зараховано |
F |
Загальна оцінка студента за 4-бальною шкалою („відмінно”, „добре”, „задовільно”, „незадовільно”) записується на титульному аркуші роботи та проставляється в індивідуальний план студента.
У випадку отримання незадовільної оцінки з курсової роботи студент має переробити та доопрацювати цю роботу та повторно її захистити у встановлені терміни.
Курсові роботи після захисту залишаються на кафедрі, але зібрані матеріали при підготовці курсової роботи можуть бути використані студентом під час проходження педагогічної практики та складання державного іспиту.
ДОДАТКИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА»
Кафедра педагогіки та психології
КУРСОВА РОБОТА
з дисциплін психолого-педагогічного циклу
Студент ________________________________________
________________________________________________
факультет, група, підпис, прізвище, ініціали
Науковий керівник _______________________________
________________________________________________
підпис, прізвище, ініціали
Київ 20__
ПЕРЕЛІК ТЕМ
А. Теми відповідно до програми курсу «Основи економічних знань» та Державного стандарту базової та повної середньої освіти
Б. Теми відповідно до програми курсу «Основи підприємницької діяльності», що вивчається факультативно у загальноосвітніх школах
В. Теми пошукові та науково-дослідні з проблем педагогічної спеціалізації
Педагогіка, психологія, педагогічна майстерність, методика викладання, технологія навчання тощо.
Орієнтовний перелік тем:
Ініціативні теми цього розділу формулюються студентом разом з науковим керівником роботи та затверджуються кафедрою разом з планом досліджень.
Додаток 3
Науковий керівник курсової роботи
______________________________
(прізвище, звання, ступінь)
______________________________
(підпис, дата)
Студента ________________________________________________________
(прізвище, імя та по батькові)
__________________________________________________________________
(факультету, групи, спеціальності)
Прошу затвердити: а) тему курсової роботи:
Група , тема: _______________________________________
__________________________________________________________________
(повна назва теми)
б) завдання та графік її виконання (для теми груп А та Б):
Дата виконання |
|
1. Вибір теми курсової роботи |
|
2. Добір та вивчення літератури |
|
3. Написання та оформлення роботи |
|
4. Захист курсової роботи |
Студент |
|||
(підпис) |
(дата) |
Додаток 4
Розділ 2. Дидактична розробка економічної теми для учнів 10-х класів.
2.1. Актуальність і необхідність вивчення теми, місце даної теми в курсі «Основи економічних знань» та її зв`язок з іншими темами курсу.
2.2. Планування розкриття теми.
2.2.1. Цілі теми (загальна, орієнтовні та конкретні)
2.2.2. База знань з теми та модель її засвоєння (за обраною класифікацією).
2.2.3. План викладання теми (перелік основних етапів, їх змісту та часового розподілу).
а) Вступна частина (визначення і опис методів та прийомів мотивації, які будуть використовуватися на цьому етапі).
б) Основна частина (розкриття змісту теми з використанням основних предметів навчальної діяльності: текст, репродуктивні та проблемні запитання, навчальні задачі, практичні ситуації тощо; з використанням різних методів, наприклад вербальних: міні-лекції, розповіді, бесіди тощо, наочних: схеми, графіки, малюнки тощо, практичних: кейси, вправи тощо; визначення і опис методів та прийомів мотивації, які будуть використовуватися на цьому етапі).
в) Заключна частина (формулювання висновків з теми, визначення контрольних завдань для закріплення даної теми (дидактичні або дискусійні запитання, творчі завдання; практичні ситуації); розкриття прийому мотивації, який буде використовуватися на цьому етапі).
або
ІІ. Розділ 2. Дидактико-методична розробка економічної теми для учнів 10-х класів (комбінований урок).
2.1. Актуальність і необхідність вивчення теми, місце даної теми в курсі «Основи економічних знань» та її зв`язок з іншими темами курсу.
2.2. Планування та проектування комбінованого уроку з економічної теми
2.2.1. Цілі та завдання комбінованого уроку з теми (за обраною таксономією)
2.2.2. База знань з економічної теми та модель її засвоєння (за обраною класифікацією).
2.2.3. Структура комбінованого уроку з економічної теми (методична карта уроку) та бюджет часу.
2.3. Методи та прийоми мотивації учнів до активного навчання на уроці.
2.4. Організація навчальної діяльності учнів на уроці
2.4.1. Методика організації теоретичного блоку комбінованого уроку з економічної теми:
- міні-лекція;
- база знань з теми та модель її засвоєння (за обраною класифікацією);
- перелік літератури;
- засоби наочності (схеми, в тому числі структурно-логічні, конспект-схеми, інтелект-карти; графіки, малюнки, відео-фрагменти, аудіо-, відео-ролики, мультимедійні засоби).
2.4.2. Методи закріплення навчального матеріалу з економічної теми:
- дидактичні запитання;
- завдання;
- ситуації;
- вправи тощо.
2.4.3. Блок завдань для самостійної роботи учнів з економічної теми:
- задачі;
- ситуації;
- творчі завдання;
- теми рефератів;
- теми есе тощо.
2.4.4. Методи активного навчання, які використовуються в процесі засвоєння викладання економічної теми:
- питання для дискусії;
- визначення проблеми для «мозкового штурму»;
- підбір конкретного кейсу чи практичної ситуації для вирішення;
- опис дидактичної (імітаційної, ділової тощо) гри;
- розробка тренінгу.
2.5. Контрольно-оціночний блок
2.5.1. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з економічної теми;
2.5.2. Шкала оцінювання успішності навчання учнів;
2.5.3. Контрольні завдання:
- завдання для усного опитування за матеріалами розглянутої теми з оцінкою відповідей студентів (10-15 хв.);
- завдання для письмового фронтального опитування студентів на початку чи в кінці комбінованого заняття (письмовий експрес-контроль);
- завдання для фронтального стандартизованого контролю (тестовий контроль) знань студентів тощо.
Додаток 5
Розділ 3. Дидактико-методична розробка семінарського заняття з економічної теми для студентів ВНЗ.
3.1. Місце теми в навчальній дисципліні та її значення для формування компетентності студента-економіста.
3.2. Планування та проектування навчальної діяльності на семінарському занятті.
3.2.1. Ієрархія навчальних цілей (за обраною таксономією).
3.2.2. База знань з економічної теми та модель її засвоєння (за обраною класифікацією).
3.2.3. Структура семінарського заняття з економічної теми (методична карта або конструктор заняття).
3.3. Методики мотивації студентів до ефективного навчання.
3.4. Організація навчальної діяльності студентів на семінарі з економічної теми
3.4.1. Методи актуалізації знань та вмінь студентів, в тому числі:
- міні-лекція;
- глосарій;
- перелік основної та додаткової літератури;
3.4.2. Методи закріплення навчального матеріалу з економічної теми:
- дидактичні запитання;
- завдання;
- ситуації;
- вправи тощо.
3.4.3. Самостійна робота студентів під час вивчення економічної теми:
- задачі;
- ситуації;
- творчі завдання;
- реферат;
- есе тощо.
3.4.4. Інноваційні методи в процесі навчання студентів з економічної теми:
- дискусія;
- «мозковий штурм»;
- кейс;
- навчальний проект тощо.
3.5. Контроль та оцінювання навчальних досягнень студентів з економічної теми:
- задачі;
- дидактичні запитання;
- ситуації;
- тести тощо.
3.6. Засоби наочності:
- схеми, в тому числі структурно-логічні, конспект-схеми, інтелект-карти;
- графіки, малюнки;
- відео-фрагменти;
- аудіо-, відео-ролики;
- мультимедійні засоби.
Додаток 6
Розділ 3. Засоби активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при викладанні теми « ... »
(Рекомендується запропонувати комунікативні прийоми та засоби, які сприяють підвищенню ефективності викладання обраної теми, тобто активізують увагу, сприймання, пам'ять, мислення, створюють на занятті доброзичливу атмосферу, формують позитивні емоції. Див. список літератури на с. 41: №№ 3.4,5 та ін.)
Додаток 7
Приклад памятки для студентів
ОБОВ'ЯЗКОВІ СКЛАДОВІ КУРСОВОЇ РОБОТИ
(Наприклад, метою курсової роботи може бути "розробка психолого-дидактичного забезпечення теми "…" для викладання в загальноосвітній середній школі". Для реалізації даної мети можуть вирішуватися такі конкретні завдання:
Рекомендується коротко описати особливості змісту, методів і форм навчання для 4 вікових груп (дошкільнята, молодші школярі, підлітки та старшокласники) та більш детально зупинитися на особливостях викладання перед аудиторією, для якої Ви плануєте розробити заняття.______________________________________________________2-4 с.
4.1.3. Бюджет часу (аудит. години, сам. роб., всього);
4.1.4. Підсумковий контроль - форма організації, кількість годин;
4.1.5. Перелік тем: 10 - 15 тем. Кожна тема може містити декілька занять. Вказується обсяг годин на кожну тему: ауд., самост., всього.
(В даний тематичний план має входити обрана Вами тема)____________2 -4 с.
Рекомендується розписувати обрану тему за схемою:
Структурний елемент уроку |
Конкретне наповнення |
1. Організаційний елемент |
Привітання, перевірка відсутніх... |
2. Повідомлення про тему, мету і завдання уроку |
Див. с. … |
3. Мотивація |
" …" |
4. Актуалізація опорних знань |
Питання для усного або письмового опитування |
5. Презентація нового матеріалу |
Питання по ходу лекції, заняття, приклади, ситуації … |
6. Закріплення вивченого |
Вправи для закріплення, питання для опитування, ситуації … |
7. Оцінювання |
Вербальне, невербальне. Критерії оцінювання. |
8. Домашнє завдання (завдання для самостійної роботи) |
"…" |
9. Підсумки, висновки |
"…" |
10. Закінчення заняття |
Повідомлення про закінчення заняття та відведення часу на запитання |
(Вище дана методика комбінованого уроку. Структурні елементи та конкретне заповнення може змінюватися в залежності від типу заняття ). ______________________________________________________________5 - 7 с.
( у формі тестових завдань - 7+-2) _________________________ 1 - 2 с.
(Рекомендується запропонувати комунікативні прийоми та засоби, які сприяють підвищенню ефективності викладання обраної теми, тобто активізують увагу, сприймання, пам'ять, мислення, створюють на занятті доброзичливу атмосферу, формують позитивні емоції. Див. список літератури на с. .) __________________________2 - 4 с.
5. Висновки. ______________________________________________1 с.
6. Список використаної економічної та педагогічної літератури. _____ 1 с.
Термін подання роботи - до ______. Захищаються тільки такі роботи, що мають відзив керівника.
Захист курсової роботи - до __________.
Обсяг роботи - 25 - 30 друкованих аркушів
Вимоги до оформлення курсової роботи див. на с. ________.
Критерії оцінювання - на с. ________. Оцінювання здійснюється за шкалою (ECTS).
Увага!!! Робота доробляється тільки в тому випадку, якщо написана на "2".
Розклад занять керівника: _______________
Додаток 8
Для керівників курсових робіт приклад
Відзив
на курсову роботу студента_________________________________ Група __________
Обєкти оцінювання |
Бали мах |
Бали |
І. Завдання за структурою курсової роботи: |
||
|
4 |
|
|
1 |
|
|
2 |
|
|
1 |
|
|
8 |
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
5 |
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
1 |
|
|
22 |
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
3 |
|
|
5 |
|
|
5 |
|
|
2 |
|
|
10 |
|
ІІ. Робота на консультативних заняттях: |
10 |
|
|
5 |
|
|
1 |
|
|
4 |
|
ІІІ. Дотримання вимог щодо оформлення роботи: |
6 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
Разом: |
65 |
Додаток 9
Критерії оцінювання захисту курсової роботи:
Обєкти оцінювання |
Бали Макс. |
|
|
5 |
|
|
5 |
|
|
5 |
|
|
5 |
|
|
5 |
|
6. Новизна отриманих результатів дослідження та висновків |
5 |
|
7. Оригінальність застосованих підходів та наявність творчих підходів до вирішення завдань курсової роботи |
5 |
|
Разом |
35 |
Загальна оцінка курсової роботи___________________ ___________________
(4-х-бальна шкала) (шкала ECTS)
Керівник курсової роботи _______________ ________________________
(підпис) (Прізвище, ініціали)
Дата «__________» _________________ 20__ р.
Додаток 10
Для керівників курсових робіт приклад
Розподіл балів між обєктами поточного оцінювання
Обєкти оцінювання |
Бали |
І. Завдання за структурою курсової роботи: |
40: |
|
2 |
|
|
|
2 |
|
2 |
|
1 |
|
|
|
3 |
|
2 |
|
|
|
2 |
|
2 |
|
3 |
|
2 |
|
2 |
|
5 |
|
5 |
|
5 |
|
2 |
ІІ. Робота на консультативних заняттях: |
15: |
|
5 |
|
5 |
|
5 |
ІІІ. Дотримання вимог щодо оформлення роботи: |
10: |
|
1 |
|
2 |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
1 |
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
(з психолого-педагогічної тематики)
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
( з МВЕ)
Основна література.
Додаткова література.
Шкільні підручники
Бажано вказати кількість сторінок
Періодичні видання:
Джерела INTERNET: