У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук Львів ~ Дисертацією є

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

Львівський національний університет імені Івана Франка

Завалій Ігор Юліянович

УДК 546.8 : 546.112 : 546.82/83 + 541.13

Нові гідриди інтерметалічних сполук і

сплавів на основі цирконію та титану 

02.00.01 - неорганічна хімія

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора хімічних наук

Львів –


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у відділі водневих технологій та гідридного матеріалознавства

Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка НАН України

 

Науковий консультант   доктор технічних наук, старший науковий співробітник

Федоров Валерій Васильович,

Фізико-механічний інститут ім.Г.В.Карпенка НАН України,

завідувач відділу водневих технологій та гідридного матеріалознавства

Офіційні опоненти:

доктор хімічних наук, професор Поторій Марія Василівна, Ужгородський національний університет, професор кафедри неорганічної хімії;

доктор хімічних наук, професор Олексеюк Іван Дмитрович, Волинський державний університет імені Лесі Українки, завідувач кафедри неорганічної хімії;

доктор хімічних наук, професор Павлюк Володимир Васильович, Львівський національний університет імені Івана Франка, професор кафедри неорганічної хімії

Провідна установа    Інститут проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України, м. Київ

Захист відбудеться  “06”  вересня 2006 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.35.051.10  з хімічних наук у Львівському національному університеті імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України за адресою: 79005, м.Львів, вул.Кирила і Мефодія, 6, хімічний факультет, ауд. №2.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м.Львів, вул.Драгоманова, 5)

Автореферат розісланий  “ 04 ” серпня  2006 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                Яремко З.М.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми.  Вичерпність викопного палива та зумовлені його використанням “парникові ефекти”, які негативно впливають на екологічну ситуацію планети, роблять надзвичайно актуальним розвиток нових підходів до вирішення глобальної енергетичної проблеми. Воднева енергетика  один з найперспективніших напрямів альтернативної енергетики, оскільки водень є найпоширенішим та екологічно чистим енергоносієм і в недалекому майбутньому може замінити органічне паливо. Останні десятиліття значний обсяг досліджень присвячено пошуку та розробці ефективних воденьакумулюючих матеріалів, серед яких чільне місце займають інтерметалічні сполуки (ІМС), які можуть зв’язувати водень у вигляді хімічних сполук –металогідридів (МГ). Їх суттєві переваги  висока воденьсорбційна ємність (вміст водню на одиницю об’єму гідриду може в 1,52 рази перевищувати густину водню в рідкому стані), помірні тиски (0,1...1 МПа H) та температури (273...373 К) зворотної абсорбціїдесорбції водню, стійкість при циклуванні “насиченнярозклад” та висока безпечність металогідридних пристроїв порівняно з системами стисненого чи рідкого водню. Крім вищеназваної проблеми акумулювання та транспортування водню в результаті інтенсивного дослідження гідридів ІМС за останні два десятиліття вдалося розв’язати ще цілий ряд важливих прикладних завдань. Велику увагу привертають процеси гідридного диспергування та гідридного диспропорціонування-десорбції-рекомбінації (ГДДР) для виготовлення високоякісних магнітів, інтенсивно досліджують металогідриди як каталізатори реакцій органічного синтезу. Сплави на основі цирконію застосовують на практиці як гетерні матеріали  поглиначі водню та інших активних газів за низьких та наднизьких тисків. Сьогодні гідриди ІМС широко використовують  також у галузі “малої енергетики” для виготовлення від’ємних електродів у нікель-металогідридних (Ni–МГ) хімічних джерелах струму.

На початку 70-х років було відкрито явище сорбції-десорбції водню у водних лужних розчинах, за якого він  відновлюється (окислюється) на поверхні з наступним проникненням (виходом) в об’єм сплаву. Подальші дослідження привели до створення хімічних елементів типу Ni(OH)/NiOOH/ KOH/MHx/M та виробництва на їх основі лужних Ni–МГ акумуляторів з підвищеною електрохімічною розрядною ємністю. Першими матеріалами, для яких показано можливість використання МГ як електродних матеріалів, були індивідуальні сполуки системи Ti–Ni (TiNi та TiNi) та відповідні двофазні сплави. Ці сполуки утворюють гідриди та характеризуються достатньо високою воденьсорбційною ємністю –TiNiH і TiNiН.9. Металогідридним електродам на основі цих ІМС властива низька стабільність при зарядно-розрядному циклуванні. Експериментально отримана розрядна ємність (Ср) для сполуки TiNi не перевищує 200 Агод/кг, при теоретично розрахованій 500 Агод/кг. Очевидно, що для матеріалів на основі TiNi існує можливість покращити електродні характеристики (в першу чергу Ср) і тому є актуально ґрунтовно вивчити залежності структуравластивості такого типу гідридів. Необхідність цього дослідження базується також на дешевизні матеріалів типу TiNi порівняно з матеріалами на основі LaNi та фазами Лавеса на основі титану та цирконію, які містять такі дороговартісні компоненти як кобальт та ванадій і сьогодні найширше використовуються у виробництві Ni–MГ акумуляторів.

Відомо, що такі сплави на основі цирконію як ZrFe, ZrV, ZrVFe характеризуються низькими рівноважними тисками дисоціації водню та використовуються як промислові гетерні матеріали. Кисеньмодифіковані сплави ZrV та ZrVFe володіють підвищеними характеристиками, зокрема, швидкістю поглинання та параметрами активації. Розробка нових гетерів на основі сплавів ZrV, ZrFe та ZrVFe, які б володіли покращеними робочими параметрами, вимагала знання взаємозалежностей складструктуравластивості для модифікованих матеріалів, а також  розуміння причин такого покращення.  Використання сплавів на основі TiFe як матеріалу для акумулювання водню досліджується вже давно. Кисеньмодифіковані сплави TiFe характеризуються поліпшеними активаційними характеристиками, їх застосування для воденьакумулюючих пристроїв представлює інтерес у зв’язку з їх дешевизною та доступністю.

Ця низка передумов і дозволила сформулювати мету та завдання цієї роботи. Вона присвячена вивченню процесів сорбціїдесорбції водню (як з газової фази так і електрохімічно) новими та відомими ІМС на основі цирконію та титану. Комплексне дослідження взаємозалежностей склад–структура–властивості для нових гідридних матеріалів направлене як на отримання фундаментальних знань так і на розробку  нових гетерів, матеріалів для МГ електродів і водневих акумуляторів.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота викону-валась у Фізико-механічному інституті НАН України протягом 1991-2005 рр. в рамках основних завдань фундаментальних і прикладних досліджень у галузі металогідридних технологій, в т.ч. визначених Постановою Президії НАН України № 400 від 25 грудня 1996 року “Про сучасний стан наукових досліджень та перспективи розвитку нових металогідридних технологій в Україні”, за держбюджетними темами: НД-27/218 “Розробка нових металогідридних технологій керування структурою та властивостями високоефективних воденьсорбуючих матеріалів для постійних магнітів та електро-хімічних джерел живлення” (20002002 рр., номер державної реєстрації 0100U004870); НД-27/250 “Розробка воденьакумулюючих та гетерних матеріалів з заданими експлуатаційними характеристиками для потреб водневої енергетики” (20022004 рр., номер державної реєстрації 0102U002679); НД-27/261 “Розробка нових гідридних матеріалів з керованою структурою та фізико-хімічними властивостями для створення ефективних акумуляторів водню та постійних магнітів на основі РЗМ, Zr, Ti та Mg” (20032005 рр., номер державної реєстраці 0103 U003353). Ряд результатів отримано під час виконання міжнародних грантів, зокрема, INTAS-Україна 95-0099; INTAS-99-01884, ICDD-03-05 (20032005 рр.) тощо. У цих темах та грантах дисертант брав безпосередню участь як виконавець, відповідальний виконавець та керівник. Значна частина досліджень та підготовки роботи до захисту виконана згідно з планом роботи докторанта Фізико-механічного інституту НАН України у 20022005 рр.

Мета і задачі дослідження. Метою роботи було синтезувати нові гідриди ІМС та сплавів на основі титану та цирконію, зокрема, кисеньстабілізованих -фаз зі структурою типу TiNi (з-FeWC), кисеньстабілізованих фаз ZrMOx(структурний тип ReB), а також -фаз зі структурою типу HfMoB та потрійних ІМС ZrMX (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In) зі структурою типу FeP. Визначити кристалічну структуру гідридів (дейтеридів) у вказаних системах та встановити залежність властивостей сорбції-десорбції водню (в т.ч. електрохімічної) від складу та структури. На основі встановлених загальних залежностей склад-струткура-властивості запропонувати нові матеріали для використання як гетерів водню та інших активних газів, акумуляторів водню, електродних матеріалів для NiМГ хімічних джерел струму.

Для досягнення цієї мети в роботі вирішувались наступні завдвння:

  •  синтез сплавів та ІМС названих класів та їх гідридів (дейтеридів);
  •  дослідження фазово-структурного стану сплавів та їх гідридів, встановлення характеристик сорбції-десорбції водню; аналіз залежності ємності за воднем від вмісту кисню;
  •  дослідження кристалічної структури вибраних дейтеридів з метою встановлення положення D-атомів; аналіз їх розподілу в металевій матриці залежно від складу;
  •  дослідження фізичних властивостей сполук та їх гідридів, зокрема, магнітної сприйнятливості, теплоємності, месбауерівських спектрів; квантово-хімічні розрахунки;
  •  дослідження впливу кисневого модифікування та заміщення Ti  Zr, V на зарядно-розрядні характеристики сплавів на основі TiNiOx, вплив процесу ГДДР на робочі параметри електродів; впливу кисневого модифікування на схильність до диспропорціонування у водні кисеньстабілізованих  сполук на основі цирконію та титану.

Об’єктом дослідження є взаємодія з воднем вибраних ІМС та сплавів на основі титану, цирконію та частково гафнію. Об’єктом дослідження було вибрано як взаємодію ряду ІМС та сплавів з газоподібним воднем, так і процеси електрохімічної сорбціїдесорбції водню МГ електродами на їх основі, вплив водню в названих матеріалах на деякі фізичні властивості, вплив вмісту неметалевих компонентів (наприклад, кисню) на воденьсорбційну ємність, фазовий склад та структуру сплавів, їх схильність до диспропорціонування тощо.

Предметом дослідження дисертаційної роботи є воденьсорбційні властивості ряду сполук та сплавів на основі цирконію та титану, зокрема, кисеньмодифікованиx з-фаз зі структурою типу TiNi (з-FeWC), кисеньстабілізованих сполук ZrFe(Co,Ni)Oxзі структурою типу ReB, k-фази ZrVS зі структурою типу HfMoB, потрійних ІМС ZrMXзі структурою типу FeP (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In); кристалічна структура синтезованих гідридів (дейтеридів); особливості сорбціїдесорбції водню з газової фази, зарядно-розрядні характеристики МГ електродів на основі сплавів TiNi; вплив обробки методом ГДДР на електродні властивості сплавів TiNiOx, деякі фізичні властивості синтезованих сполук та їх гідридів.

Методи дослідження: волюметричний метод для синтезу гідридів та вивчення воденьсорбційних властивостей сплавів; метод рентгенівського фазового аналізу (РФА); рентгеноструктурний та нейтронографічний аналізи для визначення структури вихідних сполук, гідридів та дейтеридів; метод термодесорбційної спектроскопії (ТДС) для дослідження десорбції водню та стабільності гідридів; фізичні властивості  магнітна сприйнятливість, месбауерівська спектрометрія, поміри намагнічуваності, квантово-хімічні розрахунки, метод ГДДР для обробки гідридотвірних матеріалів та дослідження їх стійкості до диспропорціонування, метод гальваностатичного циклування для вивчення зарядно-розрядних характеристик МГ електродів.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше синтезовано гідриди ряду сплавів зі змінним вмістом кисню ZrVOx(x=0.21.0) та встановлено область гомогенності за киснем в межах x=0.61.0. Виявлено залежність воденьсорбційної ємності від кількості кисню, показано, що максимальною ємністю (H/ф.о.~10) володіють -фази з мінімальним вмістом кисню, а також за даними рентгенівської та нейтронівської дифракції встановлено структуру дейтериду -ZrVO.6D.6. Теоретично обгрунтувано та встановлено залежність кількості поглинутого водню від кількості розчиненого кисню на основі аналізу кристалічної структури дейтериду ZrVO.6D.6. Вперше досліджено фазовий склад і воденьсорбційні властивості частково заміщених сплавів (Zr,Ti)VO.6-1.0, (Zr,Ti)(V,Ni)O.6, Zr(V,Nb)O та Zr(V,Fe)O.

На основі фазово-структурного аналізу вперше встановлено існування неперервних твердих розчинів з кубічною структурою типу -FeWC для модифікованих киснем сполук (Ti,Zr)MO.3 у системах Ti–Zr–M (M=Fe,Co,Ni). Досліджено абсорбціюдесорбцію водню сплавами (Ti,Zr)MOx (M=Fe, Ni), відпаленими при температурах 1173...1273 К. Методом нейтронівської дифракції визначено структури дейтеридів (Ti,Zr)FeOxDyта TiZrNiO.3D.2, а методом рентгенівського структурного аналізу (в т.ч. з використанням синхротронного рентгенівського випромінювання) встановлено кристалічні структури відповідних вихідних сполук. Вперше досліджено вплив кисневого модифікування та часткового заміщення титану на цирконій і ванадій та нікелю на кобальт та купрум у сплавах на основі TiNi на їх зарядно-розрядні характеристики та циклічну стійкість у лужних розчинах. Вивчено вплив обробки методом ГДДР на зарядно-розрядні характеристики сполуки TiNiO.3 та ряду сплавів на її основі, вперше показано позитивний вплив такого процесу на робочі параметри МГ електродів.

Вперше синтезовано гідриди -фаз ZrFeOxHy та частково заміщених сплавів твердого розчину (Hf,Zr)Fe. Для вибраних складів виконано поміри магнітних властивостей та досліджено месбауерівські спектри. Для дейтеридів ZrFeO.25D.9 та ZrFeO.5D.1встановлено кристалічну структуру. Вперше для кисеньстабілізованих сполук на прикладі -ZrFeOx встановлено залежність схильності до диспропорціонування від кількості кисню. Показано вплив механохімічної обробки сумішей ZrOxHyZrFe загального складу ZrFeOxHyна термодесорбційні характеристики.

Вперше досліджено воденьсорбційні характеристики сполук ZrMOx (M=Fe, Co та Ni) від кількості кисню. Встановлено кристалічну структуру ряду дейтеридів ZrFeOxDy та ZrNiOxDy, на прикладі цих сплавів вперше показано перерозподіл атомів кисню в процесі наводнювання з октапустот в тетраедричні пустоти, та повернення цих атомів у вихідні положення після термодесорбції. Вперше синтезовано дейтерид представника k-фаз ZrVSD~23 та встановлено його кристалічну структуру.

Вперше синтезовано гідриди (дейтериди) ряду сполук ZrMX(M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In), встановлено кристалічну структуру дейтериду ZrFeAlD. Проведено квантово-хімічні розрахунки гідридів ZrFeAlHxта показано зміну енергії атомів водню в залежності від їх розміщення в різного типу пустотах, його зарядний стан, розраховано енергетичні спектри залежно від кількості абсорбованого водню.

Практичне значення одержаних результатів. Дослідження структури і влас-тивостей гідридів стабілізованих киснем -фаз, а також гідридів інших стабілізованих киснем фаз та ІМС на основі цирконію та титану, які містять p-елементи, внесли суттєвий вклад у розвиток уявлень про структурну залежність фізико-хімічних властивостей металогідридів і можуть бути основою для цілеспрямованого пошуку нових матеріалівпоглиначів водню з покращеними характеристиками. Залежно від складу та структури сплавів експериментально встановлено зміну властивостей сорбції-десорбції водню з газової фази та електрохімічно. Для сплавів, що диспропорціонують у водні, показано можливість покращення їх зарядно-розрядних характеристик після  обробки методом ГДДР. Дані про кристалічну структуру та воденьсорбційні властивості стабілізованих киснем -фаз на основі цирконію та титану можна  рекомендувати як довідковий матеріал для спеціалістів у галузі неорганічної хімії, хімії твердого тіла та гідридного матеріалознавства; а результати дослідження Ср і циклічної стабільності при зарядно-розрядному циклуванні МГ електродів можуть служити довідковим матеріалом в електрохімії гідридів та використовуватися на практиці при створенні Ni–МГ акумуляторів з покращеними характеристиками. Новий склад розробленого матеріалу  ефективного поглинача водню захищено патентом України (№ 18661, С01B6/00, Бюл. №6, 1997 р.). Близько 30 експериментальних порошкових дифрактограм досліджених зразків та кристалографічні характеристики структур відповідних сполук, отриманих у рамках цієї роботи, вже внесені або прийняті Міжнародним центром дифракційних даних ICDD в базу даних PDF-2 (Powder Diffraction Files).

Особистий внесок здобувача. Постановка задачі досліджень зроблена безпосередньо дисертантом та сформульована як під час виконання дисертаційної роботи, так і низки наукових програм, тем та грантів. Аналіз літературних даних проведено дисертантом самостійно, для ряду розділів використано результати спільного опрацювання з аспірантами І.В. Салданом, І.В. Ковальчуком та колегами по науковій роботі в цій області проф..В.А. Яртисем (Інститут енергетичних технологій, м.Келлер, Норвегія), О.Б. Рябо-вим, М.В. Лотоцьким. Синтез ІМС та їх гідридів, рентгенівський фазовий аналіз зразків, дослідження процесу ГДДР, вивчення фізичних та електрохімічних властивостей синтезованих гідридів, аналіз отриманих результатів здебільшого виконані дисертантом самостійно. Водночас значна частина роботи (зокрема, вимірювання на унікальному експериментальному обладнанні) виконувалась у співпраці з різними лабораторіями чи групами як вітчизняних, так і зарубіжних вчених. Їх внесок та внесок дисертанта можна коротко розділити та означити так:

Синтез сплавів ZrVOxта ZrFeOx їх гідридів, дослідження фазового складу та кристалографічних параметрів фазових компонентів, встановлення залежностей воденьсорбційної ємності від вмісту кисню виконувались дисертантом самостійно. Cтрук-туру дейтериду ZrVO.6D.6 та гідридів (Ti-xZrx)Ni(Fe)O.3Hy (x = 0; 0,25; 0,5; 0,75; 1) дисертант досліджував спільно з проф. В.К. Печарським (Унт шт. Айова, м.Еймс, США), проф. Р. Черні (кристалографічна лабораторія Женевського університету, Швейцарія), к.х.н. О.Б. Рябовим, к.х.н. Р.В.Денисом та аспірантом І.В.Салданом (ФМІ, Львів). При цьому вибір об’єктів, синтез сплавів та гідридів (дейтеридів) здійснював в основному дисертант, а зйомку нейтронографічного експерименту (чи рентгенівського синхротронного)  зарубіжні колеги Р. Черні, В.К. Печарський,  Р.Делаплейн, П.Ю. Завалій. Уточнення структури гідридів (дейтеридів) проводив самостійно та разом з В.А.Яртисем, Р. Черні, В.К. Печарським, О.Б. Рябовим, Р.В. Денисом. Аналіз структури дейтериду ZrVO.6D.6 та встановлення теоретичної залежності вмісту та розподілу атомів гідрогену (дейтерію) від вмісту кисню на основі структурних даних проводив з участю І.В. Салдана. Вимірювання термодесорбції водню з гідридів сплавів (Ti-xZrx)NiO.3, а також гідридів сполук (Hf,Zr)Fe, ZrFeOx, ZrMX дисертант виконував самостійно та спільно з проф. Яртисем В.А. і д-ром О.Гутфлейшом (факультет металургії і матеріалознавства Бірмінгемського ун-ту, Великобританія). Дослідження характеристик МГ електродів на основі (Ti,Zr)NiOx дисертант проводив самостійно у Познанській лабораторії акумуляторів та батарей (Польща), а пізніше  в ФМІ НАН України  спільно з І.В. Салданом.

Синтез сплавів та відповідних гідридів (Zr,M1)VO, Zr(V,M2)O, де M1=Ti,Hf M2=Fe,Nb, виконаний дисертантом самостійно, фазовий аналіз та розрахунок криста-лографічних параметрів  спільно з О.Б. Рябовим, результати обговорювалися також з проф. В.А. Яртисем. Синтез сплавів (Zr,Ti)(V,Ni)O.6 та їх гідридів, а також фазовий аналіз та розрахунок кристалографічних параметрів виконані спільно з  І.В. Салданом.

Квантово-хімічні розрахунки гідриду ZrFeAlHx проведені проф. Г.Міллером (Ун-т шт.Айова, США) за участю дисертанта. Поміри магнітних властивостей, теплоємностей та інших фізичних властивостей гідридів ZrFeOxHy виконані дисертантом у Національній лабораторії Еймса (США) за участю проф. В. Печарського та д-ра О. Печарської. Фізичні властивості гідридів (Hf,Zr)FeHx та ZrFeOx досліджувалися у Віденському технічному університеті безпосередньо дисертантом, результати оброблялися та обговорювалися спільно з проф. Г.Візінгером та проф. Г.Хільшером. Структура дейтеридів (Ti,Zr)FeOxDy досліджувалася спільно з д-ром Р. Делаплейном та Р.В.Денисом в Лабораторії нейтронних досліджень Упсальського університету (м.Студсвік, Швеція), синтез цих дейтеридів, аналіз та уточнення їх структури проведено в ФМІ НАНУ спільно з І.В. Ковальчуком.

Гідриди ZrMOx (M=Fe,Co,Ni) синтезовано спільно з І.В. Ковальчуком, нейтроно-графічні дослідження виконав проф. Р.Черні, кристалічна структура уточнена з участю О.Б. Рябова, а поміри термодесорбції водню  самостійно. Інтерметалід -фази ZrVS дисертант синтезував самостійно, а дейтерид  з участю І.В. Ковальчука. Нейтроногра-фічні дослідження цього дейтериду виконав проф. Р.Черні, уточнення цієї структури, а також аналіз структур на предмет наявності різного типу пустот, підготовка зображень з допомогою програми ATOMS дисертант виконав спільно з О.Б. Рябовим.

Апробація результатів роботи. Результати роботи були представлені на міжнародних конференціях “Водневе матеріалознавство і хімія металогідридів” та  “Водневе матеріалознавство і хімія вуглецевих наноматеріалів”  Кацивелі, Україна (1993, 1995, 1997, 1999), Алушта (2001), Судак (2003), Севастополь (2005); міжнародних симпозіумах “Metal-hydrogen systems: fundamentals and applications”  Uppsala, Sweeden (1992);  Fujiyoshida, Japan (1994);  Les Diablerets, Switserland (1997);   Annecy, France (2002);  Krakow, Poland (2004); міжнародній конференції “Матеріалознавство на зламі століть: досягнення та проблеми”  Київ, Україна (2002); міжнародному семінарі “Метал-водень-92“ Донецьк, Україна (1992), 3-й міжнародній конференції “Воднева обробка матеріалів-2001“, Донецьк–Маріуполь, Україна (2001); 6-й Нараді з кристалохімії неорганічних і координаційних сполук  Львів (1992); 6-й Міжнародній конференції з кристалохімії ІМС  Львів, Україна (1995); 8-й Міжнародній конференції з кристалохімії ІМС  Львів, Україна (2002); 9-й Міжнародній конференції з кристалохімії ІМС  Львів, Україна (2005); 3-му Українському електрохімічному з’їзді  Львів (2004); 11-th Int. Conf. on Solid Compounds of Transition Elements  Wroclaw, Poland (1994); 13th Int. Conf. on Solid Compounds of Transition Elements (SCTE-2000)  Stresa, Italy (2000); Hydrogen Power: Theoretical and Engineering Solutions. International Symposium (HYPOTHESIS–)  Grimstadt, Norway (1997); Materials Research Society Sym-posium "Hydrogen in Semiconductors and Metals"  MRS Spring Meeting in San Francisco, USA (1998); 14th Int. Symp. on the Reactivity in Solids.  Budapest, Hungary (2000); 20th European Crystallographic Meeting (ECM’)  Krakow, Poland (2001); Int. Symp. on Hydrogen in Matter (ISOHIM’)  Uppsala, Sweeden (2005).

Результати роботи періодично розглядалися на звітних семінарах Фізико-меха-нічного інститу НАН України, а також представлялися як запрошені доповіді та обговорювалися в Інституті фізичної хімії ПАН (Варшава, Польща, 1994), в Бінгемптонському університеті (шт.Нью-Йорк, США, 1995), в Еймській національній лабораторії (м.Еймс, США –, 1998), на факультеті металургії та матеріалознавства Бірмінгемського університету (Великобританія, 1998).  

Публікації. Основні результати та висновки дисертації відображені у 55 публікаціях, у тому числі 26 статтях у наукових фахових виданнях, що відповідають вимогам ВАК до представлення докторських дисертацій, 1 патенті України, 6 публікаціях в інших журналах та збірниках праць та у 22-х тезах доповідей на міжнародних наукових конференціях і симпозіумах.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків і переліку використаних літературних джерел. Дисертація викладена на 312 сторінках, містить 70 таблиць та 144 рисунки. Список використаних літературних джерел налічує 253 найменування.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обґрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, визначено мету і основні завдання досліджень, а також висвітлено новизну та практичне значення отриманих результатів.

У першому  розділі проаналізовано літературні дані, що стосуються діаграм стану та кристалічних структур сполук у системах на основі титану, цирконію, гафнію, ванадію і перехідних металів (заліза, кобальту, нікелю, міді тощо); розглянуто процеси гідридоутворення з газової фази для вибраних ІМС у названих системах, і в тому числі для великої групи сполук, стабілізованих киснем. Проаналізовано кристалічні структури гідридів цих ІМС, розглянуто основні кристалохімічні особливості металогідридів, подано кристалографічні дані для вибраних гідридів та відповідні графічні зображення. Властивості сорбціїдесорбції водню у водному  розчині лугу розглянуто для вибраних сплавів на основі титану та цирконію, зокрема, детально розглянуто заряднорозрядні характеристики сплавів типу TiNiTiNi та фаз Лавеса на основі системи (Zr,Ti)VNi, описано деякі фізичні та фізико-хімічні особливості МГ матеріалів на основі цирконію та титану.

У другому розділі описано методику експериментів, зокрема, приготування сплавів дуговою плавкою в атмосфері аргону (для більшості зразків проводився відпал в евакуйованих кварцевих ампулах), синтезу гідридів, дослідження воденьсорбційних властивостей шляхом вимірювання кількості поглинутого газу волюметричним методом, використання рентгенівського фазового та структурного аналізів для дослідження складу та структури вихідних сплавів і їх гідридів, нейтронографії для встановлення структури дейтеридів, дослідження фізичних властивостей вибраних гідридів (магнітної сприйнятливості, намагніченості тощо), приготування МГ електродів та дослідження їх зарядно-розрядних характеристик, терморозкладу гідридів в умовах динамічного вакууму (нагрів зразка в автоклаві з заданою швидкістю і фіксацією тиску водню), обробки сплавів методом ГДДР. Наведено схеми та зображено пристрої для гідрування сплавів та дослідження зарядно-розрядних характеристик МГ електродних матеріалів.

У третьому розділі “Результати експерименту та обговорення” в главі “Гідриди сплавів Zr-V-O та їх частково заміщених похідних: структура і властивості”описано експериментальні результати з синтезу вихідних сплавів та гідридів стабілізованих киснем з-фаз у системі Zr–V–O, їх воденьсорбційні властивості та термодесорбційні характеристики; кристалічну структуру дейтериду -ZrVO.6D.6;фазовий склад  частково заміщених сплавів Zr-xTixV-yNi yO.6; (Zr,Ti)VO.6-1.0, (Zr,Hf)VO, Zr(V,Nb)O, Zr(V,Fe)O та їх гідридів. Результати у цьому розділі викладено з одночасним обговоренням основних висновків дослідження, які часто використовувалися при постановці завдання наступної частини експерименту.

Описані в літературі нейтронографічні дослідження однофазних дейтеридів ZrVODx   (x=1,86; 2,85; 4,93) вказували, що параметри ґратки цієї фази лінійно зростають зі збільшенням вмісту дейтерію. Значення ємності 5,5 H/ф.о. (0.92 H/M) визначене на основі розрахунків геометричної моделі, як максимальна ємність за нормального тиску. Однак наші дослідження сплавів Zr–V–O та їх частково заміщених похідних виявили, що за близьких умов наводнення параметри ґратки гідридів -фаз є суттєво вищі, ніж  наведені  в літературі. Як видно з рис.1 розширення ґратки -фази в результаті наводнення і значення H/M для сплавів, досліджених у наших роботах, вдвічі перевищували значення періодів ґратки для насиченого дейтериду ZrVOD.93. Серед низки версій пояснення (в т.ч. перерахунку геометричної моделі гідридів) було припущення про існування області гомогенності за киснем для досліджуваної O-стабілізованої фази, вміст якого і міг би визначати спостережувані відмінності.

Рис.1. Залежність параметр ґратки –воденьсорбційна ємність (H/M) для -фаз в сплавах  Zr-V-O:  

1a - ZrVODx (літ.дані);  2 - ZrV+3,26 мас.% BO; 3a - ZrV+10 мас.%LaO;

3б,в - ZrV+5(10) мас.%NdO ; 3г,д - ZrV+5(10) мас.%SmO;

4a - Zr,Ti ,VO;  4б - Zr,Hf ,VO;  4в - ZrV,Nb,O. 

Приведено сумарну воденьсорбційну ємність для сплавів, в яких основним складником є -фаза, але присутні і додаткові фази ZrOx і Лавеса.  Очевидно, тому близькі до 1,3 нм параметри ґратки відповідають широким межам значень H/M (1,4-2,0).

Припущення про існування області гомогенності за киснем та вплив його вмісту в  -фазі на її ємність підтвердили подальші дослідження. Синтезовані зразки сплавів ZrVOx(x=0,2; 0,4; 0,6; 0,8; 1,0) навіть після 400 год. гомогенізуючого відпалу при 1073 К залишалися багатофазними –мікроструктурні дослідження показали, що -фаза є основною в зразках із вмістом кисню x0.4. Зміна параметрів ґратки -фази залежно від вмісту кисню для вихідних сплавів ZrVOx та їх гідридів показана на рис.2, а кристало-графічні параметри вихідних і наводнених -фаз, а також сумарні воденьсорбційні ємності сплавів, подані у табл.1. Ці результати  вказують на існування області гомогенності в межах x~0.6...1.0 та визначальний вплив вмісту кисню на воденьсорбційну ємність -ZrVOx. Виявлено, що спричинене наводненням розширення елементарної комірки -фази у сплавах ZrVO.2-0.6 становить близько 2123 %, що сумірно з даними для гідридів кисеньмодифікованих сплавів ZrV (див. рис.1).

Табл. 1. Параметри ґратки фаз  - ZrVOx і воденьсорбційна ємність сплавів ZrVOx

Склад

сплавів

Параметри гратки -фаз, a (нм)

V/V, (%)

CH, (мас.%)

H/ф.о.

Вихідна фаза

Гідрид

ZrVO.2

1.2158(1)

.2987(1)

21.88

.40

.5

ZrVO.4

1.2156(1)

.3010(1)

22.45

.42

.7

ZrVO.6

1.2159(1)

.3021(2)

22.81

.01

.88

ZrVO.8

1.2161(1)

.2569(3)

10.41

.55

.86

ZrVO.0

1.2162(1)

.2518(1)

9.04

.53

.84

Рис.2. Параметри ґратки вихідних () і наводнених () -фаз у сплавах ZrVOx  залежно від вмісту кисню та воденьсорбційна ємність цих сплавів ().

Отже, нами вперше виявлено область гомогенності за киснем для -фази ZrVOx (x=0.61.0) і пояснено різницю у ємності для кисеньмодифікованих сплавів ZrV. Показано, що за оптимальних концентрацій кисню (x=0.2 0.6) воденьсорбційна ємність цих сплавів досягає значень H/ф.о.=10...10,5, що перевищує значення ємності для ZrVH.9 насиченого гідриду найближчої фази Лавеса у системі ZrV. Перевагою такого типу сплавів є їх полегшена активація, особливо для сплавів ZrV, легованих оксидами РЗМ.

Залежності десорбції водню від температури з насичених гідридів ZrVOx (рис.3) свідчать, що вміст кисню може суттєво впливати на ці властивості. Ця зміна зумовлена як вмістом кисню у сплавах, так і зміною їх мікроструктури. Можна припустити, що саме дуже дрібнозерниста структура в сплаві ZrVO.2 зумовлює появу різко вираженого піка десорбції при 373 К. У сплавах з більшим вмістом кисню (рис.3 б-в) з’являється пік в області 573-593 К, який можна віднести до -фази, оскільки саме вона стає основною. Змінюється зі збільшенням вмісту кисню і положення високотемпературного піка виділення водню. Він відповідає десорбції з цирконієвої фази, тому зміщення його положення можна пояснити втіленням кисню в матрицю цієї складової.

Рис.3. Криві терморозкладу гідридів ZrVOx в умовах дифузійного вакууму:  x=0,2 (a), х=0,4 (б); x=0,6 (в).

Кристалічну структуру однофазного дейтериду ZrVO.6D.6 встановлено за рентгенівськими та нейтронографічними даними. Отримані нейтронографічні профілі зображено на рис. 4,  а структурні дані подано в табл.2.  На основі цих даних пояснено факт двократного зростання ємності  (~4,7 H/ф.о.) зі зменшенням вмісту кисню від 1,0 до 0,6 О/ф.о. для ZrVOх. Аналіз HH блокування проводили виходячи з “правила 2 Е”, а блокування O-атомами  сусідніх пустот розраховували виходячи з віддалі 2,6 Е. Також врахували перерозподіл атомів оксигену (зменшення його кількості в октапустотах 16с) та можливість заповнення атомами гідрогену трикутних граней Zrпри досягненні ними певних розмірів. Ці фактори встановлені як такі, що визначають суттєве зростання H-ємності -фази ZrVOx зі зменшенням вмісту кисню. Аналіз розподілу водню дозволив встановити теоретичне значення кількості атомів D на елементарну комірку, яка лінійно залежить від кількості атомів О: NT+D+D+D= 32(1-g) + 96g + 96(1-g) + 48(1-g) = 176 –g, де g – ступінь заповнення оксигеном позиції 16c. Середнє значення g становить 0,275, що відповідає 154 атомам D на елементарну комірку, або 9.63 D/ф.о. Розрахована величина добре узгоджується зі спостережуваною воденьсорбційною ємністю (D/ф.о.=9.6) і результатом уточнення нейтронографічних даних (D/ф.о.=9.57).

Рис. 4. Спостережений та розрахований нейтронографічні профілі дейтериду ZrVO,6D,6. Позиції брегівських піків показані вертикальними лініями.

Таблиця 2. Параметри атомів у структурі дейтериду ZrVO.6D.6

Атом

х

y

z

BisoЧ100, нм

ПСТ

Заповнення, %

Zr

,3219(2)

1/8

1/8

1,15(6)

48f

100

V1

,709(3)

0,709(3)

0,709(3)

1,0

32e

100

V2

Ѕ

1/2

1/2

1,0

16d

100

O1

0

0

2,5

16c

24(1)

T1

,0660(2)

0,0660(2)

0,0660(2)

1,09(8)

32e

74,2(9)

D2

,3734(5)

-0,0096(6)

0,0547(5)

1,09(8)

192i

18,1(3)

D3

,4719(1)

0,4719(1)

0,1489(2)

1,09(8)

96g

70,5(7)

D4

,4034(3)

0,4034(3)

0,5255(4)

1,09(8)

96g

28,0(4)

 –параметри, зафіксовані при уточненні;  –спільне уточнення термічних параметрів всіх атомів.

У главі “Синтез, структура та властивості гідридів на основі сплавів ZrFe та ZrFeOxописано результати дослідження структури та властивостей сполук ZrFeOxта їх частково заміщених похідних (ZrHf та ZrTi). Як видно із загальної кристалохімічної формули для -фаз M1fM2eM3dу бінарних системах може існувати два типи сполук: AB (M2=M3) та AB (M1=M3). ZrVOx та ZrFeOx є прикладами цих двох типів -фаз у бінарних системах ZrV та ZrFe. Нами досліджено гідриди -фаз ZrFeOxзалежно від вмісту кисню. Параметри ґратки вихідних та наводнених фаз з вмістом кисню х=0,3; 0,45 та 0,6; а також значення воденьсорбційної ємності наведені в табл.3. У подальших дослідженнях показано, що сплав ZrFeO.25 також є однофазним та володіє максимальною ємністю за воднем 9,9 H/ф.о. Для нього досліджено структуру за рентгенівськими та нейтронографічними даними.

Таблиця 3

Параметри ґратки фаз -ZrFeOx і воденьсорбційні ємності сплавів

Склад

Параметри гратки -фази (a, нм)

V/V, (%)

CH, мас.%

H/ф.о.

Вихідна фаза

Гідрид

ZrFeO.3

1,22222(2)

,29947(6)

.18

.93

.40

ZrFeO.45

1,22189(4)

,2881(1)

17.15

.67

.15

ZrFeO.6

1,22244(1)

,2849(2)

 16.12

.58

.72

У цій главі також описано особливості абсорбції-десорбції водню безкисневими (Hf,Zr)Fe та стабілізованими киснем сплавами ZrFeOx. Для зразків складу (Hf-xZrx)Fe (x=0,2; 0,4; 0,6) методом РФА підтверджена їх однофазність (-фаза із структурою типу TiNi). Однофазний сплав -ZrFeO.6 отримано лише після відпалу при 1270 К. У табл.4 подано параметри ґратки -фаз у вихідних сплавах (Zr,Hf)Fe та ZrFeO.6 і їх гідридах, розширення елементарних комірок та  воденьсорбційні ємності.

Таблиця 4

Фазово-структурні та воденьсорбційні характеристики фаз -(Hf,Zr)Fe та -ZrFeOx

Склад

сплаву

Параметри комірок -фаз,  a (нм)

V/V, %

CH, мас.%

H/M

Вихідна

Гідрид

HfFe

1.2027(1)

.2931(1)

.29

.16

.60

(Hf.8Zr.2)Fe

1.2041(1)

.2910(2)

.25

.26

.59

(Hf.6Zr.4)Fe

1.2067(3)

.2973(3)

.26

.40

.61

(Hf.4Zr.6)Fe

1.2138(2)

.2996(3)

.74

.62

.65

(Hf.2Zr.8)Fe

1.2154(1)

.3040(2)

.50

.8

.67

ZrFeO.6

1.2194(1)

.2862(3)

.35

.53

.25

На рис.5 зображена крива термодесорбції водню з гідриду ZrFeO.6Hx, який характеризується інтенсивним виділенням водню  від 490 до 750 К з максимумом при 650 К. Ця крива суттєво вдрізняється від подібних для гідридів сплавів ZrVOx(див.рис.3), що, ймовірно, пов’язано з неоднофазністю останніх. На рис.6 наведені криві магнітної сприйнятливості для ряду гідридів (Hf,Zr)FeHx, ZrFeO.6H.5 та двох вихідних сполук, які засвідчують магнітне впорядкування під час гідридоутворення.

Рис.5. Крива термодесорбції для гідриду ZrFeO.6Hx.

Рис.6. Магнітна сприйнятливість для Zr-Fe-O та Zr-Hf-Fe гідридів і вихідних сплавів.

Кристалічна структура дейтериду ZrFeO.25D.9. Кристалографічні дані для  дейтериду ZrFeO.25D.9 представлені в табл. 5, результати профільного аналізу зображено на рис.7. Особливістю цього дейтериду є те, що структура металевої матриці під час наводнювання незначно розвпорядковується у порівнянні з вихідною сполукою. Наведене уточнення дало найкращий результат при розвпорядкованих позиціях Fe та Zr2. Хоча такий результат може також засвідчувати належність цього гідриду до класу модульованих структур. Таке ж розвпорядкування спостерігалося для структури гідриду ZrFeO.5D.1 при кімнатній температурі і при 50 К.

Рис.7. Синхротронний рентгенівський (a) та нейтронографічний (б) профілі для ZrFeO.25D.9. () - спостережені, (__) - розраховані та різницеві (внизу) дані; вертикальні риски відповідають положенням брегівських піків.

Таблиця 5

Кристалографічні характеристики дейтериду ZrFeO.25D.9(F d3m,  a=1,30714(2) нм)

Атом

x/a

y/b

z/c

Uiso100, нм

N

Заповненість

Zr1

0.3178(1)

1/8

/8

2.2(1)

48

1.0

Zr2

0.4817(2)

x

x

2.8(1)

32

0.5

Fe1

0.7006(2)

x

x

2.5(1)

32

0.714(6)

Fe2

0.7370(5)

x

x

2.5(1)

32

0.286(6)

O1

0

0

3.1(1)

16

0.309(9)

D1

0.0665(3)

x

x

3.1(1)

32

0.691(9)

D2

0.1943(9)

x

x

3.1(1)

32

0.202(9)

D3

0.7795(19)

1/8

/8

3.1(1)

48

0.143(9)

D4

0.0272(5)

x

0.8531(4)

3.1(1)

96

0.469(7)

D5

0.1335(6)

.143(5)

.4330(7)

3.1(1)

192

0.260(5)

Дейтерид  ZrFeO.25D.9 також характеризувався магнітним впорядкуванням при низьких температурах (рис. 8). Криві намагнічування цього дейтериду приведені на рис.9. Дослідження теплоємності та відповідні термодинамічні розрахунки не виявили прямої залежності цих параметрів від кількості кисню, а також не дозволили пояснити причини різної стабільності цих матеріалів.

Рис.8. Крива магнітної сприйнятливості дейтериду ZrFeO,25D,9 у змінному полі.

Рис.9.  Криві намагнічування дейтериду ZrFeO,25D,9 у постійному полі.

Для сплавів (Ti,Zr)FeOx виявлено існування неперервного твердого розчину між -фазами TiFeOx та ZrFeOx, досліджено ряд дейтеридів складу (Ti-хZrх)FeOy  (x=1; 2; 3; y=0,3; 0,5) методами нейтронографії та рентгенівської дифракції. Порівняльний аналіз структури водневої підґратки для досліджених нами дейтеридів і описаного в літературі TiFeOD.25  наведено в табл. 6. Для всіх дейтеридів (Ti,Zr)FeOx характерне часткове заповнення атомами дейтерію двох типів тетраедрів  (Zr,Ti)Fe (192i та 96g). Октаедри (Zr,Ti) заповнені в сполуках на основі Ti до складу TiZrFeO.5. І, навпаки, D1-позиції в тетраедрах (Zr,Ti)Fe (чи позиції T1 и T2 на трикутних гранях (Zr,Ti)цих тетраедрів) заповнюються тільки у збагачених цирконієм сполуках, ступінь їх заповнення зрастає зі збільшенням його вмісту. Загалом, заповнення і розподіл D-атомів у структурі досліджених дейтеридів залежить від співвідношення Zr /Ti та вмісту кисню. Виявлено індукований воднем перерозподіл атомів кисню між різними типами октаедрів (Zr,Ti)у дейтеридах TiZrFeO,3D,3 та ZrFeO,5D,1.

Таблиця 6 

Заповнення різних типів пустот атомами D у дейтеридах Ti-xZrxFeOy

 Позиція

 дейтерію

Коорди-

нація

Число атомів дейтерію на елементарну комірку

 TiFeOD.25

TiFeO.5D..53

TiZrFeO.3D.4

TiZrFeO.5D.82

TiZrFeO.3D.3

ZrFeO.5D.1

ZrFeO.25D.9

 D1 in 32e

 T1 in 32e

 T2 in 32e

 D2 in 192i

 D3 in 96g

 D4 in 96g

 D5 in 8b

 D6 in 32e

 D7 in 8a

 D8 in 16c

M*1Fe

M1

M1

M1M2Fe

MFeM1M2Fe

Fe

M1Fe

M1

M1

.72

 8.72                

.53

.95

.12

.89

.93

.76

.77

.54

.59

.66

.48

.96

.69

.33

.44  

.66

. 2

.94

.75

.36

.11

.46

.92

.02

.86**

.08

Сума

35.44

56.48

101.70

.04

.42

.91

.45

* M  Ti  та/або Zr; ** дані для позиції 48(f): 0.7795,1/8,1/8 - заповнюється тільки в ZrFeO.25D.9

Дослідження процесу ГДДР сполук ZrFeOxв залежності від вмісту кисню. В основі процесу ГДДР лежить диспропорціонування –тобто розпад гідриду ІМС на гідрид гідридоутворюючого металу та ІМС зі збільшеним вмістом негідридоутворюючого компоненту (або цей компонент у чистій формі) та рекомбінація –реакція відновлення вихідної ІМС в процесі десорбції водню. В цій роботі дослідження процесу ГДДР було проведено для ряду сполук і, зокрема, для -фаз (Zr,Hf)Fe та ZrFeOx. На прикладі цих матеріалів (рис.10) показано суттєву відмінність у схильності до диспропорціонування при наводнюванні в залежності від вмісту кисню в складі сплаву. Отже, змінюючи вміст стабілізуючої добавки ми можемо впливати на стійкість до диспропорціонування, циклічну довговічність гідридів тощо. Зменшення схильності до диспропорціонування під час наводнювання ІМС зі збільшенням вмісту кисню спостерігалося також для TiNiOx (літ.дані) і нами  для ZrMOx (M=Fe, Co, Ni). Таким чином, встановлені залежності мають загальний характер, а кисневе модифікування можна використати для синтезу нових воденьсорбуючих матеріалів з покращеними робочими характеристиками.

Рис.10. Рентгенівські дифрактограми (Cu-K) сплавів  після нагріву у водні при  800 К: -(Zr.6Hf.4)Fe (a)  та -ZrFeO.3 (б), -ZrFeO.3 (в)

У главі “Гідриди сплавів на основі кисеньмодифікованих сплавів системи Ti-Zr-Niприведено результати дослідження структури та воденьсорбційних властивостей сплавів Ti-xZrxNiOy. Дослідження кисеньмодифікованих сплавів на ізоконцентраті 33 ат.% Ni показали принципову відмінність їх фазового складу від такого для системи Ti-Zr-Ni. Для кисеньмодифікованих сплавів виявлено утворення неперервного твердого розчину між -фазами TiNiOxта ZrNiOxна відміну від ряду фаз в безкисневих сплавах: TiNi –TiZrNi (фаза Лавеса типу MgZn) –ZrNi (тип CuAl) (рис.11). 

Рис. 11. Ізотермічний переріз фазової діаграми потрійної системи  Ti–Zr–Ni при 1273 К (літ. дані). Склади досліджених нами кисеньвмісних сплавів позначені темними кружальцями (●).

Параметри ґратки вихідних -фаз для сплавів Ti-xZrxNiO.3 та синтезованих відповідних гідридів наведено в табл.7. Для порівняння структури гідридів цього типу фаз зі спорідненими -фазами було синтезовано дейтерид TiZrNiO.3D.2 і досліджено методами рентгенівського та нейтронографічного аналізів. Для визначення позицій металічних атомів використано дані рентгенографічного аналізу, а позиції всіх атомів дейтерію визначено на основі нейтронографічного експерименту (рис.12). Результати об’єднаного уточнення (табл.8) показали, що дейтерид TiZrNiO.3D.2 є однофазним і єдина складова (-фаза) характеризується просторовою групою F d3  з періодом ґратки а = 1,2073(2) нм.

Таблиця 7

Параметри ґратки -фаз для сплавів Ti-xZrxNiO.3 (0x3) та їх гідридів

Склад

Параметр ґратки  a, нм

V/V, %

ат.H/ф.о.

Сплаву

Гідриду

TiNiO.3

1,1351(1)

,1788(1)

11,90

,70

TiZrNiO.3

1,1559(2)

,2106(1)

14,88

,44

TiZrNiO.3

1,1827(1)

,2343(2)

13,69

,50

TiZrNiO.3

1,2030(1)

,2565(1)

13,95

,45

Рис.12. Нейтронограма (л =0,19114 нм) дейтериду TiZrNiO.3D.2. (+) експериментальний, суцільна лінія  розрахований і різницевий (внизу) профілі.

Таблиця 8

Параметри атомів у структурі дейтериду TiZrNiO.3D.2

Атом

ПСТ

x

y

z

BisoЧ100, нм

 Заповнення, %

Zr1

48f

0,3104(2)

1/8

1/8

0,73(7)

28,6(7)

Ti1

48f

0,3104(2)

1/8

1/8

0,73(7)

71,4(7)

Ti2

16d

1/2

1/2

1/2

0,7(2)

100(–)

Ni

32e

0,7032(1)

0,7032(1)

0,7032(1)

0,72(8)

100(–)

O

16c

0

0

0

1,6(–)

30(–)

DO*

16c

0

0

0

1,6(–)

52(2)

D2

96g

0,2320(7)

0,4318(9)

0,1080(9)

1,6(–)

61(2)

D3

96g

0,448(3)

0,461(2)

0,150(–)

1,6(–)

21(2)

D7

8a

1/8

1/8

1/8

 1,6(–)

91(3)

Дослідження структури TiZrNiO.3D.2 показали певні її відмінності порівняно з відомими раніше структурами  TiFeOD,25,  ZrVOxDy  та HfFeDx. Задовільного результату досягнуто при  уточненні структури даного дейтериду в просторовій групі F d3. Це зумовило  зміну кратності певних позицій дейтерію, а відтак, дещо видозмінило розподіл атомів у водневій підгратці. Стабільність гідридів сплавів Ti-xZrxNiO.3 (0x3) вивчали методом термодесорбйційного аналізу за умов динамічного вакууму при нагріві 5 К/хв. Терморозклад гідридів показав зсув піків інтенсивного виділення водню в бік вищих температур при заміні титану на цирконій, що свідчить про зростання стабільності досліджуваних гідридів (рис. 13). Отримані структурні дані по розподілу D-атомів для TiZrNiO.3D.2 корелюють з термадесорбційними даними для відповідного гідриду.   

Рис. 13. Криві десорбції водню, отримані методом ТДС для сплавів Ti-xZrxNiO.3 (0x3).

Електрохімічні тестування проводили використовуючи МГ та мідну зв’язку у співвідношенні 7:3 і 1:1 МГ/Cu. Встановлено, що для гідридів кисеньмодифікованих сплавів TiNiOxхарактерне зростання воденьсорбційної ємності до 280 A·год/кг (що майже вдвічі перевищує таку для TiNi) та циклічної стабільності (див. приклади на рис.14).  Міняючи співвідношення Ti/Zr та вміст кисню встановили оптимальні склади сплавів з максимальною розрядною ємністю –...310   A·год/кг (табл.9, рис.15 і 16).

Рис.14. Залежність Ср від кількості циклів для МГ електродів на основі гідридів  TiNiO.3Н.7 (1; 2), TiNiO.6Н.5 (3; 4) і TiNiН.9 (5; 6) з Сu-зв’язкою

у співвідношенні 7:3 (2; 4; 6) і 1:1 (1; 3; 5) МГ/Cu. 

Таблиця 9

Воденьсорбційні та зарядно-розрядні характеристики сплавів Ti-xZrxNiOy

(0,2х0,6; 0,2y1,0)

Cклад гідриду

, с

Kо10

Xmax, мас.% H

H/M

Ср*, A·год/кг

Ср*, A·год/кг

Cтеор,** A·год/кг

Ср/Cтеор***

Ti.8Zr.2NiO.2Н.5

,895

2,02

1,08

165

121

532

0,306

Ti.8Zr.2NiO.4Н.3

,728

1,65

0,89

255

0,584

Ti.8Zr.2NiO.6Н.7

,234

1,43

0,78

282

0,734

Ti.8Zr.2NiO.8Н.0

,058

1,22

0,67

300

0,925

Ti.8Zr.2NiO.0Н.3

,459

1,05

0,58

221

0,793

Ti.6Zr.4NiO.2Н.0

,732

2,12

1,17

285

0,504

Ti.6Zr.4NiO.4Н.8

,131

1,73

0,96

297

0,646

Ti.6Zr.4NiO.6Н.2

,050

1,53

0,86

311

0,767

Ti.6Zr.4NiO.8Н.6

,322

1,36

0,76

287

0,789

Ti.6Zr.4NiO.0Н.1

,276

1,20

0,68

225

0,706

Ti.4Zr.6NiO.2Н.8

,259

2,05

1,13

258

0,469

Ti.4Zr.6NiO.4Н.5

,132

1,59

0,92

270

0,641

Ti.4Zr.6NiO.6Н.9

,126

1,44

0,82

250

0,646

Ti.4Zr.6NiO.8Н.2

,161

1,20

0,70

235

0,729

Ti.4Zr.6NiO.0Н.2

,139

1,03

0,60

222

0,817

Примітки: *     –тут і далі індекс зверху біля Ср вказує номер розрядного циклу;

**   –теоретичне значення Ср пораховане за максимальним вмістом водню;

***  –частина водню, задіяного у розряді МГ електрода, віднесена до всієї кількості поглинутого водню

Рис. 15. Залежності воденьсорбційної ємності від кількості доданого кисню для гідридів сплавів: 1 –Ti.8Zr.2NiOу; 2 –Ti.6Zr.4NiOу; 3 –Ti.4Zr.6NiOу  (0,2y1,0).

Рис. 16. Залежність Ср від кількості доданого кисню для МГ електродів на основі гідридів сплавів: 1 –Ti.8Zr.2NiOх; 2 –Ti.6Zr.4NiOх; 3 –Ti.4Zr.6NiOх (0,2y1,0).

Порівняно з Ti-xZrxNiOy (0,2х0,6; 0,2y1,0) для МГ електродів на основі Ti.8-хZrxV.2NiOy (х=0; 0,2; у=0; 0,3) експериментально одержано дещо менші значення Ср (195...250 A·год/кг), однак для легованих ванадієм електродних матеріалів (і особливо для O-стабілізованих сплавів) циклічна стабільність значно покращується (рис.17).

Фазові зміни, що відбуваються за нагріву TiNiO.3 у водні, свідчать про розклад вихідної сполуки та часткове протікання процесу диспропорціонування. Десорбція після диспропорціонування призводить до рекомбінації багатофазного гідриду та утворення вихідної кисеньстабілізованої -фази (рис. 18), а отже можна застосувати ГДДР-обробку для цього типу сплавів.

Рис. 17. Залежність Ср від кількості циклів для МГ електродів на основі вихід-них сплавів Ti.8-хZrxV.2NiOy (х = 0; 0,2; у = 0; 0,3):

1 –Ti.6Zr.2V.2NiO.3; 2 –Ti.8V.2NiO.3; 3 –Ti.6Zr.2V.2Ni; 4 –Ti.8V.2Ni.

Рис. 18. Рентгенівські дифрактограми сплаву TiNiO.3 в процесі ГДДР:

а  гідрид, б,в –диспропорціонований і рекомбінований сплави.

Окремо після гідрування, диспропорціонування, десорбціїрекомбінації воденьсорбуючого матеріалудосліджували зарядно-розрядні характеристики. Для зіставлення цих характеристик для сплаву TiNiO.3 в процесі ГДДР-обробки на рис.19 приведено залежності Ср від кількості циклів. Порівняно з вихідним сплавом TiNiO.3 для диспропорціонованого значення Ср були найменшими (128...86 Агод/кг), а для рекомбінованого розрядна ємність (за винятком перших циклів активації) і циклічна стабільність є вищі (Ср = 258 Агод/кг; Ср = 206 Агод/кг).

Рис.19. Залежність Ср від кількості циклів для МГ електродів  TiNiO.3 в процесі ГДДР: 1 –для гідрованого; 2 –диспропорціонованого; 3 –рекомбінованого матеріалу.

Гомогенізований ГДДР-обробкою матеріал показав ~30%-не зростання Ср після десяти циклів заряду-розряду та покращання циклічної стабільності. Таким чином, нами вперше показано, що обробка ГДДР позитивно впливає на зарядно-розрядні характеристики, а відповідну технологію поряд з отриманням ефективних магнітних матеріалів можна використовувати і у виробництві МГ електродів.

У главі “Гідриди кисеньстабілізованих сполук ZrMOx (M=Fe,Co,Ni)описано результати дослідження залежності воденьсорбційних властивостей цих ІМС від кількості кисню. В системах Zr(Hf)-M поряд зі сполуками ZrM або ZrMOxіснують фази складу ZrM (M=Fe,Co), які представляють інтерес як воденьгетерні матеріали. В роботі досліджували сполуки ZrMOx  (M=Fe,Co,Ni), їх воденьсорбційні властивості та кристалічну структуру вибраних дейтеридів. Структуру ZrNiOxDy та кристалографічні параметри вихідних фаз ZrNiOx та їх гідридів наведено на рис.20 та табл.10. Для відповідних дейтеридів рентгеноструткурним та нейтронографічним аналізом визначено кристалічну структуру, зразок спільного уточнення для ZrNiO.4D.58  подано на рис.21 та в табл.11.

Рис.20. Кристалічна структура ZrNiOxDy. Позначені пустоти для втілення атомів оксигену та гідрогену:

октаедрична –Oct. (Zr1Zr2  O),

тригонально-біпірамідальна –TB (Zr1Zr2Ni2  D1),

тетраедричні –Т  (Zr1Zr2Ni  D2; Zr1Zr2  D3;  Zr1Zr2  D4).

Таблиця 10. Кристалографічні параметри вихідних фаз ZrNiOx та їх гідридів.

Сполука

а, нм

b, нм

с, нм

V10, нм

Н/М

  V/ H10, нм

ZrNiO.0

0,33335(3)

1,09689(9)

0,87686(7)

320.63(8)

ZrNiO.0H.58

0,35386(4)

1,1369(2)

0,9660(1)

388.6(1)

1.395

3.047

ZrNiO.8

0,33237(3)

1,0969(1)

0,88002(9)

320.8(1)

ZrNiO.8H.0

0,35441(6)

1,1325(2)

0,9654(1)

387.5(2)

1.500

2.777

ZrNiO.6

0,33117(3)

1,0965(1)

0,88415(8)

321.07(9)

ZrNiO.6H.31

0,35688(3)

1,1227(1)

0,9624(1)

385.6(1)

1.578

2.550

ZrNiO.4

0,32928(2)

1,09445(6)

0,89103(5)

321.10(5)

ZrNiO.4H.65

0,35822(2)

1,11215(7)

0,96228(6)

383.36(4)

1.660

2.333

Рис.21. Розрахункові (+), теоретичні (__) і різницеві (нижня лінія) рентгенівський (а) та нейтронографічний (б)  профілі дейтериду ZrNiO.4H.58.

Таблиця  11

Кристалографічні характеристики дейтериду ZrNiO.4D.58

(ПГ Cmcm; a=0,35665(1), b=1,11339(2), c=0,96197(2) нм; V10 =381,99(2) нм)

Атоми

Пустоти*

x

y

z

UisoЧ10нм

G

Zr1 в 4c

0

0.9252(2)

ј

1.40(6)

.000

Zr2 в 8f 

0

0.3594(1)

0.5538(1)

.32(4)

.000

Ni в 4c 

0

0.2273(2)

ј

1.91(7)

.000

O в 4a

Oct., Zr1Zr2

0

0

0

.40(7)

.000(8)

D1 в 4c

O1 в 4c

TB, Zr1Zr2Fe

0

0.7264(6)

.7264(6)

ј

ј

2.40(7)

.40(7)

.845(17)

.155(17)

D2 в 8f

T, Zr1Zr2Fe

0

0.9035(26)

0.6506(22)

.40(7)

.632(93)

D3 в 8f

O3 в 8f

T, Zr1Zr2

0

0.1722(4)

.1722(4)

0.9461(5)

.9461(5)

.40(7)

.40(7)

.996(12)

.0001

D4 в 8f

O4 в 8f

T, Zr1Zr2

0

0.4627(5)

.4627(5)

0.3735(5)

.3735(5)

.40(7)

.40(7)

.765(13)

.235(13)

D5 в 8f

T, Zr1Zr2Fe

0

0.935(9)

0.629(7)

.40(7)

.203(93)

Утворення інтерметалічних фаз ZrFeOx та ZrCoOx підтверджено в області  від x=0 до x=1.0. Уточнення кристалічної структури вихідних сполук ZrFe(Co)Ox (x = 0,2; 0,4; 0,6; 0,8; 1,0) підтвердили структуру частково заповненого типу ReB. Кристалографічні параметри основної фази (вагова частка 90%), а також воденьсорбційні ємності всіх досліджених сплавів та їх гідридів наведено на рис.22. Втілення атомів кисню спричиняє незначне зменшення об’єму елементарних комірок вихідних фаз ZrFe(Co,Ni)Ox. Виявлено, що викликане наводнюванням розширення ґратки насичених гідридів значно зростає зі збільшенням вмісту кисню, проте вміст водню при цьому зменшується, що описують на рис.22 залежності Vparent, Vhydride, H/M та V/H від вмісту кисню.

Рис. 22. Об’єм елементарної ґратки гідридів (a) та вихідних сполук ZrMOx (M=Fe,Co, Ni) (б), воденьсорбційна ємність H/M (в) та індуковане воднем питоме розширення елементарної комірки (г) в залежності від вмісту кисню.

Наводнювання -фаз на основі Ti, Zr чи Hf раніше не досліджували. Вихідний сплав складу ZrVS після відпалу при 1470 К містив -фазу зі слідами -Zr та -ZrV. Сорбційна ємність за воднем (дейтерієм) сульфіду -ZrVS становила 1.77 Н/М. Це значення є дещо вище ніж у раніше досліджених ІМС на основі цирконію (ZrFe–,66, ZrVO.6–,6, ZrV–,63). Уточнення за Рітвельдом структури гідриду з використанням рентгенографічних даних підтвердило збереження структури металічної матриці (ПГ P6/mmc, a=0,92715(2), c=0,90756(4) нм, a/a=7.3%,c/c=6.1%,V/V=22.1%,V/at.H=2.62 10-3 нм). Фрагмент структури -фази ZrVS з виділеними каркасами з атомів Zr та V показаний на рис.23. Розрахована теоретична модель структури водневої підґратки з заповненими позиціями Zr1Zr2V2 (24l), Zr2V2 (6h), Zr1 (2d) та Zr1Zr2 (12k) відповідала ємності 22 ат. Н/ф.о. Показано, що тільки модель де майже третина атомів H заповнює трикутники між октаедрами Zrдає спостережувану ємність. Запропонована модель також відповідала критерію розміру пустот (rint=0,044…0,052 нм), які є близькими до спостережуваних у інших гідридах Zr-вмісних сполук, а всі віддалі між сусідніми H-атомами перевищували 0,2 нм.

Рис.23. Кристалічна структура -фази ZrVS.

Нейтронографічне дослідження дейтериду ZrVSD~23 (однофазний зразок) вико-нували для встановлення позицій атомів дейтерію. Нейтронографічні профілі показано на рис. 24, а одержані в результаті уточнення структури кристалографічні характеристики приведено в табл. 12. Розміщення 14 атомів дейтерію (7 D/ф.о.) на основі нейтронографічних даних у трикутних гранях Zr підтвердило теоретичне розрахунки.

Рис. 24. Експериментальний, теоретичний та диференційний нейтронографічні профілі ZrVSD~23.  

Така особливість (заповнення трикутних граней) робить цю структуру близькою до дейтеридів HfFeD.5,  ZrVOxD.6 та ZrNiOxDy. Позиції дейтерію теоретично можуть повністю заповнюватися, даючи ємність 25 D/ф.о. Проте експериментально таке заповнення спостерігається лише для однієї позиції (D4), що дає уточнений вміст дейтерію  20.8(2) D/ф.о.

Таблиця 12

Кристалографічні характеристики дейтериду ZrVSD~23

(ПГ P6/mmc, a=0,92779(5), c=0,90779(5) нм, Rwp=0.046, =6.43)

Атом

ПСТ

Оточення

x/a

y/b

z/c

B100, нм

G

Zr1

h

0.5445(6)

.0891(6)

ј

1.18(3)

1.0

Zr2

k

0.2010(4)

.4019(4)

.0565(3)

1.18(3)

1.0

V1

a

0

1.18(3)

1.0

V2

h

0.8784(9)

.7569(9)

ј

1.18(3)

1.0

S

6h

0.264(3)

.5286(33)

ј

1.18(3)

1/3

D1

l

Т: Zr1Zr2V2

0.3361(4)

.0464(3)

.1268(3)

1.64(3)

0.840(6)

D2

12k

Т: Zr2V1V2

0.0797(6)

.1595(6)

.1339(7)

1.64(3)

0.638(4)

D3

2d

:Zr1

1/3

/3

ѕ

1.64(3)

0.852(6)

D4

12k

:Zr1Zr2

0.435(1)

.870(1)

.366(1)

1.64(3)

0.334(0)

D5

12k

:Zr1Zr2

0.5890(8)

.178(1)

.4555(7)

1.64(3)

0.668(5)

Примітки: Ттетраедричні, –трикутні пустоти 

У вихідній сполуці  ZrVS атоми S займають центри тригональних призм (1/3 2/3 1/2). У гідридах вони зсуваються з осей третього порядку, дозволяючи розміщення атомів D4 у трикутних гранях  Zr1Zr2 (S та D4 в цьому випадку є зайняті на 1/3) (рис.25). Потроєння електронної густини  в цьому кластері, яке спостерігали  за даними диференційного синтезу Фур’є, підтверджує описане зміщення атомів S. Розміщення додаткових D4-атомів в трикутних гранях  приводить до утворення дейтериду з  високою ємністю.    

Рис. 25.  Кластер атомів Zr довкола  атомів  S у структурі  ZrVS (a)  та ZrVSD~23 (б).

 У главі “Наводнювання інтерметалічних сполук ZrMX (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga, Sn,In): структурні дослідження та квантово-хімічні розрахункиописано результати дослідження потрійних ІМС, гідридоутворення яких до цього часу не вивчали.  Воденьсорбційні характеристики ІМС ZrFeAl виявилися проміжними між характеристиками ZrFe та ZrAl. Воденьсорбційна ємність цього потрійного інтерметаліду приблизно відповідає зваженій сумі насичених гідридів бінарних сполук: 2 ZrAlН.7 + ZrFeH.5  ZrFeAlH.9 Температури, необхідні для активації гідридоутворення, також змінюються. Зокрема, найлегше взаємодія з воднем протікає для ZrFe, який не вимагає термічної активації для наводнення. І навпаки, ZrAl можна наводнити лише гріючи у водні (0,85 атм) при 590 K, або після ативації при 870...970 K. Хоча ZrFeAl і вимагає термічної активації, але для наводнення її достатньо провести при 570-670 K. Проведений попередній рентгенівський експеримент виявив подвоєння комірки у випадку гідриду ZrFeAlН та дозволив встановити позиції атомів водню з 80% співпадінням з даними наступного нейтронографічного аналізу (рис.26, табл.13). Нейтронографічним структурним аналізом виявлено заповнення трьох 6-и та однієх 2-х кратної позиції з ступенями заповнення 94 та 100%. Встановлено, що подвоєння елементарної комірки відбувається за рахунок впорядкованого заповнення тетраедрів вздовж колон з атомів перехідного металу.

Рис.26. Кристалічна структура ІМС ZrMeX і їх насичених гідридів ZrMeXH(стереопроекція на площину XY).

Таблиця 13

Кристалографічні характеристики дейтериду ZrFeAlD за нейтронографічними даними (ПГ P 62c,  а=0,81354(4); с=0,70940(6) нм; V=0,40662(5) нм,  Rp=3,5%; Rwp=4,9%)

Атом

ПСТ

x

y

z

Uiso10, нм

Заповнення,%

Zr1

6h

0.4256(6)

.0485(6)

/4

.21(5)

100

Zr2

6g

0.7406(5)

UZr1

100

Fe

2b

0

/4

.25(7)

100

Al

4f

1/3

/3

.054(1)

UFe1

100

D1

6h

0.1213(7)

.2457(6)

/4

.52(5)

100

D2

6h

0.4105(6)

.2895(7)

/4

UD1

100

D3

6g

0.2839(6)

UD1

94(1)

D4

2a

0

UD1

100

При аналізі систем на основі Zr виявлено існування низки сполук складу ZrMX  (M=Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In). Всі вони утворюють гідриди близькі за вмістом по водню (~10 H/ф.о.), які характеризуються подвоєною елементарною коміркою в напрямку осі с  (див. табл. 14) та однаковим розподілом атомів гідрогену в металевій матриці (приклади уточнення структур наведено в табл.15).

Термічна стабільність насичених гідридів ZrMXє відносно високою. Найбільш типові криві десорбції представлені на рис. 28. Як слідує з P–T залежностей приведених в авторефераті та в дисертаційній роботі десорбція водню починається при 380–К, що є близько до десорбції для ZrFeAlH, і завершується при температурах 850–К. Криві термічного розкладу всіх гідридів є подібними і характеризується двома основними піками в області 430...530 К та 700...800 К.

Tаблиця 14 - Параметри гратки і воденьсорбційна ємність вихідних сполук ZrMX і їх насичених гідридів, де M=Fe,Co,Ni, і X=Al,Ga,Sn

Склад

Вихідна сполука

Насичений гідрид

V/V

100 %

H/ф.о.

a, нм

c, нм

a, нм

c, нм

ZrFeAl

0.79524(7)

3.3529(3)

.8129(1)

.70951(4)

.71

.0

ZrCoAl

.7895(2)

.3343(3)

.81013(4)

.71025(4)

.60

.0

ZrNiAl

.7928(2)

.3347(2)

.80567(9)

.7137(1)

.11

.7

ZrFeGa

.7816(3)

.3381(3)

.8058(1)

.7120 (1)

.93

.3

ZrCoGa

.7800(2)

.3368(1)

.8041(1)

.7123(1)

.38

.7

ZrNiGa

.7799(2)

.3385(1)

.8026(1)

.7174(1)

.23

.9

ZrFeSn

.7953(2)

.3502(3)

.8169(1)

.7293(2)

.86

.5

ZrCoSn

.7964(1)

.3492(3)

.8150(1)

.7325(2)

.84

.3

ZrNiSn

.7924(1)

.3531(2)

.8130(1)

.7322(1)

.16

.8

ZrСoIn

0.8022(3)

0.3408(1)

0.81945(5)

 0.7.215(1)

10.46

.0

Таблиця 15 - Параметри атомів насичених гідридів ZrCoAl, ZrNiAl і ZrNiSn

Атом

ZrCoAlH

ZrNiAlH,7

ZrNiSnH,8

x/a

y/b

z/c

x/a

y/b

z/c

x/a

y/b

z/c

Zr1

0.4246(3)

0.0476(3)

ј

0.4233(2)

0.0460(1)

ј

0.4177(2)

0.0452(2)

ј

Zr2

0.7372(2)

0

0

0.7392(1)

0

0

0.7459(2)

0

0

Fe / Ni

0

0

ј

0

0

ј

0

0

ј

Al / Sn

1/3

2/3

0.058 (1)

1/3

2/3

0.0557(5)

1/3

2/3

0.0389(2)

H1

0.134(28)

0.249(21)

ј

0.124(14)

0.238(14)

ј

0.175(22)

0.285(19)

ј

H2

0.422(26)

0.300(27)

ј

0.450(13)

0.323(14)

ј

0.458(18)

0.30(2)

ј  

H3

0.303(19)

0

0

0.323

0

0

0.294(16)

0

0

H4

0

0

0

0

0

0

0

0

R=0.045

R=0.048

R=0.06

Квантово-хімічні розрахунки вихідної сполукиZrFeAlта гідридів ZrFeAlHx. здійснювали розширеним методом Хюккеля, щоб порівняти результати дослідження кристалічної структури (рентгеноструктурним та нейтронографічним методами) з теоретичними значеннями енергії атомів водню в різного типу пустотах, електронної структури, заповненості орбіталей за методом Малікена. Рис. 27a ілюструє зміну Ex за розміщення водню в різного типу пустотах гідриду ZrFeAlHx. Мінімальне значення Ex спостерігається для x = 4.  Перевищення концентрації водню при x  10 створює енергетично неприйнятну ситуацію і вказує, що склад гідриду ZrFeAlH є максимальний для цього класу сполук. Рис. 27б показує зміни в разрахованих значеннях вільної енергії Гельмгольца згідно двох варіантів наводнювання: (1) статистичне (невпорядковане) заповнення всіх H1-H4 позицій від x = 0 до x = 10; і (2) попереднє заповнення позицій H1 і H4 зі статистичним заповненням H2 і H3 позицій від x = 0 до x = 10. Для випадку (1), Еx (300 K) набуває позитивних значень при x  7, а у випадку (2), вона набирає цих значень при x  9.5.

Рис.27. (a) Відносні енергії Ex (розраховані на один атом водню) для різного типу заповнення в ZrFeAlHx; (б) розраховані значення різниці вільної енергії Гельмгольца  при 300 K для двох варіантів наводнення ZrFeAl. (крива 1 відповідає невпорядкованому заповненню, крива 2 –першочергове заповненя H1 та H4 позицій.

Рис.28. Криві терморозкладу гідридів ZrNiAlH.7 (a) і ZrFeGaH.3 (б) в умовах дифузійного вакууму.

У четвертому розділі “Загальне обговорення результатів та можливості практичного застосування синтезованих гідридних матеріалів” проаналізовано особливості структури синтезованих гідридів ІМС на основі Ti, Zr (і частково Hf). Показано, що встановлені в дисертаційній роботі структури дейтеридів ZrVO.6D.6, TiZrNiO.3D.7 та (Ti,Zr)FeOxDy доповнюють ряд досліджених раніше споріднених дейтеридів –фаз зі структурою типу TiNi. Аналіз їх структур дозволив узагальнити та показати залежності від складу сполуки (зокрема, від вмісту кисню) воденьсорбційної ємності, розподілу атомів гідрогену (дейтерію) в різного типу пустотах, а також прогнозувати сорбційно-десорбційні властивості подібних матеріалів тощо. В цьому розділі також обговорено можливості застосування синтезованих гідридних матеріалів (зокрема, кисеньмодифінованих матеріалів з підвищеною опірністю до диспропорціонування) як гетерів, електродних чи воденьакумулюючих матеріалів. Приведено приклади застосування синтезованих гідридних матеріалів у фізико-енергетичному обладнанні.

ВИСНОВКИ:

  1.  Вперше синтезовано однофазний дейтерид складу ZrVO,6D,6.Методами рентгеноструктурного та нейтронографічного аналізів визначено його кристалічну структуру. Показано, що двократне збільшення воденьсорбційної ємності, порівняно з ZrVOD,8 ,відбувається внаслідок часткового перерозподілу атомів оксигену з позиції 16с та заповнення атомами дейтерію пустот T1 (трикутні грані Zr). Порівняно розподіл D-атомів в дейтериді -ZrVO,6D,6  із таким у структурах гідридів інших -фаз у системах Ti, Zr Hf з перехідними d-металами. Показано, що характер розміщення D-атомів в синтезованому нами дейтериді -ZrVO,D,6 найближчий до такого в безкисневому дейтериді HfFeD,.
  2.  Дослідження воденьсорбційних властивостей (Zr,М1)(V,М2)Ox, де М1=TiHf; М2=NbFe показало, що найбільшою воденьсорбційною ємністю володіють сплави із високим ступенем заміщення цирконію на титан –для них Н/М зростає до ~2. Проте недоліком таких сплавів є низька швидність наводнення. Покращується температура активації для Fe-вмісних сплавів, проте таке заміщення супроводжується значним зниженням ємностей сплаву. Проміжне місце займають сплави, в яких ванадій заміщується на ніобій і які відповідають високим вимогам за всіма воденьсорбційними параметрами. Рентгенівським фазовим аналізом сплавів системи Zr-xTixV-yNiyO,6, (0≤x,y≤1,5), за винятком ZrTiVO,6 та Zr,5Ti,5VO,6, виявлено, що основною фазовою складовою є кисеньстабілізовані з-фази зі структурою типу TiNi. Цей результат повністю відповідає правилу Невіта про оптимальне співвідношення атомних радіусів компонентів у з-фазах. За часткової заміни ванадію на нікель у таких сплавах відбувається покращення швидкості наводнювання з одночасним падінням воденьсорбційної ємності.
  3.  Виявлено покращення воденьсорбційних характеристик сплавів Zr-Fe у випадку їх оксидного модифікування, зокрема, оксидами рідкісноземельних металів. Синтезовано ряд гідридів -ZrFeOxHy (x=0.250,6) та встановлено зростання воденьсорбційної ємності зі зменшенням вмісту кисню. Для -ZrFeO,25D,9 показано, що утворення насиченого дейтериду відбувається зі збереженням структури металевої матриці (хоча існує певне розвпорядкування окремих металевих атомів). Встановлено умови терморозкладу гідридних фаз ZrFeOxHyта (Hf,Zr)FeHx. Для вихідних сполук -ZrFeOx і (Hf,Zr)Fe та їх гідридів проведено магнітні та месбауерівські дослідження. Показано, що для насичених гідридів при низьких температурах  (до 100...200 К) відбувається магнітне впорядкування, а вихідні фази залишаються парамагнетиками у всьому інтервалі температур.
  4.  Вперше встановлено існування неперервного твердого розчину в кисеньмодифікованих сплавах Ті-хZrxNiO,3 (0≤х≤4) при 1250 К. Встановлено, що при заміщенні титану на цирконій зростає воденьсорбційна ємність сплавів Ті-хZrxNiO,3 від 6 до 7.5 ат./ф.о., покращується швидкість гідрування та зростає стабільність синтезованих гідридів. Встановлено кристалічну структуру дейтериду ТіZrNiO,3D,за даними нейтронографічного аналізу. Виявлено, що структура металевої матриці характеризується розвпорядкуванням порівняно з такою для вихідного сплаву.
  5.  Електрохімічні тестування МГ-електродів, приготовлених на основі сплавів TiNi, показали позитивний вплив кисневої модифікації та часткової заміни титану цирконієм і ванадієм на їх зарядно-розрядні характеристики. Заміна титану на цирконій приводить до зростання розрядної ємності за невеликих (до 1/4) концентрацій останнього. Зі зростанням концентрації кисню в сплавах Ті-хZrxNiOyкількість поглинутого водню з газової фази поступове падає, проте частка електрохімічно десорбованого водню суттєво зростає і для оптимальних складів перевищує 90 %.
  6.  Показано, що циклічну стабільність електродних матеріалів на основі сплаву (Ti,Zr)Ni можна збільшити частковою заміною титану на ванадій, що пояснюється його вищою корозійною стійкістю у водних лужних розчинах. При цьому модифіковані киснем та леговані ванадієм сплави характеризуються найкращими показниками циклічної стабільності, що пояснюється одночасним зростанням опірності до диспропорціонування з утворенням кисеньстабалізованих фаз.
  7.  Вперше досліджено вплив на зарядно-розрядні характеристики МГ-електродів процесу ГДДР, який покращує мікроструктурну однорідність сплавів TiNiOx. Така хіміко-технологічна обробка зумовлює зростання на 20-30% розрядної ємності, а також покращує циклічну стабільність МГ-електродів на основі сплаву TiNiOx.
  8.  Вперше синтезовано насичені гідриди (дейтериди) кисневмісних сполук ZrMOx (M=Fe,Co, x=01,0 і M=Ni, x=0.41.0) зі структурою типу ReB  при тиску 1...1.2 атм. H і досліджено їх рентгенівськими та нейтронографічними методами. Дані гідрування показали зменшення воденьсорбційної ємності при збільшенні вмісту кисню від 6,7 H/ф.о. для ZrFe до 5,35 H/ф.о. для ZrFeO.0. Незначне зменшення періодів кристалічної решітки вихідних ІМС та істотне їх збільшення для насичених гідридів спостерігалось зі зростанням вмісту кисню для всіх досліджених сполук. Індуковане воднем питоме розширення елементарної комірки V/at.H, зростає від 2,195 Едля  ZrFeH.7до 3,378 Е для ZrFeO.0H.35. Для всіх досліджених сполук вплив втіленого кисню менший порівняно з фазами типу TiNi.
  9.  В резуьтаті дослідження кристалічної структури синтезованих насичених дейтеридів ZrNiOxDy встановлено існування перерозподілу атомів кисню при дейтеруванні. Уточнення кристалічної структури сплаву ZrNiO, після десорбції дейтерію показало повне повернення атомів кисню у вихідні позиції.
  10.  Вперше синтезовано гідрид (дейтерид) інтерметаліду ZrFeAl, методом нейтронографічного аналізу встановлено структуру ZrFeAlD. Синтезовано гідриди споріднених ІМС ZrMXHx(M=Fe,Co,Ni;  X=Al,Ga,Sn,In), за рентгенівськими даними уточнено їх кристалічну структуру. Для більшості гідридів досліджено термостабільність в області температур 300...900 К. Для всіх досліджених гідридів встановлено, що при наводнюванні відбувається подвоєння елементарної комірки та перехід від структури з просторовою групою P 6m2 до P 62c. Квантово-хімічними розрахунками показано зміну електронної структури при наводнюванні для ZrFeAl, встановлено заселеність орбіталей для відповідного гідриду та спорідненість різного типу пустот до водню.
  11.  Вперше синтезовано гідриди k–фаз на основі цирконію, що характеризуються структурою типу HfMoB. За даними нейтронографії повністю встановлено структуру насиченого дейтерилу ZrVSD~23.
  12.  Показано, що окремі склади з досліджених матеріалів можуть бути ефективними накопичувачами водню (наприклад (Ti,Zr)FeOx), а ті, що мають низькі рівноважні тиски дисоціації, можна використовувати як гетери водню та інших активних газів (ZrFeOx, ZrMOx, ZrVS). Кисеньмодифіковані сплави на основі TiNi запропоновано в якості негативних електродних матеріалів для Ni-МГ хімічних джерел струму, а процес ГДДР  для обробки МГ-електродних матеріалів, щоб покращити їх характеристики.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  1.  Яртись В.А., Завалій І.Ю., Лотоцький М.В., Булик І.І., Новосад П.Б., Шмалько Ю.Ф. Сплави на основі Zr-V-Fe  ефективні поглиначі водню // Фізико-хімічна механіка матеріалів  1991. № 2.  С.26-36.
  2.  Яртысь В.А., Завалий И.Ю., Лотоцкий М.В. Абсорбенты водорода низкого давления на основе модифицированных оксидними добавками сплавов Zr-V и Zr-V-Fe // Координационная химия  1992. т.18, вып.4.  С.409-423.  
  3.  Yartys' V.A., Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Lototsky M.V., Shma'lko Y.F. Oxygen-, boron- and nitrogen-containing zirconium-vanadium alloys as hydgen getters with enhanced properties // Z. Phys. Chem.  1994.  Bd.183.  P.485-489.
  4.  Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Yartys V.A. Hydrogen absorption and phase structural characteristics of oxygen - containing Zr-V alloys substituted by Hf, Ti, Nb, Fe // J. Alloys and Comp.  1995.  Vol. 219.  P.34-37.
  5.  Zavaliy I.Yu., Lototsky M.V., Riabov A.B., Yartys V.A. Oxide-modified Zr-Fe alloys: thermodynamic calculations, X-ray analysis and hydrogen absorption properties // J. Alloys and Comp.  1995.  Vol. 219.   P.38-40.
  6.  Gingl F., Yvon K., Zavaliy I.Yu., Yartys V., Fischer P. Hydrogenation of ZrFeAl  and crystal structure of ZrFeAlD// J. Alloys and Comp.  1995.  Vol. 226.  P.14.
  7.  Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Yartys V.A., Wiesinger G., Michor H., Hilsher G. (Hf,Zr)Fe and ZrFeOx compounds and their hydrides: phase equilibria, crystal structure and magnetic  properties // J. Alloys and Comp.  1998  Vol. 265.  P.6-14.
  8.  Zavaliy I.Yu., Pecharsky V., Miller G., Akselrud L.G. Hydrogenation of ZrMX intermetallic compounds (M=Fe,Co,Ni, X=Al,Ga,Sn): crystallographic and theoretical analysis // J. Alloys and Comp. 1999.  Vol.283.  P.106-116.
  9.  Zavaliy I.Yu. Hydrogen storage capacity of Zr-based -phases in the dependence on oxygen content // J. Alloys and Comp. 1999.  Vol. 291.  P.102-109.
  10.  Yartys V., Fjellvag H., Harris I., Hauback B., Riabov A.B., Sorby M., Zavaliy I.Yu. H-induced phase transformations and hydrogen ordering in Zr-based intermetallic hydrides // J. Alloys and Comp.  1999.  Vol.293-295.  P.74-87.
  11.  Vaivars G., Kleperis J., Mlynarek G., Wojcick G., Zavaliy I.Yu. AC Impedance behavior of the TiNiOy and Ti.5Zr.5NiOy type metal-hydride electrodes // Ionics  1999.  Vol.5.  P.292-298.
  12.  Zavaliy I.Yu., Yelon W.B., Zavalij P.Yu., Saldan I.V., Pecharsky V.K. The crystal structure of the oxygen-stabilized -phase ZrVOxD.6// J. Alloys and Comp.  2000.   Vol.309.  P.75-82.
  13.  Zavaliy I., Gulay L., Saldan I., Dubenskyy V., Kalychack Ya. Hydrogenation of ZrCoIn and crystal structure of ZrCoInH//Вісник Львівського університету. Сер. xімічна  2000. Вип.39. P.116-120.
  14.  Zavaliy I.Yu., Woicik G., Mlynarek G., Saldan I.V., Yartys V.A., Kopczyk M. Phase-structural characteristics of (Ti-xZrX)NiO.3 alloys and their hydrogen gas and electrochemical absorption-desorption properties // J. Alloys and Comp.  2001.  Vol.     314.  P.124-131. 
  15.   Завалій І.,  Салдан І.,  Ковальчук І. Модифіковані киснем сплави Zr-Ti-V-Ni та їх воденьсорбційні властивості // Вісник Львівського університету. Сер. хімічна. 2001. Вип.40.  C.118-123.  
  16.  Шмалько Ю.Ф., Соловей В.В., Лотоцький М.В., Клочко Є.В., Завалій І.Ю., Рябов О.Б., Яртись В.А.. Металогідридні системи переробки ізотопів водню для енерготехнологічних устав // Фізико-хімічна механіка матеріалів. 2001. №5.  С.7-23.
  17.  Рябов O., Завалій І., Денис Р. Модифікування ІМС на основі  РЗМ та Zr для створення сорбентів водню, стійких до диспропорціонування // Вісник Львівського університету. Сер. хімічна. 2002. Вип..41.  C.101-106.  
  18.  Завалій І.Ю, Салдан І.В. Дослідження воднесорбційних сплавів Ti(Zr)-Ni як електродних матеріалів для Ni-MГ акумуляторів // Фізико-хімічна механіка матеріалів.  2002.  № 4. C.53-60.
  19.  Завалій І., Салдан І., Дубов Ю. Зарядно-розрядне тестування металогідридних електродів на основі сплавів титану з нікелем // Вісник Львівського університету. Серія хімічна. 2002. Вип.42.  C.155-158.
  20.  Zavaliy I., Cerny R., Kovalchuck I., Riabov A. Crystal structure of ZrNiO.8D.05 and ZrNiO.0D.7 deuterides // Вісник Львівського університету. Серія хімічна. 2003.  Вип.43. C.48-54.
  21.  Салдан І.В., Ковальчук І.В., Завалій І.Ю. Вплив  кисневого модифікування та легування на зарядно-розрядні характеристики МГ-електродів на основі сплавів TiNi // Фізико-хімічна механіка матеріалів. 2003. № 4. C.70-76.  
  22.  Zavaliy I.Yu., Cerny R., Kovalchuck I.V., Saldan I.V. Hydrogenation of oxygen-stabilized ZrNiOx phase with filled ReB-type of structure // J. Alloys and Comp.  2003.  Vol.360.  P.173-182.
  23.  Zavaliy I.Yu., Cerny R., Koval’chuck I.V., Riabov A.D., Denys R.V. Synthesis and crystal structure of k-ZrVSD~// J. Alloys and Comp. 2005.  Vol.404-406.  P.118-121.
  24.  Zavaliy I.Yu., Denys R.V., Cerny R., Koval’chuck I.V., Wiesinger G., Hilscher G. Hydrogen-induced changes in crystal structure and magnetic properties of the ZrMOx (M = Fe,Co) phases // J. Alloys and Comp.  2005.  Vol.386.  P.26-34.
  25.  Kovalchuck I., Riabov A., Denys R., Zavaliy I. Synthesis of hydrides of k-phases and their crystal structure // Вісник Львівського університету. Серія хімічна.  2005.  Вип.46.  C.90-95.
  26.  Завалій І.Ю., Юрчик М., Вовк О.М., Салдан І.В., Ковальчук І.В.. Вплив високоенергетичного кульового помелу на десорбцію водню та структуру сумішей Zr-вмісних матеріалів // Фізико-хімічна механіка матеріалів.  2005.  т.41, № 6.  C.55-59.
  27.  Yartys' V.A., Zavaliy I.Yu., Lototsky M.V. Material science aspects of creation of new effective hydrogen absorbers // Proceed. 2-nd All-Union School on Non-Evaporating Getters. Moscow.  1991.  P.28-31.
  28.  Lototsky M.V., Shmal'ko Yu.F., Yartys' V.A., Zavaliy I.Yu., Strocach A.P., Afanas'ev Yu.V. Zr-containing low-pressure hydrogen absorbers and their applications in energy devices // Proceed. 2-nd All-Union School on Non-Evaporating Getters. Moscow.  1991. P.20-27.
  29.  Zavaliy I.Yu. New hydrides of Zr-based intermetallic compounds // Material Research Society  Symposium Proceedings. DD: Solid State Chemistry of Inorganic materials II.   Boston, USA.  1998.  Vol.547.  P.469-474.
  30.  Yartys’V., Zavaliy I., Riabov A., Guegan P., Clarke J., Harris I., Hauback B., Fjellvag H. H-induced phase transformatios and hydrogen ordering in Zr-based intermetallic hydrides // Proceed. Intern. Conference Hydrogen Power: Theoretical and Engineering Solutions (HYPOTHESIS-97).  Grimstadt, Norvey.   1998. P.303-314.
  31.  Bobkov V.V., Borisko V.N., Chebotarev V.V., Garkusha I.Ye., Glazunov G.P., Klochko Ye.V., Lototsky M.V, Poltavtsev N.S., Shmalko Yu.F., Starovoitov R.S., Tereshin V.I., Zavaliy I.Yu.. The action of intensive plasma flows on the metal hydride material // NATO book.”Hydrogen Materials Science and Chemistry of Metal Hydrides", ed. by T.Nejat Veziroglu, Kluver Academic Publishers. 2001.   P.309-312.
  32.  Бориско В.Н., Бобков В.В., Гаркуша И.Е., Глазунов Г.П., Завалий И.Ю., Клочко Е.В., Лотоцкий М.В., Полтавцев Н.С., Старовойтов Р.И., Терешин В.И., Чеботарев В.В., Шмалько Ю.Ф. Водородсодержащие композиционные материалы для защиты элементов конструкции вакуумно-плазменных установок от распыления при бомбардировке высокоэнергетичными частицами // Труды Третьей международной конференции “Водородная обработка материалов - 2001“. Донецк, Украина. –. С.238-240.
  33.  Яртись В.А., Лотоцький М.В., Марушко Л.П., Яртись А.А., Завалій І.Ю., Булик І.І., Шмалько Ю.Ф. Склад для поглинання водню // Патент України 18661. С01B6/00. Бюл. №6, 1997 р.
  34.  Zavaliy I.Yu. The hydrogenation of ZrMO (M-V,Cr,Mn), ZrMOx (M=Fe,Co,Ni) compounds and partially substituted alloys on their basis // Proceed. Intern. Symposium on Metal-Hydrogen Systems: Fundamentals and Applications.  Les Diablerets, Switzer-land.  1996.  M1:08o.
  35.  Zavaliy I., Riabov A., Yartys V., Wiesinger G., Hilsher G., Tarasov B. (Hf,Zr)Fe and ZrFeOx  alloys  and their  hydrides:  phase equilibria, crystal structure and magnetic  properties // Proceed. Intern. Symposium on Metal-Hydrogen Systems: Fundamentals and Applications.  Les Diablerets, Switzerland.  1996.  F2:23 p.
  36.  Zavaliy I., Wojcik G., Mlynarek G., Saldan I., Czajka B., Kopczyk M. Effects of oxygen modification of (Ti,Zr)Ni alloys on their hydrogen gas absorption-desorption and electrochemical properties // Proceed. VI Intern. Conf. “Hydrogen materials and chemistry of metal hydrides” (ICHMS’1999).  Katsiveli, Ukraine.  1999.  P.199;
  37.  Zavaliy I.Yu., Saldan I.V., Riabov A.B. Oxygen modification of (Zr,Ti)-V-Ni alloys: phase composition and absorption-desorption properties // Proceed. VIIntern. Conf. “Hydrogen materials and chemistry of metal hydrides” (ICHMS’).  Katsiveli, Ukraine.  1999.  P.114;
  38.  Zavaliy I.Yu. Further studies of Zr-based oxygen-stabilized phases and their hydroge-nation properties // Abstr. 7thIntern. Conf. on Crystal Chemistry of Intermetallic Compo-unds.  L’viv, Ukraine.  1999.  Op.6.
  39.  Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Saldan I.V., Yartys V.A. New zirconium-based alloys as efficient low pressure hydrogen absorbers // Intern. Scient. Journal for Alternative Energy and Ecology.  2000. Vol. 1.  P. 180;
  40.  Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Yartys V.A., Gutfleisch O., Harris I.R. Studies of HDDR process in Zr-based oxygen containing -phases and thermal stability of their hydrides // Progr. and Abstr. 14th International Symposium on the Reactivity of Solids.  Budapest, Hungary.  2000. P. 45.
  41.  Zavaliy I.Yu., Pecharsky A.O., Cerny R., Zavalij P.Yu., Yelon W.B., Wiesinger G., Pecharsky V.K. Crystal structure and properties of ZrFeOxHy // Proceed. of 20th European Crystallographic Meeting (ECM’). Krakow, Poland.  2001  P.304.
  42.  Zavaliy I.Yu., Gutfleisch O., Yartys V.A., Harris I.R. Further studies of HDDR process in Zr-based oxygen-stabilized compounds // Proceed. VII Intern. Conf. ”Hydrogen Materials Science and Chemistry of Metal Hydrides". Alushta, Ukraine.  2001.  P.336-339.
  43.  Zavaliy I.Yu., Saldan I.V., Cerny R., Akselrud L.G. Crystal structure of (Ti,Zr)NiO.3 (x = 0;0.25;0.5;0.75) parent compounds and their deuterides // Proceed. Intern. Symp. on Metal Hydrogen Systems: Fundamental and Applications.  Annecy, France.  2002.  P. 107;
  44.  Zavaliy I.Yu. Hydrogen-oxygen interplay in hydrides of oxygen-stabilized Zr- and Ti-based intermetallic compounds // Proceed. Intern. Conf. “Science for Materials in the Frontier of Centuries: Advantages and Challenges”.  Kyiv, Ukraine.  2002.  P. 403;
  45.  Saldan I.V., Zavaliy I.Yu. Effect of oxygen modification and HDDR-process on electrochemical characteristics of metal hydride electrodes based on titanium-nickel alloys // Proceed. Intern. Conf. “Science for Materials in the Frontier of Centuries: Advantages and Challenges”.  Kyiv, Ukraine.  2002.  P. 438;
  46.  Saldan I.V., Zavaliy I.Yu. The influence of oxygen modification, alloying and HDDR treatment on charge-discharge characteristics of TiNi-based MH electrodes // Proceed. VIIIIntern. Conf. “Hydrogen materials science and chemistry of carbon nanomaterials” (ICHMS’).  Sudak, Crimea, Ukraine.  2003.   P.342-343.
  47.  Zavaliy I.Yu., Riabov A.B., Cerny R., Denys R.V., Koval’chuck I.V. Crystal structure analysis for prediction of H-sublattice in new k-phase ZrVSH.5 hydride // Abstracts of VIII International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds.  L’viv, Ukraine.  2002.  P.161.
  48.  Zavaliy I.Yu., Иernэ R., Koval’chuck I.V., Riabov A.B., Denys R.V. Synthesis and crystal structure of к-ZrVSH.5 hydride // Proceed. VIIIInternat. Conf. “Hydrogen materials science and chemistry of carbon nanomaterials” (ICHMS-2003).  Sudak, Crimea, Ukraine. 2003.  P. 36-37.
  49.  Zavaliy I.Yu., Иernэ R., Kovalchuck I.V., Denys R.V., Wiesinger G., Hilscher G. Crystal structure and properties of Zr(Hf)MOx (M=Fe,Co,Ni) hydrides // Proceed. VIIIInternat. Conf. “Hydrogen materials science and chemistry of carbon nanomaterials” (ICHMS-2003).  Sudak, Crimea, Ukraine. 2003.  P. 100-103.
  50.  Koval’chuck I.V., Zavaliy I.Yu., Riabov A.B. Synthesis of hydrides of к-phases and their crystal structure // Abstr. International Seminar on Physics and Chemistry of Solids (ISPCS-2004).  Lviv, Ukraine.  2004.  P.104.
  51.  Saldan I.V., Zavaliy I.Yu. Modified TiNi alloys: peculiarities of electrochemical hydrogen absorption/desorption properties // Abstr. MH2004 - International Symposium on Metal Hydrogen Systems: Fundamental and Applications. Cracow, Poland.  2004.  P. 41.
  52.  Zavaliy I.Yu., Jurczyk M., Vovk O.M., Koval'chuck I.V. Hydrogen desorption and structural characterization of ball-milled Zr-based mixtures // Abstr. MH2004 - International Symposium on Metal Hydrogen Systems: Fundamental and Applications. Cracow, Poland. 2004. P.63.
  53.  Zavaliy I.Yu., Иernэ R., Koval’chuck I.V., Riabov A.B., Denys R.V. Synthesis and crystal structure of Zr(Hf)-based k-phase hydrides // Abstr. MH2004 - International Symposium on Metal Hydrogen Systems: Fundamental and Applications.  Cracow, Poland.  2004.  P. 145.
  54.  Zavaliy I.Yu., Denys R.V., Koval’chuck I.V., Delaplane R.G., Marchuk I. Crystal structure analysis of Ti-xZrxFeOy deuterides // Proceed. VIIIIntern. Conf. “Hydrogen materials science and chemistry of carbon nanomaterials” (ICHMS-2005).  Sevastopol, Ukraine.  2005. P. 94-97.
  55.  Zavaliy I.Yu., Denys R.V., Riabov A.B., Saldan  I.V., Koval’chuck I.V. Crystal structure analysis of Ti/Zr-based -phase deuterides // Collected abstr. IX International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds.  Lviv, Ukraine.  2005.  P.20.


Завалій І.Ю. Нові гідриди інтерметалічних сполук і сплавів на основі цирконію та титану.    Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю 02.00.01   неорганічна хімія; Львівський національний університет імені Івана Франка; Львів, 2006.

Дисертаційна робота  присвячена вивченню процесів сорбції-десорбції водню (у газовій фазі і в лужному р-ні 6М КОН) нових та відомих інтерметалічних сполук та сплавів на основі цирконію та титану, зокрема, кисеньмодифікованиx з-фаз зі структурою типу TiNi (з-FeWC), ряду кисеньстабілізованих сполук ZrFe(Co,Ni)Oxзі структурою типу ReB, k-фази ZrVS зі структурою типу HfMoB, потрійних ІМС ZrMX (M=Fe,Co,Ni;  X=Al,Ga,Sn,In) зі структурою типу FeP. В роботі вперше показано залежність воденьсорбційної ємності сполук типу ZrVOx від кількості розчиненого кисню, а на прикладі сполуки ZrFeOx та (Zr,8Hf,2)Fe встановлено зменшення схильності до диспропорціонування зі збільшенням його вмісту. Вперше показано позитивний вплив обробки методом ГДДР на електродні характеристики сплавів типу TiNiOx. В роботі визначено кристалічні структури нових гідридів та проведено аналіз розподілу атомів водню в металевій гратці, вибірково досліджено їх фізичині та фізико-хімічні властивості; запропоновано склади нових гетерів, металогідридних електродних матеріалів та водневих акумуляторів на основі встановлених залежностей склад–струткура–властивості для досліджених гідридів.

Завалий И.Ю. Новые гидриды интерметаллических соединений и сплавов на основе циркония и титана.   Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора химических наук по специальности 02.00.01  неорганическая химия; Львовский национальный университет имени Ивана Франко; Львов, 2006.

Диссертационная работа посвящена изучению процессов сорбции-десорбции водорода (в газовой фазе и в щелочном р-ре 6М КОН) новых и известных интерметаллических соединений и сплавов на основе циркония и титана, в частности, кислородмодифицированныx з-фаз со структурою типа TiNi (з-FeWC), ряда кислородстабилизированных соединений ZrFe(Co,Ni)Oxсо структурой типа ReB, k-фазы ZrVS со структурой типа HfMoB, тройных ИМС ZrMX (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In) со структурой типа FeP. В работе впервые показана зависимость водородсорбционной емкости соединений типа ZrVOx от количества растворенного кислорода, а на примере соединения ZrFeOx и (Zr,8Hf,2)Fe установлено уменьшение склонности к диспропорционированию с увеличением его содержания. Впервые показано положительное влияние обработки методом ГДДР на електродные характеристики сплавов типа TiNiOx. В работе определены кристаллические структуры новых гидридов и проведен анализ распределения атомов водорода в металлической решетке, избирательно исследованы их физические и физико-химические свойства; предложены составы новых геттеров, металогидридных електродных материалов и водородных аккумуляторов на основе установленных зависимостей склад–структура–свойства для исследованных гидридов.

Zavaliy I.Yu. New hydrides of intermetallic compounds and alloys on the basis of zirconium and titanium.  Manuscript.

Thesis for a degree of a Doctor of Sciences in Chemistry on speciality 02.00.01  inorganic chemistry; Ivan Franko Lviv National University; Lviv, 2006.

The dissertation is focused on studies of processes of hydrogen absorption/desorption (in gaseous phase and 6M KOH alkaline solution) of new and known intermetallic compounds and alloys on the basis of zirconium and titanium, namely, oxygen-modified з-phases with the TiNi (з-FeWC) type of structure, oxygen-stabilised ZrFe(Co,Ni)Ox compounds with the structure of the ReB type, the k-ZrVS phase with the HfMoB type structure, ternary ZrMX (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In) IMC with the FeP type structure.

The single phase deuteride of the ZrVO.6D.6 composition has been synthesised for the first time and its crystal structure has been refined. A doubling of the hydrogen absorption capacity compared to the ZrVOD.8 deuteride has been shown to occur due to redistribution of oxygen atoms from the 16с position and filling of T1 interstices (triangular faces Zr). The distribution of D-atoms in the structure of the -ZrVO.6D.6 is compared with that in structure of other -phase hydrides in systems of Ti, Zr and Hf with transition d-metals. The study of hydrogenation properties of the (Zr,М1)(V,М2)Ox alloys, where М1=Ti, Hf; М2=Nb, Fe, Ni revealed that the highest hydrogen absorption capacity has been revealed by alloys with high level of Ti substitution for Zr –the H/M ratio for them rises up to ~2. However such alloys have slow hydrogenation kinetics. Although Fe-substituted alloys reveal better activation conditions, such a substitution is accompanied by substantial decrease of the capacity.

The oxide modification of the Zr-Fe alloys, particularly by oxides of rare-earth metals, was found to result in improvement of their hydrogenation characteristics. A number of the -ZrFeOxHy hydrides has been synthesised and their hydrogenation capacity was shown to change with changes in oxygen content. The formation of saturated hydrides is shown to proceed with preservation of the structure of metallic matrix (although there exists small disordering of some metallic atoms); the lattice parameters the hydride phases and conditions of their thermal decomposition have been found. Magnetic and Mцssbauer studies have been performed for parent and hydrogenated -ZrFeOx and (Hf,Zr)Fe compounds. Saturated hydrides at low temperatures (up to 100...200 К) undergo magnetic ordering, whereas parent phases remain paramagnetic in the all temperature range.

The existence of the continuous solid solution in oxygen-modified Ті-хZrxNiO.3 (0≤х≤4) alloys at 1250 К has been found for the first time. The zirconium substitution for titanium gives rise in hydrogenation capacity of the Ті-хZrxNiO.3 alloys from 6 to 7.5 at./f.u., improves the hydrogenation kinetics and increases the stability of the synthesised hydrides. The crystal structure of the ТіZrNiO.3D.7 deuteride has been refined on the basis of neutron diffraction analysis. The structure of the metallic matrix of the hydride was found to be disordered compared with the matrix of the parent alloy. Electrochemical testing of MH- electrodes prepared on the basis of the TiNi-type alloys indicated the positive influence of oxide modification and partial replacement of titanium by zirconium and vanadium on their discharge characteristics. Replacement of titanium by zirconium at small (up to ј) concentrations of the latter leads to the increase in the discharge capacity. The rise of oxygen concentration in the Ті-хZrxNiOy alloys the amount of hydrogen absorbed from the gaseous phase gradually decreases, however the amount of the electrochemically desorbed hydrogen substantially grows and for optimal compositions it exceeds 90 %. The cyclic stability of electrode materials on the basis of the (Ti,Zr)Ni alloy can be increased by partial replacement of titanium by vanadium, since the latter has higher resistance against corrosion in alkaline solutions, the oxygen-modified and vanadium-doped alloys being characterized by the best cyclic stability parameters, which could be explained by simultaneous rise of resistance toward disproportionation and formation of oxygen-stabilised phases. The influence of the HDDR processes on the charge-discharge characteristics of the MH-electrode have been studied for the first time. Such a chemical-technological treatment improves the microstructure homogeneity of TiNiOx alloys and provides an increase of discharge capacity by 20-30%, as well improves cyclic stability of the MH-electrodes based on the TiNiOx alloy.

Saturated hydrides (deuterides) of oxygen-containing ZrMOx compounds (M=Fe,Co, x = 0  1.0 і M=Ni, x = 0.4  1.0) with the ReB-type structures under 1...1.2 bar H pressure have been synthesised for the first time and their structures have been studied by X-ray and neutron powder diffraction. The study of hydrogenation of these compounds revealed that the rise in oxygen content results in the decrease of hydrogenation capacity from 6.7 H/f.u. for the ZrFe down to 5.35 H/f.u. for the ZrFeO.0 compound. The rise in oxygen content gives as well slight decrease of lattice parameters of parent intermetallics and their substantial increase for the saturated hydrides for all studied series. Hydrogen induced specific expansion of the unit cell V/at.H increases from 2.195 Е for the ZrFeH.7up to 3.378 Е for the ZrFeO.0H.35. For all the studied compounds the influence of oxygen is less pronounced than for phases of the TiNi type. The study of crystal structure of the ZrNiOxDy saturated hydrides revealed the existence of redistribution of oxygen atoms upon deuteration. However after hydrogen desorption the refinement of the structure of the ZrNiO.6 alloy revealed the complete return of oxygen atoms into the initial positions. The hydrides of the zirconium-based k–phases, characterised by the HfMoB type of structure have been synthesised for the first time. Neutron diffraction analysis allowed refinement of the structure of the saturated ZrVSD~23 deuteride.

The hydride (deuteride) of the ZrFeAl intermetallic has been synthesised for the first time. The structure of the ZrFeAlD deuteride has been refined with the use of neutron diffraction data. Hydrides of related intermetallics ZrMXHx (M=Fe,Co,Ni; X=Al,Ga,Sn,In), have been synthesised and their structures were refined with the use of the X-ray diffraction. For most of hydrides the thermal stability has been studied in the 300...900 К temperature range. For all studied hydrides it has been found that hydrogenation leads to doubling of the unit cell and transition from the P 6m2 to P 62c space group. Quantum chemistry calculations indicated the change of electronic structure of the ZrFeAl upon hydrogenation; the population of orbitals for the corresponding hydride and affinity of different interstices toward hydrogen have been calculated.

The studied materials of certain compositions can be used as efficient hydrogen storage media (for example, (Ti,Zr)FeOx), and those with low plateau pressure are promising as getters of hydrogen and other active gases (ZrFeOx, ZrMOx, ZrVS). Oxygen modified TiNi-based alloys are proposed as negative electrode materials for Ni-MH chemical power sources, and the HDDR process are proposed for the treatment of MH-electrode materials to improve their characteristics.




1. ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ КАФЕДРА УКРАЇНОЗНАВСТВА І ПОЛІТОЛОГІЇ Варич Оксана Петрівна Васильєва Ірин
2. Почему я не могу оставаться баптистом и вообще протестантом
3. на тему- ldquo;Дослідники автоматичного перекладу В
4. Історія Вінниці
5. Реферат- Ракетные двигатели
6. Рим- от республики к империи
7. ревизионная деятельность в системе органов соц
8. финансовые институты- типы и специфика деятельности Функции денег как средства обращения Эволюция б
9. Австрофор Проверяемая организация ЗАО Австрофор
10. Луньюй Благородный муж в душе безмятежен