Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ТЕМА: ПЕРЕБУДОВА В РАДЯНСЬКОМУ СОЮЗІ І УКРАЇНА. 11 клас
МЕТА: ознайомити учнів з процесами, які відбувалися в період 80-х рр.. в Радянському Союзі та їх вплив на розвиток України; розвивати вміння учнів вести самостійну дослідницьку діяльність, вміти систематизувати здобутий матеріал та вміти виділяти головне; формувати почуття толерантності та вміння аргументувати власну позицію, робити висновки; виховувати громадянську свідомість та повагу до історичного минулого своєї держави.
Основні поняття: «перебудова», економічна криза, корупція.
План
Хід уроку.
І. Перевірка раніше засвоєних знань.
Вступне слово:
Поставлена в 1961р.програмою КПРС мета партії за 20 років побудувати комунізм, зазнала краху. Українська РСР залишалась в складі СРСР, хоча за конституцією 1978 р. вона формально могла вийти з нього. В країні панувало безумовне втілення вказівок центру. 60-80-ті роки розгортається дисидентський рух. Населення, маючи гроші, не мали можливості купити необхідні товари це супроводжувалось дефіцитом, чергами, придбанням товару «по блату». Період 1965-1985 називають періодом …….(застою).
І вид роботи: 12 учнів виконують тестування на компютерах (18 запитань).
ІІ вид роботи: тестування за індивідуальними завданнями. 10 хв.
Запитання для опитування:
Учні, які працювали за комп. Виставляють оцінку на індивідуальну картку. Решта здають роботи на перевірку.
ІІ. Виклад нового матеріалу.
Прослухати для відновлення запис 9-4 ( 3,17 4,10 )
Учнів ознайомити з плакатом «Етапи перебудови».
Питання для повторення:
Вступне слово вчителя: Спробуємо зясувати подальший розвиток подій, що стались після смерті Л.Брежнєва. Тема сьогоднішнього уроку: «Перебудова в Радянському Союзі та Україна». Метою нашого заняття є ознайомлення та аналіз подій, що відбувалися після приходу до влади нового керівника ЦК КПРС та зясувати доцільність та результативність проведених ним реформ та змін за допомогою матеріалів різних джерел. Показати закономірність розвитку
Історичних подій Не тільки проаналізувати хід реформи, а й визначити її доцільність.
Запишіть в зошит тему нашого уроку.
Вчитель: У середині 80-х рр.. вже очевидною була необхідність реформ у всіх сферах сус-го життя. Розпочатий в цей час процес оновлення одержав назву -
«Перебудова» -- процес, розпочатий в квітні 1985 р. в СРСР направлений
на оновлення, модернізацію всіх сфер життя суспільства.
Прослуховування аудіо запису та відкриття учнями папки із зображеннями перегляд зображень № 1-2. 9-5 ( 2.05 хв.)
Вчитель:-- У своєму розвитку процес пройшов 5 етапів, перші 2 з яких ми спробуємо проаналізувати сьогодні.
-- робота з дошкою -- виступи учнів
--записати в зошит Робота з компютером --
1. Необхідність суспільних перетворень М.Горбачова
-- Вчитель: Ви прослухали виступ диктора. Чим ви можете підтвердити або спростувати сказане про необхідність введення соціально-економічних змін від яких залежало подальше життя держави.
-- виступи учнів. Висновок!
2. Початок «перебудови» та її особливості в Україні.
--Вчитель: Квітневий 1985р. пленум ЦК КПРС. Основні події, які відбувалися в цей період ви можете бачити в 1 частині схеми. Перші результати заходів для України були обнадійливими:
Горбачов на пленумі висунув стратегію прискорення: «Широко використовуючи досягнення науково-технічної революції, довівши форму соціалістичного господарювання до відповідності з сучасними умовами і потребами, ми повинні домогтися суттєвого прискорення соціально-економічного прогресу».
-- виступи учнів.
Висновок: нормальний розвиток економіки можливий лише в тому випадку, якщо 2/3 приросту річного виробництва відбувається за рахунок науково-технічного прогресу, а 1/3 за
рахунок інших факторів (грошові вкладення інвестиції, дисципліна праці і т.д.). В Рад. Союзі була сумна статистика: ручна праця в промисловості складала 60%, в с/г 80%, на транспорті 50%.
Один тільки приклад рад. промисловість на той час випускала 1% компютерів у порівнянні з США.
3. Наростання економічної кризи в Україні в 1-й половині 80-х рр..
заходи перебудови |
+ |
-- |
|
1 |
Збільшення показників |
|
|
2 |
Нові підпр-ва замість модернізації старих |
|
|
3 |
житлова проблема |
|
|
4 |
«Комплексна програма розвитку вир-ва товарів народного споживання і сфери послуг на 1986-2000 рр.» |
|
|
5 |
06.1985 р. постанова про б-бу з алкоголізмом та його наслідками |
|
|
6 |
оздоровлення суспільно-політичного життя |
|
|
|
4. Чорнобильська катастрофа національна трагедія України.
-- перегляд фото із зображенням Чрнобильської АЕС.
Вчитель: Чи бачить світ,
Як ридає полинь,
Як пє земля заражену воду?
Чи бачить світ
Чорноту ізотопних пустель?
Чи знає біль, що
Дістався моєму народу?
--- Що ми сьогодні, через ~21 рік, знаємо про трагедію в Чорнобилі? Що вибух на 4-му енергоблоці АЕС стався о 1 год. 23 хв. 48 сек. 26 квітня 1986 р. За межу, позначену страшним словом «зона», було виселено 135 тис. чоловік. З Києва виїхали діти. Відкритий рахунок № 904 в колишньому Держбанку СРСР для перерахування коштів чорнобильцям. Більше доби півтораста тисячна Припять не знала про радіацію. Середній вік жителів 26 років. Щорічно тут народжувалось понад 1000 дітей. В майбутньому місто мало б стати 80- тис.
Вибухом в повітря було викинуто радіоактивних речовин у 90 разів більше, ніж атомні бомби, скинуті на Хіросіму і Нагасакі. Розпечений графіт вибухова хвиля викинула на дах 4-го блока станції від чого загорілось бітумне покриття. Почалася пожежа. Першими прибули пожежники пожежної частини № 2 на чолі з начальником караулу лейтенантом Володимиром Правиком.
Вчитель: -- Давайте послухаємо ваші доповнення з цього питання. Висновок.
ІІІ. Узагальнення.
-- прослухати запис пісні групи «Кіно» (1982)(«Мы ждём перемен»)
Чим була викликана необхідність таких змін?
Причини кризових явищ в усіх сферах життя СРСР та назрівання необхідності кардинальних змін.
а) падав приріст промислової продукції.
б) найбагатші землі передавались під капітальне будівництво або ставали дном штучних морів.
прискорення
хаотичні та
госпрозрахунок непослідовні
затрати, відповідно поглибили кризу
результатам
Прізвище, імя______________________________________
Тестові завдання з історії України 11 клас по темі:
«Україна в період загострення кризи радянської системи».
А) усунув з посади П.Шелеста
Б) усунув з посади М.Хрущова
В) призначив І секретарем ЦК КПУ В.Щербицького
2. 20 квітня 1978 р.:
А) затверджено нову Конституцію СРСР
Б) затверджено нову Конституцію УРСР
В) засуджено Л.Лукяненка
3. П.Шелест був підданий критиці за свою книгу:
а) « Україна наша Радянська»
б) «Наша Радянська Україна»
в) «Радянська Україна наш рідний край»
4. Продовольча програма була прийнята:
а) 1964
б) 1978
в) 1982
5. У 1968 р. почалася кампанія з переслідування О.Гончара за його роман:
а) «Собор»
б) «Прапороносці»
в) «Тронка»
6. Автором роману у віршах «Маруся Чурай» є:
а) І.Драч
б) Л.Костенко
в) Д.Павличко
7. Українська Гельсінська група виникла:
а) 1975
б) 1976
в) 1977
8. ХХ зїзд КПРС, на якому було розвінчано культ особи Сталіна, відбувся:
а) у лютому 1956
б) у березні 1956
в) у лютому 1957
9. Кримську область було передано до складу УРСР:
а) 1954
б) 1955
в) 1957
10. Раднаргоспи було запроваджено в Україні в:
а) 1956
б) 1957
в) 1958
11. Грошова реформа була проведена:
а) 1958
б) 1960
в) 1961
12.Працю «Інтернаціоналізм чи русифікація?» написав:
а) В.Романюк
б) І.Дзюба
в) В.Чорновіл
PAGE 4
перебудова
демократія
гласність
політичний плюралізм
соціальна справедливість
кінець «холодної війни»