Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 4
Тема уроку. Різноманітність рослин у природі.
Мета уроку: сформувати уявлення про різноманітність рослинного
світу, про водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини,
квіткові рослини; формувати вміння розрізняти окремі рос-
лини цих груп, розуміти цінність їх у природі; удосконалю-
вати вміння узагальнювати, робити висновки, оцінювати
результати діяльності (самооцінювання і взаємооцінювання);
виховувати взаємоповагу у спільній діяльності, здатність до
самовираження кожного учня, прагнення пізнавати і шанувати природу.
Обладнання: Підручник, робочий зошит, що денник спостереження, ручка, олівець, малюнки: водорості,
Мохи, хвойні дерева., квіткові рослини, відео-матеріал, картки з завданнями, дідусь Лісовичок.
Хід уроку
1. Організація класу
1.1 Встали, підрівнялися. Добрий день, дітки. Сідайте. Ручки покладіть на парти, вирівняйте спинки, ніжки поставте разом, відкладіть все зайве на край парти і слухайте мене уважно. Мене звуть Анна Анатоліївна. Сьогодні у нас з вами досить незвичайний урок, адже до нас у гості завітав дідусь Лісовичок, який хоче запросити нас у цікаву мандрівку до Царства Рослин. Якщо ви хочете потоваришувати з цим дідусем і дізнатися багато нового, то ви повинні уважно мене слухати і відповідати на всі запитання. Домовились?
2. Актуалізація опорних знань.
Спостереження за погодою, наукові відкриття
в природі.
Для початку давайте ми з вами відкриємо щоденники спостережень і розкажемо нашому дідусю Лісовичку якою ж була погода протягом минулого тижня.
1. Повідомлення синоптиків.
Яка погода переважала протягом тижня?
Яких днів було більше ясних чи похмурих?
Чи були опади?
- Чи був вітер і коли?
Які інші явища природи спостерігали?
3. Повідомлення теми і мети, завдань уроку.
3.1 бесіда з демонстацією гербаріїв і малюнків рослин різних груп.
- Яку будову мають рослини? (відео про вегетативні органи)
- Де ви бачили такі рослини? (Гербарій Харківщини)
- Як називаються рослини, що живуть у воді?
- Як називаються рослини, що живуть у вологих лісах і на болотах?
- Які дерева утворюють хвойні ліси?
- На які групи діляться всі рослини? (Водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та квіткові рослини)?
- Які рослини красуються на наших клумбах?
Отже, тема сьогоднішнього уроку «Різноманітність рослин у природі».
4. Основна частина
Всі рослини поділяються на водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та квіткові рослини.
1. І перша наша зупинка, яку нам приготував Дідусь Лісовичок це Водорості. Водорості - найпростші за будовою рослини.(показую малюнки на комп.) Вони не мають справжніх органів.
Як ви думаєте, чому ці рослини так називаються? Де вони живуть? (У воді) Де є вода? (У ставках, озерах, ріках, морях, океанах)
Водорості мешканці води. Вони живуть у водоймах з прісною водою і в солоній воді морів і океанів. Водорості дуже різноманітні. ( мал.. із комп. ліс із водор.)
Якого вони кольору? (Зеленого)
Зелені водорості живуть біля поверхні води. Від водоростей залежить і колір води в річці, в ставку. Про таку яскраво-зелену воду влітку кажуть, що вона «цвіте».(малюнок із комп.)
Хто використовує у воді кисень, який виділяють водорості? (риби)
Що виділяється при диханні рослин і тварин, які живуть у воді? (вуглекислий газ)
Хто живиться водоростями? (риби, птахи, комахи, тваринки, люди)
Водоростей у морях і океанах дуже багато. Вони постачають нашій планеті кисень, який виробляють у процесі живлення. Він розчиняється у воді, ним дихають всі рослини і тварини водойм, а також виділяється у повітря, і ним дихають усі живі організми.
У морі росте морська трава зоспера, яку використовують на корм худобі. З інших водоростей виготовляють консерви. До речі, без водоростей, тобто виробленого з них порошку, не можна виготовити ні мармеладу, ні зефіру. (мал.. із комп. Морська капуста)
Морська капуста використовується в їжу і є цінною в умовах підвищеної радіації. Із бурих водоростей виробляють ліки: йод, бром.
Друга наша зупинка мохи. ( Показую малюнок з комп.)Вони ростуть у темних вологих лісах і болотах. Мохи невеличкі рослини, що підносяться лише на кілька сантиметрів над землею або стеляться по її поверхні. А витривалість у них дивовижна. Мохи витримують висушування навіть протягом кількох років, швидко оживаючи при зволоженні. Разом з тим вони спроможні переносити і довготривале затоплення, і значні температурні коливання.
А тепер , дітки, відкрийте ваші підручники на с…… і розгляньте малюнки водоростей - зозулин льон і сфагнум, чи ви помітили, які органи в них відсутні? (Корінь, квітки)
Дітки, скажіть, а чи знаєте ви як вони розмножуються без плодів і насіння?
Замість плодів і насіння на верхівці стебла мохів є коробочка, в якій утворюються дрібні коричневі спори. Коли вони дозрівають, то висипаються з коробочок, потрапляючи на вологий ґрунт, проростають й утворюють нові рослини.
5. Фізкультхвилинка
Я бачу ви вже трішки втомилися, тож давайте відпочинемо. Встали.
Ми берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляємо гілки.
Ледь зіпявшись з корінців,
Дістаєм до промінців.
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці
Вліво, вправо стовбурці,
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед, назад.
Горобців повідганяли
І за парти посідали.
Молодці.
Наступна наша група рослин хвощі й папороті ( відкрити малюнок на комп.) - це багаторічні трав'янисті рослини, які походять від давніх велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому.
Знову беремо до рук підручник на стор…….Розглянемо малюнки хвощів та папоротей чоловічих. Які органи в них відсутні? (Квітки, плоди)
Як же вони розмножуються? (Кореневищами)
Хвощі і папороті ростуть по всій території України в листяних і в мішаних лісах, на узліссі або біля водойм. На полях, де живуть хвощі, ґрунт потребує вапнування. Кореневище деяких папоротей застосовують у пивоварні для виготовлення клею. Листя папороті використовують як підстилку худобі. Ще використовують папороті у медицині (ліки від кашлю, глистів, золотухи).
Четверта група рослин, яку нам підготував дідусь хвойні рослини.(Показую малюнки на картках і комп.)
Хвойні рослини називають ще вічнозеленими. Чому? На відміну від листків листяних (листопадних) рослин хвоя тримається на гілках по 5-7 років і замінюється поступово, непомітно для нас. Виключенням є модрина (мал.. із комп.) з ніжною, м'якою, зібраною в пучечки хвоєю, яка опадає на зиму, як у листопадних дерев. В Україні найбільше хвойних лісів, а серед них соснових. Хвоя має велике лікувальне значення, бо містить багато вітаміну C, який допомагає запобігти цинзі та іншим хворобам..
5. Остання наша зупинка це квіткові рослини.(малюнки на картках) Цей відділ охоплює близько 300 тисяч видів. Представники цього виду поширені майже скрізь на земній кулі. Близько шостої частини суші вкривають ліси. Велику площу займають також степи, савани, луки, поля культурних рослин. Живуть квіткові рослини як у прісних водоймах, так і в морях і океанах. Таким чином, квіткові рослини займають панівне становище. Всі квіткові рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав'янисті рослини. Вони використовують енергію сонця, поживні речовини ґрунту, повітря і воду, перетворюючи їх у вуглеводи (крохмаль, цукри), білки, жири тощо. А ці органічні продукти споживають тварини і люди. Квіткові рослини у великій різноманітності впливають на клімат Землі, на газообмін в атмосфері, зокрема виділяють кисень, необхідний для життя.
А тепер давайте з вами подивимося відео як розпускаються квітки. А зараз ви побачите як же квіточка проростає.(відео) , (відео как путешествуют семена)
Дітки, дідусь Лісовичок приготував вам невеличке завдання. Ви повинні відгадати його загадки.
Я кущ зелений,
Люблю рости біля криниці.
І хоч не дівка я,
Але стою в червоному намисті.
(Калина)
Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив
Його не займає.
(Барвінок)
І маленькі, і старенькі,
Влітку, взимку, навесні
Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі.
(Ялинки)
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі
Дощик їм полоще кіски.
Звуть подружок цих…
(Берізки)
Росте ця лікувальна квітка
Опріч лісів, іще в полях,
Малі й дорослі знають шлях,
Аби її добути влітку.
Шовково коси пломеніють,
Коли настоєм їх помиють.
А що, скажіть, за квітка?
Рослинка невеличка
Схилилась над водою
І цілий день милується
І тішиться собою.
(Верба)
Молодці, ви добре впоралися з цим завданням. Ось уже і час повертатися додому. Та на останок дідусь хоче подивитися якими ви були уважними протягом уроку. Для цього він приготував вам невеличке тестове завдання.
6. Робота з картками.
7 . Підсумок уроку
Молодці. Ви добре впоралися з цим завданням. Отож, дітки,
- Яка сьогодні була тема нашого уроку?
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Чи сподобався вам урок? Чим саме?
Ви дуже кмітливі були на уроці і сподобались нашому дідусеві Лісовичку. А на згадку про нашу подорож дідусь приготував вам невеличкі подарунки зі своїм зображенням, адже ви були дуже слухняні та уважні.
ІХ. Домашнє завдання
Опрацювати статті (С. 115120), дати відповіді на запитання. Заповнення схеми в зошиті на с. 41. Намалювати одну, дві хвойні рослини.