Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема постулатів стосовно ризику як економічної категорії 1.html

Работа добавлена на сайт samzan.net:


5.1. Концепція корисності. Пріоритети та їх числове відображення

Необхідно зазначити, що для задач прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику принцип оптимальності нерідко будується у вигляді функції корисності.

Корисність виражає ступінь задоволення, яке одержує суб’єкт від споживання товару чи виконання будь-якої дії. Концепція функції корисності дає змогу здійснити співвимірність споживчих елементів різних товарів, взагалі кажучи, фізично неспіввимірних.

Слід відмітити, що в економічному аналізі корисність часто використовується для того, щоб описати пріоритети при ранжуванні наборів споживчих товарів, послуг, варіантів можливих інвестицій тощо.

Для формального опису співвідношень пріоритету, а саме:  «краще, ніж», «байдуже» («еквівалентне»), «не гірше, ніж» використовують, відповідно, символами  , , .

Нагадаємо, що коли через х позначити набір товарів (послуг тощо), через Х – множину всіх можливих наборів товарів, вважаючи при цьому, що вона є неперервною, то можна побудувати неперервну дійсну функцію U(x), визначену на елементах множини Х, яку називають функцією корисності і для якої U(x) > U(y), якщо х  у.

5.2. Поняття лотереї. Корисність за Нейманом. Сподівана корисність

Необхідно звернути увагу на те, що для визначення корисності може розглядатись вибір особи в умовах невизначеності та зумовленого нею ризику, який формалізується за допомогою поняття лотереї.

Під лотереєю L(x*, p(x), x*) розуміють ситуацію, у якій особа може отримати х* з імовірністю р(х) або х* з імовірністю 1 – р(х), де x* x   х*, х – варіант економічного ефекту (наприклад, обсяг грошової винагороди).

За Нейманом корисність варіанта х визначається ймовірністю U(х) = р(х), при якій особі байдуже, що обирати: х – гарантовано, чи лотерею L(х*, р(х), х*).

Наприклад, у якості функції корисності можна брати функцію

 

бо для всіх x  [x*, x*] значення q(х [0; 1]. Оскільки при зростанні х від х* до х* значення q(х) будуть збільшуватися, то вибрана таким чином функція корисності буде зростаючою.

Відмітимо також, що згідно з Нейманом у якості функції корисності можна використати інтегральну функцію розподілу ймовірностей:

U(x) = F(x) = P(X < x), наприклад

У випадку, коли L – лотерея, що приводить до виграшів (подій) x1х2, ...., хn з відповідними ймовірностями p1, p2, ..., pn, , має місце основна формула теорії сподіваної корисності:

 .

Тобто корисність ансамблю результатів збігається з математичним сподіванням корисності результатів.

5.3. Детермінований еквівалент лотереї. Страхова сума

Детермінований еквівалент лотереї L – це гарантована сума , отримання якої еквівалентне участі в лотереї, тобто   L. Отже, визначається з рівняння:

U() = M(U(Х)),  або  = U – 1(M(U(Х))),

де U – 1 () – функція, обернена до функції U(x).

Страховою сумою (СС) називають величину детермінованого еквівалента, взяту з протилежним знаком:

 CC(Х) = –.

Якщо особа, яка приймає рішення, стикається з несприятливою для неї лотереєю, то природно запитати, скільки б вона заплатила (в одиницях виміру критерію х) за те, щоб не брати участь у цій лотереї. Для визначення розмірів цього платежу вводиться до розгляду величина, яку називають премією за ризик (надбавкою за ризик). Ця премія ((Х)) є величиною (в одиницях виміру критерію х), якою суб’єкт керування (особа, що приймає рішення) згоден знехтувати (уступити її) з середнього виграшу, щоб уникнути ризику, пов’язаного з лотереєю.

Для зростаючих функцій корисності величину премії за ризик (Х) в лотереї L покладають рівною різниці між сподіваним виграшем та детермінованим еквівалентом, тобто

 

5.4. Різне ставлення до ризику та функція корисності

Необхідно звернути увагу на те, що вигляд функції корисності може дати інформацію про ставлення до ризику особи, яка приймає рішення. Принагідно слід відмітити, що особу, яка приймає рішення, називають несхильною до ризику, коли для неї більш пріоритетною є можливість одержати гарантовано сподіваний виграш у лотереї, аніж брати в ній участь. А тому умову несхильності до ризику можна записати так

U(M(X)) > M(U(X)).

Особу, яка приймає рішення, називають схильною до ризику, якщо для неї більш пріоритетною є участь у лотереї, ніж можливість одержати гарантовано сподіваний виграш. Відповідно, умова схильності до ризику записується як

U(M(X)) < M(U(X)).

Проміжне значення між схильністю та несхильністю до ризику відіграє нейтральність (байдужість) до ризику. Вона визначається байдужістю особи у виборі між отриманням гарантованої суми, яка збігається із сподіваним виграшем, та участю у лотереї.

Очевидно, що умова байдужості до ризику:

U(M(Х)) = M(U(Х)).

Відмітимо, що має місце твердження: ОПР, в тому і тільки тому випадку є:

а) несхильною до ризику, коли її функція корисності опукла вгору;

б) схильною до ризику, коли її функція корисності опукла вниз;

в) нейтральною до ризику, коли її функція корисності є лінійною.

При різних рівнях доходу (багатства) ставлення людини до ризику може змінюватись. Досить реалістичною гіпотезою для широкого кола суб’єктів є схильність до ризику при невеликих сумах (відносно загального достатку) та несхильність при значних сумах. Графічно ця гіпотеза зображена на рис. 5.1.

 

Рис.5.1. Схильність-несхильність до ризику

Можна зробити висновок, що ставлення до ризику – це локальна характеристика особи. Якщо людина більш заможна, то вона може дозволити собі ризикнути більшою сумою. Чим заможніша людина, тим більш праворуч на графіку розташована зона несхильності до ризику (точка а).

Несхильність (або нейтральність) до ризику використовується страховими компаніями, які скуповують ризик. На схильності до ризику функціонує гральний бізнес.

5.5. Криві байдужості

Зауважимо, що  в (п+1) – вимірному евклідовому просторі поверхнею байдужості є п-вимірна поверхня, що відповідає фіксованому рівню (U=const) функції корисності.

Як приклад розглянемо функцію корисності, яка широко використовується у фінансово-інвестиційному аналізі:

 

де m – величина сподіваного прибутку (ефективності тощо),  – величина ступеня ризику (середньоквадратичне або семіквадратичне відхилення тощо). Інтерпретація функції U(m, ) така: інвестор вважає корисним для себе збільшення значення ефективності, але уникає відхилення цієї ефективності від сподіваного значення. Чим більше значення k, тим тенденція уникнення ризику, що породжується невизначеністю, проявляється більшою мірою. А тому величину k можна розглядати як кількісну міру толерантності інвестора до ризику (або як міру  несхильності до ризику). Відмітимо, що значення величини k є індивідуальним для кожного інвестора.

Необхідно наголосити, що геометричним образом зазначеної функції корисності є поверхня у тривимірному просторі (т, , U), а тому якщо покласти

 U(m, ) = m2k2 = U = const,

то, надаючи різні значення константі U, отримуємо сімейство кривих (рис.5.2):

 m2k2 = Ui ,   i = 1, 2, ... , n = const.

Cімейство кривих (в даному випадку гіпербол) в теорії функцій багатьох змінних називають лініями рівня, а в теорії корисності – кривими байдужості. На рис.5.2 побудовано криві байдужості для певної особи (коефіцієнт k – фіксований (= const)).

Як уже відмічалось, різні криві байдужості трактуються як різні рівні значень функції корисності. Це означає, що збільшити норму прибутку і водночас залишитися при тій же самій величині корисності, можна лише за рахунок збільшення ступеня ризику.

Відмітимо, у свою чергу, що неузгоджена одночасна зміна значень норми прибутку і оцінки ризику може призвести до зміни рівня корисності. Так, наприлад, зростання норми прибутку при незмінному ступені ризику означає перехід на іншу, «правішу», криву байдужості, що відповідає у даному випадку більшому значенню функції корисності. На рис.5.2 цій ситуації відповідає перехід з точки А до точки В. Аналогічно зменшення ступеня ризику при незмінній нормі прибутку означає перехід на криву байдужості, що відповідає більшій величині функції корисності. На рис.5.2 цій ситуації відповідає перехід з точки А до точки С.

Рис.5.2. Криві байдужості особи (різні рівні функції корисності)

2




1. ТЕМА 39 СОВЕТСКИЙ СОЮЗ ДО И ПОСЛЕ ХХ СЪЕЗДА КПСС
2. Лабораторная работа 63 Тема- Типизированиые файлы Цель- 1 Получение навыков в использовании переменных
3. Предметная область и ее онтология
4. ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА 1 РАВНОТОЧНЫЕ ИЗМЕРЕНИЯ Равноточными называют результаты полученные при измерения
5. Тема 1 Управление- сущность и структурная характеристика Лекция 1
6. хозяйственной деятельности предприятия
7. Табличний процесор Microsoft Excel. Використання абсолютної та відносної адресації в формулах
8. Страхование и риски в туризме
9. Тема 1 Сущность аудита и его содержания
10. ТЕМА- Современные технологии местного обезболивания в амбулаторной стоматологической практике
11. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук Львів ~ Дисерт
12. Исследование каталитических свойств полимерных комплексов
13. Мир нехай буде в тобі Задля дому Господа Бога нашого бажатиму добра для тебеrdquo;
14. Реферат- Уголовный закон Российской Федерации.html
15. Мизантроп была написана в 1666 году
16. Інформаційні технології в біології.html
17. до для людей пожилого возраста и инвалидов
18. Росток
19. Курсовая работа- Источники набора, отбора и приема персонала
20. Авраам Ибн Дауд и его идеи