У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

У вузькому значенні цим терміном називають культуру тільки самих скіфів які займали територію степів Півні

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

Скіфська культура - У вузькому значенні цим терміном називають культуру тільки самих скіфів, які займали територію степів Північного Причорномор'я між Дунаєм і Доном. У більш широкому сенсі термін вживався як назва культури, поширеної на території степової та лісостепової зон на північ від Чорного моря та Північного Кавказу в VII - III ст. до н. е.. Для скіфської культури характерно широке застосування курганного обряду при похованнях. Поруч із похованням знатного скіфа або їх царя клали вбитих жінок-наложниць, слуг, рабів коней. Зверху насипали високий курган. Скіфи грали серйозну роль в політичному житті Передньої Азії, брали участь у процесі етногенезу численних народів нашої країни, створили вражаюче мистецтво, яке отримало широке географічне поширення. Відомості про скіфів містяться у грецьких і латинських письменників і в ассірійської-вавілонських клинописних документах. Найціннішим відомостями про заняття, звичаї, спосіб життя і вірування скіфів ми зобов'язані Геродотом, який присвятив значну частину своєї "Історії" цього народу. IV ст. до н. е.. - Час найбільшого економічного, культурного і політичного піднесення в історії скіфського царства.

Дискусія про походження скіфо-сибірського звіриного стилю у науці багато років велася навколо двох гіпотез. Одна група дослідників вважала, що скіфське мистецтво цілком склалося під час скіфських походів до Передньої Азії на основі стародавнього мистецтва і в готовому вигляді швидко перенесено в степову Євразію Інші дослідники вважали, що скіфське мистецтво склалося в надрах євразійських степів, тобто висували центральноазіатську гіпотезу).

Не можна назвати жодної категорії побутових предметів, які не прагнули б прикрасити кочівники.  Скарби скіфських курганів - це, як правило, набір виробів виконаних різними майстрами, які належать різним художнім школам. Наприклад, у Келермесскіх курганах - поховання скіфської знаті, частина золотих виробів пов'язані з давньосхідних мистецтвом, частина з раннегрецька. Деякі речі не були скіфськими, а здобуті під час передньоазіатські походів. Частина предметів виготовлялася, очевидно, на спеціальне замовлення скіфських царів і знаті у майстрів різних країн (ассірійців, греків та ін У V - IV ст до н. Е.. Скіфське мистецтво розвивалося під впливом грецьких майстрів, які жили в містах Боспору. Боспорські майстри добре знали запити своїх замовників - скіфів і виготовляли речі по їхньому смаку.

Однак, в період свого військово-культурного розквіту скіфи розвивали свій культурний потенціал, а паралельно з цим поширювали його на своїх сусідів.

Парадокс полягає в тому, що скіфізіруется найбільш потужна у військовому відношенні етнокультурна група лісостепу, а в більш слабких групах ці процеси менш помітні.

Далі, хрестоподібних бляхи, у вітчизняній історіографії звані бляхами новочеркасського типу, як і синхронні їм бубонці-сережку до кінської вузді, поширюються від Північного Китаю до Португалії, причому найбільша концентрація і блях і бубонців спостерігається на Балканах, в пам'ятниках іллірійської гальштату.

Уміючи добре обробляти ґрунт, скіфи-землеробці отримували значну кількість пшениці, яка конкурувала на грецькому ринку з єгипетською. Високо цінилися скіфські коні. У свою чергу греки ввозили в Скіфію вино, кераміку, ювелірні вироби. Торгівля йшла через грецькі колонії: Ольвію (поблизу сучасного Миколаєва), Херсонес (Севастополь), Пантікапей (Керч) і інші.

Зі слів Геродота, у скіфів був звичай за межами свого поселення викладати великі горби з хмизу, а на їх вершину водружати меч. Такій споруді поклонялися, а потім спалювали. Скіфи зводили значних розмірів курганні насипи, іноді завершуючи їх кам'янимискульптурами. На Полтавщині декілька десятків років ведуться розкопки так званого Більського городища, яке, на думку деяких авторитетних фахівців, є залишками столиці Скіфії — легендарного міста Гелон.

Про художні можливості скіфів можна судити по прикладному мистецтву, пам'ятки якого знайдені в похованнях: прикраси, парадна зброя, кінська упряжь, посуд. Всесвітню популярність отримала золота пектораль з кургану Товста могила на Дніпропетровщині. Головним мотивом прикраси предметів були зображення тварин взвіриному стилі: оленя, лося, ведмедя, коня, птахів, риб. Існували певні закономірності, наприклад, риба зображалася тільки на кінських налобниках. Це доводить, що зображення мали не тільки естетичне, але і магічне значення. Скіфський звіриний стиль має свої відмітні особливості, одна з яких — об'єднання реалізму з декоративними мотивами.. Унікальні пам'ятники культури скіфського часу знайдені на Алтаї, в Пазирикських курганах. Завдяки кліматичним і геологічним особливостям вода, що потрапила до внутрішньокурганного зрубу замерзла, і таким чином збереглися вироби з дерева, шкіри, повсті, хутра, тканини. Археологи змогли навіть вивчити татуювання на тілі похованого вождя.

У скіфів була самобутня техніка будівництва оборонних споруд: на глиняному розчині з необробленого каменя будувалися дві паралельні стіни, з невеликим нахилом одна до одної, а простір між ними заповнювався щебенем. Через головні ворота міста можна було попасти на велику, вимощену каменем площу. Під вимосткою знайдена велика кількість зернових ям, де, ймовірно, зберігався державний запас зерна. На іншій площі знайдено залишки великої споруди з портиками. Тут же був виявлений барельєф з зображенням двох вершників. Передбачають, що це зображення Скилура з сином Палаком. Одна з веж була використана як царська усипальниця.

За межами міста знайдені похоронні склепи, висічені в скелі. Стіни деяких з них покриті розписом, що відтворює вигляд будинку (лінія двосхилого даху, підпори, килими на стінах). Зустрічаються зображення людей, тварин. Загинуло місто у II с. н. е., коли почастішали зіткнення з сарматами, а потім з готами.

Звірячий стиль - не єдиний компонент тріади, що співвідносить з глобальними культурними процесами. Одним з подібних компонентів виступає і такий типова ознака ранньоскіфської культури, як стремечковіднимі вудила. Одночасно з ними в Європі поширюється так званий середньоєвропейський тип вудил, для якого також характерне оформлення решт у вигляді стремена, але повернутого широкої стороною всередину. Видається, що це тільки різні варіації однієї і тієї ж моделі, варіації самостійні і обумовлені оригінальною інтерпретацією спільної ідеї.




1. Стиль эклектики
2. Буран
3. умелец изобретатель мудрец знаток древнегреческие платные преподаватели красноречия представители о.
4. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук1
5. КГУ 1. НАЗВАНИЕ КОМАНДЫ ПОЛНОЕ И СОКРАЩЕННОЕ 2
6. Значение художественной литературы в становлении школьников
7. химические основы взаимодействия низкоэнергетического лазерного излучения с биообъектом 12
8. объект приложения сил человека
9. 072010 ВВР 2010 N 37 ст
10. территориальном отношении страна делится на 20 областей а они в свою очередь на 95 провинций а те ~ на 8 тысяч
11. неотъемлемая черта культурного человека
12. Тема 1 1 Теоретикометодологические и организационно методические основы анализа финансовои~ отчетности
13. Сарафанное радио
14. Статья 320 Право апелляционного обжалованияв ред
15. Развитие философских идей этого времени происходило в общем контексте осмысления и переинтерпретации дост
16. Лекция 6 Средневековая философия Кто не верит в бога Верит во все подряд У
17. Это мало разработанная правовая категория обладающая неоднозначной характеристикой размытыми границами
18. это силы средства и источники которые имеются в наличии и могут быть мобилизованы для достижения определенн
19. Статья- О диагностике агрессивных тенденций у детей дошкольного возраста
20. товар и ведать знать