Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Житом

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

28

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

державний агроекологічний університет

ФОМЕНКО Людмила Володимирівна   

УДК 332.3(477.8)

РАЦІОНАЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

В УМОВАХ західного РЕГІОНУ уКРАЇНИ

Спеціальність 08.07.02 –економіка сільського

господарства і АПК

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Житомир   2004


Дисертація є рукопис.

Робота виконана в Інституті землеробства і тваринництва західного регіону Української академії аграрних наук

Науковий керівник   доктор економічних наук, професор,

                                     Стельмащук Антон Михайлович, 

                                                    Тернопільська академія народного

господарства,

завідувач кафедри агробізнесу.

Офіційні опоненти:   доктор економічних наук, професор

ГорлачукВалерій Васильович,

Миколаївський державний гуманітарний

університет ім. П.Могили комплексу

“Києво-Могилянська академія”,

кафедра економіки та менеджменту;  

кандидат економічних наук,

старший науковий співробітник

Кісіль Микола Іванович,

Національний науковий центр

“Інститут аграрної економіки”,

завідувач відділу інвестицій.

Провідна установа – Національний аграрний університет 

                                   Кабінету Міністрів України,

кафедра аграрної економіки,

м. Київ.

Захист дисертації відбудеться “20” квітня 2004 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 14.083.02 у Державному агроекологічному університеті за адресою: 10008, м. Житомир, Старий бульвар 7, ауд. 55.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Державного агроекологічного університету за адресою: 10008, м. Житомир, Старий бульвар 7.

Автореферат розісланий “16” березня 2004 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради,

кандидат економічних наук, доцент                            В.П. Якобчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Актуальність теми. Агропромисловий комплекс України має необхідні передумови для раціонального використання земель сільськогосподарського призначення: офіційно встановлену приватну форму власності на землю, нові організаційні форми господарювання, відповідну правову базу, кваліфіковану і досвідчену робочу силу та спеціалістів певного профілю, багатий ресурсний потенціал цих земель, розроблені й адаптовані екологічно безпечні технології. Однак ці передумови не реалізуються автоматично. Для їх ефективного впровадження потрібні теоретико-методологічні положення, науково обґрунтовані рекомендації і відповідний механізм реалізації щодо їх використання.

Внаслідок високої господарської освоєності земельного фонду держави (72,2%), рівня розораності (57,1%, у тому числі сільськогосподарських угідь –,8%) та екстенсивного використання продуктивних угідь посилюється деградація земель, ґрунти втрачають свою родючість і виснажуються. Зокрема 13,2 млн. га сільськогосподарських угідь зазнають водної ерозії, 19,3 млн. –вітрової, 10,7 млн. га мають підвищену кислотність, 3,9 млн. га засолені і солонцюваті, 3,6 млн. га заболочені та перезволожені. Площа еродованої ріллі протягом останніх 25 років збільшилась на третину і щорічно розширюється на 90  100 тис. га, а вміст гумусу в ґрунтах знизився на 20%. Але фінансування на протиерозійні та інші землеохоронні й землемеліоративні роботи постійно зменшується. Так, фінансування на охорону земельних угідь за 1991  2002 рр. скоротилось у 25 разів. Як наслідок –віддача одиниці земельних ресурсів у сільському господарстві за останні 10 років зменшилась практично більш як утричі, що свідчить про виснаження їх продуктивного потенціалу. У значній мірі ці негативні явища пов’язані з проблемами у здійсненні земельної реформи та відповідною недосконалістю системи економічних взаємовідносин між суб’єктами господарювання з приводу власності на землю, як головного виробничого ресурсу у сільському господарстві.

Окремим аспектам проблеми раціонального використання земельних ресурсів у сільському господарстві присвячені наукові праці таких відомих вчених як І. Бурдейного, Д. Гнатковича, В. Горлачука, Г. Горохова,                   А. Даниленка, В. Дем’яненка, С. Дубровського, Д. Добряка, П. Казьміра,          Б. Косовича, М. Кісіля, В. Мамутова, В. Месель-Веселяка, І. Михасюка,           Л. Новаковського, О. Покотилової, П. Саблука, А. Сохнича, А. Стельмащука,     П. Столипіна, М. Ступеня, А. Третяка, М. Федорова, Є. Храпливого та інших. Результати їх досліджень охоплюють широке коло зазначеної проблеми. Однак динамічність змін ситуації в агропромисловому комплексі України та й в економіці країни в цілому вимагає проведення постійних досліджень з метою вироблення стратегії і тактики й обґрунтування основних напрямків і заходів подальшої реалізації процесу вдосконалення економічних взаємовідносин між суб’єктами господарювання щодо використання землі як головного виробничого ресурсу в сільському господарстві та приведення її у відповідність з цими змінами.

Проблема раціоналізації використання земель сільськогосподарського призначення в Україні дедалі більше ускладнюється у зв’язку з наростаючою комплексністю її характеру. На сьогодні це має різні аспекти, головними з яких є технологічний, економічний, організаційний та екологічний. Рівень використання земель в Україні зараз настільки критичний, що подальша деградація потенціалу земельних ресурсів у сільському господарстві може мати катастрофічні наслідки, котрі відповідним чином, безперечно, позначаться на загальному рівні продовольчої безпеки країни, здоров’ї нації, тощо.

Саме тому дослідження можливостей раціонального використання земель сільськогосподарського призначення, а також розробка відповідного механізму реалізації цих можливостей є невідкладними завданнями, що вимагають негайного вирішення. Усе це й обумовлює актуальність даного дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. У дисертаційній роботі подано результати досліджень, виконаних автором, що є складовою частиною комплексної теми наукових досліджень відділу економіки й організації землеробства та тваринництва Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН у рамках теми “Вивчення впливу трансформаційних перетворень на функціонування АПК західного регіону і обґрунтування шляхів підвищення ефективності ринкових реформ” (номер державної реєстрації 0198U009169). Особисто автором виконано підрозділ теми “Підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення в умовах переходу до ринкових умов”.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є поглиблення теоретико-методологічних положень і методичних рекомендацій щодо раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в умовах встановлення ринкових відносин.

Для досягнення поставленої мети було визначено такі основні завдання:

  •  поглибити теоретичні засади раціонального використання земель сільськогосподарського призначення;
  •  розробити систему класифікації чинників раціонального використання земель сільськогосподарського призначення;
  •  дати оцінку сучасному стану реформування земельних відносин і зміни структури землекористування у сільськогосподарських підприємствах західного регіону України;
  •  розробити пропозиції щодо вдосконалення механізму економічного регулювання раціонального використання і охорони земель;
  •  розробити економіко-математичну модель оптимізації структури посівних площ сільськогосподарських культур і раціонального поєднання галузей рослинництва та тваринництва;
  •  обґрунтувати пропозиції, щодо удосконалення методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення;
  •  розробити пропозиції, щодо удосконалення економіко-технологічного механізму підвищення продуктивного потенціалу і раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.

Об’єктом дослідження є процеси використання земельних ресурсів сільськогосподарськими підприємствами Львівської області.

Предмет дослідження–сукупність теоретичних, методологічних і практичних аспектів проблеми раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.

Методи дослідження. Дослідження проводились із застосуванням діалектичного підходу до явищ, що вивчалися, згідно з якими всі сторони життя суспільства як єдиного організму розглядались у взаємодії. Економічні явища в даній роботі досліджувалися комплексно, у взаємозв’язку з конкретними історичними обставинами і розвитком процесів реформування аграрного сектора економіки України та диверсифікації форм економічних взаємовідносин.

Проблема використання земель сільськогосподарського призначення досліджувалась з урахуванням конкретних економічних умов і реального стану економічної, політичної та соціальної ситуації в країні. Явище розвитку раціонального землекористування вивчалося в органічній єдності його історичних аспектів з логікою проходження цього процесу. За допомогою методів наукової абстракції, синтезу та аналізу під час дослідження обґрунтовано визначення сутності раціонального використання земель сільськогосподарського призначення, вивчено і систематизовано чинники, що впливають на його рівень у контексті вдосконалення земельних відносин у процесі реалізації в країні земельної реформи.

Застосування експериментального методу в економіці пов’язане з визначенням небезпеки заподіяння відчутної шкоди земельним ресурсам і включає використання елементів економіко-математичних методів, зокрема при визначенні основних чинників, що впливають на ступінь раціональності використання земель сільськогосподарського призначення і встановленні сили цього впливу.

На основі використання елементів економіко-математичних методів розроблено модель оптимізації структури посівних площ сільськогосподарських культур і раціонального поєднання галузей рослинництва та тваринництва. Застосування кореляційно-регресійного аналізу дало змогу виявити залежність між грошовою оцінкою землі та чинниками родючості й виробництва.

Монографічний метод дав можливість вивчити досвід та особливості раціонального використання земель сільськогосподарськими формуваннями.

Інформаційною базою дослідження послужили Закони України, нормативно-правові акти Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, офіційні матеріали Головного управління сільського господарства і продовольства Львівської облдержадміністрації, Львівського обласного управління статистики, науково-дослідних установ, довідково-нормативні матеріали і наукова література за темою дослідження, звітність підприємств, матеріали первинного та бухгалтерського обліку, результати власних спостережень і досліджень автора.   

Наукова новизна одержаних результатівполягає в наступному:       

  •  розвинуто теоретичні засади розуміння змісту раціонального використання земель сільськогосподарського призначення як соціально-економічної категорії, що виражає відносини між людьми в процесі здійснення технологічних виробничих процесів, пов’язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції, з метою максимального задоволення потреб населення у продуктах харчування, при забезпеченні відновлення і збільшення продуктивного потенціалу земельних ресурсів і сприянні підвищенню рівня екологічності як цих ресурсів, так і середовища в цілому;
  •  розроблено класифікацію чинників раціонального використання земель сільськогосподарського призначення, котра відрізняється від наявних вищим рівнем комплексності та однозначності, що дає можливість здійснювати системний науковий підхід до дослідження тих чи інших чинників і можливості їх застосування для впливу на підвищення ефективності використання земельних ресурсів;
  •  науково обґрунтовано основні напрямки подальшого реформування земельних відносин на основі збереження цілісності земельних комплексів, забезпечення раціональних розмірів новостворених господарств, запровадження товарно-грошових відносин при використанні землі на засадах орендних відносин, що сприяє раціональному використанню земельних ресурсів у західному регіоні України;
  •  обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення механізму економічного регулювання раціонального використання та охорони земель, який включає систему критеріїв і показників стимулювання, застосування компенсаційних платежів при вилученні земель з сільськогосподарського виробництва, запровадження рівно напружених ставок плати за землю залежно від її якості, що сприяє збереженню земель сільськогосподарського призначення, підвищенню родючості ґрунтів і виробництву екологічно чистої продукції;
  •  розроблено економіко-математичну модель оптимізації структури посівних площ сільськогосподарських культур і поголівя тварин, котра забезпечує оптимальне поєднання галузей, раціональне використання землі, максимальний вихід продукції рослинництва і тваринництва при збереженні та підвищенні родючості ґрунту;  
  •  обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення методики грошової оцінки земель на основі здійснення системного підходу з врахуванням чинника часу й умов виробництва, що дає можливість об’єктивніше визначати розмір диференційної ренти та інших розрахункових показників;
  •  розроблено пропозиції щодо збереження і підвищення родючості ґрунту, які на відміну від існуючих враховують рівень їх економічності та екологічності, позитивно впливають на фінансово-економічний стан підприємств і забезпечують самофінансування землеохоронних заходів.

Практичне значення отриманих результатів. Результати проведеного дослідження є науковою основою для вирішення проблеми раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в аграрних формуваннях у контексті вдосконалення економічних взаємовідносин між суб’єктами господарювання. Рекомендації автора щодо раціонального використання земель сільськогосподарського призначення у сільськогосподарських підприємствах і регулювання земельних відносин з метою підвищення ефективності функціонування агропромислового комплексу прийняті до використання Головним управлінням сільського господарства і продовольства Львівської облдержадміністрації (довідка № 10-01/7-160 від 14.07.2003 р.). Жовківською адміністрацією Львівської області схвалено і прийнято до використання розроблену автором методику оптимізації розмірів земельних ділянок сільськогосподарських підприємств (довідка № 23 від 15.07.2003 р.). Товариством з обмеженою відповідальністю “Агрофірма-Нова” прийнято до впровадження методику оцінки рівня використання продуктивного потенціалу земель сільськогосподарського призначення, що враховує економічність та екологічність здійснення землеохоронних заходів і ґрунтується на відповідній реконструкції балансу підприємства ( довідка № 21 від 16.07.2003 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, де викладено авторський підхід до вирішення проблеми розуміння значення і суті та підвищення рівня раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в аграрних формуваннях. Наукові положення, висновки і рекомендації, що виносяться на захист, одержані автором самостійно. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертаційній роботі використано лише ті ідеї і положення, які отримані автором особисто.

Апробація результатів дослідження.Основні положення дисертації і результати проведених досліджень доповідались і одержали схвалення на Міжнародній науково-практичній конференції “Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу”, присвяченій пам’яті Євгена Храпливого          (м. Львів, 1999 р.), на ІІІ Симпозіумі “Україна –Австрія. Сільське господарство: наука і практика” (м. Чернівці, 2000 р.); на щорічних конференціях науковців та аспірантів Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН у 1999 –рр., а також на Міжнародній науково-практичній конференції “Еколого-економічні проблеми розвитку АПК”, присвяченій 10-й річниці Конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку (м. Львів, 2002 р.).

Результати проведених автором досліджень використовуються і при розробці навчально-методичних матеріалів та викладанні навчального курсу “Основи маркетингу”, “Ринок землі” для студентів економічного та землевпорядного факультетів Львівського державного аграрного університету (довідка № 01-23-03 від 17.07.2003 р.).

Публікації. Результати проведених дисертаційних досліджень опубліковані в 1працях, з яких –у фахових виданнях, 3 у тезах міжнародних наукових конференцій і 5 статей в інших виданнях. Загальний обсяг публікацій –,6 друк. арк., у тому числі в фахових виданнях –,5 друк. арк., з них особисто автора –,5 друк. арк., в інших виданнях –,1 авторських друк. арк.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (163 найменувань) і 15 додатків. Основна частина роботи викладена на 165 сторінках друкованого тексту, містить 41 таблицю, 5 рисунків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ роботи 

Упершому розділі “Теоретичні і методичні засади раціонального використання земель сільськогосподарського призначення” розглянуто сутність раціонального використання земель в умовах реформування земельних відносин, природно-економічний механізм формування і збереження родючості ґрунту, а також методологічні підходи оцінки продуктивного потенціалу земель сільськогосподарського призначення і рівня його використання.

На основі вивчення й аналізу наукових джерел встановлено, що раціональне використання земель сільськогосподарського призначення означає розумне їх використання, котре охоплює практично всі аспекти цього процесу –економічний, екологічний, технологічний, соціальний. Ефективне використання земель сільськогосподарського призначення враховує, головним чином, економічну сторону цього процесу, його матеріальну результативність у зіставленні із здійсненими затратами на одержання цих результатів. В економічному аспекті адекватність розуміння ефективності  в раціональному використанні земель сільськогосподарського призначення здебільшого відповідає змісту виразу “економічна доцільність”. Тому автор пропонує таке визначення терміна “раціональне використання земель сільськогосподарського призначення” –це соціально-економічна категорія, що виражає відносини між людьми в процесі здійснення технологічних виробничих процесів, пов’язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції, з метою максимального задоволення потреб населення у продуктах харчування, при забезпеченні відновлення і збільшення продуктивного потенціалу земельних ресурсів і сприянні підвищенню рівня екологічності як цих ресурсів, так і середовища в цілому.

Проведений аналіз різних точок зору стосовно досліджуваної проблеми дає підстави зробити висновок, що раціональне використання земель сільськогосподарського призначення передбачає досягнення економічно доцільного та екологічно безпечного рівня віддачі від одиниці цих ресурсів, дотримання збалансованості й необхідного рівня вмісту поживних речовин у ґрунті, запобігання різним видам ерозії, запровадження енергоощадних біологізованих та екологічно безпечних технологій обробітку ґрунту та вирощування сільгоспкультур і тварин, науково обґрунтоване проведення меліоративних заходів.

Виявлено, що найважливішою умовою раціонального використання землі є встановлення ефективних земельних відносин, що характеризуються суспільними відносинами між людьми, пов’язаними з володінням і користуванням землею, і є складовою усієї системи виробничих відносин кожної історичної епохи. Вони за своєю соціальною природою належать до економічного базису суспільства. Земельні відносини, як і весь економічний лад суспільства, історично розвиваються та змінюються під безпосереднім впливом економічного закону відповідності характеру виробничих відносин рівню розвитку продуктивних сил.  

Обґрунтовано важливість врахування ролі земельних відносин і забезпечення можливості їх регулювання для раціонального використання земель сільськогосподарського призначення. Це пов’язано з тим, що в процесі приватизації сільськогосподарських земель утворилася величезна кількість власників і користувачів земельних ділянок, з яких більшість дрібні. Значна їх частина малознайома або й взагалі не знайома з методами раціонального землекористування і для багатьох з них найважливіше –одержання максимуму прибутку при мінімумі власних затрат, без впровадження відповіднихзаходів щодо збереження і відтворення родючості ґрунту. Крім того, відсутність у достатній мірі всебічно науково обґрунтованого законодавства стосовно ринку землі в країні може призвести до її розбазарювання і, як наслідок, до вилучення її як ресурсу із сільськогосподарського обороту.

Дослідженням встановлено, що поставлена проблемає обширною і комплексною, охоплює усі сторони організації сільськогосподарського виробництва. Для її вивчення і вирішення пропонується послідовно розглядати питання природно-економічного потенціалу раціонального використання земель, здійснювати діагностику рівня інтенсивності та ефективності використання землі(рис.1).

Рис. 1. Потенціальні можливості та рівень раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.

Запропонований системний аналіз передбачає поступовий розгляд показників: природних, що характеризують стан родючості ґрунту й умови використання землі; економічних, котрі відображають розвиток матеріально-технічної бази і техніко-технологічне забезпечення виробництва; організаційно-правових, що включають форми господарювання, відносини власності, структуру й організацію виробництва. У впливі цих чинників на ступінь раціональності використання земель сільськогосподарського призначення чітко проявляється дія об’єктивних законів землеробства. Відмічено важливу роль закону мінімуму при обґрунтуванні продуктивності землі, залежність способів використання землі від співвідношення земельних угідь і структури посівних площ, площі посіву сільгоспкультур і ріллі у господарстві та використання комплексу агротехнічних і меліоративних заходів для підвищення родючості ґрунту.

Автором проведено також дослідження історичного вітчизняного і сучасного зарубіжного досвіду оцінки земель. Встановлено, що історія земельного кадастру західних областей України пов’язана, головним чином, з австро-угорським кадастром (1869 р), де основою оцінки землі був чистий дохід з одиниці площі відповідних сільгоспугідь, та польським земельним кадастром (1935 р), де крім цього, враховували механічний склад ґрунтів, кліматичні умови, висоту над рівнем моря, необхідність і можливість меліорації, крутизну схилів та їх експозицію, середню урожайність.

Доведено, що основи сучасного земельного кадастру в зарубіжних країнах закладено ще у 20 столітті. Їх досвід показує, що якісна оцінка земель сільськогосподарського призначення визначається за продуктивністю сільгоспугідь, а продуктивність ріллі за врожайністю основних сільгоспкультур не менш ніж за десять років. Врожайність встановлюється за даними опитування за допомогою спеціальних анкет і залежить від рівня ведення господарства. Тому, поряд з даними про врожайність, збирають відомості про систему сівозмін, обробіток ґрунту, застосування добрив, меліорації і т. д. На основі цього встановлюють класи ведення господарства. Оцінка завершується визначенням показника продуктивності земель для кожної культури шляхом зіставлення фактичної врожайності з максимальною, отриманою на кращих, але не окультурених землях.

У процесі дисертаційного дослідження розглянуто з критичним підходом сучасну вітчизняну методику оцінки земель сільськогосподарського призначення. Охарактеризовано позитивну роль економічної оцінки в забезпеченні раціонального використання земельних ресурсів.

У другому розділі –“Структура та рівень використання земель сільськогосподарського призначення в західному регіоні України” показано роль приватного сектора в сільськогосподарському виробництві, вивчено структуру та рівень використання сільгоспугідь, дано оцінку чинників раціонального використання земель.

Порівняльний аналіз рівня землезабезпечення регіонів України показує, що західні області за забезпеченістю сільськогосподарськими угіддями удвічі і більше поступаються південним і східним регіонам. Так, у середньому на одного жителя України припадає 0,79 га сільгоспугідь, а у Львівській області – 0,42 га, забезпечення орними землями –відповідно 2 га та 0,7 га.

Досліджувана Львівська область охоплює 4 грунтово-кліматичні зони, що відповідають природноекономічним зонам: Лісостеповій, Поліській, Передкарпатській і Карпатській і відображають умови західного регіону України. Область займає загальну площу 2183 тис. га , де в структурі 50,4% сільгоспугіддя. Рівень розораності угідь 67,5%, сінокоси і пасовища становлять 30%, а багаторічні насадження –,6%. Територія Львівської області поділена на 11 природно-сільськогосподарських районів, що різняться між собою якістю сільгоспугідь і питомою вагою природних кормових угідь.

Виявлено, що в процесі реформування земельних відносин внаслідок утворення великої кількості власників і користувачів землі сформувалась модель дрібнотоварного виробництва. На сучасному етапі аграрних перетворень на селі найприйнятнішою формою реалізації права власності на землю і майно є делегування громадянами свого права володіння та користування ними на певний термін за винагороду через укладення договорів оренди. Надане селянам право розпоряджатися своєю земельною часткою (паєм) зумовило вибір ними різних форм господарювання. Велика кількість власників земельних часток (паїв) і майнових паїв взяла участь у формуванні товариств з обмеженою відповідальністю (44%), приватних (приватно-орендних) підприємств (36%) та селянських (фермерських) господарств (8%).

Дослідженням процесу становлення фермерства з’ясовано, що формування землеволодіння селянських (фермерських) господарств відбулося за рахунок земель запасу, куди віднесено до 7% земель сільськогосподарського призначення. В середньому у західному регіоні розміри фермерських господарств становлять близько 34 га ріллі, а в Україні –га сільгоспугідь.

Визначено, що українська модель аграрної, у тому числі земельної реформи, котра базується на приватизації шляхом паювання між селянами землі колективних сільгосппідприємств, демонополізації власності на землю, форм господарювання і трудових відносин, господарського самовизначення селян, передбачає пріоритетне збереження цілісності земельних і майнових комплексів реформованих господарств, запровадження товарно-грошових відносин при використанні землі на основі орендних відносин.

Дослідженням підтверджується, що створення селянам можливостей самостійного вибору господарських утворень, розпорядження належною їм землею, майном і власною працею стало визначальним кроком до утвердження у господарській діяльності на селі здорового конкурентного середовища.

Економічний аналіз показує, що аграрні перетворення на Львівщині та проведення земельної реформи суттєво змінили співвідношення різних господарських структур на продовольчому ринку і їх місце в організаційній побудові агропромислового комплексу. Фермерські господарства, разом з особистими господарствами населення і подвірними господарствами, утворивши приватний сектор аграрної економіки, зайняли значне місце на продовольчому ринку (табл. 1).

Продуктивність використання землі в господарствах приватного сектора у 7 разів вища, ніж у сільгосппідприємствах. Про це свідчить коефіцієнт ефективності використання земельних ресурсів, що характеризує співвідношення питомої ваги виробленої валової продукції окремих форм господарювання до питомої ваги їх у площі сільгоспугідь. За одиницю береться рівень ефективності використання земель в цілому по регіону у всіх категоріях господарств області. В особистих господарств населення значно вища урожайність усіх основних сільгоспкультур. Проте такий тип господарювання не можна вважати перспективним навіть у плані ефективного використання земель сільськогосподарського призначення, оскільки більш важливе значення має саме раціональність цього використання, а в даному випадку вона не може бути максимальною.

Таблиця 1

Ефективність використання земель сільськогосподарського призначення в агроформуваннях

Львівської області (середнє за 1999 2002 рр.)

Показник

Сільсько-господарські підприємства

Господарства населення

Фермерські господарства

Питома вага в розрізі господарств, %

- сільськогосподарські угіддя

44,1

51,7

4,2

- поголів’я ВРХ

14,4

84,6

1,0

- поголів’я корів

8,2

91,2

0,6

- валова продукція всього

9,7

89,0

1,3

- продукція рослинництва

12,1

85,5

2,4

- продукція тваринництва

7,6

92,0

0,4

Урожайність, ц/га:

- зернові

,9

,2

,0

- цукрові буряки

142,0

171,0

147,0

- картопля

84,0

95,0

94,0

- овочі

111,0

150,0

94,0

Вихід валової продукції на 100 га с.-г. угідь, тис. грн.

44,1

270,5

62,7

Коефіцієнт ефективності

використання земель

0,220

1,721

0,310

Про рівень використання земель сільськогосподарського призначення свідчить динаміка врожайності основних сільгоспкультур у господарствах Львівської обл. (табл. 2).

Таблиця 2

Динаміка врожайності основних сільськогосподарських культур у господарствах Львівської області, ц/га

Культура

р.

р.

р.

р.

р.

р.

Зернові та зернобобові

,3

,8

,1

,1

,8

,5

Цукрові буряки

,0

,0

,0

,0

,0

,0

Картопля

,0

,0

,0

,0

,0

,0

 

Як видно з таблиці 2, протягом тривалого періоду врожайність усіх основних сільгоспкультур на Львівщині мала тенденцію до зниження. Це в певній мірі пов’язано з тим, що на першому етапі земельної реформи в основному вирішувались питання перерозподілу земель, а не організації їх раціонального використання. Як наслідок у новостворених сільгосп-підприємствах практично відсутня організація території, котра б відповідала екологічним, економічним і технологічним вимогам виробництва. Безсистемне використання орних земель призвело до зниження урожайності сільгоспкультур.

Обґрунтовано стратегічну мету земельної реформи забезпечення за допомогою принципово нових земельних відносин високоефективного використання сільгоспугідь, всебічної охорони земель і розширеного відтворення родючості ґрунту.

Визначено певний етап забезпечення конкурентоспроможності сільського господарства в раціональному використанні землі, що полягає у реалізації здатності активного просування вітчизняної продукції сільського господарства, переробної і харчової промисловості на зовнішні ринки. На зміну простим і дешевим технологіям вирощування сільгоспкультур, худоби і птиці мають прийти орієнтовані на вимоги ринку енергозберігаючі технології виробництва продукції сільського господарства у великих агроформуваннях. При цьому адаптація форм організації праці та виробництва цих агроформувань до вимог ринку має здійснюватись через механізми приватної власності і ринкової конкуренції.

На основі дослідження встановлено, що формування землекористувань ринкового типу доцільно проводити на базі окремих населених пунктів, враховуючи наявність трудових ресурсів, виробничих комплексів, площ паїв мешканців населеного пункту, які достатні для організації товарного господарства відповідної спеціалізації і раціонального використання землі.

Результати дослідження підтверджують, що формування землекористувань нових агроформувань повинно здійснюватися з врахуванням розміщення наявних виробничих комплексів: тваринницьких ферм, складських приміщень, пунктів переробки та зберігання сільгосппродукції, ремонту, технічного обслуговування сільськогосподарських машин, знарядь та автомобілів, філій і цехів переробних та інших промислових підприємств, транспортних, енергетичних, інших об'єктів, пов'язаних з виробничою діяльністю; комунікацій, котрі забезпечують внутрішні та зовнішні зв’язки новостворюваних структур. Упроцесі реструктуризації необхідно враховувати такі вимоги: створення сприятливих просторових умов організації виробництва –компактність масиву землекористування чи землеволодіння, взаємне розміщення садиби та землекористування, зручне сполучення зі шляхами загального користування; земельний масив повинен мати ділянку зі сприятливими умовами в інженерно-будівельному, санітарно-естетичному, еколого-економічному аспектах для розміщення садиби новоствореного агроформування; відокремлені земельні ділянки мусять бути достатніми для організації не менше одного товарного господарства відповідної спеціалізації; не повинні ускладнюватись умови діяльності сусідніх господарств; масиви земель для організації нових агроформувань мають узгоджуватися з масивами земель запасу та резервного фонду; проектна документація з реструктуризації колективних сільськогосподарських підприємств повинна розроблятися на основі апробованих методів контурно-меліоративної організації території.

Мінімальні розміри землекористувань, враховуючи спеціалізацію тієї чи іншої природно-кліматичної зони, не можуть бути меншими, ніж розмір рекомендований науково-дослідними установами. При цьому розмір землекористувань окремих господарських структур доцільно визначати кратними розміру земельної частки (паю). Це дає змогу по-перше, на менших оброблюваних площах концентрувати засоби механізації з меншими витратами пального, обсяги мінеральних та органічних добрив, а також засоби захисту рослин від хвороб і шкідників сільгоспкультур. По-друге, така концентрація засобів виробництва забезпечує підвищення врожаїв сільгоспкультур і відповідно збільшує їх валову продукцію на одиницю затрат.

На підставі кореляційно-регресійного аналізу, проведеного за допомогою показників використання земельних угідь в обробітку в передгірних районах Львівської області, встановлено взаємозв’язок між грошовою оцінкою землі та чинниками родючості. Визначено пряму залежність грошової оцінки землі від дози внесення мінеральних та органічних добрив, питомої ваги меліорованих земель.

Дослідженням встановлено, що головними показниками екологічного стимулювання раціонального використання земельних ресурсів є: зниження втрат родючого шару ґрунту; підвищення вмісту гумусу, родючості ґрунту та інших корисних властивостей землі; зниження кислотності, кам’янистості, заболоченості, перезволоженості, засоленості, залісненості чагарниками і дрібноліссям, ущільненості, забрудненості відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами; площі тимчасово законсервованих деградованих сільгоспугідь; площі освоєння екологічно чистого стосовно землі виробництва.

Виявлено, що найпоширеніший метод економічного стимулювання –це платежі, пов’язані з компенсацією втрат при вилученні земель з сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Обґрунтовано необхідність економічного стимулювання раціонального використання й охорони земель, що повинна здійснюватись шляхом: виділення коштів Державного або місцевого бюджету для відновлення земель, порушених не з вини фермерів; звільнення від плати за земельні ділянки, що перебувають у стадії сільськогосподарського освоєння або поліпшення їх стану, у період, передбачений проектом проведення робіт; надання пільгових кредитів фермерам, які здійснюють заходи, спрямовані на раціональне використання й охорону земель; часткової компенсації з коштів бюджету зниження доходу в результаті тимчасової консервації земель, порушених не з вини фермерів; заохочення за поліпшення якості земель, підвищення родючості ґрунтів і виробництво екологічно чистої продукції.

Утретьому розділі –“Шляхи раціонального використання земель сільськогосподарського призначення” розроблено модель оптимізації структури посівних площ сільськогосподарських культур і поголівя тварин, висвітлено напрямки удосконалення методики оцінки землі та механізм підвищення продуктивного потенціалу земель сільськогосподарського призначення.

Враховуючи велику розораність сільгоспугідь, перенасичення сівозмін культурами з високоінтенсивними технологіями, багаторазовий обробіток ґрунту, застосування матеріаломісткої і дуже важкої техніки, що зумовили зниження ерозійостійкості земельних угідь, розроблено економіко-технологічні заходи збереження і відтворення родючості ґрунту, що передбачають оптимізацію структури сільгоспугідь, структури посівних площ на схилових землях, раціональне поєднання галузей рослинництва і тваринництва.

Економіко-математична модель задачі щодо оптимізації структури посівних площ має блочний характер: І –виробничий тип господарств –молочний з розвитком льонарства; ІІ –скотарсько-племінний з розвитком буряківництва; ІІІ –скотарсько-відгодівельний з розвитком льонарства. Оптимальні варіанти перспективної (на 2007 р.) структури посівних площ за досліджуваними виробничими типами господарств Жовківського району Львівської області (табл. 3.) забезпечують гармонійне поєднання галузей, раціональне використання земельних угідь, досягнення високої продуктивності, дохідності та рентабельності.

Таблиця 3

Оптимальна структура посівних площ на перспективу у господарствах Жовківського району Львівської області, %

Сільгоспкультура

По району 1996 –рр.

Виробничий тип господарства

молочний

з розвитком льонарства

скотарсько-племінний

з розвитком буряківництва

скотарсько-відгодівельний

з розвитком льонарства

Зернові та зернобобові

,0

,0

,1

43,9

Льон-довгунець

,3

,3

,0

,7

Цукрові буряки

,7

,2

,3

,8

Разом технічних

,0

,5

,3

,4

Картопля

,5

,1

-

,8

Овочі відкритого ґрунту

,5

,3

-

,0

Разом картоплі та овочів

,0

,4

-

,8

Кормові коренеплоди

,8

,1

,9

,1

Кукурудза –зелена маса

,2

,9

,0

,7

Однорічні трави –всього

,3

,0

,0

,0

Багаторічні трави –всього

,5

,0

,7

,0

Всього кормових

,0

,0

,6

,8

Разом посівів

,0

,0

,0

Повторні, післяжнивні

,5

,6

,0

,1

З метою раціонального використання земель сільськогосподарського призначення внесено пропозиції стосовно удосконалення методики економічної оцінки землі, що на відміну від наявної передбачає розгляд досліджуваного явища як складної системи, де враховується чинник часу й умови виробництва. За основу розрахунків взято методику “Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів”, але внесено в неї окремі корективи щодо розрахунку диференціальної ренти.Зокрема пропонується враховувати середню урожайність культур за попередні п’ять років, відповідно уточнювати норму прибутку базової культури (зернових), здійснювати розрахунки фінансово-економічних показників в умовних грошових одиницях (доларах США) з наступним перерахунком за курсом на той або інший рік.

Для диференційованої характеристики використання земельних ресурсів доцільно використовувати "індекс екологічної невідповідності сучасного використання орних земель", котрий визначається співвідношенням фактичної розораності (за даними земельного обліку) до максимальної площі орнопридатних земель. За розрахунками даного показника, територія Західної України характеризується як така, що має неприпустимо високе переважання фактичної розораності. У середньому в Україні індекс екологічної невідповідності сучасного використання орних земель дорівнює 1,17, а у західному регіоні –,18. Запропоновано зменшити питому вагу орних земель і відповідно збільшити площі кормових угідь та інших екологостабілізуючих угідь, екосистеми яких функціонують за природними аналогами при мінімізованому антропогенному впливі. Підтримано думку багатьох дослідників, що екологічно найобґрунтованішою слід вважати розораність сільськогосподарської території не більшу за 40%.

Для збереження продуктивного потенціалу землі запропоновано оптимальну структуру посівів на схилових землях: на полях з крутизною схилів до 1 найдоцільніше розміщувати сільгоспкультури у співвідношеннях: просапні –%, зернові та однорічні трави суцільного посіву –%; при крутизні до 20 –та 40%; при крутизні 30 просапні культури повинні становити не більше 10%, зернові та однорічні трави –%, багаторічні трави –%; при крутизні схилів 40 просапні культури не доцільно розміщувати, а в структурі посівів зернові і однорічні трави повинні займати 75%, багаторічні трави –%; при зростанні крутизни схилу співвідношення між двома групами культур має змінюватись у бік збільшення посіву багаторічних трав (при 50 останні повинні становити 50%, при 6 –0 –%). При такій структурі розміщення культур на полях різних схилів допускаються мінімальні втрати гумусу через ерозію ґрунту. Перспективним заходом є залуження еродованих земель, система стрічкового висівання багаторічних трав з мінімальним обробітком ґрунту, особливо там, де звичайна оранка неможлива.

Розроблено та апробовано у ТзОВ “Агрофірма-Нова” Жовківського району Львівської області методику оцінки рівня використання земель сільськогосподарського призначення, котра враховує рівень економічності та екологічності здійснення землеохоронних заходів і ґрунтується на  відповідній реконструкції балансу підприємства з метою усунення усіх регулювальних  статей та отримання чистої вартості майна й обсягу його боргових зобов’язань з наступними розрахунками низки фінансових показників. Отримані розрахунки вказують на те, що ризик окупності вкладень здійснюваних у землеохоронні заходи у досліджуваному підприємстві досить високий, тому це повинно бути враховано при здійсненні землеохоронних заходів.

Система запропонованих організаційно-економічних і економіко-технологічних заходів сприятиме вирішенню проблеми раціонального використання земель сільськогосподарського призначення і відповідно підвищенню конкурентоспроможності підприємств аграрної економіки.

ВИСНОВКИ

У дисертації викладено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукової проблеми, що полягає у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в умовах західного регіону України.

Результати роботи дають підстави для наступних висновків.

  1.  Раціональне використання земельних ресурсів у сільському господарстві слід розуміти як соціально-економічну категорію, що виражає відносини між людьми в процесі здійснення технологічних виробничих процесів, пов’язаних з виробництвом сільськогосподарської продукції, з метою максимального задоволення потреб населення у продуктах харчування, при забезпеченні відновлення природної родючості ґрунту, збільшення продуктивного потенціалу земельних ресурсів і їх використання в умовах високого рівня екологічності як цих ресурсів, так і середовища в цілому.
  2.  Забезпечення раціонального використання земель сільськогосподарського призначення передбачає досягнення економічно доцільного й екологічно безпечного рівня віддачі від одиниці цих ресурсів, дотримання збалансованості та необхідного рівня вмісту поживних речовин у ґрунті, запобігання різним видам ерозії, запровадження енергоощадних біологізованих та екологічно безпечних технологій обробітку ґрунту і вирощування сільськогосподарських культур і тварин, науково обґрунтоване проведення меліоративних заходів. Ступінь раціональності використання земель сільськогосподарського призначення визначає система чинників –природних, економічних, організаційно-правових, дія яких проявляється на засадах об’єктивного закону мінімуму.
  3.  Для досягнення необхідного рівня ефективності використання сільськогосподарських земель в умовах подальшого реформування земельних відносин у західному регіоні України необхідно забезпечити господарське самовизначення селян з формою господарювання за умови пріоритетного збереження цілісності земельних і майнових комплексів реформованих господарств, запровадження товарно-грошових відносин при використанні землі на основі платної оренди. На перших етапах розвитку земельного ринку в умовах шестирічного мораторію на ринок землі найдоцільнішим є запровадження внутрігосподарського обороту земельних часток для становлення ефективних господарських формувань. Використання оренди земельних часток застраховує селян від втрати землі, дає можливість отримувати дохід у формі орендної плати, сприяє пошуку ефективного господаря.

Самовизначення селян на основі використання права  розпоряджатися своєю земельною часткою зумовило вибір такої структури форм господарювання: товариство з обмеженою відповідальністю (44%), приватно-орендних підприємств (36%), селянських фермерських господарств (8%), що вважається найбільш доцільною щодо раціонального використання земель сільськогосподарського призначення на даному етапі розвитку сільського господарства.

  1.  Запропонований механізм економічного регулювання раціонального використання й охорони земель передбачає систему критеріїв і показників стимулювання, застосування компенсаційних платежів при вилученні земель з сільськогосподарського виробництва, запровадження рівнонапружених ставок плати за землю залежно від її якості, що дасть змогу поставити всіх власників землі і землекористувачів у рівні економічні умови.
  2.  Для забезпечення об’єктивного регулювання землеоцінюваних показників встановлено взаємозв’язок між показником грошової оцінки землі та чинниками родючості. Найбільший вплив на рівень грошової оцінки землі маютьдози внесення органічних і мінеральних добрив, вміст у ґрунті гумусу, фосфору та калію, питома вага меліорованих земель.
  3.  З метою ефективного використання земель сільськогосподарського призначення, збереження і підвищення родючості ґрунту на основі раціонального поєднання галузей рослинництва та тваринництва розрахована для умов Львівської області оптимальна структура посівних площ на перспективу (2007 р.) по виробничих типах господарств (молочний з розвитком льонарства, скотарсько-племінний з розвитком буряківництва, скотарсько-відгодівельний з розвитком льонарства): зернові –,0%, 38,1% і 43,9% відповідно; технічні культури – 11,5%, 10,3% та 8,4%; картопля –,1%, 0%, 0,8%; кормові –%, 51,6%, 45,8%.
  4.  Запропоновано пропозиції щодо удосконалення методики вартісної оцінки земель сільськогосподарського призначення на засадах комплексного підходу, котрі враховують чинник часу й умови аграрного виробництва, що в повній мірі відповідає вимогам функціонування ринку землі.

Запропоновано використовувати для оцінки земель сільських населених пунктів експертний метод за багатокритеріальним вибором, який враховує родючість, екологічний стан, геолого-геоморфологічні умови, місце розташування і рівень інженерного облаштування території, що дає можливість правильно розрахувати ціну земельної ділянки в залежності від її використання та цільового призначення.

  1.  Розрахований індекс екологічної невідповідності сучасного використання орних земель вказує на необхідність знижувати рівень розораності угідь. Підраховано, що максимальна питома вага орних земель по Україні може становити 42,0% від загальної площі, проти 63,2%. Екологічно найбільш обґрунтованою слід вважати розораність сільськогосподарської території не більше 40%.
  2.  Внесено пропозиції щодо забезпечення мінімальних втрат гумусу внаслідок ерозії ґрунту за рахунок скорочення на схилових землях розмірів посівів просапних культур зі зростанням крутизни схилів, компенсуючи сільськогосподарськими культурами суцільного посіву.  
  3.  Розроблено пропозиції щодо економіко-технологічних заходів раціонального використання земель сільськогосподарського призначення, які враховують рівень економічності й екологічності здійснення землеохоронних заходів. На основі аналізу фінансово-економічних показників ТзОВ “Агрофірма-Нова” Жовківського району Львівської області, визначено високий рівень ризику окупності капітальних вкладень здійснюваних у землеохоронні заходи досліджуваного підприємства.
  4.  Встановлено, що на сьогоднішньому етапі економічних перетворень раціональне використання земель сільськогосподарського призначення можливе лише за умови активного державного втручання у цей процес. Доцільно формувати фінансові ресурси на державному рівні для впорядкування сільськогосподарської території, здійснення компенсаційних платежів, пов’язаних з трансформацією сільськогосподарських земель у природні угіддя. В Україні необхідно віднести до спеціальних заходів (програм) раціонального використання сільськогосподарських земель, що фінансуються за участю централізованих фондів суспільства, меліорацію земельного фонду, заходи боротьби з ерозією ґрунтів, селекцію і насінництво, наукове забезпечення та інші заходи, котрі мають загальний для всієї системи характер.

Список опублікованих праць за темою дисертації

Публікації у наукових фахових виданнях

  1.  Фоменко Л. Раціональне використання земель в умовах Передкарпаття // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК № 7 (2). –. –С.405 –.
  2.  Фоменко Л. Організаційно-економічні засади раціонального господарювання // Економіка АПК. –. –№ 7. –С.70 –.
  3.  Фоменко Л. Організаційно-технологічні аспекти ефективного господарювання // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. –. –№ 8. –С.485 –.
  4.  Фоменко Л. Ефективність землекористування в світлі дороговказів професора Євгена Храпливого // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. . –№ 9. –С.444 –.
  5.  Фоменко Л. Регіональне землекористування та фактори впливу на його ефективність // Вісник ЛДАУ: Економіка АПК. . –№ 10 (1). –С.202 –.

Публікації в інших виданнях

  1.  Фоменко Л. Аналіз розмірів земельних ділянок в умовах їх раціонального обробітку // Передгірне та гірське землеробство і тваринництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. –Львів: ІЗіТЗР УААН. . –С.96 –.
  2.  Фоменко Л. Основні стадії життєвого циклу виробів // Інноваційна діяльність: Навч. посіб. –Тернопіль: Економічна думка, 2000. –С.96 –.
  3.  Фоменко Л. Особливості управління інноваційною діяльністю в сфері виробництва матеріальних продуктів // Інноваційна діяльність: Навч. посіб. –Тернопіль: Економічна думка, 2000. –С.110 –.
  4.  Фоменко Л. Ринкова система матеріально-технічного забезпечення // Аграрний сервіс (організаційно-технічний аспект): Навч. посіб. –Тернопіль: Економічна думка, 2001. –С.87 –.
  5.  Фоменко Л. Організаційно-економічні аспекти раціонального використання земель у сучасних умовах // Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу: Тези Міжнародної науково-практичної конференції, 28 –вересня 1999 р. –Львів: ЛДАУ, 1999. –С.93 –.
  6.  Fomenko L. Use lands Galitina and perspective directions of agricultural production // III Symposium Ukraine –Osterreich / Landwirtschaft und Praxis. – Tschernivci (Ukrainе), 2000. –Р.154.
  7.  Фоменко Л. Динаміка структури землекористування і ефективності використання земельних ресурсів на Галичині // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 25вересня 2002р. –Т.. –Львів: ЛДАУ, 2002. –С.155 –.
  8.  Андрушко М. І., Завальницька Н. Б., Фоменко Л. В. Методичні рекомендації для проведення семінарських занять та здійснення контролю знань з дисципліни: Основи маркетингу. –Львів: ЛДАУ, 2003. –с. –,8 / 0,4 друк. арк. (Автором розроблені контрольні запитання до теми “Дослідження ринку”).

АНОТАЦІЯ

Фоменко Л.В. Раціональне використання земель сільськогосподарського призначення в умовах західного регіону України. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 –економіка сільського господарства і АПК. –Державний агроекологічний університет Міністерства аграрної політики України, Житомир, 2004.

У роботі розкрито результати теоретичних і практичних досліджень раціонального використання земель сільськогосподарського призначення в умовах західного регіону України. Проведено аналіз сучасного стану реформування земельних відносин, структури та рівня землекористування, а також здійснено оцінку чинників раціонального використання земель. Визначено показники економічного й екологічного стимулювання раціонального використання і охорони земельних ресурсів.

Обґрунтовано напрямки удосконалення методичних підходів оцінки землі та механізм підвищення продуктивного потенціалу земель сільськогосподарського призначення. Запропоновано модель оптимізації структури посівних площ у господарствах Львівської області.

Ключові слова: раціональне використання земель сільськогосподарського призначення, землекористування, продуктивний потенціал земельних ресурсів, оцінка землі.

АННОТАЦИЯ

Фоменко Л.В. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения в условиях западного региона Украины. –Рукопись.

Диссертация на соискание учёной степени кандидата экономических наук по специальности 08.07.02 –экономика сельского хозяйства и АПК. –Государственный агроэкологический университет Министерства аграрной политики Украины, Житомир, 2004.

Диссертация посвящена вопросам становления и развития АПК в условиях западного региона Украины, в частности Львовской области, и повышения экономической эффективности его функционирования.

Проблема рационализации использования земельных фондов Украины всё более усложняется в связи с нарастающим ее комплексным характером. Эта проблема имеет разные аспекты, основными из которых являются: технологический, экономический, организационный и экологический. Уровень использования земель в Украине может иметь катастрофически необратимые последствия. В довольно тяжелом  экономическом положении оказалось и сельское хозяйство Львовской области. Значительная переувлажненность территории, низкое плодородие почв, реформирование сельскохозяйственных предприятий без учёта необходимости сохранения целостности технологических комплексов и земельных массивов, резкое повышение средства производства обосновали снижение экономической эффективности АПК, увеличение количества низкорентабельных и убыточных хозяйств, вследствие чего агропромышленный комплекс Львовской области стал объектом экономического реформирования.

В работе раскрыты результаты теоретических и практических исследований рационального использования земель сельскохозяйственного назначения в условиях западного региона Украины. Проведён анализ современного состояния реформирования земельных отношений, структуры и уровня землепользования, а также проведена оценка факторов рационального использования и охраны земельных ресурсов.

В диссертации раскрыто понятие содержания рационального использования земельных ресурсов в сельском хозяйстве как социально-экономической категории, отражающей взаимоотношения между людьми при выполнении технологических процессов, связанных с производством сельхозпродукции и направленных на максимальное удовлетворение потребностей населения в продуктах питания при обеспечении восстановления и увеличения производственного потенциала земельных ресурсов и содействия повышению уровня экологии этих ресурсов  и внешней среды в целом.

В диссертации разработана схема классификации факторов рационального использования земельных ресурсов, для которой характерны высокий уровень комплектности и однозначности. Она позволяет проводить системный научный подход к исследованиям существующих факторов, даёт возможность их оптимального использования с целью рационального влияния на улучшение земельных ресурсов.

Обоснованы направления совершенствования методических подходов оценки земель, механизм повышения производительного потенциала земель сельскохозяйственного назначения. Предложена модель оптимизации структуры посевных площадей в хозяйствах Львовской области.

Ключевые слова: рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения, землепользование, производственный потенциал земельных ресурсов, оценка земель.

 

SUMMARY

Fomenko L. V. Rational usageof agriculturally assigned ground in condition of West Ukrainian region. Manuscript.

Dissertation for a candidate of economic sciences degree for specialty 08.07.02 economics of Agriculture and Agro-Industrial Complex. State University of Agroecology of Ukrainian Department of Agrarian Policy, Zhytomyr, 2004

In work the results of theoretical and practical research of a rational usageof agriculturally assigned ground in condition of West Ukrainian region have been opened. The analysis of modern state of land relationship reformation, structure and level of ground usage as well as evaluation of conditions of rational exploitation of ground was carried out. The indices of economical and ecological stimulation of rational usage of ground and conservation of ground recourses have been determined. The basic directions concerning improvement of a methodical approaches of ground evaluation, increases of productivity potential of agriculturally assigned ground are proved. The model optimization of crops area in farms of Lviv region is proposed.

 Key words: rational usageof agriculturally assigned ground, usage of ground, productivitypotential of ground recourses, evaluation of ground.

Підписано до друку 20.02.04. Формат 60х84 1/16.

Обл.вид.арк. 1,0. Ум. друк.арк. 0,9.

Тираж 100 прим. Зам. №___.             

_______________________________________________  

Видавничо-поліграфічний відділ ЛвЦНТЕІ

, м. Львів, пр. В.Чорновола, 57.




1. вариант Основные средства 918000 Амортизация основных средств
2. Языковая личность Анны Политковской
3. Задание А26 Биология ЕГЭ2013 Биосфера Термин биосфера предложил в 1875 г
4.  Свойства седловых точек действительной функции двух векторных аргументов
5. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Киї
6. Незаконный оборот оружия
7. Введение3 стр
8. Справочник специалиста по охране труда Несчастный случай со смертельным исходом произошел в ОАО 13 Элек
9. на тему Особенности функционирования транснациональных корпораций на примере.html
10. Переход от письма на камне к письменности на папирусепереход к более демократическим формам правленияО Ег
11. біологія Г.
12. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук
13. Конспект лекций по дисциплине Финансовый менеджмент для студентов специальности 080105 Финансы и кред
14. Эффект Холла
15. Режим ~~ ставлять у положення ~ інший перемикач НХ виставляють в одне з двох положень залежно від од
16. Мохнатый ребенок адресована младшим подросткам книга Когда отдыхают ангелы ~в первую очередь старшим п
17. косным веществом
18. Федеральные налоги и сборы с организаций Выполнила студентка группы 13302 Селезнева ОГ Науч
19. Обмен белков в организме животного
20. По дисциплине ldquo;Программирование на языке высокого уровняrdquo; Выполнил Студент группы 5841 Атро