Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Задачи з дисциплини
“Інформаційне право”
для студентів денної та заочної форми навчання
Інженера-програміста Привалова було прийнято на роботу в акціонерне товариство “Центр”, де на нього було покладено функції оператора ПЕОМ по введенню законодавства в інформаційні бази, які “Центр” продавав на комерційній основі підприємствам легкої промисловості. У вільний від введення інформації час співробітнику вдалося розробити і впровадити більш досконалий алгоритм обробки правової інформації в інформаційній базі, що помітно підвищило її цінність і призвело до отримання значного прибутку.
На зборах засновників акціонерного товариства “Центр” було запропоновано преміювати Привалова, а його розробку використовувати під час реалізації модернізованої програми на вигідних комерційних умовах. Проте Привалов заявив керівництву товариства, що воно порушує його авторські права, і почав вимагати відрахування йому всього прибутку за використання його програмного продукту.
Завдання. Як розвязати цей спір з позиції інформаційного права?
Задача № 2.
Журналіст районної газети Закревський, проаналізувавши стан роботи із забезпечення техніки безпеки на машинобудівному заводі “Гермес”, підготував розгромну статтю про порушення правил безпеки на вказаному підприємстві і передав її для публікації головному редактору газети. Проте під тиском директора заводу, не зацікавленого в розповсюдженні обєктивної інформації, головний редактор відхилив критичну статтю журналіста, і вона не була опублікована. Крім того, головний редактор газети рекомендував Закревському в подальшому зосередити увагу на іншій тематиці. Ображений журналіст звернувся зі скаргою до судових органів.
Завдання. Оцініть ситуацію з точки зору законодавства про друк та інші засоби масової інформації.
Задача № 3.
Інженера Немировича було запрошено на роботу в акціонерне товариство “РТМО” для організації випуску нового виду продукції. У процесі роботи Немирович звернув увагу на те, що відомості про перехід підприємства на випуск нових виробів і їх характеристики відомі багатьом працівникам, і ніяких заходів по захисту цієї інформації керівництво товариства не приймає. Немирович поділився своїми сумнівами з колишнім працівником Павленко.
Незабаром акціонерне товариство “Селище”, де працював Павленко, засвоїло виробництво вказаних вище нових виробів, тим самим випередивши за всіма параметрами підприємство “РТМО”. Керівництво “РТМО” звинуватило Немировича у розголошенні комерційної таємниці і поскаржилось на нього у прокуратуру міста.
Завдання. Чи можна поставити за провину Немировичу розголошення комерційної таємниці?
Задача № 4.
Адміністрація фірми “Модернізація” доручила своєму програмісту Аварову, який працює за трудовим договором, створити базу даних для обліку матеріальних цінностей підприємства. З метою найшвидшого виконання поставленої задачі програміст використовував деякі типові розробки своїх знайомих колег, які працюють в інших організаціях. У результаті установки даних програм ПЕОМ на робочому місці Аварова було заражено вірусом. Крім того, через деякий час на ПЕОМ було встановлено факт знищення необхідної бази в результаті дії вірусу. Таким чином, фірмі “Модернізація” довелося закупити нову базу даних, в результаті чого вона понесла немалі збитки.
Адміністрація підприємства, розглянувши ситуацію, наклала на Аварова штрафу розмірі трьох місячних окладів і залишила без премії. Програміст написав скаргу в прокуратору, вимагаючи відміни рішення керівництва фірми і зняття з нього всіх обвинувачень.
Завдання. Чи є в даному випадку порушення законодавства про інформацію, інформатизацію і захист інформації?
Задача № 5.
Працівниця сільського поштового відділення Михалюк за проханням своєї шкільної подруги агронома Шукелович регулярно підслуховувала телефонні розмови її колишнього чоловіка Вадима, розпечатувала і читала його листи і всю зібрану інформацію передавала своїй подрузі. Шукелович же, отримавши неприємні відомості, влаштовувала сцени ревнощів колишньому чоловікові і вимагала його повернення в сімю, до малолітніх дітей.
Одного разу, випадково підслухавши від хлопців у клубі про дії Михалюк, Вадим поскаржився на неї начальнику районного вузла звязку Алехновичу. А через добу, добре подумавши, вибачився перед колишньою дружиною, повернувся в сімю і відмовився від своєї скарги.
Завдання. Чи є в даному випадку порушення законодавства про таємницю звязку і як повинен вчинити Алехнович?
Задача № 6.
Програміст Артюх використовував в особистих цілях програму колеги Кононець, який помер рік тому. Реєстрація даного програмного продукту була здійснена програмістом Кононець у встановленому законом порядку. Не дивлячись на це, Артюх запропонував її комерційному банку “Кредит” як засіб по управлінню системою кредитування клієнтів. Програмний продукт дозволив банку підвищити ефективність обробки даних і приніс йому додатковий прибуток у кінці року. Ці обставини стали відомими сину померлого Кононець Олександру, який звернувся зі скаргою в прокуратуру і почав вимагати від Артюха відмовитися від права користування програмою батька.
Завдання. Чи законні претензії сина програміста Олександра до Артюра?
Задача № 7.
Громадянин Сидорович звернувся з позовом у суд до редакції газети “Відомості”, в якому стверджував, що газета порушила його авторські права, опублікувавши лише фрагмент його великої статі “Разом”. При цьому журналіст Сорочан дозволив собі вільності, вніс зміни у статтю і тим самим перекрутив зміст його багатьох висловлень.
У виправдання газети редактор відділу Ярош пояснив у суді, що стаття Сидоровича представляє собою звичайний лист читача, а отже, редакція має право використовувати його за своїм розсудом: опублікувати повністю або частково, процитувати в огляді листів, навести як епіграф і т.д.
Сидорович, у свою чергу, не погодився з думкою Ярош і став доводити, що його стаття є самостійним твором, оскільки вона містить десять сторінок убористого тексту, має заголовок і практичні пропозиції.
Завдання. Хто правий у цій ситуації?
Задача № 8.
На закритому хімічному підприємстві, яке розташоване в межах міста і знаходиться неподалік від державного кордону, у результаті аварії стався викид шкідливих речовин в атмосферу. Міська адміністрація вжила необхідних заходів з евакуації громадян із заражених місць і попередження втрати небажаної інформації про аварію. При цьому вона заборонила керівництву підприємства передавати зарубіжним ЗМІ та спеціалістам інформацію про масштаби аварії і відомості, що стосуються життя населених пунктів, які входять в зону досяжності розповсюдження шкідливих речовин. Одночасно адміністрація, приймаючи рішення про нерозповсюдження вказаної інформації, посилалась на закритість виробництва хімічного підприємства.
Завдання. Чи правомірні дії міської адміністрації з точки зору норм інформаційного права?
Задача № 9.
Директор міської бібліотеки Білявський зібрався розширити інформаційні функції своєї бібліотеки і на цьому заробити додаткові кошти. Для цього він підшукав спонсорів серед читачів, закупив компютери і множильну техніку і зі своїми працівниками почав оперативно видавати довідки за всіма видами літератури, випускати буклети і візитки. У результаті бібліотека почала заробляти додаткові кошти і виправила матеріальний стан своїх співробітників. Проте все це не сподобалось завідувачу відділу культури міста, який, звинувативши Білявського у горлохватстві, почав вимагати негайно припинити комерційно-інформаційну діяльність у закладі культури.
Завдання. Чи порушено в цьому випадку законодавство про бібліотечну справу?
Задача № 10.
Публіцист Жаров надрукував у газеті “Робітник” цікаву статтю під назвою “Капітал країни”, у якій навів отримані від експерта Національного банка Малевича загальні відомості про державні запаси коштовних металів і каменів, а також назвав розміри золотого запасу і валютних резервів країни.
Завдання. Чи можна притягнути Жарова і Малевича за розголошення відомостей, які відносяться до державної таємниці?
Задача № 11.
Адміністрація м. Білоярська з метою недопущення публікації неперевіреної інформації про положення справ в місті і, бажаючи посилити контроль за функціонуванням підвідомчих служб, ухвалила рішення про додаткове уточнення і перевірку всіх матеріалів з цієї тематики, що підлягають публікації в місцевих засобах масової інформації.
Завдання. Оцініть законність рішення, прийнятого адміністрацією м. Білоярська.
Задача № 12.
Журналісти молодіжного відділу газети «Голос» підготували підбірку листів читачів, більша частина яких розділяла погляди легально діючих в країні лівих політичних партій. Цю підбірку планували опублікувати окремим додатком до газети і вже направили її до друкарні.
Проте директор друкарні Хватков відмовився друкувати вказаний додаток до газети. Він мотивував свою відмову тим, що до нього звернувся голова адміністрації міста і попросив не публікувати матеріали, які можуть привести до поляризації місцевих політичних сил напередодні виборів у Міську думу.
Завдання. Чи відповідають закону офіційне звернення голови адміністрації міста і рішення самого Хваткова?
Задача № 13.
У телепередачі «Наука сьогодні» доктор біологічних наук, професор Чашинський почав міркувати про вплив Чорнобильської аварії на здоров'я дітей, які проживають в ураженій 30-кілометровій зоні. На закінчення він сказав: «А взагалі, шановні чорнобильці, я раджу вам на якийсь час вивезти своїх дітей з прилеглих до АЕС територій, оскільки зараз станція "димить", в її роботі виявлені неполадки і як би вона знов не вибухнула». Ведучий передачі Кузасев беззастережно підтримав ученого, відзначивши його великий внесок у дослідження біологічних проблем заражених територій після вибуху на Чорнобильській АЕС.
Наступного дня після передачі глави адміністрацій Чернігівської і Гомельської областей зажадали від керівництва телебачення негайно спростувати брехливу інформацію, яка будоражить потерпіле населення, і суворо покарати Чашинського і Кузасева.
Професор Чашинський і журналіст Кузасев відмовилися від спростування переданої інформації, посилаючись на публікації у пресі і власні погляди.
Завдання. Чи допущені в цьому випадку зловживання свободою масової інформації?
Задача № 14.
Член комітету з оборони і безпеки Ради генерал-майор у відставці Рощин, незадоволений реформами, що проводяться в українській армії, звернувся через газету "Воїн" до своїх колишніх товаришів по службі із закликом: не підкорятися владі і виступити проти підготовлюваних скорочень оперативних частин озброєних сил. Одночасно він виготовив і почав поширювати у військовій частині, де служив, листівки антипрезидентського змісту.
На черговому засіданні комітету з оборони і безпеки дії Рощина засудили його колеги депутати і звернулися до Голови Ради з проханням притягати його до відповідальності за грубе зловживання свободою масової інформації і норм депутатської етики. У відповідь на це генерал Рощин провів свою прес-конференцію і заявив, що він поступив чесно і не вбачає у своїх діях ніяких порушень.
Завдання. Оцініть поведінку Рощина з погляду норм інформаційного права.
Задача № 15.
Депутати Костровського міського законодавчого збору, виконуючи побажання виборців, ухвалили рішення заборонити в місті розповсюдження випусків спеціалізованих радио- і телепрограм еротичного характеру, а також роздрібний продаж продукції засобів масової інформації, що спеціалізуються на еротичних матеріалах і повідомленнях. З даним рішенням сесії погодився голова міської адміністрації Демичев, який наказав правоохоронним органам міста прослідкувати за виконанням прийнятих документів і негайно доповісти йому.
Засоби масової інформації м. Костровська, що спеціалізуються на матеріалах і повідомленнях еротичного характеру, оскаржили дії депутатів законодавчого збору і голови адміністрації Демичева в суді.
Завдання. Хто в цій ситуації правий?
Задача № 16.
Головний редактор журналу «Нафтовик» Щукін відмовився публікувати рішення Ступинського народного суду по цивільній справі свого племінника Антона Коробкіна. Проте, коли голова народного суду Рябініна почала вимагати, щоб Щукін виконав рішення суду, що містить пряму вказівку про публікацію названого документа, головний редактор відповів: «Добре, ми опублікуємо це рішення, але за плату. Нашому журналу ні на що жити». Рябініна обурилася і поскаржилася на Щукіна в Державний комітет України з друку.
Завдання. Чи був порушений тут закон?
Задача № 17.
Під час виборчої кампанії з виборів мера м. Зареченська на одного з кандидатів, директора механічного заводу Привальнова посипалися негативні публікації місцевих газет, а потім до них підключилося і місцеве телебачення. Автори публікацій писали різне: що Привольнов в юності обікрав магазин, і його ледве не засудили, що він двічі одружений і має валютні рахунки за рубежем. А в телепрограмі «Вибори» показали, як кандидат у мери з розмахом будує власний особняк, а механічний завод ніяк не може ввести в експлуатацію житловий будинок для робітників.
Привольнов на одній із зустрічей з виборцями зажадав від керівників міських засобів масової інформації притягти до відповідальності журналістів за розповсюдження брехливих відомостей. Правда, він визнав, що в юності дійсно випадково розбив каменем скло в магазині і ним займалася міліція і що він вдруге одружений.
Завдання. Чи є підстави для притягнення журналістів до відповідальності?
Задача № 18.
Видавничий будинок «Міські новини», до отримання з міністерства друку і інформації реєстраційних документів на новий журнал «Калейдоскоп видань», почав виготовляти останній у своїй друкарні і продавати в книжкових кіосках міста. Журнал швидко розкуповувався, бо допомагав передплатникам вибрати найцікавіші видання і спрощував оформлення передплати на друге півріччя 2006 р. Це стало приносити видавництву чималий прибуток.
У кінці місяця інспектор департаменту друку мерії міста Денисенко, перевіряючи роботу книжкових кіосків, знайшов на прилавках незареєстрований журнал і зажадав притягти до адміністративної відповідальності порушників.
Завдання. Чи був порушений тут порядок виготовлення і розповсюдження продукції засобу масової інформації, якщо так, то кого необхідно притягти до відповідальності?
Задача № 19.
Кореспондент газети «Труд» Папулов звернувся до генерального директора заводу «Салют» Мухіна з усним запитом: направити йому інформацію про роботу керівництва заводу з профспілковою організацією. На цей запит Мухін навідріз відмовився відповідати, відмітивши, що закон не зобов'язує його давати подібні відповіді газетам. При цьому генеральний директор додав, що запрошувану редакціями інформацію зобов'язані надавати журналісту керівники державних органів і організацій, суспільних об'єднань, їх заступники і працівники прес-служб.
Папулов пригрозив Мухіну кримінальним покаранням.
Завдання. Хто тут має рацію?
Задача № 20.
Депутат Ради Макаров звернувся до керівника обласної телестудії Алмазова з проханням надавати йому щоп'ятниці час для виступу перед своїми виборцями. Алмазов, порадившись з головою адміністрації області Крюковим, виділив депутату час для виступу по телеканалу «Вісті» один раз на два місяці. Макаров поскаржився на Алмазова в Судову палату з інформаційних суперечок при Президенті України.
Завдання. Як необхідно вирішити цю суперечку?
Задача № 21.
Видавництво «Вісник», виконуючи замовлення різних підприємницьких фірм, часто випускало в світло збірки законодавчих актів без встановлених вихідних даних.
Група менеджерів конкуруючого видавництва «Книга», знайшовши ці порушення, звернулася до арбітражного суду з позовом до видавництва і зажадала покарати винних.
Завдання. Чи порушено в цьому випадку законодавство про засоби масової інформації і як повинен вчинити суд?
Задача №22.
У телепередачі «Смачна їжа» ведучий Соков, демонструючи приготування блюд, цілеспрямовано звертав увагу телеглядачів на декілька продуктів, що надаються по сюжету передачі. При цьому він постійно згадував харчовий концентрат «Том» - одну з дуже смачних сучасних добавок.
Перегляд цієї передачі викликало у фірми «Турист» живий інтерес до продукту «Том», який вона закупила для продовольчого постачання туристичної компанії. Проте після вживання харчового продукту клієнтами і його аналізу незалежними експертами було відзначено, що рекламовані по телебаченню смакові якості «Тома» явно не відповідають тим характеристикам, про які говорив ведучий Соков у передачі. Деякі клієнти фірми, одержуючи продукт «Том» як приправу, отримали алергічні розлади, і ці неприємні факти були зафіксовані лікарями.
У результаті керівництво фірми «Турист» охарактеризувало дії Сокова як приховану і недостовірну рекламу і звернулося з позовом до суду до телевізійної компанії, зажадавши від неї компенсації морального збитку і відшкодування шкоди, заподіяної здоровю своїх клієнтів.
Завдання. Як необхідно кваліфікувати дії Сокова, і чи правомірні вимоги фірми «Турист»?
Задача № 23.
У телепередачі «Бізнес сьогодні» ведучий Слуцький і молодий підприємець Курицький розхвалювали найрізноманітніші зарубіжні цукерки в барвистих упаковках і обгортках і стверджували, що це найкращі цукерки на нашому продовольчому ринку. Одночасно на цьому фоні вони показували і вітчизняні цукерки, але з браком, в поганій, тьмяній упаковці і доводили, що вони зараз абсолютно не користуються попитом у покупців.
Пенсіонер Карликов, який дивився цю передачу, засмутився і зробив висновок: ведучий Слуцький і підприємець Курицький порочать нашу вітчизняну харчову промисловість і наші цукерки. А ввечері, порадившись з дружиною, він написав скаргу в Уряд і просив закрити телепередачу.
Завдання. Чи було порушено тут законодавство про рекламу?
Задача № 24.
На одній з передноворічних оперативок генеральний директор молочно-консервного об'єднання Мельник гучно заявив, що з перших днів наступаючого року їх підприємство починає посилено пропагувати через телебачення і газету «Трибуна» свою нову продукцію. Гроші на це в об'єднання з'явилися.
Економіст підприємства Климов, присутній на оперативці, завагався: «Адже забороняється рекламувати продукцію, яка підлягає обов'язковій сертифікації і стандартизації. А наша така і є». Зав'язалася дискусія.
Завдання. Яке рішення необхідно ухвалити?
Задача № 25.
Оператор ЕОМ Горячов, який працював в локальній мережі редакції газети, відповідно до посадової інструкції був зобов'язаний перед введенням в ЕОМ інформації, що поступає від кореспондентів на дискетах, проводити антивірусний контроль машинних носіїв. Прагнучи завершити роботу достроково, Горячов одного разу знехтував вимогами інструкції, і в результаті допущених ним порушень інформація підготовленого до друку 8-смугового номера газети була зруйнована; випуск номера був затриманий, і в результаті редакції був заподіяний матеріальний збиток.
Завдання. Кваліфікуйте дії оператора Горячова відповідно до чинного законодавства про комп'ютерну інформацію.
Задача № 26.
Програміст Субдєєв декілька років працював в акціонерному товаристві «Дубмаркет». Проте під час прийому його на роботу явним чином не обговорювалися і не були записані в трудовому договорі його майнові права на створювані програми.
За час трудової діяльності Субдєєв розробив ефективну систему автоматизації обліку товарів на підприємстві. Але, не задоволений своєю заробітною платою, він звільнився, запропонувавши керівництву суспільства «Дубмаркет» свої платні послуги із супроводу і модернізації програмного забезпечення створеної ним системи. Керівництво визнало запитану Субдєєвим оплату дуже високою і відкинуло його пропозицію.
Згодом в акціонерне суспільство «Дубмаркет» був прийнятий на роботу програміст Новачков, на якого теж були покладені обов'язки з розвитку і супроводу системи автоматизованого обліку товарів на підприємстві.
Субдєєв, передбачаючи, що йому не вдасться добитися бажаної угоди з адміністрацією товариства, модифікував свою програму, внаслідок чого вона перестала нормально функціонувати, а це практично паралізувало всю систему обліку в «Дубмаркеті».
Завдання. Оцініть ситуацію, що склалася, з інформаційно-правових позицій. Як кваліфікувати дії програміста Субдєєва?
Задача № 27.
Юрист Журков, працюючи в юридичній фірмі «Норма» помічником генерального директора, у вільний від роботи час несанкціоновано отроимував доступ до чужих програм і постійно користувався ними.
Інформацію, отриману в чужих базах даних, Журков часто використовував не за призначенням, продавав її своїм клієнтам. При цьому через несанкціоноване проникнення помічника генерального директора в названі програми в них стали з'являтися збої. Згодом власники інформаційних ресурсів встановили причини збоїв програмних продуктів і зажадали суворого покарання Журкова.
Завдання. Дайте правову оцінку діям Журкова.
Задача № 28.
Бажаючи допомогти своїм колегам, програміст Сальников і адвокат Сабуров працівники нотаріальної контори «ОКС» - внесли зміни в програму «Акти і документи про нерухомість». У результаті цих дій була знищена інформація, яка стосувалася досвіду роботи контори в області реєстрації об'єктів нерухомості за останній рік, і була порушена робота ПЕОМ.
Керівник нотаріальної контори звернувся до прокурора із заявою про порушення кримінальної справи проти Сальникова і Сабурова.
Завдання. Чи є в діях Сальникова і Сабурова склад злочину?
Задача № 29.
В урядовому огляді засобів масової інформації від 24 квітня 1988 р. з посиланням на радіо «Эхо Москвы» і газету «Російський телеграф» повідомлялося, що в США відбувся найсерйозніший за всю історію випадок проникнення в комп'ютерні мережі Пентагону. Група хакерів зламала всі захисні схеми і викрала секретне програмне забезпечення, яке використовувалося в роботі з військовою супутниковою системою. При цьому зломщики, вимагаючи викуп, пригрозили продати програму терористам. З викрадачами довго розмовляли через Інтернет представники Пентагону, умовляли їх відмовитися від злочинних задумів, але марно. Група хакерів люди від 19 до 28 років, вісім з яких знаходилися в США, п'ять у Великобританії і двоє в Російській Федерації, - наполягала на своєму. Проте через добу, відчуваючи невідворотність покарання, зломщики заявили журналістам, що вони відмовляються від своїх намірів, але натомість вимагають від керівників США, Великобританії і Росії негайно припинити гонку озброєнь, бо ці держави своєю військовою політикою ведуть світ до неминучої катастрофи.
Завдання. Оцініть цю ситуацію з погляду норм інформаційного права. Кваліфікуйте дії двох російських громадян, що брали участь у вказаній вище акції.
Задача № 30.
Совєтов, знаходячись у себе удома, використовуючи свій персональний комп'ютер, модем і телефон, протягом чотирьох місяців здійснював виходи в мережу Інтернет з використанням чужого логіна і пароля. Цей логін він отримав за допомогою спеціальної програми, яка дозволяє дізнатися реквізити доступу в мережу Інтернет, якими користуються зареєстровані абоненти.
Вказані дії Совєтова спричинили зміну статистичної інформації на сервері провайдера ЗАТ «Крафт-С» про обсяг представлених послуг, тобто модифікацію комп'ютерної інформації, а також спричинення збитку на суму 5000 гривень.
Завдання. Дайте правову оцінку діям Совєтова.
Задача № 31.
У кінці року по телебаченню повідомили, що всі борги по зарплаті працівникам бюджетної сфери були погашені. У той же час в деяких районах Чернігівської області вчителі оголосили страйк у зв'язку з невиплатою заробітної плати за останні чотири місяці.
Журналіст Воронцов звернувся в адміністрацію Чернігівської області з проханням надати йому документи, що містять докладні відомості про використовування бюджетних коштів області за минулий рік. Йому в цьому проханні відмовили, посилаючись на те, що запрошувана інформація є обмеженого доступу. Журналіст написав скаргу в Судову палату з інформаційних суперечок при Президенті України.
Завдання. Чи має рацію Воронцов? Необхідно дати інформаційно-правову оцінку позиції адміністрації області.
Задача № 32.
Хімічний комбінат м. Снежинська здійснив викид отруйних речовин в річку Добасну. Міські власті, отримавши від санепідемслужби міста відповідну інформацію, не сповістили громадян про небезпеку. У результаті купання в річці діти - п'ять хлопчиків і одна дівчинка - отримали серйозні шкірні захворювання.
Завдання. Хто повинен нести відповідальність за приховування даної інформації?
Задача № 33.
Оператор Суманєєва стала обговорювати зі всіма в лабораторії перспективного програмування, звідки з'явилися у інженера Петрової машина і шуба. Хтось із співробітників кинув: «А вона торгує комп'ютерами і програмами». Суманєєва пожартувала, сказавши, що Петрова справжня комп'ютерна піратка.
Про розмову тут же стало відомо Петровій, і вона звернулася до суду з проханням притягти до кримінальної відповідальності Суманєєву за наклеп і образу.
Завдання. Проаналізуйте дану ситуацію.
Задача № 34.
Випускник ДонНТУ Саранцев і інженер Жуків зареєстрували в мерії Донецька агентство «Культура» і, використовуючи комп'ютерну техніку, почали обслуговувати молодіжні театри різного роду інформацією про культурне життя міста, забезпечувати молодих артистів необхідною літературою. А коли справа пішла успішно, в агентстві була організована спеціальна група працівників, яка почала встановлювати міжнародні інформаційні зв'язки молодіжних театрів із зарубіжними культурними центрами.
Про це дізналися в департаменті культури мерії міста і зажадали від Саранцева і Жукова припинити незаконну комерційну діяльність, оскільки вона суперечить законодавству про культуру. Молодіжні театри стали на захист агентства.
Завдання. Чи є тут порушення закону?
Задача № 35.
Начальник управління Федеральної служби безпеки Блінов дав інтерв'ю журналу «Законність», в якому поділився позитивним досвідом роботи ФСБ із громадськими організаціями в сучасних умовах. Його інтерв'ю викликало живий відгук у читачів журналу і Блінов бути відзначений премією.
Про виступ у пресі Блінова стало відоме керівництву ФСБ, і йому була оголошена догана за інтерв'ю в журналі без дозволу на те начальства. Блінов розцінив це покарання як порушення його права на свободу слова і інформації.
Завдання. Хто в цьому випадку має рацію?
Задача № 36.
На нараді юридичних і фізичних осіб, які працюють в області інформатики і телекомунікацій, заступник керівника Торговельно-промислової палати України Комар в різкій формі покритикував ті організації, які копіюють і використовують програмні і технічні засоби інформатики без дозволу власника і допускають інші порушення етичних норм. А буквально наступного дня цей виступ Комара було без скорочень опубліковано у «Вістях», і скривджені організації зажадали від керівника Торговельно-промислової палати зняття з посади виступаючого за порушення норм Національного кодексу діяльності в області інформатики і телекомунікацій.
Завдання. Як має бути вирішено цю суперечку?
Задача № 37.
Регіональне інформаційне агентство, використовуючи можливості контролю телефонних каналів зв'язку, перешкоджало недержавному підприємству «Аргон» в реалізації його функцій міжнародного інформаційного обміну і пропонувало йому укласти договір на надання послуг в області експлуатації каналів зв'язку. Проте умови, на яких пропонувалося укласти цей договір, були для підприємства «Аргон» невигідні: згідно з умовами договору, воно повинне було передати регіональному інформаційному агентству за послуги свої майнові права на 25 % акцій.
Завдання. Чи правомірні дії регіонального агентства з погляду законодавства про міжнародний інформаційний обмін?
Задача № 38.
У результаті спільної комерційної діяльності між фірмами «Південь» і «Зірка» був укладений договір про кредит, згідно з яким фірма «Зірка» надала фірмі «Південь» фінансову допомогу на розвиток виробництва, а фірма «Південь», у свою чергу, повинна була повернути до певної дати суму основного боргу і відсотки за користування грошовими коштами. За усною домовленістю між сторонами для прискорення і спрощення процедури інформаційних відносин договір було укладено на основі способу електронного документообігу і засобів захисту інформації із застосуванням електронного цифрового підпису.
Через місяць фірма «Південь» заявила, що вважає укладений з партнером договір недійсним і що вона готова повернути лише основний борг і відсотки за користування грошовими коштами, а пеню за прострочення, передбачене договором, повернути відмовляється через неспроможність угод.
Генеральний директор фірми «Зірка» в установленому порядку звернувся до арбітражного суду з позовом про стягнення з фірми «Південь» суми основного боргу, відсотків і пені за прострочення повернення боргу згідно з укладеним договором із застосуванням електронного документообігу і електронного цифрового підпису.
У процесі слухання справи в суді відповідач, доводячи недійсність укладеного договору, а отже, і необґрунтованість частини вимог до нього, постійно посилався на рекомендації інформаційного листа Вищого Арбітражного Суду України. А зі змісту цього листа виходить, що сторони можуть направляти в арбітражний суд докази за змістом договору, підписаного за допомогою електронної обчислювальної техніки і з використанням системи цифрового електронного підпису. Проте в договорі повинна бути вказана процедура узгодження розбіжностей між сторонами і визначено факт доведення і достовірності електронного цифрового підпису документа.
Завдання. Оцініть дії названих фірм з погляду законодавства про інформацію, інформатизацію і захист інформації.
Задача № 39.
Український науково-дослідний інститут «Фотон» був розробником і творцем інформаційної бази даних про випробування авіаційно-космічної техніки. Інститут отримав дозвіл Уряду України і відповідно до свого міністерства про передачу відповідної інформації про характеристики авіаційної апаратури в аналогічну наукову організацію, що знаходиться на території Білорусі.
Проте представник ФСБ, через якого передбачалося забезпечити передачу цієї інформації, звернув увагу дирекції інституту на конфіденційний характер відомостей, які передаються і, посилаючись на цей факт, відмовив НДІ у виділенні каналів і засобів для передачі інформації. Інститут «Фотон» оскаржив рішення представника ФСБ в Уряд України.
Завдання. Як вирішити цю ситуацію з погляду норм інформаційного права?
Задача № 40.
Фірма «Константа» (виробник електронних видань) спочатку відмовилася доставляти в Науково-технічний центр «Інформреєстр» один обов'язковий екземпляр баз даних внаслідок того, що у неї немає транспорту. А пізніше, не бажаючи безкоштовно передавати свою продукцію, вона стала стверджувати, ніби бази даних не можна відносити до виду конкретних видань і поширювати як звичайні документи. Вони є специфічні, творчі, програмні продукти.
Науково-технічний центр «Інформреєстр» поскаржився на фірму в краєву адміністрацію, яка видала їй ліцензію на право виробництва електронних видань.
Завдання. Оцініть дії фірми «Константа» з погляду норм, що стосуються розповсюдження обов'язкових екземплярів документів.
Задача № 41.
Муніципальна інформаційна служба «Північний округ» і муніципальна газета «Свіблово» самі підшукали партнерів в Бельгії і, підготувавши з ними проект договору про міжнародну інформаційну співпрацю, офіційно звернулися до свого куратора в Уряді Києва, керівника департаменту інформації і друку Шарова з проханням дозволити їм самостійно брати участь у вказаних міжнародних контактах. Шаров довго роздумував, радився і у результаті заборонив інформаційній службі і газеті виходити на Бельгійських колег, кинувши: «Участь муніципальних інформаційних структур і органів друку в міжнародному обміні заборонена».
Керівник інформаційної служби «Північний округ» і редактор газети «Свіблово» не відступили і з аналогічним проханням звернулися до мера Києва.
Завдання. Чи може бути задоволено це прохання?
Задача № 42.
В управління по боротьбі з економічними злочинами УМВС Києва поступило повідомлення про те, що промислово-фінансова компанія «Нефтегорська» використовує засоби зв'язку і інформаційні мережі для приховування і відмивання бюджетних грошей. По розпорядженню начальника УМВС в офіс компанії прибула оперативна група на чолі з полковником міліції Шевцов і зажадала від президента компанії Лаврова забезпечити її можливість проведення оперативно-розшукових заходів в мережах зв'язку. Лавров вислухав працівників міліції і попросив їх негайно покинути приміщення до приїзду його адвоката. У відповідь на це Шевцов наказав своїм підлеглим припинити діяльність засобів зв'язку і інформаційних мереж компанії «Нефтегорська», і вони цей наказ виконали.
Розгніваний Лавров звинуватив міліцію в порушенні законодавства про зв'язок і засоби її забезпечення і відправився в прокуратуру.
Завдання. Хто в цій ситуації правий?
Задача № 43.
Начальник управління міжнародних відносин Міністерства зв'язку Буряков рекомендував підвідомчому міністерству об'єднанню «Супутник» терміново включити до складу засобів міжнародного інформаційного обміну з російською фірмою «Нейтрон» інформаційні системи і мережі, для яких раніше були встановлені специфічні правила доступу до інформаційних ресурсів. Генеральний директор об'єднання «Супутник» Лукасин відмахнувся від Бурякова і розповів про його рекомендацію заступнику міністра Пролеснову. Останній відмітив: «У нас горить договір з російською стороною, виконуй рекомендацію». Лукасин не став заперечувати і поступив так, як велів вищестоящий керівник.
Завдання. Чи були порушені в цій ситуації правила включення інформаційних систем і мереж до складу засобів міжнародного інформаційного обміну?
Задача № 44.
Інженер Саблін і програміст Неєлов звернулися в Міністерство зв'язку з проханням виділити їм відомчі мережі зв'язку з метою надання інформаційно-правових послуг зарубіжним комерційним банкам, розташованим в Києві.
Заступник міністра зв'язку Дубовицький відмовив їм в проханні. Саблін і Неєлов поскаржилися на нього прокурору міста.
Завдання. Чи був порушений в цьому випадку порядок виділення відомчих мереж зв'язку юридичним і фізичним особам і як повинен поступити прокурор міста?
Задача № 45.
При прийомі Кравченка на роботу судовим приставом від нього зажадали надати відомості про склад його майна і медичний висновок про стан здоров'я.
На це Кравченко відповів, що всі ці відомості є його особистою таємницею. Тому він їх надавати не буде.
Завдання. Чи має рацію Кравченко?
Задача № 46.
Керівництво університету зажадало від всіх викладачів розмістити в мережі Інтернет свої фотографії і коротку інформацію про себе. Крім цього, начальник університетського відділу АСУ розробив загальнодоступну базу даних «Контингент співробітників», з якої можна дізнатися про посаду і дату народження кожного співробітника.
На заперечення багатьох викладачів проти розміщення їх персональних даних в мережі Інтернет начальник відділу АСУ відповів: «Це питання узгоджено з високим начальством».
Завдання. Хто має рацію в даній ситуації? Чи було порушено тут законодавство про розповсюдження персональних даних?
Задача № 47.
Використовуючи електронну мережу, головний фахівець комерційного банку «Колос» Петров протягом двох тижнів передавав з магнітних носіїв інформацію про цінні папери цього банку у Федеральну службу з фінансових ринків України. При цьому він одного разу розповів про зміст передаваних повідомлень своєму другові юристу Міністерства зв'язку Савічеву. Савічев, знаючи, що його товариші з адвокатської фірми «Юстіна» готують позов проти «Колоса», негайно переправив їм отриману інформацію. Адвокати гідно оцінили отримані відомості, використали їх при підготовці позову і у результаті виграли справу у банку. Дізнавшись про це, голова правління комерційного банку «Колос» Ларін звільнив Петрова з роботи за розголошування комерційної таємниці. Петров не погодився з рішенням Ларіна і оскаржив його дії в суд.
Завдання. Проаналізуйте ситуацію з погляду норм інформаційного права і кваліфікуйте дії Петрова, Савічева і Ларіна.
Задача № 48.
Керівник служби безпеки фірми «Купол» склав для персоналу фірми інструкцію роботи з документами, які становлять комерційну таємницю. Відповідно до цієї інструкції працівники фірми повинні були давати відповідну підписку про її нерозголошування або це зобов'язання повинне було включатися як окремий пункт в трудову угоду того або іншого співробітника. Якщо у відомості, що становлять комерційну таємницю, доводилося присвячувати ділових партнерів або клієнтів фірми, то положення про нерозголошування таємниці обов'язково повинні були включатися у відповідні договори з учасниками правовідносин.
У розробленій інструкції передбачалися також зобов'язання служби безпеки в області оперативно-розшукової діяльності. З метою запобігання просочування комерційної інформації співробітникам служби заборонялося передавати будь-яку інформацію правоохоронним органам; інформацію могли передавати лише керівник фірми і керівник служби безпеки. Причому в інструкцію були введені положення, які дозволяють здійснювати фото- і кінозйомку службових і інших приміщень з письмового дозволу директора фірми «Купол».
Завдання. Дайте правову оцінку положень цієї інструкції з погляду інформаційного законодавства.
Задача № 49.
Комерційний банк «Югорський» уклав договір з юридичною фірмою «Санкція» про упровадження в своєму юридичному відділі найсучасніших інформаційних систем «Банківське право» і «Правові основи роботи з цінними паперами». Юридична фірма встановила в банку названі системи, отримала обумовлену винагороду і, попередивши банк про конфіденційність отриманих ним відомостей про системи, приступила до виконання нового замовлення.
Президент банку «Югорський» Шарловський вирішив зробити приємне своєму колезі, голові правління банку «Памір» Хамадову і передав його компютерщикам всю інформацію про нові системи.
Дізнавшись про це, генеральний директор юридичної фірми «Санкція» Безсонов пред'явив банку позов в суді і зажадав відшкодування фірмі заподіяного збитку за розголошування конфіденційних відомостей.
Завдання. Які норми інформаційного законодавства тут були порушені, і яке рішення повинен ухвалити суд?
Задача № 50.
За перевидані за рубежем два романи письменниця Бєлова отримала значні гонорари і переклала всі зароблені гроші на свій розрахунковий рахунок в банку «Белвест».
При заповненні податкової декларації в графі «Доходи» Бєлова не відобразила отримані за рубежем гонорари, маючи намір пізніше передати їх на добродійні цілі. Почувши про високі доходи письменниці, податкова інспекція запитала у банку відомості про грошові внески Бєлової. «Белвест» довго відмовчувався, але потім все ж таки розкрив таємницю банківського рахунку письменниці. Образившись, Бєлова зажадала через суд відшкодування заподіяних збитків.
Завдання. Чи було порушено в цій ситуації інформаційне законодавство, і як повинен поступити суд?
Задача № 51.
Співробітники приватної нотаріальної контори «Справа» на одній зі своїх нарад ухвалили рішення створити власний таємний архів, в якому збирати найцікавішу інформацію про всіх своїх клієнтів і в міру необхідності використовувати її в своїй повсякденній діяльності.
Наступного дня був призначений керівник архіву і два експерти, які почали збирати через своїх колег потрібні відомості і дані про клієнтів. Проте факт створення таємного архіву в нотаріальній конторі «Справа» став відомий одному з клієнтів, і він поскаржився на нотаріусів в прокуратуру.
Завдання. Чи порушила в цьому випадку контора законодавство про нотаріат?
Задача № 52.
Митрофанова працювала в 2002 р. секретарем нотаріуса в нотаріальній конторі. Одного разу її сусідка Петрова прийшла до нотаріуса і оформила заповіт на свого сина. У 2005 р. Митрофанова зустріла дочку Петрової на вулиці і розпоовіла їй про заповіт. Після сімейного скандалу Петрова звернулася до Митрофанової з претензіями, на що та відповіла: «По-перше, я не нотаріус, щоб берегти ваші таємниці. А по-друге, я вже давно не працюю в нотаріальній конторі».
Завдання. Чи можна притягти Митрофанову до відповідальності?
Задача № 53.
Собольов, відчувши нездужання, звернувся до лікаря. Після проведеного обстеження з'ясувалося, що він хворий на СНІД.
Лікар в лікарняному листку в графі «Діагноз» написав: «СНІД», не дивлячись на те, що Собольов просив його не указувати істинну причину захворювання. Коли на роботі дізналися, на що хворий Собольов, його звільнили.
Завдання. Чи мав рацію лікар?
Задача № 54.
Астраханський комітет сприяння із захисту прав людини звернувся до районного суду зі скаргою на користь акціонерів булочно-кондитерського комбінату (БКК). У ній указувалося, що акціонери АТ «БКК» неодноразово особисто і через комітет зверталися до податкової інспекції з проханням провести перевірку фінансової діяльності АТ.
Проте податкова інспекція не надає інформації за результатами перевірок, необґрунтовано приховуючи її як від акціонерів, так і від платників податків.
Акціонери БКК зважили, що коли інформація про податки не є ні комерційної, ні тим більш державною таємницею, то приховування її не виключає змови працівників податкової інспекції з порушниками закону. Тому комітет просив суд зобов'язати податкову інспекцію провести перевірку з участю фахівців з числа акціонерів.
Завдання. Чи обґрунтовані вимоги акціонерів? Чи можуть вони взяти участь в податковій перевірці?
Задача № 55.
Системщик Шульгін використовував при створенні інформаційно-пошукової системи «Контроль» частину програми свого колеги Мамаєва, що виїхав півроку назад в США. При цьому Шульгін, будучи співавтором програми, зареєстрував її у встановленому законом порядку, але договір з Мамаєвим, який визначає подальше використовування програмного продукту, укладати не схотів.
Після від'їзду Мамаєва системщик Шульгін оголосив себе єдиним правовласником програми і став вигідно продавати її на ринку інформаційних послуг. Це стало відоме Мамаєву, який звернувся до суду з позовом до свого колеги і зажадав стягнути з нього половину коштів, отриманих від продажу програмного продукту.
Завдання. Кваліфікуйте дії Шульгіна і Мамаєва.
Задача № 56.
Програміст Голанов, поступаючи на роботу у фірму «Сокіл», формально віднісся до заповнення документів за типовими формами, запропонованими керівництвом фірми.
Протягом двох років Голанов створив ряд програмних продуктів, реалізація яких принесла фірмі «Сокіл» значний прибуток і популярність в країні. Бачивши це, Голанов звернувся до керівництва фірми з проханням виплатити йому грошову винагороду як автору програм, що забезпечили помітний успіх колективу. Проте генеральний директор фірми Валентинов, посилаючись на регулярну виплату заявнику високого посадового окладу, відмовився задовольнити його прохання. При цьому він заявив, що свої програми Голанов створив в службовий час і, крім того, програміст не здійснив реєстрацію програм у встановленому законом порядку.
Завдання. Хто має рацію: Голанов чи Валентинов?
Задача № 56.
Співробітник акціонерного суспільства «Урожай» Харитонов придбав на основі норм існуючого бухгалтерського обліку дистрибутив програми з прикладеним до нього сертифікатом на право особистого користування. У процесі установки програми на ПЕОМ ним була допущена груба помилка, і в результаті дистрибутив був повністю зіпсований. Харитонов без зволікання прийняв рішення: встановити інше програмне забезпечення з дистрибутива, узятого в комерційній фірмі «Весна».
Завдання. Чи правомірні дії Харитонова?
Задача № 57.
Компютерщику лабораторії нових технологій підприємства «Алмаз» Слєпцову відповідно до річного плану-графіка було доручено розробити базу даних для обліку і руху вимірювальних приладів підприємства, і з цим завданням він успішно справився.
При цьому трудовий договір програміст Слєпцов зі своїм підприємством не укладав. Копія розробленої ним програми з управління базою даних зберігалася у завідувача лабораторії Сьомкіна, а програмний продукт використовувався в інформаційно-аналітичній роботі програмістом Барановим.
По закінченні року автор програмного продукту Слєпцов звільнився з роботи за власним бажанням і, ставши засновником акціонерного товариства відкритого типу «Бур», передав як статутний внесок у це товариство свої права на розроблену програму.
Директор підприємства «Алмаз» Карпов, посилаючись на думку Сьомкіна і Баранова, звернувся в акціонерне товариство «Бур» з претензіями до Слєпцова і зажадав виключити його зі складу засновників товариства.
Завдання. Як вирішити цю суперечку ?
Задача № 58.
Фірма «Крокус» надавала різного роду правові послуги громадянам з використанням правових інформаційно-пошукових систем «Право» і «Юрисконсульт», які були її власністю.
Через рік ця фірма відкрила своє дочірнє підприємство «Міф» і передала йому частину технічних засобів зі всім програмним забезпеченням, яке раніше було встановлене на них. Пройшов рік, і підприємство «Міф» оголосило себе самостійним і незалежним від фірми «Крокус», викупивши у неї ПЕОМ, на яких залишалися правові системи, що належали «Крокусу». Проте у своїй діяльності співробітники дочірнього підприємства продовжували використовувати ці інформаційно-пошукові системи.
Завдання. Чи є порушення законодавства при використовуванні фірмою «Крокус» і її дочірніми підприємствами технічних засобів і програм?
Задача № 59.
Організація «Система», яка займається формуванням федеральних інформаційних ресурсів, почала розробку нової програми для органів місцевого самоврядування в регіонах і подала запит в міністерство фінансів про виділення їй необхідних коштів під цю програму з федерального бюджету по статті витрат «Інформатика».
Міністерство фінансів відмовилося фінансувати розробку названої програми, оскільки організація «Система» не отримала в установленому порядку ліцензію на даний вид інформаційної діяльності. Генеральний директор організації «Система» Кулінін звернувся до свого юрисконсульта Іванова за роз'ясненнями.
Завдання. Яку відповідь повинен дати юрисконсульт Іванов?
Задача № 60.
Під час організації компанії «Лелека» засновники внесли свою частку в її статутний капітал. Співзасновник Воронов як внесок в майно даної компанії вніс розроблену ним раніше програму для ПЕОМ, яку оцінив у 20 тис. грн. Засновницький збір погодився прийняти частку засновника Воронова у вигляді його інтелектуальної власності програмного продукту для ПЕОМ.
Завдання. Дайте інформаційно-правову оцінку дій Воронова і засновницького збору компанії «Лелека».
Задача № 61.
Акціонерне товариство «Росинка» купила у холдингу «Сабіна» (по чеку) програмний продукт без укладення відповідного договору. Згодом даний програмний продукт був встановлений на декількох ЕОМ, які створювали локальну обчислювальну мережу, і успішно функціонував.
Завдання. Чи було порушено в цьому випадку інформаційне законодавство?
Задача № 62.
За дорученням головного редактора газети «Примор'я» Захарова кореспондент Гуревич регулярно підбирав і публікував на сторінках газети найцікавіші народні прислів'я і приказки, а потім зібрав всі публікації і видав книгу під своїм прізвищем. Книга миттєво стала популярною, її почали перевидавати, а Гуревич одержував за неї великі гонорари і збирався укласти новий договір з видавництвом на перевидання твору.
Бачивши це, головний редактор газети Захаров викликав до себе кореспондента Гуревича і, звинувативши його в привласненні авторських прав на службовий твір, заявив, що з цієї хвилини газета «Примор'я» має намір видати книгу народних прислів'їв і приказок за власними публікаціями і сама заробляти гроші.
Гуревич не погодився з позицією головного редактора і оскаржив його дії в Державний комітет України з друку.
Завдання. Як вирішити цю інформаційно-правову суперечку?
Задача 63.
Доцент Бабічев, будучи зайнятим на кафедрі, доручив аспіранту Горбункову зареєструвати свою базу даних в агентстві з правової охорони програм для ЕОМ, баз даних і топологій інтегральних мікросхем. Горбунков у встановленому порядку подав заявку на реєстрацію бази у вказане агентство і став чекати. Проте з агентства несподівано подзвонив Бабічеву експерт Полухін і сказав, що його база даних не може бути зареєстрована через Горбункова, оскільки останній дуже розсіяний, і фахівці відмовляються визнати його повноцінним представником. Доцент Бабічев розсердився і поскаржився на Полухіна керівнику агентства.
Завдання. Яким чином повинен зареєструвати свою базу даних доцент Бабічев?
Задача № 64.
Математик Жерданов і юрист Красилічев розробили нову програму для ЕОМ «Криміналістична експертиза почерку» і подали заявку в патентне відомство України на видачу їм свідоцтва на корисну модель. У патентному відомстві відмовили Жерданову і Красилічеву в прийомі заявки, пояснивши, що програми для обчислювальних машин не признаються патентоспроможними винаходами. Розробники-програмісти не погодилися з цим рішенням і звернулися до суду.
Завдання. Вирішіть дану суперечку.