У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук Харків ~ Дисер

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

38

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

УДК 658.152

ЛЕПЕЙКО ТЕТЯНА ІВАНІВНА

УПРАВЛІННЯ ПРИЙНЯТТЯМ ІНВЕСТИЦІЙНИХ РІШЕНЬ В СИСТЕМІ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА

Спеціальність 08.06.01 –економіка, організація і управління  підприємствами

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

доктора економічних наук

Харків –

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському державному економічному університеті, Міністерство освіти і науки України.

Науковий консультант –доктор економічних наук, професор

 Гриньова Валентина Миколаївна

Харківський державний економічний університет,

завідувач кафедри бізнесу і підприємництва.

Офіційні опоненти:  доктор економічних наук, професор

 Макогон Юрій Володимирович,

Донецький національний університет,

завідувач кафедри міжнародної економіки;

доктор економічних наук, професор

 Мельник Леонід Григорович,

Сумський державний університет,

завідувач кафедри економіки;

доктор економічних наук, професор

 Семеняк Інна Володимирівна,

Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,

завідувач кафедри маркетингу.

Провідна установа –Східно–Український національний університет (м. Луганськ) Міністерства освіти і науки України, кафедра менеджменту.

Захист відбудеться ""лютого  р. о 13-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради, шифр Д 64.055.01 у Харківському державному економічному університеті за адресою: 61001, м. Харків, пр. Леніна, 9-А.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного економічного університету за адресою: 61001, м. Харків, пр. Леніна, 9-А.

Автореферат розісланий "18 " січня  р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради      М.С. Дороніна

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Сучасний етап трансформації економіки України передбачає реформування усіх сфер господарського комплексу країни, особливе місце в якому займає сфера фінансових відносин, де спостерігається найбільше відставання у становленні відповідної інфраструктури.

У наукових дослідженнях системи фінансового менеджменту є проблеми, які й досі не досліджено, перш за все, це стосується проблеми прийняття ефективних рішень. Для її розв’язання необхідна розробка адекватного категоріального базису, технологій, процедур, а також добір і обґрунтування системи конструктивних принципів, методів, моделей та інструментів прийняття інвестиційних рішень в умовах невизначеності зовнішнього ринкового середовища. Це дозволить перевести стихійний розвиток фінансового ринку і таких його сегментів як ринок цінних паперів у науково керований, що сприятиме стабілізації загальної ситуації в економіці. Ефективна поточна діяльність та розвиток господарюючих суб'єктів головним чином залежать від наявності достатньої кількості фінансових ресурсів. Головним джерелом їхнього залучення в ринкових умовах має стати ринок цінних паперів, розбудова якого дозволить забезпечити вихід підприємств з ситуацій фінансової нестабільності та банкрутства.

Тому інвестування в фінансові активи на сучасному етапі трансформації економіки України стає однією з важливих сфер роботи підприємств, а від їхнього вміння використовувати сучасну методологію прийняття рішень на ринку цінних паперів головним чином залежить вартість ресурсів, що залучаються та ризик, яких супроводжує поточну діяльність.

Вище зазначене свідчить про актуальність проблеми адаптації механізмів та методів прийняття інвестиційних рішень в системі фінансового менеджменту до умов сучасної української економіки.

Актуальність теми. Питання методології та інструментарію фінансового менеджменту і методології прийняття рішень, що розроблені в працях західних учених –Г.Александера, В.Бансала, Г.Бірмана, Ю.Бригхема, М.Бромвича, Дж.Бейлі, Дж.К. Ван Хорна, Л.Дж. Гітмана, М.Джонка, Х.Марковіца, Дж.Маршалла, М.Міллера, Ф.Модильяні, Д.Норткотта, Дж. О'Брайена, Т.Райса, Р. Рола, С. Росса, Р. Холта, У. Шарпа та інших. У цьому ж напрямку багато було зроблено такими українськими та російськими вченими як Алексєєв М.Ю., Альохін Б.І., Балабанов І.Т., Бланк І.А., Гриньова В.М., Ерліх А.А.,                         Касимов Ю.Т., Ковальов В.В., Лимітовський М.Л., Макогон Ю.В.,                         Мельник Л.Г., Найман Е.Л., Олексюк О.С., Пересада А.А., Пушкар О.І.,                 Семеняк І.В., Стоянова О.С.

Але специфічні умови перехідної економіки в Україні не дозволяють в повній мірі використовувати накопичену світову теорію й досвід, потребують розробки нових підходів та трансформації вже існуючих. Використання системного підходу до фінансового менеджменту без з'ясування його структури, зв'язків та оточення не в змозі ефективно розподілити дефіцитні ресурси з метою отримання найкращого результату. Тому визначення сутності і структури системи фінансового менеджменту, застосування методології системного підходу особливо актуальне в сучасних умовах невизначеності та непрозорості фінансового ринку України.

Однією з найважливіших проблем фінансового менеджменту є інвестування, для якого набуває великого значення розробка технології прийняття інвестиційних рішень, що забезпечують інвестору певну доходність та мають прийнятний рівень ризику. В ринковій економіці на будь-який елемент системи впливає як внутрішнє, так і зовнішнє середовище, зміни яких іноді відбуваються швидко і несподівано.

Таким чином, об’єктивно необхідним і нагальним стає вирішення проблеми розробки теоретичних засад управління прийняттям фінансово-інвестиційних рішень, які відрізняються обґрунтованістю, дозволяють стабілізувати економічну ситуацію. Цим зумовлюється актуальність теми дисертації, її важливе значення для розвитку ринкових перетворень в Україні.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Теоретичні дослідження і практичні розробки в області системи фінансового менеджменту та прийняття інвестиційних рішень на різних рівнях проводились у рамках наукової тематики Харківського державного економічного університету під керівництвом і за особистою участю автора за госпрозрахунковими науково-дослідницькими темами: "Аналіз фінансового стану підприємства з метою визначення його привабливості" (номер державної реєстрації 0101U000564); "Стратегічне планування виробництва нової продукції на підприємствах харчової промисловості" (номер державної реєстрації 00119998U007646); "Стратегічний аналіз підприємства олійно–жирового комплексу" (номер державної реєстрації 0100U004439), а також за ініціативною темою кафедри фінансів "Управління інвестиційними ресурсами на підприємстві" (номер державної реєстрації 0102U000220).

Мета і задачі дослідження. Метою роботи є теоретико-методологічне обґрунтування прийняття ефективних інвестиційних рішень, науково-методичних принципів залучення фінансових ресурсів, що забезпечують збалансоване функціонування системи фінансового менеджменту підприємства для його розвитку в умовах невизначеності зовнішнього середовища.

Поставлена мета зумовила необхідність вирішення таких задач:

обґрунтування напрямків підвищення ефективності прийняття рішень на основі застосування системного підходу до фінансового менеджменту;

формулювання сутності та визначення категоріального базису системи фінансового менеджменту підприємства;

розробка алгоритму прийняття інвестиційних рішень в умовах невизначеності;

встановлення особливостей зовнішнього середовища системи фінансового менеджменту підприємства;

оцінка інвестиційних ресурсів фінансового ринку;

обґрунтування стратегії поведінки інвестора на ринку цінних паперів;

обґрунтування методичного підходу до аналізу кон'юнктури ринку цінних паперів;

розробка методичних засад проведення фундаментального та технічного аналізу;

обґрунтування підходів до визначення вартості та доходності акцій на українському ринку цінних паперів;

розробка методичного підходу до формування портфеля цінних паперів та управління ним;

визначення системи інструментів прийняття рішень з портфельного інвестування в умовах невизначеності;

моделювання портфеля цінних паперів в умовах обмежень трансформаційної економіки.

Об'єктом дослідження є система фінансового менеджменту підприємства в трансформаційній економіці.

Предметом дослідження є прийняття рішень з фінансового інвестування в умовах невизначеності, спрямованих на досягнення визначеного інвестором рівня ризику та доходності.

Методи дослідження. Теоретичну і методологічну основу дослідження склали наукові праці та методичні розробки провідних вітчизняних і зарубіжних вчених в галузі теорії управління, фінансового менеджменту, а також закони діалектики та логіки.

Методи системного аналізу економічних явищ і синтез результатів у сполученні з ситуаційним й ресурсним підходами використано в дисертації в процесі дослідження особливостей системи фінансового менеджменту, обґрунтування методології формування й управління портфелем цінних паперів, розробки методологічних підходів до аналізу кон'юнктури фондового ринку. Методи фінансово –економічного аналізу застосовано для визначення ступеня ефективності інвестування, принципово нового підходу до кількісної оцінки доходності цінних паперів, а також до формування на цій базі механізму управління багатогалузевим портфелем цінних паперів. Методи прогнозування, математичного моделювання, математичної статистики, теорії ймовірностей покладено в основу дослідження показників портфельного інвестування з урахуванням ризику та невизначеності, а також розробки оптимального варіанта портфеля щодо розміру ризику та доходу.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у послідовному розкритті базових понять, науково–теоретичному обґрунтуванні елементів і процедур, які відображують зміст процесу прийняття інвестиційних рішень у відповідності з вимогами системного та ситуаційного підходів до фінансового менеджменту підприємства в умовах невизначеності зовнішнього середовища.

Основні положення дисертаційної роботи, що визначають її наукову новизну, полягають у наступному:

вперше:

обґрунтовано сукупність та сутність базових положень системного підходу до фінансового менеджменту підприємства, що охоплює принципи формування і функціонування складного багаторівневого об’єкта та встановлює взаємозв’язок між його складовими, включаючи систему інструментів управління прийняттям інвестиційних рішень з урахуванням факторів зовнішнього середовища підприємства;

теоретично обґрунтовано сполучення ситуаційного та ресурсного підходів щодо визначення сутності основних елементів системи фінансового менеджменту підприємства на основі її ієрархічної декомпозиції, яка забезпечує взаємозв’язок і можливість виявлення їх впливу на загальну ціль підприємства;

запропоновано комплексний підхід до аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів, що базується на класифікації технологічних циклів процесу прийняття інвестиційного рішення за критеріями структуризації (характер операцій, тривалість, рівень прийняття рішення, характер прогнозу, обсяг вкладень, джерела інформації), а також сформульовано зміст аналітичних процедур для спекулятивного, інвестиційного, стратегічного та портфельного циклів;

дістали подальший розвиток:

сутність та класифікація інвестицій з метою оцінки обсягу вкладень, їх динаміки та рівня ефективності;

обґрунтування взаємозв’язків між локальними фінансовими ринками, які представляють собою новий рівень економічних відносин з притаманним ефек-том синергізму;

алгоритм прийняття інвестиційних рішень на підприємстві в умовах невизначеності зовнішнього середовища на основі використання системного підходу;

класифікація цінних паперів, що обертаються на українському фондовому ринку, на основі введення характеристик окремих їх видів, які відображують цілі інвестора та емітента;

методологія фундаментального аналізу підприємства –об’єкта інвестування, що передбачає наявність двох блоків: макро- та мікропоказників і відрізняється використанням матричних балансів;

систематизація підходів до формування і управління портфелем цінних паперів в умовах невизначеності зовнішнього середовища на основі узагальнення принципів формування портфеля цінних паперів, аналізу стандартних ситуацій зміни обсягу інвестицій в залежності від ринкової кон’юнктури, розробки схем роботи з консервативним і ринковим портфелями через їхню диверсифікацію;

модель формування і управління портфелем цінних паперів, яка базується на використанні системного та ситуаційного підходів, застосуванні моделі Марковіца, враховує сучасний рівень розвитку фондового ринку в Україні. Побудовано алгоритм, який дозволяє обирати альтернативи при зміні складу портфеля цінних паперів в залежності від цілей інвестора;

удосконалено:

систему оцінок якості цінних паперів, яка забезпечує інтереси інвесторів (за критеріями ризик-прибутковість, ліквідність-гарантованість виплат) і базується на узагальненні інвестиційних цілей в умовах українського ринку;

класифікацію методів аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів, яка охоплює фундаментальні, розрахункові, технічні методи та всі горизонти прогнозування рухів ціни фінансових активів в умовах дефіциту інформації;

методику технічного аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів, яка дає змогу отримувати достовірні результати на основі невеликої кількості показників, які можна отримати в умовах "непрозорості" українського ринкового простору;

методи оцінки вартості і доходності акцій на основі класифікації інвесторів за їхніми цілями, які передбачають виділення переліку показників та узагальнення особливостей їх розрахунку в умовах українського ринку, а також використання показників необхідного рівня прибутковості, дійсної вартості акції, критеріїв недооціненості та переоціненості при прийнятті рішення під час управління портфелем цінних паперів.

Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що використання розроблених методичних підходів, методик, методів та інструментів у практичній діяльності підприємств дозволить приймати інвестиційні рішення на ринку цінних паперів та будувати систему фінансового менеджменту як одну з підсистем управління інвестиційною діяльністю. Крім цього, основні науково-прикладні результати є базисом для розробки навчальних програм та іншого методичного забезпечення навчального процесу за спеціальностями підготовки фахівців по напрямках: економіка і підприємництво, менеджмент, фінанси.

Найбільш важливими результатами, які мають практичне значення є:

алгоритм управління портфелем цінних паперів, побудований з використанням системного та ситуаційного підходів для умов невизначеності зовнішнього середовища підприємства;

методики фундаментального та технічного аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів, як основи для прийняття довго–і короткострокових інвестиційних рішень на підприємстві;

методика формування портфеля цінних паперів та управління ним;

методика оцінки вартості та доходності акцій, що враховує умови невизначеності та "непрозорості" ринку цінних паперів.

Реалізація теоретичних, методичних і науково-прикладних розробок даного дослідження підтверджується результатом їхнього використання у практиці роботи ДКЦПФР (довідка № 322/01 від14.01.2003 р.).

Одержані результати використовуються при прийнятті рішень в інвестиційних інститутах, які працюють на ринку цінних паперів. Зокрема, методики управління портфелем, аналізу кон’юнктури та оцінки прибутковості ринку цінних паперів використані в ЗАТ закритий інвестиційний фонд "Станкінвест" (довідка №5/158 від 24.04.2002 р.), АКБ "Меркурій" (довідка №1129/1-07 від 18.07.2002 р.) і ТОВ "Незалежність" (довідка №16/382-а від 12.06.2002 р.), ВАТ “ЛКМЗ” (довідка № 1569 від 12.07.2002 р.).

Теоретичні розробки дисертації впроваджені в навчальний процес у Харківському державному економічному університеті у вигляді навчальних посібників, практичних завдань і методичних рекомендацій (довідка про впровадження результатів дисертаційної роботи у навчальний процес № 81/04Д-117 від 20.06. 2002 р.)

Особистий внесок здобувача (в дужках вказано номери робіт за списком опублікованих робіт, який наведений на ст. 29-32 автореферату): досліджено фінансові ресурси підприємств, запропоновано методику аналізу фінансового стану підприємств [2,3,4]; обґрунтовано положення методичного підходу до фундаментального аналізу [5]; проведено аналіз та класифікацію ризиків при прийнятті інвестиційного рішення [6]; проведено аналіз кон’юнктури ринку цінних паперів в Україні [23]; уточнено поняття інвестицій, обґрунтовано визначення інвестиційних якостей цінних паперів [28].

Апробація результатів дисертації. Основні результати дослідження, що включені до дисертації, доповідались на міжнародних, республіканських, міжрегіональних та регіональних конференціях і семінарах (1995 –рр.), зокрема Всеукраїнській науково-практичній конференції “Проблеми і перспективи розвитку підприємств в Україні” (Донецьк, 2000 р.); Першому Міжнародному науковому конгресі “Державне управління та місцеве самоврядування” (Харків, 2001 р.); Першому Харківському економічному форумі “Економічні реформи в Україні: проблеми та перспективи” (Харків, 2001 р.); Міжнародній науково-методичній конференції “Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємств” (Київ, 2002 р.).

Публікації. Результати дисертації опубліковано у 27 наукових роботах, в тому числі в 6 монографіях і навчальних посібниках, 22 статтях у наукових журналах і збірниках наукових робіт, що визнані ВАКом України фаховими з економіки, п’яти матеріалах і тезах конференцій, загальним обсягом 79,5 ум. друк. арк., з них особисто автору належить 40,6 ум. друк. арк.

Обсяг та структура роботи. Дисертацію викладено на 353 сторінках основного тексту. Робота складається зі вступу, п’яти розділів, висновків, списку використаної літератури та шести додатків. Матеріали дисертації проілюстровано 26 таблицями та 38 рисунками. Обсяг додатків складає 79 сторінок. Список літературних джерел налічує 242 найменування.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

У вступі подано доцільність розробки наукової проблеми, обґрунтовано її актуальність, відображено основну мету і задачі дослідження, визначено положення, що мають наукову новизну, представлено теоретичне і практичне значення одержаних результатів.

У першому розділі –"Теоретичні основи прийняття інвестиційних рішень в системі фінансового менеджменту підприємства" –розглянуто існуючі методичні підходи, які можна використовувати для синтезу складних фінансово–економічних систем, і встановлено обмеження в їхньому використанні, проаналізовано базові процедури, обґрунтовано застосування методології системного аналізу у сполученні із ситуаційним підходом під час побудови системи фінансового менеджменту підприємства.

У дисертації обґрунтовано необхідність розгляду системи фінансового менеджменту як динамічної та відкритої, визначення її основних елементів та підсистем, розроблено характеристики окремих підсистем. Доведено, що існування інтенсивних інформаційних потоків між зовнішнім і внутрішнім середовищами, які обумовлюються неоднорідністю та структурною різноманітністю складових елементів, наявністю великої кількості взаємозв’язків між ними потребують множинності критеріїв оцінки тенденцій розвитку стану фінансового менеджменту з врахуванням впливу чинників, що постійно змінюються.

З огляду на викладені особливості системи фінансового менеджменту, в дисертації наведено технологію застосування методу аналізу ієрархій, який дозволяє спрощувати процедуру виміру якості цілей системи, уточнювати їх зміст, контролювати й оцінювати їхнє подальше досягнення. Виконано структуризацію системи фінансового менеджменту з врахуванням управління основним, оборотним капіталом, інвестиціями та фінансовими ресурсами.

У роботі на підставі проведених досліджень та узагальнень методологічних підходів доведено, що традиційні методи управління вичерпали себе і необхідна розробка нової методології, яка дозволяє синтезувати переваги ресурсного, ситуаційного підходів і методу динамічного аналізу ієрархії для дослідження системи фінансового менеджменту й визначення взаємного впливу її елементів.

Проведений аналіз літературних джерел стосовно теоретичних та практичних аспектів теорії систем, який разом з досвідом автора роботи щодо розробки теоретичних основ, методів та методик у цій сфері дозволив отримати нове вирішення наукової проблеми –забезпечення ефективного функціонування системи фінансового менеджменту підприємств в умовах трансформаційної економіки. Для реалізації цієї наукової ідеї в роботі обґрунтовано цілісну концепцію системного підходу до побудови системи фінансового менеджменту. Її основні положення зводяться до такого.

По–перше, будь-яку систему необхідно розглядати за чотирма основними характеристиками: призначенням, функціями, потоком і структурою, що дозволило конкретизувати функції управління, види діяльності та ресурси. Призначення системи визначається не як детерміноване, а як біхевіористичне поняття і полягає в управлінні рухом фінансових ресурсів (фінансових відносин), генеральною ціллю є досягнення росту ринкової вартості підприємства, а локальними цілями –забезпечення необхідних значень прибутковості, ліквідності, стійкості з метою розвитку підприємства. Функції є перетворенням призначення в дію, вони можуть надбудовуватися послідовно одна над іншою і мати різні ступені свободи.

По–друге, основними способами вирішення проблем системи фінансового менеджменту є комплексне управління усіма видами ресурсів; постійний моніторинг процесів внутрішнього та зовнішнього середовищ; використання ситуаційного підходу для прийняття рішень, можливість прийняття рішень в умовах інформаційної "непрозорості" та недостатності внутрішньої інформації. Систему оцінки результатів необхідно будувати на розрахунку окремих показників, які дають вичерпну і адекватну інформацію про ефективність інвестиційної діяльності

По–третє, під час застосування функціонального підходу до фінансового менеджменту його необхідно розглядати як систему, що складається з управляючої і управляємої підсистем, яким властиві два типи функцій: функції об'єкта управління (організація грошового обігу; кругообігу вартості (капіталу), фінансових ресурсів і їхніх джерел, фінансових відносин) та функції суб'єкта управління. Усі функції необхідно виконувати за допомогою потоків системи, а структуру розглядати як множину обмежень на потоки в просторі й в часі, виділяючи кілька рівнів потоків (наприклад, ті, що входять і виходять, внутрішні і зовнішні тощо). Слід враховувати наступне: потоки як і структури, що їх обмежують, не залишаються статичними в часі; при зміні структурної композиції, змінюється й характер потоку.

Врахування цих положень дозволяє вирішити проблеми фінансового менеджменту і пояснити взаємодію елементів у системі з погляду холістичного підходу, а разом з тим враховує можливість появи ефектів (ефект синергізму) незалежно від інших елементів, досягти точного балансу між холізмом та ре-дукціонізмом. Реалізація запропонованої концепції системного підходу передбачає збір релевантної інформації про систему, встановлення на вході бажаних призначення і структури системи, проведення ідентифікації складових, обґрунтування альтернативних стратегій втручання та встановлення пріоритетів серед елементів системи. Дуже важливою є орієнтація концепції на результат, яка дозволяє порівнювати альтернативні варіанти, знаходити і реалізовувати оптимальні рішення, а також наявність зворотного зв'язку, що дає змогу здійснювати аналіз негативної ентропії, еволюції й стійкості.

Оскільки найбільший інтерес у сучасних умовах представляє така частина фінансових ресурсів як інвестиції, які іманентно відображають форму власності та суспільних відносин, що існують у даний період в Україні, при розгляді технології прийняття рішень з погляду методології системного аналізу автором обрано саме їх. У цьому контексті слід зазначити, що управління інвестиціями, з одного боку, є підфункції системи, що управляє, а з іншого, —підсистемою системи фінансового менеджменту, тобто воно має двоїстий характер.

Уречевленням процесу менеджменту інвестиційних ресурсів є ухвалення інвестиційного рішення і його ефективна реалізація. Найбільш розповсюджена в економічній теорії останніх років комплексна концепція прийняття управлінських рішень адекватно характеризує сутність цього процесу і відрізняється логіко-якісною послідовністю його опису, але, на відміну від системного підходу не дозволяє визначити структуру проблеми, спосіб її вирішення, взаємозв'язки компонентів системи і черговість їхнього удосконалення.

У роботі на основі класифікації управлінських рішень сформульовано комплексні вимоги до них, обґрунтовано взаємозв’язок основних елементів реалізації системного підходу. Узагальнення позицій різних управлінських шкіл та моделей дозволило запропонувати нову схему прийняття інвестиційного рішення в умовах невизначеності.

Визначення перспективи роботи підприємств у нашій країні, їхньої виробничої стратегії жорстко обмежено як внутрішнім, так і зовнішнім середовищем: законодавчим простором, що пов’язаний з економічною ситуацією і т.ін. Для вирішення такої складної задачі, що має елемент невизначеності, в дисертаційній роботі сформульовано комплекс правил ухвалення інвестиційного рішення, який реалізовано у вигляді моделі адаптованої для сучасних українських підприємств.

У дисертації доведено, що до основних умов розробки адекватного інвестиційного рішення треба віднести: застосування системного підходу; структуризацію проблеми; забезпечення варіантності рішень і їхньої порівнянності; автоматизація процесу збору, обробки інформації та процесу ухвалення рішення; наявність механізму реалізації рішення і контролю за його ефективністю; використання різних видів економіко-математичних методів і моделей, адекватних складності і рівневі прийнятого інвестиційного рішення; постійний моніторинг параметрів зовнішнього середовища, в першу чергу, кон'юнктури фондового ринку й законодавчого простору; якість і своєчасність усіх видів інформаційних потоків (актуально в умовах України в силу традиційної закритості багатьох джерел інформації, відсутності “прозорості”фондового ринку і т.ін.).

У другому розділі –"Дослідження інвестиційних ресурсів фінансового ринку України" –проаналізовано інвестиційні ресурси фінансового ринку України; встановлено їх особливості та тенденції розвитку; уточнено структуру фінансових ринків, визначено взаємозв'язки та виділено місце ринку цінних паперів в ній.

Ключовим елементом алгоритму прийняття рішення відносно інвестування у фінансові активи є аналіз альтернатив. Доведено, що його ефективна реалізація потребує аналізу всіх наявних інвестиційних ресурсів і вибору оптимального варіанта, для чого необхідно мати упорядковане угрупування інвестиційних ресурсів. Узагальнення існуючих класифікацій інвестиційних ресурсів дало підстави в дисертаційній роботі, розрізняти їх під час аналізу альтернатив з погляду форми, яку вони приймають. Позитивна відмінність розробленої класифікації полягає у тому, що вона дає змогу не тільки обґрунтувати напрямки вкладення коштів, але й визначити форми, які вони приймають. Інвестиції автором розглянуто як цінності, вкладені в бізнес, усі вони можуть бути різними, але є результатом процесу нагромадження капіталу. Доведено, що “ресурсна” характеристика інвестицій визначає інвестиційну діяльність, тобто динаміку й обсяг вкладень, а “витратна” –рівень ефективності вкладень в об'єкт інвестування.

Проведене дослідження інвестицій як елемента ринкових відносин показало необхідність більш точного визначення сутності категорії "фінансового ринку" та його складу. Фінансовий ринок є зовнішнім середовищем підприємства і розглядається автором як складна система ринків, яка включає в себе кредитний, грошовий, валютний та фондовий ринки, на яких виникають і обертаються інвестиційні (фінансові) ресурси, концентрується попит та пропозиція на різні за своїм характером фінансові інструменти. Уточнення вимагає також і склад фондового ринку. В дисертації до нього пропонується віднести ринок цінних паперів, ринок інструментів займу, власності та їхніх похідних. Комплексний аналіз ринку цінних паперів дозволив обґрунтувати необхідність розгляду грошової форми інвестицій з погляду складу і структури цінних паперів, закономірностей їхнього обігу, оцінки їх інвестиційних якостей.

У результаті аналізу встановлено, що пріоритет у випуску цінних паперів в 2002 р., як і у попередні роки належить акціям. Динаміка емісій основних видів цінних паперів за останні шість років свідчить про те, що коло основних видів цінних паперів, які обертаються на ринку України розширилося та наявні позитивні зрушення в побудові цивілізованої інфраструктури фондового ринку.

Оцінку ефективності інструментів, що обертаються на ринку цінних паперів, необхідно основувати на аналізі їх особливостей та порівняльних характеристик з погляду інвестора. У роботі показано, що при виборі “кращого” чи “гіршого” цінного папера слід враховувати такі інтереси інвесторів: безпека вкладень, їхня прибутковість, зростання вкладеного капіталу, ліквідність. Основними з них є безпека або мінімальний ризик вкладень, що означає найбільший ступінь збереження інвестицій при можливих потрясіннях на фондовому ринку; стабільність одержання доходу та прибутковість, яка визначається величиною доходу на вкладений капітал.

Проведене дослідження складу фінансових інструментів свідчить, що з позицій інвестора, у даний час серед фінансових інвестицій в Україні найбільший обсяг ринку (первинного і вторинного в сукупності) мають акції, облігації внутрішніх державних і місцевих позик та підприємств. Похідні фінансові інструменти, ощадні сертифікати, інвестиційні сертифікати, казначейські зобов'язання, векселі займають набагато менший сектор ринку цінних паперів. Що стосується опціонів, ф'ючерсів та варантів, то вони в більшій мірі служать спекулятивним, а не інвестиційним цілям, будучи водночас важливим механізмом страхування (хеджування) угод на біржовому ринку.

Рис. 1. Структура торгів на первинному і вторинному ринках цінних паперів України в 2002 р.

Виходячи із запропонованої в дисертаційній роботі концепції інвестицій, цінні папери можна визначити як товар, специфічною споживчою властивістю якого є майбутня можливість забезпечення доходу на інвестований сьогодні капітал у вигляді дивідендів, відсотків, дисконту, збільшення капіталу. Як товари цінні папери можуть мати речову і нематеріальну форму.

У роботі обґрунтовано необхідність розширення ознак класифікації цінних паперів, що обертаються на українському ринку, за рахунок характеристик, які відповідають інвестиційним цілям (можливість одержання доходу у вигляді дивідендів, відсотків, дисконту та гарантія обернення цінного паперу в готівку шляхом його реалізації на ринку за визначену ціну). Для інвестора визначальними властивостями цінного паперу виступають прибутковість й ліквідність, але в умовах нерозвиненості вторинного ринку перепродати цінний папір важко. Невеликі обсяги угод не дозволяють знаходити інформацію, достатню для оцінки ліквідності цінних паперів, що зумовлює необхідність побудови кількісної моделі оцінки їхньої прибутковості. З погляду будь-якого типу інвесторів цінні папери слід охарактеризувати відповідно до цілей за показниками безпеки, прибутковості й росту, що допоможе кожному з них підбирати визначений фондовий інструмент чи їхній набір (портфель) у відповідності зі своїми інвестиційними цілями. Крім того, необхідно визначати вигідність випуску визначеного виду цінних паперів для емітента з урахуванням переваг, недоліків і мети емісії.

На основі розробленої характеристики інвестиційних цілей й ризиків під час ухвалення рішення щодо використання окремих цінних паперів, запропоновано методичні рекомендації з вибору конкретних інструментів інвестування. Автором обґрунтована система оцінок кількості цінних паперів з позиції забезпечення інтересів інвесторів, яка дає змогу розробити шкалу оцінки якостей цінних паперів за критеріями ризик –прибутковість, ліквідність –гарантованість виплат та використати цю шкалу для прийняття інвестиційного рішення.

У роботі розроблено систему оцінок якості цінних паперів, орієнтовану на конкретні інтереси інвесторів, властиві вітчизняній економіці, з урахуванням мотивації вибору під час реалізації інвестиційних цілей.

У третьому розділі –"Методичні підходи до аналізу кон’юнктури   ринку цінних паперів" –розроблено методичний підхід до аналізу ринкової кон'юнктури на фондовому ринку в умовах України, який дозволяє приймати обґрунтовані та ефективні інвестиційні рішення.

Виходячи з аналізу процесу управління фінансовими ресурсами, в організаційній схемі технологічного процесу ухвалення інвестиційного рішення на основі окремих класифікаційних ознак в дисертації обгрунтовано необхідність виділення чотирьох циклів: спекулятивного, інвестиційного, портфельного та стратегічного.

Аналіз кон'юнктури ринку цінних паперів повинен проводитись регулярно з позицій загальної тенденції (динаміки) ключових показників стану ринку цінних паперів (рівень процентної ставки, біржові індекси акцій, темпи росту цін) й основних інвестиційних параметрів (динаміка цін, прибутковість, ліквідність, надійність окремих цінних паперів). У залежності від цілей і терміну проведення під час прийняття інвестиційного рішення можуть бути використані ретроспективний (аналіз даних за минулий період), перспективний (прогнозування тенденції), порівняльний та оперативний (проведений у процесі регулювання) аналізи.

Обґрунтовано, що основними аналітичними процедурами можна вважати: загальний (галузевий) фундаментальний аналіз, що дозволяє розглянути інвестиційну ситуацію, виявити істотні процеси, що відбуваються, та встановити причинно–наслідкові зв'язки між явищами; фундаментальний аналіз емітента, що включає аналіз його виробничо–економічної діяльності і фінансового стану; технічний аналіз кон'юнктури, що полягає в статистичному аналізі динамічних рядів; прогнозування й оцінку вартості цінних паперів, яка представляє собою розрахунок показників ефективності вкладення в них на базі відомих значень поточних ринкових цін, прибутковості й терміну їх обігу. Для цього можуть бути використані результати, отримані в рамках реалізації попередніх процедур. Періодичність проведення аналізу та використання окремих його методів визначаються термінами складання перспективних, поточних й оперативних планів. В умовах сучасного українського ринку цінних паперів період стратегічного (перспективного) планування портфеля цінних паперів звичайно складає не більше 1 року, поточного ––місяці, оперативного –до 2–тижнів, що пов'язано з нестійкістю ринку, невеликими обсягами угод, які укладаються на ньому, відносно низькою швидкістю управлінських впливів та вимагає обґрунтування технології аналітичних процедур ухвалення інвестиційного рішення на основі виділення класифікаційної ознаки циклу.

В умовах невизначеності цілеспрямована інвестиційна діяльність представляється ланцюгом складних, переважно коаліційних рішень, де виявлення тенденцій, що складаються, і доказ прийнятих рішень можливі тільки тоді, коли спостереження носять систематичний, тривалий та масовий характер. Для практичних цілей потрібно знання конкретних ринкових обставин, їхніх причин й наслідків, тобто моніторинг кон'юнктури, що дозволяє оцінити і прогнозувати розвиток ринку. Для реалізації цього необхідна розробка класифікації методів аналізу кон'юнктури ринку цінних паперів, розкриття та уточнення змісту фундаментального й технічного аналізу (рис. 2).

Рис. 2. Класифікація методів вивчення кон’юнктури ринку цінних паперів та їх характеристика

Оскільки під час прийняття рішення необхідно опиратися на досить     об'єктивну та різноманітну інформацію, що підвищує вірогідність і ефективність управлінських дій, сприяє формуванню раціональних структур управління різними сферами діяльності підприємства, в дисертації розроблено методичний підхід до фундаментального аналізу, запропоновано його етапи, послідовність та зміст окремих процедур, методів; обґрунтовано використання матричних балансів для аналізу інвестиційної привабливості об'єктів інвестування.

Запропонована в дисертації методика фундаментального аналізу включає декілька етапів: першим є проведення галузевого аналізу, що вимагає наступних дій: збір даних про перспективні галузі, аналіз тенденцій їх розвитку, макроекономічної ситуації в цих галузях та кон'юнктури ринку, що дає можливість вибору галузі для інвестування. На другому етапі здійснюється аналіз підприємства обраної галузі за такою схемою: збір даних про перспективні підприємства галузі; експрес-аналіз їхнього фінансового стану; добір двох-трьох найбільш придатних підприємств, повна оцінка їхнього фінансового стану та привабливості як об'єкта інвестицій. Основою такого аналізу є розрахунки динамічних матричних балансів підприємств, а результатом –остаточне ухвалення інвестиційного рішення.

На основі узагальнення існуючої практики технічного аналізу в роботі розроблено методичний підхід до технічного аналізу, послідовність дій та зміст окремих процедур в умовах інформаційного дефіциту та непрозорості українського ринку цінних паперів. У запропонованій методиці для виявлення характеру тренда використано: трендові лінії та моделі, прості і складні середні, трендові лінії й моделі по RSI , лінійну MACD, лінію РТР, лінії +/-DM , індикатор ADX. Також обґрунтовано, що для аналізу та виявлення життєвого циклу тренда найбільш придатним є тижневий графік із узагальненням в спеціальних таблицях. Це дозволяє визначати стратегію підприємства-інвестора на ринку цінних паперів й приймати адекватне фінансово-інвестиційне рішення на основі оцінки напрямку, сили та життєвого циклу тренда.

У четвертому розділі –"Стратегія інвестора на ринку цінних паперів: формування і управління портфелем" –розроблено загальні принципи формування портфеля цінних паперів, алгоритм та процедури управління ним; проведено порівняльний аналіз цінних паперів з погляду інвестиційних цілей і взаємозв'язку ризиків і прибутковостей; проаналізовано й охарактеризовано ризики, пов'язані з формуванням і управлінням портфелем цінних паперів; обґрунтовано застосування ситуаційного підходу під час формування портфелів цінних паперів в Україні; розроблено схему формування портфеля цінних паперів з урахуванням типу інвестора, обґрунтовано рекомендації щодо його структури з урахуванням особливостей кон'юнктури національного ринку; побудовано модель формування портфеля підприємства-інвестора з обмеженнями на частки активів.

Теорія інвестиційного портфеля базується на статистичному підході, що накладає суттєві обмеження на її використання в умовах сучасного українського фондового ринку, в силу його “непрозорості”(прибутки і ризик можна обчислити тільки в середньому, за результатами діяльності протягом тривалого часу). В теперішній час інвестиційні портфелі, в основному, формуються, виходячи з неформальних міркувань, бо вітчизняний ринок ще перебуває в стадії формування, динаміка економічних процесів носить мінливий характер, відсутні необхідні інформаційні масиви. Тому в дисертаційній роботі обґрунтовано використання ситуаційного підходу, що дозволяє в умовах постійної нестабільності зовнішнього середовища оперативно і ефективно споживати обмежені інвестиційні ресурси. На основі використання апарату статистичних й оптимізаційних моделей, запропоновано механізм пошуку такої пропорції активів різних типів, яка б відповідала цілям інвестора, прийнятним для нього прибутковості й ризику.

В дисертаційній роботі обґрунтовано методичні підходи до визначення кількісного і якісного складу портфеля цінних паперів. Для дотримання вимог диверсифікованості він повинен включати не менше десяти інструментів: акції, як основну рушійну силу, високоприбуткові депозити (наявність високих банківських відсотків), ф'ючерсні контракти, облігації, консервативні депозити (більш низькі відсотки), грошовий резерв.

Докладний аналіз існуючих у світовій практиці теорій портфельного інвестування (модель Шарпа, САРМ, АРТ), а також розгляд особливостей існуючих у світовій практиці моделей ухвалення інвестиційного рішення в умовах невизначеності дозволили розробити методичний підхід та сформулювати рекомендації щодо методів і моделей управління портфелем цінних паперів в умовах трансформаційної економіки. В роботі доведено, що для формування портфелів вітчизняні інвестори можуть скористатися моделлю Марковіца, тому що моделі Блека, Торбіна–Шарпа–Лінтнера, САРМ і АРТ на українському ринку практично не працюють, оскільки мають суттєві обмеження, закладені в їхніх основних постулатах. На основі проведеного аналізу обґрунтовано загальну послідовність дій для управління портфелем цінних паперів (рис. 3).

Апробація цього алгоритму на основі п’ятирічних трендів ринкових курсів акцій провідних акціонерних товариств дозволила вирішити в дисертаційній роботі задачу побудови чисельного методу формування ефективного портфеля з обмеженнями на частки активів, що входять у нього і фіксованою прибутковістю при відсутності на ринку безризикових інструментів. Вона має вигляд:

(Vp - Ep) min, при  0, Li  Xi  Vi, ij  [1, N], .  (1)

Вважаємо, що очікувана прибутковість портфеля Ep = XiEi; очікуваний ризик (дисперсія) Vp = XiXjCij, де Cij = ijij –коваріації активів ij у портфелі; Xi - частка i-го активу; Ei –прибутковість i-го активу (папера); i –СКВ i-го активу;  –параметр, що визначає переваги інвестора; ij –коефіцієнт кореляції між i-им і j-им активами у портфелі; N –кількість активів у портфелі; ij [1, N].

 

  ні

      так

    

 так         ні

      

  ні         так       ні

 

       так

 ні        

так

Рис. 3. Алгоритм процесу управління формуванням портфеля цінних паперів

Використання запропонованої моделі (1) дозволяє із загальної множини оптимальних рішень обирати єдине рішення, прийнятне для інвестора, виходячи із співвідношення ризику й прибутковості.

У п’ятому розділі –"Визначення вартості і прибутковості акцій на українському ринку цінних паперів" –розроблено методичні підходи до визначення вартості та прибутковості акцій; проаналізовано основні методи оцінки, що існують у вітчизняній та закордонній практиці, обґрунтовано особливості їх використання; розроблено диференційований підхід до алгоритмів оцінки прибутковості акцій в залежності від категорії інвесторів; розглянуто проблеми оцінки очікуваної прибутковості акцій на основі концепції ринкового ризику; запропоновано й обґрунтовано застосування показників необхідного рівня прибутковості, дійсної вартості акцій, а також критеріїв "недооціненості" й "переоціненості" акцій при ухваленні інвестиційного рішення в межах алгоритму формування та управління портфелем цінних паперів.

У сучасній інвестиційній теорії існує велика кількість підходів та методів оцінки вартості акцій, проте усі вони орієнтовані на стабільний, без значних потрясінь, ринок. Проведений в дисертації аналіз показав, що за допомогою наявних методів неможливо однозначно обґрунтувати фактичну ціну продажу (покупки) цінного паперу для прийняття ефективного інвестиційного рішення. Більш точно визначити метод оцінки вартості акцій підприємства можна, тільки з урахуванням інвестиційних цілей покупця (інвестора). В умовах трансформаційної економіки їх можна віднести до трьох категорій: тип А (інвестор, що вкладає гроші в акціонерне товариство в надії на одержання дивідендів), тип Б (інвестор, що купує пакет акцій не тільки з метою одержання дивідендів, але й отримання контролю над акціонерним товариством, активної участі в управлінні його діяльністю, шляхом прийняття рішень щодо стратегії і тактики розвитку підприємства), тип В (інвестор-спекулянт, що має за мету перепродаж акцій для одержання прибутку і володіє ними протягом короткого проміжку часу).

У роботі на основі аналізу методів оцінки прибутковості акцій запропоновано підхід щодо корегування формул з урахуванням окремих складових прибутковості та використанням методів оцінки знецінювання грошових платежів в умовах інфляції (табл. 1).

Таблиця 1

Розрахунок показників прибутковості акцій в умовах українського ринку цінних паперів

Характеристика прибутковості

Формула розрахунку

Умовні позначки

Номінальне зростання вартості акції (курсовий прибуток)

Pn=Pt –Pt-1

Pt; Pt-1 –курсова вартість акції на початку і наприкінці інвестиційного періоду; n –номер акції; Pn –зміна курсової вартості акції протягом інвестиційного періоду; Po –номінальна вартість акції; Pnt –зміна курсової вартості акції протягом інвестиційного періоду; D дивіденди на акцію; m –кількість дивідендних виплат за період; Вд –реальні дивідендні виплати на акцію; k –річний відсоток по акції; i –відсоток інфляції за період

Реальне зростання курсової вартості акції

Pr= Pn/(1+i)

Номінальна норма відсотка за акцією

N=D/Po

Реальна норма відсотка за акцією

gr=Pt/Pt-1(1+I)-1

Реальні дивідендні виплати на акцію

Вд=D/(1+i)

Реальні дивідендні виплати на акцію з урахуванням їх періодичності

Вд=Po[(1+k/m)m/(1+ i/m)m]

Реальні дивідендні виплати на акцію з урахуванням їх періодичності і розриву в моменті їхнього оголошення та виплати

Вд=Po[(1+k/m)m]/ [(1+i/m)m(1+i/365)]

Потенційна норма прибутковості акції

Нд=(Pnt+Вд)/Pt-1

Проте слід відзначити, що в умовах вітчизняного ринку, для якого дивідендна історія відсутня, практично всі інвестори мають короткий горизонт вкладень, а портфелі складаються не для отримання стійких процентних виплат у довгостроковому періоді, а для одержання доходу від зростання курсової вартості цінних паперів.

Крім того, доведено важливість розрахунку показників необхідного рівня прибутковості та дійсної вартості по всіх паперах, що знаходяться у портфелі, і на їх підставі приймати рішення з управління ним. Аналогічну процедуру необхідно проводити й для тих цінних паперів, які передбачається ввести в портфель для того, щоб вибрати момент їхнього придбання. У роботі запропоновано доповнити згадані показники індикатором, що визначає доцільність перебування (включення) цінного папера в портфелі –критерію Р/Е, на підставі якого також можна визначити “переоціненість”і “недооціненість”цінних паперів.

В дисертації розроблено методичні рекомендації для емітентів та інвесторів з прийняття рішення щодо зміни структури портфеля цінних паперів. Так, під час продажі акцій рекомендовано проводити операції з найбільш "переоціненими" паперами, що дозволяє збільшити доход торговця чи емітента; під час купівлі –проводити операції з найбільш "недооціненими" паперами.

За наявності попиту на цінні папери певного емітента, який перевищує пропозицію, їхня ринкова вартість буде зростати разом з доходами продавців. У результаті такі цінні папери будуть схилятися до "недооцінки", і під час їхньої продажі важливо не вийти за її межі, щоб не знизити ліквідність інструмента. Розрахунок дійсної вартості акції з урахуванням передбачуваного щорічного зростання дивідендів у частках одиниць необхідний для стратегічних інвесторів, але поки утруднений. Фондовий ринок України тільки формується і статистику виплат дивідендів по цінних паперах за минулі роки не можна вважати представницькою. Тому робити оцінку розглянутого показника необхідно без урахування можливого зростання дивідендів у майбутньому і тільки по тих емітентах, по яких існує історична статистика дивідендних виплат, а це дозволить визначати, скільки коштує конкретна акція на сьогоднішній день.

ВИСНОВКИ

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні основних аспектів прийняття рішень з фінансового інвестування в умовах трансформаційної економіки. Це дозволило сформулювати ряд висновків концептуально-теоретичного, методологічного та науково-практичного характеру, що відображають вирішення основних завдань відповідно до поставленої мети дисертації:

  1.  Вихід із кризового стану та ефективне функціонування господарюючих суб’єктів в Україні можливо тільки із застосуванням сучасних методів управління, які відповідають ринковим умовам, особливо це стосується фінансової сфери підприємств. Аналіз існуючих теорій щодо фінансового менеджменту показав, що вони розроблялися для економічних систем, які розвиваються еволюційно і не є адекватними вітчизняній трансформаційній економіці. Це зумовлено своєрідністю системи факторів, які створили кризову ситуацію на фінансовому ринку в Україні, тому існують певні перешкоди для використання іноземного досвіду управління інвестиційним процесом на ньому. Першочергові перетворення необхідні в сфері фінансового менеджменту з метою розробки гнучкої системи інструментів прийняття рішень. Усе це повинно бути реалізовано на основі застосування положень та процедур системного підходу, який дає можливість здійснювати ефективне управління в умовах невизначеності зовнішнього середовища.
  2.  Стійке функціонування системи фінансового менеджменту підприємства неможливе без розробки методичного підходу до визначення її сутності, складу основних елементів та взаємозв’язків між ними. На цьому ґрунтується вибір методу ієрархічної декомпозиції, який дає змогу встановити чіткі зв’язки між локальними та загальними цілями підприємства, наявними ресурсами, використовувати системний підхід під час прийняття інвестиційних рішень.
  3.  Основою прийняття ефективних інвестиційних рішень в умовах невизначеності є використання сучасних управлінських підходів –системного та ситуаційного, що дозволило провести декомпозицію фінансового менеджменту підприємства, виявити взаємозв’язки між його елементами і побудувати алгоритм прийняття інвестиційного рішення, який відрізняється гнучкістю та адаптивністю до змін кон’юнктури фінансового ринку.
  4.  Розроблений методичний підхід до прийняття рішень в умовах невизначеності дозволяє встановлювати взаємозв’язки між окремими етапами алгоритму прийняття рішень з інвестування, проводити аналіз зовнішнього середовища та своєчасно реагувати, а в багатьох випадках і попереджати його зміни. Це особливо важливо в умовах дефіциту всіх видів ресурсів, нерозвиненості фінансового ринку, які притаманні сучасному етапові ринкових перетворень в Україні.
  5.  Одним з важливих етапів алгоритму прийняття інвестиційних рішень, особливо під час роботи з фінансовими активами, є моніторинг та аналіз зовнішнього середовища, яке характеризується постійними змінами та невизначеністю. В сучасних умовах фінансовий ринок розглядається як система локальних ринків, тому для адекватної характеристики зовнішнього середовища в роботі визначені взаємозв’язки між ними, які містять в собі новий рівень економічних відносин.
  6.  Детальний аналіз і оцінка інвестиційних ресурсів фінансового ринку України дали підстави для уточнення сутності терміну “інвестиції”, розробки їх класифікації за ознакою форми. Це дозволило, використовуючи схему транс-формації інвестиційного капіталу, оцінити динаміку і обсяг (ресурсна сторона) та ефективність (витратна сторона) вкладень.
  7.  Особливості ринкових перетворень в Україні визначили й своєрідну структуру фондового ринку. Тому використання існуючого в розвинених країнах досвіду розробки стратегій інвестора обмежено вже тим колом фінансових інструментів, які представлені на ньому. Проведене в дисертації узагальнення цілей вітчизняних інвесторів та емітентів разом з запропонованою класифікацією цінних паперів дозволяє проводити вибір інструментів інвестування з необхідним рівнем доходності та ліквідності.
  8.  Невід'ємною складовою аналізу зовнішнього інвестиційного середовища є аналіз кон’юнктури ринку цінних паперів як одного з джерел інвестиційних ресурсів. Основою для визначення його послідовності, процедур і методів є виділення чотирьох технологічних циклів інвестування, що дає змогу обрати адекватні інструменти для обґрунтування ефективних рішень в умовах недостатності інформації та обмежень за часом.
  9.  Прийняті рішення повинні опиратися на об’єктивну та різноманітну інформацію, яка підвищує вірогідність й ефективність управлінських дій, сприяє формуванню раціональних структур в сфері фінансової діяльності підприємства. В умовах нестабільності і невизначеності зовнішнього середовища трансформаційної економіки існуючі в світовій практиці методи та прийоми фундаментального і технічного аналізу не дають достовірних результатів. Розроблена методика фундаментального аналізу з використанням динамічних матричних балансів дозволяє приймати довгострокові інвестиційні рішення й легко піддається автоматизації, а для короткострокових рішень –методика комплексного технічного аналізу.
  10.  Новим та пріоритетним напрямком інвестицій в сучасних умовах є фінансові активи, світова практика накопичила багатий досвід роботи з ними. Особливо проробленою є теорія портфельного інвестування, але її використання в Україні без змін неможливе, тому у роботі запропоновано методичний підхід до формування і управління портфелем цінних паперів. Для його реалізації розроблено методику формування консервативного і ринкового портфелів цінних паперів в умовах невизначеності зовнішнього середовища та управління ними на основі диверсифікації. Однією з її важливих складових є шкала оцінок цінних паперів за критерієм відповідності інвестиційним цілям: ризик–прибутковість, ліквідність–гарантованість виплат. Практична реалізація методики у вигляді алгоритму дозволяє приймати фінансово-інвестиційні рішення з урахуванням цілей інвестора в умовах невизначеності ринкового середовища.
  11.  Сучасний етап розвитку інвестиційної (портфельної) теорії припускає наявність декількох моделей формування і управління портфелем цінних паперів: Марковіца , Блека і Торбіна –Шарпа –Лінтнера, САРМ, АРТ. Але в Україні більшість з них практично не працюють, оскільки мають обмеження, закладені в основних постулатах, самим серйозним з яких є припущення про існування безризикового активу, що відсутній на ринку, та необхідність значних статистичних масивів даних, не накопичених у вітчизняній практиці. Тому при побудові алгоритму управління портфелем цінних паперів використано модель Марковіца, а для реалізації –вирішено задачу побудови чисельного методу формування портфеля з обмеженнями на частки активів, що входять до нього. Це дає змогу, по-перше, використовувати запропоновану модель на українському ринку цінних паперів, який характеризується нерозвиненістю структури та невеликою кількістю інструментів, що обертаються на ньому, а по-друге, автоматизувати розрахунки, значно скоротити час та підвищити ефективність рішень, що приймаються.
  12.  Для прийняття інвестиційних рішень у всіх блоках технологічного циклу необхідно визначити вартість та прибутковість цінних паперів. Найбільшу питому вагу на сучасному фондовому ринку в Україні в постприватизаційний період займають акції. Для їх оцінки, з одного боку, визначено методи розрахунку поточної вартості, а з іншого, –показники і механізми визначення переоціненості та недооціненості цих цінних паперів.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Монографії, підручники:

  1.  Лепейко Т.І. Методология управления инвестиционными ресурсами финансового рынка. Монографія. –Харків: ХДЕУ, 2002. –с.
  2.  Гриньова В.М., Коюда В.А., Лепейко Т.І. Фінанси підприємств. Навч. посібник. –Харків: Вид. ХДЕУ, 2001. –с.
  3.  Гриньова В.М., Коюда В.А., Лепейко Т.І. Фінанси підприємств. Навч. посібник. Ч.1. –Харків: ХДЕУ, 2001. –с.
  4.  Гриньова В.М., Коюда В.А., Лепейко Т.І. Фінанси підприємств. Навч. посібник. Ч.2. –Харків: ХДЕУ, 2001. –с.
  5.  Томилин Н.А., Киржнер Л.А., Лепейко Т.И., Меркулова Т.В. Выбор направления и объекта иностранных инвестиций. –Харьков:Основа, 1995. –с.
  6.  Томилин Н.А., Киржнер Л.А., Лепейко Т.И. Функционирование совместных предприятий в Украине. Теоретические и практические аспекты. –Харьков: Основа, 1994. –с.

Статті у наукових збірниках і журналах:

  1.  Лепейко Т.И. Индекс как индикатор рынка ценных бумаг // Вісник ХДЕУ. –. –№ 3. –Харків: ХДЕУ, 1997. –С.  15-17.
  2.  Лепейко Т.И. Внебиржевой рынок в Украине и проблемы технического анализа // Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін. Сборник научных трудов, часть 1, Одесса: ИРЕНТ, 1997. –С. 313-317.
  3.  Лепейко Т.И. Особенности рынка государственных ценных бумаг // Вісник ХДЕУ. –. –№ 3. –Харків: ХДЕУ, 1997. –С. 31-33.
  4.  Лепейко Т.И. Технический анализ внебиржевого рынка в Украине // Бизнес–Информ. –. №21.–С. 78-80.
  5.  Лепейко Т.И. Формирование и управление портфелем ценных бумаг в условиях нестабильности // Сборник научных трудов ХГПУ. Новые решения в современных технологиях, –, №9. –Харьков: ХГПУ, 1998. –С. 19-22.
  6.  Лепейко Т.И. Характеристика инвестиционных ресурсов современного финансового рынка Украины// Зб. наук. праць "Фінанасово-економічні проблеми розвитку економіки України". –Харків: АТ “Бізнес–Інформ”, 1999.–С.114-123.
  7.  Лепейко Т.И. Структура и особенности рынка ценных бумаг в Украине // Вісник ХДЕУ. –. № 4(12). –Харків: ХДЕУ, 1999. –С. 21-23.
  8.  Лепейко Т.И. Формирование и управление портфелем ценных бумаг // Сб. научн. трудов. Вестник ХГПУ "Технический прогресс и эффективность производства". Вып. 90. –Харьков: ХГПУ, 1999. –С. 26-29.
  9.  Лепейко Т.И. Применение методологии системного анализа при решении проблем финансового менеджмента // Вісник ХДЕУ.–.–№ 1(13). –С. 44-47
  10.  Лепейко Т.І. Інструменти ринку цінних паперів в Україні // Банківська справа. 2000. –№4. –С. 11-15.
  11.  Лепейко Т.И. Принятие решений при формировании и управлении портфелем ценных бумаг // Сб. научн. трудов. Вестник ХГПУ "Технический прогресс и эффективность производства". Вып. 122. Ч.1. –Харьков: ХГПУ, 2000. –С.245-247.
  12.  Лепейко Т.И. Анализ доходности и риска ценных бумаг для принятия инвестиционного решения // Сб. научн. трудов. Вестник ХГПУ. "Системный анализ, управление и информационные технологии". Вып. 125. –Харьков: ХГПУ, 2000. –С. 95-101.
  13.  Лепейко Т.И. Методы оценки стоимости акций на украинском фондовом рынке // Научно-технич. сб. Коммунальное хазяйство городов. Вып. 26. –Киев: Техника, 2000. –С. 44-48.
  14.  Лепейко Т.И. Анализ рынка корпоративных ценных бумаг в Украине // Вісник ХДЕУ. –. –№ 1(17). –Харків: ХДЕУ, 2001. –С. 14-16.
  15.  Лепейко Т.И. Особенности диверсификации портфеля ценных бумаг в Украине // Научно-технич. сб. Коммунальное хазяйство городов. Вып. 28. –Киев: Техника, 2000. –С. 200-205.
  16.  Лепейко Т.И. Построение модели формирования портфеля инвестора с ограничениями на доли входящих в него активов // Вісник ХДЕУ. –. –№ 2(18). –Харків: ХДЕУ, 2001. –С. 70-73.
  17.  Гриньова В.М., Лепейко Т.І. Інвестиційні проблеми корпоративного управління. // Вісник ХДЕУ. –. –№ 2(18) спецвипуск. –Харків: ХДЕУ, 2001. –С. 11-13.
  18.  Лепейко Т.І. Методичні підходи до аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів. // Зб. наук. праць "Економіка: проблеми теорії та практики". Вип. 106. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. –С. 38-43.
  19.  Лепейко Т.И. Управление многоотраслевым портфелем инвестора с ограничениями на доли входящих в него активов на украинском рынке ценных бумаг// Вестник СНУ. –. - №9(43). –Луганськ: Східноукраїнськй національний університет, 2001. –С. 97-101.
  20.  Лепейко Т.І. Технологія аналізу кон’юнктури на ринку цінних паперів // Фінанси України. 2002. –№10. –С. 131-138.
  21.  Лепейко Т.І. Проблеми аналізу кон’юнктури ринку цінних паперів в Україні // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Вип. 49. –Донецьк: ДонНТУ, 2002. –С. 103-111.

Матеріали і тези наукових конференцій:

  1.   Гринева В.Н., Лепейко Т.И. Инвестиционные ресурсы украинского фондового рынка // Матер. научно–практич. конф. "Научно–методические и организационно-практические проблемы развития промышленных городов региона с максимальным использованием местных ресурсов". г.Артемовск, 31 октября –ноября 1996г. –Донецк–Артемовск, 1997. –С. 84-90.
  2.  Лепейко Т.И. Управление портфелем финансовых инвестиций в условиях неопределенности // Матер. всеукр. научно-практич. конф. "Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине", 28 –октября 2000 г. –Донецк: Донецкий институт рынка и социальной политики, 2000. –С.145-147.
  3.  Лепейко Т.І. Інвестиційна привабливість регіонів // Матер. научно-практич. конф. "Удосконалення механізму державного управління зайнятістю населення та особливості його застосування в депресивних регіонах". –Харків:УАДУ при Президентові України, ХФ.- 2000.- С. 137-141.
  4.  Лепейко Т.І. Інфраструктура ринку цінних паперів. // Тези наук. –практич. конф. "Стратегія економічного розвитку регіонів в умовах адміністративної реформи в Україні", 17 травня 2000 р.  –Харків: УАДУ (ХФ), 2000. –С.16 –.
  5.  Лепейко Т.И. Модели формирования портфеля инвестора с ограничениями на доли входящих в него активов // Матер. Другої міжнар. конф. "Математичні моделі та інформаційні технології в соціально-економічних та екологічних системах", 18 –квітня 2001 р. –Луганськ: СУДУ.–. –С.89-91.

АНОТАЦІЯ

Лепейко Т.І. Управління прийняттям інвестиційних рішень в системі фінансового менеджменту підприємства. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 –Економіка, організація і управління підприємствами, Харків, 2003.

У дисертації обґрунтовано цілісну наукову концепцію системного підходу до прийняття рішень в системі фінансового менеджменту підприємства, реалізація якої створює передумови для активізації інвестиційної діяльності, підвищення ефективності рішень, що приймаються; розроблено технологію її використання. Запропоновано та теоретично обґрунтовано загальні принципи, алгоритм і процедури управління формуванням портфеля цінних паперів в умовах невизначеності, які дають змогу приймати оптимальні рішення та реалізовувати їх з максимальною ефективністю в умовах швидких змін зовнішнього середовища. Розроблено та обґрунтовано методичний підхід до аналізу кон'юнктури ринку цінних паперів, який реалізовано у методиках фундаментального та технічного аналізу. Запропоновано методи оцінки вартості і доходності акцій, що дозволяють формувати обґрунтовані рішення з портфельного інвестування. Основні теоретичні та практичні результати впроваджено у навчальний процес і практику прийняття інвестиційних рішень на підприємствах.

Ключові слова: фінансовий менеджмент, фінансові інвестиції, ієрархічна декомпозиція, інвестиційне рішення, кон’юнктура ринку, портфель цінних паперів, фундаментальний аналіз, технічний аналіз.

Аннотация

Лепейко Т.И. Управление принятием инвестиционных решений в системе финансового менеджмента предприятия. –Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора экономических наук по специальности 08.06.01 –Економика, организация и управление предприятиями. –Харьковский государственный экономический университет, Харьков, 2003.

В диссертации обоснована целостная научная концепция системного подхода к построению системы финансового менеджмента, реализация которой создает предпосылки для активизации инвестиционной деятельности, повышения эффективности принимаемых решений. Показана неадекватность существующих теорий формирования системы финансового менеджмента условиям переходной экономики. Сформирован категориальный базис финансового менеджмента, обоснована необходимость и целесообразность применения системного и ситуационного подходов к принятию инвестиционных решений.

Овеществлением процесса менеджмента инвестиционных ресурсов является принятие и реализация соответствующего решения. Для этого был разработан алгоритм, представляющий собой комплекс правил принятия инвестиционного решения и позволяющий решить многокритериальную задачу с неопределенностью. Для обеспечения высокого качества и эффективности принимаемых решений необходимо следующее: применение системного подхода при их разработке; постоянный мониторинг параметров внешней среды, особенно конъюнктуры фондового рынка и законодательного пространства; обеспечение качества и своевременности всех видов информационных потоков; использование различных видов экономико-математических методов и моделей, адекватных сложности и уровню принимаемого решения; структуризация проблемы; обеспечение вариантности решений и их сравнимости; автоматизация процессов сбора информации и принятия решения, наличие механизма реализации решения и контроля за его эффективностью.

В рамках методического обеспечения принятия и реализации инвестиционных решений на предприятии разработан алгоритм процесса управления формированием портфеля ценных бумаг в условиях неопределенности внешней среды, а также решена задача построения численного метода формирования эффективного портфеля с ограничениями на части входящих в него активов и фиксированной прибыльностью при отсутствии на рынке безрискового актива.

В части обеспечения аналитических блоков алгоритма разработан методический подход к анализу конъюнктуры рынка ценных бумаг. Основным его элементом является организационная схема технологического процесса принятия инвестиционного решения, в которой выделено четыре цикла: спекулятивный, инвестиционный, портфельный и стратегический и критерии структуризации: характер торговых операций, длительность, уровень принятия решения, характер прогноза, объем вложений, источники информации. В его развитие для принятия долго- и среднесрочных решений предложена методика фундаментального анализа, состоящая из двух уровней: на первом анализируются макроэкономические и отраслевые тенденции, а на втором –конкретные предприятия из выбранных отраслей. На основе разработанной методики технического анализа с помощью обобщающих таблиц принимаются стратегические инвестиционные решения краткосрочного порядка. Методики предназначены для использования стратегическими, портфельными инвесторами и трейдерами, действующими на рынке ценных бумаг.

Разработан методический подход к определению стоимости и прибыльности акций предприятий, обоснованы особенности использования отдельных методов оценки стоимости акций в зависимости от категории инвесторов. Предложено использование показателей требуемого уровня прибыльности, необходимого уровня прибыльности, действительной стоимости акции, а также критериев "недооцененности" и "переоцененности" в структуре алгоритма процесса управления формированием портфеля ценных бумаг.

Разработанные в диссертации подходы, методы и полученные результаты представляют теоретическую и методологическую основу управления финансовыми ресурсами предприятия в условиях переходной экономики. Они позволяют обоснованно принимать решения, связанные с портфельным инвестированием, выбором наиболее эффективных инструментов, формированием стратегии поведения на рынке ценных бумаг.

Ключевые слова: финансовый менеджмент, финансовые инвестиции, иерархическая декомпозиция, инвестиционное решение, конъюнктура рынка, портфель ценных бумаг, фундаментальный анализ, технический анализ.

SUMMARY

Lepeiko T. Direction of acceptance of investment decision in financial management system of the enterprise. - Manuscript.

Thesis on deriving of a scientific degree for a doctor of sciences of economics on the speciality 08.06.01 - Economic, organization and management of enterprises. - Kharkov state economic university, Kharkov, 2003.

In a thesis the complete scientific concept of the system approach to a decision making in a system of financial management of the enterprise is justified. Its realization creates premises for activization of investment activity, increases of efficiency of solutions, which are accepted; the technology of its use is developed. There were offered and theoretically grounded the general principles, algorithm and procedures of management of shaping of a portfolio of securities in conditions of indeterminacy which enable to accept optimum solutions and to realize them with a peak efficiency in conditions of fast modifications of an external medium. There was developed and justified the methodical approach to the analysis of market condition of securities which is realized in techniques of the fundamental and technical analysis. There were offered the methods of estimation of cost and yield of the shares, which allow forming the reasonable solutions from portfolio of investment. The basic theoretical and practical outcomes are entered into educational process and practice of acceptance of investment solutions at the enterprises.

Key words: financial management, financial investment, investing solution, market conjuncture, portfolio of securities, fundamental analysis, technical analysis.




1. C падением Новгорода судьба независимых русских княжеств была предопределена
2. . 2 Техника безопасности на рабочем месте
3. Дизайн и его виды. Тесты
4. Тема9 Товар и жизненный цикл товара Три уровня товаров в маркетинге Товар все что может удовлетв
5. 3] Загальне поняття про діалектичну логіку [3] Загальна класифікація умовиводів [34] Поділ понять т
6. тематик Лука Пачоли
7. 1000рублей Замена барабана тормозного заднего 200 рублей Замен
8. Биодеградация нефти
9. тематике и если развитие его темы в моём направлении им ему ей не подошло я ЗАБИРАЛ СВОИ БУМАГИ
10. Ревдинский педагогический колледж ДНЕВНИК ВОЖАТОГО по летней практике
11. Теория организации и системный анализ фирмы
12. Из двух соседних народов тот у которого более здравого смысла всегда рано или поздно возьмет верх над тем у
13. САРАТОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ им
14. Бюджетный процесс на местном уровне Бюджетных процесс это- а регламентированная нормами п
15. Лабораторная работа 3 Моделирование систем массового обслуживания Q систем
16. Елліністичний Єгипет
17.  Сметные расчеты составляются на основании- данных технического проекта на объем отдельных видов ра
18. с конца Рассказывая о знаменитых людях находят истоки первую учительницу тренера и т
19. Принципы формирования когнитивной установки жизни у детей
20. Тема- Формування стандартної звітності у програмі Формування та робота зі звітами Реєстр податкових нак