Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ФІНАНСОВИЙ ІНСТИТУТ
ПРИ МІНІСТЕРСТВІ ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ТЕРЕЩЕНКО ГАННА МИКОЛАЇВНА
УДК 336.761:332.025
РЕГУЛЮВАННЯ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Спеціальність 08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Науково-дослідному фінансовому інституті при Міністерстві фінансів України, м. Київ.
Науковий керівник: |
доктор економічних наук, професор Малий Іван Йосипович, Київський національний економічний університет, професор кафедри політичної економії обліково-економічних факультетів. |
Офіційні опоненти: |
доктор економічних наук, професор Мозговий Олег Миколайович, Київський національний економічний університет, завідувач кафедри міжнародних фінансів; кандидат економічних наук, доцент Кузмінський Володимир Зигмунтович, Університет економіки і права “Крок”, доцент кафедри фінансів. |
Провідна установа: |
Тернопільська академія народного господарства, кафедра фінансів (м. Тернопіль). |
Захист відбудеться 30.05. 2005 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.853.01 Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України за адресою: 01103, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, кімн. ____.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України за адресою: 01103, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28, кімн. ____.
Автореферат розіслано 29.04. 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук, доцент С. С. Гасанов
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Поглиблення ринкового реформування економіки на сучасному етапі знайшло своє відображення в активізації становлення ринку цінних паперів як ключового елемента сучасної ринкової інфраструктури. Ринок цінних паперів виступає дієвим інструментом процесів приватизації в країнах з трансформаційною економікою, перерозподілу фінансових ресурсів як у межах національної економіки, так й у рамках світового господарства, у вирішенні проблем інвестування економіки. Ефективне функціонування фондового ринку, використання цінних паперів як інструмента мобілізації вільних коштів, інвестицій та управління приватними капіталами вимагають створення відповідного економічного порядку, визначення важелів та інструментів ефективного регулювання ринку цінних паперів.
Значення дисертаційної роботи як для теорії, так і для практики зумовлено складністю та суперечністю становлення ринку цінних паперів в Україні. Цінні папери ще не стали індикатором дохідності підприємств і національної економіки, а ринок не впроваджує їх достатньою мірою як інструмент саморегулювання економіки. Потребують вирішення проблеми забезпечення національної економіки інвестиційними ресурсами, створення умов для залучення інвестицій на підприємства, доступу цих підприємств до дешевшого, порівняно з банківським кредитом, капіталу. Винятковість ролі ринку цінних паперів для економіки України та наявність проблем, повязаних з його функціонуванням, підтверджують актуальність дисертаційного дослідження.
Упродовж розвитку економічної думки проблеми ринку цінних паперів та його регулювання розглядалися в роботах Дж. Кейнса, А. Маршалла, Дж. Хікса, які започаткували дослідження капіталу, його різних форм та змін у широкому соціально-економічному контексті. В подальшому цей різновид капіталу досліджували М. Агарков, М. Алексеєв, М. Альохін, Е. Бредлі, М. Гамільтон, Дж. Герлі, Р. Гільфердінг, Л. Гітман, Р. Голдсміт, А. Гропеллі, М. Джонк, М. Дикмен, У. Зилберг, Дж. Лорі, Г. Маркович, Я. Міркін, Є. Нікбахт, Дж. Сорос, Р. Тьюлз, Ф. Фабоцці, С. Фішер, В. Шарп та інші.
Останнім часом проблемі становлення та функціонування ринку цінних паперів приділяють увагу в своїх працях О. Барановський, М. Бурмака, С. Глущенко, М. Гольцберг, В. Євтушевський, В. Корнєєв, В. Кудряшов, В. Кузьмінський, Д. Леонов, В. Лінніков, О. Мендрул, А. Мертенс, О. Мозговий, О. Оскольський, В. Шелудько та інші вчені.
Незважаючи на значну кількість наукових досліджень вітчизняних вчених, присвячених формуванню та функціонуванню ринку цінних паперів у країнах з трансформаційною економікою, на сьогодні ще залишається актуальною проблема приведення у відповідність формалізованого ринку цінних паперів до реальних потреб національної економіки, перетворення його на дієвий інструмент мобілізації інвестиційних ресурсів та підвищення мотиваційної підприємницької діяльності власників цінних паперів, державного регулювання в контексті забезпечення поєднання ринкової ефективності та соціальної справедливості.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою науково-дослідної роботи Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України за темою “Проблеми та шляхи захисту прав власності на фінансовому ринку України” (номер держреєстрації 0102U006344), у межах якої визначені напрями вдосконалення захисту прав власників цінних паперів.
Дисертаційна робота є також складовою науково-дослідної роботи Науково-дослідного фінансового інституту при Міністерстві фінансів України за темою “Розвиток фондового ринку в Україні” (номер держреєстрації 0103U004855), у межах якої виокремлено проблеми функціонування ринку цінних паперів та визначені напрями його подальшого розвитку, шляхи запобігання порушенню прав акціонерів та використанню інсайдерської інформації, напрями вдосконалення системи депозитарних послуг в Україні та захисту корпоративних прав держави.
Мета та завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування особливостей функціонування ринку цінних паперів в Україні, концептуальних засад та методів його регулювання в умовах трансформації економіки.
Відповідно до поставленої мети були визначені такі завдання:
Обєктом дослідження є ринок цінних паперів.
Предметом дослідження є принципи функціонування ринку цінних паперів, форми та методи його регулювання.
Методи дисертаційного дослідження. В процесі дослідження застосовувалась сукупність методів для розкриття основних характеристик обєкта. Зокрема, за допомогою діалектичного метода пізнання, що дає можливість вивчати економічні явища в процесі розвитку та взаємозвязку, було визначено місце ринку цінних паперів у системі фінансових ринків. Також у ході дослідження використовувався діалектичний метод, метод спостереження, аналізу і синтезу, індукції та дедукції, з допомогою яких було визначено економічну сутність ринку цінних паперів, його функціональну роль в економіці країни. Метод історико-логічної аргументації використовувався під час дослідження історичних етапів становлення ринку цінних паперів та його регулювання в економічно розвинених країнах і в контексті економічного розвитку та ринкової трансформації економіки України. За допомогою порівняльного аналізу та узагальнення було визначено місце конкретного суспільного явища в загальній сукупності. Обґрунтування категоріального апарату зроблено на основі метода наукових абстракцій. Також використовувався метод графічного дослідження. Наочно результати дослідження подано у вигляді таблиць, діаграм та графіків.
Інформаційною основою дисертаційного дослідження є законодавчі та нормативні акти України, які регулюють ринок цінних паперів, матеріали Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Держкомстату України, дані статистичних щорічників та інформаційно-аналітичних бюлетенів, наукова монографічна література, статті вітчизняних та зарубіжних вчених тощо.
Наукова новизна дисертації полягає в наступному:
вперше:
уточнено:
дістало подальшого розвитку:
Практичне значення отриманих результатів.
Науково-практичні висновки та пропозиції дисертаційного дослідження щодо захисту прав власників цінних паперів, використані в процесі підготовки науково-дослідних робіт “Проблеми та шляхи захисту прав власності на фінансовому ринку України” (довідка № 25/113 від 28.03.2003 р.), “Розвиток фондового ринку в Україні” (довідка № 23/183 від 19.03.2004 р.).
Науково-теоретичні положення щодо теоретичних основ функціонування ринку цінних паперів та особливостей становлення в Україні, впливу ринку цінних парів на економічний розвиток, форм, методів та інструментів регулювання ринку цінних паперів використовуються в процесі викладання дисципліни “Ринок фінансових послуг” в Українському державному університеті економіки і фінансів при Міністерстві фінансів України (довідка № 01/65 від 01.10.2004 р.).
Пропозиції щодо створення системи захисту прав інвесторів, підвищення ролі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, обмеження маніпулювання на ринку цінних паперів та використання інсайдерської інформації використані Українським інститутом розвитку фондового ринку під час розробки пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства про цінні папери (довідка № 94 від 13.09.2004 р.).
Авторські пропозиції щодо захисту інтересів держави на ринку цінних паперів в частині участі держави в корпоративному управлінні на підприємствах, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, і впровадження інституту “золота акція” враховані Фондом державного майна України при розробці проекту Законів “Про акціонерні товариства”, “Про внесення змін до Закону України “Про господарські товариства”, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження основних концептуальних підходів до підвищення ефективності управління корпоративними правами” від 11 лютого 2004 року № 155 (довідка № 17-1662 від 15.09.2004 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є одноосібною написаною науковою працею, де автором науково обґрунтовано теоретичні засади функціонування та необхідність синтезу ринкового, інституційного та державного регулювання ринку цінних паперів.
Публікації. Основні результати дослідження відображені в 9-ти одноосібних статтях загальним обсягом 4,4 ум.-друк. арк. у фахових виданнях.
Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційного дослідження доповідались на науково-практичних конференціях: “Проблеми фінансової політики в Україні” (Київ, 2000 р.); “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах” (Дніпропетровськ, 2000 р.); “Еволюція економічного розвитку та економічних теорій” (Київ, 2000 р.); “Проблеми бюджетної політики України в умовах перехідної економіки” (Київ, 2001 р.); “Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи реформування)” (Ірпінь, 2001 р.) “Проблеми розвитку фінансової системи України” (Київ, 2002 р.); “Проблеми та перспективи розвитку підприємств перехідної економіки України”(Київ, 2002 р.); “Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні” (Дніпропетровськ, 2002 р.); “Проблеми розвитку державних і місцевих фінансів” (Київ, 2003 р.)
Обсяг і структура дисертації. Дисертація складається зі вступу, 3-х розділів, висновків та списку використаних джерел (186 назв), викладених на 203 сторінках друкованого тексту. В тексті дисертації розміщено 4 таблиці та 8 рисунків. Дисертація має також 4 додатки на 29 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність теми, визначено предмет, обєкт, мета та основні завдання, наукова новизна, практичне значення та апробація результатів дослідження.
У першому розділі дисертації “Теоретичні основи функціонування ринку цінних паперів” досліджено сутність ринку цінних паперів та визначено його роль у забезпеченні економічного зростання, розглянуто види цінних паперів, їх специфічні риси та особливості обігу, а також досліджено функціонування ринку цінних паперів як обєкта регулювання.
У дисертаційному дослідженні визначено, що ринок цінних паперів є організаційно-економічною ланкою поєднання інтересів субєктів господарювання. Ринок цінних паперів є частиною фінансового ринку, на якому здійснюється увесь комплекс операцій щодо руху капіталів: від емісії (випуску) фондових цінностей, що відображають відносини співволодіння та позики, до переходу коштів від інвесторів (вкладників) до емітентів, а також до багаторазової зміни власників цінних паперів через проведення торгівельних операцій.
У роботі підкреслюється, що в сучасних умовах ринок цінних паперів став механізмом залучення інвестицій на розвиток прогресивних форм організації суспільного виробництва, сприяє інноваційному розвитку економіки та забезпечує національне господарство ресурсами для ефективного економічного зростання і досягнення необхідного рівня добробуту суспільства.
Дослідження зарубіжної практики дозволило зробити висновок, що операції на фондовому ринку стали каталізатором науково-технічного прогресу в реальному секторі. У країнах з розвиненою ринковою економікою попитом на фондовому ринку користуються передусім акції компаній, які повязані з новітніми технологіями: електронною промисловістю, інформаційними послугами та телекомунікаціями, біотехнологіями, генною інженерією. Досліджуючи структуру портфельних інвестицій інституційних інвесторів у розвинених країнах підтверджується висновок щодо переважання акцій компаній, які повязані з новітніми технологіями.
Аналіз взаємозвязку розвитку ринку цінних паперів та економічного зростання дозволив встановити залежність між насиченістю економіки грошовими коштами, складністю фінансової та грошово-кредитної системи, з одного боку, й темпами економічного зростання з другого. Тобто розвиток фондового ринку (рівень його капіталізації) впливає на економічне зростання економіки.
Дослідження особливостей обігу фінансових інструментів дозволило зробити висновок, що в країнах з ринковою економікою прості акції та облігації підприємств (корпоративні облігації) вважаються найкращим інструментом інвестування.
Аналіз обігу корпоративних цінних паперів в Україні свідчить про досить повільний розвиток цього сегмента ринку цінних паперів (табл. 1).
Таблиця 1
Обсяги емісії акцій та облігацій підприємствами в Україні у 1997-2003 рр. |
Показники |
1997 |
||||||
Емісія акцій: |
|||||||
млрд грн |
11,3 |
,1 |
,3 |
,5 |
,4 |
,2 |
,3 |
у % до попереднього року |
,4 |
,5 |
,6 |
,1 |
,7 |
,3 |
|
Емісія облігацій: |
|||||||
млн грн |
116,4 |
,2 |
,2 |
,9 |
,3 |
274,6 |
241,9 |
у % до попереднього року |
,0 |
612,2 |
,9 |
,3 |
,7 |
,2 |
Зважаючи на той факт, що на ринку цінних паперів перетинаються інтереси багатьох субєктів економіки, у тому числі державні (національні) інтереси, ринок цінних паперів функціонує не лише на основі законів ринкової економіки, а й виступає обєктом регулювання як з боку держави, так і з боку його учасників.
Встановлено, що на світовому ринку існують дві основні моделі організації та регулювання ринку цінних паперів. Одна з них передбачає панування на ринку банків (Німеччина, Франція, Японія). Інша припускає активну роль як банківських установ, так і небанківських фінансово-кредитних інститутів (США, Великобританія). Також можна виділити дві моделі регулювання ринку. Перша модель побудована на суворому державному регулюванні (США), друга на сталих традиціях, саморегулюванні та мінімальному втручанні держави (Великобританія).
Автором виокремлено такі форми регулювання ринку цінних паперів, як: державне, інституційно-правове (регулювання, яке здійснюється саморегулівними організаціями) та ринкове регулювання. Визначено, що система макроекономічного державного регулювання включає в себе два основні блоки регулюючих засобів: прямі методи впливу (нормативно-законодавче забезпечення) та опосередковані (грошова, кредитна, податкова політика тощо).
У роботі зазначається, що головним завданням державного регулювання ринку цінних паперів є узгодження інтересів субєктів ринку цінних паперів шляхом встановлення необхідних обмежень і заборон у їх взаємодії, а також непрямого втручанням у їх діяльність. У дисертації підкреслюється, що державне регулювання ринку цінних паперів має базуватися на принципах захисту інтересів інвесторів; створення справедливих конкурентних умов; системності або відсутності суперечностей; забезпечення ясності правових відносин; зацікавленості (стимулювання) усіх субєктів господарювання в ефективній діяльності; відповідальності за порушення загальних правил господарювання; цілеспрямованості; науковості тощо.
Виявлено, що ринок цінних паперів є одним із найбільш регламентованих ринків. Складність відносин на ринку, його масовість, притаманні ринку ризик, інтереси безпеки учасників змушують вводити чисельні норми та правила, засновувати різні регулюючі інститути. Зазначено, що на розвинених ринках не спостерігається таке державне регулювання, яке б стримувало динамізм розвитку ринку цінних паперів.
У другому розділі “Форми та методи регулювання ринку цінних паперів” проаналізовано складові ринкового та державного механізму регулювання руху цінних паперів, а також діяльність саморегулюючих структур (інституційно-правового забезпечення).
У роботі зазначено, що ринкове регулювання руху цінних паперів ґрунтується на взаємодії попиту і пропозиції, що приводить до рівноваги цін біржової та позабіржової торгівлі цінними паперами. Аналіз функціонування ринку цінних паперів доводить, що йому притаманний специфічний механізм ціноутворення. Виявлено, що ціна на фондовому ринку формується під впливом як традиційних, так і специфічних факторів. До традиційних факторів належать: попит, пропозиція, конкуренція та витрати. Специфічні фактори це тип, вид, строк обігу цінних паперів, їх інвестиційні якості, рейтинг та репутація емітента, його місцезнаходження, галузева належність, інвестиційний клімат у державі, обсяги самого ринку цінних паперів.
Автором зроблено висновок, що великого значення для саморегулювання ринку цінних паперів мають стратегія та мета ціноутворення. В роботі виділяються такі стратегії: “захват” ринку шляхом встановлення низького рівня цін; одержання значного доходу шляхом встановлення високого рівня цін; постійна присутність на ринку при встановленні конкурентних цін. Метою ціноутворення можуть бути збалансування попиту та пропозиції; “захват” ринку та усунення конкурентів, залучення інвестицій; перерозподіл власності. Встановлено, що за теперішніх умов в Україні ринковий механізм регулювання фондового ринку майже не працює, а механізм ціноутворення на фінансові інструменти ринку спотворений. Зокрема, формування цін на фондовому ринку відбувається без урахування факторів конкуренції та дохідності цінних паперів. Український ринок цінних паперів має ознаки як монопольного, так і монопсонного ринків. Монополія при цьому характеризується переважанням на ринку цінних паперів окремих емітентів. Монопсонія означає панування на фондовому ринку певних інвесторів.
Слід зазначити, що визначення дохідності цінних паперів є однією з основних передумов для прийняття інвестиційних рішень. У країнах з розвиненою ринковою економікою оцінка ринкової вартості акцій компаній, що котируються на ринку, необхідна для визначення майбутнього потенціалу їх росту і в цілому служить основою для ціноутворення на фінансові інструменти ринку цінних паперів. Такий підхід широко використовується в західній практиці.
У дисертаційному дослідженні розглянуті західні теорії фундаментального аналізу, основоположниками яких вважаються Бенджамін Грехем (Benjamin Graham) та Девід Додд (David Dodd). Ними вперше було введено поняття “фундаментального аналізу” та дано його визначення, як інструменту для передбачення майбутніх біржових цін на акції. При цьому предметом дослідження, на думку авторів, є фінансові показники, доходи та дивіденди компанії, а також стан економіки в цілому.
Розглянуто класичний метод капіталізації доходу, який застосовується для оцінки вартості фінансових активів і стосовно акцій дістав назву метода дисконтованих дивідендів. Суть метода капіталізації доходу полягає у визначенні вартості цінного папера як сумарної (приведеної) вартості потоку майбутніх доходів, які даний актив забезпечує його власнику. Доходи по акціях мають форму дивідендів. Тому для того, щоб визначити вартість акції, необхідно розрахувати сьогоднішню сумарну вартість дивідендів, які будуть виплачені по даній акції. Ставка дисконтування при цьому повинна відображати дохідність альтернативних способів вкладання коштів із порівняним ступенем ризику.
Ґрунтовний аналіз дохідності акцій українських “блакитних фішок” дозволив автору дійти висновку про відсутність залежності між дохідністю емітента та дохідністю його акцій, а також між дохідністю акцій та попитом на них.
У дисертації відзначається, що причиною неадекватного обєктивним економічним законам функціонування фондового ринку України є маніпулювання на ньому. Доведено, що маніпулювання тісно повязане з використанням інсайдерської інформації та асиметричністю інформації, а також нечесною торговою практикою брокерів. У звязку з цим автором запропоновано напрями вирішення питання підвищення ефективності державного та інституційно-правового регулювання ринку цінних паперів.
У роботі наголошується, що провідне місце у функціонуванні ринку цінних паперів посідає інституційно-правове регулювання, в якому особливу роль відіграє фондова біржа як найбільш розвинена форма організації ринку та контролю за діяльністю всіх учасників біржової торгівлі. Інституційно-правове регулювання значною мірою засноване на заінтересованості учасників у дотриманні інституційно-правових норм, що зумовлюється добровільним характером участі у саморегулівній організації.
Аналіз діяльності саморегулівних організацій в Україні виявив недостатню їх ефективність у регулюванні фондового ринку. Вони не виконують функції посередників між учасниками ринку та державними регулюючими органами. Українські біржі не забезпечують оптимальних умов для обєктивного регулювання попиту-пропозиції та встановлення дійсно ринкових цін. Торгівля цінними паперами, в свою чергу, переважно зосереджена на позабіржовому неорганізованому ринку (рис.1).
Рис. 1. Обсяги торгів на організованому та неорганізованому ринках
у 1997-2003 рр. (млрд грн)
Для підвищення ефективності функціонування та регулювання ринку цінних паперів необхідна централізація біржової торгівлі. Зосередження обігу цінних паперів на організованому ринку має суттєве значення для підвищення його ліквідності, прозорості, обсягів та інвестиційної ефективності.
Одним із інструментів контролю за ефективністю функціонування ринку цінних паперів є розрахунок фондових індексів як індикаторів стану ринку. На підставі проведеного аналізу фондових індексів, які розраховуються провідними фінансовими компаніями та фондовими торговельними системами України, зроблено висновок, що вони мають формальний характер та не відображають реальний стан ринку. Зроблені висновки дозволили автору сформулювати пропозиції щодо удосконалення розрахунку фондових індексів. Зокрема, запропоновано впровадити у вітчизняну практику методів розрахунку фондових індексів за темпами зростання та темпами приросту, які мають відображати динаміку коливання цін на фондовому ринку.
У дисертації обґрунтовується обєктивна необхідність державного регулювання ринку цінних паперів. Зазначається, що в країнах з розвиненою економікою значною мірою вже визначено оптимальне співвідношення механізмів ринкового та державного регулювання. Визначено, що механізм державного регулювання містить комплекс правових, адміністративних, технічних та інших методів, оформлених у загальнообовязкові правила діяльності ринку цінних паперів.
Доведено, що необхідність державного регулювання ринку цінних паперів зумовлена багатьма обєктивними причинами.
По-перше, на ринку цінних паперів більшою мірою реалізуються національні інтереси держави, під якими слід розуміти комплекс макроекономічних та політичних пріоритетів на сучасному етапі розвитку економіки країни.
По-друге, на ринку цінних паперів постійно активно взаємодіють інтереси різних учасників ринку емітентів цінних паперів, інвесторів, професійних учасників ринку (торговців цінними паперами, реєстраторів, депозитаріїв, інвестиційних фондів та компаній тощо). Ці інтереси можуть суперечити один одному і для забезпечення стабільності і правового впорядкування ринку, регламентування взаємовідносин усіх його учасників держава впроваджує відповідну систему регулювання.
По-третє, головною дійовою особою на ринку цінних паперів виступає інвестор вітчизняний або іноземний, юридична або фізична особа. За чисельністю на ринку цінних паперів розвинених країн переважають фізичні особи, які зазвичай не володіють спеціальними знаннями у сфері фондового ринку. Без створення надійної системи захисту прав та інтересів інвесторів на ринку цінних паперів, насамперед фізичних осіб, неможливо забезпечити подальший розвиток ринку капіталів. Тільки держава у змозі забезпечити формування та постійне вдосконалення такої системи.
Автором проаналізовано державне регулювання ринку цінних паперів в Україні, зокрема, детально вивчена динаміка розвитку законодавчої бази. Це дало змогу дійти висновку про невідповідність нормативно-правової бази, яка регулює діяльність учасників ринку цінних паперів, вимогам самого ринку. Обєктивною причиною недостатнього регулювання ринку цінних паперів є те, що Україна підійшла до становлення ринку цінних паперів непідготовленою. Зокрема, законотворці не мали достатнього досвіду, тоді як сам фондовий ринок змінювався дуже швидко. Це дало підстави автору визначити напрями вдосконалення законодавчої бази щодо регулювання ринку цінних паперів.
У третьому розділі “Вдосконалення функціонування ринку цінних паперів” проаналізовано проблеми становлення, розвитку та регулювання ринку цінних паперів в Україні та визначено основні напрями його подальшого розвитку.
Автором, зокрема, встановлено такі особливості розвитку ринку цінних паперів в Україні:
Доведено, що в умовах становлення ринку цінних паперів, коли ще не створені надійні інституційні правила поведінки його учасників, необхідні суворі обмеження діяльності та законодавча врегульованість на ринку цінних паперів з урахуванням досвіду розвинених країн та національної специфіки.
Вирішення цих питань дасть змогу розглядати ринок цінних паперів як ефективний та гнучкий механізм перерозподілу фінансових ресурсів, трансформації заощаджень в інвестиції, адекватний умовам ринкової економіки, а в підсумку як реальний фактор активізації інвестиційного процесу.
З урахуванням вищенаведених проблем автором сформульовано ряд пропозицій щодо розвитку ринку цінних паперів в Україні та системи його регулювання. Зокрема, доведено необхідність захисту прав інвесторів та державних інтересів на ринку цінних паперів та запропоновано впровадити систему відповідальності учасників ринку, введення фінансових (штрафних) санкцій у разі невиконання останніми зобовязань перед інвесторами. У такий спосіб, на думку автора, забезпечується надання певних державних гарантій збереження коштів дрібних власників цінних паперів.
На основі ґрунтовного аналізу функціонування ринку цінних паперів в Україні встановлено, що в першу чергу для ефективного функціонування ринку необхідно підвищити його ліквідність та рівень капіталізації, зробити ринок прозорішим для інвесторів та сприяти підвищенню рівня компетентності та контрольованості фахівців на фондового ринку.
Проведене дослідження дозволило автору визначити напрями та сформулювати пропозиції щодо подальшого розвитку ринку цінних паперів в Україні, серед яких слід виділити такі.
По-перше, стабілізацію законодавчої бази, створення системи захисту прав інвесторів шляхом запровадження системи відповідальності учасників ринку цінних паперів, введення фінансових санкцій у разі невиконання останніми зобовязань перед інвесторами. Зокрема, на законодавчому рівні вирішити проблему обмеження маніпуляцій на ринку цінних паперів та використання інсайдерської інформації.
По-друге, захист державних інтересів на ринку цінних паперів, а саме, корпоративних прав держави через введення такого виду цінних паперів, як “золота акція”, що дозволить державі контролювати великі прибуткові підприємства, зокрема, ті, які мають стратегічне значення для країни.
По-третє, здійснення заходів з централізації та організованості фондового ринку: заборона укладання угод купівлі-продажу цінних паперів на неорганізованому ринку, що підвищить ліквідність ринку цінних паперів, збільшить капіталізацію усіх структур останнього та зробить його діяльність прозорішим.
По-четверте, поліпшення якості професійної діяльності на ринку цінних паперів, підвищення рівня компетентності фахівців на ньому, розвиток і посилення системи регулювання і нагляду за діяльністю професійних учасників ринку, створення системи збирання й розкриття інформації професійних учасників ринку цінних паперів, підвищення конкурентоспроможності українських професійних учасників ринку цінних паперів порівняно із зарубіжними фінансовими інститутами.
По-пяте, вдосконалення розрахунку показників українського фондового ринку фондових індексів з урахуванням методики розрахунку індексу Першої фондової торговельної системи, внесення до методики його розрахунку таких змін, як зважування всіх цін угод поточного періоду, а також визначення не загальної кількості емітованих компанією акцій, а кількості акцій, що потенційно можуть перебувати в обігу, тому що метою розрахунку індексів є саме визначення стану ринку, а, як свідчить практика, певні пакети акцій перебувають в довгостроковому утриманні. Також доцільно використовувати українським фінансових компаніям та фондовим торгівельним системам методів розрахунку фондових індексів за темпами зростання та темпами приросту.
У роботі наголошується, що перспективи подальшого розвитку українського ринку цінних паперів багато в чому залежать від правильного визначення його ролі в інвестиційному процесі, процесі фінансового розвитку країни. Взаємозалежність і взаємозумовленість фондового ринку та інвестиційного процесу в міру збільшення обсягів емісії цінних паперів та покращення інфраструктури їх обігу, безумовно, проявлятимуться дедалі чіткіше. У звязку з цим актуальним стає завдання органічного поєднання якісних характеристик фондового ринку, який формується, з розвитком підрозділів виробництва, що дасть змогу вивести країну на траєкторію стійкого економічного зростання.
Практичне впровадження запропонованих автором заходів сприятиме реформуванню системи державного регулювання фондового ринку України та поширенню цивілізованих ринкових відносин між його учасниками.
ВИСНОВКИ
Проведене в дисертації теоретичне узагальнення функціональної ролі ринку цінних паперів в економіці, виокремлення форм та методів його регулювання дозволяє зробити такі висновки:
. Проведений аналіз дає можливість визначити ринок цінних паперів як механізм взаємодії власників заощаджень, фінансових посередників і реальних інвесторів, що ґрунтується на добровільній договірній основі та принципах економічної доцільності. Це сукупність соціально-економічних відносин у сфері трансформації вільних грошових коштів у позичковий капітал через фондовий ринок на основі попиту та пропозиції.
У країнах з розвиненою ринковою економікою через ринок цінних паперів вільні грошові кошти спрямовуються в перспективні наукоємні виробництва. Цінні папери стали невідємним атрибутом господарського життя, організованого на ринкових засадах і з економічних позицій вони можуть розглядатися як особлива форма існування капіталу та як специфічний інвестиційний товар.
2. Автором виокремлено основні форми регулювання ринку цінних паперів: державне, інституційно-правове (здійснюється саморегулівними організаціями) та ринкове регулювання.
Обґрунтовано обєктивну необхідність ефективного регулювання ринку цінних паперів як з боку держави, так і з боку саморегулівних організацій. Система регулювання фондового ринку повинна охоплювати всіх учасників фондового ринку та забезпечувати здійснення ними своєї діяльності відповідно до законодавства і встановлених правил. Доведено необхідність синтезу ринкового, державного та інституційно-правового регулювання ринку цінних паперів.
3. Автором зясовано важливість ринкового регулювання ринку цінних паперів на основі взаємодії попиту та пропозиції, а також інших факторів, які впливають на формування цін на фінансові інструменти. Уточнено визначення ринкового регулювання руху цінних паперів: як взаємодію попиту та пропозиції, що формуються під впливом таких чинників як: типи та види цінних паперів, їх кількість та номінальна вартість, термін обігу, інвестиційні якості, дохідність, рейтинг та репутація емітента, галузева приналежність, інвестиційний клімат у державі та обсяги ринку цінних паперів.
Доведено, що в Україні ринковий механізм регулювання ринку цінних паперів не працює. Формування цін на фінансові інструменти відбувається всупереч обєктивним економічним законам, а ступінь маніпулювання та монополізації на ринку цінних паперів має загрозливий характер.
. Поглиблено вчення про вплив асиметричності інформації на маніпулювання на ринку цінних паперів, який проявляється у діях професійних учасників ринку цінних паперів, спрямованих на поширення неправдивої інформації або використання інсайдерської інформації, та призводить до зміни цін на фінансові інструменти, зміни активності торгівлі на ринку цінних паперів за відсутності ринкових передумов подібної динаміки з метою одержання надприбутків.
Запропоновані такі шляхи запобігання маніпулюванню на ринку цінних паперів: впровадження системи контролю заявок на купівлю-продаж цінних паперів та укладання угод; аналіз підсумків торгів за критерієм “нестандартних” угод; запровадження порядку проведення розслідувань правопорушень на ринку, повязаних з маніпулюванням; законодавче встановлення забороненого та дозволеного видів маніпулювань ринком.
. Провідна роль у регулюванні ринку цінних паперів належить саморегулівним організаціям, які мають бути посередниками між учасниками ринку та державними органами регулювання, забезпечуючи обєктивне регулювання та встановлення дійсних ринкових цін на фінансові інструменти. Одним із інструментів впливу на інвестиційні рішення учасників ринку цінних паперів є розрахунок фондових індексів, які є головними індикаторами розвитку ринку.
У результаті критичного аналізу автором встановлено, що в Україні розрахунок фондових індексів має формальний характер, оскільки не відображає реального стану ринку цінних паперів. Автором запропоновано удосконалення фондового індексу Першої фондової торгівельної системи та обґрунтовано доцільність впровадження у вітчизняну практику методів розрахунку фондових індексів за темпами зростання та темпами приросту. Також до розрахунку окремих фондових індексів слід включати нараховані на акції дивіденди, які є головним показником дохідності цінних паперів.
. У результаті критичного аналізу доведено нераціональність методів державного регулювання ринку цінних паперів в Україні та їх лобістських характер. Визначено виняткову роль державного регулювання, зумовлену багатьма факторами. Насамперед, на ринку цінних паперів значною мірою реалізуються національні інтереси держави, під якими розуміється комплекс макроекономічних та політичних пріоритетів на сучасному етапі розвитку економіки країни.
. Вперше визначено специфічні риси ринку цінних паперів в Україні, які підтверджують формальний характер його функціонування, що обумовлено: по-перше, відсутністю впливу дохідності діяльності субєктів господарювання на ціну акції; по-друге, неможливістю застосування традиційних методів визначення дохідності цінних паперів через невиплату дивідендів власникам акцій; по-третє, неможливістю використання фондових індексів для відображення реальних змін на ринку цінних паперів; по-четверте, інформаційною непрозорістю купівлі-продажу цінних паперів на ринку; по-пяте, переважанням адміністративного регулювання ринку цінних паперів та динаміки торгівлі на ньому по відношенню до дії ринкових факторів.
. Поглиблено обґрунтування специфіки становлення та розвитку ринку цінних паперів в Україні, генезису, функціональної ролі та відносин, які встановлюються з приводу руху цінних паперів, що дозволило виявити певні особливості. До них слід віднести високий рівень ризику при інвестуванні у фінансові інструменти, залежність ринку цінних паперів від іноземних інвестицій, відсутність законодавчого захисту прав інвесторів, криза довіри потенційних внутрішніх інвесторів, значний вплив політичної нестабільності на стан ринку.
Автором визначені напрямки подальшого розвитку ринку цінних паперів, запропоновані шляхи захисту інтересів дрібних інвесторів, зокрема, впровадження системи фінансової та адміністративної відповідальності учасників ринку та посадових осіб органів державного регулювання ринку цінних паперів за порушення прав інвесторів. Запропоновані шляхи захисту корпоративних інтересів держави через її участь в управлінні приватизованими підприємствами, а також підвищення капіталізації та ліквідності фондового ринку шляхом централізації біржової торгівлі та укладання угод з купівлі-продажу цінних паперів тільки на організованому біржовому та позабіржовому ринках.
Список опублікованих робіт за темою дисертації
1. Терещенко Г. М. Особливості ринку цінних паперів в економіці України // Формування ринкових відносин в Україні. . Вип. 7. С. 80(0,4 ум.-друк. арк.).
2. Терещенко Г. М. Проблеми забезпечення фінансової безпеки ринку цінних паперів в Україні // Наукові праці НДФІ. . Вип. 9. С. 59(0,6 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Проблеми розвитку фондового ринку України // Наукові праці НДФІ. . Вип. 12. С. 88(0,6 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Інвестиційна криза та проблеми накопичення грошового капіталу в економіці України // Вісник Української академії банківської справи. . № 2 (9). С. 49(0,45 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Вплив фондового ринку на формування фінансових ресурсів держави та реального сектора економіки // Наукові праці НДФІ. . Вип. 3 (15). С. 63(0,5 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Фондові індекси як індикатори стану ринку цінних паперів // Наукові праці НДФІ. . Вип. 4 (19). С. 91(0,6 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Ринок цінних паперів: сфера економічних відносин і фактор фінансового забезпечення розвитку економіки // Вісник ДДФЕІ: Економічні науки. . - № 2 (8). С. 73(0,35 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Страхування ризиків депозитарної діяльності // Наукові праці НДФІ. . Вип. 2 (21). С. 89(0,5 ум.-друк. арк.).
. Терещенко Г. М. Теоретичні засади регулювання фондового ринку України // Наукові праці НДФІ. . Випуск 4 (23). C. 122(0,4 ум.-друк. арк.).
АНОТАЦІЯ
Терещенко Г.М. Регулювання ринку цінних паперів. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит. Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України, Київ, 2005.
У дисертації науково обґрунтовано функціональну роль ринку цінних паперів у ринковій економіці та його вплив на економічне зростання. Досліджено звязок ринку цінних паперів з науково-технічним прогресом. Історико-економічний аналіз розвитку ринку цінних паперів у країнах з ринковою економікою дозволив зробити висновок, що він став дієвим механізмом залучення вільних грошових коштів реальний сектор економіки.
У роботі досліджуються питання становлення, розвитку та регулювання ринку цінних паперів в Україні. Теоретично обґрунтовуються концептуальні засади функціонування та регулювання ринку цінних паперів в Україні.
Виокремлено форми (ринкове, інституційно-правове та державне регулювання) та методи (прямі та опосередковані) регулювання ринку цінних паперів. Доведена недієвість ринкових механізмів регулювання обігу цінних паперів та неефективність інституційного і державного регулювання ринку в Україні. Обґрунтовується необхідність синтезу ринкового, державного та інституційно-правового регулювання для забезпечення ефективного функціонування ринку цінних паперів.
Проаналізовано проблеми розвитку та регулювання ринку цінних паперів в Україні та сформульовано пропозиції щодо їх вирішення, а також окреслені напрями та сформульовано пропозиції щодо подальшого розвитку українського фондового ринку.
Ключові слова: фінансовий ринок, ринок цінних паперів, фондовий ринок, цінні папери, ринкове регулювання, саморегулювання, інституційно-правове регулювання, державне регулювання, маніпулювання, асиметричність інформації.
АННОТАЦИЯ
Терещенко А.Н. Регулирование рынка ценных бумаг. Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.04.01 финансы, денежное обращение и кредит. Научно-исследовательский финансовый институт при Министерстве финансов Украины, Киев, 2005.
В диссертации научно обосновываются функциональная роль рынка ценных бумаг в рыночной экономике, а также повышение значимости ценных бумаг как инструментов мобильного перераспределения капитала и инвестиций для интенсивного экономического роста. Исследуется взаимосвязь рынка ценных бумаг и научно-технического прогресса в странах с рыночной экономикой, что позволило сделать вывод о том, что рынок ценных бумаг стал действенным механизмом привлечения свободных денежных средств в ведущие наукоемкие производства. Обобщается историко-экономическое развитие рынка ценных бумаг, а также его регулирование в развитых странах.
В роботе теоретически обосновывается концептуальные подходы к регулированию рынка ценных бумаг в трансформационной экономике. Выделяются формы, методы и инструменты регулирования рынка ценных бумаг. Подчеркивается исключительное значение государственного регулирования в период становления рынка, сложность процесса саморегулирования в Украине в период, когда институциональная среда только формируется.
Автором выделяется понятие рыночного регулирования обращения ценных бумаг как взаимодействие спроса и предложения, которые формируются под влиянием специфических факторов типов и видов ценных бумаг, их количества и номинальной стоимости, срока обращения, инвестиционных качеств, доходности, рейтинга и репутации эмитента, инвестиционного климата в государстве и объема самого рынка ценных бумаг.
Также в работе анализируется эффективность государственного, институционального и рыночного регулирования рынка ценных бумаг.
В результате критического анализа сделан вывод о нерациональности методов государственного регулирования и недостаточном развитии институционального и рыночного саморегулирования рынка ценных бумаг в Украине, а также угрожающих масштабах манипулирования. Определяются пути предотвращения манипулирования на украинском рынке ценных бумаг.
В работе установлена невозможность применения традиционных моделей определения доходности ценных бумаг из-за невыплаты дивидендов владельцам акций и невозможность использования фондовых индексов как индикаторов состояния развития рынка ценных бумаг. Автором сформулированы предложения по усовершенствованию расчета фондовых индексов адаптированного к реалиям отечественного рынка ценных бумаг.
В диссертации анализируются становление и развитие рынка ценных бумаг в Украине, выделяются специфические черты его развития и регулирования: формальный характер функционирования; отсутствие влияния доходности предприятия на цену акций; ограниченность информации; непрозрачность сделок по купле-продаже контрольных пакетов акций; преобладание административного регулирования по отношению к действию рыночных факторов; направленность на первоочередное обеспечение государственных нужд; активная роль в накоплении теневых капиталов; лоббистский характер государственного регулирования; нарушение прав инвесторов, что сдерживает мобилизацию внутренних свободных средств.
Автором обосновывается необходимость введения системы финансовой и административной ответственности участников рынка ценных бумаг за нарушение прав инвесторов, а также сформулированы предложения по защите корпоративных прав государства как одного из наиболее крупных владельцев акций на отечественном рынке.
В работе предложены авторские рекомендации методологического характера по приведению механизма регулирования рынка ценных бумаг в соответствие с требованиями нынешнего развития экономики и острой конкурентной борьбы на рынке ценных бумаг как в рамках национальной экономики, так и в глобальной среде.
Ключевые слова: финансовый рынок, рынок ценных бумаг, фондовый рынок, ценные бумаги, рыночное регулирование, саморегулирование, институционально-правовое регулирование, государственное регулирование, манипулирование, асимметричность информации.
ANNOTATION
Tereschenko Ganna M. Securities market regulation. Manuscript.
This is for Candidate degree of Economic Sciences by specialty 08.04.01 Finance, Money Circulation and Credit. Institute for Financial Research, Ministry of Finance of Ukraine, Kyiv, Ukraine, 2005.
The dissertation rationalizes the functions of securities market in the market economy and its impact on the economic growth. The relationship between the securities market and scientific and technical progress is examined. Historic and economic analysis of the securities market evolution in the market economies allowed to make a conclusion that securities market became a mechanism of the free cash flows attraction in the leading knowledge-intensive productions.
The problems of the formation, evolution and regulation of the securities market of Ukraine is researched in the dissertation. The conceptual framework of the Ukrainian securities market functioning and regulation are theoretically reasoned.
The forms, methods and instruments of the securities market regulation (market, institutional and government regulation) are specificated. The inefficiency of market regulation mechanisms of the securities circulation and the ineffectiveness of institutional and government regulation of Ukrainian market is verified. The necessity of the synthesis of the market, government and institutional regulation for providing an effective securities market functioning is explained.
The problems of the Ukrainian securities market evolution and regulation are pointed out and the suggestions for their solving are formulated. Likewise, the tendencies of the future development of Ukrainian stock market are drawn.
Key words: financial market, securities market, stock market, securities, market regulation, autoregulation, institutional regulation, government regulation, manipulation, asymmetric information.