Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
41. Седиментогенні води
Седиментогенні води - це води, які сформувалися в процесі осадконакопичення. Протягом геологічної історії вони змінюються, але зберігаються в утвореннях певного басейну осадконакопичення.
У перші періоди після відкладення опадів в процесі ущільнення мулів відбувається втрата води; з глинистих осадків вона знову переміщується в придонні ділянки моря. Все ж таки в опадах залишається така кількість води, яка необхідна для насичення пор порід. Деяка кількість седиментаційної води, мабуть, йде на процеси утворення її зв'язаних форм, а інша частина при ущільненні опадів віджимається в гірські породи, які можуть служити колекторами підземних вод, де відбувається скупчення останніх в крапельно-рідкій формі.
Підземні води морського генезису мають ряд характерних особливостей, які досить різко відрізняють їх від вод інфільтраційного походження. Хімічний склад цих вод близький до складу морського сольового комплексу із співвідношенням Cl> SO4> CO3 і Na> Mg> Ca. В їх складі зазвичай присутні йод і бром. У морській воді нормальної солоності хлорбромний коефіцієнт дорівнює 300 (по А. П. Виноградову). У седиментаційних водах це співвідношення наближається до такого як у водах моря.
Седиментаційні води в наступні етапи геологічної історії, при утворенні різних структурних форм, відіграють важливу роль у процесі формування запасів вод різних пористих і тріщинуватих пластів артезіанських басейнів. Седиментаційні води зазвичай приурочені до глибоко занурених добре закритих структур. У таких структурах часто встановлюють поклади нафти і газу. Іноді ці води зберігаються протягом тривалих проміжків часу в тектонічно-ізольованих блоках або в виклініючих пластах. Після розкриття денудаційними процесами водоносних горизонтів, заповнених седиментаційними водами, за сприятливих геоморфологічних і геологічних умовах починається витіснення останніх водами інфільтраційного генезису.
Більшість дослідників в міграції нафти основне місце відводять саме цим водам - седиментаційним. Вони з самого початку містять деяку кількість органічної речовини, що успадковано від морської (лагунної, озерної) води і може брати участь у нафтоутворенні.
Але головне збагачення седиментаційних вод нафтоутворюючими органічними речовинами і компонентами нафти має відбуватися при переміщенні води із глинистих і деяких інших осадків в колекторські шари. При продавлюванні вижатої седиментогенної води через глини вона повинна розчиняти органічні сполуки, що знаходяться в цих глинах: органічні кислоти, що утворюють мила, вуглеводні тощо. При русі по колекторам седиментогенні води можуть додатково розчиняти ще деяку кількість нафтових вуглеводнів та інших органічних сполук, що утворюються і знаходяться в цих породах (піщаних, карбонатних).
Шляхи накопичення седиментогенних вод дуже різноманітні, це: 1) мулові води, віджаті зі свіжих мулів у ранню стадію діагенезу при їх ущільненні; 2) води тварин і рослин, що виділяються при їх розкладанні; 3) постседиментаційні води, віджаті при ущільненні вже затверділих порід , головним чином глин і глинистих сланців.