Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Методичні вказівки для студентів.
Модуль 1. «Догляд за хворими, його роль у лікувальному процесі та організація в умовах стаціонару».
Загальні цілі модуля 1: 1.Створити умови для забеспечення студентів морально-деонтологічними принципами медичного фахівця та принципами фахової субординації у клініці
2. Оволодіти навичками організації режиму і догляду за хворими з різними захворюваннями терапевтичного профілю, виконування необхідних медичних маніпуляцій.
Змістовий модуль 1: «Структура та основні завдання догляду за хворими в загальній системі лікування хворих терапевтичного профілю.»
Тема 2 «Оцінка стану хворого та основних параметрів його життєдіяльності»
Актуальність теми: у системі догляду за хворими оцінка стану хворого та основних параметрів його життєдіяльності (температура тіла, дослідження пульсу, вимірювання артеріального тиску, дослідження дихання) займають провідне місце для визначення обєму заходів, які здійснюються у кожному конкретному випадку.
Стан хворих оцінюється перш за все на підставі розпитування хворого, оцінки його положення в ліжку, огляді шкіри ти слизових, підшкірної клітковини і т.д.
На цьому грунті медичний персонал приймає рішення щодо всіх наступних дій, які забезпечать вірний, повноцінний догляд за хворим, що сприятиме його якнайшвидшому одужанню.
Тепер ознайомтеся з цілями даного заняття.
Ціль загальна: вміти демонструвати знання з оцінки стану хворого та основних параметрів його життєдіяльності (температура тіла, пульс, артеріальний тиск, дихання). Для цього необхідно вміти:
Конкретні цілі:
1. Навчитися розпитувати хворого про його скарги, історію розвитку хвороби та життя, вміти узагальнити отримані дані у вигляді діагностичної гіпотези.
2. Демонстрування володіння навичками оцінки загального огляду хворого: свідомість, положення в ліжку, постава, хода, вираз обличчя, колір, висипи, крововиливи, вологість, тургор шкіри та слизових, ступінь розвитку підшкірної клітковини, набряки, лімфатичні вузли, ступінь розвитку та сила мязів, стан суглобів (болісність, гіперемія шкіри, гіпертермія, набряк), кісток (деформація, болісність).
3. Демонструвати вміння виміряти та реєструвати температуру тіла, знання видів температурних кривих, володіння навичками догляду за хворими з гарячкою та остудою.
4. Уміти досліджувати пульс на променевих артеріях, демонструвати знання основних властивостей пульсу, володіння навичками накладання кровоспинного джгута для зупинки кровотечі з артеріальних та венозних судин.
5. Демонструвати володіння навичками вимірювання артеріального тиску на плечовій артерії, навичками першої долікарської допомоги хворим при зниженні та підвищенні артеріального тиску.
6. Вміти дослідити частоту, глибину, ритм дихання, надати першу допомогу хворим при кашлі, задишці, ядухи.
Цілі вихідного рівня:
1. Демонструвати знання ролі температурного гомеостазу в забезпеченні життєдіяльності організму (кафедра фізіології).
2. Знати будову термометрів ртутного, електричного, на основі рідких кристалів (кафедра медичної та біологічної фізики).
3. Демонструвати розуміння механізмів утворення пульсової хвилі, знати основні властивості пульсу (кафедра фізіології).
4. Демонструвати розуміння поняття «артеріальний тиск», механізми його регуляції, знання нормальних показників артеріального тиску (кафедра фізіології).
5. Вміти пояснювати механізми дихання, знати нормальні характеристики зовнішнього дихання (кафедра фізіології).
Щоб зясувати, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань-умінь необхідному, виконайте запропоновані завдання, правильність їхнього вирішення зіставте з еталонами:
1. Ртутний термометр є:
А. Максимальним
В. Мінімальним
C. Максимально-мінімальним
Д. Середньомаксимальним
Е. Середньомінімальним
2. Шкала термометра розрахована для визначення температури тіла з точністю до:
А. 0,010С
В. 0,10С
C. 0,50С
Д. 1,00С
Е. 0,050С
3. Які показники артеріального тиску є нормальними:
А. 80/50 мм.рт.ст.
В. 90/60 мм.рт.ст.
C. 140/90 мм.рт.ст.
Д. 145/95 мм.рт.ст.
Е. 150/100 мм.рт.ст.
4. Кількість пульсових хвиль у здорової людини в базальних умовах становить:
А. 30-40 на хв.
В. 60-80 на хв.
C. 90-100 на хв.
Д. 10-20 на хв.
Е. 100-110 на хв.
5. Максимальний артеріальний тиск залежить від:
А. Серцевого викиду
В. Хвилинного обєму крові
C. Тонуса артеріол
Д. Тонуса венул
Е. Тонуса капілярів
Еталони відповідей: 1 А, 2 В, 3 В, 4 В, 5 А
Теоретичні питання, на підставі котрих можливо виконання цільових видів діяльності.
1. Роль розпитування хворого в діагностичному процесі.
2. Принципи проведення загального огляду хворого.
3. Види температурних кривих
4. Пульс, принципи його дослідження, основні властивості.
5. Основні правила зупинки кровотечі з артеріальних та венозних судин.
6. Артеріальний тиск, правила його вимірювання.
7. Принципи першої долікарської допомоги хворим при зниженні та підвищенні артеріального тиску.
8. Основні правила дослідження частоти, глибини, типу, ритму дихання.
9. Принципи першої лікарської допомоги при кашлі, задишці, ядусі.
Після засвоєння перерахованих вище питань ознайомтесь зі графологічної структури теми (додаток №1)
Алгоритм дій.
I етап. Під керівництвом викладача в палаті проведіть розпитування хворого. Вивчіть його скарги, головні та другорядні, проведіть розпитування за системами, вивчіть історію розвитку хвороби та медичну біографію хворого. Узагальніть отримані дані у вигляді діагностичного припущення (за допомогою викладача).
II етап. Проведіть загальний огляд хворого: визначте його стан (задовільний, середньої тяжкості, тяжкий, вкрай тяжкий). Оцініть положення хворого у ліжку (активне, пасивне, вимушене), стан його свідомості (ясне, марення, ступор, сопор, кома), поставу (пряма, вяла, сутула), ходу (впевнена, невпевнена).
Огляньте шкіру та слизові, визначте їхній колір (бліді, гіперемійовані, синюшні, жовтяничні), вологість (сухі, вологі), висипи (еритематозні, уртикарні, везикульозні, пустульозні, розеольозні, крововиливи), рубці. У підшкірній клітковині визначте набряки, про пальпуйте лімфатичні вузлі.
Проведіть дослідження кісток (деформацію, болісність), мязів (ступінь розвитку, тонус, болісність, судоми), суглобів (болісність при пальпації, набряки, гіперемія, деформації). Узагальніть отримані дані за допомогою викладача.
III етап. На посту медичної сестри ознайомтеся зі зберіганням термометрів, їхньою дезинфекцією. Виміряйте температуру тіла хворого у пахвовій ділянці. Ознайомтеся з реєстрацією температури тіла у температурному листку, визначте на них види температурних кривих. Прийміть участь у догляді за хворими з гарячкою та остудою.
IV етап. Під керівництвом викладача дослідіть пульс на артеріях, доступних пальпації: скроневих, сонних, нижньощелепних, пахвових, ліктьових, променевих, тилу стопи.
Визначте властивості пульсу на променевих артеріях: частоту, ритм, наповненість, напругу.
V етап. Під керівництвом викладача виміряйте артеріальний тиск пальпаторним і аускультативним методом. Виміряйте АТ на правій та лівій верхніх кінцівках тричі. Зареєструйте отримані дані на температурному листку. Прийміть участь у першій долікарській допомозі при підвищенні і зниженні АТ.
VI етап. Визначте частоту, глибину, ритм дихання. Внесіть частоту дихання до температурного листка. Прийміть участь в першій долікарській допомозі хворим з кашлем, задишкою, ядухою.
Для закріплення знань, отриманих в період підготовки до заняття і під час практичного заняття, вирішіть такі завдання:
1. Хворий скаржиться на слабкість, втомлюваність, запаморочення, зниження працездатності, біль за грудниною. Назвіть головну скаргу:
А. Слабкість
В. Втомлюваність
C. Запаморочення
Д. Напад болю за грудниною
Е. Зниження працездатності
2. Хворий сидить у ліжку, спираючись руками у його край, шкіра і слизові ціанотичні, число дихань 26 на хвилину, дихання поверхневе. Оцініть стан хворого:
2.1.
А. Задовільний
В. Середньої важкості
C. Тяжкий
Д. Вкрай тяжкий
Е. Агональний
2.1. Яке положення цього хворого в ліжку:
А. Активне
В. Пасивне
C. Вимушене
2.2. Ціаноз шкіри є ознакою:
А. Підвищеного тиску
В. Легеневої недостатності
C. Захворювання травного тракту
Д. Захворювання крові
3. У хворого температура тіла у 1700 39,50С, у 600 39,00С, визначте вид температурної кривої
А. Субфебрильна
В. Фебрильна
C. Постійна
Д. Ремітуюча
Е. Гектична
4. Хворий скаржиться на запаморочення, блідий, пульс 110 на хв., ритмічний, ниткоподібний, АТ 80/50 мм.рт.ст. Ваші дії щодо першої допомоги хворому:
А. Надати хворому положення з піднятим головним кінцем ліжка
В. Опустити головний кінець ліжка, підняти ніжний кінець
С. Дати хворому кисень
Д. Дати хворому гарячий напій
Е. Покласти на голову зігріваючий компрес
5. Хворий скаржиться на головний біль у потилиці, біль у серці, запаморочення. Обличчя гіперемійоване, пульс 60 на хвилину, ритмічний, напружений. Назвіть можливу причину цих симптомів:
5.1.
А. Гарячка
В. Підвищення АТ
С. Зниження АТ
Д. Серцева недостатність
Е. Легенева недостатність
5.2. Ваші дії щодо надання першої допомоги?
А. Дати хворому кисень
В. Надати хворому положення з піднятим головним кінцем ліжка
С. Забезпечити спокій, негайний виклик лікаря, виміряти АТ
Д. Дати хворому теплий напій
Е. Поставити грілку на потиличну ділянку
Еталони відповідей: 1 Д, 2.1. С, 2.2. С, 2.3. В, 3 С, 4 В, 5.1. В, 5.2. С
Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті
У навчальній кімнаті проводиться тестовий контроль вихідних знань студентів. Студенти доповідають результати індивідуальної роботи короткі реферати на запропоновані теми: «Сучасні уяви про механізми регуляції артеріального тиску», «Причини кашлю, задишки, ядухи та принципи першої долікарської допомоги при цих симптомах».
Далі заняття продовжується у терапевтичному відділенні: викладач демонструє хворих у різному стані (задовільному, важкому, вкрай важкому) з різним положенням в ліжку (активному, пасивному, вимушеному), змінами кольору шкіри та слизових (блідий, синюшний, жовтяничний, гіперемійований), набряками, збільшеними лімфатичними вузлами, змінами мязів, кісток, суглобів.
Студенти розпитують у хворих про їхні скарги, історію хвороби та життя, досліджують пульс, АТ, дихання, приймають участь у наданні першої долікарської невідкладної допомоги при гарячці, остуді, артеріальної гіпертензії, гіпотонії, кровотечі з артеріальній та венозних судин, кашлі, задишці, ядухи.
Студенти знайомляться з ртутними термометрами, їхнім зберіганням та дезинфекцією, виміряють та реєструють у температурних листках температуру тіла хворих.
Правильність виконання методів дослідження та надання долікарської допомоги контролюється викладачем в індивідуальному порядку.
В навчальній кімнаті обговорюються результати самостійної роботи студентів, вони вносяться до щоденників проходження виробничої практики і засвідчуються підписом викладача.
Викладач проводить тестовий контроль заключного рівня знань, підводить підсумок заняття.
Технологічна карта проведення практичного заняття
за темою 2
№ |
Етапи |
Час (хв) |
Навчальний посібник |
Місце проведення |
|
Засоби навчання |
Устат-кування |
||||
1 |
Перевірка і корекція вихідного рівня: а) перевірка домашнього завдання б) тестовий контроль |
10 |
Граф логічної структури теми Тестові завдання |
Навчальна кімната |
|
2 |
Робота у палатах з хворими, на посту медичної сестри |
140 |
Хворі, температурні листи, методичні розробки для студентів |
Термометри, сфігмоманометри |
Палати для хворих, пост медичної сестри |
3. |
Обговорення результатів самостійної роботи студентів |
15 |
Щоденники з проходження виробничої практики |
Навчальна кімната |
|
4. |
Тестовий контроль заключного рівня знань |
10 |
Тести |
Навчальна кімната |
|
5. |
Підведення підсумків заняття |
5 |
Навчальна кімната |
Перелік практичних навичок, які має засвоїти студент за темою 2
1. Розпитування хворих.
2. Загальний огляд хворих.
3. Вимірювання температури тіла, оцінка його результатів, заповнення температурного листа.
4. Дослідження пульсу, вимірювання АТ.
5. Дослідження основних показників дихання.
6. Надання невідкладної долікарської допомоги хворим з болем у серці, підвищенням та зниженням АТ, ядухою, кашлем, задишкою.
Перелік навчально-методичної літератури
Основна література
Нетяженко В. З., Сьоміна А. Г., Присяжнюк М. С. Загальний та спеціальний догляд за хворими, К., 1993-304 стр.
Щуліпенко І. М. Загальний та спеціальний догляд за хворими з основами валеології, К., 1998-384 стр.
Загальний догляд за хворими в терапевтичному та хірургічному стаціонарах / За ред. Візіра А. Д. Учбовий посібник для студентів медичних вузів.- Запоріжжя, 1996.
Методичні розробки для аудиторної та самостійної роботи студентів
Додаткова література:
Гребенев А.Л., Шептулин А.А., Хохлов А.М. Основы общего ухода за больными.-М.: Медицина, 1999
Общий уход в терапевтической клинике/ под ред. Ослопова В.Н. М.: МЕДпрессинформ, 2002
Дзяк Г.В., Нетяженко В.З., Хомизюк Т.А. та ін. Основи обстеження хворого та історія хвороби (довідник).- Дн-ск, Арт-прес, 2002
Грандо А.А., Грандо С.А. Врачебная этика и деонтология.-К.: Здоров я,1994
Пелещук А.П., Передерій В.Г., Рейдерман М.І. Фізичні методи дослідження в клініці внутрішніх хвороб.-К.: Здоров я,1993.
Інформацію, необхідну для поповнення вихідного рівня знань, можна знайти в таких підручниках:
1. М.Т. Привес, Н.К. Лисенков, В. И. Бушкович. Анатомия человека. СПБ. Гіппократ, -1997.
2. В.И. Филимонов. Нормальная физиология человека. Запорожье, - 1995р.
3. Підручник з фізики
Переходьте до вивчення таких матеріалів:
1. В. З. Нетяженко, А. Т. Сьоміна, М.С, Присяжнюк. Загальний та спеціальний догляд за хворими. К., 1993. 304с.
2. Щуліпенко І.М. Загальний та спеціальний догляд за хворими з основами валеології, К., 1998. -384с.
3. Загальний догляд за хворими в терапевтичному та хірургічному стаціонарах (за редакцією Візира А.Д.) Учбовий посібник для студентів медичних вузів. Запоріжжя, 1996р.)
4. Методичні розробки для аудиторної та самостійної роботи студентів.
5. Лекція з догляду за хворими.
6. Графологічна структура теми (див.дод 1).
Додаток №1
Графологічна структура теми 2 «Оцінка стану хворого та основних параметрів його життєдіяльності»
PAGE 14
FILENAME \p C:\Documents and Settings\Кафедра\Рабочий стол\Болонский процесс\Уход-модуль\Методические указания тема 2\Макеты методички по теме 2 на украинском\Методические указания для студентов по теме 2.doc