Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Виховна година:
«У світі обраної професії»
Підготувала викладач: Дудник О.В.
Ця виховна година проводиться для того, щоб студенти обдумали свій вибір, відповіли на тести і анкети. Чи вірний вони зробили вибір? Багато хто й досі не може визначитись із тим, ким же стати у цьому житті і як не помилитись. Ми рано чи пізно стоїмо перед вибором. Які чинники обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності і навики враховуються в останню чергу, а ось думка батьків робить величезний вплив. З цим треба щось робити. Наскільки вдало ми визначимо «свою» професію, настільки успішно будуть складатися наші взаємовідносини з нею. Це важливо тому, що майбутнє напряму залежить від обраної професії. Вибір завжди залишатиметься за нами. «Займись тим, що тобі до душі, щоб на старості ти міг розповісти онукам про те, як правильно обрати професію».
Вибір своєї професії, єдиної, одної з великої безлічі
- складне і відповідальне завдання.
Кажуть, що вдало вибрана професія - це половина щастя.
У такому твердженні немає ніякої надуманості,
тому що питання "Ким бути?" - це питання не тільки про роботу,
але й про образ життя у майбутньому
(Благман Б.Б.).
"Професія - це необхідна для суспільства, обмежена (внаслідок розподілу праці) сфера застосування фізичних і духовних сил людини, що дає їй замість прикладеної ним праці можливість існування і розвитку." (Прощицкая Е.Н.) Для того, щоб займатися більшою частиною з існуючих видів трудової діяльності необхідна відповідна кваліфікація, яка визначається СПЕЦІАЛЬНІСТЮ.
Спеціальність - вид занять у рамках однієї професії. Якщо професії утворюються безпосередньо із запитів практики, то спеціальності визначаються класифікаторами, номенклатурою або переліком напрямів та спеціальностей освіти. Саме за ними і відбувається підготовка в навчальних закладах України.
ВИБІР ПРОФЕСІЇ - ВИБІР МАЙБУТНЬОГО
Як вибрати професію?
Якщо Ви з дитинства мріяли стати лікарем чи космонавтом, і до цього часу не сумніваєтесь у правильності свого вибору у Вас немає проблем. Щоб не говорили тато, мама чи бабуся, Ви з впертістю фанатика вивчаєте посібники з хімії чи біології, чи відвідуєте гурток „юний фізик” і добре уявляєте, що будете робити після закінчення школи.
Якщо це так, то Ви щаслива людина. Тому, що багато випускників взагалі не уявляють собі, „ким бути” і куди поступати і чи поступати взагалі, коли пролунає довгоочікуваний останній шкільний дзвінок.
Добре, якщо проблема вибору професії турбує - це означає Вашу соціальну і психологічну зрілість. Гірше, якщо Вам поки що все рівно: мама за ручку відведе в юридичний ВНЗ (тому що Вам „як би подобається” історія), а потім виявиться, що Ви терпіти не можеш перебирати нудні папірці і спілкуватися з людьми.
Труднощі професійного самовизначення виникають звичайно в двох категорій людей. Перші поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли створити в них любов до яких-небудь предметів, а таланти поки що „зариті в землю”. Такі люди можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, життя їхнє досить нудне або просто монотонне. От і не можуть визначитися, чим хотілося б займатися оскільки з того, що оточує їх у світі, ніщо особливо не приваблює. Та й з чого вибирати? Як правило, вони не знають, ким працює їхній батько, хто такий іхтіолог і взагалі мало орієнтуються у світі професій. Друга категорія людей дуже активна й у навчанні, і в різних інших формах активності. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, пять факультативів і десять спортивних секцій. Більш того, у них все виходить. Як говориться, якщо людина талановита вона талановита в усьому. За що не візьметься ця чудо-дитина в усьому домагається успіху. Однак: вона також не може визначити, що подобається їй більше, з чим вона хотіла б повязати своє життя.
Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що при виборі професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідних характеристик професії. Професія повинна бути ЦІКАВОЮ. Якщо Вам подобаються тварини, рослини, то Вам буде цікаво у своїй професійній діяльності зіштовхуватися з обєктами живої природи. Якщо Ви любите техніку інтерес до неї буде підтримувати Вас у діяльності інженера або фізика.
Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані „професійно важливі якості” наприклад, інженеру важлива точність, художникові образне мислення тощо. Тому, вибираючи визначену професію, необхідно усвідомити, чи є у Вас ЗДІБНОСТІ, що відповідають професійно важливим якостям. Якщо Ви маєте сумнів то вибирайте ту професію, де Ваші здібності будуть максимально реалізовані, у цій діяльності Ви можете досягти найбільшого успіху.
Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен збігатися з Вашим типом характеру. Наприклад, якщо Ви комунікабельний, товариський - Вам більше підійдуть професії, повязані з численними контактами, а якщо емоційно хиткий, неврівноважений не зможете виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації протягом тривалого часу.
Отже, для того, щоб вибрати професію, необхідно насамперед пізнати себе. Ви напевно часто задаєте собі запитання: „Який я?”, „Хто я в цьому світі?”, „Навіщо я живу?”. Допомогти краще довідатися про себе і частково відповісти на ці запитання (повністю Ви на них не відповісте ніколи) допоможе нехитра вправа: подивіться на себе очима іншої людини. Конкретної людини, яку Ви добре знаєте - скажімо, друга або сусіда по парті, мами або коханої дівчини. Спробуйте пояснити свої вчинки так, як це зробила би інша людина не знаючи щирих мотивів. Ви зрозумієте, яким Вас бачать інші люди, але, з іншого боку, позбудетесь субєктивізму.
Ваш характер поки тільки формується, тому не потрібно наклеювати собі ж ярлик і відмовлятися від професії, наприклад, менеджера лише тому, що Ви нібито „соромязливий”. Боріться, працюйте над собою, пізнавайте себе. Памятайте, що психологічні властивості людини (будь то здібності, інтереси чи риси характеру) винятково гнучкі і вони змінюються з часом. Відомо чимало випадків, коли людині, яка не має здібностей до музики, але жагуче бажаючій нею займатися, вдавалось розвинути музичний слух. Головне інтерес; запамятайте: здібності формуються під час діяльності, тому звикайте працювати. На одних здібностях далеко не заїдете. З іншого боку, інтерес річ також не зовсім стійка. Багато людей вважають, що люблять якийсь навчальний предмет, а насправді їм дуже подобається вчитель. Крім того, важко зрозуміти, чи сподобається Вам психологія або та ж економіка адже Ви в школі нічого подібного не вивчали. Для того, щоб не помилитися, потрібно розширювати свій кругозір стосовно світу професій. Задавайте дорослим людям питання про їхню професійну діяльність як правило, люди із задоволенням розповідають про свою дійсну роботу і про студентські роки. Тоді Ви зможете усвідомлено вирішити, чи цікава Вам ця сфера, чи все знаєте про спеціальність, на яку подаєте документи.
Отже, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, Ви приступаєте до вибору не тільки професії, а й ВНЗ (вищого навчального закладу). Зясуйте, які спеціальності відповідають зацікавленому виду діяльності. Це не завжди однозначна відповідність. Ухвалення рішення повинне ґрунтуватися на багатьох факторах не тільки психологічного характеру: репутація ВНЗ і конкурс, думка друзів, батьків, вартість навчання тощо. Не полініться і випишіть плюси і мінуси кожного з варіантів. Проаналізуйте отримані дані разом із друзями, батьками і родичами. І завжди памятайте: остаточний вибір тільки за Вами, оскільки вибираючи професію, Ви вибираєте майбутнє. Професія повинна приносити задоволення (позитивні емоції Вам) і забезпечувати максимальну реалізацію Ваших можливостей (користь суспільству).
Що впливає на вибір професії?
Які фактори обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає. При цьому виділяються 8 головних факторів вибору професії:
Які головні помилки при виборі професії?
Відношення до вибору професії як до незмінного. В будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад у міру росту кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові ступені. Тому, проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком зявляються все нові професії. Будьте готові до того, що прийдеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійтеся того, що вибір професії зараз, у старших класах, визначить усе Ваше майбутнє. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, потрібним у нових сферах діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте і знайдете щось більш привабливе, знадобиться у несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристові у своїй другій освіті розібратися у складних питаннях спадкування антикварних цінностей...
Що потрібно зробити, щоб прийняти зважене рішення?
Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати ряд факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує як прийняти оптимальне рішення.
Хочу: |
бажання, цікавість, прагнення |
|
Можу: |
здібності, таланти, стан здоров'я |
|
Треба: |
стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні |
|
Зона оптимального вибору |
||
Щоб дійти до зваженого рішення цієї формули слід зробити декілька кроків.
Професійна самореалізація.
Також ти повинен чітко визначитися: на що ти очікуєш від майбутньої професії. Для цього необхідно врівноважити твої професійні та особисті прагнення, а також реальні потреби на ринку праці і твої запити щодо професійної самореалізації:
Багато хто й досі не може визначитись із тим, ким же стати у цьому житті і як не помилитись. Не бачу у цьому нічого поганого чи ганебного, оскільки всі ми рано чи пізно стоїмо перед вибором. Які чинники обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності і навики враховуються в останню чергу, а ось думка батьків робить величезний вплив. З цим треба щось робити. Наскільки вдало ми визначимо «свою» професію, настільки успішно будуть складатися наші взаємовідносини з нею. Це важливо тому, що твоє майбутнє напряму залежить від обраної професії.
При усьому величезному розмаїтті людей, усіх їх можна розділити на екстравертів і інтравертів. Так, визначивши, до якого типу належиш ти, легше усвідомити чим же тобі зайнятись. Отже :
Екстраверт:
*орієнтований на зовнішній світ, відкритий подіям;
*активний, ініціативний, схильний до ризику;
*відкрито висловлює свою думку;
*контактний, легко знайомиться і так само легко розлучається з людьми;
*співвідносить свої думки з думкою оточуючих;
*добре працює у колективі.
Якщо ти екстраверт тобі небажано вибирати професії операторського типу: льотчика, шофера, диспетчера. Ти нудьгуватимеш без спілкування з людьми, у тебе можуть часто траплятися помилки у роботі аварії, поломки та інші. Не вибирай також професії на конвеєрному виробництві, повязані з монотонністю.
Інтраверт:
*орієнтований на свій внутрішній світ і свої враження від зовнішніх факторів;
*часто важко входить у нові контакти, тому має вузьке коло друзів;
*прагне тиші, намагається захиститися від надлишку нової інформації;
*зовні спокійний, виглядає замисленим, переважно мовчазний;
*зазвичай не любить несподіванок;
*добре працює наодинці.
Якщо ти інтраверт не раджу вибирати професії, повязані з частими та інтенсивними контактами з людьми. Це професії бізнесмена, менеджера, вчителя, продавця. Шукай свою майбутню роботу там, де можна працювати за письмовим столом, де можна зайнятися предметною працею дослідженням, творчістю, щось майструвати, конструювати, моделювати тощо.
Вибір завжди залишатиметься за тобою. Навіть якщо ти не вступатимеш до університету, то все одно ж це вибір. Подумай добре над тим, чи варто витрачати час і гроші на навчання, якщо працювати за спеціальністю ти не плануєш. Займись тим, що тобі до душі, щоб на старості ти міг розповісти онукам про те, як правильно обрати професію…
Профорієнтаційні тести:
«Світ професій»
"Ризик - благородна справа"
За допомогою цього тесту можна оцінити наскільки ви схильні до підприємництва, індивідуальної трудової діяльності. Тест має орієнтовний характер.
Визначте своє ставлення негативне (“ні”) або позитивне (“так”) - до поданих висловлювань.
1) Я швидше розпочну власну справу, ніж працюватиму на когось.
2) Ніколи не працюватиму, там, де потрібно багато їздити.
3) Якщо я гратиму, то не робитиму малих ставок.
4) Мої ідеї спрямовані на поліпшення життя.
5) Ніколи не звільнюся з роботи, поки не переконаюся, що є інша.
6) Я не схильний ризикувати, щоб розширити свій кругозір.
7) Знаючи, що якась нова справа може закінчитися невдачно, я не вкладатиму в неї кошти, навіть, якщо вона обіцяє неабиякий прибуток.
8) Хочу дізнатися про життя якомога більше.
9) Не відчуваю особливої потреби в подіях, що збуджують.
10) Я не дуже енергійний.
11) Легко вигадую різноманітні прибуткові ігри.
12) Ніколи не битимусь об заклад на суму, якої в мене не має.
13) Мені подобається пропонувати нові ідеї або концепції, якщо реакція на них непередбачувана.
14) Я готовий брати участь лише в угодах, умови яких викладено чітко і зрозуміло.
15) Мене більше приваблює небезпечна, але високоплачувана робота, ніж безпечна та низькооплачувана.
16) За своєю вдачею я не дуже незалежний.
Якщо ви згодні з твердженнями 1,3,4,8,10,11,13,15 і заперечуєте 2,5,6,7,9,12,14,16-зарахуйте за кожне з них по 1 балу.
Якщо сума набраних вами балів 13 і вище, ви, цілком імовірно, схильні до підприємницького ризику і маєте деякі риси риск-тейкера (так називають людей, схильних до ризиків).
Хто це такий підприємець,
риск-тейкер?
Ось його основні характеристики:
"Мотиви вибору сфери трудової діяльності"
Після відповідного навчання Ви зможете виконувати певну роботу. Але якщо б Вам довелося обирати тільки з двох можливих, то якій би Ви надали перевагу? У кожній з 20-ти пар запропонованих видів діяльності оберіть тільки один вид {а або б), знайдіть ділянку у бланку відповідей з відповідним номером (наприклад: 6а, 106) і поряд поставте знак "+". Аркуш для відповідей містить 5 колонок. Кожна колонка відповідає певному типові професії, і у ній проставлені номери з опитувальника, які належать до певного типу.
а |
б |
1. Доглядати за тваринами |
Обслуговувати машини, прилади (стежити, регулювати) |
2. Допомагати хворим |
Складати таблиці, схеми, програми для обчислювальних машин |
3. Стежити за якістю книжкових ілюстрацій, художніх листівок, плакатів, грамплатівок |
Стежити за станом, розвитком рослин |
4. Обробляти матеріали (дерево, тканина, метал, пластмасу й т.д.) |
Доводити товари до споживача, рекламувати, продавати |
5. Обговорювати зміст науково-популярних книг, статей (п'єси, концерти й т.д.) |
Обговорювати художні книги |
6. Вирощувати молодняк (тварин якої-небудь породи) |
Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні яких-небудь дій (трудових, навчальних, спортивних) |
7. Копіювати малюнки, зображення (або налагоджувати музичні інструменти) |
Керувати будь-яким вантажним засобом - підйомним краном, трактором, тепловозом і ін. |
8. Повідомляти, роз'ясняти людям потрібні їм відомості (у довідковому бюро, на екскурсії й т.д.) |
Оформляти виставки, вітрини (або брати участь у підготовці п'єс, концертів) |
9. Ремонтувати речі, вироби (одяг, техніку), житло |
Шукати й виправляти помилки в текстах, таблицях, малюнках |
10. Лікувати тварин |
Виконувати обчислення, розрахунки |
11. Виводити нові сорти рослин |
Виконувати обчислення, розрахунки |
11. Виводити нові сорти рослин |
Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (машини, одяг, будинку й т.п.) |
12. Розбирати суперечки, сварки між людьми (переконувати, роз'ясняти, карати, заохочувати) |
Розбиратися в кресленнях, схемах (перевіряти, уточнювати, упорядковувати) |
13. Спостерігати, вивчати роботу кружків художньої самодіяльності |
Спостерігати, вивчати життя мікробів |
14. Обслуговувати, налагоджувати медичні прилади, апарати |
Надавати людям медичну допомогу при пораненнях, забитих місцях |
15. Художньо описувати, зображувати події, що спостерігаються або уявляються |
Складати точні описи, звіти про спостережувані явища, події, вимірювані об'єкти й т.п. |
16. Робити лабораторні аналізи в лікарні |
Приймати, оглядати хворих, розмовляти з ними, призначати лікування |
17. Красити або розписувати стіни приміщень, поверхню виробів |
Здійснювати монтаж або зборку машин, приладів |
18. Організовувати культпоходи однолітків або молодших хлопців у театри, музеї; організовувати екскурсії, туристичні походи й т.п. |
Грати на сцені, брати участь у концертах |
19. Виготовляти по кресленнях деталі, вироби (машини, одяг), будувати будинки |
Займатися кресленням, копіювати креслення, карти |
20. Вести боротьбу із хворобами рослин, шкідниками лісу, саду |
Працювати на клавішних машинах (друкарській машинці, телетайпі, складальній машині) |
Аркуш відповідей:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1a |
1б |
2a |
2б |
3а |
3б |
4a |
4б |
5a |
5б |
6a |
|
6б |
|
7a |
|
7б |
8a |
|
8б |
|
9a |
|
9б |
|
10a |
|
|
10a |
|
11a |
11б |
12a |
12б |
13a |
13б |
14a |
14б |
15a |
15б |
16a |
|
16б |
|
17a |
|
17б |
18a |
|
18б |
|
19a |
|
19б |
|
20a |
|
|
20б |
|
Обробка результатів:
За кожен знак "+" ставиться 1 бал. Бали кожної колонки підсумовуються, а їхня кількість визначає схильність до тієї чи іншої професії.
Назва типів професії за колонками:
Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Радимося з батьками вчителями, знайомими, сперечаємося з друзями. Вивчаємо довідники, намагаємося все врахувати, дізнатися якомога більше про майбутню професію... Але звідкіля тоді беруться молоді люди, для яких обрана професія стає тимчасовою?
Пропонуємо класифікацію професій, яка допоможе Вам зорієнтуватися у світі професій та зробити свій вибір:
ТИП |
ВИД |
ПРИКЛАДИ |
Людина природа |
Вивчення, дослідження, вирощування, догляд, профілактика захворювань тощо. |
Геолог, хімік, агроном, селекціонер, садівник, зоотехнік, зоолог, лісник, рибовод, птахівник, інженер-океанолог, біолог, геофізик, ветеринарний лікар, дресирувальник диких тварин. |
Людина художній образ |
Художнє відображення дійсності, створення образів, відтворення, проектування, моделювання тощо. |
Архітектор, артист, скульптор, художник, реставратор, письменник, кінорежисер, дизайнер, модельєр, ювелір, маляр, вишивальниця перукар, кулінар, фотограф тощо. |
Людина техніка |
Створення, монтаж, складання, управлінні експлуатація, ремонт тощо. |
Електрослюсар, водій, токар, електрик, шахтар, монтажник, фрезерувальник, газозварник, ткач, металург, прядильниця, машиніст будівельник тощо. |
Людина знакова система |
Обчислення, підрахунки, упорядкувань збирання, аналіз та зберігання інформації, виконання креслень, переклади текстів тощо. |
Бухгалтер, економіст, кресляр, оператор, конструктор, телеграфіст, перекладач, топограф, математик, програміст, друкарка, бібліотекар тощо |
Людина людина |
Виховання; навчання; управління; побутове, інформаційне, медичне, правове обслуговування тощо. |
Вчитель, лікар, міліціонер, адвокат, офіціант, стюардеса, екскурсовод, адміністратор, кореспондент, продавець, тренер тощо |
"Оціни себе"
Оцінити себе обєктивно важко, але спробуйте!
Самооцінка допомагає визначити рівень розвитку вашого інтелекту. Залежність ця така: чим вищий рівень інтелекту, тим реальнішою є самооцінка.
Пере вами дві таблиці. У першій перелічені позитивні якості особистості, у другій негативні. Поставте собі бали від 0 до 5 залежно від того, наскільки ці якості у вас сформовані. Підсумуйте числа в кожному стовпчику. Визначте різницю в балах.
Отримана сума покаже, наскільки обєктивно ви себе оцінюєте. Відповідайте швидко без обміркувань:
Акуратність |
|
|
|
Буркотливість |
|
Уважність |
|
Брутальність |
|
||
Дисциплінованість |
|
Жадібність |
|
||
Дружелюбність |
|
Заздрісність |
|
||
Життєрадісність |
Замкнутість |
|
|||
Наполегливість |
|
Злопамятність |
|
||
Товариськість |
|
Безтактність |
|
||
Відповідальність |
|
Вередливість |
|
||
Чуйність |
|
Мстивість |
|
||
Принциповість |
|
Нерішучість |
|
||
Скромність |
|
Нестриманість |
|
||
Самовпевненість |
|
Вразливість |
|
||
Чесність |
|
Розвязність |
|
||
Почуття гумору |
|
Егоїзм |
|
Якщо ви набрали
50-70 балів, то переоцінюєте себе
Якщо - 30-50 балів ви досить обєктивні.
Якщо отримали менш 30 балів занижена самооцінка.
"Мотиви вибору сфери трудової діяльності"
Відповідати на запитання анкети треба в “Аркуші відповідей”. Якщо ви вважаєте, що названий мотив відповідає вашій думці, то поруч із номером запитання поставте знак “+”, якщо ні, то знак ”-”.
Перелік мотивів:
1) Інтерес до особливостей професії, бажання довідатися, в чому полягають обовязки фахівця певної професії;
2) Прагнення до самовдосконалення, розвитку навичок і умінь у сфері трудової діяльності, яку обирають.
3) Переконання, що ця професія має високий престиж у суспільстві.
4) Вплив батьків, друзів або знайомих.
5) Бажання бути матеріально-незалежним від батьків.
6) Добра успішність у школі з предметів, повязаних із цією сферою.
7) Бажання допомогати іншим людям
8) Бажання працювати самостійно.
9) Нахил до творчої діяльності, відкриття нового.
10) Упевненість, що для обраної сфери діяльності є потрібні здібності.
11) Можливість задовольнити свої матеріальні потреби.
12) Прагнення зробити своє життя цікавим і захоплюючим.
13) Можливість діяти самостійно.
14) Приваблює підприємницька справа.
15) Потреба матеріально допомагати родині.
16) Бажання набути практичного досвіду у приватній фірмі.
17) Інтерес до ділових контактів з людьми.
18) Приваблюють умови роботи.
19) Бажання працювати в престижному місці.
20) Прагнення обійняти керівну посаду.
21) Вплив засобів масової інформації.
22) Бажання приносити користь людям.
23) Інтерес до матеріального боку професійної діяльності.
24) Приваблюють зовнішні аспекти професії (уніформа, можливість подорожувати, бути в центрі уваги).
Аркуш відповідей:
А |
Б |
В |
|||
3 |
5 |
1 |
|||
4 |
8 |
2 |
|||
6 |
11 |
7 |
|||
18 |
14 |
9 |
|||
19 |
15 |
10 |
|||
20 |
16 |
12 |
|||
21 |
17 |
13 |
|||
24 |
23 |
22 |
|||
Сума балів |
Сума балів |
Сума балів |
Під час обробки результатів спочатку слід підрахувати кількість плюсів у стовпчику А, в якому вміщено номери. Потім кількість плюсів у стовпчику Б та в третьому стовпчику В. З трьох стовпчиків треба вибрати той, у якому набрано найбільшу кількість балів. За цим показником потрібно зробити висновок про мотивацію, яка найбільше переважає.
У першому випадку (А) вас більше захоплює престиж професії. У своєму виборі хочете реалізувати власний надвисокий рівень домагань. Однак часто не враховуєте своїх можливостей і того, чого вимагає ця професійна діяльність від людини.
У другому випадку (Б) ви прагнете до матеріального благополуччя. У вас переважає бажання отримати якомога більше грошей. У цьому немає нічого поганого, але часто ваше бажання не підкріплене здібностями і практичною підготовленість до престижного фаху. Іноді таке бажання суперечить альтруїстичному змісту самої професії. Часто можна спостерігати прагнення заробити багато грошей і при цьому докладати щонайменше зусиль.
У третьому випадку (В) у вас переважає бажання збагнути суть професії, якомога краще вивчити обовязки фахівця у сфері практичної діяльності, на якій ви зупинили свій вибір. Вас захоплюють творча діяльність, прагнення зробити свою працю цікавою, корисною для людей і суспільства.
ЯК ОБРАТИ ПРОФЕСІЮ?
Інструкція: з перерахованих тверджень і професійних якостей виберіть ті, котрі ви вважаєте важливими для майбутньої професійної діяльності.
а) зір, б) слух, в) нюх, г) смак.
а) пальці, б) ноги, в) руки.
а) очей і рук, б) очей, ніг і рук.
а) у приміщенні, б) просто неба.
а) на словах, б) письмово, в) засобами каліграфії, г) за допомогою живопису, ґ) скульптури, д) музики, є) акторської гри.
а) кисті рук, б) руки, в) спина, г) ноги.
а) про дітей, б) про старших; в) про хворих, г) про чужих людей (не родичів).
Формули професій:
Археолог - 14, 18, 20, 21, 24, 25, 26,34б,38.
Архітектор 5, 13, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 a, 29 а, в, 32, 34 б, 35, 39, 41.
Біолог 14, 18,20,21,23,24,25, 26, 27 а, б, 29 а, в, 32, 34 б, 35, 38,39,41.
Хімік - 5,. 12, 13, 1.8, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 а, в, г, 29 а, в, 30а, 31 а, 35, 38, 39, 41.
Еколог-14, 18, 20, 21,23, 24, 25, 26, 27 а, б, г, 29 а, г, 34 б, 38.
Актор (акторка) 4, 7, 10, 12, 26, 27 а, б, 29 а, б, в, 33, 34 а, е, 38.
Художник - 5, 18, 71, 25, 37 а, б, 29 а, в, 33, 34 в, г, г, 38, 39.
Композитор 19, 20, 26, 27 а, б, 29 а, в, 30 а, 31 а, 34 в, 36 а, 38, 40.
Дизайнер - 13, 17, 18, 20, 21, 24, 25, 26, 27 а, г, 29 а, в, 33, 34 г, г, 38, 39, 41.
Журналіст - 1, 6, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 2J, 22, 23, 25,26, 27 а, б, 28,31 а, б, 34 а, б, 38.
Письменник 1, 10, 11, ІЗ, 17, 18, 21, 25, 26, 31 а, 33, 34 б, 38.
Екскурсовод 3, 9, 16, 20, 34 а, 38, 40.
Перекладач - 3, 6, 8, 12, 13, 14, 20, 21, 24, 27 а, б, 34 а, 38.
Секретар-машиністка 7, 8, 19, 24, 29а, 30 а, 31 а, 40.
Діловод - 13, 24, 31 а, 40, 41.
Бухгалтер - 13, 16, 24, 29 а, 31 а, 40,41.
Економіст - 12, 14, 17, 20, 24, 25, 31 а, 34 а, б, 38, 39, 40, 41,
Бібліотекар - 2, 13, 16, 20, 24, 25, 29, 40.
Перукар 3,7,9, 10, 19,20,27а, г, 29 а, 30 а, 31а.
Бармен - 3, 6, 9, 10, 12,20,25,27 а, б, в, 29 а, в, 30 а.
Кухар - 5, 13, 14, 19, 20, 26, 27 а, в, г, 29 а, в. 30 а, 33, 35, 39. г
Вихователь 2, 9, 12, 13, 20, 23, 27 а; б, 34 а, д, е, 35, 39, 40 а, г.
Пожежний 1,4, 7, 8, 11, 12, 19, 23, 27 а, 28, 36 а, б, в, г,
Офіцер (військовий) 5, 11, 13, 20, 21, 22, 23, 29 а, в, 30 б, 34 а, 35, 36 а, б, в, г, 38, 39.
Манекенниця 3, 7, 9, 17, 31 а, 33, 34 с.
Швачка-мотористка 7, 20, 24, 27 а, б, г, 29 а, в, 30 6, 31 а.
Годинникар - 12, 18, 20, 24, 27 а, б, 29 а, 30 а, 31 а.
Столяр 12, 20, 24, 27 а, 29 а, в, 30 а, 31 а, 33, 34 ґ, 36 а, б, в, г.
Кранівник - 7, 8, 12, 20, 21, 23, 27 а, 30 а, б, 31 б.
Маляр 12, 24, 27 а, г, 29 а, в, 30 а, 31 а, 33, 34 г, 36 а, б, в, г.
Інженер-будівельник 5, 13, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27а, 29а, в, 30б, 31б, 35, 36а, б, г, 38, 39,41.
Інженер-електронник 4, 8, 12, 13, 18,20,21, 23, 24, 26, 27 а, б, г, 29 а, в, 30 а, 38, 39, 41.
Ремонтник радіо-, телеапаратури - 12, 20, 2і, 23, 27 а, б, 29 а, в, 30 а, 31 а.
Робочий металург 12, 20, 23, 24, 27 а, б, 29 а, в, 30 а, 36 а, б, в, г.
Оператор програміст 19, 20, 27 а, 29 а, 30 а, 31 а, 41.
Геолог - 14, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 34 б, 38, 40, 41.
Юрист - 1, 2, 8, 13, 14, 21, 22, 24, 25, 34 а, б, 38, 41.
Математик - 14, 18, 20, 21, 24, 25, 26, 31 а, 38, 39,40,41.
Лікар - 2, 4, 8, 11, 13, 18, 19, 20, 21, 23, 26, 27 а, б.
Метеоролог 14, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 а, б, 29 а, б, в, 30 б, 34 б, 38,41.
Психолог, психіатр 2, 3; 5, 6, 8, 9, 12, ІЗ, 17, 18, 20, 21, 24, 25, 26, 27 а, б, 29 а, в, 30 а, б, 34 а-д, 35, 38, 39.
Учитель - 2, 5, 6, 8, 12, 13, 18, 20, . 21, 24, 25, 26, 27 а, б, 29 а, в, 30 а, б, 34 а-д.
Ветеринар - 5, 8, 11, 13, 20, 21, 23, 27, а, б, в, 29 в, 30 а, 35, 36 а, б, в, г, 38, 39.
Фермер - 12, 20, 30 а, 31 б, 32, 35, 36 а, б, в, г.
Збирач автомобілів 12, 13, 20, 21, 24, 27 а, б, 29 в, 30 в, 36 а, б, в, г.
Кораблебудівник - 12, 18, 20, 27 а, 29 а, 30 а, 36 а, б, в, г, 41.
Капітан корабля 5, 8, 11, 12, ІЗ, 20, 21, 23, 24, 25, 27 а, б, 36 а, б, в, г, 38, 39,41,
Водій автобуса - 8, 13, 20, 23, 27 а, б, 30 6, 36 а, б, в, г.
Стюардеса 2, 3, 7, 12, 13, 20, 21,23, 34 а, 40 а, б, в, г.
Професійний спортсмен 8, 9, 14, 23, 24, 27 а, б, 29 а, б, в, 35, 36 а, б, в, г, 37 а, б.
Каскадер - 11, 12, 17, 19, 27 а, б, 28, 29 б, в, 30 а, б, 36 а, б, в, г, 37 а, 6.
Анкета вивчення професійних нахилів студентів
1. Чи є, на твою думку, твій нахил до обраної галузі праці істинним. Чи він тимчасовий?
2. Чи відповідає вимогам професії стан твого здоровя та фізичного розвитку?
3 Чи відповідають твій характер і моральні риси особистості особливостям обраної професії?
4.Чи дозволять твої здібності сподіватися на успішне оволодіння спеціальністю?
5.Як, на твою думку, зможе задовольнити обрана професія твої духовні потреби?
6. Чи допоможе обрана тобою професія визначити своє місце в житті?
7. Чи збігається обрана тобою професія з традиціями твоєї сімї, поглядами батьків, їхніми планами?
8. Наскільки важлива ця професія для суспільства, для вашого регіону.
Використані джерела:
http://pda.coolreferat.com/
http://refsmarket.com.ua/searchdirect.php?ID=436495
refsmarket.com.ua/searchdirect.php?ID=436495
http://molodi.in.ua/spodivajetsya-neroba-dilova-lyudyna-dije/
http://www.4uth.gov.ua/trade/test/risk.htm
http://www.4uth.gov.ua/trade/index.htm
http://profi.org.ua/tests.shtml