Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського
Юридичний факультет
Кафедра цивільного та трудового права
ЗАВДАННЯ
ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
з дисципліни «Трудове право»
для студентів 3,4 курсів денної форми навчання
спеціальності 6.030401 правознавство
освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр»
Укладач: к.ю.н., доцент Сонін О.Є. |
|
Розглянути та рекомендовані на засіданні кафедри цивільного та трудового права від «01»вересня 2011р. (протокол №1__) |
Сімферополь, 2011
Тема 1. Предмет, метод, функції та система трудового права України
План практичного заняття
1. Предмет трудового права як галузі права.
2. Відносини, які виникають в процесі праці, та їх диференціація.
3. Трудові відносини.
4. Роль держави в регулюванні трудових відносин.
5. Особливості та основні ознаки сучасного метода трудового права.
6.Співвідношення публічних та приватних начал в трудовому праві.
7. Поняття трудового права як галузі права.
8. Місце трудового права в системі українського права та його відмінності від інших галузей права.
9. Сфера дії трудового права.
10. Цілі, задачі та функції трудового права.
11. Система українського трудового права.
Задачі:
1. Профспілка ВАТ «Березка» оголосила догану робітнику слюсарю Михайлову В.В. за відмову від участі в роботі комісії з соціального страхування, в яку він був делегований рішенням професійної спілки. Михайлов В.В. вважав, що догана оголошена йому незаконно, тому звернувся до комісії з трудових спорів із заявою про скасування догани.
Чи можна віднести відносини між членами профспілки та виборним профспілковим органом до предмету трудового права? Чи є норми, які регулюють відносини члена профспілки із виборним профспілковим органом, елементом системи трудового права України? Обґрунтуйте відповіді.
2. При перевірці правильності сплати податків фірмою «Крим-бетон» податковим інспектором був встановлений такий факт, що фірма своєчасно не перераховує в бюджет податок на прибуток.
Чи входять відносини між податковими органами та роботодавцями в предмет трудового права? Дайте обґрунтовану відповідь.
3. Генеральний директор ЗАТ «Фенікс» видав наказ, відповідно до якого усі робітники канцелярії звільнялися у звязку з її ліквідацією. Водночас тим же наказом створювався секретаріат генерального директора та затверджувалося положення про секретаріат, яке в цілому співпадало з положенням про канцелярію. До секретаріату проводиться конкурсний відбір співробітників.
На підставі норм трудового права дайте відповіді на питання: чи можуть трудові відносини виникати на підставі конкурсу? який порядок прийому робітників за конкурсом?
4. У колективному договорі організації передбачалося, що роботодавець має право скорочувати тривалість щорічної основної відпустки робітникам, які зявилися на робочому місці у стані алкогольного спяніння та внаслідок цього відсторонені від роботи.
Чи можуть трудові відносини регулюватися колективним договором? Чи можливе включення у колективні договори умов, які понижують рівень прав та гарантій робітників, встановлених КЗпП? Чи є колективний договір підставою виникнення трудових відносин?
5. Комерційна організація в трудових договорах зі своїми робітниками передбачає умову, що робітник у випадку дострокового припинення трудового договору за власною ініціативою не вправі протягом одного року влаштовуватися в організацію з аналогічним профілем роботи. Дайте юридичну оцінку діям роботодавця. Чи вправі організація встановлювати порядок укладення, змінення та припинення трудових договорів? До чиєї компетенції входить встановлення цього порядку?
6. Мер м. Сімферополь видав розпорядження, яке встановлює додатковий до встановленого законом вид дисциплінарного стягнення, відповідно з яким робітникам муніципальних підприємств та закладів, які допустили повторне грубе порушення трудової дисципліни впродовж календарного року, оголошується догана з попередженням про звільнення.
Чи відноситься регулювання трудових відносин органами та посадовими особами міського самоврядування до державного регулювання трудових відносин? Чи мав право мер встановлювати додаткові види дисциплінарних стягнень? Чиєю компетенцією є встановлення видів дисциплінарних стягнень та порядку їх застосування?
Тема 2. Джерела трудового права України
План практичного заняття
1. Поняття джерел трудового права, їх класифікація і види.
2. Конституція України як основне джерело трудового права.
3. Кодекс законів про працю України: загальна характеристика. Проект Трудового кодексу України.
4. Система трудового права, її структура. Система трудового законодавства. Система науки трудового права.
5. Трудове право в системі національного права.
6. Підзаконні нормативно-правові акти як джерела трудового права.
7. Акти соціального партнерства та їх значення.
8. Локальні акти.
9. Значення рішень Конституційного Суду України та розяснень Пленуму Верховного суду України в регулюванні трудових відносин.
10. Єдність та диференціація правового регулювання праці.
Задачі:
1. Громадянка Яковлева у пошуках роботи виїхала за кордон. Невдовзі вона була прийнята на високооплачувану роботу у закордонний філіал українського підприємства «Заря». Однак, коли Яковлева в неофіційній обстановці критично висловилася про директора філіалу, то була звільнена без пояснення причин. Вона звернулася до українського консульства із запитанням: які дії їй необхідно вчинити для встановлення порушених прав, оскільки при її звільненні були порушені норми трудового законодавства.
Обґрунтуйте відповідь консульства. Як діють нормативні акти, які містять норми трудового права, в просторі та по колу осіб.
2. В ЗАТ «Типографія «Принт» у грудні 2005 року було укладено колективний договір, згідно якому тарифні ставки робочих та службовців встановлювалися наказом директора, а не діючою галузевою тарифною угодою, яка передбачала більшу величину тарифних ставок та їх регулярну індексацію. Через декілька місяців профспілка була переобрана, та її новий голова звернувся до директора з пропозицією про внесення змін у колективний договір, які б враховували норми галузевої угоди. Директор відповів, що він проти, а норми галузевої угоди є для нього лише орієнтиром.
Як співвідносяться юридичні сили різних нормативно-договірних актів? Чи необхідно у даному випадку вносити зміни у колективний договір?
3. Інспектор відділу кадрів підприємства «Монтаж-сервіс» запропонував громадянину Юрченко, який прийшов найматися на роботу, укласти строковий трудовий договір. На заперечення Юрченко, що робота, на яку він наймається, не потребує укладення строкового трудового договору, інспектор зауважив, що відповідно до діючих правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства зі всіма робітниками, які приймаються наново, мають укладатися строкові трудові договори.
Яка із сторін права? Які особливості дії локальних нормативних актів, які містять норми трудового права?
4. При прийнятті на роботу на комбінат «Радянське» робітники Іванов і Пахоменко уклали трудовий договір на невизначений термін. У грудні 2007 року Іванов вийшов на пенсію за віком, але продовжував працювати, а Пахоменко потрібно було виходити на пенсію за віком у листопаді 2008 року. В середині лютого 2008 року обидва робітники були викликані до відділу кадрів, де інспектор відділу запропонувала їм на підставі ст.23 КЗпП перейти на строковий трудовий договір: Іванову з наступного дня, а Пахоменко з дня виходу на пенсію.
Чи правомірно діє інспектор відділу кадрів? Відповідь обґрунтуйте.
Тема 3. Правовідносини у сфері трудового права
План практичного заняття
1. Поняття та система трудових правовідносин у трудовому праві.
2. Поняття трудових правовідносин, їх особливості. Відмінність трудових правовідносин від суміжних правовідносин.
3. Субєкти трудових правовідносин. Трудова правосубєктність громадян, підприємств у галузі трудового права.
4. Умови та підстави виникнення трудових правовідносин.
5. Зміст трудових правовідносин, основні права й обовязки їх субєктів.
6. Правовідносини, які виникли із трудових: їх види, субєкти та загальна характеристика.
Задачі:
1. ТОВ «Авангард» уклало з громадянкою Уваровою договір оплатного надання послуг, відповідно до якого вона повинна надавати послуги секретаря-референта (відповіді на телефонні дзвінки, прийом відвідувачів та інше), а організація зобовязувалася сплатити дані послуги за актом прийому-передачі наданих послуг, який підписувався щомісячно. Зміст такого акту прийому-передачі складався у тому, що Уварова надала свої послуги, а організація сплатила їх в сумі, яка встановлена у договорі. Після декількох місяців непереривної праці Уварова захворіла та змогла відновити надання послуг через два тижні. Однак директор ТОВ заявив, що її послуги організації більш не потрібні, та сповістив про одностороннє припинення договору. Уварова звернулася до суду із позовною заявою про поновлення на роботі, вважаючи, що правовідносини мають трудовий, а не цивільно-правовий характер.
Сформулюйте рішення суду. В чому полягають основні відмінності трудових від цивільно-правових відносин?
2. Директор заводу «Авторемонт» видав правила внутрішнього трудового розпорядку без попереднього узгодження їх з профспілковим комітетом. Профспілковий комітет звернувся із заявою про відмову прийнятого локального нормативного акту в республіканський профспілковий комітет.
До якого виду правовідносин відносяться правовідносини між профспілковим комітетом та організацією? Сформулюйте рішення республіканського профспілкового комітету.
3. З прибиральницею приміщень товарної біржі укладено строком на один рік трудовий договір у формі контракту. Після закінчення строку контракт було переукладено ще на один рік. По закінченні строку контракту вона була звільнена з роботи за п. 2 ст. 36 КЗпП України. У позовної заяві вона вказала, що укладання з нею контракту суперечить ст. 23 КЗпП України та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору”. Позивачка також вважала, що при звільненні порушено правило ст. 391 КЗпП України. Тому її звільнення незаконно.
Яке рішення винесе суд?
4. ТОВ «Старт» уклало договір із громадянкою Шевченко, згідно до якого вона надала частину свого жилого дому під магазин за визначену плату. Одночасно у договорі було передбачено, що Шевченко зобовязується прибирати приміщення, яке надано під магазин, за що організація буде виплачувати їй щорічно 1000 грн. Через шість місяців Шевченко вимагала виплатити їй компенсацію за невикористану відпустку або надати відпустку. Директор ООО «Старт» у задоволенні цих вимог відмовив. Шевченко звернулася до суду за захистом своїх прав.
Яке рішення винесе суд? В яких відносинах (трудових або цивільно-правових) знаходяться Шевченко з ТОВ «Старт»?
5. Воронов працював водієм в науково-дослідницькому інституті і за дорученням директора виїхав у відрядження до іншої області, де допустив аварію, в результаті якої була пошкоджена автомашина. Вартість її ремонту склала 1296 грн. На цю суму інститут подав позов до Воронова. Районний суд позов задовольнив повністю на підставі ст. 440 Цивільного кодексу України. Воронов оскаржив це рішення до обласного суду. В суді він посилався на важкі умови поїздки по бездоріжжю і просив зменшити суму стягнення, враховуючи також його важке матеріальне становище.
Чи підлягає скарга задоволенню?
6. Ткаченко був виключений з членів будівельного кооперативу за неодноразові прогули. Не оскаржуючи виключення, він звернувся з вимогою про виплату за роботу у надурочний час, оскільки протягом десяти останніх місяців він працював по десять годин на добу з одним вихідним днем на тиждень. Голова кооперативу йому пояснив, що згідно з Правилами внутрішнього розпорядку, прийнятими загальними зборами членів кооперативу, робочий час в кооперативі становить 60 годин на тиждень. Тому вимоги Ткаченка безпідставні.
Чи підлягають вимоги Ткаченка задоволенню? Відповідь обґрунтуйте.
7. При перевірці виконання фінансової та штатної дисципліни в організації було встановлено, що в порушення штатного розкладу в адміністрації є юрисконсульт член колегії адвокатів, який обслуговує дану організацію за договором між цією організацією і юридичною консультацією. Крім того, окремі роботи по друкуванню документів виконують друкарки-надомниці. Комісія віднесла все це до порушень штатної дисципліни.
В яких правовідносинах з організацією знаходяться адвокат і друкарки? Чи відповідає діючому законодавству рішення комісії?
Тема 4. Колективний договір та угоди
План практичного заняття
1. Загальна характеристика законодавства про колективні договори та угоди.
2. Поняття колективного договору. Сторони колективного договору і сфера його укладення.
3. Зміст і структура колективного договору.
4. Порядок укладення колективного договору. Колективні переговори.
5.Виконання колективного договору та контроль за його виконанням. Відповідальність за порушення колективного договору.
6. Поняття угоди. Генеральна угода, галузеві та регіональні угоди. Їх сторони та зміст.
Задачі:
1. Робітнику Петрову було оголошено догану за порушення трудової дисципліни. Оскільки, на його погляд, до нього незаконно застосували дисциплінарне стягнення, він звернувся письмово до профспілки організації з проханням розібратися у конфліктній ситуації. Роботодавець, посилався на те що, що Петров не є членом профспілки, та відмовив профспілці у проведенні консультації по суперечливому питанню.
Чи прав роботодавець? Які права мають в даному випадку робітник та профспілковий комітет? Дайте мотивовану відповідь.
2. Співробітник кредитного відділу республіканської філії банку «Надійність» член профспілкового комітету Смертенко був звільнений за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку організації, та на його місце було прийнято іншого робітника. Профспілкова організація банку, яка обєднує у своєму складі 10 осіб при загальної чисельності робітників 65 осіб, звернулася до адміністрації філії з вимогою надати у профком правила внутрішнього трудового розпорядку з метою перевірки обґрунтованості звільнення Смертенко. Адміністрація відмовилася виконати вимогу профкому, посилаючись на те, що первинна профспілкова організація обєднує менше половини робітників.
Дайте оцінку діям адміністрації та профкому. Хто має право представляти інтереси робітників організації?
3. У колективному договорі ВАТ «Металург-сервіс» є умова про щорічну індексацію заробітної плати робітників у розмірі індексу цін. Роботодавець, посилаючись на економічні труднощі, які виникли на підприємстві, відмовився від виконання відповідних умов колективного договору. Голова профспілкового органу звернувся за розясненням до державного інспектора праці.
Підготуйте письмову відповідь інспектора заявнику, де вкажіть: які дії може здійснювати профспілковий комітет підприємства? чи має він право звернутися до суду? який суд має розглядати такий спір? яка відповідальність сторін за порушення умов колективного договору передбачена діючим законодавством України?
Тема 5. Правове регулювання зайнятості та працевлаштування
План практичного заняття
1. Законодавство про зайнятість населення. Поняття, форми зайнятості. Державні гарантії зайнятості населення.
2. Право громадян на працевлаштування. Поняття та організаційні форми працевлаштування. Поняття підходящої праці.
3. Державна служба зайнятості, її права та обов`язки.
4. Особливості працевлаштування окремих категорій громадян.
5. Право громадян на профпідготовку та перекваліфікацію.
6. Поняття безробітного, його правовий статус.
7. Особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці.
Задачі:
1. Громадянка Васильєва після ліквідації підприємства «Фараон» була безробітною впродовж року. Після річного строку сплати допомоги по безробіттю вона влаштувалася на роботу з випробувальним терміном три місяці. Після закінчення терміну випробування була звільнена як така, що не справилася з випробуванням, у звязку з чим звернулася у службу зайнятості.
Чи може Васильєва бути визнана безробітною? Чи має вона право на допомогу по безробіттю та в якому розмірі? Дайте відповідь юриста.
2. Громадянка Іванова, яка довгий час пропрацювала медсестрою, була змушена звільнитися за власним бажанням у звязку з необхідністю догляду за серйозно хворою дитиною чотирирічного віку. Через два місяці дитині стало значно ліпше, однак сімейний прибуток зменшився, тому вона звернулася в орган служби зайнятості з ціллю пошуку роботи та за призначенням допомоги по безробіттю. Однак інспектором районного центра зайнятості їй було відмовлено в отриманні статусу безробітної і призначенні допомоги у звязку з тим, що вона звільнилася з попередньої роботи за власним бажанням.
Чи прав інспектор? Якщо ні, то куди і в якому порядку можна оскаржити його рішення?
3. Студент пятого курсу Колонко, який навчається на очній формі навчання в недержавному освітньому закладі «Академія економіки і менеджменту», звертався до різних організацій з метою пошуку роботи за спеціальністю, але всюди отримував відмови. Тоді він звернувся до міського центру зайнятості з проханням визнати його безробітним та підшукати йому підходящу роботу.
Яке рішення має прийняти центр зайнятості? Які категорії громадян не можуть бути визнани безробітними?
4. Громадянин Боренко впродовж року після звільнення з постійної роботи займався приватною підприємницькою діяльністю в галузі торгівлі (зареєстрував індивідуальне приватне підприємство і торгував продуктами харчування у палатці) та мав постійний прибуток, який оподатковувався всіма необхідними податками. Але з часом торгівля припинила приносити попередній прибуток, і Боренко, передавши управління підприємством дружині, але не перереєстрував його, вирішив змінити род діяльності. Він звернувся до центру зайнятості з метою пошуку нової постійної роботи і представив усі необхідні документи, в тому числі довідку податкової інспекції про свій прибуток за попередній рік, для призначення йому допомоги по безробіттю.
Чи може Боренко бути зареєстрованим у якості безробітного та розраховувати на отримання допомоги по безробіттю.
5. Громадянка Єфімова, яка пропрацювала в НДІ «Тяжмашбудтранс» більш ніж 20 років на посаді бухгалтера-економіста, була звільнена за скороченням штатів працівників. Звернувшись до служби зайнятості, вона отримала пропозицію роботи в фірмі «ДАР», яка розташовувалася в тому ж районі міста, на посаду головного бухгалтера з окладом майже вдвічі вище попереднього, але за строковим трудовим договором на рік. Єфімова вважала, що запропонована робота є непідходящою тому, що її попередній трудовий договір був безстроковим.
Чи можна вважати запропоновану Єфімовій роботу непідходящою?
6. Центр зайнятості видав громадянину Шуршалову направлення на роботу в будівельну компанію «Домострой» на вакантну посаду інженера по техніці безпеки, яка раніше була заявлена цією компанією в службу зайнятості. Однак, звернувшись із цим направленням у відділ кадрів компанії «Домострой», Шуршалов отримав відмову в прийнятті на роботу у звязку з тим, що на це місце тиждень назад був прийнятий інший кваліфікований працівник, який сам звернувся до керівництва будівельної компанії.
Чи мала право будівельна компанія приймати на заявлене місце робітника без направлення служби зайнятості? Дайте мотивовану відповідь інспектора служби зайнятості.
Тема 6. Поняття, види та порядок укладення трудового договору
План практичного заняття
1. Поняття трудового договору. Відмінності трудового договору від суміжних цивільно-правових договорів, які повязані з працею.
2. Сторони та зміст трудового договору. Вік, з якого громадянин може бути прийнятий на роботу.
3. Форма та зміст трудового договору.
4. Підстави та порядок укладання трудового договору. Юридичні гарантії при прийомі на роботу.
5. Види трудових договорів.
6. Трудова книжка.
7. Порядок встановлення випробування при прийнятті на роботу.
8. Обовязковий медичний огляд при прийнятті на роботу.
Задачі:
1. На прийом до адвоката прийшов громадянин Кузнецов та попросив розяснити йому, чи вважається він прийнятим на роботу та чи може вимагати оформлення трудової книжки. Кузнецов пояснив, що працює в ТОВ «Смак» вантажником, з ним укладено договір, який має назву «Угода на виконання підрядних робіт», відповідно до якого він приходить на роботу у восьмій годині кожний день, крім суботи та неділі. Його робочий день продовжується девять годин, впродовж дня він виконує вантажно-розвантажні роботи у пекарні по мірі виникнення необхідності у них, при цьому він підпорядковується директору ТОВ.
Дайте мотивовану відповідь адвоката.
2. Громадянин Василевський, побачивши обяву про прийом на завод слюсарів, прийшов у відділ кадрів підприємства працевлаштовуватися. Від нього вимагали наступні документи: паспорт, трудову книжку, страхове свідоцтво обовязкового пенсійного страхування, ідентифікацій номер, медичну довідку з поліклініки про стан здоровя, довідку від психіатра та нарколога, довідку про реєстрацію з місця проживання, характеристику з останнього місця роботи.
У якості помічника прокурора району визначте законність вимог відділу кадрів.
3. 17-річні подруги після закінчення середньої школи, бажаючи працевлаштуватися, читали газету «Біржа праці». В неї вони побачили оголошення про прийом на роботу на такі вакансії:
- швачка на швацьке виробництво;
- працівник на лако-фарбовне виробництво;
- кондуктор автобусу;
- продавець в продуктовий магазин;
- секретар судового засідання в районний суд;
- крупє у казино.
Чи могуть дівчини претендувати на такі вакансії? Дайте мотивовану відповідь.
4. Громадянин Харламов, побачивши оголошення про вакансію інженерів в проектно-конструкторському бюро, прийшов у відділ кадрів на співбесіду. Там йому сказали, що готові прийняти його на роботу, але трудовий договір з ним укладуть лише на рік, щоб перевірити, чи гарний він працівник, а через рік будуть вирішувати питання про продовження договору.
Чи законні такі дії роботодавця?
5. При ознайомленні з наказом про прийняття на роботу токар Сідоренко побачив у наказі формулювання про прийом на роботу з трьохмісячним випробувальним терміном. Однак у підписаному ним трудовому договорі такого положення не було.
Чи законно встановлено випробування Сідоренку. Який порядок призначення випробування при прийнятті на роботу.
6. Громадянин Вакулін прийшов працевлаштовуватися на роботу на завод «Фіолент». У відділі кадрів він сказав, що трудову книжку загубив, та попросив видати йому дублікат.
Як повинні діяти у відділі кадрів заводу та на підставі яких норм права?
Тема 7. Зміна та припинення трудового договору
План практичного заняття
1. Переведення на іншу роботу: поняття, класифікація переведення.
2. Порядок переведення на іншу роботу.
3. Переміщення на інше робоче місце та його відмінності від переведення.
4. Порядок зміни існуючих умов праці.
5. Поняття та підстави усунення від роботи.
6. Загальна характеристика підстав припинення трудового договору та їх класифікація.
7. Загальні підстави припинення трудового договору.
8. Розірвання трудового договору за ініціативою працівника.
9. Розірвання трудового договору за ініціативою власника або уповноваженого ним органа.
10. Інші підстави розірвання трудового договору.
11.Гарантії захисту працівників від необґрунтованих звільнень. Порядок звільнення працівників. Вихідна допомога.
Задачі:
1. Завод «Продмаш», розташований в м. Сімферополі, збудував новий цех у селищі Червоне Первомайського району Автономної Республіки Крим. Директор заводу видав наказ про те, що з 1 лютого 2008 року цех починає працювати у новому приміщенні та з цієї дати туди повинні виходити на роботу усі працівники цеху. Деякі працівники та інженери не погодилися із наказом, мотивуючи тим, що він виданий без їхньої згоди.
Чи потрібна у даному випадку згода працівників на направлення на роботу у нове приміщення цеху? Чим відрізняється перевод на іншу роботу від переміщення?
2. Громадянка Ларіонова була прийнята на роботу касиром до магазину № 3 торгівельного дому «Неаполь» м. Сімферополь по вул. Авіаціонній (Центральний район). Через рік адміністрація торгівельного дому видала наказ про направлення Ларіонової на постійну роботу касиром до магазину № 1 того ж торгівельного дому, розташований на вул. Бела Куна (Київський район). Ларіонова не погодилася із наказом, поясняючи, що магазин № 1 розташований далеко від її місця проживання.
Чи законне направлення Ларіонової до магазину № 1? (Під час рішення задачі слід мати на увазі, що юридичною особою, яка має право приймати на роботу, є Торгівельний дім «Неаполь», а усі магазини входять до нього у якості структурних підрозділів).
3. Після сварки з начальником відділу, Нікітін звернувся з заявою про звільнення з роботи за власним бажанням. Коли він на другий день став вимагати свою заяву назад, йому в цьому було відмовлено, посилаючись на те, що ще вчора видано наказ про його звільнення за згодою сторін за п.1 ст. 36 КЗпП України.
Чи має право Нікітін відізвати свою заяву про звільнення?
4. У звязку зі скороченням апарату Міністерства був звільнений інспектор контрольно-інспекторського відділу Полухін. А на посаду, яку він займав, був призначений Орехов, який працював до цього інспектором планового відділу цього ж Міністерства і посада якого скорочувалась. Полухін звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі, де вказував, що він літня людина і йому залишився один рік до пенсії, страждає на виразку шлунку і йому буде важко влаштуватись на іншу роботу, тим більш, що його посада не скорочувалась, іншої роботи йому не пропонували і на засідання профкому, де давалась згода на його звільнення, він не був запрошений, питанням його працевлаштування ніхто не займався.
Представник відповідача на суді пояснив, що Полухін через свою хворобу не може їздити у відрядження (а робота повязана з постійними виїздами на периферію), іншої роботи йому не пропонували тому, що вакантних посад в Міністерстві немає, його працевлаштуванням на інших підприємствах, в організаціях міста ніхто не займався, але цим повинна займатися служба зайнятості, куди своєчасно було повідомлено про його звільнення.
Як повинен вирішити справу суд?
5. Тіщенко 2 вересня подала заяву про звільнення з роботи за власним бажанням. Наступного дня на роботу вона не вийшла. 2 жовтня вона прийшла за трудовою книжкою і від неї зажадали пояснення про відсутність на роботі, дати яке вона відмовилась. 3 жовтня за згодою профкому її звільнили за прогул з 3 вересня.
Тіщенко звернулася до суду з вимогою про зміну формулювання причин звільнення.
Яке рішення винесе суд?
Тема 8. Робочий час
План практичного заняття
1. Поняття робочого часу.
2. Види робочого часу.
3. Режим робочого часу та порядок його встановлення.
4. Облік робочого часу та його види.
5. Надурочні роботи та порядок їх застосування.
Задачі:
1. Гончарова працювала на книжковій фабриці обрізчиком паперу. Працювала вона з неповним робочим днем, але у звязку зі змінами в організації виробництва була попереджена, що через два місяці повинна буде перейти на повний робочий день.
У звязку з тим, що Гончарова відмовилась від цього, через два місяці вона була звільнена за п.6 ст.36 КЗпП України. Своє звільнення вона оскаржила до суду, мотивуючи це тим, що неповний робочий день їй потрібен для догляду за дитиною 6 років.
Яке рішення винесе суд?
2. Для своєчасного виконання державного оборонного замовлення директор підприємства своїм наказом встановив для робітників цеху збирання готової продукції шестиденний робочий тиждень з восьмигодинним робочим днем.
У ролі державного інспектора праці дайте правову оцінку наказу директора підприємства.
3. Після закінчення робочого дня, директор цукрового заводу запропонував працівникам бухгалтерії допомогти розвантажити машину з цукром тому, що наближалась гроза. Оплатити таку роботу як надурочну директор відмовився, мотивуючи це тим, що у працівників бухгалтерії ненормований робочий день і за це їм встановлена додаткова відпустка.
Працівники звернулися з заявою до КТС про стягнення оплати праці в надурочний час.
Яким повинно бути рішення КТС?
4. На загальних зборах заводу «Промінь» була висунута пропозиція встановити чотири робочих дня на тиждень по 10 годин і три вихідних.
Чи може бути встановлено такий графік роботи?
5. Після проходження виробничого навчання Федорову (16 років) та Семенову (17 років) було присвоєно 3-й розряд, та за наказом директора заводу вони були направлені на роботу до слюсарного цеху. За розпорядженням начальника цеху для них був встановлений 40-годинний робочий тиждень із тривалістю щоденної роботи вісім годин.
Чи законне рішення начальника цеху? Якщо так, то на підставі яких норм трудового права?
6. Економіст Михайлова, яка має дитину віком 8 років була прийнята на роботу з неповним робочим днем: з 8 до 12 години. Через два місяці директор запропонував ї залишитись після роботи для складання річного звіту і три дні вона працювала до 19 години. Михайлова зажадала, щоб їй роботу на протязі цих трьох днів оплатили як надурочну в повному розмірі. Директор їй в цьому відмовив в звязку з тим, що у економістів ненормований робочий день і за це їй буде надано додаткову відпустку.
Хто з них правий?
7. Водій Фоменко був направлений у відрядження в інше місто. Коли він повернувся з відрядження, то звернувся з заявою про оплату йому надурочних годин, тому що він кожного дня був за кермом по 12 годин. Йому в цьому було відмовлено, тому що термін відрядження встановлено так, що кожний день повинен був їхати не більше 8 годин, а те, що він повернувся з відрядження на три дні раніше встановленого строку, то його особиста справа.
Яке рішення повинна винести КТС, куди звернувся Фоменко?
Тема 9. Час відпочинку
План практичного заняття
1. Поняття та види часу відпочинку.
2. Право працівників на відпустку та гарантії його реалізації.
3. Перерви на протязі робочого дня.
4. Святкові та неробочі дні.
5. Щорічні відпустки та порядок їх надання.
6. Додаткові відпустки.
7. Творча відпустка.
8. Соціальні відпустки.
Задачі:
1. Іванов у віці 17 років і 6 місяців поступив на роботу в березні на завод слюсарем. Через три місяці він написав заяву про надання йому чергової відпустки.
Чи повинні йому надати відпустку? Яка буде її тривалість, якщо у слюсаря вона складає 24 календарних дня?
2. Директор підприємства «Уют» своїм наказом оголосив вихідними днями для всіх робітників підприємства понеділок та вівторок.
Чи законно таке рішення директора? Як надаються вихідні дні робітникам організацій, призупинення роботи у яких у вихідні дні неможливе за виробничо-технічними та організаційними умовами?
3. Слюсар ЗАТ «Водоканал» Колесов по закінченні 6 місяців після укладання трудової угоди подав заяву про надання йому щорічної відпустки за перший рік роботи. Однак, Колесову у відпустці було відмовлено, при цьому роботодавець мотивував своє рішення тим, що впродовж цих шості місяців робітник 1,5 місяця знаходився на лікуванні.
Чи правомірно було відмовлено Колесову у відпустці?
4. Працюючий учасник Великої Вітчизняної війни Новіков подав письмову заяву про надання йому відпустки без збереження заробітної плати для зустрічі із однополчанами строком на 15 календарних днів з 3 травня.
Чи правомірна вимога робітника? Якщо так, то на підставі яких правових норм?
Тема 10. Оплата праці. Гарантії та компенсації
План практичного заняття
1. Поняття та структура заробітної плати.
2. Норми праці. Порядок їх встановлення.
3. Методи регулювання заробітної плати.
4. Тарифна система та її елементи.
5. Система заробітної плати та її види.
6. Порядок виплати заробітної плати.
7. Гарантійні та компенсаційні виплати: поняття та види.
Задачі:
1. Степанов працював заточувальником на заводі. 23 жовтня під час повернення з роботи на прохідній він зустрів свого майстра і почав лаяти його за те, що йому дали погану роботу, внаслідок чого він не виконав норму. На прохання припинити грубощі, Степанов продовжував лаяти майстра. Наступного дня наказом по заводу Степанов був позбавлений місячної премії. Вважаючи такий наказ незаконним, Степанов звернувся до КТС з вимогою про стягнення премії, посилаючись на те, що своє місячне завдання він виконав повністю і що з майстром у нього існують неприязні стосунки.
Яким повинно бути рішення комісії? Що може бути підставою для позбавлення працівника премії?
2. Кузьменко працював на заводі «Оргтехніка» на посаді економіста. Через неповну зайнятість він працював до 13-ої години, а заробітну плату отримував за повний день. У звязку зі скороченням штатів був звільнений юрисконсульт і ведення претензійних спорів було покладено на економіста Кузьменка. Протягом двох років і трьох місяців Кузьменко виконував цю роботу, а потім був звільнений. Кузьменко подав позов про виплату йому 600 грн. за виконання обовязків юрисконсульта протягом вказаного вище часу. Районний суд у позові відмовив.
Ваша думка з приводу рішення районного суду.
3. Фабрика уклала з юрисконсультом Мазуренко трудовий договір, відповідно до якого Мазуренко зобовязався вести справи за претензіями до залізниці про повернення переборів платежів за перевезення вантажів. Фабрика за цю роботу зобовязалась сплачувати йому винагороду в процентному відношенні до сум, одержаних за претензіями. Оскільки фабрика згодом відмовилася від сплачування обумовлених договором сум, Мазуренко звернувся до комісії з трудових спорів із заявою про відшкодування 1500 грн.
Чи відповідають вимогам законодавства умови трудового договору? Чи буде задоволена вимога?
Тема 11. Трудова дисципліна. Дисциплінарна відповідальність працівників
План практичного заняття
1. Поняття, значення та правове регулювання трудової дисципліни у сучасних умовах.
2. Методи забезпечення трудової дисципліни.
3. Правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку.
4. Поняття та види заохочень.
5. Поняття та види дисциплінарних стягнень. Підстави та умови дисциплінарної відповідальності працівників.
6. Порядок застосування дисциплінарних стягнень.
7. Додаткові заходи впливу на порушників трудової дисципліни.
Задачі:
1. Директор підприємства за порушення дисципліни праці перевів слюсаря 5-го розряду Ібрагімова різноробочим у гальванічний цех (шкідливе виробництво).
Чи правомірне рішення роботодавця? Якими нормативними актами регулюються права та обовязки роботодавця по забезпеченню трудової дисципліни на підприємстві?
2. За провинне невиконання своїх обовязків директор ремонтної майстерні своїм наказом оголосив столяру Бойко догану і оштрафував його на пять мінімальних розмірів оплати праці.
Чи законні дії директора майстерні? Які види дисциплінарних стягнень передбачені законодавством?
3. Столяр 6 розряду у звязку з відсутністю на підприємстві робіт, які тарифікуються по цьому розряду, був за 2 місяці попереджений про зміну розряду, за яким він буде продовжувати роботу, з шостого на четвертий. Столяр не погодився із зміною розряду. Власник звільнив його за п. 6 ст. 36 КЗпП України. Столяр звернувся до суду із позовом про поновлення на роботі. У позовної заяві він вказав, що власник взагалі не вправі змінювати розряд. Крім того, в даному випадку не було змін в організації виробництва та праці, тому власник взагалі не може змінювати істотні умови праці. Яке рішення має винести суд?
4. Начальник цеху металургійного заводу оголосив чотирьом слюсарям догану за те, що вони не відвідують організовані на підприємстві курси підвищення кваліфікації і погано вивчають рекомендований матеріал. Необхідність навчання обумовлювалась тим, що у звязку з переоснащенням заводу цех одержує нове обладнання, з яким робітники мало знайомі.
Чи законний такий наказ?
5. Карпенко працював водієм в АТП. За керування 3 квітня автомобілем у нетверезому стані він був позбавлений прав водія на 1 рік. У звязку з цим директор АТП 6 квітня звільнив його з роботи за п.7 ст.40 КЗпП. Карпенко звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі.
Чи підлягає позов задоволенню?
6. Сичов працював старшим лаборантом у хіміко-технологічному інституті. За несумлінне відношення до своїх обовязків у серпні 2005 року йому була оголошена догана. У червні 2006 року за порушення правил техніки безпеки йому було оголошено другу догану. В травні 2007 року Сичов коли їхав з роботи, забув закрити кран, внаслідок чого були залиті водою всі чотири поверхи будівлі. Враховуючи, що Сичов неодноразово порушував свої обовязки, ректор інституту за згодою профспілкового комітету звільнив його за п.3 ст.40 КЗпП. Сичов вважав своє звільнення на цій підставі неправильним, тому що в 2007 році він порушив дисципліну праці лише один раз. Сичов звернувся з позовом до суду, в якому вимагав поновити його на роботі і виплатити зарплату за час вимушеного прогулу.
Чи має місце систематичне порушення Сичовим трудової дисципліни? Яке рішення повинен винести суд?
Тема 12. Матеріальна відповідальність сторін трудових правовідносин
План практичного заняття
1. Поняття та функції матеріальної відповідальності.
2. Підстави та умови матеріальної відповідальності працівників.
3. Види матеріальної відповідальності працівників.
4. Визначення розміру шкоди, яка підлягає відшкодуванню.
5. Порядок відшкодування шкоди, заподіяної працівником.
6. Матеріальна відповідальність роботодавця.
Задачі:
1. Вантажник Сергієнко з 21 по 25 грудня не виходив на роботу без поважних причин. 25 грудня на підприємство, де він працював, прибув вагон вантажу. Оскільки іншого вантажника на підприємстві не було, вагон не був своєчасно розвантажений і за його простій підприємство сплатило штраф у розмірі 500 грн. Директор запропонував Сергієнко внести у касу 500 грн. для покриття сплаченого підприємством штрафу.
Що Ви думаєте з цього приводу? Чи є підстава та умови для матеріальної відповідальності Сергієнка?
2. Маркова, яка працювала завскладом і з якою був укладений договір про повну матеріальну відповідальність несвоєчасно повернула тару постачальнику і за це було сплачено штраф у розмірі 980 грн. Директор бази запропонував їй внести цю суму добровільно, а коли вона відмовилась звернувся з позовом до суду.
Яке рішення винесе суд?
3. У бухгалтера Приходько із службового кабінету під час обідньої перерви було викрадено шубу вартістю 8000 грн. Вона вимагала, щоб адміністрація сплатила їй цю суму, але їй було відмовлено на тій підставі, що шубу було викрадено не із місць, спеціально відведених для збереження особистих речей працівників
Приходько звернулася з позовом до суду, вказуючи, що в адміністративному відділі заводу взагалі немає місця для зберігання особистих речей працівників, і всі речі працівники зберігають в службових кабінетах, обладнаннях для цього платтяними шафами.
Чи підлягає позов задоволенню? Якщо так, то в якому розмірі?
Тема 13. Охорона праці. Нагляд і контроль за дотриманням законодавства про охорону праці
План практичного заняття
1. Поняття та зміст охорони праці, її правове регулювання.
2. Організація охорони праці на підприємстві.
3. Організаційно-правові форми забезпечення охорони праці.
4. Спеціальні правила про охорону праці на шкідливих, небезпечних і тяжких роботах.
5. Охорона праці жінок, молоді й інвалідів.
6. Розслідування та облік нещасних випадків та професійних захворювань.
7. Наглядові та контролюючі органи за охороною праці.
8. Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
Задачі
1.Бурильник шахти Лосєв отримав як спецвзуття шкіряні черевики, термін носіння яких 12 місяців. Через рік Лосєв вимагав дати йому нову пару черевиків, не дивлячись на те, що раніш йому було видане взуття, ще придатне для носіння.
Чи є підстава у вимозі Лосєва?
2. Михайлов, працюючи сезонним працівником на будівництві, у березні 2003 року отримав травму ока від рейки, що упала із покрівлі. До цієї травми Михайлов вже був інвалідом III групи. Висновком МСЕК його знову визначено інвалідом III групи з втратою 35% загальної і 55% професійної працездатності. Адміністрація відмовила у складанні акту про нещасний випадок у звязку з тим, що Михайлов є сезонним працівником і що він вже був інвалідом III групи.
Ваша думка?
Тема 14. Трудові спори та порядок їх вирішення в Україні
План практичного заняття
1. Поняття трудових спорів, їх класифікація.
2. Система органів по вирішенню трудових спорів.
3. Організація та компетенція КТС. Розгляд трудових спорів в КТС.
4. Вирішення індивідуальних трудових спорів судами.
5. Поняття та види колективних трудових спорів.
6. Порядок вирішення колективних трудових спорів.
7. Право на страйки та його реалізація.
Задачі
1. Слюсар заводу Гармашенко звернувся до комісії по трудовим спорам у звязку з переводом його на постійну іншу роботу без його згоди. Крім того Гармашенко просив КТС розглянути його спір з директором заводу про сплату за кімнату у заводському гуртожитку в якій він мешкає.
Які спори вважаються трудовими?
Який порядок їх розгляду?
2. Комаров звернувся до комісії по трудовим спорам з питанням оплати по листку непрацездатності. На засіданні комісії були присутні 5 із 10 її членів. Комісія прийняла рішення сплатити Комарову по листку непрацездатності.
Ваша думка по цьому питанню?
3. Андрющенко працював машиністом тепловозу на залізниці. У порядку дисциплінарного стягнення він був переведений на іншу роботу, не повязану з рухом поїздів, Андрющенко відмовився виконати наказ і був звільнений. Тоді він звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі. Суд відмовив в прийнятті заяви тому, що Андрющенко звільнений за невиконання наказу власника, що спори про стягнення які накладені у звязку з Положенням про дисципліну робітників залізничного транспорту не підлягають до розгляду в суді.
Відмову суду прийняти заяву Андрющенко оскаржив у обласний суд.
Чи підлягає скарга задоволенню?
Тема 15. Міжнародно-правове регулювання праці
План практичного заняття
1. Поняття міжнародно-правового регулювання праці, його субєкти.
2. Основні права людини в сфері праці за міжнародно-правовими актами.
3. МОП та її роль в правовому регулюванні трудових відносин. Конвенції та рекомендації МОП.
4. Двосторонні договори України про працевлаштування та соціальний захист працівників.
5. Права громадян України закордоном. Праця іноземців в Україні.
Нормативні акти та література
Всезагальна декларація прав людини, яка прийнята Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р. (Права людини. Основні Міжнародні документи. М., 1990, с.134-142.)
Кодекс Законів про працю від 10.12.71 р. // Відомості Верховної Ради УРСР. 1971. - № 50.
Господарський кодекс України від 16.01.2003р.
Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. зі змін. та доп.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996р. //ВВР. - №2.
Закон України «Про підприємства» від 27.03.91 р. із змін. та доп.
Закон України «Про колективні договори та угоди» від 01.07.93 р. зі змін. та доп.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. зі змін. та доп.
Закон України «Про державну службу» від 16.12.93р. із змін. та доп. ВВР № 52/93.
Закон України «Про адвокатуру» від 19.12.92 р. ВВР № 9/93.
Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.1991р. зі змін. та доп.
14. Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.98 р. ВВР
№34/98.
15. Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. ВВР № 3/92 р., ст. 10.
16. Закон України «Про зайнятість населення» від 01.03.91 р. із змін. та доп.
18. Закон України «Про підприємництво» от 15.12.93 г. (ВВР №7/94)
19. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. зі змін. та доп.
20. Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на
виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999р. зі
змін. та доп.
21. Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII зі
змін. та доп.
22. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської
катастрофи» від 28.02.1991р. зі змін. та доп.
23. Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого
віку в Україні» від 16.12.1993р. із змін. та доп.
24. Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994р. зі змін. та доп.
25. Закон України «Основи законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне
страхування» від 14.01.1998р. зі змін. та доп.
26. Закон України «Про організації роботодавців» від 24.05.2001р. зі змін. та доп.
27. Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999р. зі змін. та доп.
28.Закон України «Про статус суддів» від 15.12.1992р. зі змін. та доп.
29. Закон України «Про статус народного депутата України» від 17.11.1992р. у ред. Закону від 22.03.2001р.
// ВВР. 2001. - № 42.
30. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від
20.12.1991р. // Голос України. 1992. 10 січня.
31. Закон України «Про порядок обрання на посаду та звільнення з посади професійного судді Верховною
Радою України» від 18.03.2004р. зі змін. та доп.
32.Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової
фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25.12.2008р. № 799-VI.
33. Положення про порядок проведення атестації працівників керівного складу державних підприємств,
затв. Постановою КМУ від 27.08.1999р.
34. Порядок повідомної реєстрації галузевих та регіональних угод, колективних договорів. Затв.
Постановою КМУ від 05.04.94, № 225-3Г № 8/94 ст. 194.
35. Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, та
безробітних, а також умови надання матеріальної допомоги в період професіональної підготовки. Затв.
Постановою КМУ від 27.04.98 р. № 578.
36. Положення про порядок надання матеріальної допомоги по безробіттю. Затв. Постановою КМУ від
27.04.98 р. № 578 (ОВУ № 17/98 р.)
37. Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт. Затв. Постановою
КМУ от 27.04.98 № 578-Ук, 01.05.98.
38. Указ ПВС СРСР «Об условиях труда временных рабочих и служащих», від 24.09.74 р.
39. Класифікатор професій, затв. наказом Держстандарту України від 27.06.95 р. №257. - Київ,
Держстандарт, 1995.
40. Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях, затв.
наказом Мінпраці, Мінюста, Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. № 58 із зм. від 26.03.96 №291 (Інф.
бюл. МПУ №9/93 та №5/96).
41. Типова форма контракту з працівником, затв. наказом Мінпраці України від 15.04.94 №23 із зм. від
12.04.95 р. №201 (інф. бюл. МПУ №6/94, №6/95).
42. Перелік психічних захворювань, при наявності яких громадянин не може бути допущений до державних
таємниць, затв. наказом Мінздрава та Держтаємниць України від 15.12.94 р. №305/46 (Бюл. НАМВУ
№3,4/95)
43. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих народного хозяйства
СССР, Общие положения утв. пост. Госкомтруда СССР и ВЦСПС от 31.05.85 г. (Бюллетень Госкомтруда
СССР, 1985).
44.Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и служащих. Общеотраслевые
квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и служащих от 27.03.86.
45.Положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців,
затв. пост. КМУ від 04.01.95 р. № 782 (ЗП №2/96 ст. 56).
46.Про застосування контрактної форми трудового договору з керівниками підприємств, які знаходяться в
загальнодержавній власності. Пост. КМУ від 19.03.93 № 203 із зм. від 08.02.97 р. №167.
47. Список сезонних робіт та сезонних галузей, затв. пост. КМУ від 28.03.97 р. №278 (ОВУ №14/97 с. 18).
48. Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях, затв.
наказом Мінпраці, Мінюста, Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. № 58 із зм. від 26.03.96 №291 (Інф.
бюл. МПУ №9/93 та №5/96).
49. Указ Президента України «Про введення на території України регіональних графіків початку робочого
дня» від 26.04.94р. № 334/95 -УК -29.04.95.
50.Про деякі питання, які повязані з переводом робочих і службовців підприємств, закладів на пятиденний
робочий тиждень із двома вихідними днями. Розяснення Держкомпраці СРСР і ВЦСПС від 08.04.67 №
74/П-10-Бюл. Держкомпраці СРСР - 1967-№6.
51. Положення про порядок і умови застосування праці жінок, які мають дітей і які працюють неповний
робочий час. Затв. постановою Держкомпраці СРСР і ВЦСПС від 29.04.80 №111/8-51 - Бюл.
Держкомпраці СРСР - 1980-№8.
52. Типові правила внутрішнього розпорядку для робочих і службовців підприємств, установ, організацій.
Затв. постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.84 № 213 - Бюл. Держкомпраці СРСР - 1984-№11.
53. Науково-практичний коментар до законодавства про працю// В.Г. Ротань, І.В. Зуб, Б.С. Стичинський.
8-е вид., доп. і перероб. - К.: Видавництво А.С.К.»; Севастополь, Інститут юридичних досліджень, 2007.
944с.
54. Трудове право України: Академічний курс: Підручник для студ. вищ. навч. закл./П.Д. Пилипенко,
В.Я.Бурак, З.Я. Козак та ін.; за ред. П.Д. Пилипенка. 3-тє вид., переробл. і доп. К.: Видавничий Дім
«Ін Юре», 2007. 536с.
55. Трудовое право в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. Издание пятое, переработанное и
дополненное / Под ред. В.В. Жернакова. Х.: «Одиссей», 2007 664с.
56. Трудовое право Украины.// Под ред. Г.И. Чанышевой, Н.Б. Болотиной. Х.: «Одиссей», 2002. 512с.
57. Прокопенко В.І. Трудове право: Курс лекцій. «Вентури», 1996.
58. Прокопенко В.І. Трудове право: Підручник. -Харьків: «Консум», 1998.
59. Венедиктов В.С. Трудовое право Украины: Учебное пособие. - Харьков: «Консум», 2004.
60. Трудовое право России. Учебник. Под ред. А.С.Пашкова. - С-Пб., 1994.
61. Трудовое право России. Учебное пособие. Под ред. В.Н.Толкуновой, К.Н.Гусова. - М., 1996.
62. Научно-практический комментарий к законодательству Украины о труде. Под ред. Б.С.Стычинского,
И.В.Зуба, В.Г.Ротаня. -Т. I, II. -Симферополь: «Таврида», 1998.
63. Бару М. На шляху до нового трудового кодексу («Право України» № 5-6/95)
64. Процевский О. Яким бути новому Кодексу про працю України? («Право України» № 9-10/95)
65. Пилипенко П. Окремі зауваження до проекту Кодексу України про працю. («Право України» № 9/96)
66. Комаренко А. Захист трудових прав громадян у світлі Конституції України «Право України» № 12/97)
67. Рабінович П. Загальна декларація прав людини - вселюдський ідеал гуманізму (до 50 - річчя прийняття)
(«Право України» №12/98)
68. Карпенко Д., Хуторян Н. Правові проблеми Загальної частини про працю» («Право України» № 3/98)
69. Трудовое право: учебник / Под ред. О.В. Смирнова. М.: Проспект, 2003
70. Геращенко Л. Правові проблеми регулювання трудових відносин на підприємствах недержавних форм
власності. («Право України» №11/98)
71. Єрьоменко В. Вольовий характер підстав виникнення трудових правовідносин» («Право України» №
11/98)
72. Барабаш О. Щодо властивостей трудових правовідносин. (Право України» № 3/98, «Народная трибуна»
№ 63/98)
73. Іншин М. Щодо правового забезпечення права на працю в умовах масового вивільнення робочої сили //
Право України, № 3/98./
74. Пастухов В. Правові проблеми ринку праці у Україні. («Право України» №5/96).
75. Побірченко І. Підписуючи контракт подумай про захист». («Право України» №2/97).
76. Лазор Н. Відмежування трудового договору від цивільних договорів. («Право України» №12/97).
77. Свічкарьова Я. Регулювання праці в акціонерних товариствах. («Право України» №1/98).
78. Лазор Н. Договірне і централізоване регулювання умов трудового договору: виришення проблем.
(«Право України» №1/98).
79. Баранюк Ю. Правові проблеми укладення трудового контракту. («Право України» №4/98).
80. Баранюк Ю. Особливості змісту трудових контрактів. («Право України» №9/98).
81. Ярошенко О. Правове регулювання праці іноземців в Україні. («Право Україні» №11/98).