Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

36 Д-З здати до 01 Листопада 2013 року Завдання полягає в тому що треба розробити графік роботи працівників

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

Шановні  Д-36

Д/З здати до 01 Листопада 2013 року

Завдання полягає в тому, що треба розробити графік роботи працівників Вашого підприємства.

Головні умови:

  1.  Скласти список вашого персоналу – не менше 5 осіб з зазначенням посади.
  2.  Складений графік має буде розрахований на Квартал (3 місяці). АЛЕ  якщо у вас Держ. підприємство, то враховуйте загально прийнятий роб. день та вихідні, святкові дні! Якщо комерційне – враховуйте добову норму навантажень та відпочинок!

Рекомендації :  виконувати Д/З краще в Microsoft Office Excel 2007 (кожен місяць – у новій вкладці), якщо вам зручніше Microsoft Office Word 2007 (кожен місяць – нова сторінка).  Не бійтесь застосовувати колір виділення (але в примітках вказуйте що він позначає).

Додатковий теоретичний матеріал

Графіки виходу на роботу, їх характеристика

Раціоналізація режимів праці і відпочинку.

Науково обґрунтований режим праці і відпочинку сприяє збереженню здоров'я працівників, підвищенню їх працездатності. Працездатність - це властивість організму людини витримувати навантаження протягом робочого дня. На неї впливають такі фактори, як величина навантаження та її тривалість, організація й умови праці, кваліфікація, вік працівника, правильне чергування режимів праці і відпочинку. Робочий день чергується періодами, що відрізняються за ступенем працездатності виконавця. У першій половині дня людина втягується в роботу, потім йде період максимально стійкої працездатності, а за ним - поява і наростання втоми. Після обідньої перерви працездатність спочатку трохи знижується, а потім підвищується. До кінця дня знову спостерігається спад працездатності і зростає втома.

Основним часом для відпочинку протягом робочого дня є обідня перерва. Фізіологічно встановлено, що при 7-8-годинному робочому дні обідню перерву варто встановлювати через 3- 4 години після початку роботи. Неправильна організація праці і відпочинку може призвести до перевтоми працівника, що негайно позначиться на його працездатності.

Правильно розроблений і дотримуваний на підприємстві режим праці і відпочинку забезпечує підвищення продуктивності праці, поліпшення якості продукції, знижує виробничий травматизм. Для встановлення розпорядку роботи на кожному підприємстві складаються графіки виходу на роботу. Розрізняють денні, місячні і річні графіки. У денних графіках відбивається тривалість робочого дня, його початок і закінчення, час і тривалість обідньої перерви. У місячних вказуються загальна кількість годин за місяць, чергування робочих днів і днів відпочинку.

Згідно з трудовим законодавством, робочий тиждень складає 40 годин. Неповний робочий день встановлюється за згодою між робітниками та адміністрацією і для неповнолітніх.

Ненормований робочий день встановлюється для тих працівників ресторанного господарства, праця яких не піддається обліку за часом, але кількість робочих годин, відпрацьованих за місяць, повинна відповідати трудовому законодавству або в якості компенсації надається додаткова відпустка.

При виборі і складанні графіків враховують режим роботи підприємства, графік завантаження торговельного залу. На підприємствах ресторанного господарства застосовуються такі графіки виходу на роботу: лінійний, стрічковий (ступінчастий), підсумкового обліку робочого часу, двобригадний, комбінований.

Лінійний графік

Передбачає одночасний прихід і відхід з роботи всіх працівників виробництва. Цей графік застосовується у разі, якщо обсяг роботи повністю виконується за 7-8 годин, завантаження працівників рівномірне протягом зміни. Перевага цього графіка в тому, що забезпечується відповідальність працівників за виконання виробничої програми. Але при тривалому режимі роботи торговельного залу використання лінійного графіка є недоцільним.

Стрічковий (ступінчастий) графік

Передбачає вихід працівників в різний час групами або поодинці відповідно до завантаження торговельного залу. Кожен працівник відпрацьовує 7 або 8 годин.

Недолік- відсутність чіткої побудови бригад, ускладнення плануванні робочого часу, контролю за виходом на роботу, зниження відповідальності деяких членів бригади за виконання виробничої програми.

Графік підсумкового обліку робочого часу

Застосовується на підприємствах з нерівномірним завантаженням в окремі дні тижня або місяця, коли неможливо встановити робочий день нормальної тривалості. При такому графіку допускається різна тривалість робочого дня по днях тижня, але не більше 11 год. 30 хв. з подальшим наданням одного дня відпочинку при обов'язковому відпрацюванні за місяць встановленої норми робочого часу.

Двобригадний графік

Є різновидом графіка підсумкового обліку робочого часу. При цьому графіку організовуються дві бригади, однакові за чисельністю і складом. Вони працюють через день по 11 год. 30 хв. Перевага такого графіка в тому, що склад бригади протягом дня є постійним. Це підвищує відповідальність працівників за виконання виробничого завдання. Недоліком є нерівномірна завантаженість, велика тривалість робочого дня, що викликає стомлюваність і може призвести до погіршення якості продукції та зниження продуктивності праці.

Комбінований графік

Передбачає поєднання різних графіків і застосовується на підприємствах з подовженим робочим днем. Такий графік часто застосовується в ресторанах, де робота в цілому будується за двобригадним графіком виходу на роботу, але з урахуванням технологічного процесу приготування страв і завантаженості торговельного залу деякі працівники виходять на роботу по стрічковому графіку.

Для обліку робочого часу кожного працівника ведеться табель, який підписує директор. Він є документом для нарахування заробітної плати.




1. Муниципальное образование
2. Вопросы к экзамену доц
3. Чужой на земле ~ это роман о Ричарде Бахе ~ летчике ВВС США для которого самолет ~ живое существо а полет ~
4. Социально-психологические особенности больших и малых групп
5.  Понятие и классификация издержек 2
6. Методические рекомендации для студентов по написанию и оформлению выпускной квалификационной дипломной
7. Тіршілік ~здігінен пайда болады деген теория~а ~арсы шы~~ан ~алым- а Ф.html
8. Статья 23 1 Каждый имеет право на неприкосновенность частной жизни личную и семейную тайну защиту своей ч
9. Робота в захищеному режимі мікропроцесора
10. Западном Западном и СевероВосточном районах
11. варианта действий для достижения поставленной цели
12. 20 Поступила в клинику 16 августа 2005г в 11ч55мин
13. Пояснительная записка История образования является уникальной лабораторией в которой на протяжении мно
14. ЕАБаратынский
15. Статья 2 Основные понятия используемые в настоящем Федеральном законе Для целей настоящего Федерального з
16. Найбільш перспективні регіони України для розвитку ностальгічного туризму
17. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук Київ 2002
18. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Київ ~
19. Критерии выбора средств респираторной защиты
20.  Судейский корпус судейское сообщество и статус судей- понятие и общая характеристика Судейским корпу