Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема: Бази даних. Фактографічні й документальні БД. Iєрархiчна, мережева, реляцiйна модель ба зи даних. Основнi елементи та обєкти бази даних: поле, запис, файл. СУБД. Знайомство i робота з базою даних. Пошук інформації в БД.
Мета: Ознайомити учнів з основними поняттями та призначенням баз даних, їх видами та структурою. Розглянути приклади та методи створення. Розвивати логічне мислення та вміння висловлювати свої думки
Тип: Засвоєння нових знань.
Хід уроку.
Фронтальне опитування.
Протягом життя людина накопичує різноманітну інформацію: телефони, адреси, імена та дати народження друзів і знайомих; відомості про те, які книги зберігаються у власній бібліотеці, які ігри, аудіо- та відеозаписи знаходяться на дисках тощо. Такі дані звичайно зберігаються в систематизованому вигляді з тим, щоб ними було зручно користуватися.
Діяльність будь-якої організації, фірми, підприємства невідємна від створення й застосування сховищ даних, які стосуються осіб, що працюють на виробництві, товарів, що випускаються, матеріалів, які необхідні для їх виготовлення, тощо. Такі сховища потрібні для управління виробництвом, організації економічних звязків, реклами продукції. Сховища різноманітної широковживаної інформації створюються для подальшого використання. Такими сховищами людина можне користуватися при замовленні квитка на літак, при купівлі ліків, при виборі автомобіля, для ознайомлення з новою книжковою продукцією тощо.
Систематизоване сховище даних називається базою даних (БД).
Сучасні бази даних створюються на електронних носіях. Це забезпечує надійне збереження даних і зручні засоби роботи з ними.
Для створення баз даних і маніпулювання ними використовують спеціальні програми системи управління базами даних (СУБД).
Основними функціями СУБД є:
· уведення даних у базу та їх збереження;
· редагування даних;
· пошук даних у базі.
Широкого розповсюдження набули СУБД, які зберігають базу даних з інструментами для її опрацювання. До таких СУБД належить Microsoft Access, що буде вивчатися нами далі. Крім неї існують такі програми як FoxPro, dBase, Oracle, Interbase.
Разом з тим, існують інформаційно-пошукові системи, які здатні працювати з різними базами даних. Такі системи здійснюють пошук інформації за запитом користувача.
Залежно від характеру даних, що зберігаються, розрізняють фактографічні та
документальні бази даних.
Основні можливості СУБД
• Поповнення, розширення та відновлення БД;
• Висока надійність зберігання інформації;
• Засоби захисту інформації в СУБД;
• Виведення повної й достовірної інформації на запити користувача.
1. Фактографічними є бази даних, які містять інформацію, що відноситься до певної предметної сфери або галузі діяльності. Наприклад, фактографічними є бази
даних, що містять географічні відомості, дані про хімічні елементи та їх сполуки, інформацію про розклад занять у школі, про особисті дані учнів школи тощо.
2. Документальними є бази даних, які відображають конкретні документи та містять їх бібліографічний опис. Інформація в документах може бути зафіксована в текстовому, звуковому або графічному вигляді. Документ обовязково має реквізити (номер, дату затвердження, місце затвердження, підпис тощо), за якими його можна знайти. Документальні БД є дуже зручними в роботі багатьох фахівців. Наприклад, базами, що містять закони про оподаткування, користуються бухгалтери та економісти; базами даних зі зведенням законів про освіту користуються керівники шкіл, дитячих установ та вищих навчальних закладів.
Залежно від способу подання даних розрізняють ієрархічні, мережні та реляційні бази даних.
1. В ієрархічній базі даних усі елементи розташовуються залежно від їх підпорядкування.
Один елемент вважається головним. Йому підпорядковуються елементи першого рівня. У свою чергу, елементам першого рівня підпорядковуються елементи другого рівня і так далі. Тобто створюється структура впорядкованих елементів, яка називається ієрархією.
Наприклад, ієрархічну базу даних створюють каталоги і файли, що зберігаються на диску
(рис. 1.)
2. У мережній базі даних між елементами теж існує звязок, але звязки можуть бути довільними.
Наприклад, мережну базу даних створює асортимент товарів меблевої фірми «Меблі», що має мережу магазинів, кожний з яких пропонує різні види меблів певних виробників (рис. 2).
3. Інформацію, що зберігається в базі даних, можна подати у вигляді таблиць. Наприклад, база даних фірми «Меблі» складається з таблиць, що містять дані про магазини фірми та їх асортимент, а також виробників, з якими фірма має домовленість про постачання товарів.
Відомості про виробника меблів (реквізити виробника, адреса, телефони тощо) повинні зазначатися на рахунку, який надається покупцеві. Проте ці дані можуть зберігатися в одній таблиці та автоматично заноситися до кожного рахунку, що видається в будь-якому з магазинів фірми.
Бази даних, які зберігають відомості у вигляді таблиць, між якими встановлені звязки, називають реляційними (від англ. relation відношення).
Таблиця складається з рядків і стовпців. Кожний стовпець містить певну характеристику виробів (код, категорія, виробник, назва), а кожний рядок сукупність таких характеристик про окремий виріб.
У термінах СУБД назви стовпців називають іменами полів, а самі стовпці полями.
Рядки називають записами.
У різних записах значення окремих полів можуть повторюватися (у нашому прикладі це категорія та код виробника). Проте бажано, щоб таблиця містила таке поле (або группу полів), значення в якому не повторюються і є унікальними для кожного запису. Таке поле називається ключовим. За ключовим полем можна однозначно встановити запис.
Ключовим полем у розглядуваному прикладі є поле Код товару. За кодом можна визначити всі характеристики виробу категорію, код виробника.
Хоча за зовнішнім виглядом таблиці бази даних нагадують електронні таблиці (наприклад, Excel), між ними є принципова різниця. Електронні таблиці призначаються в першу чергу для здійснення розрахунків, а таблиці бази даних для систематизованого збереження даних і отримання на їх основі потрібної інформації.
Після запуску Access потрібно виконати команду Создать файл для створення нової бази даних.
Справа ви побачите діалогове вікно Создание файла, у якому потрібно обрати спосіб створення БД чи відкриття вже існуючої БД.
Існує декілька варіантів створення БД:
1. Створення порожньої БД, а потім додавання до неї об'єктів (Новая база данных)
2. Створення БД за допомогою шаблону, що містить у собі макет об'єктів на різну тематику.
Операції пошуку в БД використовується частіше не для того, щоб знайти єдиний запис, а для вибору сукупності записав, які задовольняють деяку умову, яку називають умовою пошуку або умову відбору (фільтру). Існує фільтр по виділеному та розширений фільтр з записом умови (правила запису умов розглянемо нижче).
Виконувати дані операції можна за допомогою пункту меню Записи або викликавши контекстне меню.
Існує пошук в пункті меню Правка, який дозволяє шукати по певному полю в цілому, в будь-якій частині всіх полів.
3. Підсумки уроку.
4. Домашнє завдання.
Вивчити конспект.