Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
28
Харківський національний педагогічний університет
імені Г.С.Сковороди
МОТОРІНА Валентина Григорівна
УДК 378.147:51
ДИДАКТИЧНІ І МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ МАТЕМАТИКИ У
ВИЩИХ ПЕДАГОГІЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ
13.00.04 теорія і методика професійної освіти
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора педагогічних наук
Харків - 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському національному педагогічному університеті
імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України.
Науковий консультант доктор педагогічних наук, професор,
член-кореспондент АПН України
Євдокимов Віктор Іванович,
Харківський національний педагогічний
університет імені Г.С. Сковороди,
перший проректор, завідувач кафедри
теорії і методики професійної освіти.
Офіційні опоненти : доктор педагогічних наук, професор,
дійсний член АПН України
Бондар Володимир Іванович,
Національний педагогічний
університет ім. М.П. Драгоманова,
інститут педагоги і психології, директор;
доктор педагогічних наук, професор
Пєхота Олена Миколаївна,
Миколаївський державний університет
імені В.О.Сухомлинського,
завідувач кафедри освітніх технологій,
декан факультету післядипломної освіти;
доктор педагогічних наук, професор
Коваленко Олена Едуардівна,
Українська інженерно-педагогічна академія, ректор.
Провідна установа Херсонський державний університет, кафедра педагогіки та психології, Міністерство освіти і науки України, м. Херсон.
Захист відбудеться 23 березня 2005 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.04 у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за адресою : 61002, м. Харків, вул. Артема, 29, ауд. № 216.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, ауд. № 215-В).
Автореферат розісланий 20 лютого 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Золотухіна С.Т.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність та доцільність дослідження.
Обєктивні процеси та соціальна ситуація в Україні, які останнім часом повязані з розвитком демократизації в суспільстві, поставили перед педагогічною наукою комплекс проблем. На особливу увагу заслуговує проблема модернізації вищої педагогічної освіти, забезпечення науково обґрунтованих змін у стратегіях і структурі освітньої галузі в цілому, пошук нового змісту, методів, форм навчання і технологій реалізації цих змін при підготовці майбутніх учителів, утвердження професіоналізму в системі освіти.
Забезпечення з наукових позицій успіху у вирішенні проблем освіти, що багато в чому визначає майбутнє України, допоможе знайти механізм творчого активного впровадження в сучасну практику результатів науково-педагогічних досліджень про ідеї, умови, засоби ефективних змін в системі освіти.
Простежуючи особливості розвитку окремих процесів в освіті, можна стверджувати, що система педагогічної освіти ще не зовсім адаптована до рівня розвиненої освіти у Європі, вона не орієнтується на особистісно-професійний розвиток майбутніх учителів, що характеризує освіту найбільш розвинених країн світу. На цьому наголошується в Концепції розвитку педагогічної освіти в Україні (2004 р.).
Саме ці обставини додатково стимулюють усвідомлення необхідності змін у професійній підготовці майбутніх учителів. У працях відомих вчених (В.І.Бондар, А.М. Бойко, В.Г. Бутенко, І.А. Зязюн, В.М. Гриньова, О.Г. Мороз, О.М.Пєхота, О.Я. Савченко, І.Ф. Прокопенко, Г.В. Троцко, Г.П. Шевченко, М.Д. Ярмаченко) модернізацію педагогічної освіти розглядають як чинник, що планомірно оптимізує процес професійної підготовки нового вчителя нової доби.
У наукових пошуках вітчизняні вчені звертались до проблематики професійної підготовки вчителя. Такі дослідження ведуться у кількох площинах, а саме :
У дослідженнях згаданих авторів простежуються різні підходи щодо розуміння професійної підготовки вчителя. Проблема модернізації педагогічної освіти ставиться ними досить гостро, але в загальному плані. А ось конкретна проблема професійної підготовки вчителя математики як особливої соціальної особистості, що навчається в нових умовах, ще не стала в українській педагогічній науці предметом спеціальних досліджень. Вивчення широкої джерельної бази (дисертації, монографії, навчальні посібники, статті, матеріали конференцій) не дає уявлення про цілісну систему професійної підготовки вчителя математики в Україні як процесу і як суттєвого фактора впливу на якість освіти майбутніх учителів математики в умовах модернізації освіти на всіх рівнях. Можна лише стверджувати, що на формування системи професійної освіти майбутніх учителів математики впливають різноманітні фактори. Більше того, нова система, що народжується, є результатом впливу цих факторів, які проявляються у різних звязках і відношеннях, стимулюючи при цьому сам процес модернізації педагогічної освіти.
Аналіз наукових праць засвідчує відсутність дидактичних і методичних засад професійної підготовки майбутніх учителів математики. Разом з тим, у нових умовах саме такі засади стануть науковою базою для вирішення цілої низки питань, що дозволить здійснювати цілеспрямовану орієнтацію у засвоєнні знань майбутніми учителями математики та оволодінні ними професійними уміннями і навичками, які забезпечать гарантований розвиток і становлення особистості учня в шкільній системі.
Сьогодні більшість університетів, які готують учителів математики, працюють в інноваційному режимі. Але відсутність сучасної наукової бази значно знижують результативність нововведень, які впроваджуються в навчальний процес, гальмують переведення освітніх систем в режим розвитку. Нечіткість вихідних теоретичних положень утруднюють обмін досвідом, поширення нововведень, які виправдали себе.
Таким чином, враховуючи соціальну значущість проблеми професійної підготовки вчителя математики та вплив на цей процес різнопланових факторів, недостатність результатів наукових досліджень обєктивних умов та змін у системі вищої педагогічної освіти, було визначено тему дисертаційного дослідження “Дидактичні і методичні засади професійної підготовки майбутніх учителів математики у вищих педагогічних навчальних закладах”.
Звязок теми дослідження з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційного дослідження є складовою комплексної програми держбюджетної теми “Розвиток новітніх педагогічних технологій навчання та виховання цілісної творчої особистості” Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, що виконується за проблемою “Підвищення ефективності навчально-виховного процесу в середніх загальноосвітніх і вищих закладах” (РК № 1-200199U 004104). Тема затверджена вченою радою Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди (протокол № 4 від 20 червня 2003 року). Тема узгоджена в Раді з координації наукових досліджень педагогіки і психології в Україні (протокол №7 від 23.09.2003 року).
Обєкт дослідження процес професійної підготовки вчителів математики в умовах педагогічних університетів.
Предмет дослідження система дидактико-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх учителів математики середніх загальноосвітніх шкіл.
Мета дослідження розроблення та обґрунтування дидактико-методичних засад ефективності підготовки майбутніх учителів математики в умовах соціальних, економічних і освітніх змін в Україні.
Концепція дослідження полягає у розкритті багатогранної системи професійної підготовки майбутніх учителів математики, яка виступає методологічним підґрунтям і буде сприяти впровадженню даної системи в якості нової парадигми.
1. Нові соціально-економічні умови зумовлюють необхідність усвідомлення і вироблення нових теоретичних і методичних засад для змін та забезпечення ефективного функціонування системи професійної підготовки майбутніх учителів математики. Зміни у підготовці фахівців з вищою педагогічною освітою обумовлюються взаємозвязком і взаємодією різноманітних факторів історико-суспільних, соціально-політичних, педагогічних. Система підготовки вчителів-математиків має свій зміст, який визначається особливостями і закономірностями професійно-педагогічної спрямованості навчального процесу, передбачає реалізацію професійної сутності, форм і методів засвоєння знань, умінь і навичок, дає змогу обґрунтувати метаутворювальні аспекти педагогічної системи.
2. Аналіз теорії і практики підготовки учителів у попередні періоди сприяє виявленню особливостей сутності педагогічної спадщини і є змістовою базою для обєктивного осмислення тенденцій, пріоритетних напрямків з метою розробки нових педагогічних засад відповідно до сучасних умов розвитку вищої педагогічної освіти, суспільних потреб і запитів щодо якісної підготовки майбутніх учителів математики.
. Створення системи професійної підготовки вчителя математики ґрунтується на врахуванні закономірностей фахової підготовки вчителів, вимог до розвитку багатогранних особистісних якостей учнів і завданнями підготовки відповідних фахівців. Професійна діяльність учителя включає інформаційну, дослідницьку, інтелектуальну, креатину, діагностичну, прогностичну, комунікативну, аксіологічну, проективну, рефлексивну діяльності. Пізнання у навчальному процесі трактується як засіб відкриття нового, а не як уміння запамятовувати навчальний матеріал.
. Потреби модернізації освітньої сфери стимулюють появу висновків щодо важливості подолання суперечностей фахової підготовки майбутніх учителів математики між потребами та інтересами у галузі технологічного озброєння засобами впливу на учня і нерозробленістю педагогічних технологій, спрямованих на формування їх професійних умінь.
. Формування особистості майбутнього вчителя математики передбачає системний підхід до його підготовки шляхом зміни її основних компонентів навчального процесу: мотиваційно-ціннісного, змістовного, процесуального, особистісно орієнтованого, суспільно зумовленого, оцінного. Головний ціннісний орієнтир у діяльності ВНЗ особистість студента, її конкретні й помітні позитивні зміни в процесі напруженої індивідуальної діяльності по розвитку і формуванню власного потенціалу інтелектуально-творчого, соціально-морального, духовно-естетичного і фізичного. Взаємодія компонентів навчального процесу з урахуванням індивідуальних якостей студентів є науковою основою для побудови дидактично-методичної системи професійної підготовки майбутніх учителів математики.
З урахуванням цих положень, а також результатів емпіричних пошуків формування особистості сформульовано загальну гіпотезу: цілеспрямоване формування особистості майбутнього вчителя математики залежить від системного підходу до начального процесу, який передбачає взаємозвязок і взаємодію компонентів, умов, зовнішніх і внутрішніх факторів, що впливають на його професійну підготовку. Взаємодія цих чинників є теоретичною основою для побудови ефективної дидактично-методичної моделі підготовки вчителів математики.
Загальна гіпотеза дослідження опосередкована частковими гіпотезами, такими як :
2. Ефективність професійного становлення майбутнього вчителя математики закономірно залежить від того, в якій мірі він є сам співтворцем теоретичної і методичної системи професійної підготовки.
. Функціонування систем професійної підготовки майбутніх учителів математики мусить мати безперервний характер, забезпечуючи постійно змістову, дидактико-методичну і технологічну підготовку на рівні бакалавра і спеціаліста.
. Професійна підготовка майбутніх учителів математики набуватиме структурної повноцінності, якщо вона забезпечується педагогічною технологію формування основних професійних знань та вмінь.
Відповідно до обєкта, предмета, мети й гіпотези визначено основні завдання дослідження:
Методологічною основою дослідження є: філософські положення теорії пізнання, з позицій якої професійна діяльність розглядається як обєкт системного вивчення, обєктивності аналізу та інтерпретації джерельної бази з позицій цілісності, єдності, взаємодії різних чинників; філософські, педагогічні, психологічні наукові концепції, ідеї і положення про цілісність, неперервність і комплексність професійної підготовки; ідеї діалектичного розвитку особистості в результаті включення в різноманітні види діяльності.
Теоретичною основою праці є : ідеї, положення, висновки, результати дослідження з проблем:
Методи дослідження. Для розвязання поставлених завдань, досягнення мети, перевірки гіпотез використано методи:
Теоретичні : теоретичний аналіз і синтез, які застосовувались на етапах визначення мети, предмета, гіпотези і завдань дослідження, у розробці дидактичних і методичних засад, змісту і напрямків системи професійної підготовки учителя математики, в оцінці результатів дослідження; історико-логічний під час вивчення теоретичних основ проблеми дослідження; побудови моделей у процесі гіпотетичних передбачень.
Емпіричні : діагностичний (бесіди, анкети, тести, інтервю); обсерваційний (спостереження); прогностичний (експертні оцінки, моделювання); експериментальний (вивчення результатів спостереження, педагогічний експеримент, методи математичної статистики, компютерна обробка отриманих матеріалів).
Організація дослідження. Дослідження здійснювалось у 1990-2003 роках і охоплювало такі етапи науково-педагогічного пошуку.
На аналітико-констатуючому етапі (1990-1991 р.р.) здійснювалися вивчення й аналіз стану проблеми дослідження. Аналіз досвіду роботи вищих педагогічних закладів освіти; сформульовано базові теоретичні питання.
На аналітико-пошуковому етапі (1992-1995 р.р.) сформульовано гіпотезу, мету і завдання дослідження, встановлено зміст і обсяг професійної діяльності майбутнього вчителя математики в умовах модернізації педагогічної освіти, розроблено концепцію професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах модернізації педагогічної освіти; науково обґрунтовано теоретико-методологічні основи професійної підготовки майбутнього вчителя математики і на їх основі побудована модель професійної підготовки майбутнього вчителя математики на сучасному етапі; розроблено науково-методичну систему професійної підготовки майбутніх учителів математики в умовах модернізації освіти; науково обґрунтовано технологію професійної підготовки майбутнього вчителя математики до проектування технологій навчання математики в сучасній школі; визначено дослідно-експериментальні методики; визначено програму дослідження; встановлено кількісний і якісний склад учасників експерименту; проведено масове обстеження студентів і викладачів.
На формуючому етапі (1996-1998 р.р.) здійснювалася дослідно-експериментальна перевірка гіпотези, концептуальних положень, науково-методичної системи реалізації технології професійної підготовки майбутнього вчителя математики до проектування технології навчання математики в сучасній школі, аналіз проміжних результатів контрольних зрізів, корекція експериментальних методик.
На завершально-узагальнюючому етапі (1998-2000 р.р.) проводилася інтегративна обробка даних, зіставлення одержаних експериментальних результатів з метою і гіпотезою; документування ходу та результатів дослідження відповідно до вимог ВАКу.
На впроваджувальному етапі (2000-2003 р.р.) одержані результати безпосередньо впроваджено у навчальний процес педагогічних закладів освіти. Узагальнені дані теоретичного пошуку і дослідно-експериментальної роботи відображено в докторській дисертації, навчальних посібниках, методичних рекомендаціях, визначено перспективи подальших досліджень цієї проблеми.
Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна робота виконувалася у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Інституті післядипломної освіти при Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Полтавському державному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка, науково-методичному педагогічному центрі управління освіти Харківської міської ради при роботі з керівниками районних методичних обєднань вчителів математики. Експериментальною роботою було охоплено 1200 студентів.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у: розкритті актуальності наукової проблеми професійної підготовки учителя математики як особливої соціальної особистості, що навчається в нових умовах; вперше розроблено і обґрунтовано концептуальні засади діяльності вищих педагогічних навчальних закладів по оновленню шляхів, умов і засобів професійної підготовки майбутніх учителів математики; вперше запропоновано структурно-змістовну модель професійної підготовки вчителя математики та обґрунтовано доцільність її функціонування в умовах модернізації освіти в Україні; розроблено педагогічну технологію навчання майбутніх учителів математики, особливостями якої є інтеграція, цілісність змісту і діяльнісний підхід до професійної підготовки; уточнення і подальшого розвитку набула система організаційно-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх учителів математики (кадрове, інформаційне, психолого-педагогічне, програмно-методичне, гармонізація впливу різноманітних чинників на якість підготовки студентів).
Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що: розроблені та науково обґрунтовані теоретичні і методичні засади професійної підготовки майбутніх учителів математики; виявлено особливості сучасного етапу і тенденцій професійної підготовки нового учителя математики нової доби; визначено і розкрито зміст понять “професійна підготовка”, “система професійної підготовки”; створено ефективну дидактико-методичну систему професійної підготовки студентів-математиків на основі нової структурно-функціональної моделі навчання; розроблено механізм реалізації особистісно-професійного розвитку студентів в умовах запропонованої авторської технології навчання.
Практичну значущість дисертації складають:
Впровадження результатів дослідження.
Основні результати дослідження впроваджено у навчальний процес Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди (довідка № 1058 від 02.11.2003), Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г.Короленка (довідка № 01-51/4869 від 9.12.2003), Інституту післядипломної освіти при Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди (довідка № 1059 від 02.11.2003), а також при роботі з керівниками районних методичних обєднань вчителів математики у науково-методичному педагогічному центрі управління освіти Харківської міської ради (довідка №1437 від 05.12.2003).
Особистий внесок автора у працях, що написані у співавторстві, полягає у розробці концепції та теоретичному обґрунтуванні основних ідей і положень досліджуваної проблеми; теоретичному обґрунтуванні мети, сутності принципів, новітніх технологій професійної підготовки студентів; обґрунтуванні технологічного підходу до процесу формування у майбутніх фахівців ґрунтовних професійних знань і засобів ефективної діяльності, високого професіоналізму; розкритті сутності професійної підготовки майбутнього вчителя і розробці її моделі; обґрунтуванні науково-методичної системи реалізації технології професійної підготовки майбутнього вчителя та її реалізації; науковій обробці отриманих результатів.
Вірогідність і обґрунтованість результатів дослідження забезпечувалися методичною і теоретичною обґрунтованістю його вихідних позицій, застосуванням комплексу взаємоповязаних методів відповідно до мети, гіпотези та завдань дослідження; репрезентативністю вибірки і статистичною значущістю отриманих показників, значним обсягом емпіричних даних, конкретністю математичної обробки, тривалим масовим експериментом.
Апробація результатів дослідження. Основні положення і результати дослідження доповідались і одержали схвалення: на науково-практичній конференції “Педвуз і проблеми сучасної загальноосвітньої школи” м. Кривий Ріг (1990), республіканській науково-практичній конференції “Цілісний підхід до формування пізнавальної активності школярів та студентів” м. Харків (1992), науково-теоретичній конференції “Соціально-політичний портрет сучасного молодого спеціаліста” м. Умань (1992), другій міжнародній конференції “Проблеми українізації компютерів” м. Львів (1992), науково-теоретичній конференції “Психолого-педагогічні проблеми розвитку і діагностики творчих здібностей майбутнього вчителя” м. Кривий Ріг (1992), міжвузівській науково-практичній конференції “Психолого-педагогічні основи становлення творчої особистості учителя” м. Суми (1992), міжвузівській науково-практичній конференції “Основні шляхи підвищення професійного рівня майбутніх учителів та сучасної технології навчання в педвузі” м. Житомир (1993), міжнародній науково-практичній конференції “Педагогічна спадщина М.В.Остроградського і розвиток освіти України” м. Полтава (1996), міжвузівській науковій конференції “Нові педагогічні технології навчання і виховання” м. Словянськ (1997), 2-й Міжнародній міждисциплінарній конференції “Сучасні проблеми науки і освіти” м. Керч (2001), регіональній науково-методичній конференції “Харківська вища школа: методичні пошуки на рубежі століть (2001), всеукраїнській науково-практичній конференції “Сучасні освітні технології” м. Харків (2001), науково-практичних конференціях “Теорія та методики навчання математики, фізики, інформатики” м. Кривий Ріг (2002, 2003), науково-практичній конференції “Теорія та методики навчання інформатики, математики та хімії” м. Мелітополь (2002), 3-й Міжнародній міждисциплінарній науково-практичній конференції “Сучасні проблеми науки та освіти” м. Харків (2002), постійно діючому Всеросійському семінарі викладачів математики і методики в Ярославлі (1990), Барнаулі (1990), Рязані (1991), Коломні (1992), Чебоксарах (1992), Єлабузі (1994), Міжнародній міждисциплінарній науково-практичні й конференції “Сучасні проблеми науки і освіти”м. Ужгород (2002р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Особистісно-орієнтоване навчання математики: сьогодення і перспективи”м. Полтава (2003). Результати виконаної роботи обговорювалися на засіданнях кафедри теорії та методики професійної освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, на звітних науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу (1994-2003 р.р.)
Публікації. Результати дослідження опубліковано у 92 друкованих працях, з них 30 одноосібних, загальний обсяг особистого внеску авторських аркушів, у тому числі: 1 монографія, 16 навчальні посібники, 26 статей у провідних наукових фахових журналах і збірниках наукових праць, 17 брошур науково-методичних рекомендацій, 32 статті у збірниках матеріалів і тез конференцій.
Кандидатська дисертація на тему “Розвиток графічної грамотності учнів VI-VIII класів при навчанні математиці”захищена у 1988 році. Матеріали кандидатської дисертації у тексті дисертації не використано.
Обсяг і структура дисертації. Робота складається зі вступу, чотирьохрозділів, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (362 найменування), додатків. Загальний обсяг дисертації становить 513 сторінок, із них основного тексту 390 сторінок. Дисертація містить: 53 рисунки, 28 таблиць, 5 додатків.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У вступі обґрунтовано актуальність і доцільність дослідження, визначено обєкт, предмет, мету, викладено провідні положення концепції дослідження, його завдання, загальну і часткову гіпотези, методологічну та теоретичну основи дослідження, розкрито наукову новизну, теоретичне і практичне значення одержаних результатів дослідження.
У першому розділі “Теоретико-методологічні основи професійної підготовки майбутнього вчителя математики” проаналізовано філософську, історичну, психолого-педагогічну літературу, в якій розглядається питання формування особистості професійної підготовки фахівця на сучасному етапі. Виявлено, що система професійної освіти розглядається у єдності соціально-економічних, суспільно-політичних та культурних явищ. Професійна освіта не здійснюється без наявності більш-менш усвідомлених підходів, ідей, образів і моделей особистості. З різних позицій і в різній мірі дослідники звертають увагу на різноманітні фактори впливу на якість професійної освіти. На становлення та функціонування системи професійної освіти впливають обєктивні соціально-педагогічні умови, життєва ситуація, цілі, плани та устремління особистості. У час масштабних різноманітних соціальних, економічних і політичних перетворень зростає роль педагогічної науки, яка мусить запропонувати нові моделі професійної підготовки вчителів, адже існуючі моделі, з їх досить вираженим авторитарним характером, виявилися непридатними для нової школи, яка орієнтується на людину.
В обґрунтованій теоретичній концепції оновлення професійної підготовки вчителів математики передбачається створення дидактико-методичної системи такої підготовки.
На основі теоретичного аналізу наукової літератури встановлено, що в структурі професійної підготовки вчителя виділяються такі складові: психологічні і педагогічні знання; професійно-педагогічні вміння; професійно-психологічні позиції, установки вчителя; індивідуальні особливості, як чинники оволодіння вчителем професійними знаннями і вміннями. Педагогічна діяльність реалізується в певних педагогічних ситуаціях, різноманітних діях, які визначають реалізацію тієї чи іншої психолого-педагогічної функції, відтворюючи структурну організацію педагогічної діяльності. В пропонованому дослідниками трактуванні педагогічної діяльності (Н.В. Кузьміна, О.К. Маркова, В.О. Сластьонін, О.І. Щербаков і ін.) всі педагогічні функції поділяють на дві групи цілепокладання і організаційно-структурні. В першу групу входять орієнтаційна, розвивальна, мобілізуюча (стимулююча психічний розвиток учня) та інформаційна функції. Ця група функцій співвідноситься з дидактичними, академічними, особистісними здібностями людини. Аналіз організаційно-структурних функцій (конструктивної, організаторської, комунікативної, гностичної) виявляє індивідуально-психологічні особливості вчителя і свідчить про його предметно-професійну компетентність.
Педагогічна діяльність, проявляючись в професійно-орієнтованих діях, виступає як складна функціонально-операційна структура з неоднозначними і неоднорідними звязками між функціями і педагогічними діями, які відображають професійну позицію вчителя.
Педагогічна діяльність, будучи спрямованою на особистісний, інтелектуальний і діяльнісний розвиток учня, одночасно виступає як основа його саморозвитку і самовдосконалення. Вона визначається предметним змістом, до якого входять мотивація, цілі, предмет, засоби, способи, продукт і результати. Структурну організацію педагогічної діяльності характеризує сукупність дій (умінь). Предметом педагогічної діяльності є організація навчального процесу, спрямованого на засвоєння учнями предметного соціокультурного досвіду як основи і умови розвитку. Засобами педагогічної діяльності є наукові (теоретичні і емпіричні) знання, за допомогою яких формується тезаурус вихованців. Результатом педагогічної діяльності є особистісний, інтелектуальний розвиток учня, збагачення його як особистості, як субєкта навчальної діяльності.
На сучасному етапі специфічним видом професійної діяльності виступає педагогічний аналіз. Предметом особливої уваги виступає інноваційна діяльність, яка трактується як особистісна категорія, як творчий процес і результат творчої діяльності. Продуктивним є підхід В.О. Сластьоніна і Л.С. Подимової, які інноваційну діяльність розглядають як трьохрівневу структуру, основою якої є осмислення особистістю власної пошуково-творчої діяльності (рефлексія); креативно-перетворююча діяльність і співтворчість. Структурні компоненти інноваційної діяльності: мотиваційний, креативний, технологічний і рефлексивний. Вивчення широкого обсягу наукових джерел не дає уявлення про цілісну систему професійної підготовки вчителя як процесу і як реального фактора впливу на якість навчання майбутніх учителів в умовах модернізації освіти на всіх рівнях. Разом з тим, проведений аналіз функцій професійно-педагогічної діяльності (інформаційно-комунікативна, регулятивно-комунікативна, афективно-комунікативна); компонентів професійно-педагогічної діяльності (гностичний, комунікативний, організаторський, конструктивно-проектуючий); змісту власне професійно-педагогічної діяльності (уміння передавати знання з предмету, застосовувати педагогічні технології, застосовувати методики, організовувати викладання, організовувати навчання) дає підстави стверджувати наявність обсягу фактичного матеріалу, щоб вийти на більш глибоке розуміння реальних і прогнозованих результатів дослідження.
Дослідники (В.І. Бондар, А.Й. Капська, Л.В. Кондрашова, О.В. Киричук, Г.В. Троцко та ін.) розглядають професійну діяльність як процес, що забезпечує конструювання предметного змісту цієї діяльності та керівництво діяльністю учнів, що стимулює якісні перетворення його особистості.
Аналіз досліджень з проблем розвитку педагогічної освіти дає підстави визначити такі характеристики професійної діяльності вчителя математики:
У структурі професійної діяльності ми виділяємо два блоки: традиційний (культурологічний, загальнологічний, методичний і т.п.) та інноваційний (креативний, варіативний і т.п.). Ця структура є основою професійної підготовки майбутнього вчителя математики. На сьогодні чіткого визначення професійної підготовки вчителя немає. Під поняттям “професійна підготовка майбутнього вчителя”ми розуміємо єдність змісту, структури, цілей навчання та виховання студентів, способів реалізації набутих знань, умінь і навичок в роботі з учнями. Професійна підготовка передбачає цілеспрямовану діяльність по засвоєнню знань студентами та оволодіння ними уміннями і навичками, які будуть використані для стимулювання розвитку особистості учня.
Аналіз праць, опублікованих в останні роки, дозволяє визначити функції сучасної професійної підготовки майбутнього вчителя: соціально-гуманітарну, психолого-педагогічну, фахову, особистісно-орієнтовану, практичну. Вчитель це особистість, яка має вирішувати надзвичайно широкий спектр функцій.
Соціально-гуманітарна функція підготовки передбачає поглиблення знань студентів з таких напрямів: українознавчого, філософського, політологічного, соціального, історичного, економічного, екологічного, культурологічного, етико-естетичного, мовознавчого, фізкультурно-оздоровчого, релігіознавчого. Ця функція забезпечує наступність, ступеневість та безперервність здобуття освіти протягом життя. Психолого-педагогічна функція підготовки забезпечує оволодіння знаннями з педагогіки та психології. Вона передбачає функціональне самовизначення педагога в навчальному процесі, його позицію; знання про критерії педагогічної дії, взаємодії, процесу; педагогічні здібності як основний показник педагогічної майстерності; рефлексію педагогічних дій на кожному інтервалі навчального процесу. Фахова функція підготовки забезпечує вирішення питань набуття студентами теоретичних знань зі спеціальності, вироблення практичних умінь і навичок, необхідних для здійснення професійної діяльності. Її зміст визначається: фундаментальними дисциплінами спеціальності; навчальними дисциплінами фахового спрямування; навчальними дисциплінами з методик викладання шкільних предметів.
Практична функція підготовки має на меті: поглиблення теоретичних знань на основі практичного навчання; вироблення у майбутніх педагогів умінь та навичок практичної діяльності в навчально-виховних закладах; формування та розвиток професійних умінь та навичок; оволодіння сучасними методами і формами педагогічної діяльності, новими прогресивними формами навчання математики; формування дослідницького підходу до педагогічної діяльності. Практична підготовка здійснюється через навчальні фахові (педагогічні) практики. Особистісно орієнтована функція підготовки забезпечує вирішення проблем розвитку особистісних і професійних здібностей і якостей студентів.
Необхідність вирішення різноманітних функцій і врахування висунутих щодо них вимог дає підстави стверджувати, що сучасна підготовка майбутнього вчителя повинна цілеспрямовано формувати необхідний рівень усвідомлення ним своїх особистісних властивостей, професійних якостей, озброювати його активними методами соціальної та навчально-виховної взаємодії, які б сприяли становленню професійної самосвідомості та професійної компетентності; суттєві змістовно-дидактичні ознаки процесу становлення майбутнього вчителя математики: ознаки субєкта діяльності (динаміка знань і методичних вмінь педагога; осмислення власних педагогічних труднощів і на цій основі корекція діяльності; її прогнозування та моделювання); ознаки обєктів управління діяльністю (системність побудови цілей, змісту, форм і технологій; формування стимулів розвитку та методичного самовизначення).
До структури професійно-педагогічної підготовки входить методична складова. Під методичною підготовкою майбутнього вчителя розуміємо оволодіння ним основами методичної діяльності вчителя. Нами встановлені вимоги до розробки системи методичних знань майбутнього вчителя: виділені базові елементи, на яких будується система методичних знань; кожен базовий елемент системи розкривається через послідовність дій учителя; ця послідовність передбачає взаємодію з учнем як субєктом декількох рівнів підготовки, побудова нових елементів системи методичних знань учителя на основі базових здійснюється шляхом зміни цілі, змісту, форм, методів, засобів; в системі методичних знань представлені основні функції його діяльності; система методичних знань передбачає вчителя як субєкта декількох рівнів підготовки.
Професійна підготовка виступає як система, основними компонентами якої є: цілі підготовки вчителя (предметні, функціональні, особистісні); фундаментальна підготовка, психолого-педагогічна підготовка, фахова підготовка, особистісно орієнтована підготовка; методи (репродуктивний, експертно-аналітичний, системологічний) теоретична група; навчання (самопізнання, саморозвиток, самоконтроль) особистісно орієнтована група; форми (навчальна діяльність, квазіпрофесійна діяльність, практична діяльність) практична група. Зміст навчання складають: загальнонауковий блок, практичний блок з обовязковим врахуванням державного компоненту, регіональний компонент (визначається потребами і специфікою регіону), особистісний компонент (визначається тим, хто навчається).
При обґрунтуванні теоретико-методологічних основ професійної підготовки майбутнього вчителя були проаналізовані різні підходи до розвязання завдань професійної підготовки майбутнього вчителя, а саме: професійно-діяльнісний підхід до підготовки вчителя (Л.І. Рувинський), інтенсифікація існуючої системи підготовки вчителя на основі цільового підходу (Н.О.Половникова), концепція підготовки студента, яка ґрунтується на її цілісності (В.А. Семиченко), концепція професійної підготовки на основі управлінського підходу (Н.Д. Хмель), концепція професійно-педагогічної спрямованості математичної підготовки студентів (О.Г. Мордкович); концепція методичної підготовки вчителя на базі міжпредметних звязків (В.М. Келбакіані), система безперервної методичної підготовки, орієнтованої на формування методичної культури вчителя математики (І.О. Новик), технологія проектування траєкторії професійного становлення майбутнього вчителя (В.М. Монахов), система методичної підготовки вчителя математики на основі особистісно орієнтованого підходу (Н.Л. Стефанова).
Проведений аналіз дозволяє зробити такі висновки :
. Не можна віддавати перевагу якомусь одному з підходів, оскільки вони є сторонами єдиного складного педагогічного процесу.
2. У багатьох авторів спостерігається абсолютизація власного підходу без достатньої переконливої наукової аргументації.
. Жодна із спроб часткових зміна або удосконалення деяких компонентів професійної підготовки вчителів не дали очікуваних результатів.
4. Часткове поліпшення традиційної системи професійної підготовки студентів не може дати позитивного результату у формуванні нового покоління учителів.
. Існуюча модель професійної підготовки майбутніх учителів математики вичерпала всі свої прогресивні можливості, її вже не можна ні поліпшити, ні удосконалити. Залишається одне замінити діючу модель на нову.
У другому розділі “Дидактичні засади професійної підготовки майбутнього вчителя математики” розроблено нову модель професійної підготовки майбутніх учителів математики, обґрунтовано технологію її реалізації.
При розробці нової моделі професійної підготовки ми керувались наступними вимогами :
Теоретичний аналіз наукової літератури дозволив виявити, що феномен “педагогічна технологія” багатозначний, відрізняється складністю та багатомірністю. Незважаючи на велику кількість визначень поняття “педагогічна технологія”, можна виділити такі основні положення: процесуальний двосторонній характер взаємозвязаної діяльності викладача і учня; сукупність прийомів, методів; проектування і організації процесу; наявність комфортних умов.
Покладена в основу нової моделі ідея особистісно і практично орієнтованої підготовки майбутнього вчителя певною мірою розроблена у вітчизняній психолого-педагогічної літературі теоретико-методичного рівня (І.Д. Бех, В.І.Бондар, О.С. Падалка, І.Ф. Прокопенко, А.С. Нісімчук, О.М. Пєхота, С.О.Сисоєва), де вказано, що одним з провідних завдань є створення такого освітньо-розвиваючого середовища, при взаємодії з яким у майбутнього вчителя формується готовність до роботи, на основі якої виробляється особистісна педагогічна концепція і авторська технологія.
Особистісно орієнтовані технології навчання, як і всі інші, розробляються на основі теорії цілепокладання. Функціонування педагогічної системи, при впровадженні цих технологій, повязане з адаптацією до особистісних якостей студентів, їх типологічних та індивідуальних властивостей. Дидактичні характеристики особистісно орієнтованих технологій передбачають особливості навчально-педагогічного процесу: задачну побудову навчальної інформації; врахування навчальних можливостей студентів; управління навчальною діяльністю; демократичні форми взаємодії. Дидактична конструкція особистісно орієнтованих технологій здійснюється за допомогою адаптації освітнього процесу (цілей, змісту, методів, діагностики, структури дидактичного відношення і освітнього інформаційного складу процесу навчання) до особистісних можливостей студентів та планових завдань розвитку когнітивної, чуттєвої й інтелектуальної сфери особистості. Технологічна культура передбачає усвідомлення ним єдності цілей, функцій, змісту, засобів, методів навчання, які створюють орієнтацію на професіоналізм. Дотримування цієї умови визначає вибір і розробку педагогічних технологій, які виконують роль інструментарію навчання. При цьому технологізація навчання передбачає послідовність постановки задач і способів їх розвязання на різних рівнях: концептуальному; власне технологічному у вигляді принципів організації навчального процесу; в якості припису чи інструкції навчання; у вигляді визначеного складу і структури управління; безпосередньо на процедурному рівні.
Аналіз педагогічних технологій навчання математики, технологій навчання у вищій школі дав можливість виділити їх загальні характерні ознаки: психологічною основою технологій є теорія навчальної діяльності і діяльнісний підхід до навчання; сучасні технології навчання це особистісно орієнтовані технології; проектування технології проходить за етапами: цілепокладання, підготовка навчального матеріалу для самостійної роботи; створення орієнтиріврозяснення основних принципів і способів діяльності, контролю і мотивації; управління самостійною роботою.
У розділі розкриваються основні принципи, на яких базується дидактична підготовка студента і які, як показало дослідження, допомагають змоделювати процес професійної підготовки майбутніх учителів математики:
принцип професійно-педагогічної спрямованості навчання;
На основі аналізу філософської, психолого-педагогічної та методичної літератури можна стверджувати, що професійна підготовка виступає, з одного боку, як галузь наукового знання, а за іншого, як особлива галузь людської діяльності, особистісна форма якої залежить від змісту, форм, засобів і методів навчання, які у своїй сукупності базуються на визначених цілях професійної підготовки. При розробці цілей орієнтиром стають вимоги освітньо-кваліфікаційної характеристики (ОКХ) фахівця.
Відповідно до цілей професійної підготовки створюється зміст навчання. Цілі і зміст повязані з функціонуванням як усієї системи професійної підготовки вчителя, так і окремих її компонентів, впливаючи на вибір напрямів, форм, технологій навчання.
Досягнення цілей і врахування принципів професійної підготовки свідчать, що у майбутнього вчителя повинна бути сформована готовність до вирішення багатьох функцій. При цьому особливо наголошуємо на реалізації дидактичних засад, необхідних для підготовки компетентного фахівця.
Професійна підготовка повинна слугувати особистості і суспільству, а не державі. У цьому звязку зазначаємо, що дидактична модель професійної підготовки майбутнього вчителя має бути спрямована на створення умов саморозвитку, самореалізації, формування субєктності студента.
Принцип субєктності допомагає реалізувати нову педагогічну ідею, новий напрямок підготовки, який протиставляється підходу до особистості як до обєкта. При використанні цього принципу професійна підготовка стає субєктно значущою, наповненою для студента особистісним смислом, почуттями, зафіксованими в його субєктному досвіді. Саме субєктний досвід засвідчує унікальність, неповторність кожної особистості, він є тим простором, в якому можливе співробітництво, співпраця викладача і студента.
Віддаючи належне субєктності, без розвитку якої обмежуються ініціатива і творчість, ми вважаємо, що професійна підготовка повинна формуватись не з позицій субєктного досвіду конкретного студента, а з позицій актуального педагогічного ідеалу, в якості якого виступає дидактична модель професійної підготовки майбутнього учителя математики.
Ця модель стає основою програмування сучасної професійної підготовки майбутніх учителів математики, а реалізація моделі забезпечується відповідною педагогічною технологією.
Технологія навчання системна категорія, зорієнтована на дидактичне застосування наукового знання, наукових підходів до аналізу і організації навчального процесу з урахуванням емпіричних інновацій викладачів і спрямованості цього процесу на досягнення високих результатів у розвитку особистості студентів. Структурними складовими такої системи є: цілі навчання; засоби педагогічної взаємодії, в тому числі мотивація і засоби викладання; організація навчального процесу; студент; викладач; результат діяльності (в тому числі рівень професійної підготовки). Управління процесом навчання включає в себе два взаємоповязаних процеси: організацію діяльності студента та контроль за цією діяльністю.
При проектуванні освітнього процесу ми виходимо з того, що процес навчання методики вивчення математики має трьохрівневу ієрархічну структуру: процес навчання (зміст навчання, процес викладання, процес учіння), навчальна ситуація (дидактична задача, метод викладання, рівень пізнавальної діяльності), навчальна проблема (пізнавальна задача, пізнавальна дія, дидактичний прийом). При цьому передбачається, що кожна наступна навчальна проблема, хоча б до певної міри, але складніша попередньої в рамках навчальної ситуації. В свою чергу, кожна наступна навчальна ситуація також повинна бути складнішою попередньої. Здійснення цього принципу в організації навчання спрямоване на розвиток студентів. Ефективність процесу навчання безпосередньо залежить від якісного рівня навчальної проблеми, а також від того, наскільки буде оптимальною послідовність навчальних проблем для досягнення цілі навчальної ситуації. Основою технології навчання є субєкт-субєктні стосунки викладача-студента(ів), студент-студент(и), де особистісні якості студента, його мотиви виступають важливим фактором формування майбутнього фахівця. В них проходить основна ідея, яка полягає в усвідомленні мотивів навчання студентом для досягнення максимального ефекту. При проектуванні технології навчання і діяльності по її здійсненню ми спираємось на загальні дидактичні принципи і принципи професійної підготовки майбутнього вчителя математики.
Викладене бачення сучасної професійної підготовки ілюструє запропонована нами модель.
c1 :
c7 :
c1 ():
( )
(, , , )
( )
(, , , , ).
d6,
ea
cf :
d3 :