Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і. Стан порушений

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Крок 2. Загальна лікарська підготовка. 2007 рік

 1 Під будівництво лікарні в районному центрі відведена земельна ділянка загальною площею 2,0 гектара.  Стаціонар якої максимальної потужності може бути збудований на цій земельній ділянці?    

*A. На 100 ліжок   

B. На 400 ліжок   

C. На 800 ліжок   

D. На 200 ліжок   

E. Понад 1000 ліжок   

 2 У новонародженого після патологічних пологів з першого дня життя відсутні активні рухи у правій руці. Стан  порушений. Рефлекс Моро праворуч не викликається. Різко знижені сухожилково-періостальні рефлекси на  ураженій руці. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Травматичний плексит, тотальний тип   

B. Внутрішньочерепна пологова травма   

C. Травматичний перелом правої плечової кістки   

D. Остеомієліт правої плечової кістки   

E. Травматичний плексит, дистальний тип   

 3 До лікарні швидкої допомогою доставлено хлопчика 7-ми років. Скарги на неприємні відчуття в ділянці серця,  біль в епігастрії, запаморочення, блювання. Об'єктивно: виражена блідість шкірних покривів, задишка,  пульсація яремних вен. Межі серця в межах норми. Тони серця ясні, ЧСС- 170/хв, пульс малого наповнення.  АТ-90/50 мм рт.ст. На ЕКГ: пароксизм шлуночкової тахікардії. Для зняття пароксизму педіатр призначила:   

A. Еналаприл   

B. Ніфедіпін   

C. Морфін   

D. Строфантин   

*E. Лідокаїн   

 4 У хворого 28-ми років без постійного місця проживання, госпіталізованого з попереднім діагнозом "грип", на  5-й день хвороби з'явився розеольозно-петехіальний висип на тулубі та внутрішніх поверхнях кінцівок.  Температура $41^0С$, ейфорія, гіперемія обличчя, почервоніння склер, тремор язика, тахікардія,  спленомегалія, збудження. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Черевний тиф   

B. Алкогольний делірій    

*C. Висипний тиф    

D. Кір   

E. Лептоспіроз   

 5 Хворий 42-х років після підняття важкого предмету відзначив різкий біль у правій половині грудної клітки,  різко посилилася задишка. Стан хворого важкий: ціаноз губ та слизових, ЧДР- 28/хв, Ps- 122/хв. Над правою  половиною грудної клітки перкуторно - тимпаніт, аускультативно - різко ослаблене дихання; акцент ІІ тону над  легеневою артерією. АТ- 80/60 мм рт.ст. Який основний невідкладний захід на догоспітальному етапі?    

A. Викликати кардіологічну бригаду    

B. Введення еуфіліну    

C. Введення адреналіну   

*D. Аспірація повітря з плевральної порожнини    

E. Інгаляція кисню    

 6 У чоловіка 65-ти років з утрудненим сечовиділенням, у зв'язку з доброякісною аденомою передміхурової  залози, виникли лихоманка з ознобом, гіпотензія, синусова тахікардія. Шкірні покриви теплі, сухі. У крові -  абсолютна нейтропенія. Чим викликані такі гемодинамічні зміни?    

A. Вторинна рефлекторна вазодилятація, у результаті зменшення серцевого викиду    

*B. Ендотоксемія з активацією системи комплементу   

C. Вторинні ендотеліальні зміни, в результаті бактеріального ураження   

D. Вторинна недостатність кровообігу зі збереженою систолічною функцією, у результаті периферичної  вазоконстрикції    

E. Рефлекторна вагусна стимуляція зі зменшенням серцевого викиду   

 7 Хвора госпіталізована зі скаргами на періодичний біль внизу живота, який посилюються під час менструацій,  слабкість, нездужання, нервозність, мажучі темні кров'яні виділення з піхви напередодні та після менструації.  При бімануальному дослідженні: тіло матки збільшене, придатки не визначаються, у задньому склепінні -  горбиста поверхня. При лапароскопії: на яєчниках, очеревині матково-прямокишкового поглиблення та  параректальній клітковині - "синюшні вічка". Який найбільш вірогідний діагноз?   

*A. Поширена форма ендометріозу   

B. Кістома яєчників   

C. Полікістоз яєчників   

D. Хронічний сальпінгіт   

E. Туберкульоз статевих органів   

 8 До атмосферного повітря промислового центру поступають викиди металургійних підприємств: оксиди сірки,  азоту, металів, вуглецю, які негативно впливають на стан здоров'я населення. Дія цих шкідливих факторів  характеризується як:   

A. Комплексна   

B. Сполучна   

*C. Комбінована   

D. Змішана   

E. Суміжна   

 9 Чоловік 70-ти років хворіє на ішемічну хворобу серця. Настрій помітно знижений, тривожний. На фоні  тривалого безсоння з'явилися страхи, небажання жити, думки покінчити з собою. Подовгу сидить, не  змінюючи пози, відповідає не одразу, тихо, монотонним голосом. Вираз страждання, болю, страху. Який  провідний психопатологічний синдром?     

A. Обсесивний    

B. Астенічний    

C. Фобічний    

*D. Депресивний    

E. Параноїдний    

 10 Хворий 28-ми років, що 2 дні тому поранив дистальну фалангу вказівного пальця правої руки голкою,  скаржиться на різкий біль пульсуючого характеру та набряк у ділянці цієї фаланги, виражене порушення  рухомості пальця. Через біль, останньої ночі заснути не зміг. Об'єктивно: вказівний палець дещо зігнутий,  дистальна фаланга його гіперемована, значно збільшена в об'ємі. Зондом чітко визначається точка  максимальної болючості. Температура тіла $36,9^0С$. Яким повинно бути місцеве лікування?   

A. Резекція дистальної фаланги пальця   

B. Розтин та дренування гнійника після місцевої інфільтративної анестезії   

*C. Розтин та дренування гнійного процесу пальця  

D. Обколювання ураженої ділянки антибіотиками з новокаїном   

E. Застосування напівспиртових компресів   

 11 У хворого 15-ти років під час проходження медичної комісії зафіксовано АТ- 170/85 мм рт.ст. Скарг немає.  Об'єктивно: м'язи нижніх кінцівок погано розвинені, пульсація на артеріях ступень послаблена. Межі серця  розширені вліво, при аускультації - акцент другого тону над аортою, систолічний шум. У крові - без змін. У сечі:  питома вага - 1020, лейк.- 2-4 у п/з, ер.- 0-1 у п/з, кристали сечової кислоти. Який найбільш вірогідний діагноз?  

*A. Коарктація аорти   

B. Вазоренальна гіпертензія   

C. Вегетосудинна дистонія   

D. Ренопаренхіматозна гіпертензія     

E. Есенційна гіпертензія   

 12 Жінка 62-х років хворіє на бронхіальну астму. Скаржиться на появу болю за грудниною стенокардитичного  характеру, перебої в роботі серця. Об'єктивно: $t^0$- $36,6^0C$, Ps- 78/хв, екстрасистолічна аритмія, АТ-  160/95 мм рт.ст., ЧДР- 18/хв. В легенях вислуховується жорстке дихання з подовженим видихом, розсіяні сухі  хрипи. Який з препаратів ПРОТИПОКАЗАНИЙ в даній ситуації?    

A. Нітросорбід   

B. Сустак   

C. Ритмілен   

*D. Обзідан   

E. Коринфар   

 13 Студент 18-ти років протягом 7-ми днів скаржиться на слабкість, температуру тіла до $37,8^0С$, слизові  виділення з носа, біль у горлі під час ковтання, відчуття "піску" в очах. Об'єктивно: збільшення задньошийних,  кутовощелепних лімфовузлів, набряк та ін'єкція судин кон'юнктив, гіперемія слизової оболонки ротоглотки,  гіпертрофія мигдаликів, нальоту немає. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Парагрип   

B. Риновірусна інфекція   

*C. Аденовірусна інфекція   

D. Грип    

E. Інфекційний мононуклеоз    

 14 У хворого 10 років тому був перелом середньої третини лівої стегнової кістки, після чого протягом останніх  7-ми років у ділянці колишнього перелому періодично з'являється гостре запалення з утворенням нориці,  через яку виділяється гнійний вміст з дрібними фрагментами кісткової тканини. Через деякий час нориця  закривається. Про яке ускладнення перелому можна думати?   

A. Несправжній суглоб   

*B. Хронічний остеомієліт   

C. Флегмона м'яких тканин   

D. Трофічна виразка   

E. Туберкульоз кісток   

 15 Дитині 2 днi. Народилася доношеною з ознаками внутрiшньоутробного iнфiкування, у зв'язку з чим дитинi  призначено антибiотики. Вкажiть, чому iнтервал мiж введенням антибiотикiв у новонароджених дiтей бiльший  у порiвняннi зі старшими дiтьми та дорослими, а дози - нижчi?   

A. У новонароджених бiльш низька концентрацiя бiлку та альбумiнiв у кровi   

B. У новонароджених бiльш високий гематокрит   

*C. У новонароджених бiльш низький рiвень клубочкової фiльтрацiї   

D. У новонароджених знижений рН кровi   

E. У новонароджених знижена активнiсть глюкуронiлтрансферази   

 16 Хворий 74-х років страждає на гіпертонічну хворобу близько 20-ти років. Скаржиться на частий біль голови,  запаморочення; приймає еналаприл. Об'єктивно: акцент II тону над аортою, Ps- 84/хв, ритмічний, АТ- 180/120  мм рт.ст. Яку групу гіпотензивних препаратів доцільно призначити додатково, з урахуванням віку?    

A. Петльові діуретики   

*B. Тазідні діуретики   

C. Центральні симпатолітики   

D. $\beta$-адреноблокатори   

E. $\alpha$-адреноблокатори    

 17 До жіночої консультації звернулася жінка 22-х років на 15-ту добу після кесаревого розтину зі скаргами на  біль у правій молочній залозі, підвищення температури тіла до $39,0^0C$, озноб. Об'єктивно: молочна залоза  збільшена, гіперемована, ущільнена, болісна під час пальпації. Дитину годує груддю з 8-ої доби, молоко  зціджує нерегулярно. Яка профілактика цього стану?   

A. Регуляція менструального циклу   

*B. Регулярне зціджування молочних залоз після годування, допологова підготовка сосків та молочних залоз   

C. Регулярні профогляди, використання ВМС   

D. Зціджування обох молочних залоз після кожного годування   

E. Проведення профоглядів   

 18 У чоловіка 58-ми років 4 години тому розвинувся гострий інфаркт міокарда, і він знаходиться у відділенні  невідкладної терапії. На ЕКГ реєструються короткі пароксизми шлуночкової тахікардії. Введення якого  препарату є найбільш доцільним?   

*A. Лідокаїн   

B. Пропафенон   

C. Верапаміл   

D. Аміодарон   

E. Флекаїнід   

 19 Жінка 75-ти років з ІХС постійно приймає варфарин. Госпіталізована до відділення невідкладної терапії зі  скаргами на раптову появу слабкості у лівій половині тіла і відхилення очного яблука в правий бік. Яке  першочергове дослідження слід провести пацієнтці?    

A. Спинальна пункція     

B. Електроенцефалограма   

C. Ультразвукове дослідження сонних артерій   

*D. Комп'ютерна томографія мозку   

E. МРТ мозку   

 20 Дитина народилася з масою 3250 г та довжиною тіла 52 см. У віці 1,5 місяців фактична маса достатня (4350  г), психофізичний розвиток відповідає вікові. Дитина знаходиться на природному вигодовуванні, періодично  відзначаються зригування. Чим зумовлені зригування у дитини?   

A. Пілоростеноз   

B. Атрезія стравоходу   

C. Пілороспазм   

D. Гострий гастроентерит   

*E. Аерофагія   

 21 Вагітна стала на облік у жіночій консультації з терміном вагітності 11 тижнів та знаходилася під наглядом  протягом всього строку при нормальному перебігу вагітності. Який документ обов'язково повинен видати  лікар вагітній для госпіталізації до пологового будинку?   

A. Індивідуальна карта вагітної   

*B. Обмінна карта   

C. Направлення на госпіталізацію   

D. Довідка із санепідстанції   

E. Листок непрацездатності   

 22 Під час флюорографічного обстеження в 45-ти річного чоловіка вперше на верхівці правої легені виявлені  нечисленні вогнища малої інтенсивності з нечіткими контурами. Самопочуття хворого не порушене. Палить  багато років. Об'єктивно: над легенями перкуторно - легеневий звук, дихання везикулярне, хрипи не  прослуховуються. Аналіз крові без змін. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Бронхопневмонія   

*B. Вогнищевий туберкульоз легень   

C. Дисемінований туберкульоз легень   

D. Еозинофільна пневмонія   

E. Периферичний рак легені   

 23 Хлопчик 8-ми років скаржиться на постійний кашель з виділенням зеленуватого харкотиння, задишку при  фізичному навантаженні. Вперше захворів у віці 1 рік 8 місяців двобічною пневмонією, яка мала затяжний  перебіг. В подальшому спостерігалися рецидиви хвороби 5-6 разів на рік, в періоди ремісії стійко утримувався  вологий кашель. Результати якого обстеження будуть найбільш вагомими для встановлення остаточного  діагнозу?   

A. Бакпосів харкотиння   

B. Спірографія   

C. Бронхоскопія   

*D. Бронхографія   

E. Рентгенографія органів грудної клітки   

 24 Хворому 43-х років 6 років тому проведена холецистектомія з приводу хронічного калькульозного холециститу.  Останні півроку став відзначати біль у правому підребер'ї та минущі жовтяниці. Останні 2 тижні жовтяниця не  проходить. Під час обстеження виявлено стенозуючий папіліт протяжністю до 0,5 см. Оберіть найкращий  варіант лікування хворого:    

A. Проводити консервативне лікування: спазмолітики, антибіотики, протизапальні засоби      

B. Провести зовнішнє дренування холедоха     

*C. Провести ендоскопічну папілосфінктеротомію   

D. Провести холедоходуоденостомію     

E. Провести трансдуоденальну папілосфінктеротомію     

 25 Хворий 34-х років 3 роки тому переніс ЧМТ. Під час навчання у ВУЗі епізодично вживав гашиш. Протягом  останніх 2-х місяців з'явилися "вкладання" та "відняття" думок, їх передача, маячіння впливу ззовні, які  відносяться до його думок. Відзначається неврологічна мікросимптоматика. Соматичний стан без патології.  Критеріям якого психічного захворювання відповідає даний стан?    

A. Інтоксикаційний психоз   

B. Маніакально-депресивний психоз   

*C. Шизофренія   

D. Епілептична особистість    

E. Посттравматичний психоз   

 26 На машинобудівному заводі проводиться зачистка відливок за допомогою шліфувальних машин, які є  джерелом локальної вібрації. Які найбільш ефективні профілактичні заходи необхідно вжити для  попередження шкідливого впливу вібрації на організм працюючих?   

A. Приймання теплих ванн для рук   

B. Масаж кистей рук   

C. Проведення попередніх та періодичних медичних оглядів   

*D. Використання рукавичок, що зменшують вібрацію   

E. Проведення санітарно-проствітницької роботи серед робітників   

 27 У хворого 60-ти років протягом місяця відмічалося короткочасне зниження сили у лівих кінцівках. Пізніше  вранці після сну з'явилася стійка слабкість у кінцівках. Об'єктивно: притомний, АТ- 140/90 мм рт.ст.,  центральний парез VII та XII пар черепних нервів зліва, з того ж боку центральний геміпарез та  гемігіперестезія. Які препарати вибору при диференційованому лікуванні даного хворого?   

A. Гіпотензивні   

B. Діуретики   

C. Гемостатики   

*D. Антикоагулянти   

E. Кортикостероїди   

 28 Доношена дитина перенесла анте- та інтранатальну гіпоксію, народилася в асфіксії (оцінка за шкалою Апгар  2-5 балів). Після народження у дитини прогресує збудження, відзначаються блювання, ністагм, судоми,  косоокість, спонтанні рефлекси Моро та Бабинського. Яка локалізація внутрішньочерепного крововиливу  найбільш вірогідна?    

A. Субдуральний крововилив    

B. Крововиливи в шлуночки мозку     

*C. Субарахноїдальний крововилив    

D. Перивентрикулярні крововиливи     

E. Дрібні крововиливи в тканину мозку     

 29 У здорової жінки 75-ти років, що веде помірно активний спосіб життя, при профілактичному огляді виявлена  сироваткова концентрація загального холестерину на рівні 5,1 ммоль/л (208 мг/дл) та холестерину ЛПВЩ- 70  мг/дл. ЕКГ - без патології. Яка з перерахованих дієтичних рекомендацій найбільш прийнятна?     

A. Зменшення прийому насичених жирів    

*B. Ніяких змін у дієті    

C. Зменшення прийому простих вуглеводів   

D. Збільшення вживання клітковини   

E. Зменшення прийому холестерину    

 30 Мати новонародженої дитини страждає на хронічний пієлонефрит. Перед пологами перенесла ГРВІ. Пологи  термінові, тривалий безводний період. На 2-й день у дитини з'явилося еритематозне висипання, у  подальшому - пухирі розміром близько 1 см, наповнені серозно-гнійним вмістом. Симптом Нікольського -  позитивний. Після розтинання пухирів з'являються ерозії. Дитина млява, температура тіла субфебрильна.  Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Дерматит Ріттера   

B. Сепсис   

C. Псевдофурункульоз   

D. Везикулопустульоз   

*E. Пухирчатка новонародженого   

 31 Чоловік 42-х років скаржиться на слабкість, серцебиття, носові кровотечі, появу крововиливів на шкірі. Стан  прогресивно погіршується протягом місяця. Об'єктивно: стан тяжкий, на шкірі кінцівок і тулуба петехіальні та  плямисті крововиливи, лімфовузли не пальпуються, Ps- 116/хв, печінка +2 см, селезінка не пальпується. У  крові: виражена панцитопенія. Про яке захворювання треба думати в першу чергу?    

A. Геморагічний васкуліт   

B. Хвороба Верльгофа    

*C. Гіпопластична анемія   

D. Гострий агранулоцитоз    

E. Гострий лейкоз   

 32 Хворий 67-ми років скаржиться на задишку, біль у грудях, загальну слабкість. Хворіє 5 місяців. Об'єктивно:  $t^0$- $37,3^0С$, Ps- 96/хв. Над правою легенею голосове тремтіння не визначається, перкуторний звук тупий,  дихання не прослуховується. У харкотинні - домішок крові, що дифузно змішаний зі слизом. Який найбільш  вірогідний діагноз?   

A. Вогнищевий туберкульоз легень   

B. Бронхоектатична хвороба   

*C. Рак легень   

D. Ексудативний плеврит   

E. Великовогнищева пневмонія   

 33 Хвора 25-ти років скаржиться на підвищення температури тіла до $38^0C$, біль внизу живота та виділення із  піхви. Три дні тому було проведено штучний аборт в 10 тижнів вагітності. P.V.: шийка матки чиста, матка дещо  збільшена в розмірах, болюча. Придатки матки не визначаються. Склепіння глибокі, безболісні. Виділення із  піхви гнійно-кров'яні. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Перфорація матки після аборту   

*B. Післяабортний метроендометрит   

C. Гематометра   

D. Пельвіоперитоніт   

E. Параметрит   

 34 У чоловіка 65-ти років гостро виникли біль, парестезії, блідість лівої нижньої кінцівки. Об'єктивно: пульс на  $A.dorsalis$ $pedis$ зліва відсутній. Відзначається похолодання шкіри та блідість, які поступово  поширюються вверх по кінцівці. Ці симптоми з найбільшим ступенем вірогідності свідчать про:   

*A. Артеріальну оклюзію   

B. Тромбофлебіт поверхневих вен   

C. -   

D. Тромбофлебіт глибоких вен   

E. Грижа поперекового хребтового диска   

 35 Протягом 8-ми років хворого турбує кашель зранку з відходженням невеликої кількості харкотиння, задишка.  Палить більше 10-ти років. Об'єктивно: ціаноз, збільшення тривалості видиху, сухі хрипи. Який найбільш  вірогідний діагноз?    

A. Бронхоектатична хвороба   

B. Хронічний необструктивний бронхіт   

C. Бронхіальна астма   

*D. Хронічний обструктивний бронхіт   

E. Ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт   

 36 У робітника бензозаправки зі стажем роботи 15 років, що має контакт з етильованим бензином,  відзначається зниження пам'яті, брадикардія, відчуття волосся в роті, шкірні парестезії. Інтоксикацію якою  речовиною слід запідозрити в цьому випадку?   

A. Хлорид свинцю   

B. Нітробензол   

C. Фосфорорганічні сполуки   

D. Бензол   

*E. Тетраетилсвинець   

 37 У дитини 3-х місяців після декількох днів занепокоєння, анорексії, субфебрилітету з'явилися жовтяниця,  гепатоспленомегалія; сеча темно-жовтого кольору, знебарвлення калу. У віці 1 місяць були гемотрансфузії.  Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Вірусний гепатит А   

B. Атрезія біліарних шляхів   

*C. Вірусний гепатит В   

D. Гемолітична анемія   

E. Кон'югаційна жовтяниця   

 38 У чоловіка 44-х років виникла дизартрія, синдром Горнера  з правого боку, гикавка, правобічна атаксія, втрата  больової чутливості обличчя праворуч та тулуба ліворуч. Свідомість збережена. КТ мозку в межах норми.  Найбільш раціональною дією буде:   

A. Амбулаторне спостереження   

B. Ендартеректомія лівої сонної артерії   

C. Хірургічна декомпресія мозку    

D. Ендартеректомія правої сонної артерії   

*E. Введення прямих антикоагулянтів та спостереження   

 39 У хворої, яка протягом 6-ти рокiв контактує з бензолом, у крові спостерігається не дуже виражена лейкопенія,  помірний ретикулоцитоз, кровоточивість ясен, запаморочення, астеновегетативний синдром. Який ступінь  важкості хронічної інтоксикації бензолом відповідає вказаній картині?    

A. -  

B. Середній   

*C. Легкий   

D. Важкий    

E. Захворювання не пов'язане з умовами праці   

 40 Хвора 43-х років протягом п'яти місяців скаржиться на біль голови, переважно у ранковий час, блювання. За  останній час біль посилювався при зміні положення голови. Об'єктивно: аностія, застій сосочків зорових  нервів, атаксія, симптом Янішевського, зниження пам'яті та критики. Краніограма: ознаки  гіпертензіонно-лікворного синдрому. На ЕхоЕГ: зміщення серединних структур мозку в правий бік на 5 мм.  Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Пухлина лівої півкулі мозочка   

B. Хвороба Альцгеймера   

C. Абсцес потиличної частки головного мозку   

D. Хронічна недостатність мозкового кровообігу   

*E. Пухлина лобної частки головного мозку   

 41 У новонародженого з пупкової ранки гнійні виділення, шкіра навколо пупка припухла. Об'єктивно: шкіра бліда,  з жовто-сірим відтінком, генералізована геморагічна висипка. Температура тіла носить гектичний характер.  Який діагноз найбільш вірогідний?    

A. Геморагічна хвороба новонароджених   

B. Омфаліт   

C. Тромбоцитопатія   

*D. Сепсис   

E. Гемолітична хвороба новонароджених   

 42 У пацієнта, який приймає діуретики, розвинулася аритмія у результаті передозування серцевими  глікозидами. Яка тактика лікування в цьому випадку?   

A. Підвищення рівня кальцію в крові   

B. Підвищення концентрації натрію в крові   

C. Зниження концентрації магнію в крові   

D. -   

*E. Підвищення концентрації калію в крові   

 43 Жінка 34-х років, 29 тижнів вагітності, 4-ті пологи. Надійшла до акушерського відділення зі скаргами на раптові  болісні виділення з піхви, що з'явилися 2 години тому. Виділення рясні, з наявністю згортків. Серцева  діяльність плоду ритмічна - 150/хв, тонус матки в нормі. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Відшарування нормально розташованої плаценти   

*B. Передлежання плаценти    

C. Кров'янисті виділення   

D. Передлежання судини   

E. ДВЗ-синдром   

 44 У хворого 30-ти років на 9-ту добу хвороби, яка почалась поступово з повільним наростанням гарячки та  інтоксикації, з'явився нерясний розеольозний висип на шкірі живота. Об'єктивно: блідий, $t^0$- $40^0С$, Ps-  80/хв, АТ- 100/65 мм рт.ст. Язик обкладений, живіт здутий, пальпується селезінка та збільшена печінка.  Обстеження на яке захворювання потрібно провести в першу чергу?   

A. Сепсис    

B. Кір   

C. Скарлатина   

*D. Черевний тиф   

E. Висипний тиф   

 45 У юнака у навколососкових ділянках обох молочних залоз відзначаються болісні ущільнення. Ці ущільнення  слід:   

A. Призначити місцево стероїди   

B. Розкрити та дренувати    

*C. Залишити у спокої   

D. Взяти аспірат для бакпосіву та цитології    

E. Видалити   

 46 У робітниці свиноферми, на фоні повного здоров'я, з'явилися різкий озноб, підвищення температури тіла до  $39,9^0С$, інтенсивний біль голови, нудота. На наступний день відзначалися біль у м'язах нижніх кінцівок,  носова кровотеча. Об'єктивно: на 3-й день хвороби стан важкий, обличчя гіперемоване, склерит,  субіктеричність склер. Печінка +3 см. Добовий діурез 700 мл. Який найбільш вірогідний діагноз?   

*A. Лептоспіроз   

B. Вірусний гепатит   

C. Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом   

D. Ієрсиніоз   

E. Грип   

 47 Хворий 56-ти років скаржиться на біль стискаючого характеру, який з'являється вночі в один і той же час. Біль  іррадіює у ліву лопатку, не проходить після прийому нітрогліцерину. На ЕКГ під час нападу: ST вище ізолінії на  5 мм у V5, V6; після нападу - повертається до ізолінії. Яка найбільш вірогідна патологія зумовлює таку  картину?    

A. Стенокардія спокою   

B. Остеохондроз шийного відділу   

C. Сухий перикардит   

D. Інфаркт міокарда   

*E. Варіантна cтенокардія   

 48 У літніх людей підвищується частота виникнення пухлин. Одна з основних причин цього:   

A. Підвищення активності клітинного імунітету   

*B. Зниження активності клітинного імунітету   

C. Підвищення інтенсивності утворення антитіл   

D. Зростання порушень мітозів   

E. Зниження інтенсивності утворення антитіл   

 49 На прийом до лікаря звернувся пацієнт з ГРВІ. Хворий визнаний непрацездатним. Лікуючий лікар видав  листок непрацездатності на 5 днів. Пацієнт продовжує хворіти. Як поступити лікуючому лікарю, щоб далі  оформити непрацездатність пацієнта?     

A. Продовжити листок непрацездатності самостійно, але не більше, ніж на 6 днів сумарно   

B. Направити пацієнта на лікарсько-консультативну комісію   

C. Продовжити листок непрацездатності сумісно із завідувачем відділення   

D. Направити пацієнта на медико-соціальну експертну комісію    

*E. Продовжити листок непрацездатності самостійно, але не більше, ніж на 10 днів сумарно   

 50 Чоловік 43-х років, проходить медичний огляд. Об'єктивно: блідість шкіри та слизових оболонок, згадженість  сосочків язика, поперечна посмугованість нігтів, тріщини в кутах рота, тахікардія. Вміст гемоглобіну в крові - 90  г/л; анізоцитоз, пойкілоцитоз. Найбільш вірогідним причинним фактором цього стану є недостатнє  надходження до організму наступного мікроелементу:    

A. Селен   

*B. Залізо   

C. Мідь   

D. Цинк   

E. Магній   

 51 Жінка 32-х років, 39 тижнів вагітності, другі пологи. Почалася регулярна пологова діяльність. Маткові  скорочення кожні 3 хвилини. Які з перелічених критеріїв найбільш точно визначають початок ІІ періоду  пологів?   

A. Передлежача частина у нижній частині малого тазу   

B. Розрив навколоплідного міхура   

*C. Розкриття шийки матки не менш 4 см   

D. Тривалість скорочень матки більше 30 секунд   

E. Згладження шийки матки більше 90\%   

 52 У хлопчика 16-ти років, без клінічної симптоматики, при аускультації серця виявили акцент ІІ тону та  систолічний шум над легеневою артерією. Тони серця звучні, ритмічні. Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Дефект міжпередсердної перегородки   

B. Стеноз клапана легеневої артерії    

C. Недостатність клапана легеневої артерії    

D. Незарощення Боталової протоки   

*E. Функціональний шум    

 53 Пацієнт 20-ти років скаржиться на почервоніння очей, сльозотечу, помірні гнійні виділення з  кон'юнктивальної порожнини, відчуття стороннього тіла в очах. Об'єктивно: гіперемія кон'юнктиви повік. На  очних яблуках кон'юнктивальна ін'єкція. Рогівка прозора. Зіниця 3 мм в діаметрі, на світло реагує жваво.  Кришталик та склисте тіло прозорі. Очне дно в нормі. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Гострий бактеріальний кон'юнктивіт   

B. Алергічний кон'юнктивіт    

C. Аденовірусний кератокон'юнктивіт   

D. Гонобленорея   

E. Гострий іридоцикліт   

 54 Хворий 32-х років проживає в районі ендемічному на ехінококоз. Останні 6 місяців його турбує біль у правому  підребер'ї, підвищення температури. Запідозрене ехінококове ураження печінки. Який вид дослідження  найбільш інформативний у такому випадку?   

A. Сканування печінки   

*B. Ультразвукове дослідження   

C. Оглядова рентгенографія черевної порожнини   

D. Ангіографія   

E. Біохімічне лабораторне дослідження   

 55 Хворий 52-х років скаржиться на біль у суглобах та м'язах, слабкість у м'язах. Хворіє близько року. Лікування  нестероїдними протизапальними препаратами було неефективним. Об'єктивно: самостійні рухи тулуба та  кінцівок утруднені, у параорбітальній ділянці - темна еритема. Пальпація м'язів плечового поясу та стегон  болісна. Тони серця послаблені, систолічний шум над верхівкою. Який найбільш вірогідний основний  патогенетичний механізм розвитку цього захворювання?   

*A. Синтез міозин-специфічних антитіл   

B. Утворення циркулюючих імунних комплексів   

C. Гіперпродукція колагену   

D. Утворення антитіл до нативної ДНК   

E. Утворення антитіл до РНК   

 56 У хворої з нижньочастковою пневмонією лівої легені з'явилися скарги на біль у лівій половині грудної клітки.  Об'єктивно: визначається широка зона притуплення на лівій половині грудної клітки (лінія  Соколова-Елісон-Дамуазо). З якого метода дослідження легень доцільно почати обстеження з метою  уточнення діагнозу?    

A. Торакоскопія   

B. Бронхографія   

*C. Рентгенографія   

D. Бронхоскопія з біопсією   

E. Спірографія   

 57 Підліток 13-ти років, який страждає на гемофілію А, після бійки у школі потрапив до лікарні. Діагностовано  правобічний гемартроз колінного суглоба, позаочеревинна гематома. Що слід призначити хворому в першу  чергу?   

A. Альбумін плацентарний   

B. Суха плазма   

C. Відмиті тромбоцити   

D. Амінокапронова кислота   

*E. Свіжозаморожена плазма   

 58 Під час медичного огляду в чоловіка було виявлено "географічний язик". Про нестачу яких вітамінів у раціоні  свідчить цей мікросимптом?   

A. $A$   

B. $D$   

C. $PP$   

*D. $B$   

E. $C$   

 59 Хворий 27-ми років, близько року відмічає втому, пітливість, важкість у лівому підребер'ї, особливо після  приймання їжі. Об'єктивно: збільшення селезінки, печінки. У крові: ер.- $3,2\cdot10^{12}/л$, Hb- 100 г/л, КП-  0,87, лейк.- $100\cdot10^9/л$, б.- 7\%, е.- 5\%, м.- 15\%, ю.- 16\%, п.- 10\%, с.- 45\%, лімф.- 2\%, мон.- 0\%,  ретикул.- 0,3\%, тромб.- $400\cdot10^9/л$, ШЗЕ- 25 мм/год. Який найбільш вірогідний діагноз?     

A. Еритремія    

B. Цироз печінки    

C. Хронічний лімфолейкоз    

D. Гострий лейкоз    

*E. Хронічний мієлолейкоз    

 60 У хворої 29-ти років, яка скаржиться на безпліддя та порушення менструального циклу за типом  олігоменореї, при обстеженні виявлено: зріст 160 см, маса тіла 91 кг; відзначається ріст волосся на обличчі,  стегнах. При бімануальному дослідженні з обох боків виявлені збільшені, щільної консистенції яєчники,  розмірами 5x6 см. Ці ж дані підтверджені при УЗД. Яка причина скарг жінки?   

A. Андробластома яєчників   

B. Хронічний двобічний аднексит   

C. Передменструальний синдром   

*D. Синдром склерокістозних яєчників (Штейна-Левенталя)   

E. Адреногенітальний синдром   

 61 Жінка 52-х років госпіталізована до відділення невідкладної терапії з епілептичним нападом. Першою дією  під час надання допомоги в даному випадку є:   

*A. Упевнитися у прохідності дихальних шляхів та достатній оксигенації пацієнтки    

B. Викликати медикаментозну пентобарбіталову кому    

C. Ввести 5 мг діазепама з послідуючим введенням фенітоїну    

D. Ввести в/в струминно 50\% розчин декстрози   

E. Зафіксувати язик    

 62 У дитини 10-ти років, що знаходиться в олігоануричній стадії гострої ниркової недостатності, з'явилися відчуття  поколювання в слизовій оболонці порожнини рота, язика, оніміння кінцівок, зниження рефлексів, розлад  дихання, аритмія. Чим зумовлена вказана симптоматика?   

A. Алкалоз   

B. Гіперазотемія   

*C. Гіперкаліємія   

D. Гіпонатріємія   

E. Ацидоз   

 63 Жiнка 32-х рокiв скаржиться на біль внизу живота, пiдвищення температури тiла до $38,0^0C$, гнійнi  видiлення зi статевих шляхiв. Захворiла 5 днiв тому пiсля випадкового статевого контакту. Об'єктивно: у ділянцi  вивідних протокiв бартолiнiєвих залоз вiдзначається гiперемiя. Бiмануально: матка не збiльшена, рухлива,  чутлива під час пальпації. Придатки з обох бокiв збiльшенi, пастознi, рiзко боліснi. Видiлення гноєподiбнi,  зеленуватого кольору, з неприємним запахом. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Метроендометрит    

B. Пельвiоперитоніт   

C. Кольпiт    

D. Параметрит    

*E. Гострий гонорейний аднексит    

 64 У 10-ти річного хлопчика, хворого на гемофілію, спостерігаються явища гострої респіраторної вірусної інфекції  з лихоманкою. Який з наведених препаратів, що вводиться із жарознижувальною метою, є  ПРОТИПОКАЗАНИМ цьому хворому?   

A. Піпольфен   

*B. Ацетилсаліцилова кислота   

C. Парацетамол   

D. Анальгін   

E. Панадол extra   

 65 Хворий 46-ти років тривалий час хворіє на хронічний пієлонефрит. З'явилися набряки, збільшилася маса тіла.  Артеріальний тиск стабілізувався - 160/110 мм рт.ст. Яку переважаючу фракцію білку слід очікувати при  електрофореграмі сечі?    

A. Фібриноген   

*B. Альбумін   

C. $\alpha_1$- та $\alpha_2$-глобулін   

D. $\gamma$-глобулін   

E. $\beta$-глобулін   

 66 Дитині 2 місяці. У пахвинно-стегнових складках виявлені гострозапальні вогнища з чіткими межами у вигляді  плям, які злегка виступають над оточуючими ділянками за рахунок набряку шкіри. Висипання з'явилися  протягом тижня. Везикуляція та мокнуття не спостерігаються. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Дитяча екзема   

B. Ускладнений перебіг корости   

C. Псоріаз   

*D. Пелюшковий дерматит   

E. Мікоз гладенької шкіри   

 67 Роділля 30-ти років доставлена до пологового будинку зі скаргами на різко болючі, регулярні перейми по  25-30 секунд, кожні 1,5-2 хвилини. Пологова діяльність розпочалася 6 годин тому. Матка в підвищеному тонусі.  Голівка плоду - над входом в малий таз. Серцебиття плоду - 136/хв. P.V: відкриття шийки матки 4 см, маткове  вічко спазмується на висоті переймів. Голівка у площині входу в малий таз, відштовхується. Який найбільш  вірогідний діагноз?   

*A. Дискоординована пологова діяльність   

B. Патологічний прелімінарний період   

C. Первинна слабкість пологової діяльності   

D. Нормальна пологова діяльність   

E. Вторинна слабкість пологової діяльності    

 68 У дитини спостерігається раптове припинення дихання, посинiння шкiрних покривiв, зникнення пульсу на  магiстральних судинах та звуження зiниць. Які оптимальні першочергові заходи?    

A. Промивання шлунка   

*B. Штучна вентиляцiя легень, закритий масаж серця   

C. Оксигенотерапiя   

D. Внутрiшньосерцеве введення адреналiну   

E. Внутрiшньовенне введення еуфiлiну   

 69 Хвора 5-ти років надійшла до клініки зі скаргами на набряки, олігурію, гіпертензію. Загальний стан дитини  важкий. Після клініко-лабораторного обстеження встановлено діагноз: гострий гломерулонефрит. Який з  клініко-лаболаторних показників при цьому захворюванні є безумовним показанням для включення в  терапію глюкокортикоїдних гормонів?   

*A. Добова протеїнурія більше 3 г   

B. Анемія   

C. Добова протеїнурія до 3 г   

D. Підвищення креатиніну   

E. Макрогематурія   

 70 Хвора 63-х років оперована з приводу багатовузлового еутиреоїдного зобу великих розмірів. У з'вязку з  технічними труднощами вимушено виконана субтотальна резекція обох часток щитоподібної залози. На 4-й  день після операції з'явилися судоми м'язів обличчя та верхніх кінцівок, біль у животі. Позитивні симптоми  Хвостека та Труссо. Чим найвірогідніше зумовлений такий стан хворої?   

*A. Недостатність паращитоподібних залоз   

B. Тиреотоксичний криз   

C. Трахеомаляція   

D. Пошкодження зворотнього нерва     

E. Післяопераційний гіпотиреоз   

 71 Хворий скаржиться на періодичний рясний домішок алої крові в калі після акту дефекації. Хворіє більше 5-ти  років. Захворювання пов'язує з важкими фізичними навантаженнями. Кровотеча посилюється після фізичних  навантажень або вживання алкогольних напоїв. Випорожнення 1 раз на 2-3 доби, безболісні, кожного разу  супроводжуються випадінням гемороїдальних вузлів. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Дивертикульоз тонкої кишки   

*B. Внутрішній кровоточивий геморой   

C. Зовнішній кровоточивий геморой   

D. Гострий проктосигмоїдит   

E. Рак прямої кишки   

 72 У дівчинки 3-х років спостерігаються підвищення температури тіла до $38^0С$, що триває другу добу, нежить,  сухий поверхневий кашель, кволість, зниження апетиту. Пальпаторних змін над легенями не виявлено.  Перкуторний звук з коробковим відтінком, аускультативно - пуерильне дихання, хрипів немає. В крові:  лейкопенія, лімфоцитоз, прискорена ШЗЕ. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Гострий обструктивний бронхіт   

B. Двобічна дрібновогнищева пневмонія    

*C. Гострий простий трахеїт     

D. Рецидивний бронхіт, фаза загострення     

E. Гострий простий бронхіт    

 73 До інфекційного відділення госпіталізовано 8 осіб зі скаргами на біль голови, болючість у литкових м'язах,  набряк обличчя та повік, біль у грудній клітці під час дихання, підвищення температури тіла до $40^0С$. Всі  хворі 10 днів тому були на полюванні та їли м'ясо дикого кабана. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Псевдотуберкульоз   

B. Черевний тиф   

*C. Трихінельоз   

D. Лептоспіроз   

E. Бруцельоз   

 74 Хворий 47-ми років тривало спостерігається з приводу бронхіальної астми інфекційної етіології. Останнім  часом напади почастішали, не купіруються інгаляціями астмопента та беротека. З призначення якого  препарату доцільно почати інтенсивне лікування?    

A. Оксигенотерапія   

*B. Глюкокортикоїди   

C. Інфузійна терапія   

D. Бронходилятатори   

E. Серцеві глікозиди   

 75 Жінка 33-х років у минулому перенесла дві операції з приводу позаматкової вагітності, обидві маткові труби  видалені. Звернулася з питанням про можливість мати дитину. Що слід рекомендувати для настання  вагітності в цьому випадку?   

A. Штучне запліднення спермою донора   

B. Інсемінація спермою чоловіка   

C. Індукція овуляції   

*D. Екстракорпоральне запліднення   

E. Сурогатне материнство   

 76 У потерпілого під час пожежі чоловіка 30-ти років термічні опіки III-A та III-Б ступеня складають 20\%  загального шкірного покриву. АТ- 110/70 мм рт.ст., ЧСС- 120/хв. Які трансфузійні засоби найбільш доцільно  використати для сліпої інфузійної корекції під час транспортування?   

A. Альбумін   

B. 10\% розчин глюкози   

C. Свіжозаморожена плазма   

*D. Сольові розчини   

E. Поліглюкін   

 77 Хворий 15-ти років відстає в фізичному розвитку, відмічає періодичне пожовтіння шкіри. Об'єктивно: селезінка  16х12х10 см, холецистолітіаз, виразка шкіри на нижній третині лівої гомілки. У крові: ер.- $3,0\cdot10^{12}$/л,  Hb- 90 г/л, КП- 1,0, мікросфероцитоз, ретикулоцитоз. Білірубін крові - 56 мкмоль/л, непрямий - 38 мкмоль/л.  Оберіть метод лікування:   

A. Оментоспленопексія    

B. Оментогепатопексія    

C. Портокавальний анастомоз   

D. Пересадка селезінки    

*E. Спленектомія    

 78 У хворої 35-ти років, після сильного нервового напруження, на тильній поверхні кистей з'явилися ділянки  почервоніння та набряку з подальшим утворенням на цьому фоні невеликих запальних вузликів, міхурців, а  потім ерозій із значним виділенням серозної рідини. Процес супроводжується сильним свербінням. Який  найбільш вірогідний діагноз?   

A. Tоксикодермія   

B. Простий контактний дерматит   

C. Mікробна екзема   

*D. Справжня екзема   

E. Алергічний дерматит   

 79 У 60-ти річного чоловіка розвинулась дисфагія, яка швидко прогресує протягом декількох тижнів. Відмічені  втрата ваги, анемія. Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Дивертикул стравоходу   

*B. Рак стравоходу   

C. Ахалазія кардії   

D. Грижа стравохідного отвору діафрагми   

E. Стороннє тіло стравоходу    

 80 В палаті терапевтичного відділення необхідно провести аналіз рівня природнього освітлення. Вкажіть, який  прилад використовується для визначення рівня природнього освітлення:   

A. Кататермометр   

B. Анемометр   

C. Психрометр   

D. Актинометр   

*E. Люксметр   

 81 Дівчинка 13-ти років скаржиться на підвищення температури тіла до фебрильних цифр протягом місяця, біль  у суглобах, періодичний висип на шкірі. При обстеженні в крові встановлено стійке підвищення ШЗЕ,  LE-клітини. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Гострий лімфобластний лейкоз   

*B. Системний червоний вовчaк   

C. Ревматизм   

D. Ювенільний ревматоїдний артрит   

E. Системна склеродермія   

 82 У хворого після підняття вантажу виник нестерпний біль у попереку. Дільничний терапевт діагностував гострий  попереково-крижовий радикуліт. Що з нижче перерахованих призначень ПРОТИПОКАЗАНО хворому?    

A. Вітаміни групи В   

*B. Зігрівальні процедури   

C. Внутрішньовенно еуфілін   

D. Дегідратуючі засоби   

E. Аналгетики   

 83 Під час капітального ремонту лікарні було передбачено обновити колірне оформлення лікарняних  приміщень, тому що останнє має велике психологічне та естетичне значення; при цьому стіни палат для  хворих вирішили фарбувати з урахуванням:    

A. Профілю лікарні   

B. Коефіцієнту відображення стін   

*C. Орієнтації вікон   

D. Захворювань хворих, які були госпіталізовані в ці палати   

E. Створення відчуття затишку   

 84 У дитини 8-ми років з'явилися субфебрильна температура, артрит, минущий колікоподібний біль у животі,  пурпуроподібна висипка на нижніх кінцівках. У сечі: еритроцитурія та протеїнурія. У крові: кількість  тромбоцитів у нормі. Найбільш вірогідним діагнозом є:    

A. Хвороба Верльгофа   

B. Післястрептококовий гломерулонефрит   

*C. Хвороба Шенляйн-Геноха   

D. СЧВ  

E. Лихоманка Скелястих гір   

 85 У хворого 38-ми років після підняття вантажу з'явився біль в поперековому відділі хребта з іррадіацією по  задній поверхні лівої ноги. Біль наростає при зміні положення тіла та у вертикальному положенні. Під час  обстеження виявлені позитивні симптоми натягу. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Патологія міжхребцевих дисків   

B. Мієлопатія    

C. Арахномієліт    

D. Поліневрит    

E. Пухлина спинного мозку    

 86 У роділлі 30-ти років, що народжує вперше, почалися інтенсивні потуги з інтервалом 1-2 хвилини, тривалістю  50 секунд. Наступає прорізування голівки плоду. Промежина, висота якої 4 см, зблідла. Що треба здійснити в  даній ситуації?    

A. Притриматися вичікувальної тактики    

*B. Епізіотомія    

C. Перінеотомія    

D. Захист промежини    

E. Вакуум-екстракція плоду    

 87 У чоловіка 20-ти років колоте ножове поранення у лівій половині грудної клітки медіальніше соска.  Об'єктивно: АТ- 90/60 мм рт.ст., Ps- 130/хв, ЧДР- 32/хв. Під час вдиху відзначається посилення пульсової хвилі в  ділянці югулярної вени, послаблення периферичного артеріального пульсу і зниження артеріального тиску.  Дихальні шуми не змінені. Рентгенограма органів грудної клітки без особливостей. Після введення двох літрів  ізотонічного розчину артеріальний тиск залишається низьким, ЦВТ піднявся до 32 см вод.ст. Першим кроком  у подальшому веденні пацієнта є:   

*A. Проведення ЕКГ   

B. Катетеризація лівої плевральної порожнини з розташуванням зовнішнього кінця катетера під водою   

C. Продовження парентерального введення рідини до підвищення артеріального тиску   

D. Введення петльових діуретиків з метою зниження ЦВТ   

E. Введення периферичних вазодилятаторів з метою зниження ЦВТ   

 88 У хлопчика 1 року виникло защемлення пахвинної грижі. Об'єктивно: гіперемія та пастозність тканин  грижового випину. Який метод лікування оптимальний?   

*A. Негайне оперативне втручання   

B. Комплекс консервативних заходів, розрахованих на самовправлення грижі   

C. Ручне вправлення грижі   

D. Негайне вправлення грижі під короткочасним наркозом   

E. Призначення барбітуратів   

 89 Робітницю з діагнозом "гостра дизентерія", лікарем здоровпункту, було направлено до інфекційного  відділення лікарні. Який документ слід використати для обліку даного захворювання?   

A. Статистичний талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів   

B. Статистична карта хворого, що вибув із стаціонару   

*C. Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання   

D. Медична карта амбулаторного хворого   

E. Медична карта стаціонарного хворого   

 90 До пологового будинку надійшла роділля з регулярною пологовою діяльністю, вилились навколоплідні води.  Головка плода щільно притиснута до входу в малий таз. Серцебиття плода чітке, ритмічне - 136/хв. При  піхвовому дослідженні: відкриття шийки 7 см, стрілоподібний шов у правому косому розмірі, мале тім'ячко  спереду та нижче великого, розташоване ліворуч. Визначити позицію та вид плода:   

A. Перша позиція, задній вид   

B. Друга позиція, задній вид   

*C. Перша позиція, передній вид   

D. Потиличне передлежання, передній вид   

E. Друга позиція, передній вид   

 91 Дівчинка 10-ти років має середні показники довжини тіла та окружність грудної клітки вище середніх величин,  показник ваги тіла збільшений за рахунок жировідкладення. Функціональні ознаки фізичного розвитку нижче  середнього. Фізичний розвиток цієї дитини можна комплексно оцінити як:   

A. Середній   

B. Різко дисгармонічний   

C. Гармонічний   

*D. Дисгармонічний   

E. Нижче середнього   

 92 Хворий 65-ти років тиждень тому переніс гострий інфаркт міокарда. Загальний стан погіршився, турбують  задуха в спокої, виражена слабкість, наявність набряків та асциту. Межі серця розширені, відзначається  парадоксальна перикардіальна пульсація латеральніше від верхівкового поштовху зліва. Який найбільш  вірогідний діагноз?   

A. Хронічна аневризма серця   

B. Кардіосклеротична аневризма серця   

C. Ревматична аневризма серця   

*D. Гостра аневризма серця   

E. Гострий перикардит   

 93 Першовагітна 23-х років з терміном 37-38 тижнів. Стан важкий. Вдома відбувся напад еклампсії. Об'єктивно:  АТ- 180/100 мм рт.ст., Ps- 98/хв, генералізовані набряки, свідомість затьмарена. Визначити тактику ведення  вагітної:   

A. Інтенсивна терапія протягом 2-3-х днів з наступним пологорозрішенням   

*B. Термінове розродження шляхом кесарева розтину на тлі інтенсивної терапії   

C. Пролонгація вагітності на тлі інтенсивної терапії   

D. Рання амніотомія   

E. Накладання акушерських щипців   

 94 Робітник фарфорового заводу 37-ми років після 10-ти років стажу скаржиться на кашель, задишку, біль у  грудній клітці. Для якого професійного захворювання скарги є найбільш типовими?    

*A. Силікоз   

B. Хронічне легеневе серце   

C. Професійна бронхіальна астма   

D. Хронічний пиловий бронхіт   

E. Бронхоектатична хвороба    

 95 Хвора 32-х років була збита автомобілем. Скарги на біль унизу живота над лобком з іррадіацією у промежину,  пряму кишку, часте, утруднене та болісне сечовипускання малими порціями, домішок крові в сечі. Об'єктивно:  визначається напруження над лобком, перкуторно - притуплення, що поширюється на здухвинну ділянку.  Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Розрив уретри   

B. Розрив сечоводу    

*C. Позаочеревинний розрив сечового міхура   

D. Розрив нирки   

E. Забій нирки   

 96 Кількість народжень життєздатних плодів на 1000 жінок від 15-ти до 44-х років у популяції визначає:   

A. Рівень народжуваності   

*B. Показник дітородності    

C. Репродуктивний рівень   

D. Акушерський рівень   

E. Перинатальний рівень   

 97 Чоловік 65-ти років палить протягом 40 років. За останні місяці схуд на 10 кг. Скаржиться на біль у  епігастральній ділянці після вживання їжі, діарею, жовтяницю. Об'єктивно: збільшений, безболісний жовчний  міхур. Кал знебарвлений, глиноподібний. У крові: збільшення рівня загального та прямого білірубіну, лужної  фосфатази і глютамінпіруваттрансферази. У сечі: позитивна реакція на білірубін і негативна на уробіліноген.  Де розташований первинний процес, який призвів до зазначених змін?    

A. Жовчний міхур   

B. Загальна жовчна протока   

*C. Підшлункова залоза    

D. Печінка   

E. Дванадцятипала кишка   

 98 Громадянин Пакистану 30-ти років захворів гостро: з'явилися часті водянисті випорожнення, які нагадують  "рисовий відвар". Об'єктивно: $t^0$- $35,4^0С$, кінцівки холодні, акроціаноз, сухість у роті, різко знижений  тургор тканин. Що слід зробити для оцінки ступеня зневоднення?    

A. Визначити рівень сечовини та креатиніну в крові   

*B. Визначити густину плазми крові    

C. Визначити рівень гемоглобіну   

D. Виміряти центральний венозний тиск   

E. Виміряти артеріальний тиск   

 99 Чоловік 21-го року скаржиться на біль у спині, яка виникає останні 3 місяця, в ранкові часи. Біль зменшується  протягом дня та після фізичних навантажень. Об'єктивно: обмеження рухливості в поперековому відділі  хребта, підвищення м'язового тонусу в поперековій ділянці і згорбленість під час рухів. На рентгенограмі  хребта: двобічні склеротичні зміни в попереково-крижовому відділі. Проведення якого тесту буде найбільш  доцільне для підтвердження діагнозу?   

A. Антинуклеарні антитіла   

B. ШЗЕ   

*C. HLA-B27   

D. Сечова кислота в плазмі крові   

E. Ревматоїдний фактор    

 100 Пацієнту 38-ми років проведено тест толерантності до глюкози: натщесерце глюкоза капілярної крові - 5,9  ммоль/л, через 2 години - 8,9 ммоль/л. Оцініть результати тесту:   

A. Нормальний тест   

B. Сумнівний тест   

C. Явний цукровий діабет   

*D. Порушення толерантності до глюкози   

E. Порушення глікемії натще   

 101 Дитині 1 рік. Після введення прикорму, протягом останніх місяців, відзначаються втрата апетиту, проноси с  виділенням великої кількості калу, іноді блювання. Об'єктивно: температура тіла в нормі, маса тіла 7 кг.,  виражена блідість шкіри, набряки на ногах, живіт збільшений в об'ємі. У копрограмі багато жирних кислот та  мил. Встановлено діагноз: целіакія. Призначена аглютенова дієта. Що виключається із раціону харчування  при цій дієті?    

A. Легкозасвоювані вуглеводи   

B. Білок тваринний   

C. Фрукти   

*D. Злакові - пшениця, овес   

E. Молоко та молочні продукти   

 102 Дитина 8-ми років скаржиться на головний біль, блювання. Хворіє 1 день. Об'єктивно: $t^0$- $39,3^0С$, шкіра  чиста, зів гіперемований, язик обкладений, кон'юнктивіт, склерит. Слабко виражена ригідність м'язів  потилиці. Позитивний симптом Керніга з правого боку. Ліквор: цитоз - 340, лімф.- 87\%, нейтроф.- 13\%, білок -  140 мг/л. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Гнійний менінгіт   

*B. Серозний менінгіт   

C. Арахноїдит    

D. Нейротоксикоз   

E. Пухлина мозку    

 103 Хворий 62-х років скаржиться на наявність випинання в лівій пахвинній ділянці, яке поступово збільшувалось.  Об'єктивно: в лівій пахвинній ділянці випинання розміром 5-6 см, щільне, еластичне, болісне, в черевну  порожнину не вправляється, шкіра над ним не змінена, зовнішнє пахвинне кільце пропускає кінчик пальця.  Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Пахвинний лімфаденіт   

B. Лівобічна защемлена пахвинна грижа   

C. Невправима лівобічна пахвинна грижа   

D. Вправима лівобічна пахвинна грижа   

E. Пухлинний утвір   

 104 В районі Н поширеність захворювань серед населення становила 1156 випадків на 1000 населення. Який з  приведених нижче показників характеризує поширеність захворювань?   

A. Екстенсивний   

B. Співвідношення   

C. Наочності   

D. Стандартизований   

*E. Інтенсивний   

 105 До лікаря сільської лікарської амбулаторії двічі протягом календарного року (у березні та в листопаді)  звертався пацієнт. В обох випадках йому було поставлено однаковий діагноз - ГРВІ. Як заповнити статистичні  талони для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів з метою обліку цих випадків захворювань?   

A. Не заповнюється на жодний з випадків   

*B. На кожен випадок окремо з позначкою (+)   

C. На кожен випадок окремо з позначкою (-)   

D. На перший випадок - з позначкою (+), на другий - з позначкою (-)   

E. На перший випадок з позначкою (+), на другий - не заповнюється   

 106 Жінка 37-ми років скаржиться на біль в горлі. Температура тіла - $36,9^0C$, загальний стан задовільний.  Хвора з приводу іншої хвороби тривалий час приймає преднізолон. Орофарингоскопія: слизова оболонка  горла дещо гіперемована, на піднебінних мигдаликах та передніх дужках м'якого піднебіння спостерігаються  білувато-сірі нашарування, які легко знімаються; поверхня слизистої під ними дещо ерозована. Який  найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Фарингомікоз   

B. Виразково-плівчаста ангіна Плаута-Венсана   

C. Дифтерія зіву   

D. Туберкульоз глотки   

E. Лакунарна ангіна   

 107 Коли з найбільшою точністю можна встановити термін вагітності за величиною матки?    

A. Після 40 тижнів   

B. Між 21 та 30 тижнями   

*C. До 12 тижнів   

D. Між 12 та 20 тижнями   

E. Між 31 та 40 тижнями   

 108 У хворого скарги на никтурію, постійний ниючій біль у промежині та надлобковій ділянці, в'ялий струмінь сечі,  почащене, утруднене та болісне сечовипускання. Хворіє протягом декількох місяців, коли поступово почало  утруднюватися сечовипускання, з'явився біль у промежині. Під час ректального дослідження - простата  збільшена в розмірах (більше за рахунок правої частки), щільна, асиметрична, центральна борозна  згладжена, права частка кам'янистої щільності, неболюча, горбиста. Про яке захворювання слід думати?    

A. Хронічний конгестивний простатит   

B. Туберкульоз простати   

*C. Рак простати   

D. Склероз простати   

E. Сечокам'яна хвороба, камінь правої частки простати   

 109 У жінки під час відвідування лікаря 10 липня 1997 року тест на вагітність позитивний. У неї регулярний 28-ми  денний цикл. Остання менструація була з 1 по 4 травня 1997 року. Який передбачуваний термін пологів?    

*A. 8 лютого 1998 року   

B. 28 лютого 1998 року   

C. 22 лютого 1998 року   

D. 1 лютого 1998 року   

E. 15 лютого 1998 року   

 110 На диспансерному обліку в дільничного терапевта знаходяться реконвалесценти після інфекційних  захворювань, часто та тривало хворіючи, особи з хронічною патологією. Хто, з наведених хворих, має бути  віднесений до ІІІ групи здоров'я?   

A. Хронічна патологія та ЧТХ   

B. Усі категорії хворих, що наведені в умовах   

*C. Особи, що страждають на хронічні захворювання   

D. Реконвалесценти після інфекційних захворювань та особи з хронічною патологією   

E. Часто та тривало хворіючи

 111 Хвора 65-ти років впала та забила правий бік тіла, самостійно дісталася до ліжка. Лежить на спині, права  нижня кінцівка ротована назовні, явного вкорочення немає, зі сторонньою допомогою може сісти в ліжку.  Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Забій таза та грудної клітки   

B. Перелом кісток таза   

*C. Перелом проксимального відділу стегнової кістки   

D. Забій правого кульшового суглоба   

E. Перелом діафізу стегнової кістки   

 112 Хвора 64-х років скаржиться на загальну слабкість, шум у голові, охриплість голосу. Об'єктивно: шкіра бліда з  жовтяничним відтінком, язик червоний зі згладженими сосочками, асиметрія тактильної та больової  чутливості, Ps- 120/хв, АТ- 80/50 мм рт.ст., пальпується селезінка. У крові: Нb- 58 г/л, ер.- $1,2\cdot10^{12}$/л,  лейк.- $2,8\cdot10^9$/л, тр.- $140\cdot10^9$/л, ШЗЕ- 17 мм/год, анізоцитоз, пойкілоцитоз - виражені (++). Яке  дослідження буде вирішальним у з'ясуванні генезу анемії?    

A. Фіброгастроскопія   

B. Пряма проба Кумбса   

C. Непряма проба Кумбса   

*D. Стернальна пункція   

E. Ендолюмбальна пункція   

 113 Під час обстеження гігієнічних умов навчання у технічному ВНЗ постала необхідність оцінити зоровий режим  студентів, які навчаються з 9.00 до 15.00. Який показник природнього освітлення буде найбільш  інформативним?    

A. Час інсоляції кімнати    

B. Світловий коефіцієнт    

C. Наявність сумісного (верхньобокового) освітлення    

D. Глибина закладення навчальної кімнати    

*E. Коефіцієнт природнього освітлення    

 114 Хвора 46-ти років скаржиться на нападоподібний біль у правій поперековій ділянці, що віддає в низ живота,  нудоту. Раніше подібний біль не спостерігався. На оглядовій рентгенограмі органів черевної порожнини  патологічних тіней не визначається. На ультразвуковій сонограмі, у збільшеній правій нирковій мисці,  визначається гіперехогенне утворення діаметром близько 1,5 см, від якого відходить "ультразвукова доріжка".  Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Пухлина нирки злоякісна   

B. Туберкульоз нирки   

C. Кіста у нирці   

D. Пухлина нирки доброякісна   

*E. Камінь у нирці   

 115 Холодний період року характеризувався низькою температурою повітря, постійною хмарністю, снігопадами. У  зв'язку з цим перебування дітей дошкільної установи на відкритому повітрі було обмежено. При медичному  огляді діти скаржились на сонливість, кволість, поганий апетит, спостерігалась низька активність на заняттях  з фізичного виховання. При лабораторному дослідженні крові виявлено порушення фосфорно-кальцієвого  обміну. Причиною такого стану дітей може бути:   

*A. Ультрафіолетова недостатність   

B. Охолоджуючий мікроклімат в приміщені   

C. Дискомфортний мікроклімат в приміщені   

D. Надмірне фізичне навантаження   

E. Нагріваючий мікроклімат в приміщені   

 116 У хворої 36-ти років під час профілактичного огляду в дзеркалах виявлено деформацію шийки матки старими  післяпологовими розривами. При кольпоскопічному дослідженні на задній губі виявлені поля дисплазії. Що  необхідно зробити для уточнення діагнозу?   

A. УЗД органів малого тазу      

*B. Біопсія шийки матки   

C. Цистоскопія, іригоскопія   

D. Діагностичне вишкрібання   

E. Бактеріологічне обстеження виділень   

 117 У дитини 9-ти місяців, яка хворiла на ГРВI, раптово з'явилися судоми, загальний цiаноз, втрата свiдомостi.  Об'єктивно: клонiко-тонiчнi конвульсiї, шкiра цiанотична, пiна на губах, ознаки рахiту. З боку внутрiшнiх органiв  патологiчних змiн не виявлено. Якi препарати необхiдно ввести дитинi першочергово?   

A. Глюкокортикоїди   

B. Антирахiтичнi   

*C. Протисудомнi   

D. Седативнi   

E. Препарати кальцiю   

 118 У хворої на ревматизм визначається діастолічне тремтіння грудної стінки ("котяче муркотіння"), посилений І  тон на верхівці, діастолічний шум з пресистолічним посиленням, тон відкриття стулок мітрального клапану,  акцент ІІ тону над легеневою артерією. Яка вада серця у хворої?    

A. Недостатність мітрального клапану    

B. Відкрита артеріальна протока    

*C. Стеноз лівого атріовентрикулярного отвору    

D. Недостатність клапанів аорти    

E. Стеноз легеневої артерії    

 119 Чоловіку 75-ти років з діагнозом - ІХС: діфузний кардіосклероз, миготлива аритмія, СН 2 Б стадії, хронічний  пієлонефрит, призначено дигоксин. Перші 6 днів доза дигоксину дорівнювала 0,25 мг двічі на день, завдяки  чому зменшилися задишка, набряки, ціаноз. Однак на 7 добу у хворого з'явилися нудота, брадикардія. Яка  найбільш вірогідна причина інтоксикації дигоксином?    

A. Занадто довгий прийом насичуючої дози   

B. Порушення метаболізму дигоксину в печінці   

C. У комплексі лікування відсутній унітіол   

D. Перевищення добової насичуючої дози   

*E. Порушення елімінації препарату нирками   

 120 У дитини 2-х місяців, народженої з вагою 5100 г, визначаються жовтяниця, хриплий крик, пупкова грижа,  відставання у фізичному розвитку. Печінка +2 см, селезінка не збільшена. В анамнезі - затримка відпадання  пуповинного залишку. У крові: Hb- 120 г/л, ер.- $4,5\cdot10^{12}$/л, ШЗЕ- 3 мм/год. Білірубін сироватки  загальний - 28 мкмоль/л, непрямий - 20 мкмоль/л, прямий - 8 мкмоль/л. Про яке захворювання слід думати в  першу чергу?   

A. Природжений гепатит   

B. Цитомегаловірусна інфекція   

*C. Природжений гіпотиреоз   

D. Гемолітична анемія   

E. Кон'югаційна жовтяниця   

 121 Дитина 1,5 років захворіла гостро, температура тіла - $38,5^0С$, біль голови, слабкість. На п'ятий день  хвороби температура знизилася. Вранці у правій нозі виникли біль у м'язах, відсутність рухів та сухожилкових  рефлексів; чутливість збережена. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Поліатропатія   

B. Вірусний енцефаліт   

C. Остеомієліт   

*D. Поліомієліт   

E. Артрит кульшового суглоба    

 122 У хворого 35-ти років, що страждає на хронічний гломерулонефрит та 3 останні роки знаходиться на  гемодіалізі, з'явилися перебої в діяльності серця, гіпотензія, зростаюча слабкість, задишка. На ЕКГ:  брадикардія, атріовентрикулярна блокада І ст., високі загострені зубці Т. Напередодні - грубе порушення  питного та дієтичного режимів. Яка найбільш вірогідна причина вказаних змін?    

A. Гіпокаліємія    

B. Гіпокальціємія    

C. Гіпергідратація    

*D. Гіперкаліємія    

E. Гіпернатріємія    

 123 У чоловіка 30-ти років на шкірі тулуба з'явилася багаточисельна висипка, що складається з дрібних парних  елементів, які розкидані по шкірі неупорядковано та переважно фокусно і супроводжуються свербежем.  Висипка виникла через кілька днів після відвідування ним спортивно-оздоровчого центру та сауни. Який  діагноз найбільш вірогідний?    

A. Контактний дерматит   

B. Нейродерміт   

C. Алергічний дерматит   

*D. Короста   

E. Екзема   

 124 На прийом до гінеколога звернулася жінка 62-х років зі скаргами на свербіж вульви. Страждає на хронічний  панкреатит 8 років. Підвищеного харчування, маса тіла 102 кг, зріст 158 см. Пальпуються пахвинні лімфовузли  до 0,8 см. На шкірі промежини сліди розчухувань. Цукор крові - 7,8 ммоль/л. Який найбільш вірогідний  діагноз?    

A. Лімфогранулематоз   

B. Алергічний дерматит   

*C. Цукровий діабет   

D. Вульвіт   

E. Ожиріння аліментарного генезу   

 125 Хворий 26-ти років 2 дні тому, в наслідок автомобільної аварії, отримав закриту травму грудної клітки. Скарги  на біль в ураженій ділянці, сильну задишку, тахікардію, загальну слабкість. Над легенями з правого боку,  нижче VІ ребра, притуплення перкуторного звуку, різко ослаблене дихання. Під час пункції плевральної  порожнини отримано геморагічну рідину. Про яке посттравматичне ускладнення йде мова?     

A. Посттравматичний хілоторакс   

B. Закритий пневмоторакс   

C. Правобічний гідроторакс   

D. Ексудативний плеврит   

*E. Правобічний гемоторакс   

 126 У хворого 64-х років 2 години тому з'явилися стискаючий біль за грудниною з іррадіацією в ліве плече,  виражена слабкість. Об'єктивно: шкіра бліда, холодний піт. Ps- 108/хв., АТ- 70/50 мм рт.ст. Тони серця глухі.  Дихання везикулярне. Живіт м'який, безболісний. Варикозне розширення вен на лівій гомілці. На ЕКГ: ритм  синусовий, ЧСС- 100/хв., різкий підйом сегмента ST над ізолінією у відведеннях ІІ, ІІІ, aVF. Яка патологія  виникла в хворого?     

A. Розшаровуюча аневризма аорти    

B. Тампонада серця    

C. Серцева астма    

*D. Кардіогенний шок     

E. Тромбоемболія легеневої артерії   

 127 До гінеколога звернулася жінка 54-х років зі скаргами на кров'яні виділення з піхви протягом 1 місяця.  Остання менструація 5 років тому. Під час гінекологічного огляду патології не виявлено. Ваші дії:   

*A. Фракційне діагностичне вишкрібання стінок порожнини матки   

B. Кольпоскопія   

C. УЗД   

D. Взяти мазок для цитологічного дослідження   

E. Призначити симптоматичну терапію   

 128 Хвора 46-ти років скаржиться на раптово виникаючі напади серцебиття, які супроводжуються пульсацією в  ділянці шиї та голови, страхом, нудотою. Напади продовжуються 15-20 хвилин, минають після затримки  дихання з натужуванням. Яке порушення серцевої діяльності виникає в хворої?   

A. Напад тріпотіння передсердь   

*B. Напад надшлуночкової пароксизмальної тахікардії   

C. Напад миготливої аритмії   

D. Напад екстрасистолічної аритмії   

E. Напад шлуночкової пароксизмальної тахікардії   

 129 У хворої варикозне розширення вен нижньої кінцівки ускладнилося гострим тромбофлебітом. Інфільтрат  збільшився в об'ємі, набув різкої болючості, шкіра гіперемована. Температура гектичного характеру. В лікарні  за місцем проживання лікувалась за звичайною схемою. За 2 доби до госпіталізації утворився другий  інфільтрат під пупартовою зв'язкою. З'явився озноб. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Гострий тромбоз глибоких вен    

B. Бешихове запалення    

C. Хвороба Бюргера    

D. Післятромбофлебітичний синдром   

*E. Висхідний тромбофлебіт поверхневих вен    

 130 Хворий 58-ми років скаржиться на слабкість, набряки ніг, задишку, анорексію. Протягом багатьох років хворіє  на хронічний бронхіт. Останні 5 років відзначає посилення виділення харкотиння, часто гнійного характеру.  Об'єктивно: ЧСС- 80/хв, АТ- 120/80 мм рт.ст., розповсюджені набряки, шкіра бліда, суха, тургор знижений. У  сечі: значна протеїнурія, циліндрурія. Вкажіть найбільш вірогідний патологічний процес у нирках:   

A. Хронічний пієлонефрит   

B. Гострий гломерулонефрит   

C. Інтерстиціальний нефрит   

D. Хронічний гломерулонефрит   

*E. Амілоїдоз нирок   

 131 Хвора 54-х років хворіє на остеомієліт стегнової кістки понад 20-ти років. За останній місяць з'явилися та  поступово наростали набряки нижніх кінцівок. У сечі: протеїнурія - 6,6 г/л. У крові: диспротеїнемія у вигляді  гіпоальбумінемії, підвищення $\alpha_2$- та $\gamma$-глобулінів, ШЗЕ- 50 мм/год. Який найбільш вірогідний  діагноз?    

*A. Вторинний амілоїдоз нирок   

B. Мієломна хвороба   

C. Системний червоний вовчак   

D. Хронічний гломерулонефрит   

E. Гострий гломерулонефрит   

 132 Хвора 32-х років протягом 14-ти років страждає на системну склеродермію. Неодноразово лікувалася в  стаціонарах. Скаржиться на періодичний тупий біль у ділянці серця, серцебиття, задишку, біль голови,  набряки повік, схуднення, біль та деформацію суглобів кінцівок. Ураження якого органу погіршує прогноз  захворювання?      

A. Шлунково-кишковий тракт    

B. Серце    

C. Шкіра та суглоби    

*D. Нирки    

E. Легені    

 133 Хворий 35-ти років надійшов до стаціонару зі скаргами на біль в лівому груднино-ключичному та колінному  суглобах, попереку. Захворів гостро, з підвищенням температури до $38^0С$. Об'єктивно: лівий  груднино-ключичний та колінний суглоби набряклі, болісні під час пальпації. У крові: лейк.- $9,5\cdot10^9$/л,  ШЗЕ- 40 мм/год, СРБ- 1,5 мм, фібриноген - 4,8 г/л, сечова  кислота - 0,28 ммоль/л. У зіскобі із уретри - хламідії.  Який діагноз найбільш вірогідний?    

A. Хвороба Бєхтєрева   

B. Ревматоїдний артрит    

C. Подагра   

*D. Синдром Рейтера   

E. Ревматичний артрит   

 134 Хворий 37-ми років скаржиться на ураження нігтьових пластинок упродовж 2-х років. Об'єктивно: нігтьові  пластинки І, ІІ, ІІІ пальців обох стоп та ІІ, ІІІ пальців кистей потовщені, тьмяні, з явищами піднігтьового  гіперкератозу; по вільному краю нігті обламані. На підошвах та правій долоні - гіперкератоз, в складках шкіри -  мукоподібне лущення. Інші ділянки шкіри без висипки. Які додаткові методи дослідження необхідно провести  для уточнення діагнозу?    

*A. Мікроскопічне та бактеріологічне дослідження лусочок   

B. Загальний аналіз крові   

C. Cерологічне дослідження крові   

D. Біопсія шкіри   

E. Aналіз крові на цукор   

 135 Чоловік 47-ми років страждає на рак легень в термінальній стадії. Розповідає, що протягом останніх 2-3-х  тижнів помітив зміни в своєму психічному стані: бачить ввечері покійну матір, яка кличе до себе, відчуває  запах сирої землі, гнилого листя, бачить незнайомих людей, які несуть труну. При цьому відчуває страх. Які  симптоми психічних розладів у хворого?   

A. Ілюзорні розлади   

B. Психосенсорні розлади   

C. Маячні ідеї   

*D. Справжні галюцинації   

E. Депресивні розлади   

 136 Хвора 43-х років скаржиться на періодичні напади болю у ділянці правої половини обличчя. Під час нападу  спостерігається спазм мімічної мускулатури правої половини обличчя, шкірні покриви на цьому боці обличчя  червоніють. У крові - без патології. Було діагностовано невралгію трійчастого нерва з правого боку. Який  препарат найбільш доцільно призначити?     

A. Актовегін    

B. Преднізолон   

*C. Фінлепсин   

D. Анальгін    

E. Індометацин     

 137 Недостатньо очищені відходи промислового підприємства скидаються у річку, вода з якої використовується  для господарсько-питного водопостачання. Це спричиняє загибель деяких мікроорганізмів, порушення  процесів самоочищення води та погіршення її якості, що може мати негативний вплив на стан здоров'я людей.  Як називається така дія факторів навколишнього середовища?    

A. Комплексна     

B. Комбінована     

C. Пряма    

D. Поєднана    

*E. Непряма   

 138 Каретою швидкої допомоги доставлений хворий після падіння з висоти, з клінічними ознаками множинних  переломів обох нижніх кінцівок. Об'єктивно: стан хворого тяжкий, свідомість збережена, але психічно  загальмований, шкіра блідо-сірого кольору, на лобі холодний піт. Дихання поверхневе, до 30/хв, АТ- 80/60 мм  рт.ст., Ps- 120/хв, слабкого наповнення. Яке ускладнення має місце у постраждалого?   

A. Травматичний шок 4 ст   

B. Травматичний шок 3 ст   

C. Непритомність   

*D. Травматичний шок 2 ст   

E. Травматичний шок 1 ст   

 139 У дитини 14-ти років, що страждає на вегето-судинну дистонію пубертатного періоду, розвинулася  симпатоадреналова криза. Який з препаратів показаний для купірування кризи?    

A. Корглікон    

B. Еуфілін    

C. Но-шпа    

D. Амізил    

*E. Обзидан    

 140 У хворої 56-ти років, під час холецистектомії, почалася масивна кровотеча. Вирішено перелити кров. У хворої  група крові $AB(ІV) Rh^-$. На станції переливання крові такої групи немає. Донори якої групи можуть бути  викликані для здачі крові?    

*A. Донори рідкісних груп крові   

B. Донори резерву   

C. Екстренні донори   

D. Активної групи   

E. Донори-родичі   

 141 Дитина 2-х місяців, що народилася у строк з масою тіла 3500 г, знаходилася на змішаному вигодовуванні.  Фактична маса тіла - 4900 г. Дайте оцінку маси тіла дитини:    

A. На 150 г менше належного    

*B. Відповідає вікові    

C. Паратрофія І ступеня    

D. Гіпотрофія ІІ ступеня    

E. Гіпотрофія І ступеня    

 142 Серед причин смерті населення на дільниці в лікаря загальної практики, в останньому році, перше місце  займають серцево-судинні захворювання (60\%), друге - новоутворення (18\%), потім - травми (8,3\%) та інші.  Які діаграми найбільш інформативно ілюструють структуру явищ, що вивчаються?    

A. Радіальна   

*B. Секторна   

C. Лінійна   

D. Стовпчикова   

E. Картограма   

 143 Хвора 18-ти років надійшла до гінекологічного відділення зі скаргами на ниючий біль внизу живота. Остання  менструація 2 місяці тому. При бімануальному дослідженні шийка матки довжиною до 2 см, ціанотична,  зовнішній зів закритий. Тіло матки кулястої форми, м'якуватої консистенції, збільшено відповідно 7-8 тижням  вагітності. Який діагноз найбільш вірогідний?    

*A. Загрозливий аборт   

B. Неповний аборт   

C. Аборт, що розпочався   

D. Аборт у ходу   

E. Фіброміома тіла матки   

 144 На рентгенограмі органів грудної клітки з правого боку, на рівні 4-го ребра, відзначається інтенсивна  негомогенна з нечіткими контурами тінь великих розмірів. У центрі вказаної тіні визначається  горизонтальний рівень та просвітлення легеневої тканини над ним. Якому захворюванню відповідає дана  рентгенологічна картина?    

A. Туберкулома правої легені    

B. Правобічний пневмоторакс   

C. Бульозна хвороба   

*D. Абсцес правої легені   

E. Периферичний рак    

 145 На 15-ту добу після дрібної травми правої ступні хворий відчув нездужання, стомлюваність, дратівливість,  головний біль, підвищення температури тіла, відчуття стискання, напруження та посмикування м'язів правої  гомілки. Про яке захворювання можна подумати?   

A. Анаеробна газова гангрена   

*B. Правець   

C. Бешиха   

D. Гострий тромбофлебіт   

E. Тромбоемболія підколінної артерії   

 146 У хворого на фоні цирозу печінки після вживання алкоголю з'явилися головний біль, блювання, відраза до їжі,  безсоння, жовтяниця, "печінковий" запах з рота, здуття живота. Про яке ускладнення цирозу печінки можна  подумати?    

A. Тромбоз мезентеріальних судин   

B. Портальна гіпертензія   

C. Кровотеча з варикозно розширених вен стравоходу   

D. Гостра виразка шлунка   

*E. Печінково-клітинна недостатність   

 147 Чоловік 25-ти років, який 4 роки хворіє на розсіяний склероз, скаржиться на посилення хиткості, слабкість  нижніх кінцівок, затримку сечі. Об'єктивно: центральний тетрапарез. Мозочкова атаксія. Порушення функції  тазових органів. Яка найбільш доцільна терапія в цьому випадку?     

A. Вітаміни   

B. Ноотропи   

C. Десенсибілізуючі   

D. Антибіотики   

*E. Глюкокортикоїди   

 148 Жінка 23-х років, що страждає на інсулінозалежний цукровий діабет, доставлена до відділення невідкладної  терапії зі сплутаною свідомістю, неадекватною метушливою поведінкою, пітливістю, підвищеним  слиновиділенням, тахікардією. Яке дослідження, у першу чергу, необхідно провести?    

A. Газовий склад артеріальної крові   

B. Електроліти плазми   

C. Сечовина та креатинін крові   

D. Загальний аналіз крові   

*E. Аналіз крові на цукор   

 149 Хворий 39-ти років скаржиться на задишку при фізичному навантаженні, набряки на гомілках, серцебиття,  перебої в роботі серця. Об'єктивно: ЧCC- 150/хв, миготлива аритмія. Межі серця розширені в обидва боки.  Тони серця приглушені. Печінка на 6 см нижче краю реберної дуги. ЕхоКГ- дилатація камер серця (КДР лівого  шлуночка 6,8 см) ФВ- 29\%, клапанний апарат без змін. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Ексудативний перикардит   

B. Рестриктивна кардіоміопатія   

C. Тиреотоксична кардіоміопатія   

*D. Дилатаційна кардіоміопатія   

E. Гіпертрофічна кардіоміопатія   

 150 У жінки 30-ти років при других пологах народилася дитина з анемічно-жовтяничною формою гемолітичної  хвороби. Група крові у жінки $A(ІІ) Rh^-$, група крові в новонародженого $B(ІІІ) Rh^+$, у батька  новонародженого також $B(ІІІ) Rh^+$. Яка найбільш вірогідна причина імуноконфлікту?    

A. Конфлікт по антигену В   

B. Конфлікт по АВ0   

C. Конфлікт по антигену А   

D. Конфлікт по антигену АВ   

*E. Резус-конфлікт   

 151 Після ручної репозиції та накладання гіпсової лонгети, у хворого з переломами кісток передпліччя виник  набряк кисті та пальців, біль, порушення чутливості. Якою має бути тактика лікаря?   

*A. Розрізати бинт, яким фіксовано лонгету   

B. Призначити аналгетики та сечогінні   

C. Це закономірне явище, набряк самостійно зменшиться через добу   

D. Повторити репозицію   

E. Зняти гіпсову пов'язку   

 152 Хвора 29-ти років звернулася до гінеколога зі скаргами на дратівливість, плаксивість, головний біль, нудоту,  інколи - блювання, біль у ділянці серця, напади тахікардії, зниження пам'яті, метеоризм. Ці скарги виникають  за 6 днів до менструації та зникають напередодні або в перші два дні. Вагінально: матка та придатки без  змін. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Невроз   

B. Генітальний ендометріоз   

C. Апоплексія яєчників   

D. Альгодисменорея   

*E. Передменструальний синдром   

 153 Дiвчинка 14-ти рокiв на уроцi математики отримала незадовiльну оцiнку та догану вчителя, з приводу чого  довго плакала. Пiсля уроку раптово знепритомніла і впала. Об'єктивно: шкiра блiдо-рожевого кольору, Ps-  100/хв, задовiльних властивостей, АТ- 110/70 мм рт.ст. Повiки щiльно стуленi. Видимих ушкоджень не  вiдмiчено. Який найбільш вірогідний дiагноз?     

A. Ваготонiчне зомлiння    

B. Симпатикотонiчний колапс    

*C. Iстеричне зомління   

D. Синдром подовженого iнтервалу Q-Т   

E. Епiлепсiя   

 154 Хворий 39-ти років з клінічними ознаками виразкової хвороби у сполученні з важкою діареєю. В анамнезі -  три виразки дванадцятипалої кишки, які часто рецидивують. Одна з виразок локалізується близько до тонкої  кишки. Гастрин сироватки крові 200 пг/мл. Яке дослідження буде найбільш інформативним у цьому випадку?   

*A. Тест з ін'єкцією секретину    

B. Ендоскопічна ретроградна холангіографія    

C. Колоноскопія    

D. Рентгенографія ОЧП   

E. КТ живота    

 155 Жінці 50-ти років, яка страждає на хронічний пієлонефрит, в період загострення було призначено комбінацію  антибактеріальних засобів - гентаміцин (80 мг 3 рази на добу) та бісептол (960 мг 2 рази на добу). До яких  наслідків може призвести призначення такої комбінації антибіотиків?    

A. Гломерулосклероз   

*B. Гостра ниркова недостатність   

C. Хронічна ниркова недостатність   

D. Гостра надниркова недостатність   

E. Комбінація антибіотиків оптимальна та цілком безпечна   

 156 Хвора 60-ти років скаржиться на слабкість, запаморочення, важкість у верхній частині живота, парестезії  пальців рук та ніг. Об'єктивно: жовтяничність шкіри, язик малинового кольору, гладенький. Гепатомегалія. У  крові: Hb- 90 г/л, ер.- $2,3\cdot10^{12}$/л, ретикулоцити - 0,2\%; КП- 1,2, макроцитоз; тільця Жоллі, кільця  Кебота. Який препарат для лікування найбільш доцільний?     

A. Дисферол   

B. Фероплекс   

*C. Вітамін $B_{12}$    

D. Еритроцитарна маса   

E. Преднізолон   

 157 Після тривалого періоду субфебрилітету хворий помітив посилення задишки, біль у правому підребер'ї,  набряки ніг. Об'єктивно: шийні вени набряклі. Ps- 120/хв, інколи зникає під час вдиху. Тони серця різко  послаблені. На ЕКГ: зниження вольтажу зубців шлуночкового комплексу. Місяць тому відзначався підйом  сегменту ST $V_1-V_4$. Тінь серця розширена, округла. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Ексудативний перикардит   

B. Метаболічна післяінфекційна міокардіопатія   

C. Первинний ревмокардит   

D. Післяінфарктний кардіосклероз   

E. Дрібновогнищевий інфаркт міокарда   

 158 У дитини 3-х років, яку доставлено до лікарні, реєструється сопорозний стан, різке зниження тонусу м'язів,  пригнічення сухожилкових та періостальних рефлексів; виявлено міоз, зниження реакції зіниць на світло.  Корнеальні рефлекси збережені. Пульс частий, послаблений. АТ- 80/50 мм рт.ст. Батьки підозрюють, що  дитина проковтнула таблетовані ліки. Отруєнню якими таблетованими ліками відповідає така клінічна  картина?    

A. Гіпотензивні препарати   

B. $\beta_2$-адреноміметики   

*C. Транквілізатори   

D. Атропіноподібні препарати   

E. Барбітурати   

 159 Дитина хворіє 5-й день. Турбує підвищена до $39-40^0С$ температура тіла, нападоподібний, частий, глибокий  малопродуктивний кашель, світлобоязнь, закладеність носа. Об'єктивно: одутлість обличчя; слизова  оболонка рота пухка, геморагічна енантема на м'якому піднебінні, рештки плям Філатова-Копліка. Який  найбільш вірогідний діагноз?    

A. Аденовірусна інфекція    

*B. Кір   

C. Краснуха   

D. Грип    

E. Скарлатина   

 160 Хвора 58-ми років, бухгалтер, 2 роки хворіє на остеоартроз колінних суглобів. 2 тижні лікувалась в стаціонарі.  Виписана в задовільному стані із скаргами на незначний больовий синдром після тривалого статичного  навантаження. Локальні гіпертермія та ексудативні явища у ділянці суглобів відсутні. Яка найбільш доцільна  подальша тактика ведення хворої?    

A. Повторне стаціонарне лікування    

*B. Лікування в умовах санаторію   

C. Провести артроскопію   

D. Направити на МСЕК   

E. Консультація у ортопеда    

 161 У чоловіка 75-ти років приблизно через 30 хвилин після вживання їжі виникає гострий біль у навколопупковій  ділянці, що супроводжується блюванням і відчуттям здуття живота. За останні декілька місяців він схуд на 10  кг, тому що не їсть, запобігаючи болю. Між больовими нападами змін під час огляду живота немає. Над  правою стегновою артерією прослуховується шум, периферична пульсація на нижніх кінцівках ослаблена.  Рентгенологічне дослідження шлунка і колоноскопія змін не виявили. Що є провідним у патогенезі вказаних  змін?   

A. Минуща обструкція   

*B. Ішемія    

C. Запалення   

D. Психогенні зміни   

E. Неопластичний процес   

 162 Встановлено, що на 100 пологів у жінок, які мають фактори ризику, було 30 передчасних, а у жінок, які не  мають факторів ризику, - 5 передчасних. Який метод статистичної обробки даних оптимально використати  лікарю, щоб оцінити вірогідність розбіжностей в порівнювальних групах?   

A. Розрахунок відносних величин   

B. Кореляційний аналіз   

*C. Розрахунок критерію Стьюдента   

D. Розрахунок середніх величин   

E. Метод стандартизації   

 163 Хвора скаржиться на сильний головний біль у лобовій ділянці, гнійну нежить, закладеність носа, зниження  нюху. Хворіє тиждень після перенесеного ГРВІ. Об'єктивно: загальний стан задовільний, шкіра чиста, $t^0$-  $37,5^0С$. Пальпація точок виходу першої гілки трійчастого нерва болісна, дихання через ніс помірно  утруднене, після закрапування у ніс 0,1\% р-ну нафтизину висякує багато слизу та гною, після чого дихання  покращується. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Гострий гнійний синуїт   

B. Хронічний риніт у стадії загострення    

C. Гостра вірусна інфекція    

D. Хронічний гнійний синуїт у стадії загострення    

E. ГРВІ, ускладнена невралгією трійчастого нерва    

 164 У жінки 30-ти років повторні пологи, що тривають 14 годин. Серцебиття плоду приглушене, аритмічне, 100/хв.  Вагінальне дослідження: відкриття шийки матки повне, голівка плоду в площині виходу з малого тазу.  Сагітальний шов у прямому розмірі, мале тім'ячко біля лона. Яка подальша тактика проведення пологів?    

A. Стимуляція пологової діяльності окситоцином    

B. Використання порожнинних акушерських щипців    

*C. Використання вихідних акушерських щипців    

D. Шкірно-головні щипці за Івановим   

E. Кесарський розтин    

 165 У промисловому районі одного із індустріальних міст у дітей дошкільного віку почастішали випадки  захворювання на хронічний і астматичний бронхіт та на бронхіальну астму. Який із постійних забруднювачів  повітря міг стати їх причиною?   

A. Свинець   

B. Оксид вуглецю   

*C. Діоксид сірки   

D. Оксиди азоту   

E. Продукти фотохімічних реакцій   

 166 До хірургічного стаціонару надійшов хлопець 19-ти років, який отримав закриту травму живота. Під час  операції виявлені численні розриви селезінки та тонкої кишки. Артеріальний тиск прогресивно знижується.  Виникла необхідність у гемотрансфузії. Хто може виконати визначення групи крові та резус-належності у  потерпілого?     

*A. Лікар будь-якої спеціальності   

B. Лікар-анестезіолог   

C. Лікар-лаборант   

D. Лікар-травматолог   

E. Хірург   

 167 У хлопчика 10-ти років встановлений діагноз цукровий діабет. Під час огляду відмічається запах ацетону з  рота. В крові: цукор - 20,5 ммоль/л. В сечі: цукор - 20 г/л, ацетон - (+++). Чим можна пояснити появу ацетону у  видихаємому повітрі та сечі?   

A. Послаблення процесів гліколізу    

*B. Посилений розпад кетогенних амінокислот та ліпідів   

C. Порушення кислотно-лужного балансу   

D. Порушення водно-електролітного балансу   

E. Порушення процесів фосфорилювання глюкози   

 168 Хвора 60-ти років скаржиться на біль у міжфалангових суглобах кистей, який посилюється при роботі.  Об'єктивно: дистальні та проксимальні суглоби II-IV пальців дефігуровані, з вузлами Гебердена, Бушара,  болючі, з обмеженою рухомістю. Рентгенограма суглобів: суглобові щілини звужені, краєві остеофіти,  субхондральний склероз. Який діагноз найбільш вірогідний?   

*A. Деформуючий остеоартроз, вузлова форма   

B. Псоріатичний артрит   

C. Хвороба Рейтера   

D. Хвороба Бєхтєрева   

E. Ревматичний артрит   

 169 Хворий 20-ти років пройшов курс поліхіміотерапії за схемою ВАМП з приводу гострого лімфобластного  лейкозу. Яка морфологічна картина крові може свідчити про настання ремісії?   

A. Вміст бластних клітин до 15\%   

B. Вміст бластних клітин до 1\%   

C. Вміст бластних клітин до 10\%   

*D. Вміст бластних клітин до 5\%   

E. Відсутність бластних клітин   

 170 У хворої 27-ми років, через 10 годин після вживання консервованих грибів, з'явилася диплопія, двобічний  птоз, порушення ковтання, поверхневе дихання частотою 40/хв, м'язова слабкість, парез кишок. Який  медичний захід необхідно провести найпершим?   

*A. Інтубація трахеї для проведення штучного дихання   

B. Введення протиботулінічної сироватки   

C. Введення глюкокортикостероїдів   

D. Промивання шлунка та кишок   

E. Внутрішньовенна дезінтоксикаційна терапія   

 171 Жінка 50-ти років протягом 2-х років відзначає тупий, періодично гострий біль у правому підребер'ї,  пов'язаний з вживанням жирної їжі, гіркоту в роті вранці, закрепи, метеоризм. Об'єктивно: надмірного  харчування, $t^0$- $36,9^0С$, язик обкладений біля кореня, живіт помірно здутий, болючий у точці проекції  жовчного міхура. Яке дослідження найбільш доцільно провести для встановлення діагнозу?    

*A. УЗД   

B. Холецистографія   

C. Дуоденоскопія   

D. Дуоденальне зондування   

E. Сканування печінки   

 172 У жінки 42-х років виявлені зміни в молочній залозі. Які симптоми найбільш часто передують малігнізації?   

*A. Ущільнення шкіри з втягнутим соском    

B. Безболісне рухливе ущільнення   

C. Кров'янисті виділення з соска    

D. Болісне рухливе ущільнення    

E. Чисті виділення з соска   

 173 Хворий 29-ти років скаржиться на гнійні виділення з уретри, різь під час сечовипускання. Ці симптоми  з'явилися через 5 днів після випадкового статевого зв'язку. У мазку з виділень уретри, забарвленим за  Грамом, виявлені парні коки червоно-фіолетового кольору. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Гонорейний уретрит   

B. Бактеріальний уретрит   

C. Трихомонадний уретрит   

D. Дріжджовий уретрит   

E. Хламідійний уретрит   

 174 Першовагітна звернулася до жіночої консультації 22.03.03 зі скаргами на тягнучий біль внизу живота. З  анамнезу - остання менструація була 4.01.03 року. При бімануальному дослідженні: шийка матки збережена,  зовнішнє вічко закрите, матка збільшена до 9 тижнів вагітності, рухома, безболісна. Яке ускладнення слід  запідозрити?

A. Завмерла вагітність   

B. Міома матки   

C. Міхуровий занесок   

D. Аборт, що розпочався в 9 тижнів вагітності   

*E. Загроза викидня в 9 тижнів вагітності   

 175 На оглядовій рентгенограмі легень визначається інтенсивне однорідне затемнення, що відповідає  положенню нижньої частки лівої легені. На боковій рентгенограмі особливо чітко видно, що ушкоджена вся  частка, причому вона зменшена, а її передній контур різкий та випрямлений. Серце дещо зміщене ліворуч та  дозаду. Яким захворюванням обумовлена вказана рентгенологічна картина?    

A. Периферичний рак лівої легені   

*B. Ателектаз нижньої частки лівої легені   

C. Лівобічний ексудативний плеврит   

D. Ехінокок лівої легені   

E. Крупозна пневмонія   

 176 До кардіологічного відділення госпіталізована хвора зі скаргами на ниючий біль у передсердній ділянці,  помірну задишку, набряки ніг, мерзлякуватість. На ЕКГ: негативні зубці T $V_2-V_6$ (до 3-4 мм). Об'єктивно:  шкіра суха, голос охриплий, обличчя одутлувате, з жовтяничним відтінком, тони серця глухі, Ps- 60/хв, АТ-  160/90 мм рт.ст., нижні кінцівки набряклі, під час натискання на шкіру гомілок ямка утворюється з  утрудненням. У крові: Нb- 76 г/л, ШЗЕ- 17 мм/год. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Гіпертонічна хвороба II ст., СН II ст.    

B. Хронічний гломерулонефрит,  ХНН   

C. $B_{12}$-дефіцитна анемія   

D. ІХС: дрібновогнищевий інфаркт міокарда, СН II ст.   

*E. Гіпотиреоз, міокардіодистрофія    

 177 Хвора 22-х років скаржиться на ниючий біль у правій здухвинній ділянці протягом тижня, ранкову нудоту, зміну  смаку. Затримка менструації 3 тижні. Об'єктивно: АТ- 110/70 мм рт.ст., Рs- 78/хв, $t^0$- $37,0^0С$.  Бімануально: матка дещо збільшена, м'яка, рухома, безболісна. Пальпація придатків: з правого боку болюче  утворення 3х4 см, щільно-еластичної консистенції, помірно рухоме. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Маткова вагітність   

B. Кіста правого яєчника   

C. Гострий апендицит   

*D. Прогресуюча трубна вагітність   

E. Трубна вагітність, що перервалася   

 178 Хвора 46-ти років звернулася до ЖК зі скаргами на помірні кров'янисті виділення з піхви, які з'явилися після  затримки чергової менструації на 1,5 місяця. При піхвовому дослідженні шийка матки чиста, матка не  збільшена, рухома, неболюча, придатки не змінені. Який найбільш вірогідний діагноз?   

A. Позаматкова вагітність   

B. Рак тіла матки   

C. Підслизова міома матки   

*D. Дисфункціональна маткова кровотеча    

E. Аденоміоз   

 179 Хворий скаржиться на відчуття важкості за грудниною та періодичне відчуття зупинки їжі, дисфагію. Під час  рентгенологічного обстеження барієвий контраст виявляє поодиноке мішкоподібне випинання правої  передньої стінки стравоходу з рівними контурами та чітко окресленою шийкою. Який найбільш вірогідний  діагноз?    

A. Поліп стравоходу     

B. Рак стравоходу     

C. Варикозне розширення вен стравоходу    

*D. Дивертикул стравоходу   

E. Грижа стравохідного отвору діафрагми   

 180 Хворий 34-х років протягом 7-ми років страждає на туберкульоз легень; скаржиться на м'язову слабкість,  схуднення, проноси, почащене сечовипускання. Об'єктивно: гіперпігментація шкіри, ясен, внутрішніх  поверхонь щік. АТ- 90/58 мм рт.ст. У крові: ер.- $3,1\cdot10^{12}/л$, Hb- 95 г/л, КП- 0,92; лейк.- $9,4\cdot10^9/л$,  е.- 7, с.- 45, п.- 1, л.- 40, м.- 7, $Na^+$- 115 ммоль/л, $К^+$- 7,3 ммоль/л. Який найбільш вірогідний діагноз?    

A. Первинний гіперальдостеронізм   

B. Вроджена гіперплазія кори наднирників   

C. Феохромоцитома   

*D. Первинна недостатність кори наднирників   

E. Нецукровий діабет   

 181 Вагітна 25-ти років з терміном вагітності 40 тижнів. Розміри тазу 26-26-31-18 см. ОЖ- 100 см. ВДМ- 42 см.  Положення плоду подовжнє, голівка притиснута до входу в малий таз. Серцебиття плоду приглушене - 160/хв.  Перейми, які почалися 6 годин тому, болісні, рясні. Відійшли навколоплідні води. Контракційне кільце  знаходиться на рівні пупка та косо розташоване. Яке ускладнення виникло в пологах?   

A. Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти   

B. Емболія навколоплідними водами   

*C. Загроза розриву матки   

D. Повний розрив матки   

E. Кінець І періоду пологів   

 182 У вагітної 23-х років спостерігаються підвищення температури тіла, гіркота в роті, біль у правому підребер'ї,  позитивні симптоми Мерфі та Кера. Який з діагностичних методів є найбільш доцільним в такому випадку?     

A. Термографія   

B. Пероральна холецистографія   

C. Внутрішньовенна холецистографія    

*D. Ультразвукове сканування    

E. Ретроградна панкреатохолангіографія   

 183 Чоловік 45-ти років скаржиться на інтенсивний біль в епігастрії через 1,5-2 години після вживання їжі.  Протягом 11-ти років страждає на виразкову хворобу. Об'єктивно: $t^0$- $36,5^0С$, ЧДР- 16/хв, Ps- 70/хв, АТ-  120/80 мм рт.ст. Пальпаторно: локальна болісність у правій епігастральній ділянці. Які показники  внутрішньошлункової рН-метрії в ділянці тіла шлунка будуть найхарактернішими для захворювання цього  пацієнта?    

A. рН = 5,0 - 6,0   

*B. рН = 1,0 - 2,0   

C. рН = 6,0 - 7,0   

D. рН = 4,0 - 5,0   

E. рН = 3,0 - 4,0   

 184 Чоловік 30-ти років за характером завжди був замкнений. У психіатрів ніколи не лікувався. Скаржиться на  головний біль, відчуття, "наче під шкірою голови щось лопається, рухається, закипає". Об'єктивно: патології не  виявлено. Який найбільш вірогідний психопатологічний симптом у цьому випадку?   

A. Галюцинація   

B. Парестезія   

*C. Сенестопатія   

D. Гіперестезія   

E. Дисморфопсія   

 185 До стаціонару надійшов хворий 33-х років із зупиненою повторною виразковою кровотечею. Під час огляду  виснажений, блідий. У крові: Нb- 77 г/л, Нt- 0,25. У зв'язку з наявністю анемії двічі була спроба переливання  одногрупної $А(ІІ)Rh^+$ крові. Обидва рази переливання було зупинено у зв'язку з розвитком анафілактичної  реакції. Переливання якого трансфузійного середовища бажано в даному випадку?     

A. Свіжоцитратна кров    

B. Еритроцитарна завись    

*C. Відмиті еритроцити     

D. Еритроцитарна маса, яка бідна на лейкоцити та тромбоцити     

E. Еритроцитарна маса (нативна)     

 186 Хворий 70-ти років скаржиться на слабкість, запаморочення, короткочасні періоди непритомності, біль у  ділянці серця. Об'єктивно: ЧСС- 40/хв, тони ритмічні, І-й тон глухий, періодично значно посилений. АТ- 180/90  мм рт.ст. Яка найбільш вірогідна причина гемодинамічних порушень?    

A. Повна блокада лівої ніжки пучка Гіса   

B. Брадисистолічна форма миготливої аритмії   

C. Синусова брадикардія   

D. АВ блокада І ступеня   

*E. АВ блокада ІІІ ступеня   

 187 Для населення, яке проживає на радіаційно забрудненій території, з метою виведення з організму  радіонуклідів, рекомендується включити до раціону харчування пектини. Які з наведених продуктів є основним  джерелом пектинів?   

A. Молоко   

*B. Овочі та фрукти   

C. Хліб   

D. М'ясо   

E. Макарони   

 188 У хворої 60-ти років, на 4-ту добу після ін'єкції, в лівій сідниці з'явилися біль та ущільнення тканин. Об'єктивно:  в верхньо-зовнішньому квадранті лівої сідниці шкіра червоного кольору, гаряча на дотик, під час пальпації  визначається інфільтрат 6х6 см, болісний, у центрі розм'якшення. Температура тіла - $37,9^0С$. Що слід  зробити для визначення наявності абсцесу?   

A. Загальний аналіз крові   

*B. Пункція   

C. Ультразвукове дослідження   

D. Біопсія   

E. Рентгенографія   

 189 Заступник головного лікаря з лікувальної роботи провів дослідження рівня захворюваності населення, яке  обслуговувалося в поліклініці останні 5 років. За допомогою яких статистичних величин він може обчислити  рівні поширеності хвороб?    

A. Абсолютні величини     

B. Динамічний ряд    

C. Середні величини      

D. Стандартизовані величини      

*E. Відносні величини    

 190 Хворий 28-ми рокiв наркоман. Хворiє протягом року, коли вiдзначив загальну слабкiсть, пiдвищену пiтливiсть,  схуднення. Часто хворiв на респiраторні захворювання. За останнi 2 днi була перемiжна гарячка з профузною  нiчною пітливістю, посилилася загальна слабкiсть, приєднався пронос з домiшками слизу та кровi. При  оглядi: полiлiмфоаденопатiя, у порожнинi рота герпетичнi висипання, під час пальпацiї живота - збiльшенi  печiнка та селезiнка. Який найбiльш вірогідний дiагноз?   

A. Хронічний лімфолейкоз   

*B. СНIД   

C. Хроніосепсис   

D. Туберкульоз   

E. Рак товстого кишечнику   

 191 Хлопчик 4-х років госпіталізований до стаціонару зі скаргами на задишку, швидку втомлюваність. В анамнезі  часті респіраторні захворювання. Перкуторно: межі серця розширені вліво та вгору. Аускультативно:  посилення II тону над легеневою артерією, в II-III міжребер'ї ліворуч від груднини вислуховується грубий  систолодіастолічний "машинний" шум, що проводиться в усі інші точки та на спину. АТ- 100/20 мм рт.ст. Який  найбільш вірогідний діагноз?    

A. Дефект міжпередсердної перегородки   

B. Ізольований стеноз отвору легеневої артерії   

C. Клапанний стеноз аорти    

D. Дефект міжшлуночкової перегородки   

*E. Відкрита артеріальна протока   

 192 Жінці 54-х років виконана лапаротомія з приводу великого утворення у тазу, яке виявилося однобічною  пухлиною яєчника з значними метастазами у сальник. Найбільш прийнятна інтраоперативна тактика  передбачає:    

A. Видалення яєчника та метастазів у сальнику    

B. Біопсія яєчника    

*C. Видалення сальника, матки та обох яєчників з трубами    

D. Видалення сальника та обох яєчників з трубами    

E. Біопсія сальника    

 193 Хворий 35-ти років надійшов до районної лікарні через тиждень після ДТП з клінікою згорненого гемотораксу.  Яка доцільна лікувальна тактика в плані профілактики розвитку гострої емпієми плеври в хворого?    

*A. Хірургічне усунення згорненого гемотораксу   

B. Дренування плевральної порожнини пасивним дренажем    

C. Комплексна консервативна терапія   

D. Дренування плевральної порожнини активним дренажем    

E. Лікування плевральними пункціями   

 194 Хворий страждає на хронічний рецидивний панкреатит з вираженим порушенням зовнішньосекреторної  функції. Після вживання жирної гострої їжі, алкоголю, з'являється "масний" кал. Зниження продукції якого  фактору є найбільш вірогідною причиною стеатореї?    

A. Лужна фосфатаза   

B. Трипсин   

C. Кислотність шлункового соку   

D. Амілаза   

*E. Ліпаза   

 195 Постраждалий у стані травматичного шоку. Об'єктивно: АТ- 70 мм рт.ст., ЧСС- 140/хв. Вкажіть приблизний  об'єм крововтрати за шоковим індексом:   

A. 20\%   

*B. 30\%   

C. 60\%   

D. 40\%   

E. 50\%   

 196 Хвора 74-х років скаржиться на біль та здуття живота, нудоту. Страждає на ішемічну хворобу серця,  постінфарктний та діфузний кардіосклероз. Об'єктивно: стан важкий, живіт здутий, черевна стінка слабко бере  участь в акті дихання. Під час лапароскопії: у черевній порожнині невелика кількість мутного випоту, одна з  петель тонкої кишки темно-синюшнього кольору. Який найбільш вірогідний діагноз?     

A. Ішемічний абдомінальний синдром    

*B. Тромбоз мезентеріальних судин    

C. Гостра кишкова непрохідність    

D. Бешихове запалення    

E. Заворот кишечнику      

 197 На авіаційному заводі проводиться обробка матеріалів з використанням оптичних квантових генераторів.  Встановлено, що установка випромінює у видимому спектрі та рівні лазерного випромінювання на робочих  місцях перевищують гранично-допустимий рівень. Вкажіть, які органи будуть уражатися в першу чергу?   

A. Нирки   

B. Печінка   

C. Селезінка   

*D. Очі    

E. Шкіра   

 198 Дитина 3-х місяців захворіла гостро з підвищення температури до $37,8^0C$, покашлювання. На 3-й день  кашель посилився, приєдналася задишка. Перкуторно: над легенями тимпанічний звук, аускультативно - з  обох боків велика кількість дрібнопухирчастих вологих та свистячих хрипів під час видиху. Який найбільш  вірогідний діагноз?   

A. ГРВІ, бронхіт з астматичним компонентом   

B. ГРВІ, бронхіт   

C. ГРВІ, бронхопневмонія   

D. ГРВІ, вогнищева пневмонія   

*E. ГРВІ, бронхіоліт   

 199 Жінка 45-ти років скаржиться на прогресуючу слабкість протягом останніх 6 тижнів, дискомфорт та здуття  живота. Вагу не втрачала, але стала апатичною. Постійно вживає алкоголь. Об'єктивно: живіт збільшений у  розмірах, напружений. Дефекація не порушена. УЗД органів черевної порожнини - невелика кількість  асцитичної рідини; печінка, нирки, селезінка без змін, у лівому яєчнику декілька кіст, правий не візуалізується  через утворення, пов'язане з сальником. У сечі - норма. Який найбільш вірогідний діагноз?    

*A. Карцинома яєчника   

B. Лімфома товстого кишечнику   

C. Хвороба Крона   

D. Рак сигмоподібної кишки   

E. Алкогольна хвороба печінки   

 200 У хворого 46-ти років діагностовано стенокардію напруги ІІ функціонального класу на фоні гіпертонічної  хвороби ІІ стадії. Артеріальний тиск в межах 160/105 мм рт.ст. Якому антигіпертензивному препарату слід  надати перевагу?    

A. Клофелін   

B. Еналаприл   

C. Доксозазин   

*D. Метопролол   

E. Адельфан    




1.  Материнский семейный капитал- понятие и его значение
2. 102 Киряева АЮ Проверил- Доц
3. Введение
4. 17 09 2013 ж Хаттама 1 Билет Саяси ~ылымны~ пайда болуы мен ~алыптасуы
5. составляет проект федерального бюджета и представляет его в Правительство РФ принимает участие в разработ
6. установщики на корню губят судьбу устанавливаемого кондиционера производя неквалифицированные действия
7. Бегущая с волками
8. а За даними таблиць побудувати для кожної порівнюваної країни кругові діаграми
9. тематического моделирования Типовой расчет 4 Конечные автоматы
10. Предмет и задачи детской психологии как науки
11. Тема 1 Философия круг ее проблем и роль в обществе
12. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Ки
13. 1 Особенности результата полученного при окрашивании красителями 4 гр.html
14. Расчеты в хроматографии
15. Тема- субъекты исполнительного производства.
16. Эволюция теоретических проблем химии
17. Курсовая работа- Разработка автоматизированной системы управления теплицей
18. Расчет привода ленточного конвейера с цилиндрическим одноступенчатым редуктором и цепной передачей
19. Лекция Органы выделения 2001г.
20. Оценивая состояние здоровья выпускников общеобразовательной средней школы