Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 4. Звіт про рух грошових коштів.
Лекція 1. Звіт про рух грошових коштів.
План.
Мета: оволодіння знаннями та практичними навичками складання ф.№3 Звіт про рух грошових коштів.
1. Метою складання звіту про рух грошових коштів є (НП(С)БО1): надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період. Така інформація дає можливість оцінити:
- зміни в активах підприємства;
- фінансовий стан підприємства (ліквідність, стійкість, платоспроможність);
- маневреність з грошовими коштами;
- планування використання грошових коштів;
- достовірність складання Балансу та звіту про фінансові результати. Звіт про рух грошових коштів дозволяє відстежувати грошові потоки. Грошові потоки характеризують рух грошових коштів, які не можливо простежити при розрахунках фінансових результатів. В умовах інфляції та кризи неплатежів керівництво грошовими потоками є найбільш актуальною задачею в управлінні фінансами.
Тобто загалом він показує, які джерела надходження грошових коштів і які напрями їх використання; оцінює як здатність субєкта генерувати грошові потоки, так і його потреби в них. А конкретніше, відповідає на такі питання:
І досить інколи не зрозуміло: якщо в бух обліку з акумульовано прибуток на рахунку 44, то чому немає грошей? Відповідь проста: вони не зникли, а втілились в інші активи (дебіторську заборгованість, одержані векселі, куплені товари тощо). Адже як відомо, у бухгалтерському обліку доходи та витрати визнають за нарахуванням, а не за одержанням грошей. Ось тому суми одержаного прибутку і грошових коштів найчастіше не збігаються.
Звіт про рух грошових коштів дозволяє разом із Балансом і Звітом про фінансові результати найповніше розкрити фінансовий стан підприємства, оцінити його ліквідність та платоспроможність. Так, за даними Балансу можна розрахувати та проаналізувати низку показників на певну дату, Звіт про фінансові результати розкриває структуру доходів і витрат, а Звіт про рух грошових коштів розповідає про вплив різноманітних операцій на грошові потоки, Тобто надає інформацію, звідки надходять і куди прямують гроші. Їх загальну зміну відображають у ряд. 3400 форми №3 «Чистий рух грошових коштів за звітний період». Вона включає:
Звіт складають бухгалтери підприємств, організацій та інших юридичних осіб усіх форм власності, крім
Також від нього звільнені іноземні представництва і субєкти малого підприємництва, тобто ті, хто подає фін звітність за скороченою формою (п.2 ст. 11 Закону про бух облік).
Рух грошових коштів надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів.
У звіті про рух грошових коштів наводяться дані про рух грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Звіт про рух грошових коштів не передбачає майбутній рух грошових коштів, але є відправним при прогнозуванні, важливою частиною фінансового управління. Якщо грошові кошти підприємства зросли на протязі певного періоду, то цей факт оцінюється позитивно, і навпаки. Здатність підприємства генерувати довгострокові позитивні потоки грошових коштів є одним з критеріїв, за яким інвестори його оцінюють.
Справа в тому, що можна отримувати прибуток, але погане управління грошовими коштами може знищити підприємство. Втрата. Наприклад, контролю над погашенням дебіторської заборгованості, може призвести до необхідності запозичень, які мають свою ціну, часто вищу, ніж сума прибутку, отримуваного підприємством.
Звіт про рух грошових коштів відображає зміни у чистих активах підприємства, а також його можливість здійснювати платежі за поточними зобовязаннями (ліквідність) у майбутньому.
Звіт показує, наскільки ефективно підприємство використовувало свої грошові кошти, на що їх використовувало і як генерувало.
Перерозподіл грошових потоків характеризує роботу адміністрації підприємства, при цьому можливі різні варіанти, наприклад такі, як показано в таблиці 4.1.
Таблиця 4.1
Можливі варіанти перерозподілу грошових потоків %
Види діяльності |
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Варіант 3 |
Варіант 4 |
Операційна |
50,0 |
10,0 |
70,0 |
- 5,0 |
Інвестиційна |
25,0 |
70,0 |
10,0 |
10,0 |
Фінансова |
25,0 |
20,0 |
20,0 |
95,0 |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
Варіант 1. Підприємство веде усі види діяльності, але основну увагу приділяє основному виробництву, проводить політику розширення необоротних активів та використовує фінансові операції для закріплення розвитку основного виробництва.
Варіант 2. Підприємство займається в основному, інвестиційною діяльністю. Така ситуації можлива при повному оновленні необоротних активів, а це можливо або на етапі змін у діяльності підприємства, або на етапі його реконструкції. Така ситуація не може бути постійною.
Варіант 3. Підприємство не займається оновленням необоротних активів. Збільшення грошових потоків від фінансової діяльності свідчить про надходження коштів від займу. Основні грошові потоки використовуються для основної діяльності. При такому варіанті руху грошових коштів виникає сумління щодо можливості розширення виробництва та його подальшого розвитку.
Варіант 4. На підприємстві скорочується основна діяльність, при цьому відбувається повний перерозподіл грошових потоків та їх використання у фінансової діяльності. Необхідно проаналізувати чинники, які привели до такого стану. Можливо, продукція підприємства не конкурентоспроможна. Економічний стан такого підприємства критичний. Грошові кошти, що надійшли від фінансової діяльності необхідно направити до основної діяльності, що потребує чіткої системи формування та аналізу грошових потоків.
Послідовність складання звіту про рух грошових коштів визначається НП(С)БО1 „Звіт про рух грошових коштів”. Звіт заповнюють у вигляді таблиці, яка складається з рядків (від 3500 до 3415) та граф. Рядки поділено на розділи, які характеризують операційну, інвестиційну та фінансову діяльність.
Рух грошових коштів надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. При цьому переміщення грошей з каси у банк чи навпаки або розміщення тимчасово вільних коштів на депозитних рахунках до грошових потоків не включаються.
Грошові кошти готівка, кошти на рахунках у банках, та депозити до запитання.
Еквіваленти грошових коштів короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошових коштів і які характеризуються незначним ризиком зміни їхньої вартості (депозитні сертифікати, державні казначейські білети тощо).
Грошові потоки від операційної діяльності включають:
Грошові потоки від інвестиційної діяльності включають:
Грошові потоки від фінансової діяльності включають:
Звіт заповнюється на підставі прямого або непрямого методів.
Прямий метод засновано на аналізі руху грошових коштів за бухгалтерськими рахунками підприємства. Цей метод дозволяє показати основні джерела надходження та напрямки руху грошових коштів; дає можливість зробити оперативні висновки відносно коштів для платежів за поточними обовязками; встановлює взаємозвязок між реалізацією та грошовою виручкою у звітному періоді.
Непрямий метод засновано на аналізі статей балансу та звіту про фінансові результати. Він дозволяє показати взаємозвязок між різними видами діяльності підприємства; встановити звязок між чистим прибутком та змінами в активах підприємства за звітний період.
Виходячи з концепції, викладеної У НП(С)БО 1, робота із заповнення звіту починається з визначення різниці між статтями балансу на початок та кінець року. Збільшення активів це використання грошових коштів, а їх зменшення - - вивільнення грошових коштів, раніше вкладених в активі. Це взаємовідношення є оберненим щодо пасивів.
Якщо надходження або використання коштів у результаті однієї операції включає суми, що належать до різних видів діяльності, то ці суми необхідно наводити окремо у складі відповідних видів діяльності. Наприклад, отриманий лізингодавцем платіж за фінансовим лізингом включає заборгованість за устаткування (фінансова діяльність) та відсотки за використання устаткування (операційна діяльність).
Дані про рух коштів при здійснені операційної діяльності визначаються переважно за непрямим методом, а від інвестиційної та фінансової діяльності комбінованим методом..
Інформацію для заповнення звіту про рух грошових коштів беруть з фінансової звітності за формами 1,2, 4, з приміток до звіту, з головної книги та інших регістрів, що містять аналітичні дані до окремих рахунків.
Питання для самоконтролю:
1. Охарактеризуйте розділи звіту про рух грошових коштів.
2. Наведіть джерела інформації для складання Звіту про рух грошових коштів.
3. Особливості розрахунків статей звіту про рух грошових коштів прямим методом.
4 Непрямий метод та позитивні напрямки його застосування.