Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Факультет обліку і фінансів
Кафедра фінансів
Затверджую:
Перший проректор
проректор з навчальної роботи
_____________ Д.М. Онопрієнко
«___» ______________ 2009р.
Р О Б О Ч А П Р О Г Р А М А
Вид і назва практики: Виробнича - Комплексна практика
Галузь знань: 0305 Економіка і підприємництво
Напрям підготовки: 6.030508 Фінанси і кредит
ОКР: бакалавр
Термін навчання: повний
Нормативні дані |
|
Курс |
3 |
Семестр |
6 |
Загальний обсяг (год.) |
216 |
Тривалість (тижнів) |
4 |
Вид підсумкового контролю |
ДЗ |
Дніпропетровськ 2009
Робоча програма комплексної практики підготовлена на основі наскрізної програми практики для студентів ОКР “Бакалавр” спеціальності 6.030508 "Фінанси і кредит", Положення про проведення практики студентів в Дніпропетровському державному аграрному університеті, затвердженого вченою радою ДДАУ 27.11.08р., протокол № 4.
Програму підготували: проф.. Катан Л.І., доц. Дуброва Н.П., доцент Безус Р.М., ст. викл. Павленко О.П., ас.Максимова С.В.
Розглянуто на засіданні кафедри фінансів
" " 2009р., протокол №
Завідувач кафедри фінансів,
Доц. ________________ Масюк Ю.В.
Рекомендовано науково-методичною радою факультету обліку і фінансів " " 2009 р., протокол №
Голова______________ доц. Макаренко Ю.П.
Узгоджено:
Начальник навчальної частини, доцент ________________К.П.Маслікова
Зміст програми комплексної практики
Вступ 4
1. Нормативні посилання 4
2. Цілі і завдання практики 5
3. Бази практики і робочі місця студентів 5
4. Обовязки студентів-практикантів 6
5. Організація і керівництво практикою 6
6. Звітна документація за результатами практики 9
7. Індивідуальні завдання студенту 9
8. Комплексна практика 10
9. Форми і методи контролю 24
10. Вимоги до звіту про практику 26
11. Підведення підсумків практики 27
Додатки 28
ВСТУП
В умовах ринкових перетворень зростає роль фінансиста в організації та здійсненні фінансово-господарської діяльності підприємства. Виходячи з цього, майбутні фінансисти повинні володіти глибокими теоретичними знаннями та практичними навичками і вміти користуватися ними в реальному житті.
Практична підготовка студентів є невідємною складовою частиною процесу у вищому навчальному закладі, під час якої здійснюється закріплення теоретичних знань та вироблення навичок практичної підготовки майбутніх фахівців в галузі фінансів. Практика студентів спеціальності 6.050100 "Фінанси" проводиться згідно з Положенням про проведення практики студентів в Дніпропетровському державному аграрному університеті, затвердженого вченою радою ДДАУ 27.11.08р., протокол № 4. Метою практики є оволодіння студентами сучасними методами та формами організації праці та виробництва в галузях АПК, формування у них, на базі одержаних в університеті знань, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових умовах, виховання потреби систематично поповнювати свої знання та застосовувати їх в практичній діяльності.
Практична підготовка студентів повинна проводитись на оснащених відповідним чином базах, а також на сучасних підприємствах і організаціях.
Програма практики є основним навчально-методичним документом практичної підготовки, в якому розглядаються мета і завдання практичної підготовки, визначаються бази практик і робочі місця студентів, загальні питання організації і керівництва практикою, порядок підведення підсумків усіх видів практик студентів з фаху "Фінанси".
1. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
У цьому документі є посилання на такі державні та галузеві стандарти України:
ГСВО МОН Освітньо-кваліфікаційна характеристика бакалавра з напряму підготовки “Економіка і підприємництво” професійного спрямування “Фінанси”;
ГСВО МОН Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра з напряму підготовки “Економіка і підприємництво”;
СВО Дніпропетровського державного аграрного університету “Варіативна частина освітньо-кваліфікаційних характеристик бакалавра з напряму підготовки “Економіка і підприємництво” професійного спрямування “Фінанси”.
2. ЦІЛІ І ЗАВДАННЯ ПРАКТИКИ
Метою комплексної практики є поглиблення теоретичних знань студентів в галузі фінансово-кредитних відносин, оподаткування, банківської і страхової справи, інвестиційної діяльності, інформації та компютерної техніки, статистики; оволодіння навичками практичної роботи в фінансовій сфері; формування у студентів професійних умінь прийняття оптимальних управлінських рішень, виходячи із умов господарювання в умовах ринкових відносин; виховання внутрішньої потреби постійного оновлення професійних знань та творчого їх застосування в практичній діяльності. Так як, Дніпропетровський державний аграрний університет займається підготовкою фахівців для агропромислового сектору економіки країни, тому важливе місце в практичній підготовці відведено закріпленню знань та здобуттю навичок окремих видів фінансової роботи на підприємствах АПК, в фінансових та кредитних установах.
Завданням практичної підготовки спеціалістів в галузі фінансів протягом всього терміну навчання в університеті є формування фахових здібностей студентів на базі одержаних теоретичних знань відповідно до основних завдань діяльності економіста-фінансиста передбачених освітньо-професійної характеристикою зі спеціальності 6.050100 "Фінанси". З цією метою навчальним планом зі спеціальності 6.050100 "Фінанси" передбачена безперервна практична підготовка студентів, яка охоплює різні аспекти практичної діяльності фінансиста з врахуванням галузевої направленості його роботи як в аграрному секторі так і в інших галузях економіки. Вона відповідає обсягу і структурі набутих теоретичних знань.
3. БАЗИ ПРАКТИКИ І РОБОЧІ МІСЦЯ СТУДЕНТІВ
Базами комплексної практики повинні виступати фінансово стійкі з високим рівнем організації фінансової роботи господарюючі субєкти аграрного сектору, фінансові та кредитні установи (підприємства). При підготовці спеціалістів за укладеними договорами з підприємствами на цільову підготовку спеціалістів, бази виробничої практики, як правило, передбачаються договорами. В інших випадках студенти мають право самостійно, після узгодження з кафедрою, обирати місце проходження практики.
Робочі місця студента-практиканта визначають керівники виробничої практики від підприємств, у відповідності з програмою практики, графіком її виконання, терміном та етапами проходження практики. Якщо підприємства, в яких студент проходить практику, мають вакантні посади, то студент-практикант може бути зарахований штатним працівником з оплатою відповідно штатного розкладу. При цьому не менше 50% часу перебування на підприємстві відводиться на виконання практики і складання звіту з практики, а 50% часу на виконання обовязків згідно з посадою. Використання студентів на робочих місцях, що не передбачені програмою практики і не відповідають їх фаху, не допускається.
4. ОБОВЯЗКИ СТУДЕНТІВ-ПРАКТИКАНТІВ
Студент практикант зобовязаний:
8) оформити матеріали до звіту одночасно із закінченням розгляду окремих питань програми практики;
9) підтримувати постійний звязок з керівником практики від університету, інформувати його про виконання програми або порядок проходження практики;
10) за один день до закінчення практики отримати характеристику з підписом керівника і головного бухгалтера господарства;
11) вчасно подати звіт про проходження практики на кафедру.
5. ОРГАНІЗАЦІЯ І КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ
Загальне організаційне та навчально-методичне керівництво практикою здійснює кафедра фінансів ДДАУ. На підприємствах практикою студентів керують керівник фінансового відділу або головний бухгалтер чи його заступник, призначені наказом керівника підприємства.
Від університету викладачі кафедри, призначені наказом ректора. Виконання програми практики контролює декан факультету обліку та фінансів.
1. Керівництво практикою від університету
При підготовці до проведення практики керівник від університету зобовязаний:
а) отримати від завідуючого кафедрою вказівки щодо проведення практики, вивчити програму і навчально-методичну документацію;
б) ознайомитись із студентами, що направляються на практику;
в) брати участь в організаційний нарадах, де завідувач кафедри або його заступник ознайомлять студентів із наступним:
програмою, метою і періодом проходження практики;
порядком прибуття на базу практики й оформлення для проходження практики;
особливостями проходження практики на підприємствах;
вимогами щодо додержання трудової дисципліни, правил з охорони праці і техніки безпеки, правил внутрішнього розпорядку;
порядком збирання матеріалів і складанням звіту про проходження практики;
г) записати завдання з НДР і дати рекомендації щодо ведення щоденника проходження практики;
д) нагадати, які документи повинні мати з собою студенти для проходження практики (трудову книжку за її наявності тощо);
е) встановити час і місце збору групи студентів при відїзді на практику або час прибуття їх до господарств;
є) проконтролювати одержання студентами добових і коштів на проїзд.
При проходженні практики керівник практики від університету зобовязаний:
- систематично контролювати виконання студентами графіка проходження практики і правил внутрішнього розпорядку, додержання трудової дисципліни;
- надавати допомогу керівникам практики від підприємства в організації і проведенні заходів, спрямованих на ознайомлення студентів із характером діяльності підприємства;
- консультувати студентів з питань навчальної практики, техніки складання документів, ведення щоденників, написання звіту.
На заключному етапі проходження практики і захисту звіту про практику керівник від університету зобовязаний:
- перевірити і підписати щоденники, звіти про проходження практики;
- взяти участь в проведенні захисту звітів про проходження практики;
- після закінчення практики подати письмовий звіт про результати проходження і захисту практики.
Орієнтовний зміст звіту: результати захисту; кращі студенти за результатами захисту; кращі бази практики; особливості проходження практики, робота на штатних посадах, виконання виробничих завдань; факти порушення трудової дисципліни і т. ін.
2. Керівництво практикою від підприємства
Згідно з Положенням про проведення практики студентів в Дніпропетровському державному аграрному університеті, затвердженого вченою радою ДДАУ 27.11.08р., протокол № 4 відповідальність за організацію практики на підприємстві покладається на його керівника.
Загальне керівництво практикою студентів з фінансів наказом керівника покладається на керівника фінансового відділу або головного бухгалтера чи його заступника.
Для керівництва практикою студентів на робочих місцях керівник фінансового відділу або головний бухгалтер призначає безпосередніх керівників, які консультують студентів на конкретному робочому місці.
Керівник практики студентів від підприємства повинен:
1) дібрати досвідчених спеціалістів від підприємства для безпосереднього керівництва практикою в структурних підрозділах;
5) забезпечити кожного студента робочим місцем, кваліфікованим керівником на цьому робочому місці, документами і обліковими реєстрами, передбаченими програмою практики;
дати письмову характеристику на кожного студента-практиканта;
10) перевірити, підписати і надати рецензію на звіт про практику, складений студентом практикантом.
Загальне керівництво практикою студентів спеціальності 6.050100 "Фінанси" здійснює заступник декана факультету обліку та фінансів. Навчально-методичне керівництво практикою студентів здійснює відповідальна кафедра.
Основними обовязками кафедри є:
розробка програм кожного виду практики та забезпечення ними студентів;
розробка індивідуальних завдань для студентів;
призначення викладача, який відповідає за організацію, проведення і контроль виконання програми практики студентом;
здійснення в тісному контакті з керівником практики від бази практики контролю за ходом практики, забезпечення належної якості її виконання згідно з програмою, надання допомоги студентам-практикантам;
проведення захисту звітів про практику;
підготовка інформації про результати проходження практики студентами на засіданні кафедри.
Керівництво практикою на місцях здійснюється компетентними, висококваліфікованими спеціалістами фінансової служби підприємств.
6. ЗВІТНА ДОКУМЕНТАЦІЯ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ПРАКТИКИ
Після закінчення терміну практики студенти звітують про її результати перед відповідальною кафедрою.
Підведення підсумків за результатами комплексної практики здійснюється шляхом здачі диференційованого заліку.
При виконанні комплексної практики студенти подають на відповідальні кафедри звіти з практики, де висвітлюють всі розділи програми практики та додатки до них. Крім цього, студенти подають матеріали про виконання індивідуального завдання.
По змісту та обсягу звіт по практиці повинен відповідати вимогам практики і відображати всі види робіт, передбачені навчально-методичними документами.
Звіт перевіряється керівником від бази практики, що завіряє запис в кінці звіту і підпис (завірений печаткою підприємства).
Звіт з практики разом з щоденником передається на кафедру, де реєструється та рецензується керівником практики від університету. Захищається звіт в комісії, яка призначається завідувачем відповідальної за проведення практики кафедри. За результатами захисту звіту виставляється диференційована оцінка. Підсумки практики обговорюються на засіданні кафедри фінасів.
7. ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ СТУДЕНТУ
Згідно з рішенням відповідальної кафедри студент отримує при виїзді на практику індивідуальне завдання. Тематика завдання формується у відповідності з тематикою кафедральних науково-дослідних робіт та дипломних робіт студентів. Виконання індивідуального завдання передбачає зміст і обробку економічної інформації згідно з розробленою тематикою та виконання інших видів робіт за дорученням кафедри.
Метою виконання індивідуальних завдань є:
набуття студентами навичок самостійної роботи зі збору, обробки практичного матеріалу та узагальнення її результатів шляхом підведення підсумків та внесення пропозицій;
стимулювання прагнень студентів до науково-дослідної роботи та розвитку здібностей креативного, творчого підходу до вирішення проблем;
сприяння формуванню власної думки при оцінці конкретних господарських ситуацій та прийнятті управлінських рішень.
Індивідуальні завдання повинні носити характер програми наукових досліджень, їх необхідно чітко сформулювати. За змістом індивідуальні завдання можуть охоплювати певне коло питань програми практики або мати конкретний напрямок. Виконане індивідуальне завдання студент подає на відповідальну кафедру разом із звітом з практики.
8.КОМПЛЕКСНА ПРАКТИКА
8.1 Виробничі функції, типові завдання, вміння фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр»
Виробничі функції, типові завдання діяльності фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» та вміння, якими він повинен володіти наведені в таблиці 8.1.
Таблиця 8.1.1
Функції, завдання, вміння фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр»
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1. Організаційна |
1.1. Організація оборотних активів підприємства |
1.1.1. Підбирати конкретні засоби та інструменти для належного управління оборотними активами підприємства. 1.1.2. Розраховувати норму запасу в днях, нормативи нормованих оборотних активів, загальний норматив, середньозважений інтервал поставки, показники стану та використання оборотних активів, вивільнення чи залучення грошових коштів. 1.1.3. Оптимізувати дебіторсько-кредиторську заборгованість підприємства, виявляти безнадійну дебіторську заборгованість, уживати заходів щодо рефінансування дебіторської заборгованості. |
1.2. Кредитування і розрахунки |
1.2.1. Відкривати рахунки, депозити й отримувати кредити в комерційних банках, контролювати їх розрахунково-касове обслуговування. 1.2.2. Визначити форми розрахунків, виявляти їх вплив на стан дебіторської заборгованості, і розробляти ефективні умови платежів, розраховувати суми знижок у разі скорочення терміну оплати рахунків, визначати умови контракту, які дозволять використати найкращу форму кредиту. 1.2.3. Визначати надійність кредитної установи, розраховувати необхідний обсяг кредиту, графік погашення кредиту та сплати відсотків. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1. Організаційна |
1.3. Організація страхування |
1.3.1. Проводити страхування майна підприємств, визначати страхову суму з урахуванням особливостей конкретного об'єкта (будівлі, устаткування, машини, інвентар, товари власного виробництва, сировина тощо); визначати механізм виплати відповідного страхового відшкодування. 1.3.2. Проводити страхування домашнього майна громадян за місцем постійного проживання страхувальника; визначати відповідну страхову суму та механізм виплати страхового відшкодування. 1.3.3. Здійснювати страхування врожаю сільськогосподарських культур від засухи, вимерзання, нападу шкідників хвороб тощо; правильно використовувати методику розрахунків відповідних тарифних ставок. 1.3.4 Проводити страхування засобів транспорту: автотранспортних засобів, водних транспортних засобів, вантажів, водія та пасажирів тощо; правильно визначати відповідальність страховика за договором страхування. 1.3.5. Проводити змішане страхування життя фізичних осіб (дожиття до закінчення строку страхування, смерть застрахованого, втрата здоров'я від нещасних випадків); укладати договори змішаного страхування життя; правильно визначати страхову суму. 1.3.6. Здійснювати страхування від нещасних випадків; індивідуальне страхування, страхування дітей та школярів, робітників і службовців за рахунок коштів підприємств та організацій, обов'язкове страхування пасажирів, державне обов'язкове особисте страхування військовослужбовців, праців-ників митних, контрольно-ревізійних, подат-кових, правоохоронних органів тощо. 1.3.7. Здійснювати пенсійне страхування відповідно до законодавства України; працювати із системою персональних пенсійних рахунків громадян. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1. Організаційна |
1.3. Організація страхування |
1.3.8. Здійснювати медичне страхування, забезпечувати компенсацію витрат громадя-нам, зумовлених оплатою медичної допо-моги та інших витрат, пов'язаних із під-тримкою їх здоров'я; встановлювати розміри відповідних тарифів і страхових внесків. 1.3.9. Визначати рівень страхової суми, страхового тарифу, страхового внеску, строку страхування, страхового портфеля, страхового ризику, страхового відшкоду-вання для умов соціального страхування та здійснювати контроль за надходженням і використанням відповідних коштів; забез-печувати реалізацію всіх форм викорис-тання коштів соціального страхування: гро-шових виплат, пільг, фінансування послуг. 1.3.10. Здійснювати страхування професійної відповідальності: пред'явлення претензій особам за наслідки помилок, допущених ними під час виконання професійних обов'язків, указаних у страховому полісі; правильно визначити розмір відповідного страхового відшкодування. 1.3.11. Визначати зменшення або усунення кредитного ризику в банківській сфері, ризик неповернення кредиту і несплати відсотків; кредитоспроможність позичальників; установлювати розмір страхового відшкодування. 1.3.12. Здійснювати страхування депозитів юридичних і фізичних осіб у комерційних банках на випадок банкрутства або неплатоспроможності останніх згідно із законодавством. 1.3.13. Проводити страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів відповідно до чинного законодавства, правильно визначати відповідний об'єкт страхування і розмір відшкодування; визначати страховий випадок і відповідну страхову суму. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1. Організаційна |
1.4. Організація бюджетного процесу |
1.4.1. Складати проект бюджету, організовувати його підготовку до розгляду і затвердження. 1.4.2. Складати розпис бюджету, забезпечувати фінансування видатків і надходження доходів. |
1.5. Організація безпеки життєдіяльності |
1.5.1. Застосовуючи методи спостереження та контролю, визначати потенційно небезпечні ділянки виробництва, види виробничих процесів та елементи природного середовища, що можуть створювати загрозу виникнення надзвичайних ситуацій. 1.5.2. На підставі відомостей щодо потенційно небезпечних ділянок виробництва, видів виробничих процесів та елементів природного середовища за допомогою типових інструкцій планувати запобіжні заходи. 1.5.3. У разі загрози виникнення надзвичайної ситуації за допомогою штатних та індивідуальних джерел інформації забезпечувати оперативне приймання сигналів про виникнення небезпеки та їх розпізнавання персоналом об'єкта. 1.5.4. За умов надзвичайної ситуації з урахуванням планових документів цивільного захисту об'єкта господарювання, використовуючи табельні прилади, інструкції та (за потреби) транспортні засоби, установлювати вид і ступінь зараження об'єкта радіоактивними, біологічним и та небезпечними хімічними речовинами. |
|
1.6. Організація дій з метою попередження або зменшення рівня ймовірного пошкодження |
1.6.1. На підставі технологічної документації, використовуючи чинну нормативно-правову базу з питань охорони праці, організовувати дотримання вимог безпеки праці учасниками трудового процесу. 1.6.2. На підставі технологічної документації, використовуючи чинну нормативно-правову базу, організовувати дотримання санітарно-гігієнічних вимог учасниками трудового процесу. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1. Організаційна |
1.7. Організація дотримання вимог безпеки та гігієни праці |
1.7.1. За умов надзвичайної ситуації, орієнтуючись на сигнал про виникнення небезпеки, за планом цивільного захисту об'єкта господарювання організовувати індивідуальний захист із використанням табельних та підручних засобів. 1.7.2. Організовувати евакуацію підлеглого персоналу з небезпечної зони. 1.7.3. Послуговуючись наданою інформацією про захисні споруди, організовувати укриття підлеглого персоналу. 1.7.4. В умовах надзвичайної ситуації на основі результатів обстеження об'єкта господарювання за допомогою табельних та підручних засобів проводити рятувальні та інші невідкладні роботи. 1.7.5. Застосовуючи засоби індивідуального та колективного біологічного, радіаційного і хімічного захисту, проводити спеціальну обробку об'єкта та його персоналу. |
1.8. Організація захисту в разі виникнення надзвичайних ситуацій |
1.8.1. За умов виробничої діяльності на основі аналізу результатів власних спостережень за наслідками нещасного випадку або аварії, користуючись захисту чинними положеннями, визначати факт виникнення нещасного випадку чи аварії. 1.8.2. У складі комісії з розслідування нещасного ситуаційного випадку, користуючись чинними положеннями, складати акт про нещасний випадок на виробництві. |
|
1.9. Провадження розслідування нещасних випадків та аварій |
1.9.1. Організовувати фінансові відносини за загрози банкрутства. 1.9.2. Проводити санацію фінансів підприємств; складати й реалізовувати плани врегулювання фінансових відносин між підприємством і його кредиторами; організовувати фінансові відносини за загрози банкрутства. |
|
1.10. Запобігання банкрутству підприємства |
1.10.1. Своєчасно проводити попереджувальні заходи щодо можливого банкрутства підприємства. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
1.10. Запобігання банкрутству підприємства |
1.10.2. Провадити санацію фінансів підприємств; складати і реалізовувати плани врегулювання фінансових відносин між підприємством і його кредиторами; організовувати фінансові відносини за загрози банкрутства. |
|
2. Обліково - аналітична |
2.1. Фінансовий облік |
2.1.1. Здійснювати фінансовий облік виробничих і невиробничих фондів; розраховувати ефективність амортизації виробничих фондів та зносу невиробничих фондів. 2.1.2. Здійснювати облік і контроль за виконанням довгострокових зобов'язань; проводити облік короткострокових (поточних) зобов'язань і вживати заходів щодо ефективної їх реалізації. |
2.2. Облік виконання державного та місцевих бюджетів |
2.2.1. Проводити синтетичний та аналітичний облік виконання бюджету, облік доходів і видатків бюджету. 2.2.2. Вивчати стан виконання бюджету, надходження доходів і фінансування видатків, руху бюджетних потоків. |
|
2.3. Складання бюджетної звітності |
2.3.1. Складати бухгалтерську й оперативну звітність про виконання державного та місцевих бюджетів. 2.3.2. Складати звітність розпорядників бюджетних коштів про виконання кошторису. 2.3.3. Використовувати звітність як джерело інформації для аналізу бюджетних потоків і стану виконання бюджету. |
|
2.4. Складання фінансової звітності підприємства |
2.4.1. Складати фінансову та оперативну звітність, обчислювати показники фінансово-господарської діяльності підприємств. |
|
2.5. Аналіз показників фінансових результатів та рентабельності |
2.5.1. Складати розрахунки планово-економічних і фінансових показників. 2.5.2. Здійснювати факторний аналіз прибутку, показників рентабельності та розробляти способи її підвищення. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
2.6. Аналіз фінансового стану підприємства |
2.6.1. Здійснювати аналіз показників платоспроможності підприємства. 2.6.2. Визначати співвідношення рівнів заборгованості, ліквідності активів, що є в розпорядженні підприємства; розраховувати ліквідність балансу. |
|
3. Планова |
3.1. Формування витрат на виробництво і реалізацію продукції |
3.1.1 Оптимізувати склад витрат, формувати ефективні джерела їх фінансування. 3.1.2. Визначати собівартість продукції та способи її зниження. |
3.2. Формування грошових доходів |
3.2.1. Планувати грошові доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності; обчислювати й установлювати ціни на продукцію (роботи, послуги) з використанням діючих методів ціноутворення. 3.2.2. Установлювати рівень впливу знижок та націнок на результати реалізації. |
|
3.3. Розподіл і використання прибутку |
3.3.1. Планувати прибуток і рентабельність; здійснювати контроль за розподілом і використанням прибутку. 3.3.2. Розрахувати оптимальні норми розподілу прибутку, визначити внутрішні темпи розвитку з урахуванням впливу норми розподілу прибутку, установлювати форму виплати дивідендів. |
|
3.4. Фінансування поточної діяльності підприємства |
3.4.1. Проводити фінансові розрахунки щодо реальних потреб у коштах для забезпечення поточної фінансово-господарської діяльності підприємства. 3.4.2. Передбачати заходи щодо зменшення валових витрат і збільшення прибутку підприємства. |
|
4.1. Виявлення резервів оптимізації видатків бюджетних установ |
4.1.1. Розробляти заходи, спрямовані на забезпечення раціонального використання бюджетних коштів, досягнення економії видатків бюджету. |
Функція |
Типові завдання діяльності |
Уміння |
4. Контроль |
4.1. Виявлення резервів оптимізації видатків бюджетних установ |
4.1.2. Виявляти резерви жорсткого режиму економії та ефективного використання матеріальних і фінансових ресурсів у бюджетних установах. |
4.2. Здійснення виконання бюджетів за доходами та видатками |
4.2.1. Здійснювати розпис доходів і видатків бюджетів, проводити платежі розпорядників бюджетних коштів. 4.2.2. Вести облік доходів і видатків бюджетів, складати звіти про підсумки виконання державного та місцевих бюджетів. 4.2.3. Контролювати правильність зарахування і перерахування коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації. |
|
4.3. Контроль за виконанням кошторисів бюджетних установ |
4.3.1. Контролювати достовірність обліку в бюджетних установах, повноту зарахування всіх коштів, їх своєчасний облік та правильність проведення операцій. 4.3.2. Контролювати використання бюджетних коштів на ті чи інші видатки відповідно до кошторису доходів і видатків та взятих зобов'язань. |
|
5. Технологічна |
5.1. Лізингові операції |
5.1.1. Здійснювати весь комплекс лізингової діяльності. Проводити лізингові операції стосовно сільськогосподарської техніки, а також обладнання для малого і середнього підприємництва. 5.1.2. Використовувати лізинг як фінансовий інструмент розширення інвестиційної діяльності. |
8.2. Мета практики
Мета комплексної практики закріпити і поглибити теоретичні і практичні навики студентів по блоку питань комплексної практики, передбачених освітньо-кваліфікаційною характеристикою бакалавра спеціальності 6.050100 ”Фінанси” напрямку підготовки 0501 „Економіка і підприємництво”.
Тематичний план комплексної практики наведено в таблиці 8.2.1.
Таблиця 8.2.1
Тематичний план комплексної практики
Назва теми |
Термін, годин |
1. Організаційно-економічна характеристика |
30 |
2. Організація фінансової роботи на підприємстві |
30 |
3. Організація страхової діяльності |
32 |
4. Організація бюджетного процесу |
32 |
5. Організація обліково аналітичної роботи на підприємстві |
32 |
6. Організація економічної безпеки підприємства |
30 |
7. Безпека життєдіяльності на підприємстві |
30 |
Всього |
216 |
8.3. Зміст практики
8.3.1.Організаційно-економічна характеристика
Описати місце знаходження підприємства, рік його заснування.
Зазначити вид діяльності, і основні фінансові результати діяльності підприємства на останній звітний рік.
Вказати наявність на підприємстві необоротних активів в кількісному виразі.
Вказати іншу інформацію про підприємство використовуючі наступні таблиці.
Таблиця 1
Склад та структура земельних угідь (назва підприємства)
Показник |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. у % до 200_р. |
||||
га |
% |
га |
% |
га |
% |
га |
% |
||
Загальна земельна площа |
|||||||||
в т.ч. с/г угідь |
|||||||||
з них ріллі |
|||||||||
пасовищ |
|||||||||
Приходиться на 1 робітника: |
|||||||||
- с/г угідь |
|||||||||
- ріллі |
Таблиця 2
Динаміка основних і оборотних засобів, рівень забезпеченості та ефективність їх використання в (назва підприємства)
Показник |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
Відно-шення 200_р. до 200_ р.,% |
Середньорічна вартість основних фондів, тис. грн. |
|||||
Середньорічна вартість оборотних фондів, тис. грн. |
|||||
Фондозабезпеченість в розрахунку на 100 га с.-г. угідь, тис. грн. |
|||||
Фондоозброєність праці в розрахунку на 1 середньорічного працівника, тис. грн. |
|||||
Фондовіддача в розрахунку на 100 грн. основних фондів, грн. |
|||||
Фондомісткість 100 грн. валової продукції, грн. |
|||||
Вартість оборотних фондів в розрахунку на 100 га с.-г. угідь, тис. грн. |
Таблиця 3
Склад і структура товарної продукції в (назва підприємства)
Вид продукції |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
|||
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Пшениця |
||||||
Кукурудза на зерно |
||||||
Ячмінь |
||||||
Горох |
||||||
Овес |
||||||
Жито |
||||||
Соняшник |
||||||
Соя |
||||||
Ріпак озимий |
||||||
Інша продукція рослинництва |
||||||
Всього по рослинництву |
||||||
Птиці |
||||||
Яйця курячі |
Продовження таблиці 3
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Інша продукція тваринництва |
||||||
Всього по тваринництву |
||||||
Продукція рибництва |
||||||
Промислова продукція |
||||||
Реалізація іншої продукції, робіт, послуг |
||||||
Реалізація товарів |
||||||
Всього по підприємству |
100,00 |
100,00 |
100,00 |
Таблиця 4
Ранжирований ряд питомої ваги окремих видів продукції, %
Рік |
1 |
3 |
5 |
7 |
9 |
11 |
13 |
15 |
17 |
19 |
21 |
23 |
200_р. |
||||||||||||
200_р. |
||||||||||||
200_р. |
Для визначення рівня спеціалізації склали ранжирований ряд. Далі зробимо наступний розрахунок за формулою:
K = 100 : (Σ ПВі (2і - 1)), (Є.1)
де ПВі - питома вага і-го виду товарної продукції в загальному її об'єму;
і порядковий номер окремих видів продукції по їх питомій вазі в ранжированому ряді.
Таблиця 5
Динаміка трудових ресурсів та ефективність їх використання в (назва підприємства)
Показник |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
Відношення 200_ р. до 200_ р., % |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Валова продукція в порівняних цінах 2000 р., тис. грн. - всього: |
|||||
в т.ч. в рослинництві |
|||||
в тваринництві |
|||||
Середньорічна кількість працівників, чол. всього: |
|||||
в т.ч. в рослинництві |
|||||
в тваринництві |
|||||
Прямі затрати праці, тис. люд.-год. всього: |
Продовження таблиці 5
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
в т.ч. в рослинництві |
|||||
в тваринництві |
|||||
Річна продуктивність праці, тис. грн. всього: |
|||||
в т.ч. в рослинництві |
|||||
в тваринництві |
|||||
Погодинна продуктивність праці, грн. всього: |
|||||
в т.ч. в рослинництві |
|||||
в тваринництві |
Таблиця 6
Основні показники виробничо-господарської діяльності (назва підприємства)
Показник |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. |
200_р. у % до200_р. |
Приходиться на 100 га с/г угідь, тис.грн.
|
|||||
Вироблено валової продукції в співставних цінах, тис.грн в розрахунку на:
|
|||||
Урожайність - зернових і зернобобових - соняшника |
|||||
Рівень рентабельності, % |
8.3.2. Організація фінансової роботи на підприємстві
Розрахувати норму запасу в днях, нормативи нормованих оборотних активів, загальний норматив, показники стану та використання оборотних активів, розмір вивільнених чи залучених грошових коштів.
Навести оптимізаційну модель дебіторсько-кредиторської заборгованісті підприємства, описати процес виявлення безнадійної дебіторської заборгованості, уживати заходи щодо рефінансування дебіторської заборгованості.
Ознайомитись з процесом відкриття поточного рахунка, депозитного та отримувати кредити в комерційних банках, прикласти в додатки копії заяви на відкриття рахунків, картки з зразками підписів, статуту підприємства (додаток Ж, З ), і контролювати розрахунково-касове обслуговування.
Визначити форми розрахунків, якими користується підприємство: готівка, платіжне доручення, платіжна-вимога доручення, чек, вексель, акредитив (додаток Б, В, Д, Е, Є), і прикласти їх копії в додатки, виявити їх вплив на стан дебіторської заборгованості і розробити ефективні умови платежів, розраховувати суми можливих знижок у разі скорочення терміну оплати рахунків, визначити умови контракту, які дозволять використати найкращу форму кредиту.
Визначати надійність кредитної установи, розрахувати необхідний обсяг кредиту, графік погашення кредиту та сплати відсотків, і вказати якими кредитами вже користується підприємство, прикласти в додатки копію кредитного договору.
Ознайомитись з грошовим оборотом на підприємстві й зобразити його графічно. Описати грошові доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності; вміти обчислювати й установлювати ціни на продукцію (роботи, послуги) з використанням діючих методів ціноутворення. Описати процес встановлення рівню впливу знижок та націнок на результати реалізації.
Описати процес планування прибутку і рентабельності; вміти здійснювати контроль за розподілом і використанням прибутку. Ознайомитись з заходами щодо зменшення валових витрат і збільшення прибутку підприємства.
Описати весь комплекс лізингової діяльності. Навести приклад лізингових операції стосовно сільськогосподарської техніки, а також обладнання для малого і середнього підприємництва. Описати процес використання лізингу як фінансового інструменту розширення інвестиційної діяльності.
8.3.3. Організація страхової діяльності
Навчитися проводити страхування майна підприємств, визначати страхову суму з урахуванням особливостей конкретного об'єкта (будівлі, споруди, устаткування, машини, інвентар, товари власного виробництва, сировина тощо); визначати механізм виплати відповідного страхового відшкодування.
Ознайомитись з проведеннями страхування домашнього майна громадян за місцем постійного проживання страхувальника; дослідити процес визначення відповідної страхової суми та механізму виплати страхового відшкодування.
Дати характеристику страхуванню врожаю сільськогосподарських культур від засухи, вимерзання, нападу шкідників та інших хвороб тощо; навести приклад методики розрахунків відповідних тарифних ставок.
Ознайомитись та проаналізувати процес страхування засобів транспорту: автотранспортних засобів, водних транспортних засобів, вантажів, водія та пасажирів тощо; визначити відповідальність страховика за договором страхування.
Дослідити процес проведення змішаного страхування життя фізичних осіб (дожиття до закінчення строку страхування, смерть застрахованого, втрата здоров'я від нещасних випадків); ознайомитись з договорами змішаного страхування життя; правильно визначати відповідну страхову суму.
Ознайомитись із страхуванням від нещасних випадків; індивідуальним страхуванням, страхуванням дітей та школярів, робітників і службовців за рахунок коштів підприємств та організацій, обов'язковим страхуванням пасажирів, державним обов'язковим особистим страхуванням військовослужбовців, працівників митних, контрольно-ревізійних, податкових, правоохоронних органів тощо.
Описати процес здійснення пенсійного страхування відповідно до законодавства України; роботи із системою персональних пенсійних рахунків громадян.
Дати характеристику медичному страхуванню, забезпеченню компенсаційними витратами громадян, зумовлених оплатою медичної допомоги та інших витрат, пов'язаних із підтримкою їх здоров'я; встановити розміри відповідних тарифів і страхових внесків.
Визначити рівень страхової суми, страхового тарифу, страхового внеску, строку страхування, страхового портфеля, страхового ризику, страхового відшкодування для умов соціального страхування та здійснювати контроль за надходженням і використанням відповідних коштів; описати процес забезпечення реалізації всіх форм використання коштів соціального страхування: грошових виплат, пільг, фінансування послуг.
Навчитися здійснювати страхування професійної відповідальності: пред'явлення претензій особам за наслідки помилок, допущених ними під час виконання професійних обов'язків, указаних у страховому полісі; правильно визначити розмір відповідного страхового відшкодування.
Ознайомитись з методикою визначення зменшення або усунення кредитного ризику в банківській сфері, ризику неповернення кредиту і несплати відсотків; кредитоспроможності позичальника; установлення розміру страхового відшкодування.
Описати процес здійснення страхування депозитів юридичних і фізичних осіб у комерційних банках на випадок банкрутства або неплатоспроможності останніх згідно із законодавством.
Ознайомитись з проведенням страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів відповідно до чинного законодавства, правильно визначити відповідний об'єкт страхування і розмір відшкодування; визначити страховий випадок і відповідну страхову суму.
8.3.4. Організація бюджетного процесу
Скласти проект бюджету, ознайомитись з процесом організації, підготовки до розгляду і затвердження.
Ознайомитись з методологією складання розпису бюджету та процесом забезпечення фінансування видатків і надходжень доходів.
Описати процес проведення синтетичного та аналітичного обліку виконання бюджету, обліку доходів і видатків бюджету.
Дослідити стан виконання бюджету, надходження доходів і фінансування видатків, рух бюджетних потоків.
Навести приклад бухгалтерської й оперативної звітності про виконання державного та місцевого бюджету.
Описати процес складання звітності розпорядників бюджетних коштів про виконання кошторису.
Проаналізувати бюджетні потоки і стан виконання бюджету.
Привести приклад заходів, спрямованих на забезпечення раціонального використання бюджетних коштів, досягнення економії видатків бюджету.
Виявити резерви жорсткого режиму економії та ефективного використання матеріальних і фінансових ресурсів у бюджетних установах.
Описати процес розпису доходів і видатків бюджету, ознайомитись з порядком проведення платежів розпорядників бюджетних коштів.
Провести облік доходів і видатків бюджетів, ознайомитись з складанням звіту про підсумки виконання державного та місцевого бюджету.
Ознайомитись з принципами контролю за правильністю зарахування і перерахування коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації.
Ознайомитись з процесом контролю достовірності обліку в бюджетних установах, повноти зарахування всіх коштів, їх своєчасного обліку та правильності проведення операцій.
Дати характеристику використання бюджетних коштів на ті чи інші видатки відповідно до кошторису доходів і видатків та взятих зобов'язань.
8.3.5. Організація обліково аналітичної роботи на підприємстві
Ознайомитись з процесом здійснення фінансового обліку виробничих і невиробничих фондів; розрахувати ефективність амортизації виробничих фондів та зносу невиробничих фондів.
Ознайомитись з обліком і контролем за виконанням довгострокових зобов'язань; провести облік короткострокових (поточних) зобов'язань і привести приклади заходів щодо ефективної їх реалізації.
Скласти фінансову та оперативну звітність, обчислити показники фінансово-господарської діяльності підприємства(Додаток А).
Привести приклад розрахунків планово-економічних і фінансових показників.
Провести факторний аналіз прибутку, показників рентабельності та навести способи її підвищення.
Проаналізувати показники платоспроможності підприємства. Проаналізувати співвідношення рівня заборгованості, ліквідності активів, що є в розпорядженні підприємства; розрахувати ліквідність балансу.
8.3.6. Організація економічної безпеки підприємства
Ознайомитись з санацію фінансів підприємства; скласти план й ознайомитись з реалізацією плану врегулювання фінансових відносин між підприємством і його кредиторами; організовувати фінансові відносини за загрози банкрутства.
Ознайомитись з заходами прогнозування банкрутства та своєчасним проведенням попереджувальних заходів щодо можливого банкрутства підприємства.
Дослідити процес проведення санації фінансів підприємства; організації фінансових відносини за загрози банкрутства.
8.3.7. Безпека життєдіяльності на підприємстві
Використовуючи методи спостереження та контролю, визначити потенційно небезпечні ділянки виробництва, види виробничих процесів та елементи природного середовища, що можуть створювати загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.
Користуючись відомостями щодо потенційно небезпечних ділянок виробництва, видів виробничих процесів та елементів природного середовища за допомогою типових інструкцій ознайомитись з планом запобіжні заходів.
Дослідити процес забезпечення оперативного приймання сигналів про виникнення небезпеки та їх розпізнавання персоналом об'єкта.
Описати процес використання табельних приладів, інструкцій та (за потреби) транспортних засобів, установлення виду і ступеню зараження об'єкта радіоактивними, біологічними та небезпечними хімічними речовинами.
Описати процес організації дотримання вимог безпеки праці та санітарно-гігієнічних вимог учасниками трудового процесу, при цьому використовуючи технологічну документацію, чинну нормативно-правову базу з питань охорони праці,
Вивчити та описати сигнали про виникнення небезпеки, за планом цивільного захисту об'єкта господарювання та описати процес індивідуального захисту із використанням табельних та підручних засобів.
Вивчити організацію евакуації підлеглого персоналу з небезпечної зони в укриття та проведення рятувальних і інших невідкладних робіт (використовуючи табельні та підручні засоби).
Застосовуючи засоби індивідуального та колективного біологічного, радіаційного і хімічного захисту, організувати проведення спеціальної обробки об'єкта та його персоналу.
Дослідити факт виникнення нещасного випадку чи аварії та вказати на причини його (її) виникнення.
Описати процес складання акту про нещасний випадок на виробництві.
9. ФОРМИ І МЕТОДИ КОНТРОЛЮ
Робота практиканта з виконання програми практики контролюється керівниками практики від підприємства та викладачами відповідних кафедр. Практикант повинен дотримуватися режиму роботи та правил внутрішнього розпорядку на підприємстві - базі практики.
Студент-практикант веде щоденник, у якому коротко описує зміст виконаної роботи за кожний день, вносить відповідні записи.
Після закінчення практики керівник практикою від підприємства виставляє в щоденник студента загальну оцінку за чотирибальною шкалою («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»), яка характеризує обсяг знань та навиків, отриманих студентом за час проходження практики, сумлінність його ставлення до виконання програми практики.
10.ВИМОГИ ДО ЗВІТУ ПРО ПРАКТИКУ
Практикант складає звіт про практику, у якому висвітлює виконану роботу. Цей звіт повинен містити найбільш повну, але лаконічну характеристику самостійної роботи практиканта на підприємстві. Переказ у звіті матеріалів, що викладені в інструкціях, навчальних посібниках і лекціях, не допускається.
Звіт про виконану роботу практикант складає у відповідній послідовності за розділами, що передбаченими змістом практики.
До звіту додаються копії документів про виконану роботу. Усі додатки до звіту повинні бути пронумеровані. Посилання у текстовій частині звіту на додатки дається з вказівкою на номер додатка.
Додатки мають включати всі документи, що складались студентом відповідно до програми практики. Бажано додати копії форм фінансової звітності підприємства: баланс підприємства, звіт про фінансові результати, звіт про фінансово-майновий стан підприємства і інші форми, що використовувались для аналізу фінансової діяльності підприємства.
Звіт практиканта про практику перевіряється і підписується керівником практики від підприємства, завіряється печаткою підприємства бази практики.
Практикант подає звіт про практику на кафедри не пізніше ніж через три дні після закінчення практики. До звіту підшиваються щоденник та характеристика з підприємства про роботу практиканта із зазначенням її оцінки.
11. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ
Підсумки результатів практики студента підводяться у процесі захисту ним звіту про практику перед комісією, що призначається ведучою кафедрою. Захист звіту про практику оцінюється диференційованою оцінкою ("відмінно", "добре", "задовільно", "незадовільно"), яка характеризує успішність студента.
Оцінка захисту студентом звіту про практику заноситься в екзаменаційну відомість та проставляється у заліковій книжці.
Студент, котрий не виконав програму практики та отримав незадовільний відгук на базі практики або незадовільну оцінку при захисті звіту про практику, направляється на практику повторно або відраховується з університету.
Критерії оцінки знань студентів за результатами проходження
виробничої практики за національною шкалою та шкалою ECTS
Оцінку «відмінно» (А, В) отримує студент, який пройшов виробничу практику згідно календарного плану, виконав всі вимоги програми практики, має позитивну характеристику від керівника практики з підприємства, своєчасно підготував звіт про проходження практики згідно встановлених вимог і здав його для перевірки на кафедру та захистив у комісії на оцінку „відмінно” (на всі запитання дав обґрунтовані, чіткі відповіді).
Оцінку «добре» (С, Д) отримує студент, який пройшов виробничу практику згідно календарного плану, виконав всі вимоги програми практики, має позитивну характеристику від керівника практики з підприємства, своєчасно підготував звіт про проходження практики згідно встановлених вимог і здав його для перевірки на кафедру та захистив у комісії на оцінку „добре” (не на всі запитання дав повні, обґрунтовані відповіді).
Оцінку «задовільно» (Е) отримує студент, який пройшов виробничу практику згідно календарного плану, виконав всі вимоги програми практики, має позитивну характеристику від керівника практики з підприємства, у зазначений термін підготував звіт про проходження практики згідно встановлених вимог, але не в повній мірі розкрив необхідні розділи звіту, і здав його для перевірки на кафедру та захистив у комісії на оцінку „задовільно” (на 60% і більше запитань дав правильні, обґрунтовані відповіді).
Оцінку «незадовільно» (FX, F) отримує студент, який пройшов виробничу практику згідно календарного плану, виконав вимоги програми практики не в повному обсязі, має позитивну характеристику від керівника практики з підприємства, несвоєчасно підготував звіт про проходження практики з порушенням встановлених вимог і здав його для перевірки на кафедру та захистив у комісії на оцінку „незадовільно” (менше ніж на 60% запитань дав правильні відповіді).
Оцінка основних показників фінансового стану підприємства Додаток А
№ п/п |
Показник |
Умовне позна-чення |
Формула для розрахунку |
Джерела інформації |
Економічний зміст |
Напрямок позитивних змін |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1.Показники майнового стану |
||||||
1.1 |
Частка оборотних виробничих фондів |
Ч о.в.ф |
Оборотні виробничі фонди |
Ф.№1, р.100+р.120+270 |
Частка обігових коштів у виробничій сфері |
Збільшення, особливо в умовах інфляції |
Оборотні активи |
Ф.№1, р.260+р.270 |
|||||
1.2 |
Частка основних засобів в активах |
Ч о.з |
Залишкова вартість основних засобів |
Ф.№1, р.030 |
Частка коштів інвестованих в основні засоби у валюті балансу |
Зменшення за умови незмінних або зростаючих обсягів реалізації |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
1.3 |
Коефіцієнт зносу основних засобів |
К зн |
Знос основних засобів |
Ф.№1, р.032 |
Рівень фізичного і морального зносу основних фондів |
Зменшення |
Первісна вартість основних засобів |
Ф.№1, р.031 |
|||||
1.4 |
Коефіцієнт оновлення основних засобів |
К он |
Збільшення за звітний період первісної вартості основних засобів |
Ф.№1, (збільшення по р.031) |
Рівень фізичного і морального оновлення основних фондів |
Збільшення за умов виключення інфляційного фактору |
Первісна вартість основних засобів |
Ф.№1, р.031 |
|||||
1.5 |
Частка довгострокових фінансових інвестицій в активах |
Ч д.ф. |
Довгострокові фінансові інвестиції |
Ф.№1, р.040+р.045 |
Частка фінансових (портфельних) інвестицій у валюті балансу |
Зменшення за умов збільшення доходів від фінансових інвестицій |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
1.6 |
Частка оборотних виробничих активів |
Чо в.а. |
Оборотні виробничі фонди |
Ф.№1, р.100+р.120+р.270 |
Частка мобільних виробничих фондів у валюті балансу |
Збільшення |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
1.7 |
Частка оборотних виробничих фондів в обігових коштах |
Ч о.в.ф. |
Оборотні виробничі фонди |
Ф.№1, р.100+р.120+р.270 |
Частка обігових коштів у виробничій сфері |
|
Оборотні активи |
Ф.№1, р.260+р.270 |
|||||
1.8 |
Коефіцієнт мобільності активів |
К моб |
Мобільні активи |
Ф.№1, р.260+р.270 |
Скільки обігових коштів припадає на одиницю необігових, потенційна можливість перетворення активів у ліквідні кошти |
Збільшення |
Немобільні активи |
Ф.№1, р.080 |
|||||
2.Показники ділової активності |
||||||
2.1 |
Оборотність активів (обороти), ресурсовіддача, коефіціент трансформації |
Кт |
Чиста виручка від реалізації продукції (далі ЧВ) |
Ф.№2, р.035 |
Скільки отримано чистої виручки від реалізації продукції на одиницю коштів, інвестованих |
Збільшення |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
2.2 |
Фондовіддача |
Ф о.в. |
ЧВ |
Ф.№2, р.035 |
Скільки виручки припадає на одиниці основних виробничих фондів |
Збільшення |
Основні виробничі фонди |
Ф.№1, р.030 |
|||||
2.3 |
Коефіцієнт оборотності обігових коштів |
Ко |
ЧВ |
Ф.№2, р.035 |
Кількість оборотів обігових коштів за період |
Збільшення |
Обігові кошти |
Ф.№1, р.260+р.270 |
|||||
2.4 |
Період одного обороту обігових коштів |
Чо |
360 |
Середній період від витрачання коштів для виробництва продукції до отримання коштів за реалізовану продукцію |
Зменшення |
|
Ко |
||||||
2.5 |
Коефіціент оборотності запасів (обороти) |
К о.з |
Собівартість реалізації |
Ф.№2, р.040 |
Кількість оборотів коштів, інвестованих у запаси |
Збільшення |
Середні запаси |
Ф.№1, р.100+р.120+р.130+р.140 |
|||||
2.6 |
Період одного обороту запасів (днів) |
Чз |
360 |
Період, протягом якого запаси трансформуються в кошти |
Зменшення, якщо це не перешкоджає нормальному процесу виробництва, не загрожує дефіцитом матеріольних засобів |
|
К о.з |
||||||
2.7 |
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості (обороти) |
К д.з |
ЧВ |
Ф.№2, р.035 |
У скільки разів виручка перевищує середню дебіторську заборгованість |
Збільшення |
Середня дебіторська заборгованість |
Ф.№1, р.050+р.170+р.180+р.190+р.200+р.210 |
|||||
2.8 |
Період погашення дебіторської заборгованості (днів) |
Ч д.з. |
360 |
Середній період інкасації дебіторської заборгованості, тобто період її погашення |
Зменшення, особливо в умовах інфляції |
|
К д.з |
||||||
2.9 |
Коефіцієнт оборотності готової продукції (оборотів) |
К г.п. |
ЧВ |
Ф.№2, р.035 |
У скільки разів виручка перевищує середні запаси |
Збільшення |
Готова продукція |
Ф.№1, р.130 |
|||||
2.10 |
Період погашення кредиторської заборгованості (днів) |
Ч к.з. |
Середня кредиторська заборгованість × 360 |
Ф.№1, р.500+р.520+р.530+р.550+р.580 |
Середній період сплати підприємством короткострокової заборгованості |
Зменшення |
Собівартість реалізації |
Ф.№2, р.040 |
|||||
2.11 |
Період операційного циклу (днів) |
Ч о.д. |
Сума періодів запасу і дебіторської заборгованості Ч о.ц.=Чз+Чд.з. |
Тривалість перетворення придбаних матеріальних ресурсів на грошові кошти |
Зменшення |
|
2.12 |
Період фінансового циклу (днів) |
Чфц |
Чфн=Ч о.ц-Чк.з |
Період обороту коштів |
Зменшення, але відємне значення показника свідчить вже про нестачу коштів |
|
2.13 |
Коефіцієнт оборотності власного капіталу (оборотність) |
Кв.к. |
ЧВ |
Ф.№2, р.035 |
Скільки чистої виручки від реалізації продукції припадає на одиницю власного капіталу |
Збільшення |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
|||||
3. Показники рентабельності |
||||||
3.1 |
Рентабельність активів за прибутком від звичайної діяльності |
Р зв |
Прибуток від звичайної діяльності |
Ф.№2, р.190 |
Скільки прибутку від звичайної діяльності припадає на одиницю коштів, інвестованих в активи |
Збільшення |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
3.2 |
Рентабельність капіталу (активів) за чистим прибутком |
Р а |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
Скільки припадає чистого прибутку на одиницю інвестованих в активи коштів |
Збільшення |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
|||||
3.3 |
Рентабельність власного капіталу |
Рв.к. |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
Скільки припадає чистого прибутку на одиницю власного капіталу |
Збільшення: добуток трьох показників 2.1; 3.7 і 4.8 |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380 |
|||||
3.4 |
Рентабельність виробничих фондів |
Р в.ф. |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
Скільки припадає чистого прибутку на одиницю вартості виробничих фондів |
Збільшення |
Виробничі фонди |
Ф.№1, р.030+р.100+р.120 |
|||||
3.5 |
Рентабельність реалізованої продукції за прибутком від реалізації |
Р п.р. |
Прибуток від реалізації |
Ф.№2, р.050р.070р.080 |
Скільки припадає прибутку від реалізації на одиницю виручки |
Збільшення |
Виручка |
Ф.№2, р.035 |
|||||
3.6 |
Рентабельність реалізованої продукції за прибутком від операційної діяльності |
Р п.од. |
Прибуток від операційної діяльності |
Ф.№2, р.100 |
Скільки припадає прибутку від операційної діяльності на одиницю виручки |
Збільшення |
Виручка |
Ф.№2, р.035 |
|||||
3.7 |
Рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком |
Р чп |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
Скільки припадає чистого прибутку на одиницю виручки |
Збільшення |
Виручка |
Ф.№2, р.035 |
|||||
3.8 |
Коефіцієнт реінвестування |
Кр |
Реінвестований прибуток |
Ф.№1, збільшення по р.340+р.350 |
Скільки чистого прибутку капіталізовано |
Збільшення в межах, що не суперечить бажанню акціонерів отримувати підвищені дивіденди |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
|||||
3.9 |
Коефіцієнт стійкості економічного зростання |
К с.е.з |
Реінвестований прибуток |
Ф.№1, збільшення по р.340+р.350 |
Скільки припадає сплачених відсотків за кредити і позики на одиницю прибутку |
Зменшення свідчить про ефективність використання позик |
Власний капітал |
Ф.№3, р.010 |
|||||
3.10 |
Співвідношення сплачених відсотків і прибутку |
К %/п |
Витрати на оплату відсотків |
Ф.№3, р.060 |
Скільки чистої виручки від реалізації продукції припадає на одиницю власного капіталу |
Збільшення |
Прибуток від звичайної діяльності |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
|||||
3.11 |
Період окупності капіталу |
Т к |
Активи |
Ф.№1, р.280 |
За який період кошти, що інвестовані в активи будуть компенсовані чистим прибутком |
Зменшення |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
|||||
3.12 |
Період окупності власного капіталу |
Т в.к. |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380 |
За який період власний капітал буде компенсований чистим прибутком |
Зменшення |
Чистий прибуток |
Ф.№2, р.220 |
|||||
4. Показники фінансової стійкості |
||||||
4.1 |
Власні обігові кошти (робочий, функціонуючий капітал) |
Рк |
(Власний капітал + Довгострокові зобовязання поза оборотні активи) або (Оборотні активи Короткострокові зобовязання) |
Ф.№1, р.380+р.430+р.480р.080 або Ф.№1, р.260+р.270р.620р.630 |
Оборотні активи,, які фінансуються за рахунок власного капіталу і довгострокових зобовязань. Наявність Рк означає не тільки здатність платити, а й можливість розширити діяльність |
Збільшення |
4.2 |
Коефіцієнт забезпечення оборотних активів власними коштами |
К з.в.к |
Власні обігові кошти |
Ф.№1, р.380+р.430р.080 |
Абсолютна можливість перетворення активів у ліквідні кошти |
Збільшення: мінімальне значення 0,1. зменшення показника призводить до визнання структури незадовільною, а підприємство неплатоспроможним. Зростання коефіцієнта свідчить про задовільний фінансовий стан підприємства. |
Оборотні активи |
Ф.№1, р.260+р.270 |
|||||
4.3 |
Маневреність робочого капіталу |
М р.к. |
Запаси |
Ф.№1, р.100+р.120+р.130+р.140 |
Частка запасів з них, виробничих активів у власних обігових коштах; обмежує свободу маневру власними коштами |
Зменшення; збільшення запасів призводить до уповільнення оборотності обігових коштів в умовах інфляції до залучення дорогих кредитів, що зменшує платоспроможність підприємства |
Робочий капітал |
Ф.№1, р.260+р.270р.620р.630 |
|||||
4.4 |
Маневреність власних обігових коштів |
М в.о.к |
Кошти |
Ф.№1, р.230+р.240 |
Частка абсолютно ліквідних активів у власних обігових коштах; забезпечує свободу фінансового маневру |
Збільшення |
Власні обігові кошти |
Ф.№1, р.380+р.430р.080 |
|||||
4.5 |
Коефіцієнт забезпечення власними обіговими коштами запасів |
К зап |
Власні обігові кошти |
Ф.№1, р.380+р.430р.080 |
Наскільки запаси, що мають найменшу ліквідність у складі оборотних активів, забезпечені довгостроковими стабільними джерелами фінансування |
Збільшення |
Запаси |
Ф.№1, р.100+р.120+р.130+р.140 |
|||||
4.6 |
Коефіцієнт покриття запасів |
К в.з. |
„Нормальні” джерела покриття запасів |
Ф.№1, р.380+р.430+р.480р.080+р.500+р.520+р.530+р.540 |
Скільки на одиницю коштів, що вкладені в запаси, припадає у сукупності власних коштів, довго- та короткотермінових зобовязань |
Збільшення |
Запаси |
Ф.№1, р.100+р.120+р.130+р.140 |
|||||
4.7 |
Коефіцієнт фінансової незалежності |
К авт |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
Характеризує можливість підприємства виконати зовнішні зобовязання за рахунок власних активів; його незалежність від позикових джерел |
Збільшення має бути Кавт ≥ 0,5 |
Пасиви |
Ф.№1, р.640 |
|||||
4.8 |
Коефіцієнт фінансової залежності |
К ф.з |
Пасиви |
Ф.№1, р.640 |
Скільки одиниць сукупних джерел припадає на одиницю власного капіталу |
Зменшення. Показник обернений до Кавт. Нормативне значення К фз = 2 |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
|||||
4.9 |
Коефіцієнт маневреності власного капіталу |
Км |
Власні обігові кошти |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630р.080 |
Частка власних обігових коштів у власному капіталі |
Збільшення; Км > 0,1 |
Власний капітал |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
|||||
4.10 |
Коефіцієнт концентрації позикового капіталу |
К п.к. |
Позиковий капітал |
Ф.№1, р.480+р.620 |
Скільки припадає позикового капіталу на одиницю сукупних джерел |
Зменшення; до показника Кавт; критичне значення Кпк ≤ 0,5 |
Пасиви |
Ф.№1, р.640 |
|||||
4.11 |
Коефіцієнт фінансової стабільності (коефіцієнт фінансування) |
К ф.с. |
Власні кошти |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
Забезпеченість заборгованості власними коштами; перевищення власних коштів над позиковими свідчить про фінансову стійкість |
Нормативне значення Кф.с. > 1 |
Позикові кошти |
Ф.№1, р.480+р.620 |
|||||
4.12 |
Показник фінансового левериджу |
Фл |
Довгострокові зобовязання |
Ф.№1, р.480 |
Характеризує залежність підприємства від довгострокових зобовязань. Збільшення Фл свідчить про підвищення фінансової стабільності. |
Зменшення має бути Фл ≤ 0,25 |
Власні кошти |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630 |
|||||
4.13 |
Коефіцієнт фінансової стійкості |
К ф.с. |
Власний капітал + Довгострокові зобовязання |
Ф.№1, р.380+р.430+р.630+ р.480 |
Частка стабільних джерел фінансування у їх загальному обсязі |
Кф.с. = 0,850,90 |
Пасиви |
Ф.№1, р.640 |
|||||
5. Показники ліквідності (платоспроможності) |
||||||
5.1 |
Коефіцієнт поточної ліквідності (коефіцієнт покриття) |
К л.п |
Поточні активи |
Ф.№1, р.260 |
Характеризує достатність обігових коштів для погашення боргів протягом року |
Збільшення; критичне значення К л.п=1; при К л.п. < 1 підприємство має неліквідний баланс. Якщо к л.п.= 10,5, підприємство своєчасно ліквідує борги |
Поточні пасиви |
Ф.№1, р.620 |
|||||
5.2 |
Коефіцієнт швидкої ліквідності |
К л.ш. |
Поточні активиЗапаси |
Ф.№1, р.260 (р.100+р.110+р.120+ р.130+р.140) |
Скільки одиниць найбільш ліквідних активів припадає на одиницю термінових боргів |
Збільшення має бути К л.ш. ≥ 1 У міжнародній практиці К л.ш. = 0,70,8 |
Поточні пасиви |
Ф.№1, р.620 |
|||||
5.3 |
Коефіцієнт абсолютної ліквідності |
К л.а. |
Кошти |
Ф.№1, р.230+р.240 |
Характеризує готовність підприємства негайно ліквідувати короткострокову заборгованість |
Збільшення має бути К л.а. = 0,20,35 |
Поточні пасиви |
Ф.№1, р620 |
|||||
5.4 |
Співвідношення короткострокової дебіторської та кредиторської заборгованості |
К д/к |
Дебіторська заборгованість |
Ф.№1, р.160+р.170+р.180+ р.190+р.200+р.210 |
Здатність розрахуватися з кредиторами за рахунок дебіторів протягом одного року |
Рекомендоване значення Кд/к=1,0 |
Кредиторська заборгованість |
Ф.№1, р.520+р.530+р.540 |
Додаток Б
Приклад платіжного доручення
0410001 |
||||||||||||
ПЛАТІЖНЕ ДОРУЧЕННЯ № |
181 |
1 |
1 |
1 |
||||||||
Одержано банком |
||||||||||||
від |
"01" |
січня 2009 р. |
"____"___________________ 200__ р. |
|||||||||
Платник |
Приватне підприємство "Говорун" |
|||||||||||
Код |
32576279 |
|||||||||||
Банк платника |
Код банку |
ДЕБЕТ рах. N |
СУМА |
|||||||||
Ф-я АКІБ "Укрсиббанк" Київське регіональне управління м.Київ |
300733 |
26006156490049 |
100000,00 |
|||||||||
Одержувач |
ТОВ "Молчун" |
|||||||||||
Код |
33678677 |
КРЕДИТ рах. N |
||||||||||
26003332268001 |
||||||||||||
Банк одержувача |
Код банку |
|||||||||||
АКБ "Інтербанк" м.Київ |
300216 |
|||||||||||
Сума словами |
||||||||||||
Сто тисяч грн. 00 коп. |
||||||||||||
Призначення платежу |
||||||||||||
ДР |
||||||||||||
Проведено банком |
||||||||||||
М.П. |
Підпис |
___________________ |
"_____"__________________ 200__ р. |
|||||||||
___________________ |
Підпис банку |
|||||||||||
Додаток В
Приклад платіжної вимоги-доручення
ПЛАТІЖНА ВИМОГА-ДОРУЧЕННЯ N______ |
0410002 |
|||||
від "___"___________20__р. |
Одержано банком |
|||||
Платник |
|
"____"___________200__р. |
||||
Код |
|
|||||
Код банку |
ДЕБЕТ рах. N |
СУМА |
||||
Банк платника |
||||||
у м. |
||||||
Отримувач |
|
КРЕДИТ рах. N |
||||
Код |
|
|||||
Код банку |
||||||
Банк отримувача
|
у м. |
|||||
Призначення платежу __________________________________________________________________ |
||||||
М.П. |
Підписи одержувача ____________ ____________ |
|||||
|
ДЕБЕТ рах. N |
СУМА ДО ОПЛАТИ |
||||
Сума до оплати словами |
||||||
КРЕДИТ рах. N |
||||||
Проведено банком "____"________________200__р. М.П. Підписи ___________ ___________ Підпис банку |
Додаток Д
Приклад платіжної вимоги
ПЛАТІЖНА ВИМОГА N_______ |
0410007 |
||||||
від "___"_____________20__р. |
Одержано банком |
||||||
" " ___ 20__р. |
|||||||
" " ____ 20__р. |
|||||||
Платник |
|||||||
Код |
|||||||
Код банку |
ДЕБЕТ рах. N |
СУМА |
|||||
банк платника |
|||||||
|
у м. |
||||||
Стягувач |
КРЕДИТ рах. N |
||||||
Код |
|||||||
Код банку |
|||||||
банк стягувача
|
у м. |
||||||
Сума словами
|
|||||||
Призначення платежу
|
|||||||
Проведено банком "____"______-______200__р. М.П. Підпис ___________ ___________ Підпис банку |
Додаток Е
Приклад розрахункового чеку
КОРІНЕЦЬ РОЗРАХУНКОВОГО ЧЕКА |
__________________ |
_______________ __________________________________________ (назва банку-емітента, код банку N_______) |
|||||||||||||
(чекодавець) |
|||||||||||||||
Серія____________ N _____ |
|||||||||||||||
"___"____________________20_ р. (дата видачі) |
РОЗРАХУНКОВИЙ ЧЕК (1) |
Серія ______N_______ |
Д-т рах. N ____________ |
||||||||||||
|
К-т рах. N ____________ |
||||||||||||||
______________________________ (кому) |
Ідентифікаційний код |
на __________________ (сума цифрами) |
"__"_______________ 200_р. Підпис банку |
||||||||||||
_______________________ |
|
||||||||||||||
(платити за що) |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
______________________________ |
Кому _____________________________________________________________________________________ (назва чекодержателя) Сплатіть за цим чеком________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (за що, номери та дати документів) Сума словами____________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Місце складання чека ________________________________________________________________________________ Дата "_____" _____________20_ р. Підпис чекодавця ________________ М.П.
|
||||||||||||||
(NN і дати документів) |
|||||||||||||||
Залишок ліміту |
|||||||||||||||
______________________________ |
|||||||||||||||
Списано за цим чеком |
|||||||||||||||
______________________________ |
|||||||||||||||
Залишок ліміту |
|||||||||||||||
до наступного чека |
|||||||||||||||
____________________________________________________________ |
|||||||||||||||
Сума словами |
|||||||||||||||
______________________________ |
|||||||||||||||
______________________________ |
|||||||||||||||
______________________________ |
|||||||||||||||
Серійний N |
Х |
Рахунок N |
X |
Сума |
X |
N МФО банку |
Х |
Текст |
Місце календарного штемпеля |
Поле підшивання |
Місце для штемпеля |
|||
___________________________________________________ (підпис уповноваженої особи чекодержателя, що приймає розрахунковий чек в оплату) |
|||||
Постачальника |
постачальника |
||||
ВІДМІТКИ БАНКУ про причини несплати чека |
Відмітка власника книжки про перевірку правильності використання ______________________________________________________________________________________________________ Головний бухгалтер Чекодавця_________________________ |
||||
Підпис банку____________________________ |
Додаток Є
Приклад заяви на акредитив
ЗАЯВА НА АКРЕДИТИВ |
0401003 |
||||||
від "__"_____________ 20_ р. |
Одержано банком |
||||||
"__"_______________20_ р. |
|||||||
Заявник акредитива |
Бенефіціар |
||||||
Код |
|
Рахунок N |
|
Код |
|
Рахунок N |
|
Банк-емітент |
банк бенефіціара |
||||||
у м. Код банку N |
|
у м. Код банку N |
|
||||
Відкрийте нам акредитив _______________________________________________ (вид акредитива) |
Строк дії акредитива до "___"____________20___р. |
||||||
Сума _______________________________________________ (цифрами і літерами) |
Акредитив у іншому (виконуючому) банку виконати: а) за рахунок коштів платника, депонованих у виконуючому банку; б) інкасацією документів до банку-емітента; в) через кореспондентський рахунок банку-емітента. (Зайве закреслити). |
||||||
Умови акредитива до виконуючого банку направити: а) спецзв'язком; б) коротке повідомлення: - електронною поштою; - телетайпом; (іншими засобами зв'язку, зазначити, якими саме, зайве закреслити) |
|||||||
з акцептом (чиїм), без акцепту |
|||||||
Договір N__від "__"___________20_р. Назва товарів, виконаних робіт, наданих послуг. _______________________________________________ (кількість, ціна, сума) |
Платіж (чи акцепт) здійснити проти: __________________________________________ __________________________________________ __________________________________________ __________________________________________ (перелік документів, які додаються до реєстру документів за акредитивом) |
||||||
Додаткові умови: |
|||||||
Проведено банком
М.П. Підписи __________________ "____"____________200__р. __________________ Підпис банку |
Додаток Ж
Приклад заяви на відкриття рахунків
Заява | Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ|
на відкриття рахунків | |
| Ідентифікаційний номер ДРФО |
||
Найменування установи банку ||
_______________________________ | |
_______________________________ | |
Найменування підприємства | |
_______________________________ | |
(повна і точна назва) | |
_______________________________ | |
_______________________________ | |
_______________________________ | |
Просимо відкрити
__________________________________________________________________
(поточний, бюджетний та ін.рахунки)
рахунок на підставі Інструкції Національного банку України про
відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, що
має для нас обов'язкову силу, із змістом цієї Інструкції
ознайомлені. В інших установах банків рахунків
__________________________________________________________________
не маємо, маємо (вказати номери рахунків та в яких установах
банків відкриті)
Керівник (посада) (Підпис, прізвище, ініціали)
Головний бухгалтер (Підпис, прізвище, ініціали)
"____"___________200__р.
М.П.
_____________________________________________________
Відмітки банку
Відкрити Документи на оформлення
______________________________ рахунок відкриття рахунку та
(поточний, бюджетний та здійснення операцій за
ін. рахунки) рахунком перевірив:
Дозволяю
Керівник (підпис)
Дата відкриття рахунку
"___"_________ 200_ р.
Головний
|N бал. рахунку| N особов. рахунку | бухгалтер (підпис)
|+|
| | |
Додаток З
Приклад картки із зразками підписів та відбитком печатки
Картка Відмітка банку
із зразками підписів та Дозвіл на
відбитком печатки прийняття зразків підписів
|Ідентифікаційний код|Головний бухгалтер
| за ЄДРПОУ |(чи його заступник) (підпис)
| Ідентифікаційний |
| номер ДРФО |"___"___________ 19 р.
Власник рахунку ||
|
(повна назва) | Інші відмітки
|
Адреса |
|
тел. N |
|
Назва вищестоящої | Коди |
організації | |
++
(міністерство, | |
відомство, центральна | |
кооперативна | |
| |
++
чи громадська | |
організація) | |
| |
++
Назва установи банку | |
| |
+
Місцезнаходження установи банку |
|
+
|
+
Наводимо зразки |
підписів та печатки, |
які просимо вважати |
обов'язковими при |
здійсненні операцій за |
рахунком. |
|
+
Чеки та інші |
розпорядження за |
рахунком ___________ |
просимо вважати |
дійсними в разі |
наявності на них одного |
першого і одного |
другого підписів. |
|
|
_____________________________________________________________
(найменування власника рахунку)
Інша сторона картки із зразками підписів та відбитком печатки
Посада |Прізвище, ім'я та по |Зразок підпису | Зразок |
|батькові | | печатки |
++|
| |___________________ |
+| |
Перший |_____________________ | |
підпис | | |
++|
Другий |_____________________ |__________ |
підпис | | |
Місце для печатки Строк повноважень і підписи
вищестоящої організації, службових осіб, які тимчасово Керівник _______________
що засвідчила користуються правом першого чи Головний бухгалтер ____**
повноваження та підписи другого підписів, засвідчуємо:
Повноваження та підписи керівника та головного бухгалтера, які
діють відповідно до Статуту (Положення), засвідчую
__________________________________________________
(посада і підпис керівника чи заступника керівника вищестоящої
організації).
Посвідчувальний напис нотаріуса* (форма N 52)
" "____________199 р. Я, державний (приватний) нотаріус | Видані грошові чеки |
_______________________________________________________ ||
(прізвище, ініціали) | дата | з N |до N | дата |з N | до N |
нотаріальної контори (нотаріального |+++++|
округу) _______________________________________________ |+++++|
засвідчую справжність підпису _________________________ | | | | | | |
(посада, найменування юридичної особи, прізвище, ім'я |+++++|
та по батькові представника) |+++++|
_______________________________________________________ | | | | | | |
_______________________________________________________ | | | | | | |
_______________________________________________________ |+++++|
_______________________________________________________,|+++++|
який зроблено у моїй присутності. |+++++|
Особу представника встановлено, повноваження його |+++++|
перевірено. | | | | | | |
Зареєстровано в реєстрі за N __________________________ | | | | | | |
Стягнуто ______________________________________________ | | | | | | |
(державного мита, плати) | | | | | | |
| | | | | | |
печатка (підпис)