Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема.Вступ до теми українська народна творчість

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

Тема.Вступ до теми українська народна  творчість.Чарівні казки.Чия відвага,того й перемога.Українська народна казка “Кирило Кожум’яка”.

Мета. Розширювати уявлення учнів про героїко-фантастичні казки, формувати уміння читати в особах; виявляти залежність мовної та інтонаційної характеристики дійових осіб від їхньої ролі у творі; виховувати любов та повагу до усної народної творчості.

Обладнання. Кросворд, картки для розширення поля читання, картки зі словами, малюнки героїв казки;

Хід уроку

І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

  1.  Вправа на розвиток мовленнєвого апарата.

Робота зі скоромовкою.

Ти, малий, скажи малому,

Хай малий малому скаже,

Хай малий теля прив’яже.

  1.  Розгадування кросворда.

(Усі завдання, крім 5 — слухові).

і) Згадайте кінцівку прислів’я: “Праця чоловіка годує, а лінь — ...”. (Марнує.)

1

2

3

4

5

  1.  Відгадайте, про яку казку йдеться.

“Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь — кабан біжить,

Тут і вовк іде, й ведмідь,

Й кожен в хатці хоче жить.

Так вже тісно їм усім —

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить?” (“Рукавичка”.)

  1.  Як називається жанр, який розучували на початку уроку? (Скоромовка.)
  2.  3 якими піснями вперше в житті зустрічаються діти? Як вони називаються? (Колискові.)

 -А хто автор усіх цих творів: і скоромовки, і прислів’я, і казки, і пісень, і загадки, — ви дізнаєтесь, прочитавши виділене слово. (Народ.)

-Як можна назвати усю цю творчість? (Усна народна творчість.)

3. Слово вчителя.

-Усна народна творчість виникла за багато століть до того, як розвинулася писемна література. До неї увійшли твори різних жанрів: пісні, загадки, прислів’я, приказки, лічилки, жарти, мирилки, дражнилки, за- бавлянки і казки.

Кожен із цих жанрів має свої особливості, а всі разом вони складають духовну культуру наших предків, яку ми повинні вивчати. Бо недарма говориться: хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Сьогодні ми потрапимо у казку.

-Що таке казка? (Це цікава розповідь, в якій мовиться про щось неймовірне, фантастичне, і яка має повчальний характер.)

-Послухайте початок прислів’їв, згадайте кінцівки.

  •  Казки маленькі, та ... (розуму в них багато).
  •  Казка вигадка, та в ній щось ... (повчальне зрозумій).

-Цю ж думку висловлює український поет Валентин Бичко у своєму вірші.

  1.  Опрацювання вірша В. Бичка “Казка — вигадка
  2.  Читання вірша вчителем.
  3.  Що сховане у казці?
  4.  Повторне читання вірша мовчки. Аналіз змісту.
  5.  У чому сховане смачне зерня? Що це за зерня?
  6.  Що буде з тим, хто дістане це зерня? Прочитайте.
  7.  Яке значення мають казки?
  8.  Виразне читання твору.
  9.  Опрацювання казки “Кирило Кожум’яка”.

І. Ознайомлення з визначенням “чарівні казки”.

-Які казки нас повчали у 2 класі? Пригадайте їх назви. (“Вовк та козенята ”, “Колосок ”, “Лисиця та журавель ”, “Рукавичка ”, “Лисиця і їжак ”, “Дрізд і голуб”.)

-Що об’єднує усі ці казки? (Усі вони про тварин.)

Але є й інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів,

вступають у двобій із злом та брехнею. У таких казках описані незвичайні пригоди, які обов’язково пов’язані з чарами і дивовижними перетвореннями. Це — чарівні казки.

-Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою “Кирило Кожум’яка”.

  1.  Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

Учитель може використати комбіноване читання: поєднання розповіді з читанням, зокрема почати розповідати, а діалоги читати за підручником.

-Коли відбулися події? Хто головний герой казки?

-Чому він має таке прізвище?

  1.  Словникова робота.

а) Пояснення значень слів.

-Прочитайте у правій колонці (на дошці) тлумачення, доберіть до них відповідні слова із лівої колонки.

Леміш — шановані люди похилого віку.

Урочище — люди, що жили у місті.

Городяни — міра ваги, близько 16 кг.

Пуд — частина плуга, що розрізає землю.

Старшгіна — ділянка землі, яка чимось вирізняється від нав

колишньої місцевості.

  1.  Повторне читання казки мовчки (з метою виділення діалогів, інтонацій дійових осіб).
  2.  Вибіркове читання. Аналіз змісту казки.

-Яку дань збирав змій із людей? Чому змій не з’їв князівну?

-Прочитайте, як змій розповідав про Кирила Кожум’яку. За які риси характеру його боявся змій?

-Як князівна повідомила батькові про те, що змія можна подужати?

-Як описано Кирила у листі князівни? Прочитайте.

-Що подумав князь, коли побачив голуба?

-Чому Кирило погодився на бій із змієм?

-Які вимоги перед князем поставив Кирило Кожум’яка? Прочитайте, як готувався до бою богатир.

-Прочитайте опис першого бою із змієм.

-У якому місці казки передано найбільшу напругу бою?

-Знайдіть підтвердження з казки до малюнка.

  1.  Читання діалогів в особах.

Діти в парах готують виразне читання одного з діалогів з урахуванням авторських вказівок щодо інтонування слів князя, князівни, змія, Кирила Кожум’яки.

  1.  Робота над образними засобами казки.

а) Пояснення значень виразів.

Поясніть, як розумієте вирази “ажлуна йде”, “улупить, то так і вжене в землю ”, “а під ним земля тільки стогне

б) Пошук слів, що передають почуття суму й жалю.

в) Добір синонімів до слів: поцупить (вкраде), злинув (полетів, піднявся), благайте (просіть).

г) Робота в зошитах (с. 24—25, завд. 5).

  1.  Розповідь про героїв казки.

а) Мовно-логічне завдання.

На дошці вчитель виставляє малюнки Кирила Кожум’яки, князівни і змія. На картках-блискавках показує дітям слова. Учні читають їх і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються. Прочитані слова вчитель прикріплює під відповідним малюнком.

Слова на картках: хоробрий, мужній, лагідна, запальний, сильний, ніжна, підступний, жорстокий, кмітлива.

б) Розвиток зв’язного мовлення.

Діти коротко розповідають про когось із героїв (користуючись малюнками, словами казки і словами, що на дошці).

  1.  Складання плану казки (у зошитах с. 25, завд. 6).
  •  Підсумок уроку.

-Як народ віддячив героєві? Чи можна сказати, що головна думка казки висловлена в прислів’ї, наведеному в підручнику? Доведіть свою думку.

-Яку вічну проблему розв’язує казка “Кирило Кожум’яка”? (Двобій добра і зла.) Хто у казці був втіленням зла? А хто — добра?

-У цьому вічному двобої добра і зла завжди перемагає добро і любов до рідної землі та народу.




1. 418 Критерии профессиональной компетентности учителя- Определяются с учетом природы профессион
2. ШевролеБлейзер в рамках проекта
3. Работа менеджера над собой1
4.  Древнеегипетское государство и право гос
5. заданием числового значения координат ставится знак
6. Реферат- Сварка латуни
7. Это были годы изучения Восточного Забайкалья
8. Образование государства
9. і Сонда 1 маб к~міртек атомыны~ бейтарап 6С12 изотопыны~ 1-12 масса б~лігіне те~ я~ни Авагадро саныны~ кері шам
10. ТЕМА- МАТЕМАТИКА В СКАЗОЧНОМ КОРОЛЕВСТВЕ ШАРЛЯ ПЕРРО МДОУ ДЕТСКИЙ САД 28 ВОСПИТАТЕЛЬ- КАРПОВА Е
11. і. Жалпы 'німді б'лу туралы келісім шетелдік 'ндіруші компания мердігер мен келісімге с'йкес аны'тал'ан аум
12. человекознания [1]
13. СИБИРСКИМ АЛЮМИНИЕМ
14. практикум по курсу ОБЩАЯ И НЕОРГАНИЧЕСКАЯ ХИМИЯ для студентов I курса Под редакцией А
15. по теме- ОБЩИЙ КЛИНИЧЕСКИЙ АНАЛИЗ КРОВИ И ЕГО КЛИНИКОДИАГНОСТИЧЕСКОЕ ЗНАЧЕНИЕ контрольный уровень
16. Монетарная политика и банковский надзор ОГЛАВЛЕНИЕ Введение Денежнокредитная политика- сущн
17. Вариант 1 ЗАВДАННЯ 1 Прочитай текст
18. Про оренду землі
19. административных методов управления к рыночным отношениям когда в условиях сузившихся возможностей госуда
20. СИБ студент Кондратенко Сергей Викторович Создание си