Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Переяславська угода 1654 р. Її характер і наслідки для України.
Основними причинами укладання україно-московської угоди були:
Затяжна національно-визвольна війна України з Польщею;
Занепад сільського господарства;
Погіршення міжнародного стану української держави;
Спустошення під час війни.
В цих умовах Б.Хмельницький та його оточення дійшли до висновку про необхідність підписання угоди з Росією. Він попередив царя про те, що Україна зможе укласти договір з Туреччиною, як що Москва не підтримає Україну у війні з Польщею. Такий розвиток подій не влаштовував Росію.
1 жовтня 1653р. Земський собор у Москві прийняв рішення про прийняття України під протекцію Росії. В Україну виїхало посольство на чолі з боярином В.Бутурліним для обговорення умов договору.
8 січня 1654р. російська делегація прибула в Переяслав, де її чекав Б. Хмельницький. Після переговорів була досягнена згода про те, що військо запорізьке повинно присягнути на вірність російському царю. Враховуючи новий наступ поляків, український уряд змушений був піти на прийняття присяги на вірність Росії.
Для визначення конкретних пунктів угоди в березні 1654р. у Москву було направлене посольство на чолі з родичами Хмельницького - переяславським полковником П.Тетерею та генеральним суддею С.Зарудним.
Переговори у Москві проходили з 23 березня по 6 квітня 1654р. і завершилися підписанням договору, який ввійшов в історію як "Березневі статті".
Умови договору
Україна отримала політичну автономію і ввійшла під протекторат Росії
Україна зберігала військово-адміністративну систему на чолі з гетьманом
Судочинство регулювалося місцевими правовими нормами
Залишалися недоторканими права і повноваження місцевих органів влади, права Київського митрополита, права козацтва на обрання гетьмана
Гетьманський уряд зберігав право управління фінансами та податками
Був встановлений 60-ти тисячний козацький реєстр
Підтверджувалися права та привілеї Війська Запорізького на землю та майно
Росія зобов'язалася захищати Україну від Польщі, не обмежуючи права гетьмана на відносини з іншими державами.
Наслідки договору були досить неоднозначними
^ 3 одного боку. Лівобережна Україна з Києвом залишилась у складі православної держави, що сприяло національному та культурному збереженню українського народу
^ Припинилося насадження католицизму та уніатства з боку Польщі, Криму та Туреччини.
^ 3 іншого боку, царський уряд з самого початку взяв курс на обмеження, а далі і на ліквідацію української автономії
^ Українська державність, не вспів зміцніти, згасала. Хоча, згідно рішень Переяславської ради, Правобережна Україна також знаходилася під протекторатом Росії, несприятливі результати її війни з Річчю Посполитою призвели до того, що практично до кінця 18ст. ця частина українських земель залишилася під владою Польщі. Андрусівське перемир'я Польщі та Росії, підписане за спиною України розділило її на дві частини: Лівобережжя з Києвом відійшло до Росії, а правобережжя - до Польщі.