У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 1 Економіка праці та соціальнотрудові відносини

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-10

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 4.4.2025

Питання до практичних занять з Економіки праці

Тема 1. "Економіка праці та соціально-трудові відносини" як навчальна наука та напрям наукових досліджень

Праця та соціально-трудові відносини  як предмет вивчення та наукового дослідження. Мета, завдання, об’єкт, предмет, методологія й інформаційна база вивчення науки "Економіка праці та соціально-трудові відносини". Місце і значення науки для фундаментальної підготовки фахівців-економістів освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр".

Структура та логіка курсу. Взаємозв’язки наукової дисципліни "Економіка праці та соціально-трудові відносини" з іншими науками.

Соціально-трудовий напрям розвитку економічної думки в Україні і в світі. Основні етапи становлення економіки праці як науки. Актуальні проблеми сучасних соціально-трудових відносин.

Тема 2. Праця як сфера життя людини та провідна компонента економічної діяльності

Соціально-економічна сутність праці та її соціально-економічні характеристики. Зміст та характер праці, їх трансформація в сучасних умовах.

Роль праці у розвитку людини і суспільства. Праця і науково-технічний прогрес. Гуманізація праці.

Інтелектуалізація праці – визначальна ознака постіндустріального суспільства.

Види праці та їх особливості. Опис роботи згідно з міжнародною практикою. Посадова інструкція як альтернативний варіант опису роботи.

Аналіз роботи. Методи збору даних для аналізу роботи. Дані, що враховуються при проведенні аналізу роботи.

Сутність, завдання та складові управління працею. Особливості управління працею за функціями та управління працею за цілями і результатами.

Тема 3. Система соціально-трудових відносин та їх регулювання

Сутність соціально-трудових відносин. Загальна характеристика соціально-трудових відносин як системи. Компоненти соціально-трудової сфери. Місце соціально-трудових відносин у системі відносин ринкової економіки. Сторони і суб’єкти соціально-трудових відносин.

Види, типи і рівні соціально-трудових відносин. Моделі соціально-трудових відносин у світовій практиці.

Взаємодія і співробітництво сторін, суб’єктів і органів, що представляють інтереси держави, роботодавців і найманих працівників як основа механізму функціонування системи соціально-трудових відносин.

Держава в системі соціально-трудових відносин. Роботодавці та їх об’єднання як сторона і суб’єкти соціально-трудових відносин у сфері праці. Наймані працівники та їх представницькі органи в системі соціально-трудових відносин.

Система заходів громадського і державного регулювання соціально-трудових відносин. Нормативно-правові акти в механізмі регулювання соціально-трудових відносин. Міжнародно-правове регулювання соціально-трудових відносин.

Соціальне партнерство: сутність, значення, форми. Колективні договори та угоди як форми узгодження інтересів соціальних партнерів. Пріоритетні напрями колективно-договірного регулювання відносин у сфері праці: забезпечення ефективної зайнятості, регулювання оплати праці, організація і охорона праці, розвиток персоналу.

Виробнича демократія як складова соціального партнерства. Нові виклики та тенденції розвитку соціального партнерства. Міжнародна організація праці та її роль у регулювання соціально-трудових відносин у світі.

Тема 4. Ринок праці. Соціально-трудові відносини зайнятості

Поняття, основні складові та функції ринку праці. Механізм саморегулювання та функціонування ринку праці, його кон’юнктура та особливості. Взаємодія попиту та пропонування на ринку праці. Інфраструктура ринку праці. Сегментація та гнучкість ринку праці.

Соціально-економічна сутність, форми і види зайнятості. Безробіття як соціально-економічне явище. Показники зайнятості та безробіття населення. Сучасний стан ринку праці в Україні.

Державне й договірне регулювання відносин зайнятості в Україні. Соціальний захист громадян від безробіття. Зарубіжний досвід регулювання зайнятості.

Тема 5. Трудовий потенціал. Людський капітал

Особливості соціально-економічних категорій, які характеризують людські ресурси суспільства. Відтворення населення і його характеристики. Трудові ресурси як соціально-економічна і статистична категорія. Економічна активність населення. Відтворення ресурсів для праці. Якість робочої сили і конкурентоспроможність працівника. Трудовий потенціал суспільства. Стратегічні завдання збереження і розвитку трудового потенціалу

Концепція людського капіталу. Сутність та специфіка людського капіталу. Інвестиції в людський капітал. Оцінка ефективності інвестування в людський капітал. Значення теорії людського капіталу для сучасного соціально-економічного розвитку. Індекс людського розвитку: методологія визначення, призначення, сфера використання.

Тема 6. Трудова діяльність: кількісні та якісні характеристики

Основні кількісні та якісні характеристики праці.

Важкість праці: сутність, показники та методичні засади визначення.

Напруженість праці: сутність, чинники та методичні засади визначення.

Інтенсивність праці: сутність, види, фактори, способи підвищення, взаємозв’язок з іншими економічними показниками, методи визначення.

Якість праці: сутність, підходи до визначення, рівні, способи підвищення.

Ефективність праці: концептуальні підходи до визначення поняття та рівня.

Тема 7. Продуктивність праці

Сутність ефективності та продуктивності праці. Соціальне та економічне значення її підвищення.

Показники і методи вимірювання продуктивності праці. Основні фактори та умови зростання продуктивності праці, їх класифікація.

Резерви підвищення продуктивності праці та їх класифікація. Методи виявлення і практичної реалізації резервів. Економічне обґрунтування заходів щодо використання резервів зростання продуктивності праці.

Програми управління продуктивністю праці.

Тема 8. Організація, нормування та раціоналізація праці

Сутність, зміст і завдання організації праці. Основні складові процесу організації праці на підприємстві. Атестація робочих місць.

Комплексний аналіз організації праці на підприємстві. Оцінка соціально-економічної ефективності заходів щодо вдосконалення організації праці.

Сутність і зміст раціоналізації трудових процесів. Аналіз трудових процесів.

Нормування праці як основа раціоналізації трудових процесів.

Упровадження трудового процесу.

Тема 9. Оплата праці

Винагорода за працю. Вартість і ціна робочої сили. Види та форми ціни робочої сили. Витрати на робочу силу. Види винагороди за працю.

Заробітна плата: сутність і функції. Зміст організації праці.  Організаційно-економічний механізм регулювання заробітної плати. Ринкова кон’юнктура як регулятор заробітної плати. Державне та договірне регулювання заробітної плати.

Тарифне нормування заробітної плати. Підходи до проектування основної заробітної плати. Системи оплати праці. Організація преміювання персоналу. Доплати і надбавки.

Тема 10. Планування та аналіз трудових показників

Зміст і завдання планування й аналізу трудових показників. Система трудових показників у складі бізнес-плану та тактичного плану діяльності підприємства.

Планування та аналіз продуктивності праці. Сутність і сфера застосування методів планування продуктивності праці.

Планування та аналіз трудомісткості виробничої програми.

Планування та аналіз використання робочого часу. Баланс робочого часу. Резерви поліпшення використання робочого часу.

Планування та аналіз заробітної плати. Сутність, переваги та недоліки методів планування фонду заробітної плати. Методологічні аспекти установлення співвідношень темпів зростання заробітної плати і продуктивності праці.

Нормативно-інструктивне забезпечення трудових показників.

Тема 11. Інформаційне забезпечення, звітність, консалтинг і аудит у сфері праці

Інформаційне забезпечення в соціально-трудовій сфері. Джерела інформації про зайнятість та соціально-трудові відносини.

Адміністративна статистика та звітність підприємств із питань праці. Значення та складові звітності з питань праці.

Консалтинг у сфері праці: сутність, значення, пріоритетні сфери.

Аудит і контролінг як інструменти вдосконалення соціально-трудових відносин та підвищення ефективності праці на підприємстві. Напрями, етапи і методи проведення аудиту у сфері праці. Цілі, завдання, зміст контролінгу як інструменту вдосконалення соціально-трудових відносин.




1. Ландшафты Земл
2. Предпринимательство и спонсорство
3. Эрин Хантер Рассвет
4. является универсальным и используется для перевозки пассажиров на средние и дальние расстояния и отдельных
5. Загвиробвитрати з-п персоналу пот
6. Основные этапы и особенности проведения аудита денежных средств
7. джайнизмж~небуддизм
8. Найти значение сечения вынужденного излучения в центре спектральной линии если известно- тип уширения
9. Формула Бейеса Имеется два одинаковых ящика с шарами
10. БАШКИРСКАЯ АКАДЕМИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ И УПРАВЛЕНИЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТЕ РЕСПУБЛИКИ БАШКОРТОСТАН Ю