Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
МІЖРЕГІОНАЛЬНА
АКАДЕМІЯ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
дисципліни
"АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ"
(для магістрів)
Київ 2004
Підготовлена кандидатом економічних наук, доцентом Згалат-Лозинською Л.О.,
Затверджено на засіданні кафедри менеджменту
(Протокол №3 від 6.12.04)
Згалат-Лозинська Л.О. Навчальна програма дисципліни "Актуальні проблеми менеджменту" (для магістрів). К.: МАУП, 2004. 18 с.
Навчальна програма містить пояснювальну записку, навчально-тематичний план, програмний матеріал до вивчення дисципліни "Актуальні проблеми менеджменту", вказівки до виконання контрольної роботи, завдання для контрольних робіт, контрольні питання, а також список рекомендованої літератури.
Міжрегіональна Академія
управління персоналом (МАУП), 2004
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Стрімкі зміни зовнішнього середовища організацій обумовлюють необхідність підвищення рівня адаптації підприємств до нових умов функціонування. Зараз практика управління вже не може оперувати винятково тією теоретико-методологічною базою, що складає основи менеджменту. У сучасних умовах організації усе більше зіштовхуються зі сполученням методологій, принципів, прийомів, винайдених у практиці спеціальних галузей управління, зокрема у практиці стратегічного, ситуаційного, інноваційного, кадрового, екологічного менеджменту тощо.
Створення нових підходів до утворення і функціонування організацій обумовлено, насамперед, формуванням нової парадигми менеджменту, заснованої на реаліях нинішнього часу. У центрі цього нового світогляду постає людина, її мотиви поведінки, потреби, інтелект. Нова парадигма менеджменту окреслює нові погляди на вирішення таких важливих проблем, як створення сучасних організаційних структур та нових форм підприємств, прийомів поведінки суб'єктів господарювання по відношенню до перемінних організації, психологічні аспекти діяльності менеджерів тощо.
Основна мета вивчення дисципліни "Актуальні проблеми менеджменту" допомогти студентам більш детально ознайомитись з особливостями сучасного процесу управління, опанувати знаннями побудови ефективної організації, виявити новітні фактори, які здійснюють визначальний вплив на діяльність організацій різних форм власності, а також опанувати знаннями аналізу, оцінки впливу цих факторів на основі використання теорії і практики менеджменту.
Предметом дисципліни є сучасний менеджмент як наука і мистецтво управління відкритими соціально-економічними системами (якими і є організації), що діють і розвиваються в нинішніх умовах. Представлений матеріал є результатом збору і синтезу існуючої інформації вітчизняних і закордонних фахівців в області управління.
Основні задачі дисципліни:
формування нового погляду на проблеми менеджменту у світлі останніх тенденцій розвитку науки і переосмислення соціально-економічних реалій сьогодення;
представлення проблем менеджменту як системи з виокремленням ознак і зв'язків на різних рівнях;
аналіз підходів до процесів управління з позицій принципів сучасного менеджменту;
вивчення основ менеджменту якості й екологічного менеджменту;
діагностика найбільш проблемних напрямків упровадження менеджменту в умовах України.
Контрольні питання і завдання, запропоновані студентам, дозволяють проконтролювати ступінь засвоєння ними знань.
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
вивчення дисципліни
"АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ"
№ п/п |
Назва модулю і теми |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 |
Модуль 1. Особливості функціонування організацій за сучасних умов Нова парадигма менеджменту Сучасні аспекти управління змінами на підприємстві Стратегічний менеджмент у розрізі сучасних тенденцій Підходи до розробки стратегій організацій в кризових та особливих умовах Сучасні тенденції у формуванні мотивації Робота з персоналом і формування мотивації Методологічні основи управління якістю Сертифікація продукції і систем якості Модуль 2. Новітні фактори впливу на ефективність ведення бізнесу в Україні та світі Реалізація принципів ділової етики в сучасному бізнесі Етика корпорацій Екологічний менеджмент Досвід запровадження концепції екологічного менеджменту в Україні та світі Сучасні технології управління Інжиніринг і реінжиніринг бізнесу Методологічні аспекти самоменеджменту Самоменеджмент в горизонтальних структурах Сучасні проблеми організації Інтернет-бізнесу і управління Інтернет-підприємством Світовий досвід менеджменту |
ПРОГРАМНИЙ МАТЕРІАЛ
до вивчення дисципліни
"АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕНЕДЖМЕНТУ"
Модуль 1. Особливості функціонування організацій за сучасних умов
Тема 1. Нова парадигма менеджменту
Системи уявлень про реалії менеджменту. Менеджмент є специфічною і визначальною структурою всіх організацій. "Принципи" формування організаційної структури. Людьми не треба "керувати", задача спрямовувати людей. Орієнтація управління на якість продукції та послуг. Юридичні та політичні обмеження менеджменту. Професіоналізм менеджера базис ефективного менеджменту. Основні принципи нової парадигми менеджменту.
Література [3, 6, 10, 17-19, 37, 38, 53]
Тема 2. Сучасні аспекти управління змінами на підприємстві.
Центральна задача менеджменту в XXI столітті. "Лідер змін" образ організації майбутнього. Політика, спрямована на створення майбутнього. Проведення політики планової, організованої ліквідації. Методика пошуку і прогнозування змін. Політика планового, організованого поліпшення ("кайзен"). Політика використання успіху. Стратегія ініціювання змін. Пілотний проект. Фінансовий бюджет "лідера змін". Політика, що дозволяє врівноважити зміни та стабільність. Тактика подолання опору змінам в організації.
Література [5, 9, 12, 18-20, 40, 44, 48, 58, 60, 61]
Тема 3. Стратегічний менеджмент у розрізі сучасних тенденцій.
Сутність стратегічного менеджменту, класифікація стратегій організації і їхніх особливостей. ефективність реалізації теорії бізнесу в практичній діяльності. Вплив соціально-економічних тенденцій на вибір і реалізацію стратегії організації. Зміна визначення ефективності, глобалізація конкуренції, Зростання невідповідності між економічною глобалізацією і політичною роз'єднаністю.
Література [1, 18-21, 27, 29, 32, 39, 57, 59]
Тема 4. Підходи до розробки стратегій організацій в кризових та осбливих умовах.
Сутність антикризового управління. Виявлення проблем та джерел кризи. Схеми реструктуризації виробництва для виходу з кризи. Стратегічне планування, його базис, типи та напрямки. Горизонт стратегічного планування. Інструменти стратегічного планування: модель "продукт-ринок", матриця BCG, модель Томсона- Стрикланда, портфельна модель "Мак-Кінсі", модель комплексного ділового аналізу ПІМС.
Література [1, 18-21, 29, 32, 39, 57, 59]
Тема 5. Сучасні тенденції у формуванні мотивації.
Альтернативи традиційної оплати праці. Багатофакторні і всефакторні системи заробітної плати. Система участі в прибутках. Система участі в результатах роботи фірми. Специфічні форми оплати праці. Аналіз сучасних форм оплати праці. Концепції "якості трудового життя", "забезпечення змістовності праці", "гуманізації праці", "співучасті трудящих".
Література [4, 30, 39, 41, 50, 51]
Тема 6. Робота з персоналом і формування мотивації.
Комплексний підхід до управління персоналом: глобальний аспект і проблеми. Визначення рівня оплати праці. Оплата через оцінку праці. Приклади методів оцінки праці. Сучасні тенденції у виплаті винагороди. Перспективи оплати праці. Сучасні тенденції у формуванні мотивації. Проблема співставлення і тайна оплати праці. Проблема інфляції і різниця у вартості життя при управлінні винагородою. Управління трудовими ресурсами: глобальний аспект. Вирішення питання про винагороду працівників за кордоном. Закордонні схеми роботи з персоналом. Методи атестації та оцінки персоналу. Досвід кадрової політики закордонних компаній.
Література [4, 30, 39, 41, 50, 51]
Тема 7. Методологічні основи управління якістю.
Менеджмент якості. Методологія TQM. Комплексна система управління якістю продукції, її функції. Цикл Демінга. Забезпечення, поліпшення якості продукції. Політика у сфері якості. Планування якості. Контроль якості, статистичні методи контролю якості, статистичний приймальний контроль по альтернативній ознаці, контрольні карти контролю якості, діаграми причин і результатів.
Література [4, 42, 52]
Тема 8. Сертифікація продукції і систем якості.
Сутність сертифікації і стандартизації продукції підприємства. Етапи проведення сертифікації систем якості. Міжнародна практика сертифікації. Етапи формування та види витрат на якість продукції. Методи аналізу витрат на якість продукції. Аналіз браку та втрат від браку. Економічна ефективність нової продукції. Управління витратами на якість в процесі проведення проектного аналізу.
Література [4, 42, 52]
Модуль 2. Новітні фактори впливу на ефективність ведення бізнесу в Україні та світі.
Тема 9. Реалізація принципів ділової етики в сучасному бізнесі.
Етика і моральність. Сучасні загальні етичні принципи ділової етики Л. Хосмера. Принципи етики міжнародного бізнесу. Чесність, порядність і надійність ділових відносин, повага до права власності, колегіальність, право на критику, виправлення етичних помилок, безконфліктність, корпоративна соціальна відповідальність, професіоналізм, компетентність та інформованість. Екологічний принцип та інформована згода. Конфіденційність і професійна таємниця. Правила дій в умовах конфлікту інтересів. Захист і належне використання активів корпорації. Боротьба з правопорушеннями проти інтересів служби в комерційних організаціях.
Література [7, 13-15, 31, 47, 49]
Тема 10. Етика корпорацій.
Моральний статус корпорації та інших офіційних організацій. Моральна відповідальність всередині корпорації. Моральний та соціальний контроль. Культура корпорації та моральність фірми. Безпека продуктів та обовязки корпорації. Безпека виробничого процесу. Забруднення навколишнього середовища та боротьба з ним. Моральна відповідальність і правдивість реклами. Захист інтелектуальної власності, розкриття корпоративної інформації та угоди з використанням внутрішньо фірмової конфіденційної інформації. Промисловий шпіонаж. Міжнародна система бізнесу, транснаціональні корпорації та моральність.
Література [7, 13-15, 31, 47, 49]
Тема 11. Екологічний менеджмент.
Причини складної екологічної ситуації в Україні. Сутність екологічного управління й екологічного менеджменту, їх відмінності. Принципи і задачі екологічного менеджменту. Концепція екоефективності.
Література [2, 8, 16, 22, 34, 36]
Тема 12. Досвід запровадження концепції екологічного менеджменту в Україні та світі.
Стандарти і міжнародні рекомендації в області систем екологічного менеджменту. Серія міжнародних стандартів систем екологічного менеджменту ISO 14000. Роль екологічного менеджменту у формуванні конкурентноздатності. Шляхи формування екологічного менеджменту в Україні. Упровадження системи екологічного менеджменту.
Література [2, 8, 16, 22, 34, 36]
Тема 13. Сучасні технології управління.
Планування ресурсів підприємства в залежності від потреб клієнта. Структура інформаційної системи управління групуванням робіт навколо уніфікованих функціональних областей і процесів. Концепція процесного матричного управління. Концепція процесного матричного управління з розбивкою на функціональні області.
Література [4, 43, 46]
Тема 14. Інжинирінг і реінжинирінг бізнесу.
Сутність та сфери застосування інжинірінгу і реінжинирінгу бізнесу Основні етапи проекту по реінжинирінгу бізнесу. Особливості, властиві перепроектованим у ході реінжинирінгу бізнес-процесам. Концепція навчання і самонавчання підприємств із матричною структурою.
Література [4, 43, 46]
Тема 15. Методологічні аспекти самоменедждменту.
Сутність, причини виникнення та мета самоменеджменту. Процес самоменеджменту в аспекті послідовностей виконання конкретних функцій. Функціональна модель самоменеджменту. Методологія самоменеджменту. Предметні галузі самоменеджменту. Шляхи формування самоменеджменту в практиці організацій, що діють в ринкових умовах України. Повсякденний самоменеджмент. Концептуальні підходи для самооцінки та саморозвитку ділових якостей менеджера. Управління психологічною та творчою компонентою. Оптимізація ведення ділових телефонних переговорів, тренування памяті, раціональне читання.
Література [11, 25, 28, 33, 39, 45, 56]
Тема 16. Самоменеджмент в горизонтальних структурах
Призначення та загальні проблеми самоменеджменту. Функціонування самоменеджменту при обмеженнях. Організаційний аспект самоменеджменту. Принципи самоорганізації. Горизонтальні структури як нова якість самоуправління. Тривимірна модель самоорганізації нова якість самоменеджменту, її характеристика.
Література [11, 25, 28, 33, 39, 45, 56]
Тема 17. Сучасні проблеми організації Інтернет-бізнесу і управління Інтернет-підприємством
Залучення споживача в процес виробництва вартості. Електронне підприємство (@-підприємство). Електронний бізнес (@-бізнес). Інтернет-бізнес системи. Роль @-підприємства в бізнесі-системі. Транзакційні витрати бізнесу. Максимальна функціональна сумісність елементів бізнесу-системи. Платіжні системи в Інтернет.
Література [23, 24, 26, 54, 55]
Тема 18. Світовий досвід менеджменту.
Особливості менеджменту на Заході і на Сході. Управління в японських корпораціях. Умови досягнення успіху в японському суспільстві. Рівні управління на японських підприємствах. Особливості прийняття управлінських рішень в японських компаніях. Загальні принципи і специфіка управління в американських фірмах. Особливості європейської системи менеджменту. Особливі відмінності провідних компаній світу.
Література [4, 31]
ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Варіант контрольної роботи студент вибирає за першою літерою свого прізвища (див. таблицю).
Перша літера прізвища студента |
Номер варіанта контрольної роботи |
А, Б, В |
1 |
Г, Д, Е, Є |
2 |
Ж, 3, І |
3 |
й, к, л |
4 |
м, н, о |
5 |
П, Р, С |
6 |
Т, У, Ф |
7 |
X, Ц, Ч |
8 |
ш, щ |
9 |
ю, я |
10 |
Виконання контрольної роботи студентами заочної форми навчання є складовою навчального процесу та активною формою самостійної роботи студентів.
Мета контрольної роботи поглибити та розширити спектр знань в галузі менеджменту на основі визначення та аналізу його проблемних аспектів, а також сформувати вміння самостійно працювати з навчальною спеціальною літературою, законодавчими актами і статистичними матеріалами, та з матеріалами власних досліджень в організаціях.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
Варіант 1
Варіант 2
Варіант 3
Варіант 4
Варіант 5
Варіант 6
Варіант 7
Варіант 8
Варіант 9
Варіант 10
Контрольні питання
сПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛітературИ
ЗМІСТ
стр.
Пояснювальна записка 3
Навчально-тематичний план вивчення дисципліни 4
Програмний матеріал до вивчення дисципліни 5
Вказівки до виконання контрольної роботи 9
Завдання для контрольних робіт 9
Контрольні питання 12
Список рекомендованої літератури 13