Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДУДНІЧЕНКО Наталя Володимирівна
УДК 371.13
РОЗВИТОК ТВОРЧОГО СТИЛЮ ДІЯЛЬНОСТІ
ПЕДАГОГА ЗАСОБАМИ
МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ ШКОЛИ
13.00.04 - теорія і методика професійної освіти
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Кривий Ріг - 2003
Дисертація є рукопис.
Робота виконана в Криворізькому державному педагогічному університеті,
Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор педагогічних наук, професор
Кондрашова Лідія Валентинівна,
Криворізький державний педагогічний університет,
проректор з наукової роботи,
завідувач кафедри педагогіки
Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, професор
Цокур Ольга Степанівна,
Південноукраїнський державний педагогічний університет
ім. К.Д.Ушинського,
завідувач кафедри педагогічної і вікової психології
кандидат педагогічних наук, доцент
Вієвська Муза Георгіївна,
Криворізький економічний інститут Київського національного
економічного університету,
доцент кафедри менеджменту
Провідна установа: Херсонський державний педагогічний університет,
Міністерство освіти і науки України
кафедра педагогіки та психології
Захист відбудеться "15" травня 2003 року о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 09.053.01 у Криворізькому державному педагогічному університеті за адресою: 50086, м.Кривий Ріг, пр. Гагаріна, 54, ауд. 230.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Криворізького державного педагогічного університету (50086, м. Кривий Ріг, пр. Гагаріна, 54).
Автореферат розісланий "14" квітня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Штельмах Г.Б.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Сучасний стан соціально-економічного розвитку України характеризується значними змістовними та структурно-організаційними змінами, які спрямовані на формування національної системи освіти та її інтеграцію в міжнародний освітній простір.
Зміна суспільних відносин, змісту громадського життя, ціннісних орієнтирів зумовили важливість такої проблеми, як досягнення якісно нових високих результатів навчально-виховного процесу. На вирішення завдань, повязаних з нею, спрямована Державна національна доктрина розвитку освіти в Україні.
За таких обставин надзвичайно зростає роль учителя як основного і вирішального фактора, що забезпечує формування й розвиток всебічно розвиненої, творчої особистості. Це вимагає забезпечення високого професійного рівня педагогів, постійного зростання фахової майстерності, розвитку педагогічної творчості й ініціативи. Особливої ваги набуває питання організації науково-обґрунтованої і цілеспрямованої методичної роботи, яка передбачає залучення до систематичного професійного самовдосконалення практично всіх педагогічних працівників, що повинно стати предметом постійного розвитку творчого стилю діяльності педагога.
Тому актуальність дисертаційного дослідження зумовлена необхідністю усунення суперечності між потребою у підвищенні рівня творчого стилю діяльності педагогів, що визначається зростаючими вимогами суспільства, та недостатньою спрямованістю методичної роботи школи на розвиток його як показника високого рівня професіоналізму.
Дослідження педагогів і психологів останніх років підтверджують тезу про те, що ефективність педагогічної діяльності ґрунтується на рефлексивній взаємодії вчителя й учнів початкових класів при керівній ролі педагога. У звязку з цим цілком обґрунтована нова парадигма особистісно орієнтованого навчання, що забезпечує становлення творчої особистості, яка вміє не тільки ставити і нестандартно вирішувати навчально-виховні завдання, але і залучати учнів до їх розвязання.
Не випадково стимулювання педагогічної творчості, створення умов для розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів - одна з важливих задач методичної роботи сучасної школи.
Вітчизняний та зарубіжний досвід засвідчують, що рівень професіоналізму вчителів початкових класів все ще не відповідає світовому рівню, у їх підготовці вищий навчальний заклад використовує переважно інформацію про передовий педагогічний досвід ніж готовність до творчої професійної діяльності, перевага репродуктивного підходу до виконання професійних функцій над педагогічним нестандартним, творчим вирішенням навчально-виховних задач.
Особливо значущими є питання щодо підготовки вчителя до здійснення функцій творчої, професійної діяльності. Окремі з них досліджувалися в таких аспектах: інноваційні технології підготовки педагогів (О.М.Алексюк, А.М.Богуш, І.А.Зязюн); адаптація випускників вищих навчальних закладів до професійної діяльності (О.Г.Мороз); підвищення професійної кваліфікації педагогічних кадрів (М.Г.Вієвська, В.Г.Кузь, З.Н.Курлянд, Н.Г.Нічкало, О.П.Рудницька, Л.О.Савченко, О.С.Цокур та інші).
Питання, повязані з розвитком творчого стилю діяльності педагога, розглядали вчені: Б.Г.Ананьєв, В.О.Кан-Калік і Н.Д.Нікандров, Н.Ю.Посталюк, М.М.Поташник, С.О.Сисоєва, які подають характеристику творчо працюючого вчителя; Л.В.Кондрашова, в роботі якої висвітлено структуру творчого стилю діяльності педагога, як особистісного утворення людини; Р.І.Хмелюк, у працях якої приділяється увага діагностиці професійної придатності до роботи вчителя; С.Г.Мельничука, який пропонує використання принципу виховання у "Концепції громадської освіти в Україні".
Варто зазначити, що в професійній діяльності вчителя чільне місце посідає методична робота.
Предметом наукового інтересу є праці С.Я.Батищевa, Ю.З.Гільбухa, Л.М.Василенка, Л.Іллєнка, К.П.Кіндрата, Н.П.Комаренка, В.І.Лозової, А.М.Новікова, Т.І.Оліфіренка, М.М.Поташника, С.Х.Чавдарова, які розглядають організацію методичної роботи.
У роботах Ю.К.Бабанського, І.П.Жерносека, С.М.Смирнової робиться спроба обrрунтувати систему методичної роботи як засоба підвищення кваліфікації вчителів у міжкурсовий період; А.П.Владиславлєва, А.М.Новікова, Т.І.Оліфіренка, Л.М.Портнова, А.П.Ситника, багато уваги приділяється методичній роботі, як системі безперервної освіти; А.Д.Демінцева, Е.Заруді, В.Маркєєвої, М.Х.Махомеда, Р.М.Міркіної, В.С.Пікельної, О.А.Удода розглядається структура методичної роботи.
Сьогодні пошуки оптимальної структури, змісту, форм методичної роботи, уточнення її статусу в закріпленні та розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів є актуальними, оскільки не всі можливості методичної роботи школи оптимально використовуються у стимулюванні творчості в діяльності педагога. Головним недоліком організації методичної роботи школи залишається ігнорування в її системі самої особистості вчителя. Аналіз стану наукової розробленості проблеми розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів засобами методичної роботи дозволяє говорити про те, що поряд із певними успіхами у вирішенні окремих аспектів цієї проблеми, в цілому досягнутий рівень її вирішення не можна вважати належним. Сьогодні відчувається нагальна потреба у розробці теоретичних і практичних аспектів з розвитку творчого стилю діяльності педагога, конкретизації понятійного апарата, структурних компонентів, критеріїв і показників складного особистісного утворення, у виявленні педагогічних умов, що підвищують результативність методичної роботи з розвитку цього складного особистісного утворення.
Однак, як засвідчує аналіз літературних джерел, питання щодо сутності методичної роботи як важливого чинника в формуванні творчого стилю діяльності вчителів початкових класів до сьогодні не знайшли належного відображення в науковій і методичній літературі.
Окрім того, залишається недослідженими питання щодо визначення умов, шляхів та засобів, які сприяють розв'язанню протиріч між низькою результативністю методичної роботи та творчим виконанням професійних функцій педагогів початкових класів, теоретичним потенціалом методичного навчання і результатами його практичної реалізації.
Зрозуміло, що сам по собі розвиток творчого стилю діяльності педагогів початкових класів не є стихійним процесом, бо розвиток цього показника професіоналізму це систематична та цілеспрямована методична робота сучасної школи.
З огляду на теоретичну нерозробленість і практичну потребу в теоретичних положеннях та методичних рекомендаціях щодо розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів, темою дисертаційного дослідження було обрано “Розвиток творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи школи”.
Звязок з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалася відповідно до державної програми науково-дослідних робіт у галузі формування творчої особистості вчителя і договору Криворізького державного педагогічного університету з Міністерством освіти і науки України за темою “Формування творчої особистості майбутнього вчителя” (№2 - 96). Тема затверджена координаційною радою з наукових досліджень АПН України (протокол №6 від 20 червня 2000 року).
Обєктом дослідження обрано процес розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів.
Предметом дослідження стали педагогічні умови організації методичної роботи як засобу розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів.
Концептуальна ідея дослідження. Творчий стиль діяльності педагогів початкових класів як система творчих дій, що спрямовані на розв'язання навчально-виховних задач; як динамічна величина, що розвивається під впливом цілеспрямованої методичної роботи школи. У зв'язку з цим виникає необхідність вивчення педагогічних умов, що позитивно впливають на підвищення рівнів творчого стилю діяльності педагогів початкових класів.
Мета дослідження: теоретичне обґрунтування сутності, змісту, структурних елементів, рівнів творчого стилю діяльності педагогів початкових класів та виявлення педагогічних умов організації методичної роботи у практиці загальноосвітньої середньої школи, які позитивно впливають на розвиток цього складного особистісного утворення як важливої характеристики педагогічного професіоналізму.
Припущення дослідження: розвиток творчого стилю діяльності вчителя-практика початкових класів засобами методичної роботи школи здійснюватиметься успішно, якщо при її організації дотримуватися таких педагогічних умов: створення активно-творчого клімату на методичних заняттях; цілеспрямованість методичної роботи на особистість вчителя початкових класів; варіативність змісту методичної роботи у відповідності з структурними елементами творчого стилю діяльності педагогів початкових класів; використання різноманітних форм методичної роботи.
Відповідно до припущень розвязувалися завдання дослідження:
Методологічну основу дослідження складають концепції вітчизняних і зарубіжних учених про творчу сутність особистості; теорія розвитку творчого стилю діяльності педагога початкових класів як показника професіоналізму; про вплив методичної роботи на розвиток творчого стилю діяльності педагога.
Вихідні положення дослідження базуються на Законі Україні “Про загальну середню освіту”, національній доктрині розвитку освіти в Україні, національній програмі “Освіта” (Україна ХХІ століття), “Положенні про методичний кабінет середньої загальноосвітньої школи”, "Положенні про науково-методичну раду з питань освіти Міністерства освіти і науки України".
Теоретичну основу дослідження складають праці про формування особистості вчителя (А.М.Бойко, Ф.М.Гоноболін, Л.В.Кондрашова, С.Г.Мельничук, В.О.Сластьонін); адаптацію вчителя до професійної діяльності (О.Г.Мороз, А.П.Сманцер, Р.І.Хмелюк); педагогічну творчість (О.С.Анісімов, Д.Б.Богоявлевська, В.О.Кан-Калік, Е.Е.Карпова, Н.В.Кичук, Н.В.Кузьміна, Ю.Н..Кулюткіна, М.Д.Нікандров, Н.Ю.Посталюк, М.М.Поташник, С.О.Сисоєва, Г.П.Щедровицький); структуру і організацію методичної роботи в школі (Ю.К.Бабанський, А.Єрмолова, І.П.Жерносек, Л.П.Кібардіна, М.Ю.Красовицький, В.ІЛозова, А.М.Новіков, Т.І.Оліфіренко, О.Тодчук, С.Х.Чавдаров та інші).
Методи дослідження: критично-аналітичний аналіз філософських, психолого-педагогічних і методичних джерел, що передбачав зясування шляхів розвязання досліджуваної проблеми; соціологічні методи (анкетування, бесіди, рейтинг, соціометрія, спостереження, інтервювання) для виявлення і подальшого аналізу досліджуваного явища; моделювання, яке використовувалося для розробки творчих ситуацій, вправ, завдань і виявлення рівнів творчого стилю діяльності педагога; експеримент (констатуючий, формуючий, контрольний) з метою перевірки висунутих припущень; аналіз результатів творчого стилю педагогічної діяльності; статистичні методи обробки отриманих даних з метою виявлення кількісних та якісних характеристик результативності дослідно-експериментальної роботи.
Експериментальна база дослідження: констатуючий експеримент здійснювався на базі шкіл Дніпропетровської області. Всього було охоплено 964 вчителя. Формуючий експеримент здійснювався на базі ЗСШ №4, ЗСШ №5, ЗСШ №6, ЗСШ №9, ЗСШ №10, НЗСШ №14, ЗСШ №15, ЗСШ №19, школи-садка "Джерельце" м. Нікополя. В ньому взяло участь 150 вчителів.
Організація дослідження. Дослідження здійснювалося поетапно. На першому етапі (1999-2000 рр.) вивчалася філософська, психологічна, педагогічна і методична література, аналізувався стан методичної роботи і досвід учителів-практиків початкових класів, творча робота учнів початкових класів.
На другому етапі (2000-2001 рр.) здійснювався констатуючий експеримент для визначення результативності методичної роботи, зясування рівнів розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів та впливу методичної роботи на динаміку цього складного особистісного утворення.
На третьому етапі (2001-2002 рр.) на основі отриманих даних у ході констатуючого експерименту було розроблено програму дослідно-експериментальної роботи, здійснювався формуючий експеримент, перевірялася ефективність педагогічних умов організації методичної роботи, що сприяють розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів; аналізувалися, уточнювалися й узагальнювалися матеріали дослідження, кількісно і якісно оброблялися отримані експериментальні дані, апробувався і впроваджувався у практику розроблений план семінару методичної роботи, спрямований на розвиток творчого стилю діяльності педагога; завдання, вправи і тренінги для вироблення показників цього особистісного утворення.
Наукова новизна дослідження полягає: конкретизовано сутність творчого стилю діяльності педагогів початкових класів, пропоновано критерії визначення даної якості, охарактеризовано рівні її сформованості; теоретично обґрунтована програма розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів засобами методичної роботи, дослідження якої забезпечує розвиток усіх показників цього складного особистісного утворення, що виступає показником рівня професіоналізму.
Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що отримані дані доповнюють теорію формування творчого стилю діяльності педагога, розкривають його сутність як показника професіоналізму, зміст, основні характеристики цього складного особистісного утворення, структурні елементи і рівні його становлення, сукупності педагогічних умов організації методичної роботи, які стимулюють її вплив на динаміку рівнів творчого стилю діяльності педагога в позитивний бік.
Теорія творчого стилю діяльності педагога, поетапного його розвитку та положення про необхідність дотримання педагогічних умов організації методичної роботи, що поєднує в собі дві групи: субєктивні умови (особистісні) та обєктивні (зовнішні), яка стимулює позитивну динаміку цього показника професіоналізму вчителя початкових класів.
Практичне значення здобутих результатів роботи полягає: розроблено і впроваджено план методичного семінару "Розвиток творчого стилю діяльності педагогів початкових класів"; набір тренувальних і творчих завдань, вправ.
Результати можуть бути використані обласними, міськими, шкільними методичними об'єднаннями та методичними кабінетами.
Вірогідність і обґрунтованість результатів забезпечена адекватністю методів, що реалізують мету, завдання дослідження; репрезентативністю вибірки шкіл, що брали участь в експериментальній роботі; дослідно-експериментальної перевірки висунутих припущень; єдністю кількісного і якісного аналізу експериментальних даних.
Апробація та впровадження в практику результатів дослідження здійснювалися у ході дослідницько-експериментальної роботи через публікацію матеріалів дисертації, що мають теоретичний та практичний характер. Основні положення, висновки, рекомендації та результати дослідження доповідалися на науково-методичних семінарах, конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції “Активізація навчальної діяльності у вищій і загальноосвітній школі” 27-28 вересня 2000 р., м. Кривий Ріг; науково-методичному семінарі “Діагностика навчання, виховання та розвитку учнів як умова індивідуалізації та диференціації навчально-виховного процесу” 4 лютого 2001 р., ЗСШ №5 м. Нікополя; методичній конференції “Програмно-цільове управління навчальним процесом на діагностичній основі як умова підвищення ефективності розвитку особистості учня” 20 квітня 2002 р., ЗСШ №24 м.Нікополя; використовувалися на курсах підвищення кваліфікації вчителів, методичних обєднаннях шкіл м.Нікополя , плануванні та прогнозуванні методичної роботи в школах Дніпропетровської області.
Публікації. За темою дисертації опубліковано 6 робіт (з них - 4 у збірниках, затверджених ВАК України). Загальний обсяг опублікованих праць з теми дослідження складає 1.36 друк. арк. Усі публікації одноосібні.
Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел (229 найменування), 4 додатків. Основний зміст викладений на 164 сторінках тексту, до складу якого входять 17 рисунків, 18 таблиць.
На захист виносяться:
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, визначено об'єкт, предмет, мету, сформульовані припущення, поставлено завдання, висвітлено основні етапи експерименту, розкрито наукову новизну, теоретичну й практичну значущість дослідження, викладено основні методи, а також відомості про апробацію та впровадження результатів наукової роботи.
У першому розділі "Теоретичні основи розвитку творчого стилю діяльності педагога в умовах сучасної школи" показано специфіку творчого стилю діяльності педагога, що виступає показником професіоналізму сучасного педагога, подаються рівні цього складного особистісного утворення, визначено можливості методичної роботи з розвитку творчого стилю діяльності педагога, виявлено сукупність педагогічних умов, при дотриманні яких можливий успіх методичної роботи у забезпеченні позитивної динаміки рівня творчого стилю діяльності педагога.
Творчий стиль діяльності педагога - це особливий вид діяльності, в якій поєднуються процеси мотивоутворення і цілеутворення. Тому оновлення методичної роботи у практиці сучасної школи повязано зі зміною звичайних і впровадженням нових підходів до її організації, в основі якої на перший план виступає творчий стиль діяльності як обовязковий компонент практичної діяльності, а особистість учителя - як активний субєкт, організатор та виконавець професійних функцій.
Ефективність методичної роботи з розвитку творчого стилю діяльності педагога у більшості випадків залежить від стійкої установки вчителя на постійний розвиток власних творчих сил, стимулюючи в учнів мотивації творчого пошуку під час розвязання навчально-пізнавальних завдань, усвідомлення учнями структури і механізму практичної творчості.
Творчий стиль діяльності педагога - це стійка система творчих дій педагога, нестандартний підхід, що сформувався для розвязання практичних навчальних і виховних завдань, у яких визначаються манери, судження, нахили, здібності, потенції кожного вчителя як особистості.
Творчий стиль діяльності педагога - складне особистісне утворення, що має багатокомпонентну структуру, елементами якої виступають:
Основу творчого стилю діяльності педагога становлять такі показники: творча уява, креативність мислення, вміння взяти ініціативу, широта кругозору, комунікативність, гнучкість мислення, здатність до перетворень, здатність побудувати припущення, здатність ризикнути, методична компетентність.
У дисертації дається детальна характеристика показників творчого стилю діяльності педагога.
Ми встановили розвиток творчого стилю діяльності педагога за такими рівнями: високий, достатній, низький. Кожному рівню творчого стилю діяльності педагога властиві показники в більшому чи меншому ступені прояву.
Високий рівень творчого стилю діяльності педагога - це найвищий ступінь прояву показників. Педагог здатний вирішувати педагогічні проблеми на принципово нових засадах, що характеризуються новизною, оригінальністю та високою результативністю. Для цього рівня характерними є високий ступінь оволодіння пошуковими методами навчання; здатність до перетворень; побудова припущень; уміння взяти ініціативу; високий прояв творчої уяви, креативного мислення, комунікативності, гнучкості мислення, широти кругозору.
Достатній рівень творчого стилю діяльності педагога на цьому ступені вчитель посилається на власний досвід, має достатній ступінь прояву творчої уяви, здатності побудувати припущення, щось перетворювати, комунікативність, вміння взяти ініціативу, креативне мислення, гнучкість мислення.
Низький рівень - учитель здійснює свою педагогічну діяльність на основі традиційних, уже відомих і впроваджених методик, не має особистісної позиції та при цьому проявляє низький рівень таких показників: творчої уяви, широти кругозору та комунікативності.
Результативність складних завдань, що постають сьогодні перед системою освіти, багато в чому визначається високим рівнем творчого стилю діяльності вчителя. Проблема пошуку нових шляхів реформування педагогічної освіти повязана з уточненням мети, змісту, методики і технології професійної підготовки вчителів, що узгоджується з тенденціями розвитку всієї системи освіти.
Критичний аналіз практики підготовки педагогічних кадрів і рівня їхнього професіоналізму підготовки свідчить про нагальну потребу кардинальних змін у методичній роботі школи. Проблема реформування полягає в тому, що розвиток творчого стилю діяльності вчителів-практиків визначається створенням умов, у яких вчителі мали б змогу вдосконалювати професійні здібності, були активними учасниками методичної роботи, субєктами власної освіти. У звязку з цим потрібні нові підходи до організації методичної роботи, серед завдань якої особлива роль відводиться розвитку творчого стилю педагогічної діяльності педагогів початкових класів. Формалізм та догматизм у професійній діяльності школи породжується репродуктивною діяльністю вчителя. Це закріплює певний стереотип поведінки: вчитель погано орієнтується в професійних ситуаціях, не може знаходити оптимальний вихід з них, не має власної думки щодо вирішення педагогічних завдань.
Перевага творчої діяльності вчителів у практиці школи сприяє зростанню рівня знань учнів, допомагає самостійно визначати шляхи та способи вирішення завдань, які постають перед ними.
Рівень творчого стилю діяльності вчителя - це не постійна величина. Вона характеризується як динамічна, мінлива якість, виступає одним із показників професіоналізму сучасного вчителя. Ця якість може розвиватися у процесі творчої, систематичної педагогічної роботи. Але її розвиток відбувається не самовільно, стихійно, а під впливом систематичної методичної роботи.
Завдання методичної роботи полягає в тому, щоб навчити вчителів діяти у нестандартних педагогічних ситуаціях, бачити протиріччя, доводити істинність свого погляду, формулювати, ставити і самостійно вирішувати навчальну проблему. Розвязання цього завдання стає можливим лише в процесі розвитку творчого стилю діяльності вчителя засобами методичної роботи школи у спеціально створених умовах.
Методична робота - це систематична, колективна та індивідуальна, теоретична та практична діяльність учителя, спрямована на вдосконалення професіоналізму і майстерності. Її мета полягає в тому, щоб підвищити ефективність навчально-виховного процесу. Методична робота служить одним із засобів керування названим процесом. Одним із напрямів внутрішньошкільної методичної роботи є навчання вчителів, впровадження у їх роботу ефективних, раціональних методів викладання, а також використання технічних засобів навчання з метою розвитку творчого стилю діяльності педагога.
У ході дослідження виявлено поетапний характер розвитку цієї важливої складової педагогічного професіоналізму і залежність його результативності від організації методичної роботи.
Доведено, що успіх з розвитку творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи як складного особистісного утворення визначається ступенем активності педагогів у методичній роботі. Активна творча діяльність у методичній роботі є джерелом творчої фантазії вчителів щодо вибору способів оптимального розв'язання педагогічної проблеми, обєктивної самооцінки власних творчих дій під час пошуку істини. Індивідуальний підхід дозволяє перебороти формалізм і догматизм у педагогічній роботі; особистісний характер методичної роботи дає можливість враховувати індивідуальні особливості, здібності та інтереси вчителя.
Успішне використання різноманітних форм методичної роботи сприятиме співпраці і співтворчості педагогів, забезпечує можливість реалізувати творчий потенціал кожного вчителя.
У змісті методичної роботи передбачення поетапного розвитку творчого стилю діяльності педагога стимулює у вчителя потребу в професійному самовихованні, допомагає усвідомити себе як творчу індивідуальність.
Варіативність змісту методичної роботи у відповідності з структурними елементами творчого стилю діяльності педагога полягає у введені методичного навчання, запровадженні діагностичних методик для з'ясування рівнів цього особистісного утворення.
Розвиток творчого стилю діяльності педагога протікає успішно у сукупності і взаємодії педагогічних умов під час організації методичної роботи: створення активно-творчого клімату на методичних заняттях; цілеспрямованість методичної роботи на особистість вчителя початкових класів; варіативність змісту методичної роботи у відповідності з структурними елементами творчого стилю діяльності педагога; використання різноманітних форм методичної роботи.
У другому розділі "Дослідно-експериментальна перевірка педагогічних умов, які забезпечують результативність методичної роботи з розвитку творчого стилю діяльності педагога" подається аналіз стану педагогічної практики з досліджуваної проблеми, зясовуються причини низької результативності методичної роботи з розвитку творчого стилю діяльності педагога як складного особистісного утворення, розкривається методика проведення експериментальної роботи, конкретизується її зміст і умови проведення, аналізуються результати педагогічного експерименту.
Констатуючий експеримент проводився на базі загальноосвітніх середніх шкіл Дніпропетровської області.
На етапі констатуючого експерименту було виявлено, що вчителі загальноосвітніх шкіл мають перевагу низького рівня творчого стилю діяльності педагогів. На відвіданих більш як 1465 уроках у різних класах високий рівень творчого стилю діяльності становить 30%, достатній - 19%, низький - 51% Проаналізувавши плани-конспекти уроків у 964 вчителів, ми встановили, що в 596 учителів (61,8%) переважає репродуктивний характер діяльності.
За результатами анкетування у 75% вчителів низький рівень творчого стилю діяльності пояснюється недостатністю літератури, відсутністю нових технологій; 57% учителів серед причин вказали відсутність методичних рекомендацій, методичних посібників, розробок уроків творчих учителів; 67% вчителів вказали на те, що під час методичної роботи використовуються одноманітні форми.
У ході констатуючого експерименту ми встановили залежність між проявом низького рівня показників творчого стилю діяльності педагога і характером, змістом і засобами методичної роботи. Проведена нами анкета дала можливість з'ясувати ставлення педагогів до методичної роботи: 56% учителів байдуже ставляться, 32% - негативно, 12% - позитивно.
Зібрані дані в ході констатуючого експерименту визначили завдання, зміст і характер дослідно-експериментальної роботи, яка проходила у кілька етапів, на базі загальноосвітніх середніх шкіл №4, №5, №6, №9, №10, №14, №15, №19, НВК "Джерельце" м. Нікополя.
Програма формуючого експерименту мала за мету структурування змістовної сторони методичної роботи; розробку і перевірку результативності технології методичного навчання з розвитку творчого стилю діяльності педагога; експериментальну перевірку педагогічних умов, що забезпечують успішність методичної роботи у позитивній динаміці рівнів творчого стилю діяльності педагога.
При доборі змістового аспекту завдань формуючого експерименту послуговувалися такими принципами:
Знайомство педагогів зі значенням творчого стилю діяльності, його показниками та засобами розвитку проходило через методичне навчання, що введено у зміст методичної роботи.
Методичне навчання для педагогiв-практиків має ефективнi результати за такими формами: евристична бесiда; диспут; семінар; конференція, які допомагають педагогам набути теоретичну базу про значення творчого стилю діяльності педагога, його показники та засоби впливу на розвиток творчого стилю діяльності педагогів.
Дослідною програмою передбачалася організація різноманітних форм методичної роботи, які вимагають від учителів творчої діяльності. Ми керувалися тим, що розвиток творчого стилю успішно проходить в активних формах методичної роботи: педагогічні фестивалі, читання, аукціони, референдуми, диспути, телемости, теледебати тощо. У ході роботи шляхом розвязування педагогічних завдань накреслюється алгоритм розвитку власного творчого підходу. Так, у творчих лабораторіях з безлічі варіантів необхідно вибрати найбільш оптимальний спосіб творчого розв'язання проблеми; на аукціонах - учитель пропонує власне творче розвязання цієї проблеми, логічно розгортаючи власні аргументи; інші форми методичної роботи допомагають учителям ознайомитися із теоретичною базою творчого стилю діяльності педагога. Різноманітні форми методичної роботи сприяють розвиткові в учителів власного творчого підходу до розвязання реальних професійних ситуацій.
При розробці програми формуючого експерименту прагнули забезпечити варіативний зміст методичної роботи, як засобу закріплення знань у галузі особливостей творчого стилю діяльності вчителя, розвитку методичного мислення, створення методичних нововведень. Пропоновані завдання мали на меті забезпечити усвідомлення вчителями механізму вироблення творчого стилю діяльності педагога, вправи у методичній роботі використовувалися для відпрацювання різних творчих дій.
Для розвитку педагогічних умінь у зміст дослідних завдань вводилися педагогічні ситуації, максимально наближені до реальних. Нами практикувалися предметні ситуації (зовнішня обстановка, знання учнів), широко використовувалися стандартні та нестандартні проблемні ситуації.
Активно-творчий клімат на методичних заняттях сприяв методичній підтримці творчої індивідуальності кожного вчителя за рахунок переваги розвивального навчання над традиційними.
Під час організації методичної роботи кожен учитель залучався у різноманітні ситуації та форми педагогічного процесу. Завдання цієї роботи полягало в тому, щоб стимулювати психологічні, творчі механізми, що забезпечували б самореалізацію та самовираження особистості кожного вчителя, який бере участь у творчій діяльності, стимулювали б його творчий пошук і активність.
Для творчої активності під час методичної роботи кожному вчителеві пропонувалися конкретні завдання для розробки певної теми. З цією метою колективну тему: “Індивідуально-диференційований підхід у навчанні” ми поділили на підтеми: “Індивідуальний підхід під час перевірки домашнього завдання”, “Використання наочності під час індивідуального підходу”, ”Варіативні завдання для сильних учнів”, враховуючи бажання, інтереси і досвід методичної роботи вчителів.
Для створення творчого клімату у педагогічному колективі практикувалася робота у творчих групах. Учасникам цих груп пропонувалися творчі завдання, розробка проблемних питань, пошук нестандартних підходів до їх розв'язку.
Для заохочення вчителів була створена стіннівка “ Досвід наших учителів-новаторів”, у якій пропонувалися методичні нововведення: розробки уроків, приклади розвязання цікавих педагогічних ситуацій тощо.
У ході дослідно-експериментальної роботи вивчалася динаміка підвищення рівнів показників творчого стилю діяльності педагогів. За результатами проведення уроків, написання планів-конспектів, активною участю в методичній роботі виявлено зріст творчого стилю діяльності педагогів у позитивний бік. Зібрані дані оформлено в табл. 1.
Таблиця 1
Рівні сформованості творчого стилю діяльності педагогів
Рівні творчого стилю діяльності педагога |
Констатуючий експеримент |
Формуючий експеримент |
Низький |
58% |
% |
Достатній |
36% |
% |
Високий |
6% |
% |
За табл.1 простежується позитивна динаміка всіх показників творчого стилю діяльності педагога. По завершенню дослідної роботи низького рівня творчого стилю діяльності педагога виявлено 10%.
Значно збільшилася кількість учителів (на 8%), що мають високий рівень творчого стилю діяльності.
Лінійна кореляція залежності впливу методичної роботи на розвиток творчого стилю діяльності педагогів початкових класів становить 99%.
Аналіз отриманих результатів дозволяє стверджувати, що процес розвитку творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи школи при дотримані сукупності педагогічних умов виявився значно успішним і забезпечує позитивну динаміку рівнів цього особистісного утворення.
Результати дослідження довели, що реалізація запропонованої експериментальної програми забезпечила динаміку рівнів творчого стилю діяльності вчителів у позитивну сторону.
Під час проведення дослідно-експериментальної роботи ми переконалися, що цілеспрямованість методичної роботи на особистість вчителя початкових класів сприяє позитивній динаміці розвитку структурних елементів творчого стилю діяльності педагога. Раціональний добір варіативного змісту методичного навчання, різноманітних форм і методів його, адекватних логіці творчої діяльності, створення активно-творчого клімату на методичних заняттях дали змогу якісно підвищити всі показники цього особистісного утворення.
Отримані результати дозволяють говорити про ефективність розробленої і апробованої на практиці дослідно-експериментальної програми, що при дотриманні сукупності педагогічних умов забезпечує зростання достатнього і високого рівня творчого стилю діяльності педагога.
У висновках узагальнюються результати дослідження.
Творчий стиль діяльності сучасного вчителя є результат успішного впровадження творчих розвязань педагогічної проблеми у шкільній практиці. З'ясовано, що творчий стиль діяльності педагога є складним особистісним утворенням. Досліджене особистісне утворення складається в цілому із взаємозумовлених показників: творча уява, креативність мислення, вміння взяти ініціативу, широта кругозору, комунікативність, гнучкість мислення, здатність до перетворень, побудувати припущення, ризикнути, методична компетентність.
Теоретично обґрунтовано, що методична робота позитивно впливає на розвиток творчого стилю діяльності педагога, якщо спрямувати її на особистість вчителя початкових класів; конкретизувати з урахуванням особливостей творчого характеру педагогічної праці, цілі, мотиви, засоби і умови організації методичного навчання, створення активно-творчого клімату.
Дослідження підтвердило закономірність поетапного розвитку творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи, що сприяє успішному розвитку мотиваційної сфери засвоєння досвіду творчої педагогічної діяльності, більш повному і швидкому усвідомленню сутності набутої якості особистості, своєчасному виявленню недоліків з розвитку окремих елементів творчого стилю діяльності і оперативному коректуванню рівня його розвитку в позитивну сторону.
Доведено, що результативність методичної роботи з розвитку творчого стилю діяльності педагогів початкових класів забезпечується педагогічними умовами: цілеспрямованість методичної роботи на особистість вчителя початкових класів; варіативним змістом її у відповідності з структурними елементами творчого стилю діяльності педагогів початкових класів; створення активно-творчого клімату на методичних заняттях, використання різноманітних форм методичної роботи.
Процес розвитку творчого стилю діяльності педагога є складним, динамічним і багатогранним, кінцевий результат якого достатній і високий рівень його сформованості.
Встановлено, що технологія процесу формування творчого стилю діяльності педагогів - певна проекція теорії й методики на реалізацію мети і завдань методичної роботи.
Технологія формування творчого стилю діяльності педагога передбачала: реалізацію педагогічної взаємодії, співробітництво і співтворчість у процесі методичної роботи; формування стосунків, активного, емоційного підкріплення творчої діяльності; індивідуальну і групову роботу на заняттях методичного семінару, актуалізацію досвіду творчої діяльності і подолання психологічних бар'єрів, створення проблемних ситуацій (робота над нерозв'язаними проблемами, діалоги, дискусія, евристична бесіда з людьми альтернативних поглядів на одне і теж питання).
Використання засобів і способів розвитку творчого стилю діяльності педагога сприяє більшому усвідомленню мотивів включення вчителів у творчу методичну роботу, збагачення теоретичних знань з досліджуваної проблеми, вдосконаленню процесуальних, конструктивних умінь засвоєння нового, передового педагогічного досвіду, виявлення стійкої тенденції до вирівнювання показників сформованості окремих показників досліджуваної якості особистості педагога.
Проведене дослідження є однією зі спроб знайти теоретичний і практичний підход до розвязання проблеми розвитку творчого стилю діяльності педагога.
У майбутньому доцільним є проведення спеціальних досліджень з питань залежності методичної роботи від індивідуальних особливостей педагогів, взаємозв'язку різноманітних форм підготовки педагогів до творчої діяльності і готовності до засвоєння передового педагогічного досвіду.
Основні положення дисертації викладено в публікаціях:
1. Дудниченко НВ. Методическая работа в системе подготовки учителя к творческому выполнению профессиональных функций // Педагогічні науки: Зб. наук. праць. - Херсон: Айлант, 1999. - Вип. 8. - С.79-85.
. Дудніченко Н.В. Різні підходи до визначення поняття “творчий стиль” педагога // Теорія і практика педагогічного процесу: Проблеми сучасного мистецтва і культури: Зб. наук. праць. - Харків: Каравела, 2000. - С. 45-49.
. Дудніченко Н.В. Педагогічні умови розвитку творчого стилю діяльності педагога // Наукові записки: Педагогічні науки: Зб. Наук. праць. - Кіровоград, 2002. Вип. 45. - C.123-125.
. Дудніченко Н.В. Творчий стиль діяльності вчителя як фактор творчого становлення особистості школяра // Науковий вісник: Зб. наук. праць. - Одеса: ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2002. Вип. 1-2. - С. 173-175.
6. Дудніченко Н.В. Методична робота у системі професійної підготовки вчителя // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. праць. - Кривий Ріг: КДПУ, 2001. - Вип. 3. -С. 86-90.
АНОТАЦІЯ
Дудніченко Н.В. Розвиток творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи школи. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. - Криворізький державний педагогічний університет, Кривий Ріг, 2003.
Дисертацію присвячено проблемі розвитку творчого стилю діяльності педагога засобами методичної роботи школи. У дослідженні розкрито специфіку розвитку творчого стилю діяльності педагога у процесі методичного навчання.
Уточнено поняття "творчий стиль діяльності педагога", "методична робота", конкретизовано структуру, показники і рівні сформованості творчого стилю діяльності педагога; визначено завдання, зміст, форми, методи і педагогічні умови організації методичної роботи.
Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено результативність методичного навчання педагогів щодо розвитку творчого стилю діяльності в умовах школи.
Виявлено і перевірено сукупність педагогічних умов, що забезпечують результативність методичного навчання з формування високого і достатнього рівня творчого стилю діяльності педагогів початкових класів: варіативність змісту методичної роботи у відповідності з структурними елементами творчого стилю діяльності педагога; створення активно-творчого клімату на методичних заняттях; використання різноманітних форм методичної роботи; цілеспрямованість методичної роботи на особистість вчителя початкових класів.
Встановлено, що технологія методичного навчання забезпечує досягнення позитивних результатів, які підтвердилися під час аналізу результатів формуючого експерименту.
Ключові слова: творчий стиль діяльності педагогів, структура творчого стилю діяльності педагогів, методична робота, методичне навчання, педагогічні умови.
АННОТАЦИЯ
Дудниченко Н.В. Развитие творческого стиля деятельности педагога средствами методической работы школы. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.04 - теория и методика профессионального образования. - Криворожский государственный педагогический университет, Кривой Рог, 2003.
В исследовании рассматривается проблема развития творческого стиля деятельности педагога средствами методической работы школы.
В работе уточнено понятие "творческий стиль деятельности педагога", "методическая работа", конкретизированы структура, показатели, уровни творческого стиля деятельности педагога; определены содержание, формы, методы и педагогические условия организации методической работы.
В диссертации теоретически обоснована система методической подготовки педагогов начальных классов к творческой деятельности в аспекте усовершенствования их профессионального облика, выявлены возможности методической работы в развитии творческого стиля деятельности как важной характеристики педагогического профессионализма. В ходе констатирующего эксперимента установлены причины низкой результативности методической работы школы в развитии творческого стиля деятельности учителя начальных классов.
В ходе исследования подтверждено доминирование низкого уровня творческого стиля деятельности учителя начальных классов, что предопределило необходимость целенаправленных и систематических мер по повышению действенности методической работы в подготовке педагогов начальных классов к творческому выполнению профессиональных функций.
Целенаправленность методической работы на развитие творческого потенциала педагогов начальных классов предусматривала развитие и саморазвитие его личности, формирование знаний в сфере специфических особенностей этого сложного личностного образования, развитие мышления, создание методических нововведений.
В работе раскрываются цели, задачи, содержание методического обучения, принципы отбора вариативного содержания, формы и методы, адекватные логике творческой деятельности учителя начальных классов.
В исследовании технология методического обучения представлена как совокупность дидактических средств, методов и приемов, стимулирующих педагогов начальных классов к творческому решению учебно-воспитательных задач. Доминирующая роль при этом принадлежит тренингам, упражнениям по отработке творческих действий.
Определены и экспериментальным путем проверены педагогические условия повышения результативности методической работы в развитии творческого стиля деятельности педагогов начальных классов.
Разработаны и экспериментально проверены: технология методического обучения по развитию творческого стиля деятельности и подготовке учителя начальных классов к творческой профессиональной деятельности; совокупность педагогических условий, обеспечивающих успешность методической работы в развитии этого сложного личностного образования, выступающего показателем уровня его профессионализма.
Реализация опытно-экспериментальной программы базируется на деятельно-личностном, индивидуальном подходах и предполагает организацию методической работы на основе творческого взаимодействии субъектов; вариативное содержание методического обучения; стимулирование педагогического творчества; использование разнообразных форм и методов методической работы, адекватных логике творческой деятельности педагога.
Опытно-экспериментальным путем доказано, что динамика творческого стиля деятельности педагогов от низкого к достаточному и высокому уровню возможна при определении содержания методической работы в соответствии с структурными элементами творческого стиля деятельности педагога, использовании разнообразных форм методической работы, целенаправленности методической работы на личность учителя начальных классов, создании благоприятного активно-творческого климата на методических занятиях.
В ходе формирующего эксперимента доказано, что моделирование различных педагогических ситуаций на методических занятиях способствовало овладению учителями умением быстро принимать нестандартные творческие решения.
Количественная и качественная обработка полученных данных позволила сделать вывод об эффективности применяемой технологии методического обучение, что подтверждается динамикой творческого стиля деятельности педагогов в позитивную сторону.
Получение в ходе исследования теоретические выводы и практические рекомендации имеют большое значение для повышения роли школьной методической работы в подготовке учителей к творческой профессиональной деятельности.
Ключевые слова: творческий стиль деятельности педагога, структура творческого стиля деятельности педагога, методическая работа, методическое обучение, педагогические условия.
ANNOTATION
Dudnichenko N.V. Improvement of teacher's creative style by school methodological work. - Manuscript.
The thesis to get Candidate of Science degree in Pedagogics; speciality 13.00.04 - the theory and methodology of professional education. - Kryvyi Rih State Pedagogical University, Kryvyi Rih, 2003.
The thesis is devoted to the problem of development of creative style teacher's work at school by methodological work. In the investigation discovered the specificity of teacher's creative style has been in the process of methodological study.
The terms “the creative style of teachers work”, “the development of creative style in personality” and “methodological work” have been concretized; the tasks, contents, structure of methodological work, criteria, indices and levels of creative style in personality have been determined in the investigation.
The effective teachers methodological study on the occasion of the creative style of work in school has been theoretically grounded and experimentally confirmed.
The whole complex of pedagogical conditions which provide the effectiveness methodological study of forming the high and sufficient level of teachers creative work: the usage of the methodological work of different kinds; variation in the methodological tasks according with the structure elements of creative teachers work; forming active creative climate during the methodological lesson; to aim the methodological work at a personality.
It has been established that modeling technology of methodological study ensures the positive results as it has been confirmed during the analysis of forming experiment.
Key words: a creative style of teachers work; a structure of creative work; methodological work, methodological study, pedagogical conditions.