модуль 1 Спортивна медицина Визначення СМ як клінічної дисципліни її основна мета завдання та значе
Работа добавлена на сайт samzan.net:
Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
от 25%
Подписываем
договор
Перелік питань, практичних навичок з спортивної медицини для проведення диференційного заліку:
Змістовний модуль 1. Спортивна медицина
- Визначення СМ як клінічної дисципліни, її основна мета, завдання та значення в сучасній медичній практиці.
- Актуальні питання оптимізації рухової активності людини на сучасному етапі, види фізичної активності та їх вплив на організм.
- Поняття про медичний (лікарський) контроль під час занять фізичними вправами. Завдання медичного контролю.
- Методика комплексного лікарського обстеження фізкультурників і спортсменів, види лікарських обстежень.
- Основні розділи комплексного лікарського обстеження, особливості збору анамнезу (загального та спортивного) та лікарського огляду органів та систем, фізіологічні особливості системи кровообігу у тренованих осіб.
- Визначення терміну «фізичний розвиток». Фактори, які на нього впливають та ознаки, що його характеризують.
- Методи визначення фізичного розвитку (соматоскопія і антропометрія).
- Методи оцінки фізичного розвитку (стандартів, антропологічного профілю, індексів та ін.), рекомендації щодо гармонізації або корекції фізичного розвитку в залежності від його особливостей.
- Поняття про функціональні проби та їх значення в функціональній діагностиці. Основні завдання функціонального дослідження.
- Види функціональних проб в залежності від факторів, що впливають.
- Функціональні проби з затримкою дихання (Штанге, Генчі), навантажувально-дихальні проби. Методи проведення і оцінка.
- Функціональні проби зі зміною положення тіла у просторі (ортостатична, клінортостатична). Методи проведення і оцінка.
- Класифікація функціональних проб з фізичним навантаженням.
- Функціональні проби з фізичним навантаженням на відновлення, їх особливості та параметри, за якими вони оцінюються.
- Методика проведення функціональної проби Мартіне-Кушелевського (20 присідань за 30 сек.), особливості підрахунку частоти серцевих скорочень під час проби, оцінка результатів проби.
- Фізіологічні зміни гемодинаміки при фізичних навантаженнях.
- Типи реакції серцево-судинної системи на стандартне фізичне навантаження та їх характеристика.
- Проблеми діагностики рівня фізичного здоровя на сучасному етапі. Поняття про «кількість» фізичного (соматичного) здоровя людини.
- «Адаптаційна» ( В.П. Казначєєва і Р.М. Баєвського) та «енергетична» (Г.Л. Апанасенко) концепції визначення кількості здоровя.
- Експрес-оцінка рівня фізичного здоровя населення при профілактичних оглядах (за Г.Л. Апанасенком, 1992 р.). Поняття про «безпечний рівень здоровя».
- Поняття про «біологічний вік людини», методика визначення біологічного віку та оцінка темпів біологічного старіння людини (за В.П. Войтенко, 1991).
- Аналіз результатів комплексного лікарського обстеження. Лікарський висновок.
- Допуск до занять фізичною культурою (фізичним вихованням), основні критерії розподілу осіб, що займаються фізичною культурою, на медичні групи.
- Допуск до занять спортом, визначення найбільш оптимального виду спортивного тренування, протипокази до занять спортом, вікові межі допуску дітей до занять спортом.
- Принципи допуску до занять спортом осіб з граничними станами (клініко-електрокардіографічними синдромами перезбудження шлуночків серця, передгіпертонічними станами, синдром дисплазії сполучної тканини та ін.).
- Особливості лікарського контролю за особами різної статі і віку (дітьми, підлітками, жінками, людьми похилого віку).
- Індивідуальні рухові режими під час занять фізкультурою та спортом. Межова і тренувальна частота серцевих скорочень залежно від функціонального та фізичного стану.
- Орієнтовні терміни відновлення занять фізичними вправами та спортом після захворювань, травм та ушкоджень.
- Функціональні проби на зусилля (навантажувальні тести). Покази та протипокази для призначення навантажувальних тестів та стани, що потребують особливої уваги при навантажувальному тестуванні..
- Умови проведення навантажувального тестування.
- Види і початкова величина навантажень в залежності від індивідуальних особливостей обстежуваного (віку, статі, фізичної підготовленості, стану здоровя).
- Поняття про загальну фізичну працездатність, аеробну продуктивність та толерантність до фізичних навантажень.
- Клінічні та функціональні ознаки порогу толерантності до фізичних навантажень.
- Прямі і непрямі методи визначення фізичної працездатності та аеробної продуктивності. Субмаксимальний тест PWC170, методика проведення та принципи розрахунку фізичної працездатності при виконанні субмаксимального тесту PWC170 ( при велоергометрі, степергометрії).
- Визначення максимального споживання кисню(МСК). Розрахунок показника МСК за номограмою Астранда і за величиною PWC170.
- Тести Руфє, Навакі, Гарвардський степ-тест, тести Купера: методика проведення та оцінка результатів тестування.
- Класи фізичного стану. Звязок фізичної працездатності з показниками здоровя.
- Поняття про втому, перевтому, гостре та хронічне перенапруження під час занять фізичними вправами.
- Основні причини виникнення передпатологічних станів, захворювань і ушкоджень під час занять фізичною культурою та спортом.
- Поняття про «фізіологічне» та «патологічне спортивне серце».
- Перенапруження нервової системи (перетренованість) під час занять фізичною культурою та спортом, причини виникнення, види та стадії пере тренованості.
- Гострі патологічні стани, що виникають під час занять фізичними вправами (запаморочення, гравітаційний шок, ортостатичний колапс гіпоглікемічний стан спазм судин головного мозку, гіпнотичний сон, ретроградна амнезія та ін.), причини, діагностика, невідкладна допомога.
- Хронічне фізичне перенапруження системи кровообігу, що розвивається внаслідок неадекватних фізичних навантажень (стресова кардіоміопатія, порушення ритму серця, гіпер- та гіпотонічні стани та ін.), діагностика, лікування та профілактика.
- Хронічні ураження та перенапруження опорно-рухового апарату під час занять фізичними вправами (міозіти, тендиніти, тендовагініти, остеопороз та ін.).
- Захворювання і ураження нервової, ендокринної системи, органів травлення, сечових органів та інших органів та систем під час занять фізичною культурою та спортом.
- Періодично виникаючі гострі прояви фізичного перенапруження (печінково-больовий, диспепсичний, протеінурічний, гематурічний та мязово-больовий синдроми).
- Ризик раптової смерті під час занять фізичною культурою та спортом.
- Поняття про допінги їх види. Гострі отруєння та наслідки тривалого використання допінгів. Анаболічний синдром. Організація антидопінгового контролю.
- Поняття про лікарсько-педагогічні спостереження, їх мета і завдання.
- Оцінка умов, організації та методики проведення занять фізичними вправами.
- Санітарно-гігієнічні вимоги до утримання окремих спортивних (відкритих і закритих) споруд, проведення спортивних та оздоровчих тренувань, змагань, спортивно-масових заходів.
- Методика лікарсько-педагогічних спостережень, визначення загальної і моторної щільності навчально-тренувального заняття, побудова фізіологічної кривої заняття.
- Зовнішні ознаки різних ступенів втоми при фізичних навантаженнях, їх оцінка.
- Функціональні проби з повторними та додатковими навантаженнями в процесі лікарсько-педагогічних спостережень, оцінка величини впливу тренувального навантаження за методикою тренд-аналізу.
- Аналіз результатів лікарсько-педагогічних спостережень.
- Фізіологічні механізми процесів відновлення. Класифікація відновних засобів.
- Медико-біологічні засоби відновлення і стимуляції фізичної працездатності.
- Педагогічні та психологічні засоби відновлення і стимуляції фізичної працездатності.
- Фармакологічні засоби профілактики перевтоми і відновлення спортивної працездатності.
- Застосування загартовування як засобу профілактики захворювань.