У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

темамиДругий науковий період починається на рубежі VIIVI ст

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.4.2025

Періодизація історії психології

У своєму розвитку психологія пройшла кілька етапів.

Донаукових період закінчується приблизно в VII-VI ст. до н.е., тобто до початку об'єктивних, наукових досліджень психіки, її змісту і функцій. У цей період уявлення про душу грунтувалися на численних міфах і легендах, на казках і первісних релігійних віруваннях, що пов'язують душу з певними живими істотами (тотемами).

Другий, науковий період починається на рубежі VII-VI ст. до н.е. Психологія в цей період розвивалася у межах філософії, а тому він отримав умовну назву філософського періоду. Також кілька умовно встановлюється і його тривалість - до появи першої психологічної школи (ассоцианизма) і визначення власне психологічної термінології, що відрізняється від прийнятої в філософії чи природознавстві.

У зв'язку з умовністю періодизації розвитку психології, природної практично для будь-якого історичного дослідження, виникають деякі різночитання при встановленні тимчасових границь окремих етапів. Іноді поява самостійної психологічної науки пов'язують зі школою В. Вундта, тобто з початком розвитку експериментальної психології. Однак психологічна наука визначилася як самостійна значно раніше, з усвідомлення незалежності свого предмета, унікальності свого становища в системі наук - як науки та гуманітарної та природної одночасно, що вивчає і внутрішні і зовнішні (поведінкові) прояви психіки. Таке самостійне положення психології було зафіксовано і з появою її як предмета вивчення в університетах уже наприкінці XVIII - початку XIX ст. Таким чином, правильніше говорити про появу психології як самостійної науки саме з цього періоду, відносячи до середини XIX ст. становлення експериментальної психології.

Але в будь-якому випадку необхідно визнати, що час існування психології як самостійної науки значно менше, ніж період її розвитку в руслі філософії. Природно, що цей період не однорідний, і протягом більш ніж 20 століть психологічна наука зазнала істотні зміни.

Змінювалися і предмет психології, і зміст психологічних досліджень, і взаємовідношення психології з іншими науками.

Протягом тривалого часу предметом психології була душа (див. табл. 1), проте в різний час в це поняття вкладався різний зміст. В епоху античності душа розумілася як першооснова тіла, за аналогією з поняттям «архе» - першоосновою світу, основним цеглинкою, з якої складається все суще. При цьому головною функцією душі вважалося додання тілу активності, так як, на думку перших вчених-психологів, тіло є інертною масою, яку приводить у рух саме душа. Душа не тільки дає енергію для активності, але і направляє її, тобто саме душа керує поведінкою людини. Поступово до функцій душі додалося пізнання, і, таким чином, до дослідження активності додалося вивчення етапів пізнання, яке незабаром стало однією з найважливіших проблем психологічної науки.

В епоху Середньовіччя душа була предметом вивчення насамперед для богослов'я (див. табл. 1), що істотно звужувало можливості її наукового пізнання. Тому, хоча формально предмет психологічної науки не змінився, фактично в область дослідження в той час входило вивчення видів активності тіла і особливостей пізнання, передусім чуттєвого пізнання світу. Регулятивна функція, вольове поводження, логічне мислення вважалися прерогативою божественної волі, боговдохновленность, а не матеріальної душі. Недарма ці аспекти душевного життя не були частинами предмета наукового вивчення в концепціях деїзму і томізму (Авіценни, Ф. Аквінського, Ф. Бекона та інших вчених).

У Новий час психологія, як і інші науки, позбавлялася від диктату богослов'я. Наука прагнула знову, як і в період античності, стати об'єктивною, раціональної, а не сакральної, тобто заснованої на доказах, на розумі, а не на вірі. Проблема предмета психології знову встала з усією актуальністю. У цей час ще було неможливо повністю відмовитися від богословського підходу до розуміння душі. Тому психологія змінює свій предмет, стаючи наукою про свідомість, тобто про зміст свідомості і шляхи його формування. Це дозволило відокремити предмет психології від предмета богослов'я в дослідженнях душі і її функцій.

Однак цей перехід призвів до того, що вже до XVIII в. фактичним предметом психології стали пізнавальні процеси, в той час як поведінка, а також емоційні процеси, особистість і її розвиток не увійшли в цей предмет. Таке обмеження області дослідження на перших порах мало і позитивне значення, так як давало психології, як уже говорилося, можливість позбавитися від сакральності, стати об'єктивною, а пізніше і експериментальною наукою. Це також дозволяло їй виділитися в самостійну науку, відокремивши свій предмет, свою область дослідження від предмета філософії. З іншого боку, такий підхід починав перешкоджати розвитку психології, тому вже до середини XIX в. він був переглянутий.

Завдяки розвитку біології, в тому числі теорії еволюції Ч. Дарвіна, роботам Г. Спенсера та інших дослідників, психологія не тільки відійшла від філософії, ідентифікувавши себе з природними дисциплінами, але й розширила свій предмет, вивівши його, як сказав І.М. Сеченов, «з поля свідомості в поле поведінки». Таким чином, крім пізнавальних процесів в предмет психології були включені поведінку і емоційні процеси. Важливо, що прагнення стати об'єктивною наукою не привело ще до появи нових методів дослідження психіки, так як до 80-х років XIX ст. провідною залишається інтроспекція.

Найважливіший етап у розвитку психології пов'язаний з появою експериментальної лабораторії В. Вундта, який зробив психологію не тільки самостійною, але й об'єктивною, експериментальною наукою. Однак ассоціаністіческій підхід, на базі якого і вибудовував свою модель психології В. Вундт, не міг уже пояснити нові факти душевного життя, не міг бути поширений на вивчення структури особистості, емоційних переживань, творчої активності людини. Обмеженим було і застосування тих експериментів і тестів, які існували в психології на початку XX ст.

Це змусило вчених шукати новий предмет і нові методи дослідження психіки. Перші школи, що зародилися в той час (структуралізм, функціоналізм, вюрцбурзьких школа), проіснували недовго. Однак вони показали, що серед психологів не існує вже єдиної думки про те, що і як повинна вивчати психологія. Так почався період шукань психології, адекватної нової ситуації і вимогам часу, який отримав назву періоду методологічної кризи (див. табл. 1).

Неможливість прийти до єдиної точки зору привела до того, що вже в 10-30-х роках XX ст. психологія розділилася на декілька напрямів, в кожному з яких був свій предмет і свій метод дослідження того, що розумілося даними психологічним напрямком під психікою. Так, в психології з'являються: глибинна психологія, біхевіоризм, гештальтпсихології, марксистська психологія, а також такі школи, як французька соціологічна, або розуміюча, психологія.

У другій половині XX в. виникають нові школи та напрямки - гуманістична психологія, генетична (або епістемологічна) психологія, а також когнітивна психологія, яка сформувалася вже в 60-і роки. Це остання з з'явилися в XX в. психологічна школа. Таким чином, можна сказати, що з середини XX в. психологія вступила в сучасний нам етап свого розвитку, для якого характерно вже не дроблення на все нові школи, а тенденція до об'єднання.




1. 3 Юбка Барби изготовлена из белого воздушного бисквита заварного крема взбитых сливок с кусочками
2. Анекдотический ~ анекдотичный анекдотический ~ присущий анекдоту основанный на анекдоте анекдотич
3. Тематичний план занять
4. Лабораторная работа 8
5.  Дисциплина Часы учебного плана
6. Pge Form ccording to the tx return code Tx Return on tx pid ccording to the simplified tx system Revision number Tx period code ccounting tx period To be filed to
7. ПРИЗНАНИЕ ГРАЖДАНИНА БЕЗВЕСТНО ОТСУТСТВУЮЩИМ И ОБЪЯВЛЕНИЕ УМЕРШИМ Признание гражданина безвестно
8. Окончательная отделка изделия
9. Разработка парка отправления грузового ПТО
10. КОНТРОЛЬНАЯ РАБОТА 1 Грамматические темы для изучения- Имя Существительное