Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Київський Національний університет
імені Тараса Шевченка
ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
РЕФЕРАТ
на тему:
«Фондовий ринок України: становлення й проблеми розвитку»
Виконав(ла): студент(ка) І курсу спеціальності “Економічна теорія” П.І.Б. |
Київ 2012р.
ЗМІСТ
ВСТУП.....................................................................................................................3
РОЗДІЛ І. Теоретичні засади фондового ринку…...............................................5
РОЗДІЛ ІІ. Характеристика функціонування фондового ринку України....21
2.1. Становлення та сучасний стан фондового ринку України…...……......21
2.2. Ринок державних облігацій України………................................................26
2.3. Ринок корпоративних облігацій України.....................................................30
РОЗДІЛ ІІІ. Напрями розвитку фондового ринку України..............................35
3.1.Перепони на шляху залучення кредитних ресурсів …………………….35
3.2. Шляхи оптимізації структури ринку облігацій в Україні…………........38
ВИСНОВКИ...........................................................................................................43
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.............................................................46
ДОДАТКИ
ВСТУП
Фондовий ринок значно впливає на ефективність, стійкість та еластичність фінансової системи. Він покликаний посилювати та поліпшувати мобілізацію і розподіл фінансових ресурсів, залучати кредитні ресурси для потреб держави, органів місцевого самоврядування та підприємств. Фондовий ринок виконує ті функції, які не може виконувати жодна складова фінансового ринку. Наявність фондового ринку обєктивне явище, зумовлене особливостями функціонування фінансових ресурсів в економічній системі держави. Тенденція розвитку міжнародних фондових ринків підвищує необхідність покращення функціонування фондового ринку України. Саме ці передумови і визначають актуальність теми, розглянутої у даній курсовій роботі.
Важливе значення місця та ролі фондового ринку в залученні кредитних ресурсів зумовило постійну увагу дослідників до різних його аспектів. Серед науковців особливої уваги заслуговують праці Ф. Мишкіна, А. Нікбахта, А. Гроппелі, У. Шарпа, Дж. Бейлі, Г. Александера, Назарчук І.Р., Казака А.Ю., Бланка І.А., Василика О. Д., Калашнікової Т.В., Колісника М.К., Маслака О.О., Кузнєцової Н.С., Михальського В.В., Савлука М.І., Шелудько В.М., Ходаківської В.П., Мороза А.Н., Лютого І.О., Рака Р.В. Мозкового А.М., Лугового О.В., Бєлєнького П.Ю. та ін.
Метою даної курсової роботи є визначення місця та ролі фондового ринку в процесі залучення кредитних ресурсів, особливостей його формування в Україні. Відповідно до поставленої мети можна визначити основні напрями дослідження, спрямовані на її досягнення:
Обєктом дослідження є фінансові інструменти, які використовуються на фондовому ринку України
Предметом дослідження є, власне, сам фондовий ринок України.
Під час розробки даного дослідження використовувалися загальнотеоретичні та економіко-статистичні методи. За допомогою даних методів був проведений комплексний аналіз статистичних даних, що характеризують стан та динаміку фондового ринку України, визначено взаємозвязок показників фондового ринку з окремими макроекономічними показниками. Крім того застосовувалися прийоми групування, класифікації та графічне зображення результатів.
Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні акти, які регулюють функціонування фондового ринку та ринку облігацій, статистичні матеріали Державного комітету статистики України та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звітні дані Міністерства фінансів України та Національного банку України, наукові праці і монографії вітчизняних і зарубіжних економістів, періодична література.
Цю роботу можна використовувати при дослідженні фондового ринку України як невідємної складової фінансового ринку України. Вона містить конкретні рекомендації щодо вдосконалення функціонування національного фондового ринку та шляхів подолання існуючих проблем.
РОЗДІЛ І. Теоретичні засади фондового ринку
1.1.Сутність та роль фондового ринку
Систему кредиту на фінансовому ринку доповнює ринок цінних паперів. На, відміну від кредитних установ, які можуть надавати позику на один або кілька років, ринок цінних паперів забезпечує її одержання на кілька десятків років або навіть безстроково. З усіх винайдених способів залучення фінансових ресурсів ринок цінних паперів є найефективнішим. Світовий досвід свідчить, що цей сектор економіки може бути дуже динамічним і високодохідним для всіх його учасників, і перш за все для власників цінних паперів інвесторів [12, с.32].
Ринок цінних паперів виник біля 400 років тому, на межі XVI -XVII ст., коли у нідерландському порті Амстердам вперше почалися торги цінними паперами. Виникнення цього ринку було закономірним явищем, і пов'язане зі зростанням потреби в нових, додаткових кредитних ресурсах. Потреба у них була зумовлена розвитком міжнародної торгівлі, ускладненням і розширенням комерційної і виробничої діяльності. З його виникненням стає можливим купувати або продавати права на власність, що утілені в цінних паперах, і отримувати дохід з цієї власності [21, с.40].
Привабливість ринку цінних паперів зумовлена тим, що:
- обсяг залучених грошових засобів може бути дуже великим;
- відсутня необхідність в наданні ліквідного забезпечення під кошти, що залучаються;
- є можливість здешевлення позичкових засобів порівняно з банківськими ресурсами;
- можливість створення публічної кредитної історії;
- кошти залучаються без зміни структури власності, відсутній конфлікт між власниками і акціонерами;
- при використанні залучених за допомогою цінних паперів грошових коштів залишаються можливості додаткового відстрочення сплати (повернення) банківських кредитів.