У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

В созданных поезией образах нельзя ни убавить ни прибавить Потебня У науковому понятті існує єдність ц.html

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-01-17

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2025

Художній образ
Олександр Потебня спробував розрізнити образ поетичний, тобто чим відрізняється образ поетичний від прозового. 8 основних відмінностей поетичного образу від образу прозового і від наукового поняття:

  1. Поезія бере дійсність у її чуттєвому прояві, проза навпаки дошукується дійсності
  2. У поезії зв'язок образу та ідеї не доводиться, а стверджується як безпосередня потреба духу.  «В созданных поезией образах нельзя ни убавить, ни прибавить», Потебня
  3.  У науковому понятті існує єдність цього поняття, певна формула, яка є абстрагована в результаті спостережень над цілим рядом явищ. У поетичному образі існує єдність уяви, єдність представлення світу і ця єдність уяви задовольняє вроджену потребу людини бачити цілісне і досконале
    (Уява( імагінація) – образ уяви, імагінативний образ)
  4. Потебня визначав поезію як «бессознательное возрастание языка из глубины души»
    Хайдегер писав: «Розмова мислення з поезією зводиться до того, щоб викликати сутність мови, щоб умирущі знову вчилися мешкати в мові»
  5. У прозі образ і значення дорівнюють одне одному, вони є адекватні. Вони є адекватні і в науковому понятті, а в поезії образ завжди менше від значення. Значення поетичного слова завжди більше аніж образ
  6. Валерій Брюсов, російський поет-символіст сказав: «Вірші пишуться для того, щоб сказати більше ніж може сказати проза»

Поетичний образ – це образ із живим представленням: «Всякое слово с живым представлением есть эмбриональная форма поэзии» Потебня

  1.  Прозове слово – це, то що означає щось безпосередньо, без уяви. А прозова мова, це та, яка не творить образу
  2. Прозова мова – мова поняття, є аналітичною, а поетична мова – мова синтезу

Художній образ вживається у двох основних значеннях: 1) це специфічна форма пізнання і відображення дійсності у мистецтві, 2) це специфічна форма буття художнього твору в цілому і кожної його частини зокрема
Таким чином художній образ – це притаманний мистецтву спосіб творення уявного світу. ЗА визначенням Тимофєєва «Художній образ – це конкретна і водночас узагальнена картина людського життя, що створена за допомогою вимислу  і має естетичне значення»

До основних особливостей художнього образу відносять:

  1. В основі творення худ. образу лежить чуттєва і емоційна настанова автора.
  2. Художній образ не є копією дійсності. Він розширює конкретно-чуттєвий зміст одиничного до високого рівня узагальнення.
  3. Покладений в основу худ. образу чуттєвий образ завжди позначений рисами індивідуальної, неповторної, особистісної манери світосприйняття

Цими трьома рисами худ. образ відрізняється від поняття, яке покликане дати нам абстраговану , об’єктивну картину світу. Таким чином худ. образу від конкретної деталі до цілого худ. твору є завжди образом авторської уяви, імагінації.
В розумінні худ. образу виділяють поняття фактуального і фіктивного: Фактуальне – дійсне, те що існує, фіктивне – придумане письменником
Німецький дослідник Шмідт писав « видумане фіктивне розуміється як мімезис і є худ. конструкцією можливої уявної дійсності. Таким чином літературний вимисел, який не претендує на пряме відношення до будь-якої реальної поза літературної дійсності. Він є фіктивною конструкцією. Поряд із поняттям образу в сучасному літературознавстві є поняття образності. На думку Бочарова «Образність взагалі складає собою буття худ. твору, його матерію. Образність – це і характер героїв, і сюжетні ходи,  і композиційна розбудова мовлення, все це видима плоть, тканина літературного тексту. Модифікації образу – це його перетворення.»

Чотири типи трактувань образності

  1. Образність – це форма концептуалізації і збереження знань про світ у свідомості людини.
  2. Образність – це здатність слова викликати у свідомості чуттєво-наглядне представлення предмету , людини чи ситуації. Це зорові, слухові, смакові, дотикові, запахові асоціації.
  3. Експресивність образу різної стилістичної приналежності – художньої, публіцистичної чи розмовної.
  4. Образність – це семантична двоплановість, ,яка твориться у мові за допомогою тропів

Всі образи групуються за двома типами:

  1.  Автологічні (Тип худ. образності, у якому зміст одиничного предмета, у ньому змальованого не виходить за його межі, і не вказує на жодний інший, якісно відмінний від нього предмет. Автологічний передбачає відображення дійсності у формах самої дійсності)
  2.  Метологічні (Тип худ. образності, у якому зміст одиничного предмета, у ньому змальованого виходить за його межі і вказує на якийсь інший, якісно відмінний від нього предмет. Передбачає відображення світу в умовних формах)
    До основних типів метологічної образності відносяться символ, алегорія, підтекст.

«Символ - це світ у краплині води», Гете.
Російський прозаїк Михайло Прішвин:  «Символ – це вказівний палець образу у сторону смислу».                Сергій Аверінцев: « Будь-який символ є образом, але якщо категорія образу передбачає предметну тотожність самому собі, то категорія символу робить акцент на присутності певного смислу, тісно злитого з образом, але все ж йому нетотожного. Предметний образ та глибинний смисл виступають у структурі символу я к два різних полюси.»

В алегоричному образі на відміну від символічного акцент смислу втілюється не за суттю, а формально, схематично, повністю абстрагуючись від того, що цей образ означає.
На думку Лосєва, алегоричний образ вказує на певну абстраговану ідею від якої він не тільки різко відрізняється, але й з якою немає нічого спільного. При чому даний алегоричний образ може бути легко замінений іншим, тому, що він є лише ілюстрацією якоїсь загальної абстрагованої ідеї.
Підтекст – це тип худ. образності, у якому предмет зображення окрім власного, має значення зумисно прихованого натяку на якусь іншу ідею чи образ, що прямо не називається, але мається на увазі, і суттєво переоцінює зміст того, про що йдеться відкрито у прямій формі. Основна відмінна ознака підтексту – це спеціальна авторська настанова на приховування якогось змісту, на який більшою чи меншою мірою натякається, але без остаточної цілковитої певності, так, що безпосередньо зображене у творі, сприймається як самодостатня картина життя, яка водночас породжує відчуття недостатності, недомовленості, зміст якої може бути дешифрований зіставленням даної конкретної фабульної ситуації зі змістом твору в цілому.
Оніричний образ – це образ сну.

Міфологічний образ і художній образ – це якісно відмінні поняття. Міфологічний образ – образ, взятий із міфу.
Потебня писав, розрізняючи міфологічний образ із художнім: «Свідомість співвідноситься із образом двояко, або так, що образ вважається об’єктивним і тому цілком переноситься у  значення і служить основою для подальших висновків про властивості означувального(1). Або так, що образ розглядається як суб’єктивний засіб для переходу до значення і ні для жодних подальших висновків не служить(2).» (перший є міфологічним)

У міф. мисленні об’єкт дорівнює суб’єкту, а у худ. – вони відмінні.

Вічні образи – це літературні образи, які за глибиною худ. узагальнення виходять за межі конкретних творів та історичного часу і містять невичерпні можливості філософського осмислення буття. Фауст Гете став символом європейської цивілізації, образ Гамлета – це вічний образ людських сумнівів, образ Каїна – образ братовбивства, e.c.

Образ архетип – прообраз, первісний образ, ідея, споконвічний образ. Архетип перших людей, простору, часу, e.c.
Топос – загальні спільні місця образної структури твору. Польська дослідниця Яніна Абрамовська визначає топос, як результат скам’яніння традиційного мотиву, який постійно перебуває у зв’язку з певним значенням, застосуванням та упізнаваною напівготовою мовною формою. Топос – є спільним для багатьох текстів.




1. Еспада2008 ББК51
2. 2. Положения о порядке формирования Молодежного парламента при Законодательном Собрании Пермского края Мол
3. ВВЕДЕНИЕ Трансформатором называется статистическое электромагнитное устройство имеющее две или более
4. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Харкі
5. Сущность правонарушений
6. і Густина повітря зростає з віддаленням від стін будинків так само збільшується в горизонтальній площині
7. Основные направления движения мысли в процессе познания эмпиризм и рационализм
8. тематичних наук Харків ~ 1999 Дисертацією є рукопис Робота виконан
9. Судини і нерви голови шиї тулуба верхніх і нижніх кінцівок 1
10. 2014г. Специальность- Форма обучения- Научный руководитель- 2014г