Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
?
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ПРОБЛЕМ РИНКУ ТА ЕКОНОМІКО-ЕКОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Масленніков Євген Іванович
УДК 338.45.330.322
ПРІОРИТЕТИ ВИКОРИСТАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО
ПОТЕНЦІАЛУ У БОРОШНОМЕЛЬНО-КРУПЯНІЙ І
КОМБІКОРМОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
Спеціальність 08.07.01 Економіка промисловості
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Одеса - 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Одеському національному університеті ім. І.Мечникова
Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник доктор економічних наук, професор
Захарченко Віталій Іванович,
Одеський національний університет ім. І. Мечникова
Міністерства освіти і науки України,
професор кафедри економіки та управління
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор
Гончаров Валентин Миколайович,
Східноукраїнський національний університет
ім. В. Даля Міністерства освіти і науки України,
директор департаменту з міжнародних звязків
доктор економічних наук, професор
Кучеренко Віктор Романович,
Одеський державний економічний університет
Міністерства освіти і науки України, завідувач
кафедри організації, планування та регулювання економіки
Провідна установа Інститут регіональних досліджень НАН
України, відділ прогнозування і моделювання
розвитку регіону (м. Львів)
Захист відбудеться “13” жовтня 2005 р. о “15.00” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д41.177.01 в Інституті проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України за адресою: 65044 м. Одеса, Французький бульвар, 29
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України за адресою: 65044 м. Одеса, Французький бульвар, 29
Автореферат розісланий “12” вересня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Моліна О.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Економічне зростання в Україні потребує відповідного інвестиційного забезпечення її підприємств. Метою державної інвестиційної політики є створення умов не лише для збільшення обсягу інвестицій, а й для підвищення їх ефективності, віддачі шляхом поєднання з інноваціями, технологічним оновленням виробництва.
Борошномельно-крупяна та комбікормова промисловість є однією з основних у харчовій промисловості, оскільки вона, по-перше, забезпечує переробку зерна, по-друге, є соціально-орієнтованою, оскільки продукти її виробництва споживаються всіма верствами населення, по-третє, визначають експортну орієнтацію країни з метою отримання додаткових валютних надходжень. Але розробка напрямів здійснення цих загальнодержавних заходів неможлива без ефективного і достатнього інвестування підприємств галузі. Причому, в умовах обмеженої кількості наявних фінансових ресурсів та значної потреби в них для підприємств борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості має існувати уточнена методика визначення ефективності інвестування та факторів, що на неї впливають, визначатися першочергові напрями інвестування, розроблятися загальнодержавні механізми створення сприятливого інвестиційного середовища для розвитку підприємств галузі та формуватися ефективна інвестиційна стратегія.
Сьогодні в галузі основним джерелом інвестицій є прибуток підприємств. Інвестиційна активність визначається реальною прибутковістю економіки. Українська ж економіка все ще залишається недостатньо прибутковою. Проте, на жаль, є ще багато збиткових підприємств (34% у 2004 р.).
Проблеми використання інвестиційного потенціалу у вітчизняній промисловості завжди знаходились в центрі уваги провідних вітчизняних та закордонних учених, таких як: Александров В.В., Александрова В.П., Амоша О.І., Бельтюков Є.А., Буркинський Б.В., Бойко Є.І., Галуза С.Г., Гальчинський А.С., Геєць В.М., Герасимчук М.С., Гончарова В.П., Крупка М.І., Кузьмін О.Є., Лап- ко О.О., Осипов В.І., Пампура О.І., Пересада А.А., Петрович Й.М., Продіус І.П., Фатхутдінов Р.А., Шарп У. та інші.
Аналіз стану і тенденцій розвитку борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості, методів оцінки ефективності інвестицій та їх впровадження дозволяє зробити висновок про те, що ці проблеми у процесі розвитку ринкових відносин розроблені недостатньо, що й зумовило актуальність і вибір теми дослідження.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в рамках наукового напрямку “Інвестиційний та інноваційний розвиток українських підприємств в умовах економіки трансформації” Одеського національного університету ім. І. Мечникова при виконанні науково-дослідних робіт у 1999 р.р.: особистий внесок автора при розробці теми “Обґрунтування ефективності впровадження нововведень в промисловості та інноваційної політики в регіоні” (номер державної реєстрації 0102U001978) полягає в формуванні варіантів підвищення економічного та науково-технічного потенціалів Одеської області (п.2.3), особливостей економічної оцінки інвестиційних проектів (п. 3.3); при виконанні теми “Розробка стратегії, оновлення виробничого потенціалу в промисловості” (номер державної реєстрації 0102U001977) автором сформовані концептуальні підходи до зміни технологічної системи.
Дослідження, проведені пошукувачем, безпосередньо повязані з планами оновлення виробництва на ВАТ “Котовське зернопереробне підприємство”, оцінкою інвестиційних проектів в оновленні продукції на цьому підприємстві.
Мета і задачі дослідження. Мета дослідження полягає в розвитку комплексного підходу до дослідження економічної суті інвестицій, вдосконалення методики визначення їх ефективності, дослідженні факторів інвестиційного середовища, обґрунтуванні методики визначення підприємницького ризику, розробці пропозицій із пріоритетних напрямів інвестування у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості, сформуванні ефективної інвестиційної стратегії для її розвитку в умовах ринкових трансформацій з урахуванням специфічних соціально-економічних, науково-технологічних та регіональних особливостей функціонування.
Досягнення зазначеної мети дослідження обумовило необхідність вирішення таких основних задач:
базуючись на аналізі точок зору сучасних учених-економістів та напрямків сучасного інвестиційного процесу в країні, дослідити сучасний склад інвестицій у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості регіону;
проаналізувати існуючі методичні підходи до оцінки ефективності інвестицій у сучасних умовах та розроблено методичні підходи до процесу підвищення інвестиційної привабливості господарчого комплексу регіону;
дослідити економічні умови розвитку борошномельно-крупяної та комбікормової промисловості, виділяючи в них інвестиційні та організаційно-економічні аспекти;
впровадити в практику субєктів господарювання борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості загальновизначену методику оцінки інвестиційних проектів;
створити модель визначення підприємницького ризику при оцінках інвестиційних проектів в економіці трансформації;
обґрунтувати пріоритетні напрями інвестування у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості та механізм створення сприятливого інвестиційного середовища для розвитку цієї галузі.
Обєктом дослідження є інвестиційний процес у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості України, основні напрями і шляхи підвищення ефективності інвестиційного процесу у галузі.
Предметом дослідження є теоретичні та методичні основи формування пріоритетів ефективного інвестування у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості країни.
Методи дослідження. В роботі використано такі методи: діалектичний, абстрактно-логічний, економіко-статистичний та системно-функціональний методи пізнання економічних процесів. Діалектичний метод дозволив автору проаналізувати розвиток обєкта дослідження протягом останніх чотирнадцяті років, виявити резерви та запропонувати шляхи його подальшого розвитку. Абстрактно-логічним методом відпрацьовані класифікація чинників, котрі впливають на підвищення ефективності розвитку інвестиційного процесу у галузі, методичні підходи до формування складових понятійного апарату досліджуваної категорії. Економіко-статистичний метод застосовувався при вивченні та узагальненні тенденцій і закономірностей динаміки розвитку підприємств галузі на сучасному етапі. Системно-функціональний метод дозволив узагальнити теоретико-методологічні засади підвищення ефективності розвитку борошномельно-крупяної та комбікормової промисловості. В дослідженні також використовувались методи: порівняльного аналізу для порівняння фактичних даних звітного та попередніх років; модельного підходу для визначення підприємницького ризику на підприємствах галузі; експертних оцінок та вартісних підходів при визначенні основних напрямів і шляхів підвищення ефективності розвитку борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості країни в умовах економіки трансформації.
Джерелами інформації стали праці вітчизняних та зарубіжних учених, законодавчі акти Верховної Ради України і постанови Кабінету Міністрів України, дані державної статистичної звітності; проектні та звітні матеріали підприємств харчової галузі.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в такому:
вперше:
- розроблено методичні підходи до оцінки впливу зовнішніх і внутрішніх факторів інвестиційного середовища на ефективність розвитку борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості в сучасних умовах господарювання, які дають змогу з більшою чіткістю визначити основні напрями та шляхи розвитку цієї галузі країни;
- створено модель визначення підприємницького ризику, яка охоплює галузеві підприємства області в залежності від їх кількості та рівня рентабельності;
удосконалено:
- методи визначення основних чинників підвищення ефективності інвестиційного процесу в борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості, особливість яких у порівнянні з наявними полягає у всебічному врахуванні специфічних особливостей сучасної економіки, технологій, організації і управління виробництвом у цій галузі в умовах перехідної економіки;
- підходи до розробки основних напрямів і шляхів підвищення ефективності розвитку інвестиційного процесу в борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості країни; відмінність основних положень цієї позиції порівняно з іншими дослідженнями визначається комплексним поєднанням галузевих і регіональних підходів, визначення співвідношення реальних і фінансових інвестицій, капітального, поточного та інноваційного інвестування;
набуло подальшого розвитку:
- визначення понять, повязаних з інтенсифікацією інвестиційного процесу в промисловості України у сучасних умовах з виділенням низки взаємозалежних явищ і уточненням сутності таких категорій як “інвестиційне середовище”, “інвестиційна привабливість”, “центр проектного фінансування”, “інвестиційний паспорт регіону”;
- формування механізму підвищення інвестиційної привабливості регіону, що передбачає систему заходів і презентаційних матеріалів, що формують привабливий інвестиційний імідж області, що підкреслює її сильні сторони і готовність до ділового співробітництва;
- розробка інструментів формування стратегії діяльності господарюючого субєкта, включаючи інвестиційну стратегію, з урахуванням особливостей сучасного етапу розвитку борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості та характеристик його життєвого циклу.
Практичне значення одержаних результатів. Теоретичні дослідження, які виконані в рамках дисертації, складають основу наукових положень і висновків стосовно підвищення ефективності розвитку та функціонування борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості в Україні. Практична цінність отриманих результатів полягає в тому, що вони є підґрунтям для прийняття рішень при виборі інвестиційного проекту, для науково забезпеченого передпланового дослідження практичних заходів інвестиційного характеру.
Методичні рекомендації з формування інвестиційного проекту реконструкції крупяного цеху використані для виробництва крупяних пластівців на ВАТ “Котовське зернопереробне підприємство” (акт від 29.05.2003 р.), також при формуванні планів розвитку харчових підприємств: ВАТ “Чубівський комбінат хлібопродуктів” (довідка №118 від 03.06.2003 р.), Виконавчий комітет Іллічівської міської Ради Одеської області (довідка №19-723 від 27.05.2005 р.).
Основні положення дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі в ОНУ ім. І. Мечникова, при викладанні дисциплін “Інвестиційна діяльність”, “Фінанси підприємства”, “Інноваційний менеджмент” у системі підготовки фахівців вищої школи (довідка № 425 від 08.06.2005 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійно виконаною науковою роботою, в якій викладено персональний авторський підхід і особисто отримані ним теоретичні та практичні результати щодо обґрунтування ефективності інвестиційного процесу і є його внеском у розвиток економічної науки, зокрема в таку її галузь, як економіка промисловості. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використані лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи здобувача (уточнення наведені у списку наукових публікацій автора за темою дисертації).
Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дисертації були розглянуті і схвалені на наукових і науково-практичних конференціях. Про результати роботи доповідалось на всеукраїнській конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики” (м. Дніпропетровськ, 2003 р.) та міжнародних: “Актуальні проблеми фінансового менеджменту на підприємствах” (м. Донецьк, 2003 р.), “Научно-техническое развитие: экономика, технологии, управление” (м. Київ, 2003 р.), “Трансформація ринкових відносин в Україні: організаційно-правові та економічні проблеми” (м. Одеса, 2003 р.).
Наукові результати дослідження обговорені й одержали позитивну оцінку на наукових семінарах в ОНУ ім. І. Мечникова.
Публікації. За темою дисертації опубліковано 10 статей у наукових виданнях обсягом 4,3 д.а., з них 3,9 д.а. належить особисто автору, з них 8 статей опубліковані в фахових виданнях (серед яких 5 - є особистими).
Структура та обсяг роботи. Дисертаційне дослідження загальним обсягом 232 сторінок складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 268 найменувань та 2 додатків на 11 сторінках. Дисертація містить 16 рисунків і 56 таблиць на 20 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ
У першому розділі “Теоретичні та методологічні основи дослідження ефективності інвестиційного процесу в умовах сучасної економіки” проведено теоретичний аналіз категорій “інвестиція”, “виробництво”, “інвестиційна діяльність”, “інвестиційний комплекс”, “інвестиційна сфера”, “інвестиційна політика”, “інвестиційний клімат”, “інвестиційне середовище”, досліджено класичні і сучасні підходи до визначення сутності інвестицій і капітальних вкладень. Досліджено сучасний склад інвестицій на підприємствах борошномельно-крупяної та комбікормової промисловості.
Для обліку, аналізу і підвищення ефективності інвестиційного процесу необхідна науково-обгрунтована класифікація як на макро,- мезо,- так і на мікрорівнях.
Найбільш розповсюджений поділ інвестицій за обєктами вкладень не має єдиної точки зору. Одні автори ділять інвестиції на реальні, фінансові і матеріальні, інші на реальні і фінансові. Друга точка зору здається нам більш прийнятною, оскільки інвестиції у нематеріальні активи, в кінцевому підсумку знаходять своє відображення і тісно повязані з реальними. Крім того, інноваційні інвестиції у нематеріальні активи можуть здійснюватись як для розвитку технологічного потенціалу, так і для подальшого продажу даних активів з одночасним їх використанням для розвитку виробництва. Тому доцільно ділити інвестиції на реальні та фінансові. До складу реальних інвестицій борошномельно-крупяної та комбікормової промисловості пропонується включати такі види: капітальні, поточні (підтримка діючих потужностей і вкладення в оборотні виробничі активи) та інноваційні інвестиції (у інноваційні продукти та в інтелектуальні цінності). Дана форма інвестицій є обовязковою і бажаною. До складу фінансових інвестицій борошномельно-крупяної і комбікормової промисловості пропонується включати: цінні папери та грошові інвестиції (депозитні вклади).
Проведені дослідження існуючих класифікацій інвестицій за різними ознаками дали дисертанту змогу обґрунтувати класифікацію інвестицій у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості на рівні субєкта економічної діяльності (рис. 1).
Одним із таких принципів є оцінка повернення інвестиційного капіталу на основі показника грошового потоку. При цьому показник грошового потоку
Рис. 1.
Рис. 1. Пріоритети використання інвестиційного потенціалу у борошномельно-крупяній і комбікормовій промисловості
при оцінці може прийматися диференційованим за окремими роками інвестиційного проекту, або як середньорічний.
Другим принципом оцінки є обовязкове приведення до теперішньої вартості як інвестованого капіталу, так і сум грошового потоку. Третім принципом оцінки є вибір диференційованої ставки процента (дисконтної ставки) в процесі дисконтування грошового потоку для різних інвестиційних проектів. Четвертим принципом є варіація форм використовуваної ставки процента для дисконтування в залежності від цілей оцінки.
Враховуючи зміни, які трапляються з введенням міжнародних вимог до бухгалтерського обліку, дисертант пропонує також включати до показників економічної ефективності інвестиційного процесу такі показники:
За даними Одеського облстатуправління спостерігалось нарощування обсягів інвестицій в основний капітал (на 37,1 %), але меншими темпами, ніж за 2002 р. (на 40,6 %) В цілому в країні за даними Держкомстату України: 2003 р. ,2 %, 2002 р. ,4 %. В роботі пропонується терміново розробити програму підвищення інвестиційної привабливості Одеської області, яка передбачає законодавче забезпечення залучення інвестицій, а також систему заходів та презентаційних матеріалів щодо формування привабливого інвестиційного іміджу Одеської області, підкреслюючи її сильні боки і готовність до ділової співпраці (рис. 2).
Також пропонується аналіз усіх інвестиційних пропозицій, які є в області від стадії їх проробки (від бізнес-ідей до готових проектів): профілю ініціаторів проектів (уряд, муніципальна влада, підприємства, підприємці). На цій стадії відкидаються ті проекти, які є нереалістичними. Подальша робота з пропозиціями буде полягати в їх групуванні: за галузями, за обсягом потрібних інвестицій, за профілем ініціаторів, за рівнем проробки.
Необхідно цілеспрямовано будувати роботу в області щодо підготовки спеціалістів з проектного фінансування таким чином, щоб підготовлені кадри не були “розсіяні” по різних підприємствах та установах. Має необхідний сенс сформувати невелику постійно діючу команду спеціалістів, яка б змогла авто-
c0
c3 edf4-
c4 :
cf
c2
ca f2f0
cc
cc
cc - ff
d0. 2.
b2:
e1, , , ,
cd e0f0 -
b2 eded