Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки України
Вінницький торговельно-економічний інститут
КНТЕУ
Звіт
з курсу "Маркетингові дослідження"
на тему:
"Дослідження коньячних виробів ТМ “Жан-Жак”"
м . Вінниця 2008
Зміст
Вступ
Анкетування
Фокус-група
Порядок організації груп
Інтерв'ювання
Отримані результати
Висновки і рекомендації
Додатки
Бібліографія
Вступ
Історія коньяку почалася в XVI столітті, коли у Франції в департаменті Шарант місцеві винороби стали провадити таку кількість легкого виноградного вина, що збувати його на території країни було нелегко. У цих умовах дуже активно став розвиватися експорт виноградних вин в Англію, Швецію, Норвегію й інші європейські країни. Однак з`ясувалося, що вони погано переносять зміни температури під час перевезення, що тривала порою багато місяців. Було вирішено вдатися до вже відомого способу концентрації алкоголю в провині - дистиляції (перегонка провина в більше міцний дистилят - коньячний спирт). Вийшов алкогольний напій називаний "бренди", від голландського branwin - "палене вино". Це спиртне перевозили в дубових бочках і воно не псувалося при транспортуванні.
Винороби вважали, що споживач зможе розбавити продукт і одержати знову вино в повному обсязі. Цей продукт, розведений водою, називали брендуайн (brandewijn). Бренди з Коньяку стало користуватися величезним попитом у голландських торговців, як вигідний для обміну товар і в голландських матросів, що вживали його під час плавання. Однак згодом сам коньячний спирт, витриманий у дубових бочках так сподобався виробникам, що придбав статус самостійного напою. До кінця XVII століття нідерландські й англійські винороби вже почали вивозити простий коньячний спирт без усяких добавок.
Як і будь-яка значна подія, походження коньяку сталася обростати легендами. Так, в одній з них говориться, що уродженець міста Бордоіль якийсь шевальє де ла Круа-Мароне пішовши з військової служби, зайнявся улюбленою справою - перегонкою провина. Він так любив цю справу, що пристрастився до низькоградусному спирту. Один раз у гарячковому маренні йому приснилося, що диявол, щоб відняти в нього душу, кинув його в окріп, але не одержав потрібного результату. Тоді він кинув його знову.
Прокинувшись, шевальє зробив те ж саме зі своїм вином. Так і вийшов коньяк - результат подвійної перегонки провина. Друга гарна легенда говорить, що вже в першій половині XVI на врочистому одруженні французького короля Генріха II c Катериною Медичі італійським послом серед звичайних дарунків було піднесено виноградного бренди - коньяк.
Але яким би не було істинне походження коньяку, але згодом центром виробництва цього напою стало місто Коньяк недалеко від Парижа, що згодом дало ім`я всієї області Шарант. Це місто вже наприкінці середньовіччя став великим торговим центром. Одним із занять місцевих жителів було виноградарство й виготовлення білих шарантських вин, які в XV - XVI століттях стали користуватися популярністю у фламандських і голландських купців, що купували їх і перепродували в інші країни Європи. в ті часи часто відбувалися війни, що робило торгівлю нестабільної й один раз бренди, призначене для продажу, вимушено провело кілька років у дубових бочках. Коли нарешті-той їхній уміст спробували, очевидними стали зміни, що відбувалися за ці роки: зменшилася міцність напою, зате аромат став більше насиченим, змінилися також смак і кольори. Новий напій мав більше тонкий витончений смак і більше високою якістю в порівнянні з іншими бренди, він швидко став популярним і одержав назву "коньяк".
Проходив час, удосконалювалися методи перегонки вин, їх купажування й зберігання. Напої типу коньяку стали провадитися в багатьох країнах, але донині Франція (точніше департаменти Приморська Шаранта й Шаранта) залишається визнаною країною класичного виробництва коньяку.
Метою дослідження є:
Дане дослідження здійснюється з метою визначення головних проблем повязаних з певними недоліками діяльності виробника чи якості продукції, а також визначення найбільшого сегменту покупців.
Анкетування
Метод анкетного опитування поширений у світовій практиці дослідження ринку. Його використовують при дослідженні попиту, споживацьких якостей товарів, тенденцій у ставленні покупців до цих якостей і товару взагалі, при аналізі покупців ( за віком, рівнем доходів, соціальним становищем), ефективності реклами, реакції на нові товари і т. д. Анкетні данні відображають субєктивні оцінки опитуваних щодо товарів, їх якості, можливості придбання, а також характеристики самих покупців. Але, правильно використовуючи дані, математичні закони великих чисел і спеціальні вибіркові методи, можна отримати вірогідну інформацію щодо досліджуваних обєктів. Важливою умовою для здобуття такої інформації є кількість змісту та запитань анкети, варіантів відповідей на них, достатня і правильна вибірка респондентів, що заповнили анкету.
Вихідним моментом маркетингових досліджень з використанням анкет є встановлення цілей дослідження, які впливають як на вибір самого методу анкетування, так і на розробку анкети, отримання результатів обробки анкет, вибір методу виконання розрахунків. цілями дослідження можуть бути вивчення попиту на товари, споживацьких уподобань щодо марок і властивостей товару, виявлення соціально-демографічних характеристик покупців тощо.
Розробка змісту анкети один із відповідальних етапів дослідження. Близько 20-30% помилок в інформації, отриманій від респондентів, повязані з неправильно сформульованими питаннями, варіантами відповідей на них і т. п. Тому в розробці анкет беруть участь різні спеціалісти: маркетологи, дослідники, соціологи, виробники, системні аналітики та програмісти.
Складаючи анкету, доцільно дотримуватися певних вимог. Так, форма анкети має бути простою і легко читатися, а кількість запитань не перевищувати 10. Анкета з більшою кількістю запитань втомлює респондента, зменшує його зацікавленість і активність. Важливим є дотримання послідовності запитань: спочатку базова інформація, потім класифікаційні дані, а насамкінець - ідентифікація респондента.
Фокус-група
Для проведення фокус-групи важливо визначити цільову групу клієнтів, для яких буде проводитися це дослідження. Усередині групи клієнти повинні бути однаковими за критерієм відбору. Можна відібрати декілька груп, з кожною з них провести фокус-групу, і отримані результати порівняти між собою.
Оптимальна кількість клієнтів в одній фокусі-групі чоловік. Більша кількість веде до формальності висловлень через брак часу. Менша кількість клієнтів у групі може не дати всього діапазону думок клієнтів про товар.
Порядок організації груп
При наборі груп важливо дотримання принципу випадкового потрапляння. Клієнти в групу набираються випадковим чином, але тільки ті, які відповідають виділеним критеріям відбору.
У фокус-групі можуть бути використані наступні методи:
Матеріали фокус-групи можуть фіксуватися як записами на папері (пишуть самі учасники під час індивідуального тестування) так і записами на відеокамеру, диктофон.
Основні можливості вивчення поведінки споживача методом “фокус-група”:
1. Оцінка потреб. Виявлення існуючих мотиваційних причин з метою наступного представлення продукту, послуги, ідеї як повноцінного засобу для задоволення виявлених потреб.
. Оцінка мотивації споживача в процесі пошуку й обробки інформації про продукт, послугу, ідею. Контроль за впливом усного обміну інформацією між споживачами у ставленні до продукту, послуги, ідеї і власного досвіду. Контроль за зміною поведінки споживача і відношенням до продукту, послуги, ідеї під впливом реклами.
. Оцінка обслуговування різних категорій споживачів у процесі покупки продукту, товару, ідеї для правильної інтерпретації даних про продаж.
. Оцінка мотивації різних цільових груп споживачів (частини генеральної сукупності, що рекламодавець хоче охопити для досягнення максимального ефекту при заданому бюджеті, з огляду на такі зміни, як демографія, стиль життя, орієнтація при покупці на продукт, медіа переваги).
. Відношення до дизайну упаковки продукту. Різні форми упаковки продукту, концепції дизайну і точки зору про це обговорюються в групах потенційних споживачів. Метою такої фокуса-групи є вибір з безлічі декількох варіантів найбільш прийнятних упаковок, що потім можуть бути оцінені за допомогою опитування. У даному випадку фокус-група більш краща, тому що вона дозволяє самим дизайнерам спостерігати за учасниками фокус-групи і стимулює появу нових ідей.
. Пояснення ідентифікації і визначення причин проблем ідентифікації. При проведенні фокуса-групи серед людей, що користуються даним продуктом, намагаються зрозуміти, чому визначений сорт даного продукту не має попиту в даному регіоні, тоді як в іншому регіоні він розкуповується добре.
. Висування гіпотез на підготовчому етапі комплексного дослідження. Метод фокус-група є загальноприйнятим засобом висування гіпотез, що потім перевіряються в кількісних дослідженнях.
Основною метою проведення фокус-групи було переконання респондентів, що фірмовий спортивний одяг є поєднанням якості, зручності, практичності та привабливого вигляду.
Завдяки проведенню фокус-групи ми:
Інтервювання
Інтервю являє собою особливий підметод маркетингового опитування. Це проведена за визначеним планом бесіда, що припускає прямий контакт інтервюера з респондентом, при чому запис відповідей ведеться або безпосередньо інтервюером або механічно.
Інтервювання служить джерелом інформації з переважної більшості проблем, що вивчаються у маркетинговому дослідженні. Це стосується вивчення обсягів, структур і сегментів ринків, мотивації до споживання тих або інших товарів або послуг, аналізу ефективності реклами тощо. Слід зазначити, що інтервю нерідко використовується як додатковий метод, за допомогою якого уточнюється інформація, отримана у процесі анкетного опитування.
Основний різновид інтервю, використовуваний в маркетинговому дослідженні - це, безумовно, особисте інтервю. Інтервю може бути як не стандартизованим, вільним, так і стандартизованим, опитувальний лист для якого відрізняється деякими особливостями порівняно з тим, що застосовується при анкетних опитуваннях.
Телефонне інтервю - це бесіда ,проведена інтервюером з респондентом по телефону, яка має певну специфіку.
Глибинне інтервю належить до групи якісних методів і використовується, в першу чергу, в ситуаціях, коли респонденти не хочуть або не мають можливості відповісти на питання, тому що вони здаються занадто особистими, стосуються їхньої самооцінки і престижу, нарешті, коли люби не можуть чітко усвідомити своє ставлення до досліджуваної проблеми.
Отримані результати
Анкетування:
Отже, згідно отриманих результатів анкетування, можна зробити наступні висновки:
1.72%- опитаних вживають алкогольні напої.
2.28% - взагалі не вживають алкогольні напої.
1). 38% опитаних вживають усі види алкогольних напоїв включаючи коньячні вироби;
2). 23% вживають виключно слабо алкогольні напої;
). 15% вживають лише коньячні вироби.
1.Коктебель-20%
.Тиса-14%
.Грінвіч-19%
.Одесса-16%
.Ай-Петрі-13%
.Жан-Жак-18%
1.Ціна-26%
.Якість-25%
.Зірковість-20%
.Марка-22%
.Зовнішній вигляд-7%
Фокус-група:
Основною метою проведення фокус-групи було переконання респондентів, що Тм “Жан-Жак” є одним з провідних виробником коньячних виробів.
Завдяки проведенню фокус-групи ми:
Інтервювання:
Підчас проведення особистого інтервю, установилися певні психологічні відносини, що дозволили отримати специфічну "глибинну" інформацію ( про мотивацію споживання коньячних виробів), яку майже неможливо одержати в ході анкетного опитування.
Висновки і рекомендації
Провівши маркетингові дослідження та опрацювавши отримані дані, можна сказати, що:
Враховуючи дані, які були зібрані підчас проведення маркетингових досліджень, можна запропонувати деякі вдосконалення для ТМ “Жан-Жак”
Додатки
ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ МД
№ п/п |
Назва напрямку |
Вид та метод дослідження |
Місце проведення |
Строки виконання |
Відповідальний |
Примітки |
Визначення проблеми та цілей дослідження |
.10. .10. 2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
||||
Визначення типів і способів дослідження |
.10 .11.2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
||||
Складання опитувального листа |
.11. .11.2008 |
. Єсіна О, Патинська П. |
||||
Вибір місця проведення анкетування та визначення цільової аудиторії |
.11. .11.2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
||||
Проведення фокус-групи |
Кабінетне дослідження |
ВТЕІ КНТЕУ |
.11.2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
||
Визначення попиту на товари різних ТМ |
Польові дослідження (анкетування); кабінетні дослідження (телефонне опитування) |
Магазини |
.11. .11.2008 |
Єсіна О, Патинська П.. |
Анкетування і спілкування з потенційними споживачами продукції |
|
Обробка та аналіз отриманих даних |
.11. .11.2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
||||
Підготовка звіту та розробка рекомендацій |
.11. .12.2008 |
Єсіна О, Патинська П. |
Бібліографія