У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

20 р Плешівський Я

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

Львівський коледж Державного університету телекомунікацій

             Розглянуто

на засіданні циклової комісії

обслуговування комп’ютерної

техніки протокол

№ __ від _______ 20__р.

Голова циклової комісії

______________ Кужій Л.І.

           Затверджую

Заступник директора з НВР

"___" ___________ 20__ р.

__________ Плешівський Я.М.

Навчальна дисципліна “Архітектура комп’ютерів ”

Інструкція до

Лабораторної роботи № 13

Інсталяція ПЗ. Деінсталяція ПЗ. Обслуговування системи

Укладачі:

__________________Стахів В.М.

Львів 2013 р.

  1.  Мета:
  •  Вивчити і закріпити знання та основні аспекти роботи, а також отримати практичні навички інсталяції операційної системи Windows XP.
  •  Вивчити і закріпити знання та основні аспекти роботи, а також отримати практичні навички інсталяції та використання програм MS Office 2003 та Symantec AntiVirus.
  •  Освоїти прийоми роботи з діагностичними  програмами загального  призначення

   2. Вхідний контроль:

  1.  За які функції відповідає операційна система?
  2.  Яку кількість операційних, антивірусних, офісних систем можна встановити одночасно на один комп’ютер?
  3.  Як визначити куди встановлювати програмне забезпечення?

3. Теоретична частина

Типи програмного забезпечення. Сукупність програм і супроводжуючої їх документації, призначена для рішення завдань на ПК, називається програмне забезпечення (ПЗ) (software). Програмне забезпечення ділиться на системне й прикладне. Програмне забезпечення, необхідне для керування комп’ютером, для створення й підтримки виконання інших програм користувача, а також для надання користувачеві набору всіляких послуг, називається системним програмним забезпеченням (system software). Системне програмне забезпечення можна класифікувати в такий спосіб: операційні системи, сервісні системи, програмно-інструментальні засоби й системи технічного обслуговування. У наборі системних програмних продуктів головне місце займають ОС (operating system).

    Операційна система (ОС) – сукупність програм, які керують роботою всіх пристроїв ПК і процесом виконання ПП. ОС бере на себе виконання таких операцій, як контроль працездатності обладнання ПК; виконання процедури початкового завантаження; керування роботою всіх пристроїв ПК; керування файловою системою; взаємодія користувача із ПК; завантаження й виконання прикладних програм; розподіл ресурсів ПК, таких, як оперативна пам’ять, процесорний час і периферійні пристрої між прикладними програмами.

    Головними відмінними рисами сучасних ОС є:

багатозадачність – здатність забезпечувати виконання декількох програм одночасно;

розвинутий графічний користувацький інтерфейс;

використання всіх можливостей, які надаються сучасними мікропроцесорами;

стійкість у роботі й захищеність;

повна незалежність від апаратури ( підтримка всіх видів дисплеїв і принтерів);

сумісність із усіма видами додатків, розробленими для MS-DOS.

До числа таких ОС насамперед відносяться: Windows 9х фірми MS, Windows NT (NT – Hew Technology – „нова технологія”) фірми MS, OS/2 War фірми IBM, операційні системи сімейства UNIX.

    Сервісні системи розширюють можливості ОС, надаючи користувачеві, а також виконуваним програмам набір різноманітних додаткових послуг. До сервісних систем відносять оболонки, утиліти й операційні середовища.

    Оболонка операційної системи – це програмний продукт, що робить спілкування користувача з комп’ютером більш комфортним. У зв’язку з недосконалістю користувацького інтерфейсу операційних систем сімейства DOS було розроблено кілька операційних оболонок. Найбільшу популярність серед користувачів ПК одержала операційна оболонка Norton Commander, створена компанією Peter Norton Computing.

    Утиліти – це службові програми, які надають користувачеві ряд додаткових послуг.  Під утилітами розуміють спеціальні системні програми, з  потужністю яких можна як обслуговувати саму ОС, так і готувати для роботи носії даних, виконувати перекодування даних, здійснювати оптимізацію розміщення даних на носії і про переводити деякі інші роботи, пов’язані з обслуговуванням обчислювач ний системи. До утиліт слід віднести і програму розбиття накопичувача на магнітних дисках на розділи, і програму форматування, і програму перенесення основних системних файлів самої ОС. Також до утиліт відносяться і відомі комплекси програм від фірми Symantec, що носять ім’я Пітера Нортона (творця цієї фірми і співавтора популярного набору утиліт для перших IBM PC). Природно, що утиліти можуть працювати тільки у відповідному операційному середовищі.

    До утиліт відносять наступні програмні засоби: дискові компресори; дискові дефрагментаторы; програми резервного копіювання даних; архіватори; програми, оптимізуючі використання оперативної пам’яті; програми захисту й відновлення даних; антивірусні програми й ін. Розходження між операційними оболонками й операційними середовищами досить умовні. У ряді літературних джерел вони стерті, тому що операційне середовище має всі ознаки оболонки, за винятком того, що остання не формує нового середовища виконання програм. Це є функцією лише операційної системи. У свою чергу, операційне середовище не можна назвати операційною системою, тому що вона не може функціонувати самостійно. Виходячи із цього операційне середовище можна назвати повнофункціональною надбудовою над ОС. Найбільш відомими операційними середовищами є системи Windows 3.1 і Windows for Workgroups (Windows для робочих груп), які функціонують поверх DOS, при цьому Windows for Workgroups є мережевим розширенням Windows 3.1.

    Операційні системи. На сьогодні найпоширенішими ОС для ПК, робочих станцій і серверів є наступні: UNIX, MS DOS, OS/2, WINDOWS, LINUX, MAC, VAX/VMS.

    Операційна система WINDOWS. Найпоширенішою ОС для ПК є WINDOWS, створена фірмою Microsoft. На сьогодні WINDOWS поряд з IBM-сумісними ПК є одною з найпоширеніших технологічних платформ. WINDOWS у версіях WINDOWS-95, WINDOWS-98, WINDOWS-2000 - це 32 розрядна багатозадачна ОС.

В цій ОС використовуються:

    1) робочі вікна, призначені для різних ПП;

    2) випливаючі вікна повідомлень програми і отримання реакції користувача,

    3) діалогові вікна, через які здійснюється основний ввід інформації в програму.

    Яскравою зовнішньою ознакою WINDOWS є багатовіконний графічний інтерфейс. Вікно - це частина екрану монітора, яка є полем дії програми. Відображення вводу управляючих команд і інформації в програму, а також вивід зображень і даних з неї відбувається через вікно. Для позначення об’єктів, програм, операцій, опцій вибору використовуються піктограми. Піктограми - це  графічні символи, які асоціативно нагадують те, що вони позначають.

    Поряд з графічним інтерфейсом важливою рисою WINDOWS є багатозадачність. Одночасно можуть виконуватися декілька різних програм або копій однієї і тої ж програми. Наприклад, користувач може одночасно використовувати текстовий процесор, базу даних, програму для графічного представлення даних і електронні таблиці.

    Сучасні версії Windows реалізують механізм віртуального простору. Його суть полягає в тому, що користувачу надається віртуальний (можливий, але реально не існуючий) адресний простір, що визначається 32-х розрядною довжиною адреси (4 Гбайти) розміщення в пам’яті комп’ютера. В той же час фізична ОП може бути значно меншою (одиниці - десятки Мбайт). Інформація, що не поміщається в фізичній ОП, знаходиться на дисковому запам’ятовуючому пристрої.

4. Завдання:

4.1.Увімкнути комп'ютер. Переконатись в наявності піктограми Windows XP Setup.

4.2.Ознайомитися з описом методики інсталяції операційної системи Windows XP.

4.3. Змоделювати інсталяцію операційної системи Windows XP.

4.4.  Проінформувати викладача про завершення роботи.

4.5. Продемонструвати на комп’ютері та пояснити результати виконання   завдання.

4.6. Інсталювати програму MS Office 2003.

4.7. Інсталювати програму Symantec AntiVirus

4.8. Продіагностувати на віруси за допомогою програми Symantec AntiVirus  задану викладачем частину ПЕОМ.

4.9. Проінформувати викладача про завершення роботи.

4.10. Продемонструвати на комп’ютері та пояснити результати виконання  отриманих завдань.

4.11. Оформити звіт.

5. Обладнання:

5.1. Персональний комп’ютер;

5.2. Емулятор операційної системи;

5.3. Програмне забезпечення (відповідно до завдання).

5.4. Завантажувальна дискета з ДОС.

5.5. Програма debug.exe

 

6. Хід виконання роботи

1. Інсталяція операційної системи Windows XP

Емулятор операційної системи Windows XP запускається шляхом подвійного натискання лівою кнопкою миші на піктограмі Windows XP Setup. З’являється заставка, де можна вибрати встановлення, відновлення  Windows XP або вихід з процедури інсталяції.

    При виборі інсталяції і вводу команди Enter з’являється опис системи  Windows XP з розміщеним внизу нього меню.

    Після вводу команди F8 з’являється меню вибору диску комп’ютера, на який має бути встановлена операційна система Windows XP.

    Після вводу Enter з‘являється меню вибору методу форматування диску комп’ютера.

    При виборі форматування за допомогою файлової системи NTFS здійснюється процес форматування вибраного диску комп’ютера. Після цього моделюється процес інсталяції операційної системи Windows XP .

    Після натискання на клавішу Next з’являється меню, де можна задати ім’я користувача та найменування установи, де знаходиться комп’ютер.

    Після натискання на клавушу Next відкривається меню вводу реєстраційного коду програми .

    Після натискання на клавішу Next відкривається меню вводу та підтвердження пароля.

    Після натискання на клавішу Next  з’являється меню вводу дати, часу і часового поясу, де знаходиться комп’ютер.

    Після натискання на клавішу Next відкривається меню вибору автоматичного або ручного встановленя мережевого програмного забезпечення.

    Після натискання на клавішу Next з’являється меню вибору імені для комп’ютера, на який встановлюється Windows XP, як одного з комп’ютерів певної мережі або групи комп’ютерів.

    Після натискання на клавішу Next процес моделювання інсталяції Windows XP завершується .

2. Інсталяція програми MS Office 2003.

    Для інсталяції програми MS Offiсe 2003 необхідно два рази натиснути  лівою кнопкою миші на піктограмі setup.

В результаті цього з’явиться вікно. У цьому вікні можна додати або видалити певні елементи MS Offiсe 2003, якщо ця програма встановлена, перевстановити або полагодити її або видалити програму. Якщо вибрати першу опцію і натиснути клавішу Next (далі), з’явиться вікно. У цьому вікні можна вибрати елементи MS Offiсe 2003, що можуть бути інстальовані, зокрема програми набору та редактування тексту, формул та рисунків  Word і Excel, програму оформлення презентацій PowerPoint, а також програму роботи з електронною почтою Outlook. Якщо MS Offiсe 2003 на комп’ютері не встановлено, для її встановлення слід натиснути клавішу Next, видиму у цьому випадку. Інакше MS Offiсe 2003 можна модернізувати шляхом натискання на піктограму Update. В результаті відкриється вікно. Після успішного завершення модернізації  (інсталяції) MS Offiсe 2003 з’являється вікно.  Програми Word, Excel, PowerPoint та Outlook можна запускати шляхом подвійного натискання на їх піктограми, за шляхом Пуск\Всі програми\MS Office 2003.  Вказані піктограми також можуть бути скопійовані на робочий стіл .

3. Інсталяція програми Antivirus Symantec.

    Розглянемо процедуру інсталяції та використання антивірусної програми Symantec Antivirus. Файл Setup програми Symantec Antivirus знаходиться у папці Sav Corp 8.1. Після запуску Setup з’являється вікно, показане на рис. 1. Для встановлення Symantec Antivirus треба натиснути клавіші Install Symantec AntiVirus та Install AntiVirus Client (рис. 2). Після цього з’являється вікно, подане на рис. 3,  а потім вікно, показане на рис. 4.   Після натискання

Рис. 1.  

 

Рис. 2.  

Рис. 3.

Рис. 4.

клавішу Next з’явиться вікно, подане на рис. 5, в якому треба відмітити напис “I accept the terms in the license agreement” і натиснути на клавішу Next. Після цього відкривається вікно, показане на рис. 6, де слід відмітити напис Microsoft Exchange/Outlook і натиснути клавішу Next. У новому вікні (рис. 7) треба натиснути на клавішу Next, активізувавши  перед цим піктограму Change, якщо треба змінити місце знаходження програми Symantec AntiVirus. У новому вікні (рис. 8) треба відмітити відповідний варіант (Unmanaged) і натиснути клавішу Next, після чого з’являється вікно, показане на рис. 9, в якому слід натиснути клавішу Next. Клавішу Next треба натиснути також і в наступному вікні (рис. 10).  З’являється вікно, показане на рис. 11, в якому треба натиснути клавішу Install (встановити). Після цього програма Symantec AntiVirus буде встановлена (рис. 12).

Рис. 5.

Рис. 6.

Рис. 7.

Рис. 8.

Рис. 9.

Рис. 10.  

Рис. 11.

Рис.12.

4. Тестування ПК засобами ОС

4.1. Порядок тестування

1.1. Перевірка виконання процедури POST.

1.1.1.  Завантажити ПК в режимі ДОС

1.1.2.  Запустити програму debug.exe

1.1.3.  Виконати наступну команду:

 G=FFFF:0

1.2. Тестування засобами ОС - перевірка працездатності системного динаміка.

1.2.1.  Виконати пункти 1.1.1 -1.1.2

1.2.2.  Послідовно набрати команди:

 I 61 – рахувати дані з порту 61h і запам'ятати значення даних записаних в порт (D)

 O  61 D+3 – вывести в порт 61Н (порт динаміка) значення на 3 більше, що знаходиться в нім (D+3)

 Виключення динаміка по команді  O 61 D

1.3. Тестування засобами ОС - методика перевірки НГМД

1.3.1.  Виконати пункти 1.1.1 -1.1.2

1.3.2.  Перевірити  можливість  управління НГМД  шляхом  перевірки  можливості  включення  

двигуна. Для цього послідовно набрати команди:

 O  3F2  10 – активация НГМД, включення двигуна.

 Виключення двигуна по команді  O 3F2  0

1.3.3.  Перевірити   правильність    запису даних   на диск для чого,    виконати  наступні дії:

 Створити в пам'яті з адреси 100h контрольний файл розміром 512 байт (200h), що містить значення AAh, шляхом набору команди:

-  F CS: 100 L 200 АА  

 Записати інформацію з пам'яті на 29 (1Dh) сектор дискети в приводі А (0)  

-  W CS: 100 0 1D 1  

 Рахувати інформацію з диска А в пам'ять за адресою 300h

-  L CS: 300 0 1D 1, де 100 – адреса пам'яті, 0 – номер дисковода (А), 1D – номер початкового сектора, 1  - число прочитуваних секторів.

 Для перевірки якості запасу на диск виконати проглядання записаних даних командою:

-  С 100 L200 300, де 100- початкова адреса пам'яті з тестовим записом, 200-длинна області, 300 початкова адреса пам'яті з отриманим записом (записували 512байт -200h). За наявності відмінностей даних в областях будуть виведені адреси сразличными даними.

1.3.4.  Скласти послідовність команд для перевірки правильності запису даних в 32 сектор накопичувача А. Проверіть правильність роботи команд.

1.4. Тестування засобами ОС -видеоадаптера

1.4.1.  Виконати пункти 1.1.1 -1.1.2

1.4.2.  Перевірити   правильність    запису даних  у відеопам'ять і їх відображення на  екрані монітора за допомогою стандартної процедури виведення символу – переривання  int10h   для  чого,  виконати наступні дії:

 Перевести програму debug.exe у режим введення команд асемблера в пам'ять з адреси 200h

-  A 200

 Набрати тестову програму, що забезпечує забивання екрану символом «!»:

Команда  Операнд  коментарі

mov  cx,1000   

mov  ах,0e21  21h – код символу !

Int  10  Виклик переривання int10h

Loop  203   

Int  20  Повернення в програму debug.exe

 Запустити програму на виконання командою

-  G=200

1.4.3.  Скласти послідовність команд що забезпечують забивання екрану символом «D»

(код 44h). Перевірити правильність роботи команд.

1.5. Тестування засобами ОС – відеопамяті

1.5.1.  Виконати пункти 1.1.1 -1.1.2

1.5.2.  Перевірити    правильність    безпосереднього  запису  даних  у  відеопам'ять  і  їх відображення на екрані монітора для чого,  виконати наступні дії:

 Набрати команду

-  F B800:0000 L1000 41 05 42 15 43 85, де В800:0000 початок області відеопам'яті, 1000

– протяжність області, 41, 42, 43, код символу А, В, З – відповідно, 05, 15, 85-

код атрибутів символу.  

1.5.3.  Скласти  послідовність  команд  що забезпечують  запис  у  відеопам'ять символів  «K», «I», «K». (коди 4Вh і 49h). Перевірити правильність роботи команд.

1.6. Тестування засобами ОС – елементів пам'яті ПК

1.6.1.  Виконати пункти 1.1.1 -1.1.2

1.6.2.  Перевірити    правильність    запису  даних  в  пам'ять  ПК  для чого,    виконати наступні дії:

Виконати запис в пам'ять коди Ааh  для чого набрати команду:

-  F 100 L4000 AA, де 100 початкова адреса пам'яті, L4000 протяжність області пам'яті (16384 байт), символ АА.

Перевірити правильність запису даних в елементи пам'яті, для чого набрати команду:

-  D 100 L4000

1.6.3.  Скласти  послідовність  команд  що забезпечують  перевірку  правильності  запису  даних  в  область  пам'яті  ПК  з  адреси  200h,  протяжність  області  16К.

Перевірити правильність роботи команд.

4.2.  Звіт повинен містити:

4.2.1. Тема роботи.

4.2.2. Мета роботи.

4.2.3. Використовуване в роботі устаткування.

4.2.4. Перелік команд програми DEBUG.EXE

4.2.5. Складені  послідовності  команд  для  тестування  елементів ПК  п.п  1.3.4,  1.4.3, 1.5.3,1.6.3.

4.2.6. Вивід про  роботу.

7. Підготовка до виконання роботи.

  •  Підготувати бланк звіту з роботи;
  •  Опрацювати теоретичний матеріал за темою роботи;
  •  Використовуючи теоретичний матеріал дати відповіді на контрольні запитання.

8. Оформлення звіту

  •  Мета роботи.
  •  Завдання.
  •  Висновки по роботі.

9. Вихідний контроль

1. Які профілактичні методи комп’ютера Ви знаєте?

2. Який допустимий мінімум вільної памяті потрібен для оптимальної роботи операційної системи?

3. Перелічіть типи операційних систем і дайте їм загальну характеристику про кожну з них окремо.

4. Чому заборонено використовувати не ліцензійний продукт – з апаратної точки зору, обгрунтуйте!?

5. Які існують рівні тестуючих програм?

6. У чому полягає процес тестування ПК?

7. Як існують області пам'яті їх призначення і розподіл?

8. Як реалізується першочерговий запуск програми BIOS при включенні ПК?  

10. Перелік посилань:

  1.  Скотт Мюллер. Модернизация и ремонт ПК. -М.: Вильямс. –1344 с. 2005.
  2.  Г.Г.Злобін, Р.Є.Рикалюк Архітектура та апаратне забезпечення ПЕОМ: Навч. посібник/.- Київ: Каравела, 2006.- 304с
  3.  У. Таненбаум. Архитектура компьютера – Санкт-Петербург. 699 с. 2005.
  4.  Степаненко О.С. Сборка, модернизация и ремонт ПК. -М. – 672 с. 2005.
  5.  Пройдо В.Л. Архитектура IВМ и систем: учебник для вузов. – Санкт-Петербург.: Питер. –718 с. 2006.
  6.  Вильям Столлингс. Структура, организация и архитектура компьютерных систем. –М. –896с. – 2002

Додаткова та довідникова література

  1.  Ресурси глобальної мережі Інтернет.

Самостійна робота студента (4 год):

Профілактика ПК. Порівняння ліцензійного і не ліцензійного продукту.




1. Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів позааудиторна робота Актуальність тем
2. Политология
3.  Бацко Олександр Сергійович Власюк В
4. Философия как форма мировоззрения
5. Разработка и оптимизация управленческих решений
6. Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон
7. Эмми Лейбурн Монумент 1
8. Разработка виртуальной лаборатории для поиска минимального маршрута
9. 1 Определение потребности в основном капитале Таблица 1
10. Реферат- Пневмония