Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 7.2. Загальні основи ринку. Субєкти ринкової економіки.
План лекції:
1. Інфраструктура ринку це система державних, приватних і суспільних інститутів (організацій, установ), що обслуговують інтереси субєктів ринкових відносин і забезпечують їх ефективну взаємодію.
Функції інфраструктури:
Ці функції реалізуються через відповідні елементи ринкової інфраструктури, які можна згрупувати у такі блоки:
І. Організаційно-технічний: товарні біржі, аукціони, торговельно-промислові палати, ярмарки, транспортні комунікації тощо.
ІІ. Фінансово-кредитний: банки, фондові і валютні біржі, страхові та інвестиційні компанії, фонди профспілок та інших громадських організацій, ломбарди.
ІІІ. Державно-герулятивний: біржі праці, ліцензування, оподаткування, митна система.
IV. Організаційно-дослідний та інформативний: науково-дослідні інститути, що вивчають ринкові проблеми, консалтингові компанії, інформаційні центри та агентства, рекламні агентства, спеціальні навчальні заклади.
2. Домогосподарство це первинна економічна ланка суспільства, що базується на приватній власності і веде спільне домашнє господарство на принципах взаємодопомоги, забезпечує, в основному, відтворення основної продуктивної сили, а побічно виробництво й інших окремих факторів виробництва, реалізуючи при цьому власні, колективні та суспільні економічні потреби та інтереси.
Функції домогосподарств:
Доходи та витрати домогосподарств
Головне джерело доходів це доходи від ресурсів, які домогосподарства постачають суспільному виробництву, або ж доходи від факторів виробництва. Статистика України видокремлює такі статті доходів населення:
Споживання домогосподарства це придбання товарів особистого користування, тобто купівля продуктів харчування, одягу, взуття, меблів, предметів культури і побуту, автомобілів, витрати на соціально-культурні та побутові послуги.
Заощадження це та частина доходу домогосподарства, що не сплачується у вигляді податку та не витрачається на купівлю товарів особистого споживання.
3. Заробітна плата це ціна, що виплачується за використання праці. Вона як економічна категорія розвинутих товарно-ринкових відносин виражає вартість товару робоча сила і оплату за працю, за витрати й результати її, що визнані ринком.
Форми заробітної плати:
Системи заробітної плати:
Номінальна зар. плата це сума, яку працівник одержує за годину, день, місяць.
Реальна зар. плата виражається в сумі товарів і послуг, які працівник може придбати на свою грошову заробітну плату.
4. Підприємство це самостійний господарюючий субєкт, який забезпечує виробництво товарів і послуг, здійснює науково-дослідну і комерційну діяльність з метою привласнення прибутку.
Функції підприємства:
І. Організаційно-технічні функції
ІІ. Організаційно-економічні функції
Види підприємств:
І. за формою власності:
ІІ. за організаційною формою:
ІІІ. за розміром:
IV. за сферами діяльності:
V. за місцем і роллю на ринку:
VI. за метою і характером діяльності:
VII. за характером економічної діяльності:
5. Банки установи, що акумулюють грошові кошти і нагромадження та здійснюють кредитно-розрахункові й інші операції.
Класифікація банків:
Види банків: емісійний (центральний, в Україні Національний), комерційний, інвестиційний, іпотечний, інноваційний, ощадний.