Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Проекти розрізняються за масштабами, термінів реалізації, якістю розробки та здійснення, розміром використовуваних ресурсів, місцем здійснення та ін Різноманіття проектів в реальному житті надзвичайно велика, і вони можуть бути класифіковані за різними підставами.
Такими підставами або ознаками класифікації проектів можуть бути:
• сфера діяльності, в якій здійснюється проект і яка визначає тип проекту;
• склад та структура проекту, його предметна область, що визначає клас проекту;
• розміри проекту, кількість учасників, ступінь впливу на навколишній світ що визначає масштаб проекту;
• тривалість реалізації проекту, що визначає тривалість проекту;
• ступінь фінансової, технологічної, технічної, організаційної та іншої складності проекту, що визначає складність проекту.
Розрізняються типи проектів: організаційні, економічні, соціальні, технічні, змішані. Організаційні проекти зазвичай пов'язані з реформуванням підприємств, створенням нової організації, підприємства, суб'єкта господарювання, проведенням якого-небудь заходу (конференції, форуму, симпозіуму, семінару та ін.)
Їх основні відмінні риси:
• цілі проекту визначені, однак вони трудноізмеріми кількісно, так як спрямовані на організаційне поліпшення системи;
• термін виконання та тривалість здійснення задаються попередньо;
• ресурси виділяються у міру можливості;
• витрати на проект піддаються ретельному контролю з точки зору економічності їх здійснення, часто потрібно коректування в процесі реалізації проекту.
Економічні проекти пов'язані з реструктуризацією підприємств, санацією, приватизацією, вдосконаленням податкової системи, митних правил і т.п.
Їх особливості в наступному:
• попередньо намічаються головні, кінцеві цілі, які в ході реалізації проекту можуть коригуватися;
• намічені терміни реалізації проекту і окремих його складових часто коригуються;
• витрати визначаються приблизно, але контролюються постійно і жорстко.
Соціальні проекти пов'язані з вирішенням соціальних проблем. Це може бути вдосконалення соціального забезпечення, пенсійного законодавства, ліквідація наслідків природних явищ і соціальних потрясінь.
Їх специфіка:
• цілі намічаються в загальному, але в міру розробки проекту, досягнення проміжних результатів коригуються, при цьому кількісна та якісна оцінка проектів нерідко утруднена;
• як терміни, так і загальна тривалість проекту чітко не можуть бути визначені і носять імовірнісний характер;
• витрати на проект в основному залежать від бюджетних можливостей республіканських (федеральних) і регіональних, місцевих органів влади;
• ресурси на проект виділяються в міру необхідності, але в рамках можливого.
Проекти цього типу володіють найбільшою невизначеністю.
Технічні проекти пов'язані з розробкою нового продукту (конструкції, виду, типу). Їх особливості:
• головна кінцева мета проекту чітко визначена, хоча у міру реалізації окремі підцілі можуть уточнюватися;
• терміни завершення, тривалість проекту чітко визначаються заздалегідь, їх намагаються дотримуватися, але не виключаються і коректування;
• чітке планування витрат;
• обмеження при плануванні проекту і його реалізації пов'язані з лімітом виробничих потужностей.
Проекти поділяються на класи: монопроект, мультіпроект, мегапроект.
Монопроект - окремий проект різного типу, виду і масштабу.
Мультіпроект - комплексний проект, що складається з декількох монопроектов.
Мегапроект - це цільові програми розвитку регіонів, галузей. Він включає кілька мульти-і монопроектов.
За масштабами проекти діляться на малі проекти та мегапроекти.
Малі проекти невеликі за обсягом, прості за структурою, мають мало учасників. Вони допускають ряд спрощень при розробці та реалізації:
• координація робіт здійснюється однією особою;
• члени команди управління проектом забезпечують взаємозамінність;
• графіки реалізації проекту максимально прості;
• кожен член команди чітко знає свої завдання і обсяг робіт;
• реалізує проект той же склад команди (виконавців), який і починав роботу над проектом, здійснював його розробку, планування та проектування.
Мегапроекти - це цільові програми. Вони містять безліч взаємопов'язаних проектів, об'єднаних спільною метою, ресурсами і часом здійснення. Такі цільові програми можуть бути міжнародними, національними, галузевими, міжгалузевими, регіональними, міжрегіональними. Їх бюджети досягають сотень мільйонів доларів і більше.
Такі програми формуються і координуються на державному та міждержавному рівнях. Загальна тривалість реалізації може становити 5-7 років і більше. Управління мегапроекту вимагає врахування численних факторів і тому дуже складне. Йому притаманні такі риси:
• наявність великої кількості різних виконавців, що спеціалізуються на різноманітних видах робіт, і, отже, необхідність координації їх діяльності;
• обов'язковий облік економічних та соціальних умов реалізації проекту в даний час і в даному місці;
• виділення розробки концепції проекту у самостійну фазу;
• оновлення плану проекту на різних стадіях його реалізації;
• врахування специфіки та унікальності проекту;
• необхідність розробки різних планів реалізації проекту - від стратегічних до оперативних;
• обов'язковий облік факторів ризику і непевного характеру багатьох показників;
• постійний моніторинг проекту та постійне оновлення всіх його елементів.
За тривалості проекти класифікуються на коротко-, середньо-і довгострокові.
Короткострокові проекти (до 2 років) мають ту особливість, що замовник зацікавлений в швидкому завершенні проекту й охоче йде на деяке збільшення його фактичної вартості. При цьому максимально скорочується звітність, обирається мінімальне число підрядників, використовуються найбільш прості графіки реалізації, відповідальність покладається на одну особу, зміни в ході реалізації - мінімальні.
Середньо-і довгострокові проекти таких особливостей не мають.
Складність проекту пов'язана з багатьма обставинами, серед яких вимога високої якості виконання, обмеженість ресурсів - фінансових , Трудових, часових і т.д. Практично всі проекти є інвестиційними, тобто вимагають інвестування, вкладення грошових коштів. Це вимагає підвищеної уваги до фінансово-економічної стороні проекту, яка відповідає його оцінки та експертизи.
Поєднати основні функції управління проектами з інструментарієм, який для цього застосовується, можна за допомогою моделі управління проектами (рис. 2.1), на описанні якої ми і спинимося.
Ефективність проекту залежить від рішень на кожній стадії його здійснення, причому неправильне вихідне розуміння цілей спричиняє по ланцюжку помилки у постановці задач та у визначенні обсягу робіт за проектом, що, в свою чергу, призводить до втрат часу і коштів. Встановлення цілей проекту передбачає дотримання таких правил:
результат проекту повинен бути чітко окреслений (обсяг робіт);
проект має здійснюватися у визначеному зовнішньому середовищі (учасники);
повинні бути встановлені терміни проекту (строки);
бюджет проекту не повинен перевищувати заданої величини (затрати);
продукт має задовольняти визначеним стандартам (якість);
необхідно мати справу з надійними, гнучкими і стабільними постачальниками і підрядчиками (ресурси).
Цей список можна продовжити. Проте, щоб основні вимоги не були взаємовиключаючими, всі вони повинні бути погоджені на ранніх стадіях проекту.
Цілі проекту й основні його характеристики фіксуються у так званому формулярі проекту (табл. 2.1) як результат першої фази проектного менеджменту вибору узгодження проекту (див. розділ 1).
Після встановлення цілей і зясування основних вимог до проекту та його результатів в управлінні проектом починається фаза планування. Для декомпозиції проекту на доступні для огляду (на етапі планування) і керовані (на етапі реалізації) частини використовується робоча структура проекту WBS (Woгk Bгeakdown Structure). Вона відповідає на запитання «Що треба зробити за проектом?». Залежно від масштабу проекту кількість рівнів декомпозиції може бути різною, аж до виокремлення робіт, готових для включення в сіткову модель.
Формування WBS логічно тягне за собою запитання «А хто виконуватиме ці роботи?», відповіддю на яке є створення організаційної структури проекту OBS (Organization Breakdown Structure). Вона визначає відносини між учасниками проекту, їх відповідальність і повноваження в процесі реалізації проекту. Існує два види організаційної структури:
зовнішня оргструктура проекту визначає відносини між менеджером проекту і членами проектної команди та функціональними керівниками і службами у фірмі;
внутрішня оргструктура проекту характеризує відносини між менеджером проекту й учасниками його групи.
Залежно від типу проекту, його масштабів і характеру в його реалізації можуть взяти участь від одного до декількох десятків, навіть сотень організацій. У кожній з них свої функції, ступінь участі в проекті.
Зазвичай це такі учасники: замовник, інвестор, проектувальник, постачальник, підрядчик, менеджер проекту, команда проекту, консультанти.
Замовник майбутній власник і користувач результатів проекту. Це може бути фізична або юридична особа, одна чи декілька організацій.
Замовниками можуть бути інвестори, а також інші фізичні та юридичні особи, уповноважені інвесторами здійснювати реалізацію інвестиційних проектів.
Інвестор особа, що вкладає гроші у проект. Іноді він і замовник це одна й та сама особа. Якщо ні, то інвестор укладає договір із замовником, контролює виконання контрактів і здійснює розрахунки з іншими учасниками проекту.
Проектувальник спеціалізовані проектні організації, котрі розробляють проектно-кошторисну документацію.
Постачальник особа, що відповідає за матеріально-технічне забезпечення проекту.
Підрядчик особа, яка несе відповідальність і виконує роботи за проектом відповідно до контракту.
Менеджер проекту особа, якій делеговано повноваження щодо управління роботами за проектом: планування, контроль, координацію роботи учасників проекту.
Команда проекту організаційна структура, очолювана менеджером проекту і створювана на період здійснення проекту з метою ефективного досягнення його цілей.
Опис професій, якщо цього вимагають масштаби проекту, деталізує організаційну структуру проекту. Він повинен включати назву професії, її стислу характеристику, регламентацію відповідальності й повноважень. Цей опис може бути доповнено проектними процедурами чи робочими інструкціями і складатися з інформації про те, кому підзвітна дана особа, хто підзвітний даній особі, за що вона відповідає і які повноваження має.
Оскільки найпоширенішою формою проектних структур є матрична організаційна структура, якій притаманна подвійна підпорядкованість членів проектної команди проектному менеджеру і керівникові функціонального підрозділу, то інструментом, який дозволяє вирішувати можливі проблеми і суперечки, виступає матриця відповідальності, що повязує структуру робіт і відповідальність персоналу, дає відповідь на запитання «Хто що робить і за що відповідає?».
Після цього значно легше здійснюється наступний блок планування планування термінів виконання проектних робіт складанням укрупнених сіткових графіків, обчисленням їх параметрів методом критичного шляху з подальшою розробкою діаграм Гантта як інструментів календарного планування. По кожній роботі графіка визначаються ресурси, які поєднуються в ресурсні гістограми. Оцінені в грошах затрати подаються в часі у вигляді бананоподібної кривої. На цьому планування завершується, оскільки визначено, як досягатимуться всі проектні цілі.
На етапі реалізації проекту домінує функція контролю. Система контролю встановлює основу для спостереження, оцінки й приведення початкового плану у відповідність зі змінами, що відбулися. Контроль тісно повязаний із системою звітності й оцінки. Звітність встановлює інформаційну систему проекту, що дозволяє контролювати процес його виконання і чисельно оцінювати його результативність. Основним методом оцінки проекту є метод скоригованого бюджету (Earned Value), який дає змогу визначити рівень виконання проектних робіт щодо встановлених термінів, обсягів і затрат. Він передбачає можливість використання так званих S-подібних кривих як інструменту прогнозування остаточних строків і затрат за проектом.
Таким чином, у моделі управління проектом зведені разом цілі, функції та інструменти проектного менеджменту, які узагальнені у таблицях 2.2, 2.3.