Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Сучасна клітинна теорія

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

Тема: Сучасна клітинна теорія. Цитотехнології. Стовбурові клітини. Взаємодія клітин.

Мета: порівняти клітинну теорію, сформульовану в 1839 році Т.Шванном і сучасну клітинну теорію. Ознайомитися із досягненнями цитотехнології. З’ясувати значення стовбурових клітин. Вивчити які є види взаємодії клітин.

План

  1.  Сучасна клітинна теорія
  2.  Цитотехнології. Досягнення цитотехнології
  3.  Взаємодія клітин
  4.  Стовбурові клітини

1. Сучасна клітинна теорія

Основні положення клітинної теорії, сформульованої у 1839 році Т.Шванном

Основні положення сучасної клітинної теорії

  1.  Усі організми складаються з однакових частин — клітин; вони утворюються і ростуть за одними й тими самими законами.

  1.  Загальний принцип розвитку для елементарних частин організму — утворення клітин.

  1.  Кожна клітина в певних межах є індивідуумом. Але ці індивідууми діють спільно, так що виникає гармонійне ціле. Усі тканини складаються із клітин.

  1.  Процеси, які виникають у клітинах рослин, можуть бути зведені до таких: 1) виникнення нових клітин;

2) збільшення розміру клітини;

3) перетворення клітинного вмісту на потовщення клітинної стінки.

  1.  Клітина — основна одиниця будови й розвитку всіх живих організмів, найменша одиниця живого.

  1.  Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за своєю будовою, хімічним складом, основними проявами життєдіяльності й обміну речовин.

  1.  Розмноження клітин відбувається шляхом їх поділу, і кожна нова клітина утворюється в результаті поділу материнської клітини.

4. У складних багатоклітинних організмах клітини спеціалізовані за виконуваними функціями й утворюють тканини; із тканин складаються органи, які нерозривно взаємопов'язані й підпорядковані нервовим і гуморальним системам регуляції.

2. Цитотехнології. Досягнення цитотехнології

1. Клональне мікророзмноження

Одним із досягнень клітинної інженерії рослин є клональне мікророзмноження рослин на основі культури тканин. Цей метод ґрунтується на дивовижній властивості рослин: з окремої клітини чи шматочка тканини за певних умов може вирости ціла рослина, здатна нормально рости і розвиватися. Завдяки цьому методу з невеликої частини рослини можна отримати до 1 млн. рослин за рік.

Клональне мікророзмноження використовується для швидкого розмноження рідкісних, цінних сортів сільськогосподарських культур та для створення нових сортів.

Методи клітинної інженерії дозволяють значно прискорити селекційний процес при виведенні нових сортів хлібних злаків та інших важливих сільськогосподарських культур. Термін їх отримання зменшується до 3—4 років, тоді як за умови застосування звичайних методів селекції на цей процес витрачається 10—12 років.

2. Метод злиття клітин

Ще одним перспективним способом виведення нових сортів цінних сільськогосподарських культур є метод злиття клітин, що дозволяє отримувати гібриди, які не можуть бути створені звичайним шляхом схрещування через бар'єр міжвидової несумісності. Методом злиття клітин отримані, наприклад, гібриди різних видів картоплі, томатів, ріпаку й турнепсу.

3. Калусом

 Принципом штучного вирощування клітин рослин на живильних середовищах є вирощування у вигляді суспензії в рідкому живильному середовищі або калусної культури на твердому живильному середовищі.

Калусом називають недиференційовані клітини, з яких може розвинутися ціла рослина. У біології рослин калусом називають також клітини, що утворюються на рановій поверхні рослини. Калусна тканина сприяє заростанню ран.

3. Взаємодія клітин

Велику кількість процесів, що відбуваються в багатоклітинних організмах, контролюють гормони. У людини й інших ссавців їх відомо кілька десятків. Гормони є не лише у хребетних, а й у високорозвинених безхребетних тварин: молюсків, ракоподібних, комах.

Клітини рослин також можуть виробляти гормони (фітогормони), які регулюють і координують індивідуальний розвиток: ауксини, гібереліни, цитокініни. Фітогормони виробляються в тканинах, що ростуть інтенсивно: у кінчиках коренів, верхівках стебел, у молодих листках, а потім током рідини переносяться до інших частин рослини, стимулюючи їхній ріст і розвиток.

Особливу роль у регуляції функцій відіграють нейрони — клітини нервової системи. Вони передають одна одній сигнали як за допомогою прямої електричної взаємодії через спеціальні клітинні контакти, так і через хімічні речовини — медіатори, що виробляються нервовими і рецепторними клітинами.

Регуляція діяльності клітин багатоклітинного організму виражається і в контролі за участю клітин у мітотичних поділах. У міру розвитку зародка більшість клітин поступово спеціалізуються на виконанні тих чи інших функцій і перестають ділитися.

Клітини, що зберегли в дорослому організмі здатність розмножуватися і диференціюватися у певному напрямі, називаються стовбуровими. Після кожного поділу стовбурової клітини одна з новоутворених починає диференціюватися у спеціалізовану клітину, а друга залишається у стовбуровій лінії.

4. Стовбурові клітини

Клітини, здатні трансформуватися в різні типи біологічних тканин в організмі, називають стовбуровими. Стовбурові клітини мають деякі спільні характеристики, що відрізняють їх від інших клітин. Вони здатні самі підтримувати свої властивості і якості «диференціюватися в різні спеціалізовані клітини. Завдяки цьому стовбурові клітини дозволяють відновлювати всі функціональні елементи тканини.

Відкриття стовбурових клітин змінило уявлення учених про організацію тканин і про механізми відновлювальних процесів у них. З'явилася надія за допомогою стовбурових клітин позбутися хвороб, пов'язаних із незворотним пошкодженням тканин. Це, наприклад, хвороба Альцгеймера, при якій деградує тканина мозку; діабет, спричинений порушенням острівців Лангерганса у підшлунковій залозі; цироз, пов'язаний із переродженням тканини печінки.

Щоб пересаджувати стовбурові клітини, їх необхідно вміти вирощувати і вирізняти, але зробити це дуже складно.

Питання для самоконтролю:

  1.  Що є спільного і відмінного в сучасній клітинній теорії і тій, що була створена у ХІХ ст.?
  2.  Як використовуються калусні культури?
  3.  Яку практичну корисність дає клональне розмноження рослин на основі культури тканин?
  4.  У чому полягають переваги клітинної інженерії?
  5.  З якою метою застосовуються методи культивування і клонування клітин на спеціально дібраних середовищах?
  6.  Яке значення можуть мати стовбурові клітини для лікування хвороб, пов’язаних із незворотним пошкодженням тканин?
  7.  Як здійснюється взаємодія клітин багатоклітинних організмів?




1. Управління інноваційними проектами Студент Керівник Київ НУХТ 2008 Зміст роз
2. ВІДГУК Балути Марії Сергіївни 1993 р
3. Полет голубя Коломбины.
4. социолог диссидент эмигрировавший из СССР не понаслышке знает уголовный мир Сибири
5. Тема сообщения едина как для доклада так и для эссе
6. Программы поощрения и стимулирования постоянных гостей в гостиницах
7. Сургутский государственный университет ХантыМансийского автономного округа Югры Химикотехнологич
8. Планирование организационных систем
9. Предпосылки создания и будущее новой европейской валюты - евро
10. Смольный собор 7 августа среда
11.  ; ОСНОВНЫЕ ИНСТРУКЦИИ ПРОГРАММЕ SSEMBLER
12.  Практический навык- оценка биохимического исследования крови Общий билирубин ~ 205 мкмоль-л Прямой ~ 170 м
13. Реферат- Интеграл Пуассона
14. Реферат- Міжгалузеві комплекси та виробнича інфраструктура регіонів
15.  Творческий раздел
16. ФРАНКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ НАФТИ І ГАЗУ ЛІГОЦЬКИЙ МИКОЛА ВОЛОДИМИРОВИЧ
17. Категории методы и функции политологии
18. Устройства вводавывода измерительной информации
19. Дефицит государственного бюджета
20. 00 вторник 18