Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Лекція 4
Тема: Вставка графічних обєктів та математичних формул у середовищі MS Word 2010
Мета: Ознайомитися зі вставкою графічних обєктів та математичних формул у текстовому редакторі Word. Здобути навички вставки рисунків та створення й редагування математичних формул у середовищі MS Word
План лекції
1. Вставка графічних обєктів у документ
Під час створення текстового документа іноді виникає необхідність вставити до нього графічне зображення, яке ілюструє зміст тексту (рисунок, фотографія, схема, діаграма тощо) або графічно оздоблює документ (рамки, розділювачі, графічні маркери списків, логотипи тощо).
У текстовий документ можна вставити як векторні, так і растрові зображення. Їх можна знайти в колекції Microsoft ClipАrt, яка створена розробниками MS Office і входить до однойменного пакета програм, у різноманітних колекціях графічних зображень на зовнішніх носіях, в Інтернеті, у власних цифрових фотоальбомах та ін. Також це можуть бути обєкти WordArt і SmartArt , які створюються засобами Word 2010.
Для вставлення графічних зображень у документ використовують елементи керування групи Зображення вкладки Вставлення (див. рис. 4.1):
Рис. 4.1. Елементи керування вставленням графічних зображень
Вставлення графічних зображень з файлів
Для вставлення в текстовий документ графічного зображення з файлу, який зберігається на зовнішньому носії, слід виконати Вставлення Зображення Рисунок. Після цього в діалоговому вікні Вставлення рисунка (рис. 4.2) вибрати потрібний файл.
Для зручності пошуку файлу та його попереднього перегляду рекомендується у вікні Вставлення рисунка встановити режим подання обєктів у вікні у вигляді ескізів.
У разі потреби можна звузити коло пошуку, задавши формат файлу, його імя чи місце зберігання.
Зображення з файлу вставляється в поточне місце документа подвійним клацанням на ескізі. Або можна у вікні Вставлення рисунка вибрати файл, а потім кнопку Вставити в нижній частині вікна.
Рис. 4.2. Вікно Вставлення рисунка
2. Вставка рисунків або картинок з колекції
Колекція Microsoft Office містить велику кількість мультимедійних обєктів (кліпів): картинки, фотографії, звуки та відеофрагменти. Усі зображення в колекції розподілені за певними групами: Будівлі, Люди, Освіта та ін. Кожне зображення описується деякими ключовими словами, наприклад, учні, посуд, дерева, техніка тощо, за якими ці зображення можна знайти в колекції.
Для вставлення в текстовий документ графічного зображення з цієї колекції потрібно виконати ВставленняЗображенняГрафіка.
Ці дії відкривають область Картинки (рис. 4.3), яка надає можливість здійснювати пошук потрібних зображень і переглядати ескізи знайдених. Для цього в текстовому полі Шукати потрібно вказати ключові слова для пошуку (наприклад, люди, спорт), імя або шаблон імені файлу.
Рис. 4.3. Область завдань Картинки
Щоб звузити коло пошуку, у списку Шукати можна вибрати, в яких колекціях шукати потрібний файл (наприклад, Усі колекції), а у списку Шукати обєкти вибрати тип мультимедійного обєкта картинки, фотографії чи ін. Коли потрібні значення параметрів пошуку встановлено, слід вибрати кнопку Почати. Ескізи знайдених зображень, які відповідають умові пошуку, будуть відображені в полі результатів пошуку.
Щоб вставити знайдене зображення в документ, потрібно встановити курсор у те місце документа, куди додається зображення, і вибрати ескіз потрібної картинки в області Картинки або перетягнути ескіз картинки в потрібне місце.
Коли потрібна картинка знайдена, її можна вставити в документ перетягуванням з вікна колекції в потрібне місце або використавши Буфер обміну.
Відповідні команди для роботи з Буфером обміну розміщені в меню Редагування цього самого вікна та в контекстному меню ескізу зображення.
Здійснювати пошук потрібних картинок можна і в Інтернеті. Для цього потрібно вибрати посилання Картинки на сайті Office Online, яке знаходиться в нижній частині області Картинки, або кнопку Кліпи в Інтернеті на панелі інструментів вікна Колекція кліпів.
3. Автофігури та дії над ними
Щоб створити рисунок або складну фігуру, до файлу можна додати одну фігуру або поєднати кілька фігур. Серед доступних фігур є лінії, основні геометричні фігури, стрілки, фігури для формул, блок-схеми, зірки, банери та виноски.
Після додавання фігур можна заповнити їх текстом, маркірованими чи нумерованими списками або застосувати експрес-стилі.
Для додавання фігур слід:
Рис. 4.4. Додавання фігур до текстового документу
Експрес-стилі поєднують різні параметри форматування, які відображаються в ескізах у колекції експрес-стилів, розташованій у групі Стилі фігур. Якщо навести вказівник на ескіз експрес-стилю, можна побачити, як Стиль фігури (або експрес-стиль) вплине на фігуру.
Для заміни однієї фігури іншою:
4. Написи. Форматування тексту в написах
У програмі Word можна додавати, копіювати та видаляти текстові поля. Текстове поле це обєкт, який дає змогу розміщувати та вводити текст будь-де в документі.
Для додавання напису на вкладці Вставлення у групі Текст натисніть кнопку Текстове полу і виберіть пункт Накреслити текстове поле (див. рис. 4.5).
Рис. 4.5. Додавання напису
Клацніть документ і перетягніть вказівник миші, щоб визначити необхідний розмір текстового поля. Щоб додати текст до текстового поля, клацніть усередині нього та введіть потрібний текст або вставте його з буфера обміну.
Якщо текстові поля не вдається надрукувати, переконайтеся, що встановлено прапорець Друкувати рисунки, створені у Word. Для цього відкрийте вкладку Файл і виберіть пункт Параметри Word. Після цього виберіть пункт Відображення та в розділі Параметри друку встановіть прапорець Друкувати рисунки, створені у Word.
Щоб відформатувати текст у текстовому полі, виділіть текст, а потім на вкладці Основне у групі Шрифт застосуйте потрібні параметри форматування.
Щоб перемістити текстове поле, клацніть його, а потім, коли курсор матиме вигляд чотирибічної стрілки , перетягніть текстове поле в потрібне місце.
Крім того, також можете змінити або видалити рамку текстового поля чи фігури.
Якщо в документі створено кілька текстових полів, їх можна звязати так, щоб текст з одного поля перетікав в інше. Для цього виберіть одне з текстових полів і послідовно відкрийте вкладки Знаряддя для написів і Формат. Після цього у групі Текст натисніть кнопку Установити звязок (рис. 4.6).
Рис. 4.6. Встановлення звязку між написами
Текстове поле можна скопіювати:
5. Редагування та форматування графічних зображень у текстовому документі. Вкладка Засоби креслення: Формат, групування та розгрупування обєктів.
Вставлені в текстовий документ графічні зображення можна редагувати і форматувати.
Перед тим, як виконувати будь-які операції з рисунком, його потрібно виділити, вибравши вказівником. Навколо виділеного зображення зявляється контур у вигляді тонкої рамки з маркерами змінення розмірів, а для деяких графічних зображень і маркер обертання.
Наведення вказівника на один із цих маркерів змінює вигляд вказівника на двосторонню стрілку, яка вказує напрями можливого переміщення. Переміщення маркера в цих напрямах приводить до відповідної зміни розмірів рисунка. Використовуючи маркер обертання, обєкт можна повернути на довільний кут.
Операції копіювання, переміщення, видалення вставлених графічних зображень у текстовому документі виконуються відомими вам способами: використовуючи елементи керування Стрічки, команди контекстного меню, сполучення клавіш та ін. Перемістити або скопіювати обєкт в інше місце документа можна і перетягуванням; за такого способу вигляд вказівника стає таким .
Слід памятати, що вставлене зображення приєднується до оточуючого тексту і, якщо абзац, який містить це зображення, переміщується в інше місце документа, то рисунок пересувається разом з ним.
Форматування графічних зображень виконується з використанням елементів керування тимчасової вкладки Формат (рис. 4.7), яка автоматично зявляється на Стрічці в розділі Знаряддя для зображення при виділенні рисунка.
Рис. 4.7. Вкладка Формат
Призначення елементів керування цієї вкладки наведено в таблиці 4.1. Використання більшості з цих елементів керування супроводжується попереднім динамічним переглядом вибраного формату.
Таблиця 4.1
Призначення елементів керування вкладки Формат розділу Знаряддя для зображення
Назва елемента керування |
Призначення |
Яскравість |
Для відкриття списку зміни рівня яскравості рисунка |
Контрастність |
Для відкриття списку зміни рівня контрастності рисунка |
Перефарбувати |
Для відкриття списку можливих варіантів змінення кольорів рисунка |
Стискання рисунків |
Для відкриття вікна Стискання рисунків, у якому можна зменшити розмір файлів вставлених рисунків за рахунок зменшення роздільної здатності, обтинання непотрібних ділянок для зменшення розміру файлу документа |
Змінити рисунок |
Для відкриття діалогового вікна Вставлення рисунка для заміни поточного зображення іншим зі збереженням значень параметрів форматування |
Скидання параметрів рисунка |
Для скасування всіх змін у рисунку, які були зроблені після його вставлення в документ, за винятком стискання |
Стилі рисунка |
Для вибору стилю оформлення рисунка з готової колекції стилів |
Форма рисунка |
Для відкриття списку графічних примітивів Word 2010 з метою вибору форми контуру рисунка |
Межі рисунка |
Для відкриття вікна для вибору кольору, товщини, штриха ліній контуру рисунка |
Ефекти для рисунків |
Для відкриття списку ефектів оформлення рисунка (тінь, обєм, обертання, рельєф, відбиття та ін.) |
Розташування |
Для відкриття списку можливих місць розміщення обєкта на сторінці документа |
На передній план |
Для переміщення рисунка у верхній шар багатошарового зображення. Список цієї кнопки дає змогу вибрати варіанти переміщення: перемістити вперед, помістити перед текстом |
На задній план |
Для переміщення рисунка в нижній шар багатошарового зображення. Список цієї кнопки дає змогу вибрати варіанти переміщення: перемістити назад, помістити за текстом |
Обтікання текстом |
Для відкриття списку способів обтікання рисунка текстом або зміни контуру обтікання (тільки для обтікання за контуром) |
Вирівняти |
Для відкриття списку способів взаємного розташування кількох виділених рисунків на сторінці |
Згрупувати |
Для здійснення операцій над групою обєктів |
Обернути |
Для відкриття списку операцій обертання та відображення обєкта |
Висота |
Для встановлення точних значень висоти зображення |
Ширина |
Для встановлення точних значень ширини зображення |
Обтинання |
Для видалення частин зображення |
Установити значення властивостей зображення можна також і на вкладках діалогового вікна Формат рисунка (рис. 4.8), яке відкривається з контекстного меню рисунка або кнопками відкриття діалогового вікна в групах вкладки Формат.
Рис. 4.8. Вікно Формат рисунка
Якщо в текстовий документ планується вставити кілька графічних обєктів, а потім з них сформувати одне зображення, то бажано розміщувати їх у документі на полотні спеціально виділеній області документа. Полотно встановлює розміри всього зображення на аркуші, допомагає впорядковувати його окремі обєкти, здійснювати редагування.
Вставляють полотно на початку створення зображення за таким алгоритмом:
1. Вибрати місце на сторінці, де буде вставлено полотно.
2. Виконати ВставленняЗображенняФігуриСтворити полотно.
Розміри полотна можна змінити, використовуючи маркери зміни розмірів. Значення інших властивостей полотна (заливки, розташування тощо) можна змінити у вікні Формат полотна, яке відкривається контекстним меню цього обєкта.
Для прискорення роботи можна згрупувати фігури, рисунки або інші обєкти.
Групування дає змогу віддзеркалювати, повертати, переміщати або змінювати розмір усіх фігур або обєктів одночасно, як наче б вони були однією фігурою або обєктом. Також можна змінювати атрибути усіх фігур у групі одночасно, наприклад, змінюючи колір тла або додаючи тінь. Застосувати ефекти до групи як до одного обєкту неможливо, тому певний ефект, наприклад тінь, застосовується до всіх фігур або обєктів у групі, а не до контуру групи. Можна виділити окремий елемент у групі та застосувати атрибут до нього, не розгруповуючи фігури, або створити групу всередині іншої групи, щоб полегшити створення складного креслення.
Групу фігур можна в будь-який час розгрупувати, а потім перегрупувати наново.
Рисунки SmartArt можна вважати автоматично згрупованими фігурами з особливими, автоматичними властивостями розмітки. Якщо перетворити рисунок SmartArt на окремі фігури, буде втрачено доступ до засобів розробки й форматування на вкладках Знаряддя для рисунків SmartArt, у тому числі колекцій «Розмітки», «Змінити кольори» та «Стилі SmartArt». Проте натомість можна буде форматувати окремі фігури за допомогою параметрів на вкладці Засоби малювання. Після перетворення графіки на окремі фігури їх зворотне перетворення на SmartArt неможливе.
Для групування фігур або обєктів слід виконати наступне:
6. Діаграми
У застосунку Microsoft Word 2010 можна вставляти різноманітні види діаграм даних і графіків, наприклад стовпчасті діаграми, лінійні графіки, кругові схеми, гістограми, діаграми з областями, точкові діаграми, біржові діаграми, поверхневі діаграми, кільцеві діаграми, бульбашкові діаграми та пелюсткові графіки.
Діаграми дають велику свободу при роботі над документом, дозволяють дуже зручно представити числові дані, відображує їх в зручному вигляді.
Для додавання діаграми в документ на вкладці Вставлення у групі Зображення клацніть елемент Діаграма. На вибір буде запропоновано безліч типів діаграм (рис. 4.9).
Рис. .4.9. Вибір типу діаграми
Розберемо їх детальніше:
Після натиснення на вибраному типові діаграми натискуйте ОК і діаграма зявиться в документі. Одночасно з цим відкриється вікно Microsoft Excel, де можете змінювати назви категорій і рядів, а також відповідних їм даних.
7. Створення схем. Перетворення рисунків у графічні обєкти.
Програма Word містить функцію креслення, яка називається SmartArt.
Рисунки SmartArt це шаблони, наприклад списки, схеми процесів, організаційні та реляційні діаграми, які полегшують процес створення складних фігур.
Для додавання одного з багатьох видів схем/рисунків SmartArt в документ на вкладці Вставлення у групі Зображення натисніть кнопку SmartArt. Відобразиться діалогове вікно Вибір рисунка SmartArt (рис. 4.10), в якому виберіть потрібний макет і натисніть кнопку ОК.
Рис. 4.10. Діалогове вікно Вибір рисунка SmartArt
Після вставлення рисунка SmartArt відображається розділ Знаряддя для рисунків SmartArt, а до стрічки автоматично додаються вкладки Конструктор і Формат.
На вкладці Конструктор згруповано команди для змінення типу та оформлення рисунка SmartArt.
На вкладці Формат згруповано команди для змінення оформлення та макета фігури.
У вставленій фігурі SmartArt вже передбачено місце для тексту, який можна вводити, використовуючи віконце, що зявляється поряд зі вставленою фігурою.
Після завершення роботи з рисунком SmartArt клацніть поза межами рамки SmartArt. Вікно Введіть текст і розділ Знаряддя для рисунків SmartArt буде приховано.
Рисунок SmartArt це візуальне відображення інформації, яке можна швидко й легко створити за допомогою одного з багатьох різноманітних макетів, щоб ефективно висловити свою думку або ідеї.
Більшість вмісту, який створюється за допомогою програм системи Microsoft Office 2010, це текст, хоча використання ілюстрацій покращує розуміння й запамятовування та спонукає до дій. Створити професійні ілюстрації може бути складно, особливо якщо ви не професійний дизайнер або не можете собі дозволити звернутися до професійного дизайнера. За допомогою рисунків SmartArt можна створювати ілюстрації дизайнерської якості лише кількома клацаннями мишею.
Під час створення рисунка SmartArt пропонується вибрати його тип, наприклад Процес, Структура, Цикл або Звязок. Кожний тип рисунка SmartArt містить кілька різних макетів. Після вибору макета ви можете легко змінити макет або тип рисунка SmartArt на інший. Більшість тексту та іншого вмісту, а також кольорів, стилів, ефектів і форматування тексту буде автоматично перенесено до нового макета.
Під час додавання або редагування тексту в області тексту графічний обєкт SmartArt оновлюється автоматично фігури додаються або видаляються.
Для настроювання структури макета до рисунка SmartArt можна додавати фігури, а також видаляти їх. Наприклад, макет Простий процес містить три фігури, але для вашого процесу може потребуватися дві або пять фігур. Коли ви додаєте або видаляєте фігури та редагуєте текст, упорядкування фігур і кількість тексту в них оновлюється автоматично зі збереженням початкового оформлення та меж макета рисунка SmartArt.
Перш ніж створювати рисунок SmartArt, слід визначити, який тип і макет найкраще відображатимуть дані. Оскільки макет можна швидко й легко змінити, спробуйте різні варіанти макетів (всіх типів), доки не знайдете той, який найкраще ілюструватиме вашу думку. Рисунок має бути зрозумілий і простий. Проекспериментуйте з різними типами, ознайомившись із наведеною нижче таблицею. Список рисунків у цій таблиці не вичерпний, оскільки її призначено, лише щоб допомогти розпочати роботу.
Графічні обєкти SmartArt максимально ефективні, коли кількість фігур і тексту обмежується лише основними моментами. Велика кількість тексту може відвернути увагу від оформлення та ускладнити передавання думки. Проте в деяких макетах, наприклад макеті Трапецієподібний список типу Список, цілком доречно використовувати великі обсяги тексту.
Деякі макети рисунків SmartArt складаються з фіксованої кількості фігур. Наприклад, макет Протиставні стрілки типу Звязок призначено для відображення двох протилежних за змістом ідей або концепцій. Тексту можуть відповідати лише дві фігури, і макет не можна змінити так, щоб відобразити в ньому більше ідей або концепцій.
8. Обєкти WordArt
WordArt це колекція стилів тексту, які можна додавати до документів Office для створення декоративних ефектів, наприклад тексту з тінню або віддзеркаленого (відбитого) тексту.
За допомогою WordArt до документа можна додати спеціальні текстові ефекти, наприклад розтягти заголовок, нахилити текст, вписати текст у задану фігуру або застосувати до нього градієнтну заливку. Такий обєкт WordArt можна переміщувати або розташовувати в документі з метою оформлення документа або виділення певних елементів. Наявний обєкт WordArt можна в будь-який час змінити або додати до нього текст.
Для додавання обєкта WordArt у документ на вкладці Вставлення у групі Текст виберіть елемент Обєкт WordArt і виберіть потрібний стиль WordArt та введіть текст (рис. 4.11).
Рис. 4.11. Додавання обєкта WordArt у документ
При роботі з написами WordArt на стрічці інструментів зявляється спеціалізована вкладка Формат, за допомогою інструментів якої можна, наприклад, встановити тінь для напису тощо.
9. Створення та редагування математичних формул
Microsoft Word 2010 має вбудовану підтримку для створення та редагування формул. У попередніх версіях програми використовувалися надбудови Microsoft Equation 3.0 або Math Type. Надбудова Equation 3.0 входить як до попередніх версій Word, так і до Word 2010. Надбудова Math Type не входить до попередніх версій Word, але її можна придбати окремо.
Якщо формулу, створену в попередній версії Word, потрібно відредагувати в Word 2010, необхідно використовувати ту надбудову, яка застосовувалася для її створення.
Щоб створити формулу, можна скористатися кодами символів Юнікод і записами автовведення математичних символів для заміщення тексту символами.
Під час введення формули у Word її автоматично буде відформатовано належним чином.
Для вставлення формул на вкладці Вставлення у групі Символи клацніть стрілку поруч із кнопкою Рівняння . Потім клацніть потрібну формулу або виберіть пункт Вставити нову формулу, щоб ввести формулу.
Для вставлення часто використовуваних або попередньо відформатованих формул на вкладці Вставлення у групі Символи клацніть стрілку поруч із кнопкою Рівняння та виберіть потрібну формулу.
Якщо потрібно додавання формули до списку часто використовуваних формул, слід виконати наступне: