Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Основні поняття та категорії теми № 6
Ринок як економічна форма організації суспільного виробництва. Ринкова інфраструктура. Ринкові відносини в аграрному секторі економіки
Акції цінні папери без установленого терміну обігу, що засвідчують участь у статутному капіталі акціонерного товариства (АТ), підтверджують членство у цьому товаристві, права на участь в управлінні ним, одержання частини прибутку у вигляді дивідендів, розподіл майна в разі ліквідації АТ. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "акція іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України (435-15) та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств"1.
Аукціон форма організації продажу окремих видів товарів, яка ґрунтується на проведенні публічних торгів; товар на аукціоні продається тому покупцеві, який запропонує найвищу ціну.
"Бики" спекулянти та хеджери, які очікують підвищення цін, скуповуючи угоди, товари та інші цінності.
Біржа регулярно функціонуючий, організаційно визначений оптовий ринок однорідних товарів, на якому укладаються угоди щодо купівлі-продажу великих партій товарів; розрізняють товарні, фондові, валютні біржі, біржі праці тощо.
Біржа валютна біржа, де на регулярній та упорядкованій основі здійснюється купівля-продаж валюти.
Біржа праці установа, яка опосередковує стосунки між роботодавцями та найманою робочою силою, надаючи спеціалізовані послуги з працевлаштування.
Біржа товарна оптовий товарний ринок, характерними ознаками якого є: торгівля товарами за стандартами та зразками, що дає можливість реалізувати не сам товар, а контракт на його поставку; регулярність торгів, які здійснюються за певними правилами; формування цін на основі зіставлення попиту і пропозиції (котирування); свобода вибору контрагента за угодою; стандартизація контрактів і мінімальних партій поставок. Згідно із Законом України "Про товарну біржу" від 10.12.1991 р. № 1956-XII, "товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій"1.
Біржа універсальна біржа, на якій укладаються угоди щодо широкого асортименту товарів.
Біржа фондова організований ринок цінних паперів, що виконує функцію мобілізації грошових засобів для довгострокових інвестицій в економіку та фінансування державних програм.
Біржа фрахтова постійно діючий ринок, на якому укладаються угоди щодо морських перевезень.
Боргові цінні папери цінні папери, що посвідчують відноси-; ни позики і передбачають зобов'язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язань. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ГУ до "боргових цінних паперів належать: а) облігації підприємств; б) державні облігації України; в) облігації місцевих позик; г) ощадні (депозитні) сертифікати; д) векселі"1.
Брокер торговий посередник, який забезпечує укладання угод за бажанням клієнтів і за їхній рахунок та отримує винагороду у вигляді комісійних при укладанні угоди (брокеридж). Згідно із Законом України "Про товарну біржу" від 10.12.1991р. № 1956-XII "брокери є фізичними особами, зареєстрованими на біржі відповідно до її статуту, обов'язки яких полягають у виконанні доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій шляхом підшукування контрактів і поданні здійснюваних ними операцій для реєстрації на біржі"2.
Бюджетний сектор сектор економіки, який фінансується з бюджету, витрачає кошти строго за цільовим призначенням, що пов'язане з виробництвом суспільних благ.
Варант цінний папір, що випускається разом з облігацією чи привілейованою акцією і надає їхнім власникам право на додаткові пільги у визначений час.
Ваучер майновий купон; документ, який засвідчує право на участь у приватизації державного майна шляхом його обміну на акції підприємств, що підлягають приватизації.
"Ведмеді" спекулянти та хеджери, які очікують зниження цін, скуповуючи товари, угоди та інші цінності.
Вексель письмове боргове зобов'язання за встановленою законом формою, яке видається позичальником (боржником, векселедавцем) кредитору (векселедержателю) та надає останньому право вимагати від боржника повернення зазначеної у векселі суми в певний термін. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. №3480-ІУ "вексель цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю)"
Вторинний ринок цінних паперів відносини з приводу перепродажу раніше випущених цінних паперів через фондову біржу та позабіржовий обіг. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480 IV "вторинний ринок цінних паперів сукупність правовідносин, пов'язаних з обігом цінних паперів"
Дивіденди дохід власника акції; частина чистого прибутку акціонерного товариства, розподілена між акціонерами у вигляді певної частки від вартості акцій, котрими вони володіють; величина дивідендів залежить від результатів роботи акціонерного товариства та дивідендної політики, яку воно проводить.
Дилер біржовий посередник, який укладає угоди від свого імені та за свій рахунок. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "дилерська діяльність укладання торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів щодо цінних паперів від свого імені та за свій рахунок з метою перепродажу, крім випадків, передбачених законом"2.
Дисконтні облігації облігації, що розміщуються за ціною, нижчою за їхню номінальну вартість. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "різниця між ціною придбання та номінальною вартістю цих облігацій виплачується власнику під час їхнього погашення і становить дохід (дисконт) за облігацією"3.
Емісійні цінні папери цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов'язання (емітент). Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ до емісійних цінних паперів належать: акції, облігації підприємств, облігації місцевих позик, державні облігації України, іпотечні сертифікати, іпотечні облігації, сертифікати фондів операцій з нерухомістю, інвестиційні сертифікати, казначейські зобов'язання України.
Зовнішні ефекти витрати та вигоди, пов'язані з виробництвом і споживанням благ тими суб'єктами, які не є учасниками певної ринкової угоди.
Зовнішній ефект у виробництві вплив однієї фірми на іншу своєю господарською діяльністю, який, незалежно від витрат ресурсів та ефективності останньої, збільшує або зменшує обсяг виробництва.
Зовнішній ефект у споживанні корисний (шкідливий) вплив на споживання, який нічого не коштує споживачам (виробникам).
Інвестиційний сертифікат цінний папір, який випускається інвестиційним фондом чи інвестиційною компанією і дає право на отримання прибутку у вигляді дивідендів або за рахунок зростання курсової вартості сертифіката. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "інвестиційний сертифікат це цінний папір, який розміщується інвестиційним фондом, інвестиційною компанією, компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та посвідчує право власності інвестора на частку в інвестиційному фонді, взаємному фонді інвестиційної компанії та пайовому інвестиційному фонді"1.
Інтерналізація зовнішнього ефекту вплив на поведінку суб'єктів господарювання, який змушує їх брати до уваги зовнішні ефекти, що є результатом їхньої діяльності.
Інфраструктура сукупність інститутів, підприємств та організацій, а також видів їхньої діяльності, покликаних забезпечувати нормальну життєдіяльність людського суспільства, виробництво та обіг товарів і послуг (дороги, транспорт, зв'язок, складське господарство, водопостачання, охорона здоров'я, освіта тощо).
Інфраструктура ринку комплекс інститутів, служб, підприємств та організацій, які забезпечують нормальний режим безперебійного функціонування ринку (оптові підприємства, біржі, фінансові інститути тощо).
Іпотечні цінні папери цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів.
Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ до іпотечних цінних паперів належать: а) іпотечні облігації; б) іпотечні сертифікати; в) заставні.
Коносамент розписка, що видається агентом транспортного підприємства (судна, літака тощо) відправнику вантажу і засвідчує прийняття вантажу для перевезення та зобов'язання видати вантаж у пункті призначення тримачеві коносамента.
Корекція зовнішніх ефектів діяльність держави чи приватних суб'єктів господарювання, спрямована на оптимізацію обсягів зовнішніх ефектів.
Котирування (біржове) реєстрація встановленого курсу цінного папера на фондовій біржі. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "котирування є механізмом визначення та/або фіксації ринкової ціни цінного папера"1.
Курс акцій відношення ринкової ціни акції до її номінальної вартості.
Курс біржовий ринкова ціна цінного папера, що сформувалась у процесі біржових торгів.
Курс офіційний курс, який встановлюється державними органами; офіційно оголошений курс.
Лістинг внесення акцій компаній, що пройшли експертну перевірку, у список акцій, які котируються на певній біржі. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "лістинг це сукупність процедур з включення цінних паперів до реєстру організатора торгівлі та здійснення контролю за відповідністю цінних паперів і емітента умовам та вимогам, установленим у правилах організатора торгівлі"2.
Маклер біржовий посередник, особа, яка постійно та професійно займається посередницькою діяльністю, входить до складу персоналу біржі, веде торги та реєструє усні домовленості брокерів покупців і продавців щодо укладання угод; отримує винагороду від кожної зі сторін учасниць угоди в обсязі, що залежить від суми угоди.
Маркетинг діяльність щодо стимулювання збуту продукції, покликана пристосувати виробництво до потреб ринку; включає розробку товару, аналіз ринку, цінову стратегію і політику, налагодження комунікацій, сервісного обслуговування тощо.
Негативний зовнішній ефект витрати, пов'язані з виробництвом і споживанням благ тими суб'єктами, які не є учасниками певної ринкової угоди.
Облігації внутрішніх державних позик України згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій"1.
Облігації зовнішніх державних позик України згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "це державні боргові цінні папери, що розміщуються на міжнародних фондових ринках і підтверджують зобов'язання України відшкодувати пред'явникам цих облігацій їх номінальну вартість з виплатою доходу відповідно до умов випуску облігацій"2.
Облігація документ, що засвідчує передачу грошових коштів у борг на певний термін з правом отримання щорічного фіксованого доходу та зобов'язання щодо повернення суми боргу у визначений термін. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "облігація цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити дохід за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення"3.
Опціон договірне право купити чи продати певний вид цінностей або фінансових прав за встановленою в момент підписання угоди ціною в межах певного періоду; в обмін на отримання такого права покупець опціону сплачує продавцеві певну суму премію; ризик покупця опціону обмежений цією премією, а ризик продавця зменшується на величину отриманої премії.
Опціон на купівлю опціон, який надає право, але не зобов'язує купувати фінансові права, товар або іншу цінність за певною ціною; використовується при грі на підвищення; дає змогу після сплати невеликої премії отримати необмежений прибуток від підвищення цін.
Опціон на продаж опціон, який надає право,аленезобов'язує продавати фінансові права або інші цінності за певною ціною; використовується при грі на пониження; дає змогу після сплати невеликої премії отримати необмежений прибуток від зниження цін.
Пайові цінні папери цінні папери, які посвідчують участь їх власника у статутному капіталі (крім інвестиційних сертифікатів та сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (ФОН)), надають власнику право на участь в управлінні емітентом (крім сертифікатів ФОН), отримання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна у разі ліквідації емітента (крім сертифікатів ФОН). Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ до пайових цінних паперів належать: а) акції; б) інвестиційні сертифікати; в) сертифікати ФОН.
Первинний ринок цінних паперів ринок, на якому відбувається розміщення щойно випущених цінних паперів, емітованих державними органами влади різних рівнів, підприємствами, організаціями, іноземними юридичними особами. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "первинний ринок цінних паперів сукупність правовідносин, пов'язаних з розміщенням цінних паперів"1.
Позитивний зовнішній ефект вигоди, пов'язані з виробництвом і споживанням благ тими суб'єктами, які не є учасниками певної ринкової угоди.
Похідні цінні папери цінні папери, що засвідчують право їхнього власника на купівлю або продаж акцій, облігацій і державних боргових зобов'язань (фінансові ф'ючерси, варанти та ін.), у тому числі опціони акцій (облігацій) право купівлі акцій на пільгових умовах. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "похідні цінні папери цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продаж протягом строку, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових та/або товарних ресурсів1.
Приватизаційні цінні папери цінні папери, які посвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду2.
Привілейовані акції акції з пільговими правами майнової участі. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "привілейовані акції надають їх власникам переважні, порівняно з власниками простих акцій, права на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, а також права на участь в управлінні акціонерним товариством у випадках, передбачених статутом і законом, який регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств"3.
Прості акції акції, які надають власнику право на отримання доходу пропорційно сумі вкладених ним коштів, а також право участі в загальних зборах акціонерів. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, Діяльності та припинення акціонерних товариств.
Ринковий сектор самовідтворюваний сектор економіки, що працює заради прибутку.
Ринок система економічних відносин з приводу обміну товарів та послуг; механізм узгодження економічних інтересів покупців та продавців.
Ринок вільний класичний ринок, що характеризується невтручанням держави в економіку та вільним ціноутворенням як основними регуляторами господарських відносин.
Ринок регульований ринок, що характеризується втручанням держави в економічне життя суспільства з метою обмеження свавілля монополій та захисту конкурентного середовища.
Ринок соціально орієнтований регульований ринок, у якому держава бере на себе виконання функцій соціального захисту населення.
Сертифікат депозитний фінансовий документ, випущений банком, який засвідчує наявність грошового депозиту та зобов'язання виплатити цю суму тримачеві сертифіката в певний термін разом з процентом, що сплачується щорічно або разом із погашенням боргу. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "ощадний (депозитний) сертифікат цінний папір, який підтверджує суму вкладу, внесеного у банк, і права вкладника (власника сертифіката) на одержання зі спливом встановленого строку суми вкладу та процентів, встановлених сертифікатом, у банку, який його видав"1.
Суспільне благо благо, яке характеризується відсутністю конкуренції у споживанні та неможливістю вилучення зі споживання.
Торговельно-промислові палати комерційні організації, головним завданням яких є сприяння розвитку економічних і торговельних зв'язків із зарубіжними партнерами; юридичні особи/ які надають цільові інформаційні послуги.
Торговий дім велика торговельна фірма, яка укладає масштабні торговельні угоди за широкою номенклатурою товарів, використовуючи як власний, так і залучений капітал.
Угода біржова домовленість щодо взаємної передачі прав та зобов'язань стосовно біржового товару, яка супроводжується передачею фінансового інструменту (банківських документів чи грошей) однієї особи іншій.
Угода форвардна строкова угода з готівковою формою розрахунку, за якою покупець та продавець погоджуються на поставку товару обумовленої якості та кількості (або валюти) на певну дату в майбутньому; ціна товару, курс валюти тощо фіксуються в момент укладання угоди.
Угода онкольна угода щодо купівлі реального товару або цінних паперів, за якою ціна не фіксується аж до вимоги покупця.
Угода ф'ючерсна угода щодо купівлі-продажу фінансових інструментів або товарів обумовленої марки на біржах за узгодженою ціною через певний проміжок часу після укладання угоди; укладається з метою страхування (хеджування) угоди з наявним товаром, отримання різниці під час перепродажу ф'ючерсної угоди, для отримання прибутку від зміни цін і курсів, що виникають на кінець періоду хеджування.
Фірма аудиторська фірма, яка здійснює консультування з бухгалтерського обліку та контролю фінансової діяльності, проведення господарсько-фінансових ревізій; перевірку достовірності фінансового звіту фірм, які підлягають аудиторському контролю.
Фірма консалтингова фірма, яка надає послуги щодо дослідження та прогнозування ринку, оцінювання торговельно-політичних умов здійснення експортно-імпортних операцій, розробки та запровадження маркетингових програм тощо.
Фондовий ринок ринок цінних паперів. Згідно із Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІУ "фондовий ринок це сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів)"1.
Функція ринку алокаційна функція ринку, спрямована на забезпечення виробництва "найкращої", оптимальної комбінації товарів та послуг за допомогою найбільш ефективної комбінації ресурсів; ефективною є така комбінація ресурсів, за якої товари та послуги виробляються з мінімальними альтернативними витратами.
Ринок це
До функцій цінової системи не належить розподіл:
До відмітних ознак ринкового зв'язку між економічними суб'єктами не можна віднести:
Рівноправний стан учасників економічних відносин (продавецьпокупець) передбачає:
Що усуває дефіцит товарів в умовах ринкових відносин?
8-9. Підберіть правильні заголовки до цих графіків (P1_ ринкова ціна):
а) надлишкова пропозиція;
б) незадоволений попит;
в) ринкова рівновага;
г) збільшення попиту;
д) збільшення пропозиції.
Що неправильно зображено на графіку?
а) позначення осей;
б) позначення кривих;
в) ціна рівноваги (Цр);
г) надлишкова пропозиція (НП) та незадоволений попит (НзП);
д) помилок немає.
Що з наведеного не належить до умов ринкової координації?
Що належить до функцій ринку ?
Розрахуйте ціну рівноваги, якщо графіки попиту та пропозиції мають такі вирази: Q = 2 + 0 5p; Q = 10 - 0,5p
а) 2; В) 6;
б) 4; Г) 8.
У якій ланці наведеного логічного ланцюжка допущено першу неточність?
а) товар увійшов в моду б) збільшення
попиту в) зростання пропозиції
г) підвищення ринкової ціни.
Ринок як економічна категорія це:
Характерною ознакою ринкової координації дій економічних суб'єктів не є:
Ринковий механізм функціонування економіки передбачає:
Залежно від умов, у яких діють суб'єкти господарювання розрізняють ринки:
Визначте, яка з наведених ознак не притаманна ринковій економіці:
Структура ринку це сукупність:
Ринкова інфраструктура забезпечує:
Елементами інфраструктури ринку є:
Інвестиційні фонди належать до:
Які ознаки не притаманні належною мірою ринку, що встановився в Україні в середині 90-х років?
Що є найважливішою рушійною силою розвитку ринку та організованої на його принципах економіки?
У чому якнайповніше знаходять свій вияв суперечності ринку?
Що не є умовою ефективного функціонування сучасного ринку?
Чому реальний плюралізм форм власності є найважливішою умовою функціонування ринку?
В якому з положень дається правильне визначення поняття "структура ринку"?
Що лежить в основі поділу ринку на окремі види?
Який вид ринку є провідним елементом ринкової структури?
Що купують на фінансовому ринку?
Хто є головним суб'єктом на фінансовому ринку?
Що є об'єктом купівлі-продажу на ринку праці?
Реалізація якого положення не забезпечить розвитку біржі праці в Україні?
Чим торгують на ринку нематеріальних послуг? _
а) вигодами, що приносять такі послуги;
б) корисним ефектом від надання послуг;
в) часом, що витрачається на надання послуг.
Чим не торгують на ринку інтелектуальної власності?
Які відносини є специфічними відносинами ринку інформації?
Що є об'єктом купівлі-продажу на валютному ринку?
Які міжнародні економічні відносини опосередковує валютний ринок?
Яка ознака лежить в основі поділу ринку на різні тили?
На якому ринку ціна товару формується виключно під впливом ринкових сил?
Який тип ринків властивий структурі національних ринків розвинутих країн світу?
Яке завдання виконує інфраструктура ринку?
Зазначте установи, які формують інфраструктуру ринку:
Чим торгують на фондовій біржі?
Хто є конкретним суб'єктом власності на фондовій біржі?
Яким чином реалізуються відносини власності на товарній біржі?
Яке з положень не розкриває практичного значення подальшого розвитку товарних бірж в Україні?
а) воно полягає у сприянні збалансуванню попиту і пропозиції, усередненню й оптимізації цін;
б) воно полягає у сприянні спрямуванню коштів, що перебувають в обігу, на розвиток соціальної сфери;
в) воно полягає у сприянні уніфікації товарних і сировинних ресурсів;
г) у сприянні розвитку відносин, за яких замовник продукції авансуватиме виробника коштами під майбутню продукцію.
В якому з положень неправильно названі основні риси ринкової економіки?
а) це лад, в якому відбувається вільна гра ринкових сил;
б) це лад, в якому економічна рівновага досягається через вільну конкуренцію;
в) це лад, в якому домінує акціонерна власність.
Економічна криза якого періоду призвела до остаточного краху ринкового саморегулювання економіки?
а) економічна криза 70-х років XIX ст.;
б) економічна криза, що відбулася на рубежі XIX і XX ст.;
в) економічна криза 19291933 рр.
Які з критеріїв розкривають сутність соціального ринкового господарства?
У чому виявляються особливості змішаної економіки?
Які з положень підтверджують недоцільність вживання поняття "ринкова економіка'' на сучасному етапі?
а) ринкова економіка не існує в жодній розвинутій країні світу;
б) вживання цього поняття в наш час свідчить про незнання діалектичного методу, а отже, про відсутність діалектичного мислення;
в) вживання цього поняття в наш час перешкоджає пізнанню сучасної економічної системи.
Які з положень розкривають сутність діалектичного методу пізнання щодо поняття "ринкова економка"?
а) цей метод передбачає вживання понять і категорій щодо конкретної, історичної епохи;
б) оскільки економічна система минулих століть істотно змінилася, ці зміни повинні знайти відображення в нових економічних категоріях;
в) будь-яке економічне поняття або категорія на всіх етапах правильно відображає дійсність.
Яке з визначень регульованої економіки правильне?
Зазначте причину, яка не зумовлювала виникнення регульованої економіки.
а) перехід від індивідуальної капіталістичної власності до колективних форм цієї власності;
б) розширення меж планомірності й організованості в процесі укрупнення підприємств;
в) відокремлення сфери послуг;
г) інтенсивне одержавлення економіки, посилення ролі державної власності.
У чому сутність посилення планомірної форми зв'язку на національному рівні?
а) у розвитку подетальної та поопераційної форм одиничного поділу праці на національній та інтернаціональній основі;
б) у розвитку довготермінових коопераційних зв'язків між виробниками і споживачами;
в) у поглибленні одиничного поділу праці на підприємстві.
В якому з положень дано правильне визначення процессу перетворення планомірності на рівні окремих підприємств на більш складні процеси?
а) планомірність на рівні окремих підприємств перетворилася на тенденцію економічного розвитку;
б) планомірність на рівні окремих підприємств перетворилася на закономірність економічного розвитку;
в) поглибився одиничний поділ праці на підприємстві.
Що спричинило неспроможність механізмів ринкового регулювання?
Якщо сучасна економіка є регульованою, то чи є потреба використовувати ринкові регулятори?
Які причини глибокої економічної кризи в Україні?
Яке з визначень господарського механізму правильне?
Який з аспектів власності належить до господарського механізму?
Яка з названих форм не належать до управлінських форм власності?
3 яких елементів техніко-економічних відносин складається господарський механізм?
Які елементи системи продуктивних сил входять до складу господарського механізму?
Які аспекти, сторони, риси продуктивних сил є складовими господарського механізму?
Які сторони, риси економічних законів входять до господарського механізму?
У чому полягає така функція господарського механізму, як використання економічних законів?
Зазначте суперечності, які допомагає розв'язувати економічний закон:
Яке з положень неправильно розкриває економічні умови виконання господарським механізмом функції реалізації відносин власності?
Розвитку яких сторін людини як біосоціальної істоти повинен сприяти господарський механізм?
Яке з положень неправильно розкриває вплив господарського механізму на біологічну сторону людини?
У чому полягає вплив господарського механізму на соціальну сторону людини?
Який елемент господарського механізму є його ядром на сучасному етапі?
Які економічні функції виконує держава на нижчій капіталізму?
Зазначте економічні функції, що їх виконує держава на вищій стадії капіталізму:
Який показник найповніше розкриває процес розширення економічних функцій держави?
Постійними є витрати, які фіксовані відносно...
а) Часу.
б) Кількості виплачених грошей.
в) Кількості випуску продукції.
г) Кількості наявних виробничих ресурсів.
Змінні витрати виробництва - це...
Функція пропозиції - це...
В якому з тверджень термін "пропозиція" слід замінити на вираз "величина пропозиції"?
а) Підвищення цін на електроенергію призвело до зменшення пропозиції комп'ютерних ігор.
б) Підвищення тарифів на проїзд в автобусах призвело до підвищення пропозиції автобусів на маршрутах міста.
в) Внаслідок розширення пільгового оподаткування націонаїьних виробників збільшилась пропозиція молочних продуктів.
г) Проведення процесу приватизації призвело до збільшення пропозиції товарів народного споживання.
Обсягом пропозиції називається...
Закон пропозиції свідчить про те, шо...
Неціновий чинник, що впливає на пропозицію, - це...
Витрати виробника - це...
До зовнішніх витрат належать...
Внутрішні витрати - це...
Постійними називаються витрати, які...
Загальними витратами виробництва називають...
Граничні витрати - це...
Грошова виручка, яку одержує підприємець за свій товар, називається...
Різниця між загальним доходом підприємця і його витратами на виробництво становить...
Нормальний прибуток.
Чистий доход.
Бухгалтерський прибуток.
Граничний доход.
У процесі виробництва підприємець фактично не може вплинути на...
Внутрішні витрати і бухгалтерський прибуток.
Зовнішні витрати і нормальний прибуток.
Змінні витрати і валовий прибуток.
Постійні витрати.
Прибуток дорівнює...
а) Сумі грошей, яку було отримано від реалізації товарів та послуг.
б) Сумі грошей, яку отримує менеджер за свою працю.
в) Різниці між виручкою від реалізації товарів і послуг та витратами на виробництво і продаж.
г) Всі відповіді вірні.
Бухгалтерський прибуток за розміром...
а) Перевищує економічний, оскільки він визначається без урахування внутрішніх, неявних витрат.
б) Перевищує економічний, оскільки він визначається без урахування податків та процентів за кредит.
в) Перевищує економічний, оскільки він визначається без урахування постійних і змінних витрат.
г) Дорівнює виручці від реалізації.
Що з переліченого нижче не призведе до зміщення кривої пропозиції?
а) Ціна виробничих ресурсів підвищилась.
б) Ціна даного товару знизилась на 5%.
в) Виробництво даного товару стаю прибутковим.
г) Держава виділила дотації на виробництво даного товару.
Закон зростаючих альтернативних витрат.
Закон спадної граничної корисності.
Ефект заміщення.
Ефект доходу.
Якшо на виробництво продукції здійснено 600 гри. постійних витрат і 1200 грн. змінних витрат, то величина загальних витрат фірми...
а) АТС= 1800 грн.
б) АТС = 1200 грн.
в) ТС= 1800 грн.
г) ТС= 1200 грн.
У короткочасному періоді фірма виготовляє 100 одиниць продукції. Середні загальні витрати дорівнюють 9,5 грн. Загальні витрати фірми становлять...
а) 109,5 грн.
б) 80.5 грн.
в) 0,095 грн.
г) 950 грн.
Якщо для одержання ліцензії на здійснення послуг необхідні витрати у розмірі 500 грн., то...
а) Постійні витрати збільшаться на 500 грн.
б) Змінні витрати збільшаться на 500 грн.
в) Загальні витрати зменшаться на 500 грн.
г) Бухгалтерський прибуток зменшиться на 500 грн.
При збільшенні випуску продукції з 5 до 8 одиниць загальні витрати товаровиробника збільшились від 98 грн. до 110 грн. Граничні витрати на виробництво 7-ої одиниці товару становлять...
а) 12 грн.
б) 4 грн.
в) 98 грн.
г) 6 грн.
Середні загальні витрати на виробництво товару становлять 2500 грн. Середні постійні витрати - 500 грн. Середні змінні витрати...
а) 3000 грн.
б) 2000 грн.
в) 5 грн.
г) 1500 грн.
Якшо фірма несе 1200 грн. постійних витрат, а на виготовлення однієї одиниці товару ще й 500 грн. змінних витрат, то граничні витрати на виробництво першої одиниці товару становлять...
а) 500 грн.
б) 700 грн.
в) 850 грн.
г) 1700 грн.
Що з переліченого подіє на пропозицію яловичини інакше, ніж 3 інші події?
а) Зменшилось поголів'я великої рогатої худоби на м'ясо-молочних фермах.
б) Збільшились тарифи на транспортування великої рогатої худоби до м'ясокомбінату.
в) Робітникам м'ясокомбінату підвищили заробітну плату.
г) Дані державної статистики свідчать, що за останні роки високу прибутковість мають м'ясо-молочні фермерські господарства.
Підвищення заробітної плати шахтарям призведе до зміщення...
а) Кривої виробничих можливостей вправо.
б) Кривої попиту на вугілля вліво.
в) Кривої пропозиції вугілля вліво.
г) Кривої пропозиції вугілля вправо.
Посилення конкуренції між національними виробниками та іноземними фірмами призведе на ринку певного товару до...
а) Підвищення попиту на данин товар
б) Зсуву кривої пропозиції вправо.
в) Зсуву кривої пропозиції вліво.
г) Зсуву кривої виробничих можливостей вправо
Крива пропозиції перукарських послуг змістилась вправо внаслідок...
а) Збільшення доходів споживачів.
б) Підвищення орендної плати за приміщення.
в) Збільшення заробітної плати перукарям.
г) Зменшення розміру єдиного податку.
Абсолютно нееластичною є пропозиція...
а) Землі.
б) Робочої сили.
в) Капіталу.
г) Підприємницької діяльності.
У довгостроковому періоді крива пропозиції...
а) Має від'ємний нахил.
б) Нееластична.
в) Еластична.
г) Змішується ліворуч.
Підвищення цін на автомобілі означає, що крива їхньої пропозиції...
а) Перемішуються ліворуч.
б) Переміщується праворуч.
в) Стає нееластичною.
г) Не змінюється.
Крива пропозиції послуг адвокатів змістилась вліво внаслідок...
а) Збільшення доходів споживачів.
б) Зменшення орендної плати за приміщення.
в) Збільшення гонорарів адвокатів.
г) Зменшення розміру єдиного податку.
Податкові ставки у країні мають стійку тенденцію до підвищення. Це...
а) Призводить до збільшення пропозиції, адже ціни на товари зростають.
б) Не впливає на обсяг пропозиції, адже податковий тягар перекладається на плечі споживачів.
в) Призводить до збільшення витрат виробництва, а отже, до зменшення пропозиції.
г) Призводить до збільшення витрат виробництва, зростання цін і як наслідок цього до збільшення пропозиції.
У короткотерміновому періоді пропозиція, як правило, є...
"Золоте правило бізнесу"...
а) Досягни обсягу виробництва, при якому МR = MС.
б) Збільшуй обсяги виробництва, доки воно приносить нормальний прибуток.
в) Нарощуй виробництво, доки Р >АТС.
г) Нарощуй виробництво, доки TR = ТС.
Бухгалтерським називається прибуток, який...
а) Залишається у підприємця після всіх відрахувань.
б) Обчислюється як різниця між виручкою та явними витратами фірми..
в) Отримує підприємець як винагороду за організацію виробництва на своїй фірмі.
г) Тимчасово отримує підприємець завдяки сприятливій ринковій кон'юнктурі.
Особливістю досконалої конкуренції є...
а) МС=АТС
б) МС < МR
в) МС = МR
г) МR = Р
У короткочасному періоді середні постійні витрати фірми становлять 5,5 грн., середні змінні витрати - 8,3 грн. Фірма виготовила 250 одиниць продукції й продала за ціною 14 грн. за одиницю товару. Це означає, що...
а) Фірма одержала 3500 грн. прибутку.
б) Фірма одержала 50 грн. прибутку.
в) Фірма понесла збиток на 3500 грн.
г) Фірма зазнала збитків на 50 грн.
У короткочасному періоді середні постійні витрати становлять 28 грн., а середні загальні витрати 43 гри. Фірма виготовила і продала 130 одиниць продукції по 45 грн. Це означає, що...
а) Фірма зазнала збитків на 3380 грн.
б) Фірма зазнала збитків на 1950 грн.
в) Фірма одержана прибуток у розмірі 1950 грн.
г) Фірма одержала 260 грн. прибутку.
Якщо середні змінні витрати виробництва п'яти одиниць продукції становлять 100 грн., а для виробництва шести одиниць продукції - 125 грн., то граничні витрати виробництва шостої одиниці продукції становлять...
а) 125 грн.
б) 225 грн.
в) 250 грн.
г) 750 гри.
Якщо середні витрати виробництва п'яти одиниць продукції становлять 400 грн., а змінні витрати на виготовлення шостої одиниці дорівнюють 580 грн., то граничні витрати виробництва шостої одиниці продукції становлять...
а) 180 грн.
б) 400 грн.
в) 580 грн.
г) 1420 грн
Цінова еластичність пропозиції залежить від...
а) Періоду часу.
б) Змін у доходах споживачів.
в) Змін у моді.
г) Важливості товару для споживача.
Підприємець продає свої товари за ринковою ціною 700 грн. за одиницю. Залежність змінних витрат від обсягу продукції наступна...
Q шт. |
15 |
25 |
35 |
45 |
VС(грн.) |
19500 |
25000 |
32000 |
38000 |
Максимальний прибуток фірма одержить, якщо буде виготовляти...
а) 15 одиниць продукції.
б) 25 одиниць продукції.
в) 35 одиниць продукції.
г) 45 одиниць продукції.
В регіоні є три виробники цегли, які продають свою продукцію за ціною 350 грн. за 1000 шт. Дані про їх витрати на 1000 цеглин подано в таблиці.
Виробники |
Кількість виробленої продукції, тис. шт. |
Загальні витрати, гри. |
1 |
41 |
14760 |
11 |
67 |
20770 |
ІІІ |
31 |
10540 |
Варто припинити виробництво...
а) Першому виробнику.
б) Другому виробнику.
в) Третьому виробнику.
г) Першому і третьому виробникам.
Ринкова ціна дерев'яного масажера 20 грн. Таблиця показує зміну загальних витрат малого підприємства "Масаж" в залежності віт кількості виготовлених масажерів.
Кількість виготовленої продукції, шт. |
Загальні витрати, гри. |
11 |
176 |
12 |
204 |
13 |
234 |
14 |
280 |
15 |
304 |
При якому обсязі виробництва підприємство стане збитковим?
а) 12 шт.
б) 13 шт.
в) 14 шт.
г) 15 шт.
За якою ціною купить споживач кухонний комбайн "Мрія" в магазині, якщо ціна виробника 1000 грн., оптовий продавець встановлює 10% націнки, а магазин встановлює ще 12% надбавки на товар? |
а) 1120 грн. |
б) 1220 грн. |
в) 1100 грн. |
г) 1232 гри. |
Про підприємство відомо наступні дані: |
кількість реалізованої продукції - 100 шт.; |
ціна - 24 грн.; |
зовнішні витрати - 1800 грн.; |
внутрішні витрати - 1500 грн. |
Можна зробити висновок, що... |
а) Підприємство збиткове. |
б) Бухгалтерський прибуток підприємства становить 600 грн., а економічний прибуток становить 900 грн. |
в) Бухгалтерський прибуток підприємства становить 900 грн. |
г) Бухгалтерський прибуток становить 900 грн., а економічний - 300 грн. |
Правило максимізації прибутку полягає в тому, що...
На ринку склалась ціна товару 18 грн. Постійні витрати підприємства по їх виготовленню складають 9000 грн., а змінні задано формулою: VC = 15Q, де УС - змінні витрати, Q - обсяг виробництва. Яку кількість товару має виготовити підприємство, щоб після їх реалізації не отримати збитки?
а) 0.
б) 1000 од.
в) 2000 од.
г) 3000 од.
1. Відомо, що витрати підприємства включають: |
орендну плату - 600 грн.; |
плату за землю - 110 грн.; |
зарплату найманих робітників - 7400 грн.; |
зарплату адміністративного апарату - 1520 грн.; |
витрати на сировину і матеріали - 10300 грн. |
2. Постійні витрати підприємства становлять... |
а) 8110 грн. |
б) 17700 грн. |
в) 710 грн. |
г) 2230 грн. |
Фірма буде мати попит на працівників доти, доки...
а) Вони приноситимуть їй прибуток.
б) Розширюватиме обсяги свого виробництва.
в) Граничний доход буде більше заробітної плати.
г) Загальний доход буде більше заробітної плати.
Яким буде чистий прибуток підприємця, якщо витрати на виробництво становлять 20000 грн., виручка від реалізації 100000 грн., а податки - 40% від бухгалтерського прибутку?
а) 48000 грн.
б) 80000 грн.
в) 32000 грн.
г) 72000 грн.
Якщо держава збільшить рівень субсидій сільськогосподарським виробникам, то зросте їх...
а) Чистий прибуток.
б) Економічний прибуток.
в) Бухгалтерський прибуток.
г) Виручка від реалізації.
Більшість вугільних шахт України перебуває на межі банкрутства. Ця обставина пояснюється тим, що...
а) Шахтарі вимушені добувати вугілля на значній глибині, що
збільшує собівартість продукції.
б) Добувне устаткування та інші основні виробничі фонди вкрай застаріли і працюють неефективно.
в) Граничні витрати на шахтах значно перевищують гранич-
ний доход.
г) Держава не забезпечує вугільну промисловість бюджетними субсидіями.
Якщо постійні витрати підприємства становлять 6000 гри., а змінні - 15 грн. на кожну одиницю продукції, то при обсязі виробництва 6000 одиниць товару загальні витрати будуть...
а) 6000 грн.
б) 90000 грн.
в) 96000 грн.
г) 9600 грн.
Так чи ні.
Співвідношення між ринковим і бюджетним секторами змінюється на різних етапах еволюції економічної системи.
Ринковий механізм завжди призводить до оптимального розподілу ресурсів в економіці.
У процесі еволюції конкуренція спричинює монополізм, який у свою чергу обмежує та деформує конкуренцію.
Економічна відокремленість суб'єктів господарювання зумовлена наявністю різних форм власності.
5. Держава є суб'єктом ринкової економіки.
Зовнішні ефекти є витратами та вигодами тих суб'єктів, які не є учасниками певної ринкової угоди.
Бюджетний сектор витрачає гроші лише за цільовим призначенням.
Емітентами цінних паперів не можуть бути державні органи влади різних рівнів.
"Бики" це спекулянти та хеджери, які, скуповуючи товари, угоди та інші цінності, розраховують на зниження цін.
Недоліком ринкової економіки є нерівномірність у розподілі доходів.
Наслідком позитивних зовнішніх ефектів є перевищення індивідуальної корисності благ над суспільною корисністю.
Проста акція надає право на фіксовану частку чистого прибутку акціонерного товариства.
Брокер це торговий посередник, який укладає угоди від свого імені та за свій рахунок.
Маркетинг це різновид діяльності фірми, пов'язаний із проведенням господарсько-фінансових ревізій.
Консалтингові фірми надають послуги суб'єктам економіки з питань дослідження і прогнозування ринку.
Установіть відповідність між критеріями класифікації та видами ринків.
1 |
За об'єктами обміну |
А |
Стихійний, організований |
2 |
Залежно від умов, у яких діють суб'єкти господарювання |
Б |
Легальний, тіньовий |
3 |
За просторовою ознакою |
В |
Вільний, монополізований, регульований |
4 |
За відповідністю чинному законодавству |
Г |
Праці, капіталу, товарів, послуг, грошей, цінних паперів тощо |
5 |
За способом формування |
Д |
Місцевий, регіональний, національний, світовий |
2. Установіть відповідність між назвами функцій ринку та їх визначеннями.
1 |
Регулювальна |
А |
Забезпечення виробництва оптимальної комбінації товарів та послуг за допомогою найбільш ефективної комбінації ресурсів |
2 |
Стимулювальна |
Б |
Узгодження економічних інтересів суб'єктів господарювання |
3 |
Санаційна |
В |
"Очищення" економічного середовища від неконкурентоспроможних суб'єктів господарювання |
4 |
Алокаційна |
Г |
Врегулювання процесів виробництва, обміну, розподілу та споживання економічних благ |
5 |
Інформативна |
д |
Ціновий механізм інформування суб'єктів господарювання, який визначає їхню економічну поведінку |
6 |
Інтеграційна |
Е |
Диференціація доходів виробників і споживачів, що зумовлює соціальне розшарування суспільства |
3. Установіть відповідність між підсистемами ринкової інфраструктури та їхніми елементами.
1 |
Організаційно-технічна |
А |
Рекламні агентства |
2 |
Фінансово-кредитна |
Б |
Біржі праці _ |
3 |
Державно-регулятивна |
В |
Страхові компанії |
4 |
Науково-дослідна та інформаційна |
Г |
Ріелтерські фірми |
4. Установіть відповідність між назвами бірж та їхніми характеристиками.
Товарна |
А |
Оптовий товарний ринок, на якому відбувається регулярна торгівля товарами за стандартами та зразками і |
Фондова |
Б |
Біржа, на якій укладаються угоди щодо широкого асортименту товарів |
Фрахтова |
В |
Постійно діючий ринок, на якому укладаються угоди щодо морських перевезень |
Універсальна |
Г |
Біржа, де на регулярній та упорядкованій основі здійснюється купівля-продаж валюти |
Валютна |
Д |
Організований ринок цінних паперів |