Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE \* MERGEFORMAT 3
Розділ 1.Теоретичні засади функціонування фондового ринку
1.1. Структура,учасники і основні інструменти фондового ринку
1.2. Методи оцінки фондового ринку
1.3 Ризики фондового ринку
1.4. Регулювання фондового ринку України
Розділ 2. Аналіз фондового ринку України
2.1 Аналіз стану фондового ринку України та світу
2.2.Аналітичний огляд розвитку фондового ринку
2.3. Особливості функціонування фондового ринку України
2.4. Аналіз інвестиційної привабливості акцій українських емітентів
3. Проблеми та напрямки поліпшення розвитку фондового ринку України
3.1. Іноземний досвід в регулюванні фондового ринку
3.2. Проблеми розвитку фондового ринку
3.3. Основні заходи щодо вдосконалення процедури емісії та первинного розміщення акцій.
Розділ 4. Система управління охороною праці та безпекою в надзвичайнихситуаціях на ТОВ "Цемент"
4.1 Система управління охороною праці в організації
4.2. Аналіз небезпечних і шкідливих факторів умов праці
в організації
4.3. Безпека в надзвичайних ситуаціях на досліджуваному обєкті
Висновок
Список використаних джерел
Актуальність теми. Важливим моментом економічних перетворень в державі, яка прагне економічного росту, є формування сучасної ринкової інфраструктури, організація ефективного інвестиційного процесу, становлення та розвиток інститутів інфраструктури фондового ринку як складової частини ринкових відносин (фондових бірж, комерційних банків, посередницьких контор, інформаційних центрів, центрів аукціонної торгівлі, інвестиційних фондів і компаній тощо).
Фондовий ринок України, як і ринок у цілому, сьогодні знаходиться на початковому етапі формування. Цей процес відбувається в умовах серйозної економічної кризи, що в значній мірі створює труднощі в його становленні і вивченні. Формування й розвиток високоліквідного, справедливого та ефективного фондового ринку вимагає розробки і практичної реалізації напрямків його розвитку.
У сучасному економічному механізмі фондовий ринок відіграє величезну роль, оскільки забезпечує інтенсивний перерозподіл фінансових ресурсів, що дозволяє здійснити проведення реальної структурної перебудови для досягнення економічного росту. Це особливо важливо для нашої держави.
Крім цього розвиток фондового ринку сприяє росту виробництва і товарообігу, руху капіталів у межах країни, трансформації грошових заощаджень у капіталовкладення, прискоренню науково-технічного прогресу.
Фондовий ринок є економічним механізмом, який забезпечує раціональне розміщення фінансових ресурсів, дозволяє ефективно керувати підприємством, сприяє розвитку конкуренції, приваблює широкі верстви населення щодо їх участі в управлінні власністю, дає можливість кожній людині реалізувати свої здібності та підвищити добробут.
Питання розвитку і регулювання фондового ринку не нові для економічної науки. Але аналіз показує, що фундаментальних теоретичних праць і практичних рекомендацій з проблем розвитку фондового ринку у нашій країні дуже мало.
Світовий досвід розвитку на сучасному етапі також використовується недостатньо. Тому, якої б сторони фінансового ринку в цілому і окремих його елементів, зокрема, не торкнутися, дослідження будуть актуальними і необхідними.
Значний внесок у розробку питань становлення і розвитку фондового ринку зробили такі закордонні вчені: Котлєр Ф., Макконнелл К.Р., Едлєр А., Тьюлз Р.Дж. Серед робіт вчених України та СНД слід виділити праці Алексєєва М.Ю., Альохіна Б.І., Гольцберга М.А., Жукова Г.Г., Мозгового О.М., Міркіна Я.М., Оскольського В.В., Павлова С.В., Сороки І.В. та інших. Критично позитивний огляд робіт з проблеми свідчить про те, що ряд методологічних і теоретичних питань ще недостатньо досліджені, деякі позиції вимагають уточнень та доповнень у конкретних історичних умовах.
Важливість та актуальність проблеми, яка досліджується, недостатня розробленість теоретичних і методологічних питань визначили вибір теми дипломної роботи, її мету і завдання, а також методи дослідження.
Метою дипломної роботи є аналіз фондового ринку, інвестиційного портфеля фондового ринку, вибір інвестування та виявлення тенденцій на фондовому ринку.
Відповідно до встановленої мети були виконані такі завдання:
Методологічну та теоретичну основу досліджень склав критичний та позитивний аналіз практичних розробок і наукових праць провідних вітчизняних та закордонних вчених в області економічної теорії, монографічної і періодичної літератури, спеціальної літератури за проблемою розвитку фондового ринку, законодавчих і нормативних актів України, матеріалів Верховної Ради України та Кабінету Міністрів, які визначають взаємовідносини учасників фондового ринку.
Для вирішення поставлених завдань у дипломній роботі використовуються методи наукової абстракції, діалектичний, аналізу і синтезу, індукції і дедукції, порівнювальний, класифікаційний, статистичних групувань, структурний, логічного узагальнення результатів.
Предметом даного дослідження є процеси становлення та функціонування національного фондового ринку.
Обєктом даної роботи є фондовий ринок України.
Дипломна робота складається із Вступу.
Теоретичного розділу 1, в якому характеризуються теоретичні засади функціонування фондового ринку.
Аналітичного розділу 2, в якому показаний аналітичний огляд фондового ринку України та особливості його функціонування.
Розділу 3, в якому поданий іноземний досвід в регулюванні фондового ринку та проблеми його розвитку.
Розділу 4, в якому розповідається про охорону праці на підприємстві.
Висновків, списку використаних джерел в кількості 60.
Додатків.
Розділ 1.Теоретичні засади функціонування фондового ринку
1.1. Структура,учасники і основні інструменти фондового ринку
Фондовий ринок є системою економічних та правових відносин, пов'язаних із випуском та обігом цінних паперів. Суб'єкти підприємницької діяльності виступають на ринку як емітентами цінних паперів, так і інвесторами. Емітуючи цінні папери та залучаючи на різних умовах вільні фінансові ресурси, вони формують свій акціонерний і борговий капітал. Корпорації використовують залучені на ринку кошти для фінансування основного та оборотного капіталу, здійснення капітальних вкладень, збільшення обсягів виробництва. В результаті інвестування коштів вони отримують прибуток, за рахунок якого нарощують як власний економічний потенціал, так і економічний потенціал держави. Фінансові інститути використовують залучені на ринку ресурси для надання позик іншим учасникам ринку та для інвестицій у цінні папери інших емітентів. Фінансові інститути виступають на ринку інституційними інвесторами і мають значний вплив на формування інвестиційної політики інших учасників ринку.
Залежно від ступеня розвитку фондовий ринок може виступати більш чи менш ефективним механізмом акумуляції, розподілу та перерозподілу вільних фінансових ресурсів серед галузей економіки. Ефективне функціонування фондового ринку в багатьох країнах забезпечує ефективне використання вільних фінансових ресурсів та стійкі темпи зростання економіки цих країн.
Як сегмент фінансового ринку фондовий ринок підлягає класифікації за такими самими ознаками. За терміном обігу цінних паперів фондовий ринок поділяють на ринок грошових та капітальних цінних паперів.
На ринку грошових цінних паперів перебувають у обігу боргові зобов'язання з терміном обігу менш як один рік: короткострокові облігації, векселі, ощадні сертифікати, комерційні цінні папери тощо.
На ринку капітальних цінних паперів мають обіг інструменти власності акції, а також середньо- та довгострокові боргові зобов'язання, тобто безстрокові цінні папери та цінні папери з терміном обігу більше від одного року.
За умовами емісії та механізмом обігу цінних паперів фондовий ринок поділяють на міжнародний та національні ринки. На національному ринку перебувають в обігу цінні папери, емітовані резидентами або нерезидентами відповідно до законодавства країни. На міжнародному ринку мають обіг цінні папери, емітовані поза юрисдикцією будь-якої однієї країни, які пропонуються для продажу інвесторам різних країн. Можливість інвестувати кошти в цінні папери, що є в обігу на міжнародному ринку, регламентується законодавством окремих країн, оскільки процес придбання іноземних цінних паперів пов'язаний із вивезенням капіталу та здійсненням інвестицій за межі окремої країни. Можливість залучати кошти на міжнародному ринку залежить від кредитного рейтингу емітента та інтересу до нього з боку потенційних інвесторів.
Залежно від того, нові цінні папери пропонуються для продажу чи емітовані раніше, ринок цінних паперів поділяють на первинний та вторинний.
Первинний ринок є ринком перших та повторних емісій, на якому здійснюється початкове розміщення цінних паперів серед інвесторів та початкове вкладення капіталу в різні галузі економіки. Ціна цінних паперів при їх первинному розміщенні на ринку часто буває заниженою незалежно від стратегій ціноутворення, що пропонуються андерайтерами та іншими фінансовими посередниками. Тому рішення емітента про додаткову емісію акцій часто приймається тоді, коли менеджери корпорації вважають, що поточна ринкова ціна акцій завищена. У більшості випадків купівля цінних паперів за ціною первинного розміщення з подальшим їх продажем через деякий час приносить інвестору прибуток.
На вторинному ринку мають обіг емітовані раніше цінні папери. Операції на вторинному ринку не збільшують загальної кількості цінних паперів та загального обсягу інвестицій в економіку. Вторинний ринок, якщо він функціонує ефективно, забезпечує високу ліквідність цінних паперів, що перебувають в обігу на ньому. Основними операціями на вторинному ринку є перерозподіл сфер впливу та спекулятивні операції.
На первинному ринку розрізняють публічне та приватне розміщення цінних паперів. При публічному розміщенні існує встановлена законом процедура, в результаті проходження якої цінні папери реєструються Комісією з цінних паперів, а емітент отримує свідоцтво про реєстрацію емісії. Для того щоб успішно пройти процедуру публічного розміщення та отримати свідоцтво про реєстрацію, емітент повинен задовольняти досить жорсткі вимоги щодо показників фінансово-господарської діяльності і повністю виконувати вимоги Комісії щодо проведення емісії та розміщення цінних паперів на ринку. Окремого визначення для приватного розміщення цінних паперів не існує. В законодавстві деяких країн просто обумовлюються випадки, коли емітент може не проходити процедуру публічного розміщення.
При приватному розміщенні реєстрація емісії в Комісії з цінних паперів проводиться не в усіх країнах, крім того, приватне розміщення цінних паперів не є обов'язковим атрибутом будь-якого національного ринку.
Приватне розміщення частіше використовують для облігацій з фіксованим купоном, а не для акцій. Розміщені у такий спосіб цінні папери заборонено продавати на ринку протягом певного періоду, оскільки вони є досить ризиковими в порівнянні з цінними паперами, розміщеними публічно. Цінні папери, розміщені приватно, є низько-ліквідними і привабливими не для всіх інвесторів. Як правило, такі цінні папери розміщуються серед великих інституційних інвесторів, які зацікавлені в конкретному підприємстві і впевнені в його стрімкому зростанні. В більшості випадків приватно розміщуються цінні папери нових компаній.
Залежно від місця, де здійснюється торгівля цінними паперами, розрізняють біржовий та позабіржовий ринки. Організатором торгівлі на біржовому ринку виступають фондові біржі, на позабіржовому торговельно-інформаційні системи. Існують різні погляди на структуру цін біржового та позабіржового ринків. Одні вважають, що найкращі ціни інвесторам можуть запропонувати в позабіржовій системі, оскільки заявки виконуються за найвищими із запропонованих цінами, а велика кількість ділерів, що пропонують свої ціни купівлі-продажу, забезпечує можливість найкращого вибору із багатьох запропонованих. Інші вважають, що найвищі ціни складаються на біржі, де всі заявки групуються в єдиному центрі.
Залежно від специфіки організаційної структури ринку розрізняють вертикальний та горизонтальний ринки.
Інфраструктуру фондового ринку утворюють інститути, які забезпечують функціонування ринку, створюють необхідні умови для обігу цінних паперів на біржовому чи позабіржовому ринках, сприяють укладанню угод щодо цінних паперів між учасниками ринку [27, с. 114].
Укладання угоди з цінними паперами на організованому ринку переважно здійснюється не між покупцем та продавцем, а між покупцем (продавцем) та фінансовим посередником; усі розрахунки за угодою та виявлення зобов'язань сторін здійснюються в процесі клірингу, а виконання угоди в процесі розрахунків. Тобто всі етапи угоди щодо купівлі-продажу цінних паперів на організованому фондовому ринку досить відокремлені, внаслідок чого на ринку з'являються відокремлені організації, які здійснюють кліринг та розрахунки між учасниками ринку і функціонують у вигляді самостійних юридичних осіб або спеціалізованих структурних підрозділів бірж. Еволюція фондового ринку, відокремлення окремих етапів угод з цінними паперами, необхідність оперативного проведення розрахунків за укладеними угодами привели до створення і розвитку депозитарних та розрахунково-клірингових систем у структурі ринку.
Сьогодні необхідними складовими інфраструктури фондового ринку є торгові, реєстраційні мережі, розрахунково-клірингові та депозитарні системи, а також системи правового та інформаційного забезпечення ринку.
Основою торгових систем, на біржовому та позабіржовому ринках виступають біржі та торговельно-інформапійні системи, які організовують укладення угод між учасниками ринку на регулярній та впорядкованій основі.
Реєстраційну мережу утворюють реєстратори суб'єкти підприємницької діяльності, для яких ведення реєстру є винятковим видом діяльності, та емітенти цінних паперів, які мають право вести реєстр власників цінних паперів згідно з чинним законодавством [39, с. 177].
Діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів полягає в зборі, фіксації, обробці, зберіганні та наданні інформації, що складає систему ведення реєстру. Ведення реєстру передбачає облік та зберігання протягом певного терміну інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає потреба внесення змін до реєстру. Діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів можуть здійснювати емітенти або реєстратори за наявності дозволу, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів є виключною діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності і не може поєднуватися з іншими видами діяльності, крім депозитарної. Емітент може вести власний реєстр самостійно, якщо чисельність власників іменних цінних паперів у сукупності з усіх випусків цінних паперів не перевищує 500, тобто чисельність, визначену Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку як максимальну для організації самостійного ведення реєстру. Для отримання Дозволу емітент повинен мати спеціалістів з кваліфікаційним посвідченням на право ведення реєстру власників іменних цінних паперів установленого зразка. Чисельність фахівців та перелік операцій, які повинні виконувати тільки ці спеціалісти, встановлюються відповідним рішенням комісії. Для таких спеціалістів діяльність у цього емітента повинна бути основним місцем їх роботи.
Якщо чисельність власників іменних цінних паперів емітента перевищує кількість, визначену Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку як максимальну для організації самостійного ведення реєстру емітентом, емітент зобов'язаний доручити ведення реєстру реєстратору. Реєстратор веде такий реєстр на умовах договору, що укладається з емітентом цінних паперів. Договір на ведення реєстру емітент може укласти тільки з одним реєстратором. При цьому такий договір не знімає з емітента відповідальності щодо виконання обов'язків, які випливають із угод по цінних паперах [19, с. 55].
Статутний капітал реєстратора повинен бути сформований виключно за рахунок грошових коштів у розмірі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Органи державної влади, а також Центри сертифікатних аукціонів та їх правонаступники не можуть бути засновниками або учасниками реєстратора. Крім того, не можуть бути засновниками або учасниками реєстратора працівники депозитаріїв, зберігачів та інших реєстраторів, а також державних органів, які здійснюють контроль за діяльністю Національної депозитарної системи. Якщо засновником реєстратора виступає емітент, реєстр якого веде зазначений реєстратор, то частка цього емітента в статутному фонді реєстратора не має перевищувати 10%. Якщо засновником реєстратора виступає професійний учасник ринку цінних паперів або банк торговець цінними паперами, то частка цього засновника в статутному фонді реєстратора не повинна бути більшою 25%.
Реєстром власників іменних цінних паперів є список зареєстрованих власників, складений на певну дату, із зазначенням кількості, номінальної вартості, категорії цінних паперів. Ведення реєстру може здійснюватись як на паперових носіях, так і у вигляді електронних записів. Згідно з реєстром емітент виконує свої обов'язки перед акціонерами, здійснює виплату дивідендів, веде облік руху цінних паперів, виконує інші дії стосовно цінних паперів. Підставою для внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів є документи, відповідно до яких змінюється право власності на відповідні іменні цінні папери. Крім безпосереднього ведення реєстру реєстратор може за домовленістю з емітентом накопичувати інформацію про акціонерне товариство, власників та номінальних утримувачів цінних паперів, допомагати в підготовці та проведенні загальних зборів акціонерів, здійснювати контроль за угодами великого обсягу з цінними паперами цього емітента [23, с. 103].
Реєстратор зобов'язаний на вимогу власника цінних паперів або його представника, а також номінального утримувача надати виписку з реєстру власників іменних цінних паперів. Власник або його представник чи номінальний утримувач не мають права вимагати внесення до виписки інформації, що виходить за межі компетенції реєстратора, у тому числі інформації про інших власників та кількість цінних паперів, які їм належать.
Оплата послуг реєстратора здійснюється за тарифами, які встановлює сам реєстратор. Максимальний розмір тарифів встановлюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Антимонопольним комітетом України. Працівникам реєстратора забороняється виконувати будь-яку оплачувану роботу для юридичних осіб, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, крім викладацької, забороняється здійснювати професійну діяльність на ринку цінних паперів, бути засновниками або учасниками інших юридичних осіб, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
Реєстратор та емітент, що отримали дозвіл на ведення реєстру, зобов'язані періодично звітувати перед Комісією про результати своєї діяльності у терміни та в порядку, встановлені Комісією. Контроль за діяльністю реєстраторів та емітентів, що ведуть власний реєстр, здійснює Комісія та її територіальні органи відповідно до Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та інших законодавчих актів України.
Таблиця 1
Показники інвестиційної привабливості акцій
Назва показника |
Позначення |
Характеристика |
1 |
2 |
3 |
Біржові показники акції |
||
Обсяг торгів |
V |
відображає ліквідність акцій. Чим більше обсяг торгів по акції, чим більше укладається угод по акціях, тим більшою ліквідністю володіють ці акції |
Дохідність |
Д |
показує зміну вартості акції за певний період |
Волатильність |
відображає ризик цінного папера. Чим вище значення показника, тим вище ризик інвестування в цінні папери |
|
Ринкові коефіцієнти емітента |
||
Прибуток на акцію |
EPS |
відображає розмір чистого прибутку, що припадає на одну акцію |
1 |
2 |
3 |
Ціна-дохід |
P/E |
показує ринкову вартість одиниці прибутку підприємства. Емітенти, що мають більш низький показник P/E в порівнянні з іншими емітентами галузі, є недооціненими, а емітенти з більш високим P/E переоціненими |
Ціна-обсяг продажу |
P/S |
являє співвідношення поточного ринкового курсу звичайної акції до кількості річної виручки від реалізації продукції (валовий дохід) в розрахунку на одну акцію. Порівнюється з аналогічними підприємствами галузі, низьке значення показника у порівнянні з іншими підприємствами свідчить про недооціненість акцій. |
Ціна-балансова вартість |
P/B |
дорівнює відношенню поточної ринкової капіталізації компанії до її балансової вартості. Акції з P/B нижче середнього володіють великим потенціалом для зростання курсової вартості. |
Вартість компанії до прибутку до сплати податків і амортизаційних відрахувань |
EV/EBITDA |
показує співвідношення ринкової вартості компанії до прибутку до сплати податків. Чим вище значення показника, тим менше перспектив зростання акцій підприємства |
Коефіцієнти оцінки фінансового стану емітента |
||
Коефіцієнт автономії |
Kав |
показує частку власних коштів підприємства в загальній сумі коштів, авансованих у його діяльність. Чим вище значення даного коефіцієнта, тим фінансово стійкіше, стабільніше і більш незалежно від зовнішніх кредиторів підприємство |
Коефіцієнт загальної ліквідності |
Kзл |
показує ступінь покриття короткострокових пасивів оборотними активами |
Рентабельність власного капіталу |
ROE |
відображає ефективність використання власного капіталу. Показує норму прибутку на вкладений власний капітал |
Рентабельність активів |
ROA |
показує рівень прибутку, що створюється всіма активами підприємства, які перебувають у його використанні |
Рентабельність інвестицій |
ROI |
відображає ефективність інвестицій |
В якості математичного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості акцій емітентів використано методику таксономічного показника [3].
Процес побудови таксономічного показника складається з 5 етапів [3]:
побудова матриці спостережень;
стандартизація елементів матриці спостережень та формування стандартизованої матриці спостережень;
визначення вектора-еталону;
визначення відстані між елементами матриці та вектором еталоном;
розрахунок коефіцієнта таксономії.
Методичне забезпечення розрахунку таксономічного показника представлено в табл. 2.
Таблиця 2
Методичне забезпечення розрахунку таксономічного показника
Показник |
Формула для розрахунку |
Складові показники формули |
|
Стандартизація показників матриці |
- вихідне значення показника; - середнє значення показника |
||
Вектор-еталон |
|||
Відстань між окремими спостереженнями та вектором-еталоном |
стандартизоване значення j-го показника в період часу i; стандартизоване значення i-го показника в еталоні |
||
Таксономічний показник |
відхилення показників від еталону |
||
Відхилення показників від еталону |
загальна відстань між показниками діяльності підприємства та еталоном |
||
Загальна відстань між показниками та еталоном |
середня відстань між показниками та еталоном; середньоквадратичне відхилення |
||
Середня відстань між показниками та еталоном |
кількість підприємств, за якими проводиться аналіз |
||
Середньоквадратичне відхилення |
середня відстань між показниками та еталоном |
||
Значення таксономічного показника знаходиться в діапазоні 0≤K≤1 і інтерпретується в такий спосіб: стан окремої складової в даному періоді тим більш розвинений, чим більш близьке значення узагальнюючої оцінки до одиниці [3].
1.2. Методи оцінки фондового ринку
Як будь-який товар на фінансовому ринку, цінні папери мають споживчі властивості (інвестиційні якості), що прямо впливають на їхню ринкову вартість. Учасників фондового ринку в першу чергу цікавлять такі інвестиційні якості цінних паперів, як надійність, прибутковість і ліквідність.
Для визначення надійності цінних паперів зручніше всього використовувати кредитні або фондові рейтинги емітентів, складені професійними агентствами.
Рейтинг це така оцінка основних показників емітента (якості управління, платоспроможності, структури капіталу, ділової репутації, ризику видів його діяльності і інше), що знаходить своє вираження в присвоюванні емітенту визначеного місця за умовною шкалою щодо інших об'єктів для порівняння. Фондові рейтинги можуть складатися не тільки у відношенні емітентів, але і безпосередньо у відношенні їхніх цінних паперів, а також у відношенні професійних учасників фондового ринку, що обслуговують угоди з цінними паперами. Чим вище і стабільніше позиції емітента або його цінних паперів у рейтингу, тим вище надійність.
Таким чином, рейтинг це оцінка ризику, пов'язаного з цінними паперами даного емітента, в порівнянні з ризиком, пов'язаним з іншими цінними паперами.
На жаль, в Україні поки немає загальнодоступних, регулярно оприлюднюємих кредитних рейтингів підприємств, а фондові рейтинги, які публікуються в офіційних виданнях ДКЦПФР, дають уяву про невелику кількість емітентів і їх цінних паперів (20 50 найменувань). До факторів, що свідчать на користь надійності цінних паперів, можна також віднести їх наявність у лістингу фондових бірж і TIC (за котирувальними списками з високими вимогами до допуску К1 і К2) [8]
Лістинг включення до списку ЦП, що котируються.
Котирування полягає у визначенні курсів попиту та пропозиції на ЦП, який складається на біржі.
Надійність цінних паперів можна визначити на основі оцінки фінансового стану емітента без врахування рейтингів і біржового лістингу. Надійність емітента в частині виконання грошових зобов'язань за цінними паперами може підтверджуватися задовільними значеннями показників платоспроможності, коефіцієнтів покриття і фінансової стійкості. Дані коефіцієнти нескладно обчислити за балансами емітентів, тому що фінансова звітність ВАТ й емітентів облігацій підлягає обов'язковому оприлюдненню.
Для визначення надійності цінних паперів доцільно також проаналізувати інформацію про їх емісію й статут емітента. Якщо права власників цінних паперів прописані в цих документах нечітко, якщо обмежений доступ акціонерів до інформації про діяльність підприємства, якщо ревізійна комісія і наглядацька рада залежні від правління, то все це повинно насторожити інвестора і зменшити його довіру до цінних паперів даного емітента.
Власник цінного папера може одержати дохід із двох джерел за рахунок виплат емітента в розмірі, обумовленому в емісії, і за рахунок перепродажу цінного папера за ціною вище ціни придбання (приріст ринкової вартості). Дохід за рахунок емітента виплачується у формі відсотка або дисконту (за борговими цінними паперами) і у формі дивіденду (за акціями і інвестсертифікатами).
Дисконт це особлива форма доходу за борговими цінними паперами, що полягає в тім, що емітент розміщає свої цінні папери за ціною нижче номіналу, а погашає їх за номіналом вартості. Різниця між ціною погашення і ціною придбання дисконтної облігації або векселя складає дохід інвестора.
Розмір доходу, що емітент обіцяє виплачувати набувачам цінних паперів, є платою за використання притягнутих фінансових ресурсів. Величина цього доходу повинна перевищувати відсоток виплат за банківськими депозитами (інакше інвесторам буде невигідно вкладати свої кошти в цінні папери) і не перевищувати очікуваного доходу емітента від отриманих у ході емісії інвестицій.
Емітент розраховує і повідомляє дохід стосовно номінальної вартості цінного папера. Однак через те, що цінні папери продаються і купуються за ринковими цінами, відмінними від номіналу, реальний дохід інвестора буде відрізнятися від номінального (оголошеного). Реальну прибутковість ЦП можна визначити за формулою:
Реальна прибутковість за акціями називається також рентабельністю акції. Для різних видів цінних паперів і в різних ситуаціях загальна формула реальної прибутковості може мати різні модифікації.
Так, при розрахунку реальної прибутковості акцій варто враховувати, що в період між оголошенням дивіденду і датою початку їхньої виплати ринкові ціни акцій зростають на величину номінального дивіденду. Це пов'язано з тим, що продавці акцій намагаються компенсувати втрату вже оголошеного, але ще не виплаченого доходу. У цьому випадку застосування звичайної формули розрахунку реальної прибутковості дасть неправильний результат, тому що й у чисельник, і в знаменник буде входити номінальний дивіденд.
Для усунення цього використовується формула збалансованого доходу на акції з урахуванням реальної ціни їхнього придбання:
Оскільки ця складова доходу носить одноразовий характер, то при визначенні рівня питомої прибутковості вона повинна бути «розкладена» на весь період, що залишився до погашення. Тому, якщо облігація була придбана на ринку дешевше ціни її погашення (тобто дешевше номінальної вартості), то її прибутковість розраховується за формулою:
Акціонерам, зацікавленим переважно в одержанні дивідендів, зручно користатися показником частка дивіденду (у розрахунку на одну акцію дивідендний вихід на акцію).
Крім того, показник частки дивіденду застосовується для оцінки раціональності використання прибутку підприємства. Якщо частка дивідендних виплат займає значну частину прибутку, то це обмежує можливості внутрішнього розвитку емітента, а якщо значення частки дивіденду перевищує 100%, то це майже однозначно свідчить про спробу штучного завищення ринкових цін на акції або інших маніпуляціях.
Для оцінки прибутковості акцій широко використовуються показники, пов'язані не тільки з дивідендами, але і з прибутком AT. Найбільш відомим і простим показником є коефіцієнт ціна/дохід (Price-Earning Ratio), визначаємий за формулою.
Цей коефіцієнт показує, за скільки років окупляться інвестиції акціонерів, спрямовані на придбання акцій за ринковою ціною.
Ступінь ліквідності таких цінних паперів цілком визначається можливістю швидко знайти на них покупця на організованому або неорганізованому фондовому ринку. Найбільш сприятливі умови для ліквідності створюються на біржах і TIC. Коефіцієнт ліквідності цінних паперів визначається за формулою.
Чим ближче цей показник до 1, тим вище ліквідність цінного папера. Недоліком коефіцієнта ліквідності ЦП є те, що він відбиває ліквідність тільки тієї кількості цінних паперів, що було запропоновано в продаж. Для визначення ліквідності цінних паперів стосовно усієї випущеної їхньої кількості, застосовують коефіцієнт обертання:
В умовах ринкової економіки більшість підприємств так або інакше беруть участь в операціях з цінними паперами або як емітенти, або як власники цінних паперів, чи як професійні посередники між першими і другими. У будь-якому випадку власники цих підприємств та їх постійний тимчасовий або антикризовий менеджмент будуть зіштовхуватися з проблемою оцінки цінних паперів як інструмента інвестування, позики і ринкового товару, що є об'єктом купівлі продажу, обміну, застави.
Для різних інвесторів прийнятні різні співвідношення якостей фондового товару: одні готові віддати перевагу його високої прибутковості на шкоду надійності, інші згодні на менший дохід в обмін на гарантію зниження інвестиційного ризику. Таким чином, той же самий цінний папір в очах різних інвесторів може мати нерівнозначну цінність у результаті застосування різних методів і критеріїв оцінки.
Та ціна, яку готов заплатити конкретний інвестор на основі своєї суб'єктивної оцінки можливості одержання вигоди від інвестиційних якостей цінного папера, називається внутрішньою теоретичною вартістю цінного папера.
На відміну від ринкової вартості, що у кожен конкретний момент часу завжди об'єктивна й однозначна, внутрішня вартість одного й того ж цінного папера може бути різна (по числу оцінюючих її учасників ринку) [8].
Існують три основні теорії оцінки цінних паперів.
1. «Теорія ходьби навмання» (вона ж теорія «ефективності ринку або «випадкових блукань») заснована на думці, що вся інформація, що має відношення до цінних паперів, уже сконцентрована в їх поточних ринкових цінах, а тому пошук і аналіз додаткової інформації для прогнозування зміни цін у майбутньому марні. Перш, ніж обробка такої інформації дозволить дати ухвалення про внутрішню вартість цінного папера, ринкова ціна зміниться, «охопивши» в собі нові зведення і давши поштовх наступним інформаційним потокам. Відповідно до цієї теорії, ринок сам по собі ефективно справляється з функцією ціноутворення і збіг суб'єктивної думки інвестора з поводженням ринку це тільки вірогідна подія.
2. Теорія технічного аналізу затверджує, що поточна внутрішня вартість цінного папера може бути визначена, виходячи з даних про зміни ринкових цін у минулому. Використовуючи статистику зміни цін за попередні періоди, фахівці технократи намагаються виявити короткострокові і тривалі закономірності зміни цін. При цьому справжньою внутрішньою вартістю вважається величина, що відповідає цим тенденціям змін, а відхилення ринкової ціни від розрахованих закономірностей розцінюється як випадкова подія.
Застосування технічного аналізу вимагає наявності великого обсягу статистичної інформації за тривалі періоди часу. При обробці інформації використовуються методи кореляції і регресії, інші складні статистичні методи. На жаль, український фондовий ринок має занадто коротку історію і, відповідно, малу базу даних, недостатню для широкого застосування методів технічного аналізу.
3. Фундаментальна теорія оцінки виходить з того, що головним джерелом вигоди для набувача цінних паперів є їхня прибутковість з виправленням на ризик. Відповідно до теорії фундаментального аналізу, внутрішня вартість цінного папера визначається як дисконтована сума майбутніх грошових надходжень від даного цінного папера:
де CFi очікуваний грошовий потік у періоді;
r прийнятна або необхідна прибутковість.
Ставка прийнятної прибутковості може встановлюватися в розмірі:
• процентної ставки за банківськими депозитами;
• процентної ставки за банківськими депозитами і надбавками за ризик;
• відсотка, встановленого за державними цінними паперами і надбавками за ризик.
Вибір базової ставки і визначення конкретного розміру інвестування в даний цінний папір здійснюється інвестором самостійно, внаслідок чого оцінки конкретних інвесторів, навіть виконані за однаковими методиками, можуть відрізнятися одна від одної. Саме це розходження в оцінках, неминуче при використанні будь-якої теорії оцінки цінних паперів, уможливлює появу на фондовому ринку як бажаючих продати цінні папери, так і бажаючих їх придбати в розрахунку на наступний перепродаж по більш високій ціні.
Основним економічним змістом визначення внутрішньої вартості боргових цінних паперів є розрахунок суми грошових потоків, очікуваних від даного папера (що залишилися до виплати відсотків, дисконт, ціна погашення) і приведення цих грошових потоків до їхньої дійсної вартості шляхом дисконтування.
Внутрішня вартість процентної облігації розраховується як сума вартості її погашення і всіх процентних платежів за період, що залишився до погашення, дисконтованих до норми прибутковості даного різновиду цінних паперів:
де № номінальна вартість облігації;
Pr сума річної процентної виплати;
r дисконтна ставка (у десяткових частках);
n кількість років (або інших періодів), що залишилися до погашення.
Дисконтна ставка визначається як прибутковість за банківськими вкладами або за державними облігаціями, збільшена на рівень ризику за облігаціями даного різновиду.
На розвитих фондових ринках ступінь ризику в дисконтній ставці враховується за даними кредитних рейтингів, відповідно до яких цінний папір відноситься до того або іншого рівня надійності. При відсутності таких рейтингів замість дисконтної ставки можна використовувати середню процентну ставку за аналогічними облігаціями.
Внутрішня вартість безпроцентних (дисконтних) облігацій визначається за формулою:
Відомий період обертання, тверда величина виплачуваного доходу, фіксована ціна погашення дозволяють методами фундаментального аналізу досить точно визначити внутрішню вартість боргових цінних паперів. Власне кажучи, єдиним елементом, що привносить суб'єктивізм у розрахунок ціни позикових фондових активів, є розходження в оцінці рівня їхньої ризикованості. Найбільший ступінь невизначеності притаманний розрахункам внутрішньої вартості і прибутковості українських векселів, тому що у багатьох випадках інвестори не мають достовірно правильної інформації про їх емітентів. А ця інформація необхідна для визначення ступеня ризику, що включається в дисконтну ставку.
Оцінка привілейованих акцій досить проста, тому що по них гарантується щорічна виплата твердого доходу. Для визначення внутрішньої вартості привілейованих акцій досить продисконтувати постійний дивіденд:
де Dp фіксована сума дивідендів по привілейованій акції;
r дисконтна ставка.
Результати оцінки простих акцій методами фундаментального аналізу свідомо менш точні, чим аналогічна оцінка боргових цінних паперів через невизначеність основних параметрів, необхідних для обчислень: терміну обертання, прогнозованого дивіденду, очікуваної ціни реалізації акції після закінчення передбачуваного періоду її використання, прийнятної норми прибутковості.
Тому у формулі оцінки простих акцій використовуються прогнозовані (передбачувані) величини очікувані дивіденди, передбачуваний термін перепродажу акції, її можлива ринкова ціна на момент перепродажу.
У залежності від дивідендної політики АТ розрізняють наступні моделі розрахунку внутрішньої вартості простих акцій:
1) модель оцінки акцій з постійними дивідендами застосовується у відношенні тих АТ, що стабільно виплачують дохід приблизно на тому самому рівні. Ця модель являє собою спрощену формулу оцінки акцій на невизначений період використання й аналогічна формулі розрахунку вартості привілейованих акцій:
2) модель оцінки акцій з постійно зростаючими дивідендами («Модель Гордона») використовується, якщо фінансово-господарський розвиток АТ дає йому можливість щорічно рівномірно нарощувати суму виплачуваних дивідендів з визначеним темпом:
де Dn сума останніх виплачених дивідендів;
Dn + 1 дивіденд, очікуваний до виплати в наступному році;
g темп приросту дивідендів (у десяткових частках).
3) модель оцінки акцій з дивідендами, які нерівномірно змінюються, необхідна, якщо дивідендна політика АТ на деяке число років передбачає зниження або збільшення темпу виплат дивідендів, після чого планується стабілізація темпу (це характерно для періодів первісного розвитку або реструктуризації підприємств). У цьому випадку прогнозований період варто розбити на підперіод непостійної зміни (к років з дивідендами за роками Dj деj = 1, 2, 3,..., k) і підперіод постійного росту (де Dk + 1 буде першим очікуваним дивідендом у фазі постійного росту з темпом росту £). Очікувані дивіденди обох підперіодів, як і в попередніх випадках, треба продисконтувати, привівши до дійсної вартості.
Внутрішня вартість акцій з темпом приросту, що змінюється, у підсумку дивідендів дорівнює:
де n період, через який інвестор має намір перепродати акцію;
S прогнозована ціна акції через n-ий період.
Головною вадою приведених формул у сучасних українських умовах є те, що всі вони базуються на величині дивідендних виплат. Сьогодні в Україні ця «точка опори» для оцінки вартості акцій у багатьох випадках відсутня. Тому внутрішня оцінка акції українським інвестором найчастіше заснована на вартості активів АТ і оцінці його бізнесу в цілому [19].
Методи оцінки акцій і облігацій на основі їх дохідності
Якщо компанія зареєстрована на фондовій біржі, то вартість акцій встановлюється "учасниками ринку" -- особами, які ведуть торгівлю акціями на біржі. Коли необхідно дізнатися ціну акції такої компанії, достатньо подивитися у біржовий бюлетень.
Якщо компанія не зареєстрована на біржі, тобто її акції не котируються там, то і ціни акції, що задається екзогенно, не існує. Особи, що бажають продати або купити акції такої компанії повинні "винайти" ціну, за якою вони готові укласти угоду. Крім того, потреба в оцінюванні акцій, що не торгуються на біржі, виникає в таких випадках:
- коли акції даруються чи передаються у спадщину і необхідно визначити їхню ціну для оподаткування;
- при новому випуску акцій;
- при наданні позики у вигляді акцій.
Коли ймовірний продавець і можливий покупець акцій компанії, не зареєстрованої на фондовій біржі, починають домовлятися про ціну акцій, вони повинні якось визначити, чого ці акції варті. Проблема полягає в пошуку способу оцінки вартості акцій. Існує кілька різних способів. Усі вони дають абсолютно різні результати. Один і той самий спосіб можна використовувати для одержання різних значень. Проте кожна оцінка вартості допомагає покупцю і продавцю акцій мати свою думку щодо їх ціни (чи діапазону цін).
Значення прогнозування майбутніх грошових надходжень. При розгляді різних способів оцінки варто пам'ятати причину оцінки акцій.
а) Покупець акцій одержує частку прибутку (доходів) підприємства і має право на дивіденди. Величина прибутку і дивідендів, які він розраховує заробити на куплених акціях, має значний вплив на ціну, яку він готовий заплатити.
б) Продавець акцій віддає свою частку майбутнього прибутку і дивідендів, тому ціна, пропонована покупцем, повинна бути достатньою для компенсації його збитків. Якщо покупець не пропонує достатньої суми, а продавець (продавці) має (мають) достатньо акцій для того, щоб примусово ліквідувати компанію, більш вигідно "роздрібнити" компанію і продати її активи вроздріб різним покупцям.
Як для покупця, так і для продавця вартість акції повинна залежати від доходу, який вони можуть одержати (втратити) у майбутньому. Проте оцінки майбутнього прибутку і дивідендів ненадійні, оскільки важко точно передбачити майбутнє. Можливий продавець, імовірно, намалює покупцю райдужну картину майбутнього, тоді як покупець, швидше за все, буде обережний і консервативний. Відправною точкою для оцінки майбутнього прибутку і дивідендів є припущення про те, що минулі події повторюватимуться і продовжуватимуться в майбутньому. З цієї причини для оцінки вартості акцій часто використовуються звітні дані про величину прибутку і дивідендів за минулі періоди часу, незважаючи на те, що справжньою метою аналізу є майбутнє.
Переговори з позиції слабкості та з позиції сили. Продавець акцій може вести переговори з потенційним покупцем з позиції слабкості чи з позиції сили. Якщо власник акцій вже втратив надію заробити хоч скільки-небудь грошей на їх продажі і є тільки один зацікавлений покупець, то продавцю, можливо, доведеться продати акції за "символічну" ціну. З іншого боку, якщо покупець дуже хоче отримати ці акції (можливо, для створення свого голосуючого пакета в компанії чи для одержання контрольного пакета) і не може знайти продавця, згідного на нижчу ціну, то продавець може диктувати свою ціну.
Методи оцінки вартості акцій є єдиним корисним показником реальної ціни у випадку, якщо ні покупець, ні продавець не мають переваг один над іншим.
Номінальна вартість акцій. За законом кожна акція має номінальну вартість. При першому випуску акції її номінальна вартість може бути прийнята як ринкова. Наприклад, якщо компанія випускає 100 000 нових акцій номіналом 50 пенсів за готівку і випуск здійснюється за номінальною вартістю, то передплатники заплатять за кожну акцію по 50 пенсів.
З іншого боку, якщо компанія продає 100 000 нових акцій номіналом 50 пенсів за ціною 75 пенсів готівкою, сумарна номінальна вартість акцій складає 50000 ф.ст., однак ринкова вартість дорівнює 75000 ф.ст. Різниця (25000 ф.ст.) враховується в бухгалтерських книгах як премія акцій.
Номінальна вартість акцій у всіх інших випадках, як правило, істотно відрізняється від їх "реальної" вартості. (Якщо поглянути на ціни акцій, які котируються на фондовій біржі, добре видно різницю між номінальними і ринковими вартостями цих акцій.) Отже, коли власник акцій установлює ціну своїх акцій, їхня номінальна вартість ніяким чином не є визначальним чинником у цьому процесі.
Оцінка на базі ліквідаційної вартості. Єдиним способом оцінки вартості акцій, основаної на вартості активів, що впливає на встановлення ціни акції, є оцінка на базі ліквідаційної, чи "роздільної" вартості.
Ліквідаційна вартість акцій є сума грошей, яку отримають власники акцій у тому випадку, якщо підприємство буде ліквідовано, активи "роздроблені" і продані вроздріб різним покупцям.
Якщо ліквідаційна вартість акцій вища, ніж ціна, яку можливий покупець бажає заплатити за них, то, імовірно, власник акцій швидше захоче розпродати активи компанії шляхом ліквідації, ніж продаватиме акції за цією ціною. Окремі акціонери, однак, не можуть змусити підприємство добровільно самоліквідуватися, якщо тільки їхня частка в підприємстві не дуже значна і варіант поділу компанії просто відсутній. Ліквідаційна вартість може бути зменшена на суму зайвих витрат, величину збитку від розірвання контракту і відсутності невловимих активів.
Ліквідаційна вартість також допомагає акціонерам оцінити мінімальний дохід, який вони можуть очікувати від своїх акцій. Якщо ліквідаційну вартість пакета акцій можна інвестувати з безризиковим доходом, наприклад, 10%, то збереження акцій може бути виправдане тільки в тому випадку, якщо загальний дохід від дивідендів і приросту їхньої курсової вартості складе більше 10% (сума премії залежить від ступеня ризикованості інвестиції).
Ліквідаційна вартість акцій є:
а) чиста реалізаційна, чи ліквідаційна, вартість усіх активів;
б) мінус довгострокові (наприклад, облігаційні) і короткострокові зобов'язання підприємства;
в) мінус витрати ліквідації.
При наявності привілейованих акцій ліквідаційна вартість простих акцій визначається шляхом вирахування номінальної вартості привілейованих акцій і заборгованості по дивідендах, що підлягають виплаті по привілейованих акціях.
Корисно знати, що:
а) земля і будинки, що знаходяться в повній власності, повинні продаватися за їх поточною ринковою вартістю;
б) машини, механізми й інше виробниче устаткування можна продати за суму, меншу за їхню балансову вартість, тому що витрати ліквідації можуть бути високими, а вартість старої техніки -- низькою;
в) запаси, швидше за все, можна продати з деяким прибутком,
г) дебітори повинні повністю погасити свої борги.
Варто пам'ятати, що в загальну вартість активів варто включати готівку в банку і касі.
Оцінка на базі відновлюваної вартості. Оцінка за відновлюваною вартістю являє собою суму, що була б витрачена, якби активи підприємства потрібно було замінити в їхній поточному стані і за поточними цінами. (Наприклад, верстат знаходився в експлуатації половину передбачуваного терміну служби, і для заміни його на новий необхідно 50000 ф.ст. У цьому випадку його оцінка за відновлюваною вартістю складає половину від 50000 ф.ст., тобто 25000 ф.ст.)
За деякими винятками оцінка активів за відновлюваною вартістю являє собою достовірний показник їхньої вартості для підприємства за умови, що підприємство планує продовжувати операції. Отже, оцінка за відновлюваною вартістю є оцінкою "вартості діючого підприємства".
Оцінка акцій за відновлюваною вартістю є:
а) оцінка всіх активів за відновлюваною вартістю;
б) мінус довгострокові (наприклад, облігаційні) і короткострокові зобов'язання підприємства.
При наявності привілейованих акцій оцінка власного капіталу за відновлюваною вартістю визначається вирахуванням номінальної вартості привілейованих акцій.
Оцінка на базі прибутковості акцій. Прибутковість акції є відношення доходу в розрахунку на одну акцію до вартості акції, виражене у відсотках. Дохід у розрахунку на одну акцію означає прибуток (за винятком податку, без урахування непередбачених статей і дивідендів), поділений на кількість випущених простих акцій. Наприклад, якщо на одну просту акцію припадає дохід 30 пенсів на рік, а ця акція має ринкову вартість 1,50 ф.ст., то її прибутковість дорівнює:
Якщо не враховувати податки, то прибутковість акції є величиною, оберненою відношенню ціна-дохід. У даному прикладі відношення ціна-дохід дорівнює:
(величина, обернена 5, є 1/5, або або 20%).
Оцінка на базі прибутковості акцій аналогічна способу, що використовує відношення ціна-дохід.
Якщо прибутковість акції дорівнює частці від ділення доходу на 1 акцію на ціну 1 акції, то ціна (вартість) акції дорівнює частці від ділення доходу на 1 акцію на прибутковість.
Оцінка на базі відношення ціна-дохід. Це ще один метод, у якому в якості бази для оцінки вартості акцій використовується річний дохід. Відношення ціна-дохід (відношення Ц-Д) являє собою відношення ціни акції до річного доходу компанії на 1 акцію. Якщо ціна акції відома, відношення Ц-Д обчислити досить просто.
Нехай, наприклад, акції компанії Texas pic котируються на фондовому ринку за курсом 1,20 ф.ст. Дохід компанії за минулий рік склав 100000 ф.ст. У наявності є 500000 акцій. Відношення Ц-Д можна обчислити в такий спосіб:
У даному прикладі:
Відношення Ц-Д дорівнює 6. Це значить, що ринкова вартість акцій на даний момент у 6 разів перевищує річний дохід, який вони приносять.
Якщо компанія не зареєстрована на фондовому ринку, то ціна акцій невідома. Якщо ціна невідома, то відношення Ц-Д обчислити не можна. Проте можна припустити, яким має бути відношення Ц-Д для даної акції і, задавши необхідною величиною відносини, розрахувати вартість акції: и[Дохід на 1 акцію] [Відношення ціна-дохід].
Нехай New Mexico Ltd -- не зареєстрована на фондовій біржі компанія, що у попередньому році одержала дохід 30000 ф.ст. У компанії випущено 100000 простих акцій. Якби компанія Dakota pic запропонувала купити весь акціонерний капітал компанії New Mexico Ltd за ціною, що в 5 разів перевищує відношення Ц-Д, то пропонована ціна 1 акції склала б: [Дохід на 1 акцію] [Відношення ціна-дохід]= 30 пенсів 5=1,50 ф.ст.
Для проведення оцінки методом відношення ціна-дохід необхідно підібрати придатну величину цього відношення. Уже згадувалося, що відношення ціна-дохід відоме тільки для компаній, зареєстрованих на фондовій біржі.
Очевидне рішення -- вибрати відношення ціна-дохід, близьке до цього відношення для зареєстрованої на фондовій біржі компанії з цієї ж галузі промисловості. Якщо в цій галузі є кілька зареєстрованих компаній, то можна використовувати середню величину відношення ціна-дохід. Відношення ціна-дохід варто зменшити, щоб відобразити знижену реалізованість акцій незареєстрованої компанії. При цьому відношення зменшують приблизно на одну третину.
Найбільш придатною цифрою доходу при оцінці є прогнозована величина відтвореного доходу. У випадку відсутності надійного прогнозу можна брати дохід за останній попередній рік чи середнє значення за останні два-три роки.
Не слід забувати про те, що відношення ціна-дохід визначається по операціях на фондовій біржі, що не включають продаж контрольних пакетів акцій. Ціна контрольного пакета акцій, як правило, вища за ринкову вартість.
Хоча метод оцінки на базі відношення ціна-дохід не дає однозначної відповіді на питання про вартість акцій, він використовується досить широко. Реальна вартість акції полягає в її можливості генерувати прибуток і в дивідендах, які отримуються з цього прибутку (хоча ліквідаційна вартість активів також може відігравати певну роль). Тому завдання оцінки акцій варто пов'язати з доходом і (чи) дивідендами, і метод, що використовує відношення ціна-дохід, є, імовірно, найбільш простим.
Оцінка на базі дивідендного доходу. Як альтернативу при завданні бази для оцінки вартості акцій можна використовувати величину дивідендів. Покупець акції платить гроші за очікуваний майбутній дохід від дивідендів, які він одержуватиме, поки не продасть акцію. Продавець акції одержує гроші зараз, а натомість відмовляється від майбутнього доходу від дивідендів. Оцінка на базі дивідендного доходу -- найкращий метод оцінки пакетів акцій дрібних акціонерів, тому що тільки великий акціонер може впливати на політику розподілу доходів компанії.
Дивідендний дохід є виражене у відсотках відношення суми дивідендів, що виплачуються по акції, до ціни акції. (Податки на даному етапі можна не враховувати.)
Методи оцінки акцій та облігацій
показник поточної дохідності, який розраховується як відношення купонного доходу за відповідний період до фактичних витрат на придбання облігації:
де СМ поточна дохідність облігації;
С купонний платіж за період;
РV вартість придбання облігації;
показник загальної дохідності облігації до моменту її погашення, який розраховується як відношення суми купонного платежу за окремий період і частини різниці між номінальною вартістю і ціною придбання облігації, що припадає на відповідний період, до вартості фактичних витрат на придбання облігації:
Приклад. У портфелі банку знаходиться пакет облігацій номінальною вартістю 100 тис. грн із терміном погашення через З роки і 15 %-м річним купоном. Ринкова ціна пакета облігацій 85 тис. гпн. Відповідно:
Основним показником дохідності безкупонних облігацій виступає дохідність облігації до моменту погашення, яка розраховується за формулою
1.3 Ризики фондового ринку
Забезпечення надійності операцій із цінними паперами важливий елемент економічної структури суспільства. Можливо, навіть важливіший, ніж надійність системи грошових розрахунків, оскільки помилку в грошових розрахунках можна виправити і компенсувати додатковою кількістю грошей, а помилка в переказі цінних паперів може призвести до втрати прав власності на якісно незамінні об'єкти.
Для організації інвестиційного процесу дуже важливим є створення чіткої та прозорої системи розрахунків за операціями купівлі-продажу цінних паперів. Річ у тім, що учасники таких операцій наштовхуються на певні ризики. Власне, це ті самі ризики, які виникають у процесі проведення валютних операцій.
Передусім це "витратний ризик", або "ризик витрат заміщення", тобто ризик, пов'язаний із загрозою банкрутства однієї зі сторін до терміну здійснення розрахунків, що штовхає іншу сторону на втрату можливих прибутків. Масштаби цього ризику рівнозначні витратам на укладення нової угоди за поточною ринковою ціною. Такий ризик, зменшується шляхом скорочення часу між укладенням угоди та здійсненням розрахунків за нею, а також у разі використання відповідно організованої системи заліку.
"Основний ризик” полягає у можливості неодержання продавцем цінних паперів грошей після того, як папери уже надійшли покупцеві. (Аналогічний ризику валютних операціях відомий як "герштадт-ризик" за назвою німецького банку, який збанкрутував у середині 1970-х років через збитки, що виникли саме з такої причини).
"Ризик ліквідності" це загроза несвоєчасного отримання однією зі сторін цінних паперів або грошей, через що вона вимушена брати кошти в борг чи продавати інші активи, аби виконати свої зобов'язання за рештою угод [13, с. 69].
Учасники ринку цінних паперів можуть також наштовхнутися на ризик неплатоспроможності клірингового банку. І, нарешті, на системний ризик, суть якого в тому, що невиконання зобов'язань одним фінансовим інститутом може спричинитися до виникнення проблем в інших або навіть їх банкрутства.
Одним із заходів, який значно зменшує перелічені ризики, є гарантовані розрахунки між учасниками угоди за принципом "поставка проти платежу". Цього можна досягнути за допомогою однієї з трьох найпоширеніших у світовій практиці моделей розрахунків.
Модель 1. Її головними елементами є надсилання інструкцій щодо переказу як цінних паперів, так і грошових коштів на підставі інформації про кожну угоду та остаточний переказ цінних паперів, який здійснюється одночасно з переказом грошей. (Таку модель, за даними британського агентства "Тhomas Murrey", сьогодні використовують 17 відсотків центральних депозитаріїв).
Модель 2 передбачає надсилання інструкцій щодо переказу цінних паперів за кожною угодою, проте самі перекази цінних паперів від продавця покупцеві здійснюються лише наприкінці циклу, коли відбувається і переказ грошових коштів, на умовах "нетто". (Цій моделі надає перевагу 21 відсоток центральних депозитаріїв).
Модель 3 полягає в тому, що інструкції щодо переказу як цінних паперів, так і грошових коштів надсилаються на основі інформації "нетто" (тобто з урахуванням можливих контр угод), а остаточні перекази здійснюються наприкінці циклу. (Цією моделлю користуються 18 відсотків центральних депозитаріїв світу) [11, с. 101].
З урахуванням передбачених моделями вимог стандартний процес клірингу та розрахунків за операціями із цінними паперами проходить кілька етапів.
1. Укладення угоди про купівлю-продаж, яке може провадитися на біржах або в електронних системах позабіржової торгівлі.
2. Порівняння інформації (про ціну, кількість цінних перів, дату розрахунку), яка надходить з розрахункової системи окремо від покупця і від продавця цінних паперів. Лише після встановлення ідентичності всіх даних угоду можна укладати саму угоду між прямими учасниками системи.
3. Якщо учасники угоди діють в інтересах і за рахунок своїх клієнтів, необхідні попередньо отримати від них підтвердження щодо деталей угоди.
4. Після отримання позитивних результатів порівняння та підтвердження провадиться кліринг, під яким у даному випадку розуміється процес підрахунку взаємних зобов'язань учасників угоди (як правило, на умовах "нетто"). В системі обслуговують значні обсяги операції цінними паперами, може здійснюватись багатосторонній або двосторонній залік.
5. Потому учасники угоди (можливо, за допомогою біржі або клірингової системи) готують інструкції щодо переказу цінних паперів та відповідних грошових коштів.
6. Переказ цінних паперів можна здійснювати шляхом фізичного переміщення самих цінних паперів (частіше сертифікатів на них) або відповідних записів на рахунках клієнтів (зберігачів) у центральному депозитарії цінних паперів.
1.4. Регулювання фондового ринку України
Державне регулювання ринку цінних паперів полягає в здійсненні державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та запобіганні зловживанням і порушенням у цій сфері. Державне регулювання ринку ціппих паперів здійснюється з метою:
• створення умов для ефективної мобілізації та розміщення на ринку вільних фінансових ресурсів;
• захисту прав інвесторів та інших учасників фондового ринку;
• контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів;
• дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства;
• • запобігання монополізації та сприяння розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів.
Хоча в процесі регулювання ринку цінних паперів державою реалізуються різні підходи до регулювання діяльності професійних та інших учасників ринку інвесторів і емітентів, державне регулювання повинно забезпечувати рівні права та однаковий доступ до ринку всіх його суб'єктів, максимальну прозорість ринку, конкурентне середовище, не допускати монополізації ринку. Основними формами державного регулювання ринку цінних паперів є:
• прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку;
• регулювання випуску та обігу цінних паперів;
• реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
• регулювання прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
• видача спеціальних дозволів (ліцензій) на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
• заборони та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності спеціального дозволу (ліцензії) на цю діяльність та притягнення до відповідальності за її здійснення згідно з чинним законодавством;
• створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
• контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органом;
• контроль за дотриманням антимонопольного законодавства на ринку цінних паперів тощо.
Державне регулювання ринку цінних паперів покладено на Дер* жавну комісію з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР). Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Основними завданнями Комісії є:
• формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів в Україні, сприяння адаптації національного ринку до міжнародних стандартів;
• координація діяльності державпих органів із питань функціонування в Україні ринку цінних паперів;
• здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів в Україні;
• захист прав інвесторів через застосування заходів щодо порушень законодавства на ринку цінних паперів;
• сприяння розвитку ринку цінних паперів;
• узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розробка пропозицій щодо його вдосконалення.
Комісія відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску та обігу цінних паперів, інформації про їх випуск та розміщення, у тому числі іноземних емітентів, які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, видає дозволи на обіг цінних паперів українських емітентів за межами України, здійснює реєстрацію випусків цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що є в обігу на території України, веде загальний реєстр випуску цінних паперів.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює порядок та видає дозволи на здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів, на депозитарну, реєстраційну, розрахунково-клірингову діяльність з цінними паперами та інші передбачені законодавством спеціальні дозволи (ліцензії) на здійснення окремих видів професійної діяльності на ринку цінних паперів, анулює ці дозволи у разі порушення вимог законодавства про цінні папери, визначає перелік відомостей, які торговці цінними паперами повинні подавати протягом терміну дії дозволу. Комісія також встановлює порядок і здійснює державну реєстрацію фондових бірж та позабір-жових торговельно-інформаційних систем, призначає державних представників на фондових біржах, державних представників на депозитаріях і торговельно-інформаційних системах.
Комісія встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок ціппих паперів відповідно до чинного законодавства, встановлює порядок здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів іноземними юридичними особами та підприємствами з іноземними інвестиціями тощо. Комісія не може виступати засновником підприємств, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів і підпадають під її пряме регулювання, та управляти часткою держави в цих підприємствах.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. Вона утворюється у складі Голови та шести членів комісії. Голова комісії, її члени призначаються та звільняються Президентом України за погодженням з Верховною Радою України. Основною формою роботи комісії є засідання, які проводяться за рішенням Голови комісії у разі потреби, проте не рідше одного разу на місяць. При Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку створюється Консультаційно-експертна рада, інші органи та установи.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи:
• за випуск в обіг та розміщення незареєстрованих цінних паперів відповідно до чинного законодавства у розмірі до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до 150% прибутку (надходжень), одержаних у результаті цих дій;
• за діяльність на ринку цінних паперів без спеціального дозволу, отримання якого передбачено чинним законодавством, у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
• за ненадання, несвоєчасне надання або надання свідомо недостовірної інформації у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
• за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Посадові особи, які порушують законодавство про цінні папери, несуть кримінальну і майнову відповідальність, установлену відповідними законодавчими актами України.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення здійснюють контроль за випуском та обігом цінних паперів, за винятком приватизаційних. Контроль за обігом приватизаційних паперів здійснює Фонд державного майна України. Державною комісією призначаються державні представники на фондових біржах. Вони уповноважені здійснювати контроль за додержанням положень статуту і правил фондової біржі та мають право брати участь у роботі керівних органів фондових бірж.
Антимонопольний комітет України здійснює контроль за дотриманням вимог антимонопольного законодавства при обігу цінних паперів.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення у разі відхилення від умов, визначених у дозволах на здійснення діяльності по випуску й обігу цінних паперів, а також у статуті та правилах фондової біржі, можуть застосовувати такі санкції:
а) виносити попередження;
б) призупиняти на термін до одного року підписку на цінні папери та їх продаж;
в) призупиняти на певний термін укладання угод з окремих видів діяльності по випуску й обігу цінних паперів;
г) анулювати дозвіл, виданий на ведення діяльності з випуску й обігу цінних паперів у разі повторного застосування санкцій, передбачених підпунктами а) та в).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку може призупинити діяльність фондової біржі в разі порушення нею статутної діяльності і вимагати приведення її відповідно до статуту та правил фондової біржі. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про цінні папери і фондову біржу, застосовуються правила міжнародного договору.
Висновки до розділу
В цьому розділі було розглянуто структуру, основні інструменти та учасників фондового ринку. Також було розглянуто методи оцінки фондового ринку, оцінка проводиться за допомогою технічного та фундаментального аналізу, а також за допомогою методів оцінки акцій та облігацій. Були з`ясовані форми державного регулювання ринку цінних паперів та з якою метою здійснюється державне регулювання.
Розділ 2. Аналіз фондового ринку України
2.1 Аналіз стану фондового ринку України та світу
Другий післякризовий 2010 рік для фондових ринків світу, у тому числі українського, став також успішним, хоча темпи зростання були меншими (табл. 1).
Висхідний тренд переривався глибокими просіданнями (у 2-му кварталі провал ключових індексів акцій світу на 3-23%), зумовленими втратою інвесторами впевненості щодо швидкості відновлення росту глобальної економіки, загостренням проблем дефіциту державних бюджетів у «зоні євро», гальмуванням Китаєм своєї економіки, що значно випередила за темпами росту решту світу та почала страждати від інфляції. Негативні показники індексів азійського регіону за 2010 рік також спричинили зміцнення йєни проти долара США, що послабило позиції японських експортерів, загальне уповільнення динаміки економіки Японії, а також воєнні дії на Корейському півострові, що сколихнули світ у 4-му кварталі.
Попри це, більшість світових ринків акцій за результатами 2010 року показали суттєве зростання на тлі сигналів про поліпшення макроекономічної ситуації у США і Європі та фінансових показників глобальних корпорацій. Річні показники були в межах від -14.3% (Китай) до +16.1% (ФРН).
Російський та український ринки знову були лідерами за приростом індексів (табл. 1, рис. 1). Якщо сусідні індикатори акцій зростали, переважно, на тлі поступового, але впевненого підвищення вартості нафти (+22.5-23.2%), то українські фондові індекси, які реагували, переважно, на позитивні новини з-за кордону та підвищувалися значно швидше за іноземні аналоги, росли на очікуваннях подальшого пожвавлення західних ринків і притоку капіталу в країни, що розвиваються. За рік ключові вітчизняні індикатори піднялися на 67.9- 70.2% при незначному збільшенні активності торгів.
Таблиця 3
Фондові індекси національних ринків у 2009-2010 рр.
Індекси |
31.12.2008 |
31.12.2009 |
31.12.2010 |
Зміна за 2009 рік |
Зміна за 2010 рік |
SHANGHAI SE COMPOSITE (Китай) |
1 820,81 |
3 277,14 |
2 808,07 |
79,98% |
-14,31% |
CAC 40 (Франція) |
3 217,97 |
3 936,33 |
3 804,78 |
22,32% |
-3,34% |
NIKKEI 225 (Японія) |
8 859,56 |
10 546,44 |
10 228,92 |
19,04% |
-3,01% |
HANG SENG (Гонг-Конг) |
14 387,48 |
21 872,50 |
23 035,45 |
52,02% |
5,32% |
FTSE 100 (Великобританія) |
4 434,17 |
5 412,88 |
5 899,94 |
22,07% |
9,00% |
DJIA (США) |
8 776,39 |
10 428,05 |
11 577,51 |
18,82% |
11,02% |
S&P 500 (США) |
903,25 |
1 115,10 |
1 257,64 |
23,45% |
12,78% |
WSE WIG 20 (Польща) |
1 789,73 |
2 388,72 |
2 744,17 |
33,47% |
14,88% |
DAX (ФРН) |
4 810,20 |
5 957,43 |
6 914,19 |
23,85% |
16,06% |
РТС (Росія) |
631.89 |
1 444,61 |
1 770,28 |
128,62% |
22,54% |
ММВБ (Росія) |
619.53 |
1 370,01 |
1 687,99 |
121,14% |
23,21% |
УБ (Україна) |
759,63 |
1 455,47 |
2 443,70 |
91,60% |
67,90% |
ПФТС (Україна) |
301.42 |
572,91 |
975,08 |
90,07% |
70,20% |
Рис. 1. Динаміка фондових індексів національних ринків у 2010 році
2011 рік був далеко неоднозначним для фондових ринків: переважно позитивна динаміка першого півріччя змінилася різким та глибоким просіданням у 3-му кварталі, яке наприкінці року стало більш поміркованим, а на окремих ринках навіть поступилося зростанню. Основними проблемами, якими переймалися інвестори у всьому світі протягом року, були: техногенна катастрофа на атомній станції у Японії; відновлення економіки та проблема підвищення максимального порогу державних запозичень у США і, як наслідок, загроза кредитному рейтингові країни; боргова криза у єврозоні, а також темпи економічного росту та інфляції у Китаї.
Наприкінці 2011 року інвестиційні настрої у світі пожвавилися, однак більшість ринків акцій світу зафіксували падіння за результатами 4-х кварталів. Зростання вдалося досягти тільки індексу американських акцій DJIA (+5.53%), хоча більш широкий індекс S&P 500 залишився майже без змін, а західноєвропейські акції впали на 6%-17%, китайські, польські та російські на 17%-22% (рис. 1).
Динаміка українських акцій протягом року загалом доволі тісно корелювала з трендами розвинених європейських ринків, хоча у 2-му та 4-му кварталах вона, на відміну від західних ринків, мала виражений низхідний характер. Традиційно для вітчизняного ринку та аналогічно до кризового 2008 року, індекси акцій в Україні втратили удвічі більше, ніж західні індикатори 40-45%. Відбулося це на тлі витоку капіталу з країни та, водночас, скорочення обсягів торгів на фондових біржах у другому півріччі 2011 року.
Рис. 2. Динаміка фондових індексів національних ринків у 2010 та 2011 рр.
Протягом 2012 року фондові ринки світу пережили ряд потрясінь, як і у попередньому році, однак загальний тренд у розвинених країнах і тих, що розвиваються, був висхідним. Надзвичайно жвавим видався як початок, так і кінець року. Зростання деяких ринків за 1-й квартал практично дорівнювало їхньому результату за весь рік. Серед причин цього часткове «погашення пожежі» державних боргів Греції «трійкою» кредиторів (Єврокомісія, ЄЦБ, МВФ), переважно позитивні макро- та корпоративні сигнали зі США. Водночас, спротив росту чинило уповільнення динаміки економіки Китаю, скорочення ВВП Великобританії та аналогічна загроза для єврозони і ЄС загалом. Ці чинники панували протягом 2-го кварталу ближче до середини року міжнародні ринки капіталу синхронно просіли.
У другому півріччі попит з боку інвесторів на розвинених ринках змістився на користь Європи та США, де індекси акцій рухалися більш упевнено в гору і досягали максимумів за 1,5-5 років. ЄЦБ затвердив та почав реалізовувати, а ФРС продовжила наповнення економіки дешевою ліквідністю. Ці ринки випробовувалися лише періодичними корекціями в умовах несприятливих поточних макроіндикаторів, зниження окремих суверенних та корпоративних рейтингів у ЄС, загрози «фіскального обриву» у США.
Для українського фондового ринку 2012 рік був продовженням низхідної хвилі: акції падали другий рік поспіль практично однаковими темпами ( на 40-45% у 2011-му), річні втрати за двома основними індексами склали 35-39%, нижчими були тільки результати Кіпру (-61%).
За 2011-2012 рок вітчизняні акції подешевшали майже утричі, опустившись до рівня середини 2009 року. Пожвавлення, в унісон з світовими ринками, спостерігалося тільки у середині 1-го та 3-го кварталів.
Так обсяги торгів у сегменті фондового ринку скоротилися на 72.7% при зменшенні кількості угод на 42.9%, акціями відповідно на 73.4% та 43.7%.
Рис. 3. Динаміка фондових індексів національних ринків у 2011-2012рр.
2013 рік розпочався дуже вдало для розвинених ринків, причому позитивний настрій інвесторів тримався і протягом першого кварталу ключові світові індекси акцій злетіли до своїх 4-5-річних максимумів. Цьому сприяли оптимістична макростатистика у США, ліпші за прогнозні корпоративні прибутки, досягнення «бюджетного компромісу» та впевненість у намірі ФРС продовжувати фінансові вливання в економіку країни. На Сході, крім цих факторів, піднесення посилювалося подібними до американських заходами мякої монетарної політики Банку Японії та уряду країни задля подолання дефляції і створення поштовху для економічного зростання. На європейських майданчиках найбільш жваво з початку року зростали акції у Великобританії крім новин з інших ключових ринків, тут висхідний тренд задавала неочікувана активізація виробництва.
Ближче до середини року на глобальних фондових ринках різко зросла волатильність в умовах вичерпання ефекту від позитивних чинників, побоювань щодо згортання програми ФРС із «кількісного помякшення» (QE) та спалаху політичної нестабільності у Туреччині та на Близькому Сході. Міжнародні інвестори все ще мали надмірну ліквідність, що підтримувало висхідний тренд. Однак західноєвропейські ринки залишалися під тиском негативних факторів, зокрема і слабкої динаміки ВВП єврозони з відємними показниками у ряді країн, а також уповільнення росту Китаю. Більшість ринків акцій у світі просіли у червні.
Стрімкий ріст фондові майданчики знову демонстрували у липні, завдяки підвищенню впевненості інвесторів, очікуваному продовженню вливання дешевої ліквідності з боку ФРС, а також росту виробництва у ФРН та Китаї. У другому півріччі 2013 року акції на провідних світових ринках оновлювали рекорди принаймні за 5 років.
Однак у другій половині 3-го - на початку 4-го кварталів та на початку грудня тут переважав низхідний рух. Особливо на це вплинули зниження МВФ прогнозу росту світової економіки у 2013-14 роках
та рішення ФРС про початок згортання програми QE, яке викликало й відтік капіталу з ринків, що розвиваються. За 2013 рік провідні фондові індекси мали від +13.6% у Великобританії до +56.7% у Японії (рис. 1).
Китайський ринок протягом року рухався переважно униз в умовах пониження прогнозів росту економіки країни з боку провідних глобальних організацій. Він провалився у червні в унісон з розвиненими ринками, після чого помірковано зростав протягом кількох місяців. Провал відбувся наприкінці року, коли, окрім американських новин, кризу ліквідності загострили внутрішні проблеми з дорогим кредитуванням,
всупереч зусиллям центрального банку Китаю. Все це врешті не дозволило китайському ринку відновити позиції навіть до рівня початку року і він зрештою показав -6.1%, хоча гонконгівський індекс мав +2.6%.
Польські акції також мали невдалий рік. Місцевий ключовий індикатор був серед світових аутсайдерів вже у 1-му кварталі, а у червні впав до мінімуму за рік, як і закордонні аналоги. Затяжний спад польського провідного індексу розпочався у листопаді, під час сплеску політичної напруги в Україні, і тривав до кінця року. Врешті, за 2013 рік він втратив понад 7%.
Російські індикатори демонстрували схожу динаміку: просідання розпочалося вже з кінця 1-го кварталу на тлі зниження цін на енергоносії та відтоку капіталу з країн, що розвиваються, далі був синхронний зі світовими ринками провал у кінці травня-червні. Проте, він змінився таким же стрімким
ростом до середини липня. З жовтня ринок тримав бічний тренд до кінця року, що загалом приніс від -5.5% до +2.0%.
Рис. 4. Динаміка фондових індексів національних ринків у 2012-2013 рр.
В Україні 2013 рік для ринку цінних паперів приніс багато нововведень у законодавстві, а також випробування економічного та соціально-політичного характеру як внутрішні, так і зовнішні.
Активність торгівлі цінними паперами на найбільших фондових майданчиках у 2013 році зросла, що було повязано із запровадженням спеціального податку на операції з фондовими активами і стимулювало перевести частину таких операцій із позабіржового ринку на біржовий. Так, частка біржових торгів у загальній вартості виконаних угод на фондовому ринку України у 2013 році зросла із 12.6% до 39.2%. За даними НКЦПФР, сукупний обсяг торгів на організованому ринку за рік зріс на 80% і склав 474.63 млрд. грн. При цьому понад 91% його припало на дві біржі ФБ Перспектива (понад 67%) та ПФТС (майже 24%), а 74% угод були здійснені щодо ОВДП, ще по 10% - з корпоративними облігаціями та акціями.
Кількість випусків акцій вперше принаймні за 4 роки скоротилася (з 1731 до 1671), а разом з цим і кількість паперів, що перебувають у 1-му рівні лістингу (з 14 до 1), а також позалістингових. Обсяг торгів акціями впав за рік більше ніж утричі (на 71%) до 171.51 млрд. грн., із яких 45.32 млрд. грн. близько чверті було укладено на фондових біржах. Це, проте, більш ніж удвічі перевищує показник 2012 року (21.54 млрд. грн.).
Таким чином, у 2013 році понад 3/4 обсягу торгів на фондових майданчиках України було здійснено з державними облігаціями, хоча наприкінці року їхня популярність серед інвесторів зменшилася на тлі різкого підвищення політичних та макроекономічних ризиків України.
У цих умовах вітчизняні індекси акцій загалом мали відмінну від більшості світових аналогів динаміку та ледве відображали значні політико-економічні процеси в країні. Значна волатильність у першому кварталі завершилася провалом індексу УБ на 5% на тлі кіпрської банківської кризи. Далі індекс падав на 10% на початку квітня та більш ніж на 7% у другій половині серпня - на початку вересня, тому навіть помірковане зростання протягом квітня-грудня не дозволило українським «блакитним фішкам» відновити річні втрати до початку нового року. Врешті-решт, за 2013 рік індекс УБ втратив 4.3%, індекс ПФТС 8.6%.
1-ий квартал 2014 року: Протягом січня-березня 2014 року глобальні фондові ринки демонстрували різноспрямовану динаміку зі зростанням волатильності на тлі низки факторів невпевненості, що турбували інвесторів.
Серед них вірогідність збереження і масштаби програми QE у США, динаміка Китаю та ін. У січні індекси провідних біржових майданчиків оновлювали рекорди на підвищенні Світовим Банком оцінки перспектив економічного росту у 2014 році у світі в цілому та завдяки позитивним сигналам у США, провідних економіках ЄС та Китаї зокрема. [50]
Проте вже до кінця січня ринки різко пішли униз, відображаючи як глобальні політикоекономічні загострення, так і внутрішні макроекономічні проблеми. У лютому індекси стрімко відіграли падіння, переважно надолужили січневі втрати та показали нові максимуми. Березень відзначився черговим провалом, що був значним як на деяких ключових ринках, як і на ринках, що розвиваються, які протягом 1-го кварталу продовжували демонструвати невпевнену поведінку, зумовлену побоюваннями щодо темпів зростання в Китаї, геополітичними баталіями у Європі, зокрема щодо подій в Україні, падінням ціни на нафту тощо. Проте закінчився останній місяць 1-го кварталу ростом, що дозволило частково скоротити просідання індексів з початку року на одних ринках, а на інших вийти у позитивну зону та навіть встановити нові рекорди.
Врешті, результати 1-го кварталу для ключових світових індексів були такими: від -9.0% у Японії, що була лідером у попередньому кварталі із +12.7%, до +2.7% у Франції. Китайські акції показали -3.1%, що було дещо вище, ніж у 4-му кварталі 2013 року, однак у Гонконзі індекс впав на 4.7%. Російські індекси провалилися на 9-15%, а польські прискорили зростання до 2.6%. Основні індекси акцій у США мали різноспрямовані показники: -0.3%/+1.7%. (Додаток 2, табл. 2.1, рис. 2.1). [50]
Українські «блакитні фішки» протягом першої половини 1-го кварталу 2014 року рухалися бічним трендом, відображаючи невизначеність щодо розвитку подій в Україні у цей час. Наприкінці січня вони просіли синхронно зі світовими індексами, а в останній тиждень лютого, на тлі різкої зміни політичної картини та, відповідно, економічних перспектив у країні, злетіли до рівня липня 2012 року, показавши +24% з початку 2014 року. Проте розгортання військового конфлікту в Україні на початку березня обвалило індекси, які, хоч і швидко відновилися, однак завершили квартал практично на тому ж рівні, де були за місяць до цього. Загалом, у 1-му кварталі 2014 року індекс УБ зріс на 12.1%
(після +7.3% у попередньому), ПФТС на 22.8% (відповідно, +0.7%).
На двох ключових фондових майданчиках України у цей час обсяг торгів продовжував скорочуватися. На УБ загальний обсяг зменшився на 8.1% (-143.34 млн. грн.), до 1 625.72 млн. грн., у тому числі на фондовому ринку біржі на 3.5%, до 1 373.45 млн. грн. При цьому активність торгів акціями хоч і зменшилася кількість угод впала на 16.3%, та їхня сукупна вартість зросла на 5.3% (+53.87 млн. грн.) в умовах підвищення індексу. Обсяг же торгів корпоративними облігаціями на УБ впав на 51.9% (-127.81 млн. грн.), до 118.28 млн. грн., при скороченні кількості угод на 13.1%. [50]
Водночас на ФБ Перспектива обсяг торгів на спотовому ринку скоротився на 2.1% (- 1 812.71 млн. грн.) при зменшенні кількості договорів на 9.5%. Обсяг торгів акціями тут впав на 51.1% (-770.35 млн. грн.), до 736.12 млн. грн., при майже незмінній кількості договорів щодо цих паперів.
Корпоративних облігацій у 1-му кварталі 2014 року на цьому майданчику було продано на 76.5% менше за кількістю договорів та 70.6% за їх сумарною вартістю (-4 164.89 млн. грн.).
А найпопулярнішими паперами залишалися ОВДП, якими на ФБ Перспектива у січні-березні 2014 року торгували на 6.4% менше, ніж у попередньому кварталі, а проте обсяг цих торгів зріс практично у 8 разів, до 80 945.50 млн. грн.
Таким чином, на фондовій біржі, де зосереджено понад 90% обсягу торгів цінними паперами в Україні, у 1-му кварталі 2014 року 97% договорів було укладено щодо державних боргових інструментів, що посилило попередні тенденції та засвідчило подальше падіння привабливості корпоративних паперів, зокрема акцій, незважаючи на стрімке зростання їхньої вартості у цей період.
2-ий квартал 2014 року: Незважаючи на наростання геополітичної напруги у світі, у 2-му кварталі 2014 року міжнародні фондові ринки демонстрували загалом оптимістичну поведінку зростання за результатами квітня-червня зафіксували практично всі провідні майданчики. [50]
На ключових глобальних ринках акції суттєво просіли тільки на початку квітня. У США і далі поліпшувалася ситуація у сфері зайнятості та на ринку житла, хоча індикатори настроїв споживачів, що суттєво впливають на економіку на фондові ринки тут, демонстрували різноспрямовану динаміку.
У ЄС Європейський центральний банк був стривожений зміцненням євро за практично відсутнього росту ВВП та дуже низької інфляції у єврозоні, що загрожувала створити дефляційні проблеми для регіону. Притік капіталу до Європи, зокрема до периферійних країн ЄС, мав двосторонній ефект і змусив ЄЦБ до чергового перегляду своєї політики. Врешті, на початку червня центробанк ЄС понизив базову ставку рефінансування із 0.25% до 0.15%, а депозитну ставку вперше зробив відємною (-0.1%) як штраф за непрацюючу ліквідність банків задля стимулювання кредитування ними економіки. Іншим чинником нестабільності були вибори до Європарламенту наприкінці травня, що викликали гострі дискусії у європейському суспільстві, зокрема, протистояння
ідей розвитку ЄС у напрямку подальшого політичного зближення країн-членів або зміцнення ролі національних урядів. Результати виборів виявили загострення проблеми «євроскептицизму», зокрема у найпотужніших та найбільш впливових країнах ЄС. У червні акції на деяких провідних ринках, зокрема у Франції та Великобританії, пішли униз.
Зрештою, за 2-й квартал ключові індекси у світі показали від +0.2% у Китаї до +4.7% у США та 4.8% у Гонконзі. Японія та Європа були у межах +1-3% (Додаток 2 табл. 2.2, рис. 2.2).
Динаміка фондових індексів у різних країнах Східної Європи у 2-му кварталі суттєво відрізнялася. Так, у Польщі основний індекс акцій втратив за квартал 2.5%, а обидві сторонни безпосередні учасники військового конфлікту, що розгорнувся на сході України у квітні, лідирували за доходністю фондових індикаторів. Не завадили зростанню російських індексів і початок міжнародної
ізоляції, політичний та економічний тиск з боку західних інвесторів, відтік капіталу і знецінення рубля.
Інший військовий конфлікт в Іраку лише сприяв зупинці падіння вартості нафти, критично важливої для економіки і фондового ринку РФ.
Загострення ситуації у східних областях України миттєво позначалося на вартості українських акцій, однак не мало довготривалого та значного ефекту. Типовим для вітчизняного ринку, а проте не зовсім виправданим в умовах проведення військових дій та існування великих економічних ризиків, виглядав стрімкий злет індексів акцій у травні. Очевидно, надзвичайний оптимізм інвесторів на українських майданчиках у цей час був зумовлений переважанням довіри до уряду держави й очікувань якнайшвидшого реформування економіки та стабілізації політичної системи України після успішного проведення президентських виборів, що відбулися одночасно з парламентськими виборами у ЄС і мали переконливий результат вже у 1-му турі. Затвердження програм фінансової допомоги Україні у вигляді дешевих кредитів з боку США, ЄС, МВФ та Світового Банку на загальну суму близько 40 млрд. дол. США на 2014-15 роки та фактичне надання понад 8 млрд. дол. протягом кількох місяців також сприяло оптимізму інвесторів стосовно українських перспектив, незважаючи на невизначеність у питанні військового конфлікту з Росією. [50]
Серед негативних факторів, що значною мірою впливали на фондовий ринок у 2-му кварталі 2014 року, а особливо на інститути спільного інвестування, були неодноразові спроби уряду змінити режим оподаткування ІСІ шляхом запровадження для них загальної системи оподаткування прибутку. Це означало би фактично потрійне стягнення податків з коштів, які належать інвесторам ІСІ після повернення їм інвестицій. Проте до кінця кварталу уряду не вдалося забезпечити голосування за відповідні законопроекти у Верховній Раді.
За квітень-червень 2014 року українські «блакитні фішки» показали +20.3% за індексами УБ та ПФТС (після +12.1% у 1-му кварталі).
Щодо показників торгівлі на біржових майданчиках у цей період, то вони засвідчили хиткий характер пожвавлення: у секторі акцій ріст відбувся на основній біржі, де торгують цими паперами (УБ), та водночас зменшилася зацікавленість інвесторів у боргових паперах як корпоративних, так і державних. Обсяг торгів акціями на Українській біржі (УБ) зріс порівняно з 1-м кварталом на 32.7% до 1 585.25 млн. грн., при цьому на іншому ключовому майданчику, ФБ «Перспектива», він скоротився на 90.2% (після -51.1% у 1-му кварталі), до 72.4 млн. грн. [50]
Обсяг торгів корпоративними облігаціями на УБ продовжував стрімко скорочуватися на 89.1% (після -51.9% у 1-му кварталі), до 12.9 млн. грн., при зменшенні кількості угод на 24.6%. На ФБ «Перспектива» вартість договорів із цими паперами у 2-му кварталі була на 48.0% меншою (832.5 млн. грн.) при збільшенні їхньої кількості на 143.2%.
Загальний обсяг торгів на фондовому (спотовому) ринку УБ зріс на 23.5% (після -3.5% у 1-му кварталі), до 1 696.87 млн. грн. На ФБ «Перспектива», навпаки, посилилося скорочення обсягу торгів до -9.7% (після -2.1%). Обсяг торгів ОВДП тут скоротився на 8.2%, до 74 318.43 млн. грн., однак державні боргові папери посилили свою роль як основного інструмента, що торгується на ФБ «Перспектива» (98.6% обсягу торгів, після 97% у 1-му кварталі).
Загалом, сукупна вартість укладених договорів із цінними паперами на усіх фондових біржах України у 2-му кварталі 2014 року, за даними НКЦПФР, зменшилася на 4.7%, у тому числі ОВДП на 6.9%, залишивши, проте, за цими паперами 85.2% загальної вартості договорів на усіх фондових майданчиках (після 87.3% у 1-му кварталі). Водночас, обсяг торгів акціями зріс на 21%, облігаціями підприємств на 34%. [50]
Фундаментальний аналіз фондового ринку
Відомий фінансист і спекулянт на різних ринках Джордж Сорос, який зазвичай дещо скептично ставився до фундаментального і технічного аналізу, писав приблизно так: «Теорії поведінки цін на фондовому ринку поділяються на дві категорії: фундаменталістські та технічні. Технічний аналіз вивчає тенденції ринку. Безсумнівні його заслуги в прогнозуванні ймовірностей, але не дійсного ходу подій. Фундаментальний аналіз є більш цікавим. Передбачається, що акції мають справжню, фундаментальну вартість. Остання визначається здатністю стоять за акціями активів давати дохід. Вважається, що ринкова вартість акцій прагне до фундаментальної вартості, тому всі відповідні дослідження є корисним керівництвом при прийнятті рішень про інвестиції. »[19, стор. 303]
Почнемо з фундаментального аналізу фондового ринку України. Для цього нам необхідно розглянути стан економіки України і фондового ринку в цілому. Аналіз економічного розвитку України проведемо за допомогою основних показників соціально-економічного розвитку України, представлених в таблиці 4 [дані Державного комітету статистики].
Таблиця 4
Основні показники соціального-економічного розвитку України
|
Фактично за 2013р. |
Темпи зростання, % |
|||
грудень 2013р. до |
2013р. до 2012р. |
довідково: |
|||
листопада 2013р. |
грудня 2012р. |
||||
Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг)1, млн.грн. |
1006280,5 |
х |
х |
х |
х |
Індекс промислової продукції |
х |
100,1 |
99,5 |
95,3 |
99,5 |
Обсяг продукції сільського господарства, млн.грн. |
308100 |
х |
х |
113,7 |
95,5 |
Виробництво продукції тваринництва |
|
|
|
|
|
мясо (реалізація худоби та птиці на забій у живій вазі), тис.т |
3376,4 |
135,7 |
108,6 |
108,2 |
102,9 |
молоко, тис.т |
11500,5 |
89,9 |
103,6 |
101,1 |
102,6 |
яйця, млн.шт. |
19591,0 |
100,4 |
103,3 |
102,5 |
102,3 |
Обсяг виконаних будівельних робіт, млн.грн. |
58879,8 |
х |
х |
х |
х |
Індекс будівельної продукції |
х |
119,9 |
83,9 |
85,5 |
91,7 |
Вантажооборот, млн.ткм |
379045,0 |
107,1 |
105,7 |
96,1 |
92,4 |
Пасажирооборот, млн.пас.км |
128508,2 |
95,7 |
101,1 |
97,1 |
98,7 |
Експорт товарів1, млн.дол. США |
57433,3 |
х |
х |
90,8 |
102,1 |
Імпорт товарів1, млн.дол. США |
70039,8 |
х |
х |
91,1 |
102,9 |
Сальдо (+, )1, млн.дол. США |
12606,5 |
х |
х |
х |
х |
Оборот роздрібної торгівлі, млн.грн. |
884203,7 |
х |
х |
109,5 |
115,0 |
Середньомісячна заробітна плата одного працівника |
|
|
|
|
|
номінальна, грн. |
32341 |
99,62 |
105,53 |
107,91 |
115,41 |
реальна, % |
х |
99,42 |
105,33 |
108,41 |
114,71 |
Заборгованість із виплати заробітної плати всього4, млн.грн. |
1019,4 |
103,1 |
107,2 |
х |
86,0 |
Кількість зареєстрованих безробітних на кінець періоду5, тис. осіб |
487,7 |
115,1 |
х |
х |
х |
Індекс цін виробників промислової продукції |
х |
100,7 |
101,7 |
101,76 |
100,36 |
Індекс споживчих цін |
х |
100,5 |
100,5 |
100,56 |
99,86 |
Найбільш наочну, доступну та відповідну для наших цілей інформацію дають дві останні колонки таблиці, що показують відношення показників економічного розвитку за 2012-2013 роки (колонка 4) і, для порівняння з темпами росту в 2012 р, в колонці 5 представлено відношення показників за 2012-2011 роки.
ВВП цього року на 4,2% менше, ніж в 2012 році. Це говорить про низький рівень приросту ВВП, тим паче якщо враховувати політичну нестабільність. Крім того, темп росту ВВП за відповідний період в 2012 року складав 99,5%. Тобто крім досить низького рівня ВВП, спостерігається і його постійне зменшення, що дуже яскраво ілюструє рисунок 5, що показує зростання показника ВВП України.
Індекс цін промислової продукції, темп зростання якого в 2013 році склав 101,7%, говорить про розвиток промисловості на Україні. У 2012 році даний темп зростання становив 100,3%.
Рис. 5 Показники ВВП України 2007-2013 роки млн. грн.
Темп росту обсягу продукції сільського господарства говорить про поступовий розвиток цієї галузі. При цьому ситуація з виробництвом продукції тваринництва змінилася в кращу сторону. Темпи росту, що не досягають навіть 100% раніше, тепер показують перевищення показників виробництва цього року порівняно з попереднім.
Експорт українських товарів зменшився на 11,3% порівняно з попереднім роком, що говорить про підвищення конкурентоспроможності товарів вітчизняного виробництва, збільшенні обсягів їх випуску, розвитку ЗЕД України і, в кінцевому рахунку, притоці капіталів в Україну. При цьому імпорт товарів в Україну зменшився на 11,8%.
Індекс цін виробників промислової продукції зріс на 1,4% в 2013р.
Одним з основних показників при оцінці економічного стану країни є рівень інфляції (таблиця 5). За підсумками 2012 р інфляція склала 99,8%, що є досить високим показником в порівнянні з іншими країнами і нормальним рівнем інфляції. За 2013 р інфляція склала 100,5%, быльше, ніж за той же період минулого року.
Таблиця 5
Індекс інфляції з 2000 по 2014 роки |
|||||||||||||
січень |
лютий |
березень |
квітень |
травень |
червень |
липень |
серпень |
вересень |
жовтень |
листопад |
грудень |
За рік |
|
2000 |
104,6 |
103,3 |
102,0 |
101,7 |
102,1 |
103,7 |
99,9 |
100,0 |
102,6 |
101,4 |
100,4 |
101,6 |
125,8 |
2001 |
101,5 |
100,6 |
100,6 |
101,5 |
100,4 |
100,6 |
98,3 |
99,8 |
100,4 |
100,2 |
100,5 |
101,6 |
106,1 |
2002 |
101,0 |
98,6 |
99,3 |
101,4 |
99,7 |
98,2 |
98,5 |
99,8 |
100,2 |
100,7 |
100,7 |
101,4 |
99,4 |
2003 |
101,5 |
101,1 |
101,1 |
100,7 |
100,0 |
100,1 |
99,9 |
98,3 |
100,6 |
101,3 |
101,9 |
101,5 |
108,2 |
2004 |
101,4 |
100,4 |
100,4 |
100,7 |
100,7 |
100,7 |
100,0 |
99,9 |
101,3 |
102,2 |
101,6 |
102,4 |
112,3 |
2005 |
101,7 |
101,0 |
101,6 |
100,7 |
100,6 |
100,6 |
100,3 |
100,0 |
100,4 |
100,9 |
101,2 |
100,9 |
110,3 |
2006 |
101,2 |
101,8 |
99,7 |
99,6 |
100,5 |
100,1 |
100,9 |
100,0 |
102,0 |
102,6 |
101,8 |
100,9 |
111,6 |
2007 |
100,5 |
100,6 |
100,2 |
100,0 |
100,6 |
102,2 |
101,4 |
100,6 |
102,2 |
102,9 |
102,2 |
102,1 |
116,6 |
2008 |
102,9 |
102,7 |
103,8 |
103,1 |
101,3 |
100,8 |
99,5 |
99,9 |
101,1 |
101,7 |
101,5 |
102,1 |
122,3 |
2009 |
102,9 |
101,5 |
101,4 |
100,9 |
100,5 |
101,1 |
99,9 |
99,8 |
100,8 |
100,9 |
101,1 |
100,9 |
112,3 |
2010 |
101,8 |
101,9 |
100,9 |
99,7 |
99,4 |
99,6 |
99,8 |
101,2 |
102,9 |
100,5 |
100,3 |
100,8 |
109,1 |
2011 |
101,0 |
100,9 |
101,4 |
101,3 |
100,8 |
100,4 |
98,7 |
99,6 |
100,1 |
100,0 |
100,1 |
100,2 |
104,6 |
2012 |
100,2 |
100,2 |
100,3 |
100,0 |
99,7 |
99,7 |
99,8 |
99,7 |
100,1 |
100,0 |
99,9 |
100,2 |
99,8 |
2013 |
100,2 |
99,9 |
100,0 |
100,0 |
100,1 |
100,0 |
99,9 |
99,3 |
100,0 |
100,4 |
100,2 |
100,5 |
100,5 |
2014 |
100,2 |
100,6 |
102,2 |
103,3 |
103,8 |
101,0 |
100,4 |
100,8 |
112,9 |
В таблиці 6 представлено рівень безробіття за 2000-2014 роки. Розглядаючи таблицю можна помітити сезонну закономірність. У літній період безробіття різко скорочується, тоді як в інший час вона досить висока. Пік безробіття припадає приблизно на зимові місяці. Таким чином рівень безробіття в 2013 році становив 7,7%.
Таблиця 6
Рівень безробіття в Україні з 2000 по 2014 роки. |
||||||
Всього населення |
Економічно активне населення |
Заняте населення |
Безробітне населення |
Рівень безробіття |
Зареєстровано безробітних |
|
2000 |
48923,2 |
21150,7 |
18520,7 |
2630,0 |
12,4% |
1178,7 |
2001 |
48457,1 |
20893,6 |
18453,3 |
2440,3 |
11,7% |
1063,2 |
2002 |
48003,5 |
20669,5 |
18540,9 |
2128,6 |
10,3% |
1028,1 |
2003 |
47622,4 |
20618,1 |
18624,1 |
1994,0 |
9,7% |
1024,2 |
2004 |
47280,8 |
20582,5 |
18694,3 |
1888,2 |
9,2% |
975,5 |
2005 |
46929,5 |
20481,7 |
18886,5 |
1595,2 |
7,8% |
891,9 |
2006 |
46646,0 |
20545,9 |
19032,2 |
1513,7 |
7,4% |
784,5 |
2007 |
46372,7 |
20606,2 |
19189,5 |
1416,7 |
6,9% |
673,1 |
2008 |
46143,7 |
20675,7 |
19251,7 |
1424,0 |
6,9% |
596,0 |
2009 |
45962,9 |
20321,6 |
18365,0 |
1956,6 |
9,6% |
693,1 |
2010 |
45778,5 |
20220,7 |
18436,5 |
1784,2 |
8,8% |
452,1 |
2011 |
45633,6 |
20247,9 |
18516,2 |
1731,7 |
8,6% |
505,3 |
2012 |
45553,0 |
20393,5 |
18736,9 |
1656,6 |
8,1% |
467,7 |
2013 |
45426,2 |
20478,2 |
18901,8 |
1576,4 |
7,7% |
487,6 |
* по методологии МОТ
На закінчення - дані по зайнятому і безробітному населенню України, представлені в графічному вигляді:
≡ заняте населення ≡ безробітне населення
Технічний аналіз фондового ринку
З розвитком вітчизняного ринку цінних паперів в Україні з'явилася велика кількість різноманітних фондових індексів, головна мета яких полягає в адекватному відображенні стану фондового ринку та рівня цін на корпоративні цінні папери.
Індекс ПФТС (перша фондова торгова система), який розраховується на базі простих акцій підприємств, що пройшли листинг в ПФТС. У перелік включені такі акції, за якими було зареєстровано найбільшу кількість двосторонніх угод, причому ціна двосторонньої угоди повинна бути не менше кращої ціни покупки і не більше кращої ціни продажу на момент введення звіту в систему.
Об'єктивність і правильність розрахунку індексу ПФТС забезпечується чіткою методикою і тим, що первинна інформація для розрахунку індексу є відкритою і рівнодоступності для всіх зацікавлених осіб.
Індекс ПФТС визначає середній рівень найбільш ліквідних українських акцій, які мають найбільшу ринкову капіталізацію. Частина акцій компаній, які включаються в індекс і обертається на ринку, повинна перевищувати 10% їх загального числа. Індекс ПФТС визнаний міжнародною фінансовою корпорацією (МФК) як єдиний індекс використовуваний цією організацією при моніторингу внутрішнього стану українського фондового ринку. У травні 1998 р Україна, як ринок, який розвивається, була включена в систему індексів МФК, крім індексу IFC Fronter [26, стор. 4].
Ми при проведенні аналізу фондового ринку України використовуватимемо за основу саме цей індекс, як найбільш поширений і всіма визнаний.
Динаміка зміни індекса ПФТС 2014 рік.
Рис. 6 Індекс ПФТС
На малюнку 6 показано динаміку індексу ПФТС. Як ми бачимо на даному графіку, значення індексу в довгостроковій перспективі зменшується, так як кожний наступний мінімум менший попереднього, а кожний значний максимум нижчий попереднього йому максимуму значення індексу.
Рис. 7 Середньотижневе значення індексу ПФТС з 07.10.2013 по 03.10.2014
Рис. 8 Середньомісячне значення індексу ПФТС з 05.10.2012 по 03.10.2014
В Україні крім індексу ПФТС існує ще ряд індексів. Розглянемо деякі з них.
Індекс SB 50 UKRAINE створений компанією Sigma Bleyzer з метою підвищення прозорості інструменту аналізу українського фондового ринку. В основу його розрахунку закладені принципові рішення, які використовуються провідними світовими індексами; так окремо для розрахунку капіталізації використовуються ціни реально ув'язнених угод. Крім того, не приймаються до уваги акції, що перебувають у державній або колективній власності, а також у власності стратегічних інвесторів, тобто на індекс не впливають великі пакети акцій, яких немає у вільному обороті. Хоча SB 50 розраховується за суворими правилами і болем точно відображає сітуацію на ринку, він має і деякі недоліки: враховує лише угоди ПФТС, а поза ПФТС існує близько 75% вторинного ринку. Крім того, ціна акцій визначається як середня ціна угод, укладених протягом робочого дня, що обумовлюється технологією і формою надання інформації на ПФТС.
Починаючи з 1997 року на фондовому ринку розраховується індекс КАС-20. Цей індекс розраховує компанія «Альфа-капітал» за методикою середнього зваженого арифметичного. Метою створення індексу є об'єктивне відображення стану фондового ринку на базі котирувань акцій 20 ліквідних підприємств. Перевагою зваженого індексу є надання більшого питомої ваги великим компаніям, які є «блакитними фішками» фондового ринку України [26, стор. 7].
Динаміка зміни інденкса UX
Значення індекса на 08.09.2014 становить 1146,44, він зменшився на -15,11 або -1,301%.
Інформація щодо моніторингу стану фондового ринку
за період з 24.12.2012 по 28.12.2012
Українські індекси:
Станом на 28.12.2012 індекс ПАТ «Фондова біржа ПФТС» становив 328,69 пункту. Зміна по відношенню до початку тижня склала 2,98 пункту (+0,91%).
Станом на 28.12.2012 індекс ПАТ «Українська біржа» становив 950,56 пункту. Зміна по відношенню до початку тижня склала 10,16 пункту (+1,16%).
Капіталізація лістингових компаній фондового ринку станом на 28.12.2012 склала 280,49 млрд грн.
Капіталізація лістингових компаній фондового ринку
за період з 14.12.2012 по 28.12.2012, млрд грн
Станом на 28.12.2012 відповідно до вимог у біржові списки організаторів торгівлі внесено 2 964 цінних паперів.
Кількість цінних паперів, які включено до біржових реєстрів організаторів торгівлі, становить 549. У біржовому реєстрі до котирувального списку за І рівнем лістингу включено 161 цінних паперів (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі 274 цінних паперів), за ІІ рівнем лістингу 388 цінних паперів (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі 407 цінних паперів).
За результатами торгів на організаторах торгівлі